ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 .RIN OPCiENO ZIERIKZEESCHE COURANT GRATIS! IEJJILLETON I E L G A'S WEDDENSCHAP De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. "Versohijnt voorloopig lederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12890 ADVERTENTIEN'; van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De geheele maand Dec. Zij, die zieh van af lieden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Deo. GRATIS. De Directeur Middenstaridscrediet De Regeering overweegt hel nemen van Credietmaatregelen voor kleine midden standers. Voor die kleinsten onder de ondernemers, die zich veelal door har dl werken een bescheiden bestaan verwer ven, miaar wier finiancieele draagkracht, welke menigmaal voor die van werkne mers onderdoet, niet opgewassen is te gen de bijzondere moeilijkheden, waar voor zij zich onder de tegenwoordige omstandigheden geplaatst zien. Deze re geling is bedoeld voor die middenstan ders, die niet voldoen aan de voor waarden, welke de Nederlandsche Miid- dénstandsbank voor verstrekking van kre dieten uit hoofde van de reeds vroeger van regeeringswege getroffen regeling mioet stellen. De Regeering stelt hiervoor een g a- r a n t i e. De gelden züllen .tapeten wor den gegeven door de bestaande geld- schietbanken, welke uitsluitend of in hoofdzaak bestrijding van den woeker ten doel hebben. Ook zal het Nationaal Cri- sis-Comié zich niet onbetuigd laten, ter wijl borgstellingsfondsen zijn of worden opgericht, wier doel het is borg voor kleine middenstanders te blijven, die bij de daartoe aangewezen instanties geld kunnen opnemen. Ieder middenstander, kleine neringdoende komt in aanmerking voor dit krediet, afgezien van de vraag of hij al dan niet bij eenige vereeniging op het gebied van handel of nijverheid is aangesloten, echter met twee beper kingen, ten eerste dat hij al voor 1 Januari 1932 zelfstandig een zaak dreef en ten tweede, dat het Rijk geen ga rantie op zich neemt voor verliezen pp leeningen welke meer dan f 500 be dragen. Dit is een soort maatschappelijk hulp betoon. Velen zullen hierdoor worden gehol pen en dc Regeering verdient ongetwij feld lofd voor haar initiatief. Wat niet wegneemt, dat hier meer van armensteun sprake is dan van een logisch gedacht middenstandsereldiet voor kredietwaardige middenstanders, welke niet kredietbevoegd zijn. Wij stopten ons aan het woord: hulp aan kleine middenstanders! Dit is o.i. niet op haar plaats. Het zou |oi.i. mbeten luiden: hulp aan hen die uit hoofde van hun bedrijfje in financieele moei lijkheden zijn gekomen als gevolg van de tegenwoordige omstandigheden. Dit is geen kleinzielige vitterij! Als de jeugd wist en de ouderdom konzou het leven volmaakt zijn. UIT HET NOORSCH Nadruk v'erb:den- Ik probeerde verscheidene Ikieeren, een betrekklingf te krijgen, mlaar het lukte niet. Het leek wel, of niemlainid zin in me had. De zaak taloest dus anders aangepakt wor den. Als ik! m'e eerst maar persoonlijk kwia'mi presenteerein, dan zou (het w'el beter vlotten. Als ik ta'ln haar naar aohleren strij!kl en een braaf, innemend gezicht Zet, Zie ik er reuiZe vertrouwenwekkend uit; |en ml'n een weinig opwaarts strevende neus verhoogt nog den sollieden indruk. Tante karakteriseerde het heele plain, als „een gril'', „gekkenlwerkf en „non sens''. Ze zei bet Iniet hardop, maar ik! W'eet dat ze iets dergelijks dacht als: O' ja, Helga is niet voor niets de dochter van haar imbeder. In tante's oogen zijn tatijn minder geluklkige eigenschappen een erfenis van1 den kant jmlijner moeder, die Van vader gescheiden is en hertrouwd met een Duitsch beeldhouwer. Maar ge noeg] hierover, genoeg. Daar tante mie niet op goed geluk iwilde Jaten gaan, plaatste ik zelf een advertentie, Imlotto: „lid van De „stand" van den Middenstand Middenstand, hoewel een vage om schrijving, begint een naam te worden voor een groep nijvere menschen, die in bedrijfsleven een gewichtige taak te vervullen hebben. In dien middenstand bevinden zich groote en kleine zaken lieden, rijke en arme, c'redietwaardigden en oredietbevoegden. Men moet deze men schep op de een of andere wijze steu nen met doelmatig en goedkpop c're- diet. Maar nimta'er mag men. den mid denstander, al behoort hij tpt de cate gorie der kleineren, naar een soort maat schappelijk hulpbetoon verwijzen, net zoo min als men den kleine boer moet trek ken uit de Crisis-landbouworganisatie en moet overbrengen naar de steun! Er is nog zoo iets als gevoel van eigenwaarde. Het nemen van Crediet is hetzelfde als het leenetn van geld. Of men dit nu doet voor tienduizenden gul dens of voor een fractie van vijf en twintig gulden, doet er (niets toe, mats het geld benut wordt voor een produc tief, verdedigbaar doel, en mits de leener goed is voor zijn geld! Dus eerlijk is. De een komt bij een moderne bank instelling en wordt er ontvangen als een achtenswaardige en waardevolle Client, de ander wordt verwezen naar een instelling, die naar bedeeling riekt. Of het waar is of niet, men beschouwt het zoodanig en men waardeert hem er naar. Waarom zouden de bestaande midld'en- standsbanken die taak niet kunnen over nemen? Het gaat toidh om het risico. De middenstaindsbank kan het risicb voor een Credietwaardig crediet, doch zonder onderpand niet dragen. Ha,ar structuur "verzet zich daartegen en terecht. Wordt dit risico echter weggenomen,, dan moet elk deugdelijk middenstander voor haar gelijk zijn, de groote en de kleine. Daar door wordt de middenstand als „stand" naar boven gebracht. Het igoede, wat de minister beoogt mei zijn klein drediet aan kleine luiden mag echter o.i. niet onder middenstan)d(s- crediet vallen. De naam „middenstan der" moet o.i. wat meer exclusief wor den opgevat. De strijd in Abessinië Het einde in zicht? Vredesvoorstellen naar Mussolini en den Negus Na een onderhoud, dat de Fransche premier Laval Dinsdag te Parijs heeft gehad m'et den Britschen. gezant aldaar, is 'medegedeeld, dat de voorstellen to(t vreedzame regeling van het Italiaansch- Abessinische conflict, Welke door Laval en, Hoare zijn opgesteld direct naar Rioimle en Addis Abeba doorgezonden zullen Worden. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland in deze bootsteden zullen de regeeringen, op de hoogte stellen. Hot definitieve aceoord, dat thans is tio|t stand gekomen is, naar Reuter (meldt, vooir de Engelsche regeering bevredigend. Deze berichten bereikten, ook het Engel sche Lagerhuis, toen dat Dinsdag in zït- tingj bijeen' Iwias. het gezin''; en verbeel je ik kreeg antwoord. Het was mevrouw Lisby uit Oslo, haar (man-was directeur en het leek allqs prach tig. Ze hadden vijf kinderen, maar dit beteekende niet, dat ik het heel druk zou hebben, integendeel, de kinderen waren zco lief en behulpzaam en handig. Het Icon bedioeg vijftig kronen per maand. Zelfs lante's bezwaren werden minder en ze hielp me nu op alle mogelijke manie ren, de zaak Voor (mekaar te krijgen. Vader kwam met het voorstel inliontin- gen in te winnen over dien directeur maar daar verzette ik m'e zeer beslist tegen. Om' te beginnen was het tijds genoeg vio,or me, de noodza kelijke inlichtingen ter plaatse te ver krijgen eni ten tweede Was Oslo1 Oslo, en geen Parijs of New-York; en ten derde vond ik een dergelijken maatregel vree- selijk aanstellerig. Was ik niet volwas sen en 'kon ik mezelf niet redden? Voor nvn vertrék arrangeerde de club een afscheidsfuif'. We soupeerden en dansten in het strandhotel. Jörgen was op z'n voordeeligst. Op de tafeltjes ston den kleine lampjes met roode kapjes en de band speelde d'e meest verleidelijke melodiën. Ik danste den heelen avond met Jörgen. hij was meer dan lief te gen me, en z'n oogen waren zwart en vurig, - misschien leek dal ook alleen maar zoo door de roode lampek'apjes. De leider der oppositie, taajiopr Attlee, bracht onmiddellijk dit plain tot vergelijk ter sprake. Het antwoord van Eden De minister Van, Volkenbondszaken Eden nam! daarop het woord. Hij 'herinnerde er a-an, onder welke omstandigheden de voor stellen te Parijs weden .uitgewerkt en herhaalde, dat zij door Italië, Abessinië eni deni Volkenbond aanvaard im'oieten wor den. De voorstellen Zijn op drie belangrijke beginselen gebasseerd: lo. Ruil van grondgebied, (wnardopr aan beiden bepaalde voordeelen iwiorden toe gekend. 2o. Hulp van den Vo.lkenbO|nd iaan Abes sinië ter bevordering van de sociale, eco nomische eni administratieve ontwikkeling van dat land. So. Bijzondere faciliteiten vjo|or de Itali- aansche kolonisten en maatschappijen, twiat betreft de economische ontwikkeling. Hoe zal Rome reageeren -Van overwegend belang, voor een spoe dige oplossing van het 'conflict, is de vraag hoe de Duce op deze voorstellen z'al reageeren. Voorloopig hult man zich nog in den mantel der zwijgzaamheid, maar men geeft te Rome algemeen toe, dat Mussolini het voorstel ials basis van onderhandelingen zial aanvaarden, ,mits.... het niet in den vorm' van een ultimatum: Wordt overhandigd. Vermoedelijk zal Italië zich niet er te gen verzetten, dat Abessinië een haven aan zee krijgt, doch dit moet dan een vrijhaven en geen iafgestaan gebied zijn. Italië zal er niet in to,estemta'en reeds bezet gebied Weer aan Abessinië af te staan. Voorts Wenscht Italië een conces sie ten Zuiden van den achtsten breedte graad, Welke in het Oosten aan |het (meren gebied mioet grenzen. Wordt hiermede rekening gehouden, dan kunnen volgdiïs de Italianen internationale besprekingen Worden) gevoerd, welke geruimen tijd zou den kunnen duren. Het weerstandsvermogen van den Abessijnschen soldaat Peper als krachtvoedsel De bijzondere correspondent van Uni- ted-Press, James L. Rhorbongh, seint u,it Addis Abeba, djd. 9 December: De Ethiopische krijgslieden, die met de achterladers en speren van hun groot vaders tegen de meest moderne oorlogs machines strijden, zijn lieden van buiten gewone kracht en een bewonderenswaar dig weerstandsvermogen. Degeen, die eens een reis naar de Oost heeft ge maakt, zal 2ich daarbij wel verwonderd hebben, dat de Arabische lastdragers (de zwaarste hutkoffers oip hun schouders over de hangwiay naar den oever dragen. In vergelijking met den Abessijn is de sterkste Arabier echter een zwakkeling. Het dragen van lasten van vijftig kilo gram over een afstand van 35 kilome ier per dag, waarbij men rekening moet houden, dat hun weg leidt over ver- laderlijKe bergpassen, hooge bergen en dcor diepe kloven en moerassen, is voor Mijn wil scheen te verslappen door al die muziek en vele malen wenschte ik, dat Jiörgen me zou vragen te blijven maling te hebben aan de heele wed denschap en te blijven bij hem v-oor goed. Maar hij zei niets. Op den terugweg was het knap, koud, en de reacitie bleef niet uit. Ik voelde me klein en hulpeloos, terwijl ik samen met de anderen door de straten liep, een mise rabel gevoel: 't beste, te gaan slapen. Ik heb beslist aanleg voor melancholie. Oslo, 18 September. Eerste rapport. Lieve Grete Aldus stapte ik in den trein. De reis verliep zonder veel Weder waardigheden. Toen ik tante Aleksan- dra's roomwafels te voorschijn haalde, kreeg ik) een kleine laanval van heim wee en moest ik denken aan onze groo te, lichte keuken thuis, en aan de ge zellige kamers en vader in zijn schom melstoel jachler de krant, en tante in haar rieten leunstoel met (haar haak werk; ik werd er een beetje raar van, zoodat ik ta!e haasten (m(oiest, troostre denen op te diepen. Hemel, een jaar had slechts 52 weken, 365 dagen, 8760 uren, 't was immers zoo om. En naar alle Wiaarschijnlijkheid zou ik het reus achtig goed en gezellig hebben bij den de bruine, pezige onderdanen van kei zer Haile Selassie een heel gewone pres tatie. Wij eten peper Het komt der. Europeaan wat zonder ling voor, dat een Abessijn veel zwaar dere lasten wil versjouwen, indien hij dit vcol- zich persoonlijk moet doen, dan in het geval, dat hij zich als lastdrager tegen een vaste belooning verhuurd heeft. Men ontmoet zeer dikwijls mannen, die boomen op, hun rug torsen, stammen zoo machtig en zwaar, dat een blanke hem niet eens van den grond zou kunnen til len, laat staan over eenigen afstand ver voeren. Een Abessijn sleept een der gelijke boom echter over 20 kilometer en meer naar de stad om daar zoo'n reus van een boom voor zegge en schrijve 25 cents te verkoopen. Wan neer men een Abessijn vraagt, hoe het toch mogelijk is, dat hij dergerlij'ke ge weldige lasten draagt, antwoordt hij steeds opi iet of wat veracihtelijken tpon: „Wij eten veel peper en dat geeft ons de noodige spieren. Wanneer jij roode peper zou eten, eiken dag natuurlijk!, zou je ook spoedig zoo gespierd zijn als wij''. Het recept heeft echter niets •aanlokkelijks voor een Europeaan, zoo dat hij maar liever „zwak" blijft. Drie maanden voedsel Heel wat belangrijker dan de kracht van zijn lieden is voor den Abessijn schen karavaanleider de toestand, waar in de voeten van zijn lastdragers ver- keeren. Zij moeten lederachtige zolen hebben, want de wegen liggen bezaaid met puntige steen en en zijn begroeid met planten, die viol doorns zitten. Deze sterke Abessijnen geven dikwijls fakir- kuiststukken ten beste, om de hardheid van hun voetzolen te bewijzen. Een van, de meest geliefde is, dat zoo'n oer sterke kerel wat op roodgloeiende ko len gaat wandelen. Een drager met slechte voeten is waardeloos, al is hij nog zoo- sterk. Ook wat eten en drinken betreft zijn de Abessijnen uiterst bescheiden. Zij zijn reeds tevreden met een maaltijd per dag en een paar slokken meestal vuil water en desondanks blijven zij ge zond en sterk. Een (krijgsman, die naar het front marcheert, draagt voor drie maanden voedsel opi Zijn rug. Een Euro peaan zou hiervoor een vrachtwagen of een muilezelkaravaan noodig hebben. De Ethiopiër behoeft o-ak geen tent met zich mede te nemen. Hoewel hij anders gaarne in een bed slaapt, legt hij zich op zijn ijlmarschen aan het front op den grond en slaapt gedurende de koulde nachten in het hopgebergte als in „Abrahams schoot". Belgisch vliegtuig neergestort De elf inzittenden gedood Het vliegtuig van de Be'gische Sabena- tala-atschappij, dat om1 3.32 uur dinsdag middag uit Brussel Was vertrokken op weg naar Croydon, is nabij Tatefield in Kent omlaag gestort. De elf inzittenden zijn hierbij allen o,m (het leven gekomen. Het! vliegtuig Iwjais te 3 njur 30 in Brussel directeur Lisby; mevrouw scheen aller liefst, edht iemand, die je begreep, O ja, er was reden genoeg om vroplijk te wezen. Weliswaar piekerde ik er nog telkens over wat me er toch eigenlijk toe bewogen had in te gaan op die wed denschap. Het had veel meer in mijn lijn gelegen te wedden, dat ik' binnen een half jaar voor Latijn of filosofie een 1 zou halen. Het was elf uur in den avond, toen ik te Oslo- aan kwam. Als ik me een voorstelling had ge maakt van iets in de richting van een jongeren broer vian mevrouw Lisby tof den knappen jongen neef van meneer Lisby. die gereed zouden staan om me te helpen met m'n koffers, dan had ik het glad mis gehad. Zij, die op het perron te wachten stonden, stormden stralend van blijdschap op alle reizigers toe, behalve oip mij. De menschen drongen langs ta'e heen, en ik stond daar met m'n twee zware handkoffers plus m'n paraplu ie en liet den stroom' langs me gaan, tot een man met een kruiwagen vol bagage me uit m'n verdooving wekte met een allebeleefdst: Op zij daar/ Haastig j&melde ik m'n eigendommen bijeen en liet me door den stroom mee voeren naar den uitgang, waar ik een taxi annexeerde. Het was zaak te hande len, voor de verleiding me te machtig werd. Om! de Watarheid te zeggen iwias Middenstandscrediet Einde van den oorlog in Oost-Afrika De Abessijnsche soldaat Nadert de winter Raad te Zierikzee Wonderen der techniek Marktberichten en Telegrammen opgestegeni m'et 7 passagiers, onder 'welke 22 dames en 4 leden van de bemanning. Het was spoedig in contact met Crn-ydon en het heeft piets gemeld van eenig diei- gend gevaar of mankement. Toch is het iets uit zijn koers geraakt en bij het laag vliegen om te zoeken naar een lan dingsplaats uit op zichzelf nog niet opg_he derde oorzaak U (het e.rst tegen een lagen, heuvel aangestobten waardoor een vleugel brak en voor den be-tuuider het'toestel in evenwicht (kon brengen \ia.g- de een tweede, zwaardere schok, tegen de volgende hooigere heuvel en het toestel stortte uit ongeveer 40—50 meter neer op niet meer dan 50 yards afstand van een boerenwoning, we.ks bewoners on middellijk den plaatselijken dokter waar schuwden. Voor deze aankwam, ia o.i ga- veer 10 minuten, was het reeds duidelijk- dat hulp hier niet imeer zou kunnen baten. Alle. passagiers en leden der be manning moeten op slag dooid zijn geweest. Waarschijnlijk heeft de bestuurder ijs afzetting aan de vleugels bemerkt en heeft hij- daarom naar een geschikt terrein voor een nood and.ng gezocht. Door de zware eu laag hangende wo*ken, en door het feit dat hij een 8 K.M. uit zijn koers was, beeft hij geen van beide heuvels meer kunnen: opmerken voor het te laat was. De tweede schok is zo-oi hevig geweest, dat wrakstukken op ruim 1200 M. afstand, van de plaats des oniheils reeds gevonden zijn. KORTE BERICHTEN Merkwaardige wilsbeschikking Te Praag is dezer dagen overleden een zekere Anton Stockinger, die bij tes tamentaire beschikking zijn geheele ver mogen aan zijn St.-Bernhard heeft ver maakt. De gemeente Praag moet voor dien hond zorgen en na den dood van iden hond zal zijn fortuin overgaan aan de stad Praag, „De Beul ontslagen De directie van de Amsterdamsche Too- neelvereeniging heeft een schrijven ge zonden aan den burgemeester van Am sterdam, waarin zij mededeelt, 4-at Zij Winterhanden D I I D I Wintervoeten I |y L het bar verleidelijk, den kouden, (donkeren avond te ontvluchten en al die vreemde ontmoedigende indrukken in (de lichte, vriendelijke kamers van oom Theodoor en tante Kathrine in de Inciognitostraat waar ik met open armen zou worden ontvangen, ial wias het dan alleen maar omdat ze om de een of andere onbe grijpelijke reden medelijden anet me te hebben. Al word ik vijftig, met tien onderkinnen en een gezicht als een veld heer, dan zullen zij nooits iets anders in me zien dan „dat arme, kleine ding". Maar het zou een slecht begin zijn, toe te geven aan die verleiding. In gedach ten zag ik de gevolgen; en als men slechts duidelijk de gevolgen ziet van zijn handelwijze, dan is men gered bij alle mogelijke en onmogelijke sitiaties. Het was niet zoozeer de ring, waaraan ik dacht, als wel mijn prestige. Dat zou in zekere kringen geweldig lijden onder een terugtocht op het huidige tijd stip'. Nee, merci, dit keer zou niet ik degene zijn, die een grooten mond ha4 opgezet om een figuur als modder te slaan. Met deze trotsche zekerheid stapte iitó im de taxi en hotste naar de Munkedamsi- vei, waar imijn toekomstige patnopp z'n woonplaats had. (Wcrdt verv\oj^\d).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1