ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JAVA heel f(jrï KARAVANEN VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD hiüm^WENSCHEN. Nieuwjaarswenschen GRATIS! Alles in een Voor prima Fransche Cognac De Kern Ruwe handen BINNENLAND ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD^ ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12892 ADVERTENTIES van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het nummer dat met 1 Januari 1936 verschijnt, worden, evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan bedraagt van 15 regels 75 ets., elke regel meer 15 ets. De inzending kan geschieden tot en met Zaterdag 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. De geheele maand Dec. Zij, die zich van'af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Dec. GRATIS. De Directeur Voor de Jeugd Voor de Vrouw lederen Zaterdag geven wij een pagina, met Buitenlandsche en Binnenlandsche overzichten, een blad voor de jeugdige lezers en lezeressen, ol een blad voor de huisvrouw, met wetenswaardigheden, patronen, enz. DE DIRECTEUR. Inschrijving voor den Dienstplicht. De BURGEMEESTER van Ziierikzee maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1917. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden ge geven ter gemeente-secretarie op M a a n- dag 6 Januari 193 6, des voormid dags van 9 tof 12 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, welke in sommige geval len binnen een anderen termijn moet plaati hebben, gelden de bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienst plichtbesluit, zooals deze zijn opgeno men in Ge publicatie, aangeplakt aan het aanplakbord van het gemeentehuis. Zierikzee, 13 December 1935. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. De toestand in Argentinië Lessen voor ons land Men is hel er algemeen over eens, dat de eebnomische toestand van Argen tinië zich de laatste jaren belangrijk heeft verbeterd. Hierbij is geen gelegenheid om te beweren, gelijk dit door minis ter Colijn ten aanzien van Zweden is geschied, toen de vooruitgang van dat land als voorbeeld werd gesteld, dat net een corlogsoonjunctuiur was, berustend op wapenuitvoer. Argentinië voert granen en vleesch uit, alsmede huiden en derge lijke vreedzame artikelen. Daarom juist kunnen wij uit de ver betering van dien Argentijnschen export zekere lessen voor ons trekken, omdat ook1 voor ons de agrarische uitvoer van zulke groote beteekenis is. Argentinië heeft dan geprofiteerd van de droogte, die in 1934 in de Vereenigde Staten heerschte, omdat dientengevolge de graanprijzen een duw naar boven heb ben gekregen, en zich zulks ook lang zamerhand tot de andere agrarische pro ducten heeft uitgebreid. Dientengevolge is de uitvoerwaarde gestegen, de boeren kregen meer geld binnen, en belastingen gingen ruimer vloeien en het begrootings- tekort verdween. Rentelast gedaald Het spreekt vanzelf, dat de toestanden er jn[og niet schitterend zijn. Wat betreft de vroegere schulden bestaat er prac- tisch nog steeds een moratorium. Maar omdat het hier schulden goeddeels aan het buitenland betreft, is het veel ge makkelijker tot niet-betaling over te gaan, als in ons land, waar de schuldeischers in het eigen land woonachtig zijn ei grooten invloed op de regeeringsmentali- teit hebben. Door clonversie der binnen landsche leeningen is de rentelast sterk gedaald, hetgeen tot herstel vain het be grotingsevenwicht heeft bijgedragen. Deze conversie kon tot stand komen bij een sterke depreciatie van het ruil middel van Argentinië, de Pesos. Stijging der exportprijzen Het merkwaardige is nu echter, dat een agrarisch land als Argentinië wel belangrijk kan profiteeren van prijsstij ging zijner exportproducten op de inter nationale markten, maar dat diezelfde prijsstijging, die ook voor verschillende van onze exportproducten geldt, vorr ons land blijkbaar geen |gunstige ge volgen heeft. Boter en andere zuivel producten, alsmede verschillende vetten, zijn Be laatste maanden krachtig in prijs gestegen. Waar blijft echter het effect op den economischen toestand van ons land.? Deze stijging van de prijzen van zuivel producten is eveneens een verdergaand gevolg van de Amerikaansche droogte van 1934. Verleden jaar reeds verklaar den de deskundigen, dat ide groote ver mindering van den veestapel in de Ver. Staten als gevolg van de droogte, op den duur tot een verminderd aanbod! van zuivelproducten en slachtvee zo,u moeten leiden, gn dat deze situatie jarenlang zou blijven bestaan. Inkrimping dierlijke producten Terwijl er nu inderdaad over ide ge heele wereld een iets minder overvloedig aanbod bestaat van al deze dierlijke pro ducten, stelt onze regeering alle mo gelijke pogingen in net werk, om die zelfde productie in ons land in te krim pen. In plaats daarvan moet de bodem cultuur, vooral van voedergewassen, wor den uitgebreid. Deze voedergewaessen zijn thans internationaaal in overvloed aanwezig, omdat de vraag ernaar door de vermindering van de veestapel in enkele landen geringer is den vroe ger. Vandaar dat de voedergewassen dan ook niet of veel minder aan de prijs stijging der agrarische producten hebben deelgenomen. Onze r egeering gaat met haiar land- bouwcïisismaatregelen juist tegen deze internationale ontwikkeling in. Wij moe ten datgene gaan produceeren, waarvan overvloed bestaat en zal blijven bestaan, en wij moeten datgene verminderen waarop de activiteit van den Nederlan|d- schen boer speciaal is ingesteld, terwijl het er allen schijn van heeft, alsof de hetero jaren voor de dierlijke producten en de zuivelproducten op komst zijn. h'ei den stroom me Natuurlijk moet onze regeering met binnenlandsche verhoudingen, en toestan den eveneens rekening houden. Maar een ecJonomische politiek kan toc'h nooit tot goede resultaten voeren, wanneer zij dwars tegen de lijn van de algemeene ontwikkeling in do wereld ingaat. Het ware te wensdhen, dat er meer aandacht werd besteed aan de vraag, waarom onze export zoo weinig heeft geprofiteerd van de verbeterde prijzen en afzetmogelijk heden door verschillende (dierlijke pro- duciten. Misschien kwamen we daarbij wel op het spoor von fouten, die buiten den Nederlandschen lanidhouw, maar meer op het gebied van de uitvoerpolitieki en van de capaciteiten van onze uitvoer- organen, zoowel particuliere als staats organisaties, gezocht moeten worden. Masarijk treedt af HÜ Strijd om het presidentschap Volgens een bericht in het blad van den minister-president de „Venkov", zal de afkondiging van het aftreden van iden president der Tsjecho w-Slowaaksche re publiek, Masaryk, Zaterdag op plechtige wijze in het kasteel „Hradsin", te Praag geschieden, waartoe de president van zijn slot Lany maar Praag zal komen. De voorzitters der beide Kamers en de re geering zullen hierbij tegenwoordig zijn. Binnen veertien dagen zal een nieuwe president gekozen moeten worden, waar voor, zooals bekend, twee candidaten in aanmerking komen. De minister van bui tenlandsche zaken, dr. Benesj, geldt als vertegenwoordiger der linkerzijde, de voorzitter der Kamer, Malypetr, als ver tegenwoordiger van de rechterzijde. Het is onmogelijk thans een voorspelling te doen, wie van beiden zal worden ge kozen, daar zij beiden bijna evenveel aanhangers 'tellen. De Vredesplannen voor den Volkenbond Woensdag valt de beslissing Woensdag a.s. komt de Volkenbonds raad bijeen ter beslissing van de inge diende vredesvoorstellen, wanneer ten minste voor dien datum 'Rome en Addis Abeba o;p deze voorstellen zullen heb ben geantwoord. Donderdagmiddag kwam de commissie van 18 (de sanctiecommissie) bijeen, in welke vergadering Laval en Eden het woord hebben gevoerd. Lavai's oordeel Onze rol is thans geëindigd, besloot Laval, en het is aan den Volkenbond, te besluiten wat moet worden gedaan. Laten wij hopen, dat de Volkenbond onze Lgyale poging op prijs zal stellen, een poging, tiie geen ander doel gehald heeft dan een einde te maken aan eem Conflict, waarvan de voortduring zwaar op de wereld drukt. Eden's pleidooi „Noch onze regeeringen, noch wij zelf" aldus Eeden, „hebben ook maar één oogtnblik een andere bedoeling gehad dan het resultaat van onzen arbeid aan den Volkenbond ter beoordeeling voior te leggen. De ontworpen voorstellen zijn echter zoomin definitief als onaantast baar. Het zijn voorstellen, die, naar wij hopen, de opening van onderhandelingen mogelijk zullen maken. Wanneer de Volkenbond de voorstel len niet aanneemt, zullen beide regeerin- gen zich hierover niet beklagen; inte gendeel zullen zij eiken wenk, die de voorstellen zou kunnen verbeteren, har telijk welkom heeten. De Britsche politiek De politiek van de Britsche regeering blijft dezelfde als sedert het begin van het conflict. Iedere definitieve regeling moet voor den Volkenbond en beide re- geeiingen aannemelijk zijn. Onder deze omstandigheden schijnt het Eden 't beste dat de Raad zoo spoedig mogelijk bij eengeroepen wordt, opdat de leden over den inhoud der voorstellen volledig kun nen worden ingelicht. Het zal dan de zaak van den Raad zijn, over den ver deren gang van zaken te beslissen. Rassenproblemen in Amerika De negers trekken van de plantages naar de steden Het Italiaansch-Abessinisdhe conflict is ook aan de overzijde van den Oceaan, in de Vereenigde Staten, iwaar mil.ioenen negers maast anillioenen Italianen wonen, niet zonder uitwerking gebleven en heeft bovendien 't vraagstuk van het zwarte bevolkingsdeel' in. de U.S.A. in het middel punt van de belangstelling gebracht. Sinds 145 jaren iwerd oog nooit een zoo ge weldige' trek van de oegers van de Zuide lijke Staten maar het Noorden, dus van de plantagegebiedem naar de industrie centra en de groote steden, waargenomen als in de .afgeloopem tien jaren. Terwijl in| de jaren van 1790 tot 1919 van de eene volkstelling tot de undere geen verande ring in de verdeeling van het negerras over de verschillende staten kon worden vastgesteld, kwiaim) in dezen toestand na 1920 een groote wijziging. Negers zoeken de koude op In het jaar 1790 Woonden 91,1 pet. van de geheele negerbevoJkiing van de Ver- Staten in het Zuiden, terwijl dit percen tage in het jaar 1830 tot 92,8 steeg, 0!m daarna weer Iets te dalen, tot dat in het jaar 1880 nog 89 pet. van alle negers in de Zuidelijke staten gevestigd waren. De groote route, die de negers bij hun trek volgen, is naar het Westen ge richt. Vooral de middelste Zuidelijke Sta ten, wiaar de zwarte bevolking sinds 1793 voortdurend in aantal toenam, worden door. de negers verlaten. In genoemd jaar Woonden in og 88,9 pet. van de negers in de Zuid-Atlantische staten, in het jaar 1930 daarentegen nog slechts 37,2 pet. Twaalf millioen negers in Amerika De) Vereenigde Staten telden in hot jaar 1930 een (negerbevolking van 11.891.143 individuen, wat '9,7 pet. van de geheele bevolking uitmaakt." Hiermede vergeleken wias het aantal negers in 1790 slechts klein, imamelijlk 757.208 personen, het aan deel' in de geheele bevolking van de Ver eenigde Staten, daarentegen niet 15,7 pet. in verhouding veel hooger. Enorm hoog wiasi in 1930 het negeraandeel in 19 graaf schappen, wiaar de verhouding tot de ige- 'zamenlijke bevolking 75 pet. jof meer be droeg. Van deze graafschappen waren er in Mississippi acht, in Georgia twee, in Alabama zes en in Arkansas, Louisiana en Virginia ieder een gelegen. Interessant is verder, dat ook het aantal landarbei ders! en farmers onder de negers aanzien lijk is afgenoirifen. De negers schijnen er tegenwoordig de voorkeur aa,n. te geven, in stedelijke bedrijven., zooals in hotels, industrie-ondernemingen, einiz. of als kleine handelaars, schoenpoetsers, etc. te (werken. De criminaliteit onder de negers Volgens de officieele statistieken is de 'criminaliteit onder de negers in de laat ste tien jarem buitengewoon groot ge weest., De negers mlaakten in dien tijd een vijfde gedeelte uit van a le personen, die wegens een of ander misdrijf voor den rechter worden geleid. I;n de jaren 1930, 1931 en 1932 werden er zelfs drie maal zooveel negers als blanken naar de ge vangenissen, verbeteringsgestichten, e'bz. gestuurd Bij de vrouwen is het neger,aan deel nog aanzienlijk hooger. Op een blanke vrouw worden er vijf negerinnen veroordeeld. Officieele instanties stel'en voor deze groote criminaliteit onder de negers verschillende oorzaken verantwoor delijk: le. den slechten economischen toestand onder de negers; ^e. het feit, dat ide mildere vormen van bestraffing Weinig tegenover negers wor den toegepast en 3e. de onaangename houding, die de blanke bevolking tegenover de negers aan neemt en die geheel uit rassenhaat voort spruit. Negers in de vrije beroepen Het aandeel, dat de jnegerbevolking van 11.891.143 personen in het jaar 1930 in de vrije beroepen had was tamelijk hcog: 54.439 leeraren, 25.034 geestelijken, 10.583 musici en muziekleeraren, 5.723 gediplo meerde verplegers, 3.805 artsen en chi rurgen, 2146 professoren, 1746 tandartsen en dentisten, 1230 advocaten en rechters. Het aantal analphabeten onder de negers is in de laatste (zestig jaren heel wat kleiner geworden. Terwijl in 1870 nog 2.789.6891 negers, dat is ongeveer 81,4 pet., als analphabeten geclassificeerd stonden, was dit percentage in het jaar 1930 tot 1'6,3 gedaald. Het hoogste percentage aan analphabetisdhe negers bezit de staat Zuid- Carolina, daarop volgen, Alabama en Louisiana. De toestand in Argentinië Rassenproblemen in Amerika De vaste lasten Nijverheidsonderwijs •"Gebouwde lasten Regelmatige Oceaanvluchten Moeilijke politieke toestand Predikbeurten te Zierikzee Zondag 15 December. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, d». Gerritsen en 7 ure, ds. Boschloo. Kleine kerk. 10 ure, ds. Heijboer en 7 ure, ds. de Nie. Luth. Kerk'. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Ckr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. [Leger des Heils (Poststraat) 7.30* Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluchtsamenkomst Nobelpoort en 7.30 ure, Verlossiugssamenkomst Alle samen komsten staan onder leiding van de kapiteins de Pree, ook die van Zaterdag avond. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Doos 30 en 60 ct. TWEEDE KAMER De vaste lasten De regeering is niet bereid het ont werp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren in te trekken. Wel is zij voornemens, in dit ontwerp te laten vervallen de bepaling, dat ook in nieuw te sluiten contracten met de in het ontwerp genoemde normen voor hypotheekrente moet worden rekening gehouden, m.a.w. de werking ervan zal worden beperkt tot oude contracten. Dit zal echter slechts kunnen gebeu ren als de Volksvertegenwoordiging het andere wetsontwerp op het gebied der vaste laten, t.w. dat ter voorkoming van onredelijke terugvordering van hypothe ken op onroerend goed, aanvaardt. Het overleg tusschen regeering en Ka mer over dit laatste wetsontwerp heeft geleid tot een aantal wijzigingen, die thans in deze „crisishypotheekaflossings- wet-1935" zijn aangebracht. De onderwijsdebatten Donderdagavond is Id'e behandeling van de onderwijsbegroting voortgezet. De Afd. Nijverheidsonderwijs (kwam daarbij aan de orde. Wat in de harten der meeste woord voerders bij deze afdeeling leefde, vatte de heer K. ter Laan (s.d.) in een motie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1