ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 1 Zierikzeesche Nieuwsbode DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 OPOENO ZIERIKZEESCHE COURANT GRATIS! E L G A'S WEDDENSCHAP BINNENLAND cent per dag a Kost een abonnement op de Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Aizonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. j. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. 1. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12891 ADVERTENTIEN1: van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oeDt per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij ooniraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De geheele maand Dec. Z\j, die zich van" af heden op ons blad abonnee ren, ontvangen de courant de geheele maand Dec. GRATIS. De Directeur De Vredespogingen Mussolini waardeert het streven De voorstellen van Engeland en Frank rijk tot beëindiging van het conflict in Oost-Afrika zijn door den oud-secretaris van den Volkenbond, sir Eric Drummond, thans Engelsth gezant te Rome, aan Ita- lië's dictator overhandigd. Mussolini heeft bij die ter hand stel ling medegedeeld, Idiat hij het werk van Engeland en Frankrijk, de laatste da gen verricht ter beslechting van het Ethiopisch geschil, waardeert. Ook aan de regeering in Abessinie heeft men de voorstellen overhandigd. De Negus vertoeft op 't oogenblik in Dessie. Het is niet bekend of hij naar Addis Abeba zal terugkeeren of dat hij de voorstellen aan 't front zal bestudeeren. Abessinië weigerachtig Nog voordat de overhandiging was geschied, heeft de Abessijnsehe legatie te Parijs de volgende verklaring gepubli ceerd: „Abessinie is het slachtoffer gewor den van een onrechtvaardigen aanval, welke door den Volkenbondsraaldl en de Assemblée is veroordeeld. Onder deze omstandigheden is Abes sinie vastbesloten, alle voorstellen van de hand te wijzen, welke direct of indirect den Italiaanschen aanvaller een premie zouden geven, de fundamenteele princ!- pes van den Raad, vooral inzake de in tegriteit van het Abessijnsch gebied en de Abessijnsehe politiek aantasten, of waardoor druk z!ou worden geoefenidi oip een zwakken staat, die zich verzet te gen' »ke heerschappij van een sterken staat, die steeds heeft verklaard te zul len overwinnen, met, zonder of tegen den Volkenbond". De Volkenbond het instrument der groote mogendheden De Amerikaansche senator Borah heeft verklaard, dat, indien ide vredesvoorstel len, zooals die in de couranten gepubli ceerd zijn, aanvaard zouden woriden, Mus solini als de krachtigste figuur van Euro pa uit het strijdperk zou treden. Borah leverde verder critiek op de Parijsche plannen en zeide dat de Volkenbon)d, indien de plannen worden aangenomen, het instrument van de imperialistische politiek van de groote mogendheden zou worden. Rijk zijn is een voorrecht; wijs zijn is een krachtgoecl zijn is een zegen. IE TJILLE TON UIT HET NOORSCH Nadruk v'erbzdm Grete, het past een jmlodern, nuchter jongmeisje niet, te fantaseer en over de toekomst en zich van alles voor te stel len. Bni toch, tot im'n schande ïn|0iet ik bekennen dat juist dit het geval wa9, •waaraan ik me bezondigde. I'k herinner [mie nog duidelijk, hoe i!k! me het huis Van dein directeur Lisby had gedacht. In den geest had ik voor mij gezien een kleine, bruin steenen villa imet de voor zijde naar de zom en de fjord gekeerd, met eschdoorns bij den ingaing, (met blauiw"- geruite keukengo r d j j(nt jes en in de ka mers gordijnen van crème tule, met een stoep van graniet, en een koperen brie venbus. Lach (niet. En natuurlijk stopte de tiaxi Voor een huurkazerne, graulw-wit, van. het fameuze type uit het jaar negentig; en het huis nummer sloot dioior duidelijkheid allen twijfel uit. Door een donker, tochtig slop van een ingaing sleepte ik mezelf en m'n koffers de stoep |oip, die flauw verlicht was. en sporen, toiotnde Van vele imènschen- In het Engelsche Lagerhuis heerscht onrust over «ie waarschijnlijkheid, dat Italië de voorstellen zal aannemen en dat de verwerping van die voorwaarden "door Abessinie, als een excuus zal worden aangegrepen, om niet voort te gaan met de sancties. Men verwacht het antwoord van Mussolini binnen 24 fuur. TWEEDE KAMER Onderwijs en 't bezuinigingsvoorstel Aan de orde zijn de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1936 en het tegelijk daarmede be handelde wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven bij het onderwijs. De hoer Suring (r.-k.) critiseert ver schillende Koninklijke besluiten tot sclhor- sing of vernietiging van gemeenteraads besluiten inzake de stichting van bijzon dere scholen. De heer K. ter Laan (s.d.) verwijst ten aanzien van de tegenwoordige behoeften van. het lager- en vakonderwijs naar het s.d. plan, van den arbeid. Spr. "deelt mede, dat de memorie van antwooudj betreffende het s.d. initiatief-ontwerp tot verlenging van den leerplichtigen leeftijd spoedig zal verschijnen. De heer Tilanus (oh.) wijst op: de nog steeds stijgende uitgaven voor het onderwijs. De vorige minister is wel wat optimistisch geweest. Spr. dringt aan op ontslag van de gehuwde onderwijzeres, niet-kostwinster. Oude of nieuwe spelling Met klem drong spr. er voorts op aan, dat de minister, inzake „de spel- 1 i n g" nu eens klaren wijn zal schen ken. (De minister is geheel-onthouder. Red. De heer Ketelaar (v.d.) bracht het de bat op meer technisch onderwijsterrein. Hij keerde zich tegen staatsopvoedkunde en -onderwijskunde. Het grondslagenont- werp ging slechts over den bouw van de takken van het onderwijs. Het ware te wenschen, dat men het daarover ein delijk eens werd. Hel Kweekschoolonderwijs is vastgeloo- pen. Het eindverslag is uitgebracht en op behandeling blijkt deze minister geen prijs te stellen. De heer Coops (v.b.) juichte de in stelling van een dommissie-van Haeringen (onderzoek spellingskwestie) toe, al ver trouwde hij, dat er niet weer lange ver traging zal ontstaan. Heden (Donderdag)miidldag komt minis ter 'Slotemaker de Bruine aan 't woord. KORTE BERICHTEN Kerstgave voor werkloozen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat ook dit jaar wederom aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeeriDg een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de voeten. Op de eerste verdiepiimg b'eek ik er te wezen. Op een visitekaartje, dat metreen punaise op een deur geprikt was, stond ia dun damessc'hrift: Eugen Lisby. Dat moest hij Zijn, (min baas. Zonder een moment te aarzelen, schelde ik aan; z:|0i- lalsl ik later aan tainte Aleksandra schreef, (wil im'en vooruit iin de wereld, dan jnloet m'en zich geen seconde bedenken. Maar tante Aleksandra iets mee te deelen van) de eigen, duurgekochte Wijsheid, geeft lallemiaal niets. Min, [kind, je bent lop den Verkeerden (weg, schreef ze terug. Op het oogenblik, dat de deur |oipen- ging, en ik een donker, arm'elijk entrée voor me zag, z|0)u het The, eerlijk gezegd, heel <w'at 'wiaard geweest izijn, indien ik op den verkeerden weg was gciwijest. Maar dat Was ik niet; tenminste niet in zooverre ik beter gedaan zioiu hebben nfet den keuikeiningang te nemen, als i!k me niet sterk vergiste fin de gelaatsuit drukking der huisvroiulw, toen ik mezelf voorstelde als de nieuwe hulp in- de hufis- houding. Het eerste, Wat me door de gedachten schoot, t)0ten ik (mevrouwt Lisby aanzag, Was| de romanphrase: „haar gezicht droeg de sporen van vroegere schoonheid". Diep in de bleeke vetlaag, die haar persoon ontgaf, zag men daarvan duidelijke spo ren. Haar oogen waren ongetwijfeld een maal de heerlijkste vèrgeet me nie.em geweest, de wenkbrauwen waren ook thans'noggitzwart, dejpjlond klein ei god week van 15 tot en met 21 December aan uitkeeriDg ontvangen. Viermaal Grootvader in een week 'f In het Duitsohe dorpje Hainzell bij Fulda is de landbouwer W. Bolz in een week viermaal grootvader geworden. Op één dag werden zijn dochter en twee zijner zoons verblijd nf;t de geboorte van een zoon en 2 dagen later ontving hij het bericht dat een andere dochter aan een zoon het leven had geschonken. Cyprus blijft Britsch De Engelsche minister van Koloniën, heeft in antwoord op de desbetreffende vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland er niet aan denkt Cyprus af te staan aan de een of andere vreemde mogendheid. Hij zeide verder, dat de algemeene toestand op Cyprus bevredigend kan worden genoemd en een wijziging in het bewind niet beoogd wordt. De verkeerde tanden getrokken. Mevrouw Mary Harrisson ontvangt 55 pond sterling als schadevergoeding van een tandarts te Congleton. Zij was naar den dentist gegaan om zich twee boven- tauden te laten trekken, maar na te zijn weggemaakt verloor zij niet die twee tanden in de bovenkaak, dooh drie in de onderkaak. Pas toen zij het bewustzijn herkreeg, werd de vergissing bemerkt. «55 pond sterling" zei de rechter. Een gifmenger In het Zwitsersche plaatsje Montet werd eenige dagen geleden na het middagmaal een geheele familie met inbegrip der dienst boden, ziek. De dokter constateerde vergiftigings verschijnselen. Een der vergiftigden stierf kort daarop, en een tweede verkeert in levensgevaar. De overigen zijn reeds buiten gevaar. Het onderzoek wees uit, dat een famieüd in de spijzen arsenicum had gemengd. De dader is gearresteerd. Badoglio heeft ook geen succes Maarschalk Badoglio heeft bij een ont vangst der speciale verslaggevers, naar United Press meldt, indirect toegegeven, dat hij bij den opmarsch in Noord-Abes- sinië op dezelfde moeilijkheden stuit als zijn voorganger maarschalk de Bono en dat het hem daarom Diet mogelijk is, het verder oprukken te bespoedigen, zooals bij bij aankomst van plan was. VERSCHILLENDE BERICHTEN Huiselijk drama In een woning aan de Egelantierstraat te Amsterdam is een huiselijke twist ont staan, waarbij een 45-jarige man, de werk- looze machinebankwerker A. de Gden 17-jarigen zoon van de vrouw, met wie hij samenleefde, een diepe messteek in de maagstreek heeft toegebracht. In zeer ernstigen toestand ia de jongen naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De dader werd gearresteerd. De G. zal zijn daad niet kunnen ont kennen, daar hij den jongen den steek gaf in het bijzijn van twee politieagenten, die de afschuwelijke daad helaas niet meer konden verhinderen. gevormd; maar verder lag er iets antieks over de heele verschijning. Ze droeg het haar in eeai hooge kuif, haar figuur w'as preciesi een zandlooper en heel 't miassieve lichaam rustte op een paar kleine, hoog gehakte schoentjes met minimaal draag vlak. Blijkbaar spookte het schoonhcids- ideaal van het begin dezer eeuwi haar door het hoiofd. Ze ontving me vriendelijk, hoewel ze ziëh tegelijk blijkbaar had voorgenomen, duidelijk den madrukl te leggen op den afstand tussdheni meesteres en personeel zoodat ik hierover geen seconde in twijfel behoefde te verkeeren. Ik werd dadelijk naar een kleine, hooge en donkere keu ken gebracht, waar een keukenkrukje voor me werd neergezet. Mevrouw sprak den heelen tijd buitengewoon druk en inten sief tegen me, levendig bijgestaan door haar kinderen, die de een na den ander binnenkwamen en zich om1 haar heen drongen om) de nieuwelinge te bezichtigen. Gelukkig liep net gesprek niet over mijn huishoudelijke bekwaamheden. Het betrof, ja, wat betrof het eigenlijk? Meer dan een derde snapte ik er niet van. Oral te beginnen pVaatte ze zoo ra zend vlug on gejaagd, dat ze voortdurend tover haar eigen woorden struikelde; in de tweede p'.aats scheen 'ze uit te gaan van de veronderstelling, dat ik volkomen op de hoogte was van haar familieaange legenheden! en noemde ze oiqmis en tantes en neven en nichten en vriedein en ieder- Inpoldering IJsselmeer De regeering is voornemens op korten termijn een begin van uitvoering te maken met de Noordoostelijke inpoldering van het IJsselmeer, welke na 15 jaar geheel gereed zal zijn. De N.O. polder zal 47.600 H.A. groot worden, de kosten worden geraamd op 126.1 millioen guldeD, waarvan 2.3 mUlioen niét ten laste van den po'der komen. De aanleg zal dus kosten f 2600 per hectare, waarmede naar het oordeel der regeering nog voldaan wordt aan den eisch, die gesteld is voor de economische uitvoer baarheid van het werk, neerkomende op een maximum kostprijs van f 2500 per hectare. NIEUWERKERK. Dinsdagavond jl. hield de IJsvereeniging „Nieuwerkerk" haar Jaarlijlcsohe Algemeene Vergadering in „de Meebaal". Aanwezig waren 60 leden. De voorzitter dhr. J. J. van Dijk opende met een 'woord van welkom de verga dering. Het speet hem te moeten con- stateeren dat het ledental achteruitgaan de is. Dit zal wel gezocht moeten wor den in het feit* dat gedurende twee winters geen voldoende ijs is geweest om de baan te openen. Hij deelt mede dat na besprekingen dhr. W. Bom zoo royaal is geweest om de huur van het weiland van f 50 op f30 per winter te brengen, waarvoor het bestuur hem zeer erkentelijk is. Tot controleurs der rekening worden benoemd de heeren L. J. Dijkman en A. C. van Oeveren. Na onderzoek stellen deze voor de rekening met de volgende cijfers goedgekeurd: in komsten f230.77, uitgaven f 96.49. Saldo f 134.49. Alzoo wordt besloten. De af tredende bestuursleden Ide heeren A. Sies, C. Steendijk en T. Smalheer worden her kozen. Bij de rondvraag vraagt de heer Eveleens om, wanneer de baan openge steld is, wedstrijden voor schoolkinderen te organiseeren. De voorzitter zegt dat het Bestuur dit gaarne in overweging zal nemen. Hierna volgde verloting van wild en prijzen (bij wijze van presentie geld) door particulieren geschonken. Ie pr. een haas, J. L. van der Have; 2e pr. een haas Jao. de Bil; 3e pr. een konijn 3. Folmer;- 4e pr. een konijn P. Sies; 5e pr. een haan M. Bolijn; 6e pr. een doos sigaren M. J. Tierie. De voorzitter sloot daarna de ver gadering na dank gebracht te 'hebben aan de gevers Van de prijzen en aan de leden voor hunne tegenwoordigheid- OOSTERLAND. Het Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen der bewaarschool zal een enkel bij hun voornaam", en ten derde leidden de nieuwe omgeving en al die starende oogenparen me min of meer af. j Maar zooveel begreep ik dan toich, dat j deze woning slechts een tijdelijk verblijf Iwias. Het huis wias te klein en te donker, j de buurt veel te gewoon. Vergeet niet, I hoe jullie het gewend bent, had Ella j geztegd. En Hans vond, dat ze er geen j dag langer moesten, blijven. Mikael wilde hen met alle geweld bij zich hebben in zijn groote villa |0ip Vinderen, maar Eugen wilde er niet van hoor en bulten de stad te wonen. Het was wel iwlat veel verlangd, dat ik zou "weten wie Ella., Hans en Mikael waren, twee minuten nadat ik in huis Was, maar ik hield |me goed en liet niets merken en glim achte bij iederen naam, dien Ze noemde, als teeken van herkenning. De kwestie Was, dat "ze juist vanuit Denemarken hier gekomen wiaren; Ihaar man had daar de positie van directeur van een fabriek bekleed. Ze waren nog niet geheel op orde. Zelf voielde ze het "meest voor een aardig klein, a 1 eensla and huisje, ergens in Frogner. Hun meubelen hadden ze verkocht in Denemia k.n, om dat ze niet zooveel wilden meesleepen en omdat zooi graag eens wat nieuws had, meer (modern. Dus leefden ze momen teel, nogal spartaansch. f {- Het klonk bijna als een verontschul diging tegenover imij, en ik haastte me, De Vredespogingen De Spellingskwestie •^.Nieuwe Legerzaal De vier Wijzen uit 't Oosten Een Schoolartsendienst? 0 Hoare naar Italië Marktberichten Vrijdagmiddag a.s. in het jeugdgebouw plaats vinden. Daar naast verschillende versnaperingen elk kind een passend jurkje of pakje ontvangt, belooft het weer een echt St.-Nicolaasfeest te wor den. BRUINISSE. Dinsdagavond j.l. vierde de Christelijke Meisjesvereeniging „Wees een zegen", het jaarfeest in het verga derlokaal. De belangstelling voor dit feest was groot. De leiding berustte bij dr. Weeda die het openingswoord sprak naar aan leiding van 2 Gorinthe 4 7, waarna de secretaresse mej. Quaak en de pen ningmeesteres mej. T. Jumelet hare ver slagen uitbrachten. Verder werd de avond, gevuld met een zeer varieerend program ma, bestaande uit b'ijbelsche opstellen, samenspraken, gedichten, zang enz. Ver melden we nog het tableau „Juliana van Stolberg", dat zeer schoon werd uitge voerd. Mej. T. de Korte de presidente sprak het slotwoord op dezen gezelligen avond, waarna ds. Weeda men dangebed eindigde. STAVENISSE. Dinsdagavond j.l. werd door de Bio-onderneming „Luxembourg" voor een tamelijk goed bezette zaal in hotel van Dalen vertoond de Holland- sche geluidsfilm „Op Hoop van Zegen", naar het gelijknamige tooneelstuk van Herman Heijermans. De vertooning de zer dramatische film werd met groote aandacht gevolgd. Zonder te kort te willen doen aan het spel der overige artisten, dwong toch vooral de sublieme wijze, waarop mevr. De Boer van Rijk de hoofdrol vertolkte, ieders bewonde ring af. Deze film gaat dan ook ver) uit, boven de tot nog toe vertoonde. Op den eersten Kerstdag zal door (d"e gemengde zangvereenigirgi „Nieuw Le ven" alhier, directeur dhr. J. OudesLuijs, een zanguitvoering gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke. ml'n beleefden g'irn ach te verwisselen voor een begrijpenden. Daarop deelde ze me [mee, dat zij ene haar man thans alle meubelzaken Van de stad afliepen lotmi iets te vinden, wat goed' genoeg was. Als )ze iets kocht, moest het eerste-k.'as "wezen, wiant (massa-fabri kaat kon ze niet om zich heen verdragen. Ze had gedacht de eetkamer in donker eiken, mlet buffet. Nu volgde een lange uiteenzetting over meubelen en andere gebruiksvoorwerpen, en ik vrees dat tmfm glimlach een ietsje vager werd. Aangezien ik im'ij tot dusver in on verloof den staat had bevonden, had ik vrijwel nooit over meubelen en zoo gedacht. Bovendien had ik nog a'tijd ml'n mantel aan en kreeg ik het langzamer hand, knap warm. Ook had ik honger. Van de meubelen k"wam ze op de op voeding van de kinderen. Het moest vast een eeuwigen tijd geleden zijn, dat z© met een volwassene had gesproken, haar woordenv osd was meer dan onrust barend., Waar waren Ella, Hans, Mikael en. Eugen dan al dien tijd geweest, dacht ik. Wat betreft „Eugen" zou ik daar gauw genoeg achter komen, daar ze me vertelde, dat haar man voor zaken Ojp reis was geweest, maar misschien morgen thuis kwaml. (Wcrdt verveld).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1