ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OM EEN KIND Daar piept DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Poortvliet. BOOMEN PLANTEN B UITENLAND vermaard door z'n glans! BINNENLAND ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Aizonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE ADVERTENTIENi van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Zij, die zich in bovengenoemde gemeente op ons blad wensohen te abonneeren, gelieven zich te wenden tot onzen Agent, den Heer W. A. ISTA Nz. De Directeur. Tot een der groote eigenschappen der natuurvolken, mag zeker worden gere kend het planten van boomen. Telkens weer maakt de geschiedenis er melding van, dat, zoodra een fami lie of geslacht zich een vaste woon plaats verkoren had, zij daar voor zich en 'de hunnen, een altaar bouwden, een put groeven en boomen plantten. Drie dingen waren er dus die zij als hoofd vereisdhten beschouwden en wel: hun godsdienst, watervoorziening en de behoefte aan schaduw. Alleen hij die boomen plant gevoelt zich thuis in de omgeving waar hij zich vestigde en stelde als voorwaarde voor zichzelf het zich daar zoo aangenaam mogelijk te maken. Wanneer dan de ouderdom kwam behoefde men niet verre te gaan om de schaduw te zoeken, als de zon hare verzengende stralen deed neerkomen. Ieder, dan ook die zich ergens thuis gevoelt geeft zich over aan deze oer oude gedachte, schept zich een omge ving waar rust van uit gaat en plant boomen. In de andere behoeften, die de oude volken bezaten, voorziet de gemeenschap, want altaren bezitten alle plaatsen in menigte, en in dezen zijin onze dagen aan Athene gelijk, terwijl de watervoor ziening niet een' zorg meer 'is van het cogenblik van aankomst of een plaats maar wij die een waterleiding bezitten, er elke drie maanden weer aan herin nerd worden dat men voor ons water zorgt, wat toch eenigszins kostbaarder uitkomt, dan bij de oudvaders het ge val was. Ook het plaatsen van boomen w'ordt sinds oude tijden al gemeenschappelijk gedaan, al sluit dit niet uit dat het persoonlijk toch in vele gevallen opk nog mogelijk blijft. Maar toch de ge meenten kunnen het doeltreffender doen dan een persoon afzonderlijk, omdat zij meer een geheel vormen en een plaats of streek daarom kunnen bekleedeni met een groenen mantel, zoodat alleen de hooge openbare gebouwen en torens de aanwezigheid van een stad verraden. Zoo besloot de Raad van Zierikzee op 7 November 1789 „de stadsfabrfiek naar „Boskoop te zenden om in te k'oopen „230 Ypeboomen breed blad en 546 Esse- „boomen om te planten op het gerooide „plein tusschen het digste Sas en de „Zuidzelke, alsmede 360 Ypeveeren om „te zetten in de kweek erij bij de West- Hoe onbeteekenend de meeste zorgen zijn bemerken we eerst, als de echte groote zorgen komen. FEUILLETON 29 ROMAN VAN NORBiERT GARAI. „Ach, je weet Nicolle, dat ik er niet van houd vooruit te lio(qpen op dingen, die nog niet vaststaan". Hij slaakt een zucht van verlichting, als vader en dochter eindelijk in de fraaie cabriolet plaats nemen. De motor Worde aangezet, een paar ,afscheids|wioor- den, gewuif fwlederzijds, dan suist de wa gen weg. Lang kijkt Danny hem. na|. Dat er nog imenschen zijn, die vijftig dollar per Week voor een secretaresse betalen. Wat moet die Amerikaan wel verdienen otm zich een dergelijk salaris te kunnen veroorloven? M'n Jhemiel er imloet toch iets gebeuren. Hij kan toch niet ten eeuwigen dage zoo blijven rond- loopen... Als Nicplle eenmaal den smaak van geld Verdienen beet heeft, wat dan? Dan zal ze hem' natuurlijk ontglippen, gaat haar belangstelling allicht naar an dere dingen uit... dan.. „Er moet iets gebeuren!" zegt hij hard op, zich Imet geweld van zijn pessimis tische gedachten losscheurend. Als Danny na eenige uren van doellops „poort, onder aan de gracht bij de baan „van H. Meijer". Maar onze vaderen begrepen dat zij met zulk een daad een kapitaal vorm den, wiaarvan het geslacht dat na hen kwam een nuttig gebruik van zou kun nen maken. Geen leening op leaning, waar het na geslacht de zware lasten van zal onder vinden, maar een vorming van kapitaal wat de nakomelingschap ten goede komt. En toch, ook in onze dagen hoorden wij van zulk een grootscJhe beplanting. Hoewel het gemeentebestuur onzier stad hiervoor geen groote uitgaven zal be hoeven te doen, zullen toch mogelijk in dit seizoen boomen worden geplant in zulk een hoeveelheid als in geen jar cru is geschied. Wat toch is het geval? De Nederl. Sierteeltcentrale stelt voor de gemeenten beschikbaar laanboomen om aan te planten of wegen waar nim mer boomen hebben gestaan, waarvoor niet anders moet wtorden betaald, dan de kosten van expeditie, emballage en vracht. Zijn wij Wel ingelicht, dan zal Zierikzee dit seizoen een 600-tal hiervan gebruiken om nieuw'e beplantingen te doen. Men zal langs boomlooze wegen, ook al is het over de ruggen der Neder- landscJhe boomkweekers, voor het na geslacht een kapitaal trachten te vormen. Men zal weer als voorheen een sfeer van rust beginnen te scheppen in deze rustelooze tijden. En dat juichen wij1 van gansüher 'harte toe. Moge het stadsschoen er dermate door verfraaid worden dat alle inwoners weer naar buiten gelokt wiord-en, weer genie ten van de natuur en meer daarmede één worden. Advertentie-campagne der Engelsche post Schitterende resultaten De Britsche posterijen hebben een ad vertentie-campagne gevoerd, welke schit terende resultaten heeft opgeleverd. jDe ambtenaar voor perszaken van de poste rijen heeft er dezier dagen van verteld., Het was logisch, zop betio|ogde hij, dat de posterijen de kranten hadden uitge kozen voor haar eersten vprim! van d|o|el- bewüste publiciteit. De bladen iimlm'ers' vormden een uitstalkast vian de groptst 'mogelijke waarde vopr het etaleeren Van betrouwbare artikelen. Reclame in de bladen vormde een vppirnaalml en doel treffend punt van het program van de posterijen zooals ze dit impest Zijn v|o)or allen op ieder terrein van het leVen, die diensten aan te bieden hadden. Te oor- deelen. naar de resultaten had de reclaniö telkens weer het geld opgebracht. In hoofdzaak, d-ank zij hot adverteeren in de kranten, was de telegraafdienst, eens door pessimisten vpor een stervend middel van verbinding uitgemaakt, actie ver geweest dan hij ooit sedert den oor log geweest was. Met de hulp van deze reclame had de telefoon ongekende vor deringen! gemaakt. Dit jaar had /mien meer dan 190.000 telefoons en 121.500 nieuwe abonné's verkregen, een jaarlijlkis terug- keerende grootere ontvangst van naar schatting 750.000 P.S. meebrengend. Ten gevolge hiervan Was het aantal aange vraagde gesprekken imiet na|m|e op Verren afstand opmerkelijk toegenomen. Als ieen gevolg Van het adverteeren van de verlaging vjan de tarieven voor postpaketten zou de p|ost haar raining dit jaar) 13 millioen Imleer pakketten verVoerem dan verleden jaar. - De schitterende resultaten van het ad verteeren in de pers hadden tot gevolg, dat de Werkgelegenheid was toegenojm'en niet alleen bij de post, jmaar ook in in dustrieën die haar voorzagen Van tele- fooninrichtengen, instrumenten, lijtajen, pa len, gebouwen enz. Vorstelijk huwelijk te Londen Lenteweder verlevendigt eenvoudige maar indrukwekkende plechtigheid Heldere zonneschijn ein 'n lente-atmosfeer zetten Woensdag luister bij aan dein dag van het huwelijk Van den Hert'oig! van Gloucester en Lady Alice Sc'Ott, de dochter van den hertog van Buccleuch. Het huwelijk werd gesloten in de parti culiere kapel van het Buckingham paleis, die prachtig versierd was jn'et witte bloe men, anjelieren en lelies. Hoewel1 in verband imiet het feit, dat de vader van de bruid onlangs is overleden, de plechtigheid van de huwelijkssluiting ontdaan wias van veel uiterlijke praal heerschte in het Buckingham Palace toch een atmosfeer van geluk en vreugde. De bisschop van Londen opende den dienst en de aartsbisschop van Canterbury ver- ec-nigde het paar in den echt in tegen woordigheid van de geheele koninklijke fajmilie en vele prinsen en prinsessen. Onder de buitenlandsdie vorsten (merkte mien op: de Koningin van Noorwegen, dei Kroonprins van Zweden im'et zijn echt- genoote en Kjdning1 Geioinge van Grieken» land. De bruidegom1 droeg de schitterende uniform van nnlajopir van de koninklijke huzaren. De bruid was gekleed in een Wit satijnen toilet. De hertogin van Buccleuch was tijdens de huwelijksplechtigheid zeer bewogen en den leden van de koninklijke familie kon men eveneens hun diepe ontroering aan zien. Het bruiloftstm'aal werd genuttigd in de SCHOENCRÉME Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. rondslenteren in zijn buitenverblijf terug keert, vindt hij daar (alles in de grootste opwinding. Kitty, Kaynes en BroWnell (maken hem' haastig deelgenoot van den inhoud van een expresse brief, welke de postbode tegen den (middag heeft afgeleverd. Het ambtelijke schrijven, door inspec teur Benett oinderteekend, deelt |m)iss De- vine en miss Osborn Imlee, dat de kleine Maud Gordon den volgenden dag plml vijf uur door eenige rechercheurs 'zal wor den afgehaald, Zulks overeenkomstig den (wensch van haar pleegvader. In verband met de bijzondere ofmlstaridigheden Wor den de beide meisjes verzocht er voor te willen zorgen, dat ffiet kind op den aangegeven tijd gereed is. „Waar is uw verloofde?" vraagt Kay nes. „Ik zou deze kwestie graag eens miet haar willen bespreken". „Mijn verloofde? Die telt |hieriin niet meer mee", geeft Danny ten antwoord. „Zij zal voor deze geschiedenis geen tijd meer hebben, want ze heeft juist van daag een schitterende betrekking gekre gen bij een Amerikaan, die walgelijk veel geld verdient. Vijftig..." Dollar per week", wilde hij zeggen, maar hij zwijgt plotseling, |als hij bemerkt met welk een intense belangstelling de jonge rechercheur naar hejm luistert. Op hetzelfde mOimtent gaat hem1 Oen gedachte door het hoofd, welke hem hiat bloed naar de wangen doet stijgen. Als deze vrijgevige Amerikaan eens de lang gezichte Goverley was, die een gun stige gelegenheid Zoekt oim onopvallend miet het 'kind in 'Contact te kunnen Hoornen? „Waar ontmoet Imiss Osborn dien Ame rikaan?" vraagt Kaynes, hevig (geïnteres seerd. „Hoe heet hiji?" Ja, dat zal ik jou aan je neus hangen, denkt Danny, imiaar hard, op Zegt hij, dat hij er niet aan (gedacht heeft daarnaar te infoatmieeren. Hij voelt, dat hijl op een keerpunt van zijn leven staat. Er zijn vijfduizend pond te verdienen. Hij moet dat zaakje echter alleen op knappen. Dit is de (grootste kans van zijn leven. Hij Zal het signalement van Goverley, dat binnen in de lade van den tafel ligt, heimelijk bij zich steken om' Zich daarna, zonder dat die „pottenkijker" Kaynes het bemerkt, uit de voeten te maken en dien rijken Amerikaan eens Wat nader in oogenschouiwl te nemen. Blijkt de man inderdaad Goverley te Zijn, dan Zal hij Nicolle een wenk geven en hemi onmiddellijk laten arresteeren- En een half uur later suist Danny op zijn nieuwe motor in een ontoelaatbaar tempo over den weg langs de Theems in de richting van Londen.... Nicolle's eerste cliënt Mr. Osborn en zijn dochter worden bij Wit fm'et gouden eetzaal op de eerste verdieping van het paleis. (De Koning stelde een dronk in o.p de gezondheid van het jonge paar, dat daarna op het balkon verscheen om zich te laten toe juichen. 's Middags 3 uur is het jonggehuwde paar op St. Pancras Station in den trein gegaan om de wittebroodsweken door te ferengen op Boughtpjn House. Een dichte (menigte stond al des mbr- gens) vroecr opgesteld p(m Lady Alice Sooltt toe te kunnen juichen, die later in een glazen koets voprbij' reed, vergezeld doioir haar broer, den hertog van Buccleuch. Ook voor het Buckingham Palaca zag het Zwart van de (miensehen. Grondwetsherziening De drukpers en de revolutionaire volksvertegenwoordigers De Ir egeering zal een wijziging bevor deren van de ajrtt. 7 en 194 van de Grondwet. In deze herziening zal Zij ook de kwestie der z.g. revolutionaire volksvertegenwoordigers betrekken. (Art. 7 luidt: Niemand heeft vooraf gaand verlof noodig, ,om door de druk pers gedachten of gevoelens te open- baren, behoudens iedere verantwoorde lijkheid volgens de wet. Art. 194 luidt: Die Wet kan aan andere dan in de Grond wet genoemde lichamen verordenende bevoegdheid geven). De N.S.B. tegen Henri Polak Zaak komt voor de rechtbank De -rechtbank te Amsterdam heeft in raadkamer het verzet afgewezen van dr. Henri Polak, tegen de dagvaarding), waar bij hem opruiing tot mishandeling wordt ten laste gelegd, zulks in verband met een artikel, dat hij in „Het Volk" van 13 April heeft geschreven. Mien zal zich -herinneren, dat mr. v. Vessem destijds namens den leider der N.S.'B., ir. A. A. Musseri, een aanklacht tegen dr. Henri Polak heeft ingediend naar aanleiding 'van een artikel tegen de N.S.B., waarin dr. Polak o.a. het volgen de schreef: „D-uitsdhland heeft ons geleerd, dat te gen deze misdadigersbende de rede niet baat. Wie ons land, ons volk, wil be- hoedem tegen het lot, dat D-uitschland en zijn volk heeft getroffen, moet ér op los slaan. Den genadeloioizen geen genade, tegenover den (geweldenaar het geweld. Al het andere is noodeloos". Die zaak zal thans naar de openbare zitting worden verwezen. Opcenten-heffing op enkele belastingen Bezwaren van den Middenstandsbond Het Hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heelt in aansluiting aan de bezwaren, -reeds in -een- audiëntie ter kennis van den Minos- ter van Faninciën gebracht, in een adres aan de Tweede Kaïmer (medegedeeld, dat men mOt groote bezorgdheid kennis ge huil aankomst in het Carlton Hotel direct alle-rminzaiaimlst begroet door een jheer, die blijkbaar reeds vol ongeduld op hen heeft gewacht. I Mr. Mitchell... In het karakteristieke idioolm van den Amerikaan verzekert hij, dat het hem verheugt imet Imiss Osborn kennis te m!a- ken. Ondanks hun protest laat hij vader en dochter in de hall van het hotel een -rijk ontbijt serveeren. Al spoedig bemerkt Nicolle, dat -mr. Mitch-ell haar af en toe onderzoekend aankijkt. Dat ImlaaJkt haar eenigszins te ruggetrokken. Zij weet zelf niet, (waarom Zij z'n vragen zoo k)ort beantwoordt; zje isi toch anders beusdh (niet op haar Impndje gevallen en verlegenheid ligt Zeker wel allerminst in haar aard. Nicolle pleegt de miensehen reeds kort na de eerste kennismaking te registree- ren en in een bepaalde -categorie onder te brengen. Onbeteekenende lieden zijn voor „taboe". Ditmaal heeft zij de (minder aangename gewaarwording zelf op haar voorkomen, beteekenis en karakter te worden geta xeerd* Dat maakt haar steeds onzekerder. Zij! zou het niet te boven komen, als mtr. Mitchell zich (met een paar vriendelijke woorden van haar zou afmaken lolmi daar mee te kennen te geven, "dat hij haar gewogen, (mlaar te licht bevonden had. En dat waarlijk niet uitsluitend om die vijftig dollar salaris. Nu hebt ge Abdijsiroop noodig! Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akkers Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. Thans slechts 75 ct. per flacon ndmlen heeft van het onlangs ingediende Wetsontiwlerp tot heffing van opcenten op; enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het Werkloosheidssubsi- dief-onds. Ofs-choon doordrongen van het feit, dat mlaatregélen ter verkrijging Van evenwicht in de Staatsbegrooting in 's Lands be lang noodzakelijk zijn, acht het Hoofd bestuur zich nochtans verplicht, te doen blijken van Zijn ernstige bedenkingen tem aanzien van het hiervoren genoemde mid del, hetwelk de regeering onder mieer ge meend heeft te moeten voorstellen. In h-et bijzonder gelden deze overwe gende bezwaren cLe voorgenomen heffing van 2 0 opcenten op de omzetbe lasting, die verschuldigd wordt |w|e- gens leveringen in het jaar 1936 en op het b ij zonder invoerrecht, dat in gevolge het tweede hoofdstuk Van de OmZetbelastingwet verschu.uigd wtordt van goederen, welke Vóór 1 Januari 1937 Worden ingevoerd. Ten aanzien hiervan geldt in sterke mate, dat deze lastenverzwaring voor het bedrijfsleven in lijnrechten strijd is miet de door de regeering zelve, blijkens het desbetreffend wetsontwerp, noodzakelijk geachte verlichting van bedrijfslasten. Op dez-e wijze (Wordt miet de -eene hand weg genomen wat (miet de fcndiepe hand gegeven is, ja zelfs valt te vreezen, dat het saldo voor den ondernemer uiteindelijk ,zeer nadeelig zal blijken te zijn, omdat niet alleen, als gevolg v>an (de nieuwe heffingen, doch opk door een steeds straffer wets toepassing de diruk zwaarder (wjordt. Het Hoofdbestuur vindt daarin (aanlei ding -om (met klem' onder de aandacht van de Tweede Kamer te brengen, dat Het vooruitzicht de medewerker te war den van dezen Amerikaan lokt haar in hooge mate aan. Hij heeft natuurlijk veel gezien en veel beleefd. Maar wat deze, ongetwijfeld z-eer interessante man voor Zijn beroep do-et, kan Nicolle niet raden. Zijn gelaat wisselt verrassend snel Van uitdrukking. Soms, voor enkele seCouden, gelijkt hij een asfoetisch-e imonnilk, die de geheele wereld heeft rondgei(w(o-rven, (miaar he zorgvuldig gescheiden grijze haar, zijin heldere, trouwhartige maar toch energie ke oogopslag en de fijne, sp-ottende plooien oinr de nnloindhoeken verraden, dat mr. Mitchell ook de genoegens van deze wereld niet onbekend zijn. Hiji heeft nu mr. Osborn in een gesprek over films betrokken, mlaar Zijn belang stelling voor de ijverige explicaties van den ouden heer is Zoo gering, dat het Nicolle tenslotte ergert Het is (maar goed, dat haar vader zelf blijkbaar niet bemerkt hoe Weinig hij den Amerikaan weet te boeien. Zij slaakt een zucht van Verlichting, als de oude heer zijn horloge te voorschijn haalt en jdanl haastig opstaat. Hij (mioet npiodig maar 1 de city, om, nog vóór het lcantotor sluit, 1 de voor mr. Mitchell eventueel in aan merking komende films uit te zoeken, Zij spreken af, dat 'zij' elkaar voor de lunch in een restaurant in Hydepark ^1- 1 len ontmoeten. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1