ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RADIOwBODE PUROL De AVRO-verrassing wordt aangesneden Let op! W ZATERDAG DECEMBER 1935 iRÏN OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT GRATIS I oudt Uw handen zacht Nationaal Socialistische Beweging MUSSERT spreekt De Kern BINNENLAND ABONNEMENT: Pry's per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohij nt voorloopig iederen wetkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteuri M. J« KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12887 ADVERTENTIES ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De geheele maand Dec. Zjj, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Deo. GRATIS. De Directeur DE WEG TERUG? De decennia voor den grooten oiorlog had men een tnek naar de stad; het was het uitvloeisel van het feit, dat men in concentratie van krachten en van kapitaal den weg zag naar rijkdom en materieel geluk. De gedachte aam een zoo giroot mogelijke winst beheersc'hte iedetrs streven en al het andere werd naar de tweede plaats teruggedrukt. Hier- in is geleidelijk verandering gieüöoimen-' Opvoeding, studie, sociale wetten stuw den de niet-kapitaalkrachtige massa naar boven en het overwicht van het kapitaal is aan het tanen. Daarbij voegde zich nog iets anders. Richtte de trek zich vroeger naar de stad, zooals hierboven in het licht gesteld, nu deed zich het omge keerde voor. De moderne vervoersmid delen maakten het mogelijk om vèr van het werkcentrum te gaan wonen en door 4 deze neiging werd de invloed van de stad geringer. De krachten, wélke vroeger drongen in de richting van het zooveel mogelijk samenklonteren van de jmassa in enkele centra, werken nu middelpuntvliedend en verspreiden de mensdhen weer over 'n grootere oppervlakte. Hierdoor is tevens een einde gemaakt, misschien slechts voor kojrten tijd, aan de macht van 'het ka pitaal, terwijl deze macht zich smeer en meer gaat verleggen naar de verschillen de groepen van bedrijfsgenooten. De bedding verlegd Deze beweging is nog maar aan het begin, doch de richtlijnen hieromtrent teekenen zich steeds meer af. Die vroegere zeer machtige en invloedrijke concerns [reikten tot ver over de eigen grenzen zij zagen slechts eonourreerende vreemde belangengroepen tegenover zich en ver gaten, dat er nog Staten waren, die niet bestonden uit naamlooze vennootschap pen, doch uit andersdenkende, op bepaal de wijze staatkundig, gegroepeerde inwo ners. Deze groote cbrnmerciemle en indus- trieele machtsgroepen bestreden elkander of zochten toenadering, maar hielden geen rekening met de staatkundige grenzen. Zij bouwden een mooiklinkend stelsel van internationalisme op', |m'aar hier was het slechts op speciale wijze georganiseerd geen echt internationalisme; het was bedrijfsegoisme, dat zich van holle leuzen bediende, om den enkeling zand in de ©ogen te strooien. Het egoïstische internationalisme is in elkander gestort tijdens en na den groo- ten oorlog. De macht van het groot kapitaal, hoe sterk overrr'gens nog, is een het tarnen en bevindt zich op den weg, terug. Men moet zoeken naar een beter, gezonder internationalisme, dodh men kan dit alleen vinden na het jniaken van schoonsdhip in eigen huis. Wat ©ogen schijnlijk een afzakkirg, lijkt naa:r het vroegere benepen en verarmende natio nalisme, moet juist worden gezien als aan noodzakelijke interne saneering, ten einde een veel beter en juister inter nationale samenleving op te bouwen. 'n Nieuwe zakelijke samenleving Wij bemerken een schijnbare achteruit gang, die echter noodzakelijk is om vlug ger vooruit te kunnen gaan. Het zwaarte punt is zich steeds aan het verplaatsen, want het heeft nog geen rust gevonden. Het lag in de tijden van den algemeene vrijhandel bij' dien handel; daarna meen de men, dat het bij de industrie moest liggen en men zag een industrieele uit bouw, welke toch ongezond bleek te Zijn. Nu wofrdt ook de industrie aan banden gelegd en het ziet er naar uit, dat het rustpunt zal worden gevonden bij den georganiseerden middenstand, niet meer bij de enkelingen of bij groe pen van enkelingen. Hoe meer l\et samenklonteren in en kele steden plaats gaat maken voor ver spreiding, hoe meer ook de groot-in dustrie zich moet beijveren om de ver spreide bevolking op doelmatige wijze te kunnen bereiken. Een verspreidie be volking kan slechts gediend en bediend worden door een verspreide middenstand met Puroll Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met 't Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. en daarotml ziet tmten dien stand sterk in de opkomst. Doch ook de invloed van dezen middenstand is aan het veranderen. In de cioncentratietijd, toen kapitaal en industrie zich in enkele centra begonnen op te hoopen, konden ook de groot-middenstandsbedrijven flio- ireeren. Men werd aangewezen op de stad en in die stad op de grootwaren huizen. Het leek, of de onafhankelijke middenstander aan het pauperiseeren was. Hierin is verandering; gekomen. Do spjrcidu g der menschen leidt tof sprei ding der middenstanders; spreiding Id'esr middenstanders leidt verder tot het in belang dalen van de groote stad en tot de opkomst van het platteland. Dit lijkt een weg terug, wat het 'echter niet is. Wij gaan naar een nieuwe zakelijke sa menleving en ai hoewel de lijnen van die samenleving nog slechts flauw zijn afgeteekend, mag men al duidelijk con- ciludeeren, dat de middenstand) idaarbij een veel belangrijker rol zal spelen dan vroeger voor hem was weggelegd. WILDSCHUT Algemeen iwlordt er dolor de jagers ge klaagd dat de wildstand (heel wat vermin derd is sedert vroeger. En het is juist. Toich is het afschot niimlmer Duitenge- Wloon gnoiot geweest, dus imioeten er an dere oorzaken zijn. Wel is sedert de Jachtwet van 1923 de bewaking door de gemeente- en rijks politie sterk Verminderd wat voioir een ge deelte zijn oorzaak vindt in de versnippe ring van de revieren, Waardoor veiein tot jachtgerechtigden vaak in éénzelfde streek of polder loip bepaalde stukken het genot der jacht hebben. Anderzijds is ook van bovengenoemde ambtenaren door crisiswetten en anderszins die dienst buitengewoon uitgebreid, zepdat er min der1 tijd overschiet en, ten laatste, bestaat er onder die imienschen Veelal een imieening dat stroopen geen diefstal 'is, h(0(öwiel oniUi- oen en moeten wiorden opgebracht aan jachtredht'pn dit dus pok bescherming var- dient. Afneming van de wilstand Eni al is dit ,miede een van de oorzaken Waardoor de wildstand is afgenioimen en alzooi |op vele plaatsen (maar Weinig stand- Wild over is, toch is het niet de hoofd oorzaak- Want bovengenoemde bescher ming betreft alleen menschen, die welis waar veel af kunnen breken in een jacht veld en soms veel vernietigen van legsels en, joing broed, doich ler is meer. Elk dier heeft zijn eigen vijanden en er is roofwild is velerlei soort en scha keering. Bunsiings, Wezels, ratten, Valken en nog veel meer dieren evengoed beperkt te worden. Hoeveel schade kunnen oioh iniet de katten die verwilderd zijn pf die dooir de bezitters niet als huisdier worden be schouwd, aanrichten. Al dit roofwild zooveel mogelijk te 'beperken; is (mede het Werk van den wild schut. Zijn oog imptet daarover in der aller eerste plaats wiaken ein hij imoet scherp toezien naar alle zijden, lof hiji geen voet spoor van dergelijke wezens ontdekt. Met de heimi ten dienste staande mid delen: bindt hij dien [strijd aan en mij zijn feiten bekend, dat reeds na het eerste jaar dat een jachtopziener (wos aangesteld, toed el door het beperken van het roofwild, de wildstand zeer was toegenomen. De winter de groote vijand Maar er is nog veel groptere vijand en wel de winter met zijn sneeuw en lang durige regens, die ennstjge ziekten ver oorzaken pnder het wild. En inu ligt het meest aan het egoïsme der jagers, dat ze wel in het inajaar een rijk) afschot Wenscbeo, maar (niet o|0(k} vppr In Nederland. Leider Ir. A. A. MUS8ERT. Openbare Vergadering te Zierikzee op 18 December a.s. in de Concertzaal. Aanvang 8l/4 uur n.m. Kaarten in voorverkoop te verkrijgen Oude Haven 486a te Zierikzee. Krepelstraat C 186 te Zierikzee. 't Vrije A 230 te Zierikzee. J. C. BOM te Haamstede. dit groote genioiegen1 Wlerk Willen verrich ten en jets uitgeven. Want Wanneer de wintersdhe 'koude in treedt begint het er voor alle wildsoorten bedenkelijk uit te zien. Is er geen vol doende voedsel dain treedt er verzwak king op- Lampe, die laat im het najaar geboren wierd en dus miet geschikt was om omteleggen, beleeft kwade dagen als alle voer bijna is verdwenen. Aan dein koninklijken fazant, het troe telkind der jagers, begint |mien te denken om te voederen, maar meestal te laat* De hoenders zijn, meent men, sterk genoeg, maar dan wordt vergeten diat die in hoofdzaak leven van (onikruidzadien die weinig meer aanwezig zijn. Inzonderheid geldt dit wanneer de sneeuw de velden dekt en welken blijft liggen. Wildvoedering Daarom behoort het pok tot het werk van> den Wildschut pm jrroieg in het najaar, opt vaste plaatsen en tijden im'et de voede ring te beginnen opdat het overgebleven Wild sterk zal zijn icn weerstandsvermogen zal hebben jojm. den [winter het hopfd te bieden. Tevens! is dit een praehtgelpgenheid pm het' roofdwild gadie te slaan en te vangen, want waar veel wild verkeert daar zijp ppk zijn vijanden aanwezig. Bietenkoppen zijn een gopd jen igloed'kjopp haarwildvoeder. Onkruid, aden voor veer- wild, dat na het >dorsdhen gratis bij eiken boen te bekomen is. Wilt ge dus werkelijk een goeden wildstand, neemt dan deze dingen! in. acht en gedenk aan het spreek woord :„Viopr wat, hoort iwiat". KORTE BERICHTEN Wijziging Warenwet Die Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp betreffende wijziging van de Warenwet zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Zoo spoedig mogelijk va.'gt behandeling in den Senaat, om te komen vastleggen de hoedanigheid en aanduiding: van wiaren. Dessié gebombardeerd Vrijdagochtend hebben Ital. vliegtuigen een luchtaanval ©p Dessie ondernomen. Meer dan 700 bommen zouden op de stad zijn geworpen. 32 pejnsonen zpuden gedood en 200 gewond zijn. Eu we Aljechln De schaakmlatch tusschen de kampioe nen is Virijdagiavond na den 40em zet af gebroken. Aljechin staat er gunstig voor. Zaterdagmiddag is de strijd in Iden Haag voortgezet. De China Clipper thuis Het groote Amerik. vliegtuig China per is gisteren te Alameda in Californië tqnggekeerd van Honoloeloe. De L.Z. 129 nog dit jaar gereed Naar het A.N.P. uit FriedricJhshafen meldt, heeft dr. Ecikener in een inter view verklaard, dat het nieuwe lucht schip jL..Z. 129 nog dit jaar gereed zal komen. De Negus protesteert De Negus heeft het Volkenbondssecre- tariaat een telegram gezonden, waarin hij krachtig protesteert tegen de Italiaansche luchtaanvallen op de burgerbevolking en OP ziekenhuizen, zppals te Dessie heeft plaats gevonden. Laval blijft De Fransdhe Kamer heeft haar vertrou wen in het kabinet-Laval uitgesproken met 351 tegen 219 stemmen. Verrassing nummer 1Ieder jf' die zich voor 'n halfjaar abon neert op de Radio Bode (f 3.- waarvoor U zes maanden lang» iedere week een prachtig Programma; tijdschrift ontvangt), krijgt alle in De cember verschijnende nummers gratis. Verrassing nummer 2Het magnifieke Kerstnummer, uitgevoerd in een weelde van kleuren, met boeiende verhalen van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, T. Oeff e.a., met bijdragen van L.J.Jordaan, L. M. G. Arntzenius, Dr. J. C. A. Fetter, Dr. F. H. Fischer e.a. en tal van tekeningen, fraaie reproducties en prettige prijsvragen Verrassing nummer 3 de beroemde AVRO-kalender, een uniek werk waaraan wederom 12 bekende Neder landse schilders hun medewerking gaven (indien U dit jaar nog geen abonné was). Dat alles voor f 3.-1 Stort ze direct! Op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam; bij het Hoofdkantoor, Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der AVRO-bijkantoren te: Rotterdam, 2e Weena straat 30; Den Haag, Toussaintkade 34; Utrecht, Oude Gracht 309; Haarlem, Koninginneweg 8; Groningen, Noor derhaven ZZ 18; Arnhem, Kastanjelaan 7; Leeuwarden, Hofplein 33; Nijmegen, van Broeckhuysenstraat 31; Zwolle, Deventerstraat 11 (tijdelijk); Middelburg, Lange Burg C. 93. Neêrlands nationaal radiob/ad. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 8 December. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, dg. Pijnacker Hordijk. Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Blanson Henkemans, pred. te Nisse. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Breestraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3 30 Openluchtsamenkomst Nobelpoort en 7.30 ure, V erlossingssamenkomst Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie Sohuddebeurs Woensdag avond 7 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Evangelisatie Ouwerkerk Zondagavond 6 ure, ds. v. Zuilen van Wissekerke. De weg terug Binnen- en buitenlandsch over zicht Oostersch fanatisme bij de Abes- sijnen Toewijzing Varkens verhoogd Ital. offensief wordt voorbereid Inval bij een bank De directeur gearresteerd Justitie en politie te Amsterdam hebben een inval gedaan bij de Hollandsohe Escompio-bank, gevestigd aan de N.Z. Voorburgwal. De directeur, die te Amster dam woonachtig is, doch die tijdelijk verblijf houdt te Blaricum, is van zijn bed

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1