H. v. DijkeJz. welke er van verdacht werden de Ha- kenkruisvlag van het Duitsdie stoom schip „Adèle Traber" te hebben gesto len en vernield heeft de rechtbank al daar 10 maanden gevangenisstraf ge- eisciht. De verdedigers van de mannen bepleit ten onmiddellijke invrijheidsstelling, waar toe de rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, besloot. 24 Dec. uitspraak. Liever in de cel 1 Voor de Bredasche rechtbank süoittd Donderdag ter zake van diefstal van een rijwielbelastingmerk terlcht de 38-jarige zwerver K. J. te F-, die reeds verschei dene vonnissen achter den rug heeft ep eenige malen naar een Rijkswerkinrich ting was opgezonden. Verdachte bekende Volledig. Pres.: Zou het maar niet het beste zijn, dat, wij u maar Iweer naar een Rijksweiik- inrichting zonden? Verdachten Als het u hetzelfde is, prefe reer ik de cel. Dat is gezonder. (Gelach). Het O.M. eischte hierop li/2 jaar gevan genisstraf. Pres.n Hebt u nog iets te Zeggen. Verdachte:, Ik ben er best tevreden mlee. Uitspraak 23 December a.s. PREDIKBEURTEN Zondag 15 December Kerkwerve. 2 ure, ds. v. Griethuijsen. Serooskerke. 9.30 ure, ds. Post. Burgh. 9.3u ure, ds. Saraber (Collecte noodi. k«rken en pers Ronesse. 9.30 ure, ds. Klaar. Evangelisatie. 6.30 ure, ds. v. Griet- huij-en. Noordwelle. 2 ure, ds. Klaar. Haamstede. 9.30 en 6.30 ure, ds. Kentie. Ver. v. Vrijz 7 ure, ds. Klaar, in het clublokaal. Geref. kerk. 9.30 eu 2 ure, ds. Mulder. Geref. gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Vrijdag 20 Deo. 8 ure, ds. Hoogen- doorn, io het clubgebouw. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Roschloo. Geref. kerk 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 10 ure, ds. de Nie (Èxtra-coll, voor noodl. kerken en pers.) Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 9 30 ure, ds. Ruijsch v. üugteren (Doopsbed.) Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Uüger. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griet huijsen. Dreischor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Zondag8choolbus8eo). Ouwerkerk. 6.30 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 2 ure, d9. Ruijsch v. Dugteren. Geref. kerk. 9 30. dhr. A. de Groot, theol. caud. te Naaldwijk, 2 Lees- dienst eu 6 ure, dhr. A. de Groot. Geref. gem. 9, 2 en 5 30 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Sirjansland. 9.30, Bev. van cand. O. G Bunjes uit Amsterdam, door ds. Westerhof vau Nieuwerkerk en 2 ure, ds. Bunjes, Intrede. In beide diensten zal gecollecteerd worden voor de kerkvoogdij. Bruinisse. 9.30 en 6 ure, cand. v. Gall. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Unger. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Filipsland. 9.30 en 2 ure, ds. Ver schoor. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Blaak. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Tholen. 9 30, ds. Wolfensberger en 2 ure, ds. Kraay. Geref. kerk 9 30 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Gerei. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Vrije geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baaij. St.-Maartensdyk. 9.30 en 2 ure, ds. de Bres. Ned Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. Weststrate uit Rotterdam. Oud-Vossemeer. 9.30 en 2 ure, ds. v. Eist. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baaij. Poortvliet. 9.20 en 1.50 ure, onbekend. Geref. kerk. 9.30, 2 en 6 ure, cand. Troillart te Beekbergen. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherponisse. 9.30 en 2 ure, ds. de Haan (Coll. noodl. kerken en pers. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Stavonisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Wolfensberger. Oud-Geref. kerk. 9.30, 2 eu 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Kraay en 2 ure, Leeskerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. LANDBOUW EN VEETEELT Het scheuren van grasland Ir. C. J. Droogendijk, rijkslandbo-iwcon sulent voor Zeeland, te Goes, heeft voor de vereeniging van oud leerlingen van algemeene landbouwcursussen op Wal cheren gesproken over het thans weer ccitueele onderwerp: Het scheuren vin grasland. Spreker begon met op te merken, dat het Scheuren in het zuiver weidegebied op groote bezwaren stuit, omdat men daar geen ervaring heeft met de teelt van akkkerbouwgewassen en óok de noiodige werktuigen mist om den grond te be werken. De in 1918 opgedane ervaringen, toen men ld,oor de Scheurwet de gebruikers verplichten kon om weiland te scheuren, kunnen in dit opzicht nog zeer leerzaam zijn. Bij het scheuren van grasland zijn voor al de volgende zes punten van belang: Welke terreinen komen in aanmerking? De tijd van scheuren. De uitvoering der werkzaamheden. De bemesting. De ge wassen welke geteeld kunnen worden en de schade door vreterij. De waterstand De afwatering van het te scheuren perceel moet goed in orde zijn en be hoorlijk diep. Het peil behoort ten minste 1 tot 1,25 M. beneden het maaiveld te liggen. Nog beter is het wanneer dit 1,50 M. bedraagt. De beste tijci van scheuren is wel de herfst of vroeg in den winter, omdat de zode dan wat kan vergaan. Scheurt men eerst in 't voorjaar, dan moet dit ondiep geschieden. Een goede aansluiting met den ondergrond is van het grootste be lang; vele mislukkkjngen zijn veroorzaakt doordat deze aansluiting op niet vol doende wijze was tot stand gekomen. De verbouw van granen op gescheurd weiland is in 't algemeen niet aan te be velen. Er bestaat steeds veel kans op vreterij en do mogelijkheid van legeren is zeer groot. Bieten en Aardappelen Bieten en aardappelen zijn gewassen die wel het meest profiteer en van het opgehoopte plantenvoedsel. Ook erwten en vlas kunnen op dergelijk land worden verbouwd, ofschoon bij vlas een te geile stand nogal eens voor kan komen. Vreterij wordt vooral veroorzaakt door emelten en ritnaalden. De eerste kunnen bestreden worden met Parijsch groen en zemelen volgens voorschrift van den Plantenziektekundigen Dienst; tegen riit- naalden is noig geen afdoend bestrij dingsmiddel bekenld. Of op gescheurd grasland het optreden van bepaalde ziekten in sterkere mate voorkomt dan op bouwland, daarvan is nog weinig bekend. Bij aardappels is er wel meer schurft geconstateerd;! mogelijk dat ook iets meer Rhizocttonia zal voorkomen. Op vlas en granen is er misschien kans op wat meer roest, aan' gezien Tiet optreden hiervan door veel stikstof in de hand wordt gewerkt. Kunsten en Wetenschappen Palestijnsch Symphonieorkest Do wereldberoemde violist en profes sor Hubermann is bezig een symphonie orkest in Palestina te vormen. Hij wil de uitstekende krachten uit Duitschland opnieuw productief maken in Palestina, waar het publiek meer dan in een an der - land liefde heeft voor het muziek leven. Bovendien wil Hubermann het or kest als een belangrijke kr.aciht beschouwd zien voor het nieuw op, te richten ra diostation. Het orkest zal het mo gelijk maken groote internationale thea ter en muziekfeesten te organiseeren en klassieke en moderne meesterwerken kun nen worden opgevoerd in hun (natuur lijk, historisch milieu. Ds opening van het seizoen van het orkest zal in Odtober 1936 plaats vin den. Voor dien tijd wor'dit net orkest georganiseerd. Joden uit de geheele (dias pora en uit Palestina zullen in het or kest worden opgenomen. Het programma omvat 12 abonnements- ttoncerten in Tel Aviv, 10 in Jeruze- lem, 8 in Haifa, een minstens evengroot aantal arbeiders- en schoolconc'erten, be nevens cloncerten in de kolonies. LUCHTVAART Regelmatige vliegdienst over den Oceaan In den zomer van 1937 zal men vier maal per week van Amerika naar En geland en terug kunnen vliegen. Tusschen een Amerikaansche en een Engelsche maatschappij is een overeen komst gesloten voor een regelmatigen luchtdienst over den Oceaan. Er is reeds toestemming verleend voor de noordelijke route-Canada, New-Foundland, IerlanjJ', Engeland en voor de zuidelijke route over de Bermuda's en Porborido naar Engeland. In Amerika zullen de vliegtuigen lan den te New-York, Norfolk en Charles ton. Over het postvervoer zal nog on derhandeld; woriden. TELEGRAMMEN Eerste Kamer Voor de beraadslaging iin ide Eerste Kamer, heden gehouden naar aanleiding yarn de beslissing omtrent de toelating van/ het benoemde lid der Kalmer, Graaf de Merchant d'Ans e mbo u r g,was vani de 'zijde van het publiek veel belang stelling op beide tribunes. Een aantal rechercheurs had zich tusschen het pu bliek' gemengd. De Phohi zender Naar aanleiding van een In de Pers verschenen] miededeeling over een nieu;we(ti Phohi-zender, vernemen iw'ij, dat het in derdaad in de bedoeling ligt, de experi- menteele Philips zender P.C. J., behou dens goedkeuring van de autoriteiten, votor het doen van1 proefnemingen, een belang rijk grootere energie te geven. Aangezien, zooals bekend, de Phohi programma's van tijd tot tijd ook pver de P.CJ. zender worden uitgezonden, zal de Phohi hier van! indirect kunnen profiteerem. De P.C.J. zender blijft echter voorloopig te Eind hoven. Doodelijk ongeval Terwijl! Donderdagavond de heer J. v. d. Brink uit N ij ki e r k aan de rechterzijde vatii den weg wandelde, Werd hij door een hem! (achterop komende auto uit Amster dam] aangereden en zoodanig gewond, dat hij spoedig daarop (Overleed. Diphtheritis Bij een tweetal kinderen te Oude Pe- kela is diphtiheritus geconstateerd. On middellijk zijn de uood'ige voorzorgsmaat regelen genomen en zijn de 'kinderen naar de barakken van het-Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. Critieke politieke toestand De politieke redacteur van de Mor ning Post wijst er op, dat zich snel een Critieke politieke toestand ontwik kelt. Hij geeft vervolgens een uiteen zetting van de motieven, welke het Brit- sc'he kabinet aanleiding zouden hebben gegeven het Parysche plan goed te keu ren. De regeering is in de laatste weken, wegens de ontoegankelijkheid der Fran- schen om steun te verleenen in de Mid- dellandschc Zee en wJSgens de moeilijk heden om een doeltreffend embargio ,op petroleum in te stellen, steeds bezorg der geworden over de gevolgen fd'er sanc tie-politiek. Met het oog op hel gevaar dat Mus solini een embargo pp petroleum zoiu kunnen behandelen als een oorlogsdaad is Laval verzocht, maatregelen te ne men voor een effectieve steun ter zee. Het schijnt dat hij daarop heeft geant woord dat het hem onmogelijk is, hier in toe te stemmen, aleer de vredesvoor waarden in den vorm van het plan van Hoare en Laval, den Duce zouden zijn voorgelegd en door dezen zoiuldten 2ijn verworpen. Algemeen gelooft ccnen dat een groot deel der Engelsche kabinetsleden over tuigd is van de noodzakelijkheid!, ide Fransche voorstellen aan te nemen. Dit heeft aanleiding gegeven tot het bezoek van Hoare aan Parijs en de onderhan delingen aldaar. ,-De redacteur meent te weten dat in den beginne een verdeelde stemming heersdhte bij de ministers, aangaande den inhoud van het plan. Indien het plan zou zijn verworpen aldus de Mor ning Post zou Laval hebben moeten aftreden. Daarom is men in het kabinet tot overeenstemming gekomen, op deze basis dat het vredesplan slechts zal wor den beschouwd als een poging, onder handelingen te openen en iniet om een definitieve regeling tot stand te brengen. In politieke kringen gelooft men dat thans de Britsche regeering de vrije hand hjeeft, zich van de verantwoorde lijkheid voor het plan los te maken, indien het door Italië, Abissinie of den Volkenbond zal worden verworpen. Aanval op Lava! De nieuKve laanval pp de reg'eering La- Va], welke dezen keer pp de buiteinland- sche politiek wordt gedaan, Jkiomlt voor namelijk vaim de z'ijde ider communisten en vooral diopr het optreden van den radicaal-socialistische afgevaardigde Pierre Cot. De „Ami du People" stelt in 't bi- zpnder de radicaal-socialisten VerantWioor- delijk voor de nieuwe Imiaimoeuvre tegen de regeering. Het blad 'ziet het kartel der linkerzijde krachtiger dan poit. De socialisten hebbein Zich,, aldus het blad, Donderdag; eensgezind betopmd in de|n wil, af te rekenen met de tegenwoordige re geering. De radic'aal-socialistein hebben niet nagelaten in hun voetstappen te tre den. 1 Professoren vermoord In het college voor tandheelkunde van de Columbia Universiteit te New York heeft zich Donderdag een opzienbarend drama afgespeeld. De 55-jarige Victor Koessof, die bij dat college als werk tuigkundige in dienst was geweest, doch onlangs was ontslagen, heeft de profes soren] Arthur Rowe en Paul Wiberg dood geschoten en den assistent William Craw ford gewond. Hierna pleegde (d'e da)der zelfmoord. De schietpartij veroorzaakte in hel College een hevige opwinding. SPORT VOETBAL ST.-ANNALAND. Voetbalprogr. Thpol- ische comp. Zaterdag 14 Dec.: Violent I— W.H.S. T. i 1 Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Zierikzee, 13 DeC. 1935. Mijnheer cle Redacteur, Gaarne zouden wij een plaatsje in Uw veelgelezen blad ingeruimd willen zien. In de raadsvergadering van 11 Dec. j.l. alhier gehouden, wenschte de heer Groenendijk wijziging in de politieveror dening met het oog op het lawaai, ver oorzaakt door het des nachts mecha nisch lossen van schepen. Ten eciste, zouden wij wel eens wil len weten of zooiets des nachts wel 10 keer per jaar voorkomt. Ten tweede is er nog nooit een klacht van de mer.schen der nabij gelegen wo ningen, binnengekomen. Ten derde indien zooiets nog eeft en kele keer voorvalt, kan het meestal niet anders in verband met het feit, dat we hier een getij-haven hebben. En ten vierde mochten wij willen, als inwoners van Zierikzee zijnde, dat de drukte in de haven tienmaal zoo erg was, zoowel des nachts als overdag. Dat zo i voor de werkman, evenals voor de gemeente beter zijn dan een politie verordening op lawaai, veroorzaakt door eerlijk werk. Werk, waardoor het vele menschen goed kan gaan. U, mijnheer de redacteur, dankenjdie voor het geplaatste, P. RIBBENS Wz. ZEETIJDINGEN ZIERIKZEE, 13 December, Ingeklaard: motorschip Apollinarfs III, kap. Pepping ledig, komende van Londen. MARKTBERICHTEN. ST.-MAARTENSDIJK, 12 Dec. Winter- gerst f4,75; Zomergerst f4,75—5; Haver f6,50; Bruine booinen f 10,50—11,25; Witte boonen f 14,50—15,50; Erwten (groene) f8—8,50; Schokkers f9—10,75; Maanzaad f 1617AARDAPPELEN. Eigenheimers, 'witte f 1,30, per 100 k.g.; Zeeuwsche bonte f2—2,10; idemi blauwe f22,10; Poters, f 0,70—1, per 70 k.g.; Uien, groote f 1,35; idemi kleine f 1,50, per 60 ik.g.; Stroo (ongeperst) f3,50; idemi (geperst) f5,25, per 1000 k.g. ST.-ANNALAND. UienVeilimlg van 12 D'ecl 1250 balen Rijmsburger (gewone) f2,50— 2,52; 20 balen id. (grove) f2,52; 45 balein idemi (picklers) f3,04; 110 balen idem (driel.) f 0,9540 balen idemi (stek) f0,62 —1,02; Appels f7. Alles per 100 k.g. Veilingsver. „De Eendracht", Tholen Veiling van Woensdag 11 Dec. Rijnsburger uien f2,48; Drielingen f 0,92; Picklers f2,75; Bonken f2,50, per 100 k.g.: Wijnpeëen f 10,50 per 10C0 k.g.; Bloem kool, le sioiort 9—10, 2e 4ty25 ct. per stuik. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De hooge druk neemt inver Scandinavië langzaam verder in beteekenis af. Ook over de Britsche eilanden blijft de baro meter langzaam da'.en. De stijging, welke gisteren over IJsland werd gemield, is van weinig beteekenis gebleken. Thans schijnt; in het Westen een nieuw1 liage-druk gebied te naderen. Verder verandert de drukverdeeling nog weinig. De depressie in de Poolzee brengt iover Noord-Scandi- navië nog 'Zware neerslag. (Abisko had 30 imi.M. sneeuw). Het weer in het hooge- drukgebied blijft somber. Slechts over 't Zuiden van ons land, België en de Duit- sche Rijnvlakte is het helder. Uit Polen, Oost-Franrijk en zelfs uit Noord-Itaiië wordt sneeuw gemeld. De ochtendtempe- naturen (waren sedert gisteren over bijna het geheele gebied gedaald. Al'ieen in het Noorden van |ofns land, Denemarken en Zuid-Frankrijk steeg de temperatuur 'een "weinig, in Oost-Polen is de vorst thans matig, oVer Duitschland, Zwitser land en bijna geheel Frankrijk' is zlij licht. Strenge vorst komt ®|og plaatselijk in Zwedent Voor (Sarina miinus 14 gr. Celsius), Blijkens de vliegtuiglwiaarmemingen is jn Midden-Duitschland in de hoogere lucht lagen de temperatuur Iweer gestegen. Een vrij wiarme luchtmassa vloeit over de benedenste 'koude lagen heen. Op de grens; van die beide luchtmassa's bevindt zich de wolkenlaag, welke de nachtelijke uit straling verhindert en overdag het weer somber houdt. Ten onzent is weinig ver andering] in de W'eerstoestand te wachten. De wind 'Zal wat verder afzwakken en wellicht naar Noord krimpen. De tempe ratuur blijft iets onder of lOimi het vries,- punt. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 773.8 te Aberdeen. Laagste 751.8 te Vardö. Verwacht tot den avond van 14 Dec.: Meest zwakke Oostelijke tot Noordooste lijke of Noordelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: Zon onder: 14 December 8.04 3.45 Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 5. Neellje Maria, d. van J. W. W'illemsc en A. Peute. Gehuwd: 11. A. Hoek, 20 j. j.m., en J. C. Verloo, 19 j. j.d. Overleden: 4. Jaoobus van der Valk, 52 j., ecihtg. van M. J. Giljamse; 11. Cor nells Willemse, 61 j., echtg. van A. C. Boot. ADVERTENTIES. Ondertrouwd C. J. DE KOSTER en M. C. HENDRIKSE A.J.-Polder, Deoembel. m5 Kerkwerve, Huwelijksvoltrekking 27 Dec. a.s. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Cornelia van 't Hof, Wed. J. v. d. Bos, in den ouderdom van 82 jaar en 10 maanden. Brouwershaven, 12 Deo. '35. JAC. STOEL—van den Bos. M. STOEL. M. J. VAN DEN BOS. ADR. VAN DEN BOS— Van Burgh, IiindereD, Behuwd-, Klein- eu Achterkleinkinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming tijdens haar ziekte en na het overlijden van onze zeer ge liefde Zuster, Behuwdzuster en Tante ADRIAN A VINK, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Familie J. VINK Brouwershaven, Dec. 1935 Crisisbotermerken zijn voortaan behalve op de marktdagen verkrijgbaar aan het Kantoor van de L.C.O. te Eikerzee. Afd. Zuivelcontröle Middelburg. Lidmaten der N.H. Gemeente STEMT op 16 Dec. voor NOTABELE (aftredend lid), welke eventueel zijn herbenoeming beslist aanneemt Veie Lidmaten HUISORGEL. Keurig onderhouden Huisorgel te koop van particulier. Zeer lagen prijs. Brieven onder letter O, bureau van dit blad. Elk weldenkend lid der N. Herv. Kerk stemt a.s. Maandag het aftredende lid den Heer H. VAN DIJKE, die meer dan 25 jaar de Kerk heeft gediend. Landbouw-Soeieteit wCERES" te Zonnemaire zal, op Vrijdag 20 Dec. a.sin Hótel v. Splunter, des namiddags 3 uur, trachten aan te besteden, de levering onder A H. V. van minstens: 43500 K.G. 14 Superfosfaat, levering begin Februari. 59100 K.G. Zw. Ammoniak, leveriug half Februari. 31100 K.G. Amm.-Salp. I.G. of S.M., levering half Februari. 9600 K.G. Kalkstikstof, levering half Februari. 19100 K.G. 40 Kalizoul, levering half Februari. 5000 K.G. Patentkali, levering half Februari. Superfosfaat, Zw. Amm. en Kali- zout, in nieuwe groenstreep-zakken, andere in orgineel fust. Alle Mest stoffen moeten geleverd wordeö franco op den wagen haven Zonne maire of franco bedrijf. Biljetten worden vóór of op boven- enoemdeu datum ingewacht bij en Secretaris, JOH, v. d. BIJL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 3