OM EEN KIND BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode Erdal zoo gloed voor 't leer! smakelijk efen behoorende bij de van Vrijdag 15 Nov. 1935, No. 12868 Wat Madame Fraya voor 1 936 voorspelt Mussolini op hei hoogtepunt van zijn macht Geen algemeene oorlog in Europa De bekende Parijsdie waarzegster Madame Fraya begeeft zich met haar voorspellingen ook vaak op politiek terrein. De United Press heeft zidi tot haar gewend om profetieën over de toekomst met betrekking tot den tegenwo-ordi- gen toestand. De Fransdie helderziende, Madaime Fraya, die, naar het heet, ook het uit breken van den wereldoorlog heeft voor speld, schetste voor de „United Press" het volgende toekomstbeeld: „Het conflict tussehen Italië en Abes- sinië", begon zij, „zal slechts van korten duur zijn, aangezien Mussolini zal trach ten, een oorlog met Engeland te vermij den. Mussolini heeft het hoogtepunt van zijn loopbaan reeds overschreden. Voor Duitschland zal het volgende jaar weinig verandering brengien. Hitler wenscht den oorlog niet. In Frankrijk zal de regeering-Laval zich niet lang meer staande kunnen hou den. Waarschijnlijk zal Laval worden op gevolgd door een kabinet van de linker zijde. De betrekkingen met Engeland zullen gedurende korten tijd eenigszins verkoelen, doch de Entente Cordiale zal b Ui ven bestaan. uroot-Brittannië heeft een goed jaar voor zich. De gunstige ontwikkeling, der laatste jaren zal in 1936 blijven voort duren. Koning George zal waarschijnlijk het geheele jaar nog in leven blijven. Als de Prins van Wales naderhand aan de regeering komt, zal hij deze taak schitterend vervullen. Oostenrijk zal het tooneel vormen van de meeste onlusten en misdaden, alsmede van aanslagen. Waarschijnlijk keeren de Habsburgers in den loop van het volgende jaar terug; hun nieuwe re geering zal evenwel slechts van korten duur zijn. Ook den Vereenigden Staten wacht, evenals Engeland, een voorspoedig jaar. Algemeen zal men neiging aan den dag leggen om de economische methoden in conservatieven zin te hervormen. Indien Rrosevelt deze lijn niet wenscht te vol gen, zal hij misschien niet worden her kozen. Ex-President Hoover heeft niet de minste kans, in het Witte Huis terug te keeren. In algemeenen zin kan gezegd worden, dat in het komende jaar talrijke onge lukken, aanslagen, schandalen e.d.g. zul len plaats hebben en dat in de winter maanden de armoede nog zal toenemen. De angst voor een Europeeschen oorlog zal het göheele jaar de gemoederen blij ven verontrusten. Ik zie echter geen oor log. Wel zullen er in het Oosten ernstige onlusten uitbreken, vooral in Indië en misschien ook aan de grenzen tussehen Rusland en Mandsjoekwo. Op medisch en ander wetenschappelijk gebied staan ons groote ontdekkingen te wachten, zoo zal o.a. de kanker eindelijk meet sudcas kunnen worden bestreden". China in het nauw gedreven Zullen Japan's eischen worden ingewilligd Terwijl China's veldmaarschalk, Tsjang Kaii f>iek, alles in het werk stelde om de talrijke, sterke benden meester te worden, die het Jangtse-dal terroriseer^ Hoe meer iemand praathoe meer vaak te verbergen heeft. FEUILLETON den, rustte op Wang Tsing Wei, op wien, naar men weet, onlangs een moordaan slag werd gepleegd, de geheele verant woordelijkheid der onderhandelingen met Japan. Hierbij ging het niet alleen om den Japanschen drang naar ex pansie, al speelt deze natuurlijk een groote rol. In deze eeuw ven auto en vliegtuig maken ook de verst afgelegen landen een punt van strategische over weging uit; en vandaar tot strategische noodzaak is slechts één step. Japan en Rusland slaan elkaar argwanend gade, om zich meester te maken van de beste uitgangspunten, die het mee9te kans op succes bieden, hetzij voor militaire ope raties, hetzij voor propaganda-campagnes, die den laatsten tijd een ongekende be- teekenis hebben gekregen. Dat is de reden, waarom Japan over de grenzen van het vruchtbare Marnd- sjoerije de Mongoolsche grensprovincies binnendringt, ofschoon het land weinig aanlokkelijks heeft uit kolonisatie-oogi- punt. Dat is ook de reden, waarom Ja pan tracht, zich in de flank te dekken, door in het Zuiden en het Westen zijn politiek-militaire oogmerken uit te brei den tot ide oevers van den geweldigen Hoangho. Hierdoor brengt 'het min of meer onmiddellijk het geheele Noorden van China, alsmede de hoofdstad Pei- ping, onder zijn invloed; en in deze invloedssfeer onderdrukt het alle orga nisaties, die dienstig zouden kunnen zijn aan de Russische propaganda. Met dit voorwaarts dringen streeft Japan dus een bepaald Idoel na; doch het gaat ten koste van de Chineesche souvereiniteit. De Japansche slokop l, De netelige onderhandelingen over deze kwestie moesten wiondon gevoerd door Wang Tsjin \yei, die tenslotte, voe lende, dat de op hepi rustende last te zwaar woog, zijn 'aanvrage om ontslag, indiende, teneinde Tsjang Kai Sjek op die wijze te noodzaken, terug te keeren. Deze laatste keerde inderdaad terug en Wang Tsjing Wei nam zijn ontslagaan vraag terug. Inmiddels wist Japan zich den poli- tieken toestand ten nutte te maken, waar door Engeland de handen vol heeft in de Miiddellandsche Zee en de Vereenig- de Staten nog steeds met binnenléïndsche economische zorgen kampen. De Japan sche minister van Binnenlandsche Zaken, Hirota, heelt den Ohineesth&n ambassa deur te ToMo, Tsjang Tso Ping, die thans de portefeuille van Biuitenlamdsche Zaken in het Nankingsclhe kabinet in handen heeft, een aantal w-enschem voor gelegd, die niet mis zijn: le. Nanking zal zich duidelijk moeten verklaren voor samenwerking met Japan; 2e. Noord-China moet een afzonder lijke positie innemen in het kader van het geheele Chineesche Rijk, door tos- kenning van autonomie; 3e. De terroristische beweging moet krachtdadig worden bestreden, vooral aan de grenzen van Manidsjoerije en Noord- China 4e. Japan moet belast worden met de handhaving ider orde in de neutrale zones, zonder zich in de binnenlandsche aan gelegenheden van China te mengien. Onder neutrale zones te verstaan ge bieden. die praCtisch door Chineesche troepen zijn ontruimd. Hiermede zet Ide Japansche politiek de lijn voort, die zij zich heeft uitgestip peld Idoor haar protest tegen het op nemen van leeningen door China in En geland en in Ide Vereenigde Staten. Brieven uit de Residentie De HaagscHe openbare leeszaal Dr. Greve, Directeur der openbare Lees zaal, was zoo vriendelijk mijn gids te willen zijn bij een bezoek aan het nieuwe gebouw in de Bilderdijkstraat, in het Centrum der stad. Het omvat -eene lees- De herdenking van den vrede in Italië 11 November vijfendertig Hield men wapenstilstandsdag. Even zweeg, in vele landen, Alles stil, met diep ontzag. Jn die plechtige minuten Overdacht men weer het feit Van het groote menschenoffer Uit den wreeden wereldstrijd. Hoe verliep het in Italië Waar het nu weer woelt en gist? Hoe gedroeg zich Mussolini, Rome's „eerste violist" Heelt hij soms een vredeshymne Op zijn instrument gekweeld? Méér waarschijnlijk is het dat hij Thans een krijgsmarsch heeft gespeeld. Mussolini dacht aan oorlog In dit wijdingsvolle uur, Welbewust is hij begonnen Met zijn bloedig avontuur. Toch kan het er ook van komen Dat zijn krijgszang vroeg of laat Onder alle tegenslagen In een treurmarsch overgaat. J. S. zaal en een bibliotheek, alles ten bate van de naar kennis smachtende Hage naren, omdat, volgens sommigen, kennis macht is. De Leeszaal heeft echter mira- bile dictu de volgende uitspraak van Vondel boven den ingang geplaatst: „Veel weten kan altijt niet vordren, zomtijdls schaden". Een dergelijk van humor ge tuigend opschrift zou men niet verwach ten. Wie veel in ambtelijke kringen heeft verkeerd, zal weten, dat geest en hu mor uit stijl en opschriften worden ge weerd. Daar is slechts een ambtelijke stijl, die gaat over de loopende band van Secertarie-formules. Aan de Algemeene Secretarie te Buitenzorg had men b.v. 5 a 6 varianten uitgevonden op het eind- thema van een Gouvernementsbrief, lui dende in zijn eenvoudigsten vorm: „Hier bij heb ik de eer mij te kwijten van eene van den Gouverneur-Generaal «ontvangen opdracht". Deze varianten waren heilig en andere niet geoorloofd. De wandeling door het nieuwe gebouw met zijn lange leeszaal, zijn bibliotheek met duizenden boeken gaf ons een in druk van die degelijke wijze, waarop het Haagscihe Stadsbestuur den dorst naar wijsheid van zijn inwoners wil lessChen. Toen we echter naar het Communisti sche orgaan „De Tribune" vroegen, bleek dat niet aanwezig, verboden lectuur. We hadden nog nooit „De Tribune" gezien, la,at staan gelezen en nu wilden wij wel eens kennis maken met het Nederland- sche filiaal van den Russischen heilstaat. Wel was er het „Volk", maar dat ken den we uit vroeger dagen, toen de Re dactie zoo nu en dan Zieric daarin uit kleedde, na eerst zijn portret te heb ben opgevraagd. Dr. de Greve heeft het Instituut tot grooten bloei gebracht, hij is een voor treffelijk organisator met een uitgebreide staf var. medewerkers, een kleine hon derd. Het was ons eene verrassing en vreugde daaronder plotseling te kunnen begroeten een meisje, dat we nog van Zierikzee kenden. Ónze ontmoeting liet aan hartelijkheid niets te wenschen over, immers we hadden samen ook wel eens over de Oude Haven gewandeld en nu had ik haar zoo op eens in het paleis van Haegsche boeken opnieuw ontdekt. Wie eenmaal in Zierikzee heeft gewoond, komt overal goed terecht, zelfs op de wandeling door een openbare Leeszaal. Dr. de Greve heeft in een boekje „Der tig jaren Openbare Leeszaal in de Re sidentie" een interessante beschrijving ge geven over hare gssc'hiedenis. In 1906 2800 boeken en 21000 bezoekers, in 1934 36000 en 175.000 en van eene twee ka merwoning uitgegroeid tot een monu mentaal gebouw. Merkwaardig is het neg le vermelden, dat de Leeszaal destijds werd opgericht dioor een redactie-lid van het liberale „Vaderland", nu nog de voornaamste krant in den Haag. Met die getallen voor ,oogen megen we ook de Zierikzeesche Leeszaal van 't Nut nog een grooten bloei voorspellen. Want er leeft belangstelling voor meer ont wikkeling in velerlei kring. Was het niet in 1933, dat de Directeur der Rijkskweek school in een lokaal van school B den Cursus opende van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling met eene hoogge stemde toespraak. Het was wel iets heel bijzonders daar zoovele huisvaders weer op de schoolbanken te zien zitten. Jammer, dat dit Instituut ook al weer verpolitiekt blijkt te zijn. Tenminste zou men dat moeten afleiden uit een Raads- verslag van den Voortnrgschen Gemeen teraad, d'ie de aanvragen voor 'n school lokaal weigerde met 12—3 st. Raads leden hadden den indruk gekregen uit de ter inzage gegeven leerboekjes, voor al uit dat betreffende de Nederlandsohe taal, dat het onderwijs niet neutraal was en daarom achtte men het onjuist, dat daarvoor een gemeentelijk schoollokaal werd gebruikt. De wethouder motiveer den het afwijzend advies, omdat volgens hem onmiddellijk vast stond, welk ka rakter het te geven onderwijs zou heb ben. Het onderwijs aan volwassenen moet niettemin vangroot belang geacht wor den, ja voor kleine steden onmisbaar. Het behoeft echter niet vit te gaan van eene politieke partij, wil men tenminste een beroep doen op de gemeente voor steun. ZIERIC. SCHOENCRÊME Groote dóos 10 cis. Extra.groote doos 15 ets. 36 ROMAN VAN NORBIERT GAR AI. Inderdaad koestert hij den wenseh het samenzijn met Nicolle zooveel moge lijk te bekorten. Een hinderlijk prikke len van zijn zenuwen Imlaakt hem onlus tig. Nu ja, geen sterveling in velden of (wegen te zien, die jgroenie boomen, die stralende zon, de blauwe hemel en daar bij' dan nog dit jonge meisje, dat tel kens weer moet hij Jiet zichzelf beken nen buitengewoon charmant «is. Ver draaid waarheen moet hij dan den bli« wenden oim1 niet steeds in die donkere oogen, te kijlben en op dien molenden mOncl... En zichzelf bespottend, denkt hij', ter- !wijl hij de rook van zijn sigaret nastaart: Heer van middelbaren leeftijd Wenscht voor de tweede maal te trouwen. Brengt eenig vermogen en... een bevel tot aan houding imtedie ten huwelijk..,. Terzelfder tijd zit rechercheur Kaynes in zijn kleine woning iaan de Theemis- Diep in gedachten houdt hij zich bezig miet den gang van zaken, welke hem allerminst bevredigt. Integendeelde ge beurtenissen van dezen dag hebben hem in hooge mate verontrust. Tevergeefs vraagt hij zich iaf, (waarom miss Osborn Zich niet laat zien. Wanneer werkelijk zou blijken, dat die jmr. Mitchell inden- tiekJ is met C-overley, dan was er alle re den voor de vrees, dat het dezen des perado zou gelukken het jonge meisje op de een of andere manier te beïn vloeden ien Voor Zijn zaak te winneni- Het zou niet de eerste maal zijn, dat een onervaren meisje zich door valschc romantiek liet verblinden. En dan1.... Morgenochtend pm vijf ujuir zal die kleine Maud door de politie worden af gehaald. B,ij het telefoongesprek met in specteur Benett heeft deze zich zij het met leedwezen genoodzaakt ge zien als zijn meening te kenne/n te gevefn dat voor.'oiopig aan Gordon's rechten nie viel te twijfelen en «dat men dus wiQl gedwongen was naar diens intenties te handelen. „Zie je, Browinell", zegt Kaynes tot Zijn collega, die zich «den tijd doodt idloicr uit een d,uin plankjie sierlijke dennen boompjes te zagen „het vervelende van de heele zaak is, dat een hreinseh voort durend Zit te piekeren en tenslotte geen streep verder komt. Die Gordon..." Hij valt zichzelf in de rede- „Wat is er, Brownell De aangesprokene heeft plank (en figuur zaag op zij gelegd en staart verbaasd door het kleine venster. „Bij onze buren is het plotseling zoo stil geworden. Wat is daar aan de hand?" Beide mannen haasten zich haar buiten- Danny's weekend-huisje is gesloten; dö sleutel bevindt zich niet in het slot. Kitty Devine, de kleine Maud en Pan, de diog, zijn plotseling als van den aard bodem verdwenen. De diepe stilte van (het bosch hangt rond het drietal, dat langzaam over het Zachte mos en de verwelkte bladeren voortstapt. „Pek', pek, pek," roept Maud, terwijl Zij blijft ($1 taan bij een beuk, in welkte kroon een specht bezig is zich een maal- tijd te verzamelen. „Pek, pek, pek". Kitty, zwaar beladen miet een volge pakte rugzak/, legt vermanend den ving.r op den mond. „Ssst, niet zoo hard! An- I ders hooren ze je. En dan kornien za je halen"* Zijl leidt het kind inaar een boomstronk- „Ziezoo-, ga hier nu |m!aar even zitten- Straks gaan we rijiden". 1 Ze tuurt tussehen de hoornen door naar den rijweg. Over een paar minuten moet de autobus naar Londen Jangs komen. Kitty is na rijpelijk overleg tot het besluit gekomen met Maud te vluchten. Zij is van plan naar haar ouders in Schotland te gaan. Het zal wel eenige dagen duren voor men haar en het kind op het spoor in en intusschem zal «de politie dan alles gealarmeerd hebben. De kranten zullen Kaassuffléé. 4 sneden oud witte lbrood, 2 eieren, 2 kopjes water, 2 Mag- gi's Bouillonb'okjes, 1 oms geraspte jo ge kaas, 2 afgestreken eetlepels boter. Snijd de korsten van het wittebrood, snijd het fijn. Los de Maggi's Bouillon blokjes op in het heete water, giet dit over het wittebrood en wrijf het braoid fijn, voeg bij' het geweekte brood de eidooiers, de geraspte kaas, de boter en daarna, heel luchtig het stijfgeslagen ei wit.. Zet de schaaltjes in den oven en laat het lichtbruin worden in pl.m. 3/4 uur. Verm ice 11 isoep. li/r L. water, '2 ta 3 Maggi's Bouillonb'okjes, 1/2 dns ver micelli, 11/2 ons geraspte kaas en wat geraspte nootimluscaat. Breng het water aan de kook, los de Maggi's Bouillonblokjes erin oip» voeg de hun lezers sensationeele berichten voor- I zetten en het groote publiek zal zich voor de kleine Maud Gordon gaan inte- resseeren. j Kitty, weet zeer wel, dat ziji zich straf baar maakt door deze ontvoering, maar ziji wenscht niets liever dan in het open baar voor de rechtbank imiet overtuigende eloquentie de motieven naar voren te brengen, welke haar aanleiding hebben gegeven het kind niet aan den pleegvader uit te leveren. Ziji hoort de au/obus aankomt, neemt Maud bij' de hand en begeeft zich naar den weg. Gelaten sjokt „Mister Pan" ach ter hen aan. „Ga terug, Pan", commandeert Kitty!- „VooruitI Zoek den baas! Allons. Versta je me niet?" Maar Pan kijitót slechts naar haar op, houdt den kop wat scheef, akof hij aan dachtig luistert en verroert zich niet. En als Kitty hem!, zich opwindend, aansnauwt, gaat hij er gemoedelijk bij zitten en reikt haar zijn rechter voorpoot. „Pan kan toch meegaan", meent Maud „Laat hemi toch meekomen, mamma!" „Dat gaat niet, Maud. Pan is te groot Hij mag niet in de autobus". De wagen is i imiddie'.s (naderbij gekomen en stopt. Kitty tilt Maud op de treeplank, De dog verliest het tweetal geen seconde uit het oog. Plotseling klinkt een kort fluitsignaal- Pan spitst de ooren en blaft twee maal kort achtereen. Kitty springt op de auto, Vermicelli toe en laat ze zachtjes gaar koken. Doe er dan de geraspte kaas bij, de nootmuscaat en, indien noodig, nog een beetje zout. Laat de soep nog even kolken tot de kaas gesmolten is. Pijn in de rug en stijfheid. Yerdwenen en voor goed. Drie jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kruschen Salts gebruikt te hebben, kan deze dankbare patiëjiifc wiet het vol ste recht verklaren, dat hij ze voor goed kw'ijt is. Hij' schrijft ons: „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik pro beerde alle mogelijke middelen zonder eenig succes. Wanneer mijn beenen te lang in dezelfde houding bleven (bijv. wanneer ik sliep) wiaren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar da.t was de eenige ver betering, die ik kon bespeuren. Ten slotte raadide een vriend mij aan het eens met Kruschen Salts te probeeran. Tot mijn groote verrassing verdwenen de pij nen. Twee jaren lang heb ik nu regel matig Kruschen Salts genomen; ik ben nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de „kleine dagelijksdhe dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig be zwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeer dankbaar voor idit uiterst werk zame en eenvoudige middel. Steeds zal ik aan mijn virenden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft". A. W. te L. Rheumatisclhe pijnen en pijnlijke stijf heid, welke laatste maar ai te dikwijls een voorbode van rheumatiek is, vin den bijna altijd hun oorzaak in -opge hoopte afvalstoffen en een daardoor voorkomen van overtollig urinezuur in het bloed. Krusclhen Salts bestaat -uit zes verschillende zouten, die lever, nie ren en ingewanden aam-sporen tot krach tiger werking, waardoor de giftige af valstoffen volkomen worden verwijderd. De pijnen nemen af, terwijl tegelijker tijd idle algemeene gezondheidstoestand enorm verbetert. Zoo zult ge door re gelmatig gebruik van Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheuma tiek, maar ge zult U ook frisscher, krach tiger en energieker voelen. Kruschen Salts stralende gezond heid voor één cent per idag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op h-et etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. bus, de conducteur geeft het sein tot vertrek/ en de wagen rijdt weg. Een oogenblik staart de hond hem1 ver baasd n-a, mnaar dan rent hij met groote sprongen achter d-e autobus aan. Nog eenige analen klinttct het fluitje11 Telkens blijft Pan even staam, omkijkend en in tweestrijd of hij aan het signaal gev-olg zal geven, maar het slot is steeds dat hij opnieuw die autobus tracht in te halen. En reeds ziet Kitty tot haar niet ge ringe ontsteltenis rechercheur Brownell opduiken. Over het boschpad, dat van de rivier naar den rijweg leidt, koimt hij aanfietsen, in steeds sneller tempo, even eens achter de autobus aan. Oini zes uvir wilde Nicolle haar vader in diens pension bezoeken, maar op de klok aan het station is het reeds over acht, als zij eindelijk aan dit voornemen gevolg Ij eeft. De onverdrapelijke spanning, waaraan zij nu reeds bijna den geheelen dag ten prooi is, die de uiterste concentratie van haar vergde en haar zenuwen geen ocgen- blik rust liet, heeft nu plaats gemaakt voor een zeldzamen toestand van ver- dooving. De man, dien zij vandaag voot het -eerst ontmoetie, heeft haar zoodanig uit haar gewone doen gebracht, d,at naar gedachten steeds weer naar hem terug- keeren. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 5