ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RADIOèBODE Vrouw en Mode OPGEHOl ZIERIKZEESCHE COURANT Aan onze lezeressen NIEUWJAARSWENSCHEN. MUSSERT spreekt De Kern ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12893 ADVERTENTIEN'i van 13 regel 8 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Iedere 14 dagen wordt des Zater dags aan de Nieuwsbode een blad toegevoegd, waarin verschillende modellen van japonnen, mantels, kinderkleeding, eto. worden af gebeeld en besproken. Zullen onze lezeressen dit waardeeren Om dat te kunnen constateeren geven we haar van één der modellen in de pagina van heden besproken één patroon voor 10 cent Aanvragen per brief, waarin postzegels, te richten aan DE ADMINISTRATIE In het nummer dat met 1 Januari 1936 verschijnt, worden, evenals vorige jaren Nieuwjaarswenschen opgenomen. De prijs hiervan bedraagt van 15 regels 75 ets., elke regel meer 15 ets. De inzending kan geschieden tot en met Zaterdag 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. De geheele maand Dec. GRATIS! Zij, die zich van' af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Dec. GRATIS. De Directeur Een waandenkbeeld Koloniale verlangens Men heeft dezer dagen kunnen lezen dat de leidende staatslieden in twee ver verwijderde landen zich tegelijkertijd op dezelfde wijze hebben uitgelaten over een vraagstuk, dat een brandende strijld- kwestie dreigt te worden in de we reld. De Duitsdie rijkskanselier heeft ver klaard, dat Duitschland nooit zijn aan spraken op koloniën zon opgeven, terwijl de leider der Japansche militaristen een felle rede heeft gehouden tegen de lan den, die grondstofvoiortbrengenidie kolo niën bezaten, terwijl andere landen daar van verstoken waren, gelijk Japan be weert, dat voor het eigen land het ge val is. Voegt men daarbij Mussolini, die zijn Abessijnsch. avontuur, waarbij het van soortgelijke argumenten tot deden is ge komen, op dezelfde motieven baseert, dan heeft men de drie lanid'en bij elkaar, die öf den Volkenbond hebben verlaten, óf door den Volkenbond' zijn gebrand merkt als overtreders van het Statuut, van de beloften, die zij plechtig hebben verklaard te zullen nakomen. Overleg beter dan strijd Voor Nederland is deze Combinatie van grootc beteekenis. Steeds duidelijker wordt de scheidingslijn getrokken tus- sdhen landen, die bereid zijn idle toe komstige wederzijdsche verhoudingen op den grondslag van overleg op te bouwen en tusschen die landen, die van het middel van den vernielenld'en en verslin denden oorlog geen afstand wenschen te doen. Het is daarbij onjuist om het voor te stellen, alsof deze laatste volkeren heldenvolken zijn. Het tegendeel is eer der waar. Voor een oorlog, waarbij de eene partij tot de tanden is toegerust met de meest moderne en vernietigende strijdmiddelen, terwijl Ide andere partij niets heeft en dus voor de soldaten van de aanvallers feitelijk niet het minste gevaar oplevert, is geen heldenmoed noo- dig. Evenmin is zulks het geval iin Oost- Azië, waar soortgelijke verhoudingen be staan tussdhen de Japansche en de Chi- neesdhe strijdkrachten. Volkseer en heldenmoed Zou het edhter onverhoopt toit een tref fen komen tussdhen partijen, die wat vernietigingskracht elkaar evenaren on geveer, dan zal spoedig genoeg blijken, dat er bij dien strijd geen sprake van persoonlijke moed is, omdat daarbij niet de soldaat, maar de tedhniek, en id'e Che mie, den oorlog voeren. De soldaten en een groot deel van de burgerlijke be volking zullen aan weerszijden in onstel- lenda aantallen worden .afgemaakt, zon der dat het mogelijk is om eenige .moed of lafheid te toonen. Zij zullen dooff machines uit de lucht, door gassen langs den bodem, eenvoudig worlden uitgeroeid!, vaak niet eens vermoedende, dat ide „heldhaftige strijd" bezig is hen erin te betrekken. Grondstoffen in overvloed In dit stelsel van waandenkbeelden om trent volkseer en heldenmoed behoort .pok het waandenkbeeld, dat koloniën moo- dig zijn om het moederland met groinld!- stoffen te verzorgen. Slechts onwetend heid, waarop dergelijke demagogische uit latingen gebaseerd zijn, maakt het mo gelijk, dat personen en groepen zulke frasen na gaan praten. De feiten, de nuchtere feiten, zijn met deze voorstel lingen in 'de meest volstrekte tegenspraak. Geen land ter wereld wordt verstoken van eenige grondstof, omdat deze niet bin nen eigen 'grenzen of bininen de ko loniale grenzen wordt aangetroffen of vervaardigd. Men kan grondstoffen op alle wereldmarkten in onbeperkte hoe veelheden koop en, en daarbij is het meestal niet eens te zien, uit welk land de grondstof eigenlijk afkomstig is. In de tegenwoordige crisis dit .dit alles wel overduidelijk gebleken. Er was zulk een overschot van alle koloniale grondstof fen, dat de productie van suiker, thee, koffie, rubber, tin, petroleum en andere stoffen drastisch beperkt moest worden. Oppervlakkige drogredenen Zelfs het argument, dat men in tijd van oorlog moet kunnen rekenen oip aan voer der noodzakelijke producten uit eigen koloniën, is dwaasheid. Ten eerste is .oorlog steeds een misdaad, en ten tweede waarborgt het bezit van kolo niën nog volstrekt niet den aanvoer van grondstoffen, beter dan uit andere lan den. Wanneer het tot een strijd ter zee komt wordt het transport dier produc ten verhinderd of volkomen stopgezet onverschillig waar zij vandaan komen. Dit alles neemt niet weg., dat derge lijke oppervlakkige drogredeneeringen bij velen opgang maken. Zij laten zich daar door opwarmen, niet wetend hoe zij fei telijke bij1 'de neus worden genomen. Daar om is de strijd van den Volkenbond te gen de wilde aanvalszudht van de op gezweepte massa's een strijd, die ook ons land in hooge mate raakt. Wij die nen in dezen strijd krachtig te staan, afgezien van de vraag, of daarbij op het cogenblik onze belangen direct be trokken zijn of niet. Door tegen dezen geest van verblinding te strijden, verde digen wij in wezen de positie van het Nederlandsche Rijk in de werelld. De vredesvoorstellen van Frankrijk en Engeland De Voorstellen doler Laval em Hoiare, alsj basis voor onderhandelingen aan Italië en Abessinië voorgelegd, zijn Donder dagavond te Genève gepubliceerd. De inhoud Volgens deze plannen Zal Abessinië Oostelijk Tigré mioeten afstaan, Iwaarbij Aksoeml Abessijnsch blijft ein Adoea Ita- liaansch wordt. Verder zial de grens tus schen Eritrea en het Danakilgebied wor den herzien'. In het Zuiden zou Abessinië een gro.ot [gebied mioeten afstaan langs een lijn, loo- pendi van Dol© in ide richting van Berbera, en verder Italië mogelijkheden tot expan sie en koloniseering mioeten geven Ju een gebied, begrensd door den 35sten breed tegraad en den achtsten parallel. Er zou een gepriviiiseerde maatschappij moeten worden (opgericht, die rechten in dit gebied zou krijgen, alsmede eigen domsrechten van de niet-bew'oonde sire- ken. 1 Verder Voorziet het plan in Itaüaansohe raadslieden voor het bestuur van dit ge bied, dat onder de souvereiniteit van den Nationaal Socialistische Beweging i.n Nederland. Algemeen Leider lr. A. A. MUSSERT. Openbare Vergadering te Zierikzee op 18 December a.s. in de Concertzaal. Aanvang 8l/4 uur n.m. Kaarten in voorverkoop te verkrijgen Oude Haven 486a te Zierikzee. Krepelstraat C 186 te Zierikzee. 't Vrije A 230 te Zierikzee. J. C. BOM. te Haamstede. Negus zou, blijven, alsmede een hoiofd- raadsman, aajn te wijzen door den Vol kenbond. Abessinië 'zou een corridor Krijgen naar de haven Assab in Eritrea. De Volkenbond Abessinië heeft naar aanleiding hiervan verzocht onmiddellijk de Volkenbondsver- gaderingl bijeen, te roepen, maar de bonds voorzitter acht het beter de vergadering van Woensdag af te iw'adhten, alvorens Indien de Volkenbandsraad zou beslui ten de Volkenbondsvergadering bijeen te (op; 't verzoek van den Negus te beslissen, roepen, is het aan te nemien, dat de 54 staten-leden zich in meerderheid togen de bepalingen' van de FranseSh-Britsehe voorstellen zullen uitspreken. Eerder, gelooft men dat ide Viodkenbpnds- raad zich in alle objectiviteit aangaande de kwestie zal uitspreken. Liever diam een theoretisch en vergleafsdh debat over den ondergrond der voorstel len te beginnen, zal de Raad aCte nemen van de antwoorden, die er op zullen binnenkomen. De Raad zal dan waarschijnlijk niets anders kunnen doen dato te c'onstateereto onmachtig te zijn op het pogenblik een vriendschappelijke regeling op te loggen' en) dus aanbevelen de poging tot bevredi ging bij de twee strijdende partijen voort te zetten. Met dat dioel Zal ide Raad ongetwijfeld een Volkenbonds-iorgaan belasten om in naaml van den Raad een dergelijke poging te doen. Soldatenleven in Asmara Ras Goegsa bezorgt de leger leiding veel last Geen redevoeringen Toen dezer dagen de nieuwe opper bevelhebber, maarschalk Badoglio zijn troepen inspecteerde, bleef hij plotse ling als vastgenageld staan. Hij worstel de krampachtig naar adem. Zijn gevolg hield zich eerbiedig op een afstand. De soldaten presenteerden het geweer, zon der hui: gezicht te vertrekken. Niemand scheen er notitie van te nemen, dat de hooge heer klaarblijkelijk onwel was geworden. De aanval duurde lang, het liefst was ik weggeloopen en had den armen maar schalk een glas water gehaald. Doch de filmreporter naast mij hield mij terug. „Volkomen negeeren!" fluisterde hij mij toe, „Dat doen de Italianen zelf ook". „Ja, maar men kan hem toch niet eenvoudig zoo laten staan 1" verooriof- de ik mij tegen te spreken. „U ziet toch, dat hij naar lucht hapt!" Op dit ©ogenblik had de maarschalk zich wee: hersteld én zette zijn inspec tie voort. Ik herademde, voor zoover dit hier mogelijk is. Mijn camera-kame raad verklaarde mij, dat men hier aan dergelijke voorvallen reeds gewoon is. De nieuwelingen hier slaan altijd een te hoog tempo aan. In deze ijle ludht moet men zich langzaam bewegen, indien meto vooruit wil komen. Ook de Bono heeft daaraan in het begin geleden. Hoofdpijnen, duizelingen en angsttoe- standen zijn in Asmara aan de orde van den dajj. Weliswaar heeft deze ijle ludht ook zijn voordeelen. Er worden bijvoor beeld zoo goed als geen redevoeringen gehouden. De redenaar zou bij Zijn zes den volzin de poging om verder te spre ken moeten opgeven. In de eerste veer- tien dagen kon ik geen tien woorden achter elkaar spreken De avonturen van „Ras Casanova" Asmara is een aardige villastad. De huizen zijn van rooden baksteen, destra- ten recht en zindelijk. De stijl van de U kunt Uzelf deze maand een heeleboei cadeau doen! Begin U vandaag nog te abonneren op de Radio Bodeiedere week een prachtig tijdschrift, met alle programma's (ook van de Centralesmet tal van artikelen, wenken, tekeningen voor slechts 3.- per halfjaar U krijgt dan gratis: Alle nog in December verschijnende nummers, waaronder het ongemeen-mooie Kerstnummer in een weelde van kleuren, met verhalen, als„Inspecteur Lund heeft haast" van Willy Corsari, en „Als de dieren spreken" van Anne de Vries (schrijver van „Bartje") fraaie tekeningen (o.m. van Prof. Jurres) en reproducties van oude meesters'n boekwerk om altoos te bewarenEn bovendien: de schitterende AVRO-Kunstkalender, wederom in grootse uitvoering, waaraan 12 bekende Nederlandse schilders medewerkten (indien U in 1935 geen abonné was). Wordt December voor U een geluksmaand? Stort dan f3.- op giro 128.000 Amsterdam, of bij het AVRO-hoofdkantoor Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der Bijkantoren te: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. negentiger jaren is overheersChend. Soms gelooft men zich in een kleine Ameri- kaansche stad te bevinden. Vooral 's Zondags biedt de stad een beeld van puriteinsdhe vredigheid. Alle hier wonende families hebben hun vaste® bank in de kerk en slaan geen gods dienstoefening over. Thans mengen zich natuurlijk ook vele -militairen onder de hier vvonende menschen. De merkwaar digste van al deze kerkbezoekers is on getwijfeld de zwartgelokte, welgevoede Ethiopiër, die "tegenwoordig regelmatig met zijn acht-eylinder voor het kerk portaal stilhoudt. Een Abessijn in Asmara? Men heeft hier te doen met Ras Goegsa, den schoon zoon van den negus. Sinds hij afvallig geworden is, heeft men hem hier een eigen landhuis in het voormalige Abes- sijnsche consulaatsgefcouw ingericht. Hij' wordt verzorgd en verpleegd als een kostbare schat. Al zijn wenschen gaan prompt in vervulling. Gewoonlijk gaan de wenschen van dit vorstelijk personage slechts in een rich ting. In officierskringen geeft men hem nog ^lechts den naam van „Ras Casa nova". Eenige dagen geleden heeft hij Een Waandenkbeeld Soldatenleven in Asmara Televisie-uitzending door Philips Tweede Kamer De Vredesvoorstellen Nieuwe Pachtregeling in zijn huis een feest gegeven, waartoe zoo wat de geheele vrouwelijke wereld van Asmara was uitgenoodigd. Het feest maal duurde toit 5 uur in den morgen.... Men hoort 'hier ook fluisteren over de betrekkingen die ras Goegsa met een Egyptische danseres, die in het Casino van Asmara was opgetreden, heeft aan geknoopt. Hij was hals over kop op de donkere schoonheid verlieM gewor den en liet haar een kostbaar smeed-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1