De oorlog in Oost-Afrika ADVERTENTIES. In Z O. Abessinië woedt een velslag Een Guerilla-oorlog de kracht der Abessijnen 'n Fransch initiatiefvoorstel Een groote veldslag De torrespondenten vain de Londen- stihe bladen, die zic'h bij het Italiaan sche leger in Somaliland bevinden, zoo mede bij het hoofdkwartier der Abes sijnsche troeepen, hebben vaindaar ge seind, dat de grootste slag in dezen oorlog thans aan den gang is in het gebied van de Webbe Shibeli-rivier. De oorrespondent van de Daily Mail te Dzji- bouti meldt uit igte-zaghebbende bron te hebben vernomen, dat Tekle Haw'ariate, de gedelegeerde van Ethiopië, tij den Volkenbond, direot naar zijn. land moest terugkeeren, waar hij opperbevelhebber zal worden van alle strijdkrachten, wel ke zullen worden belast met den tegen stand. tegen de invallen in het Zuiden. Guarilla-oorlog verwacht De Zweedsdhe generaal Virgin, die pas is afgetreden als militair adviseur van den Negus en thans via Kaapstad op weg is naar zijn land, heeft bij aainkomst te Mombasa verklaard, dat hij niet on der .dien indruk is van de eerste suc cessen der Italianen. De Abessijlnen hou den zich aan 'het plan, zich terug te trekken en een guerilla aan te gaan, zoodra de vijand de bergen heeft be reikt. 'n Initiatiefvoorstel-Lava! Ongeacht het te Rome gepubliceerde dementi, houden de Engelsche bladen zich nog steeds bezig met het plan voor een regeling, dat Laval Maandag j.l. den Italiaanschen ambassadeur zou hebben voorgelegd. De diplomatieke correspondent van de «Daily Telegraph" meldt uit Genève, dat Laval op eigen 'initiatief heeft gehandeld. Hij heeft tegenover den ambassadeur verklaard, dat Frankrijk het nemen van sanctie-maatregelen niet kan ontgaan en verplicht is, den Volkenbond zonder beperking te steunen. Men gelooft, volgens dezen correspondent, dat de Brit- sche ambassadeur, toen hij van het onder houd op de hoogte was gesteld, Laval heeft medegedeeld, dat naar zijn meening de Britsche regeering niet in zou stemmen met een onder handel ings-basis, die niet in de eerste plaats voorziet in het terug trekken der Italiaansohe troepen uit Abessynsch gebied. De meeste staatslieden te Genève zijn- van meening dat de volkenbond niets kan doen tot het bereiken van een over eenkomstdie zou steunen op een ver deeling van Abessynië. De Italianen hébben hunnerzijds reeds gewezen op het recht der volken om zélf hun nationaliteit te bepalen en het standpunt verdedigd dat de buiten districten van Abessynië, die door Menélik zijn geannexeerd, het juk van Addis Abeba graag zouden af schudden. De correspondent schrijft verder dat Laval, gedurende zijn verblijf te Vichy, een bericht uit Parijs had gekregen waaruit duidelijk bleek dat Londen ernstig teleur gesteld was over de houding van Frankrijk Het werd voor Laval toen duidelijk dat hij zijn beslissing niet lang meer zou kun nen uitstellen. Eenige dagen tevoren had de Fransche regeering een uiterst verontrustende vraag van de regeering te Rome ontvangen. De Italiaansche regeering deelde mede, dat zij er aan twijfelde of zij wel in staat zou zijn, de Brennerpas bij een aanval te verdedigen. Rome wenschte de verzekering dat het in dat geval zou kunnen vertrouwen op de hulp van het Fransohe leger. Het j vroeg mededeeling van de strijdkraohten, die Frankrijk onmiddellijk zou kunnen zenden. De oorrespondent schrijft voorts, dat de Fransche regeering door dit voorval is geschokt. De indruk heerscht dat het Fransch-Italiaansch militair accoord, dat heeft geleid tot het wegnemen der Fransche troepen langs de Italiaansohe grens, geen waarde meer heeft. Deze indruk wordt versterkt door het feit, dat het accoord nooit is aangevuld, door zijn logisch sup plement „Een militair accoord tussohen Italië en Zuid-Slavië. Op de Italiaansche vraag, aldus schrijft de correspondent, is geen antwoord gegeven. Laval wenscht dringend al te scherpe sanctie maatregelen te vermijden, zoolang er naar zijn meening nog eenige kans op een regeling bestaat. Mussolini's schoonzoon hersteld De correspondent van de Exchange Telegraph meldt van het front, dat Graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, die onlangs bij een vluoht boven de Abbës- synsche stellingen werd gewond, thans zijn werkzaamheden heeft hervat. Hij heeft een vlucht uitgevoerd boven de Abessynsche stellingen in de nabijheid van Makale en bommen geworpen, waar door ernstige schade zou zijn toegebracht. Hij heeft verder het gebied tussehen Makale en de Takaze verkend en meldde na zijn terugkeer in het Italiaansche hoofd kwartier, dat de weg vrij was voor een Italiaansche opmarseh zonder tegenstand. EngelandFrankrijk Ten aanzien van het onderhoud dat Laval heeft gehad met denü Engelschen ambassadeur te Parijs, meenen 'de bla den te 'weten dat Sir Clerk een ondub belzinnige verklaring van Frankrijk, be treffende de interpretatie van art. 16, lid 3, van het Volken'hottdspaKjt 'heeft gevraagd, m'.a..w\ hij heeft een duidelijk antwoord gevraagd o'p de laatste TEngel- sclhe nota, waarin Engeiaind de kwes tie der steunverleening aan de Engel sche vloot in de Middellandsche Zee heeft opgeworpen en waarop Frankrijk met tegeneisc'hen hoeft geantwoord. Volgens de „Echo dei Paris" en de „Oeiivre" heelt Laval ook op deze tweede informatie een ontwijkend antwoord gegeven en be denktijd iglevraagjdl. Naar Lybië Volgens een Reuter-berkfht uit Rome, gelooft men, dat de divisie-Metauro van het Italiaansche leger, niet zOoals werd voorgewend, naar Oost-Afrika, doch naar Lybië is gedirigeerd. Het vertrek ge schiedde in grooten haast en zoo onop vallend mogelijk. Veel soldaten hadden zelfs [niet den tijd oml hun troepenuit rusting mede te nemen. Het staat vast dat !de divisie niet het Suezkanaal is gepasseerd. De Italiaansche strijdkrach ten in Lybië zouden thans 4 divisies sterk zijn. Bij geruchte" verluidt dat de Gouverneur-Generaal van Lybië, Maar schalk Balbo, in een andere functie zal worden oveigeplaatst en zal worden ver vangen door een hoog officier. Abessijnsche aanval Dedzjamatsj Nassiboe, 'de bevelhebber der Abessijnsche troepen aan het Zuide lijke front, heeft medegedeeld dat de Abessijnsche af deelingen een, algemee- nen aanval zijn; begonnen op de troepen van Generaal Graziani, die vain, Itailiaansch Somaliland uit, de provincie Ogaden zijn binnengedrongen. Evangeliebediening aanv'aardtde. Zijn eer ste gemeente W'as Bleskensgraaf. Daarna diende hij achtereenvolgens |de kerken van St.-Annaland, Bruchem |em Kerkfwijk en van 1929 af zijn tegenwoordige ge- meelnite. Geref. Gem. ZIERIKZEE. Vrijdagavond 7.15 ure ds. Neerbosch van Vlaardingen. HAAMSTEDE. Donderdagavond 6.30 ure ds. Neerbos van Vlaardingen. ST.-PHILIPSLAND. Donderdagavond 6.30 ure ds. Hofman van Krabbendijke. Nijverheid en Techniek Een persbijeenkomst bij Telefunken Geho;or gevende aan een daartoe door Telefunken gedane uitnoodiging, brach ten wij dezer dagen een bezoek aan de «persbijeenkomst, welke door Telefun ken werdi gehouden in „Royal", Den Haag. Geconstateerd w'erd dat Telefun ken voor het vierde jaar superhete rodyne toestellen op de markt brengt en wel met steeds stijgend succes, het geen o.a. blijkt uit het feit, dat alle andere fabrieken thans Telefunken op dit pad zijr. gevolgd. Als menglamp wordt door Teiefunken een hexode gebruikt, welke in Europa tegelijkertijd niet de pentagrid in Amerika werd ontwikkeld. De verdere ontwikkeling voerde tot de CH-lampen. Men zou de superheterodyne met CH-lamp Cehadyne kunnejn noemen. De CH-lampen hebben het voordeel van zeer stabiel te igenereeren. Wet de toestellen betreft, welke Te lefunken dit jaar heeft uitgebracht, het volgende: De Telefunken 235 is een twee- kringsontvanger. Ook hier is, evenals in de duurdere toestellen, de preoisie-af- stemdofndensator Jmlet keramisch mfateoriaal geïsoleerd en zijn ijzerkernspoeleu toe gepast. Bij dit toestel is wederom te rugkoppeling ingevoerd; deze heeft ech ter de bijzondere eigenschap, dat de stand van de terugkoppeling over het geheele golfbereik en bij overschakeling van het eene golfbereik op het. andere gelijk kan blijven. Het apparaat bezit dus niet 'een knop, die steeds bediend behoeft te worden, doth in feite een instelling van regelbare selectiviteit. De Te lof un ken 543 WL is een superbe tero dyne ibet Ihexodemenging, dio de -gel ijkrich t i n g en een 9 Watt pen- thode-ieindlamp. De diode /werkt hier als power-detector. Het toestel' heeft een ver traagde automatische geluidssterkte en fadingregieling, hetgeen belangrijk is voor de ontvangst van zwakke' zenders. De Telefunken 564 WLK heeft een speciale kast, welke zoo is gecon strueerd, dat zonder resonantie's het beste acoustische effect wordt verkre gen. De electro dynamische luidspreker met sterk bekrachtigd veld is voorzien ven Newi-miembraan. Tenslotte is het toe stel geschikt voor ontvangst van korte golven. Alle vorengenoemde toestellen hebben een automatische lichtnetantenne, aan- sluitmiogelijkheid voor een extra-luidspre ker, waarbij de ingebouwde naar Wensch kan worden afgeschakeld, aansluiting voor elektrische weergave van gram/ofoon- pl&ten, een speciale afschermu ikkeling. in den nettranslormator om het indringen van storingen uit het lichtnet te voor komen, timbreregelaar en krachtigen elec tro-dynamischen luidspreker. Bij de daarop volgende demonstratie van de verschillende toestellen 'bleek al lereerst, dat de inwendige Constructie van de apparaten buitengewoon degelijk en solide is uitgevoerd. BOEKEN EN BROCHURES „HISTORIA", Maandschrift voor ge schiedenis. v. Kemink Zoon, Utrecht. In het pas verschenen achtste mummer van bovenvermeld tijdschrift, schrijft mr. M. C. Nijland over: Graaf Willem Fre- derik, stadhouder van Friesland. Mad. Odil'2 Phaël, w'ijdt een artikel aan Ferdinand de Lesseps, de main van het kanaal van Suez, dat 17 Nov. 1869 geopend werd. De Hioll. Graventijd wordt door J. de Jong weer voor den geest geroepen in een artikel over: Het verzet van Gijs- l recht IV van Amtstel tegen graaf Flo ris V van Holland. De voorganger van Qoen, Pieter de Car- pentier, gouv.-generaal van Ned.-Iwdië. gaf W. de Carpentier stof voor een schets uit 't leveini vla/n dien bewindhebber. Brieven uit de Residentie Vijf honderd boefjes Is er nog belangstelling voor 500 boef jes, nu de ■oorlog Italië—Abessinië alle eendacht absorbeert en zélfs onze Nieuws bode met extra-bladen en .oorlogskaar ten uitkomt? Och, die 500 boefjes kun nen er nog test bij', in onze krant wel te verstaan. De heer van der Lugt Mel- sert zond ons zijn „Gedenkboekje bij de 500e opvoering van Bioefje door het Vef- eenig'd RotterdamSch Hoiistad-Tooneel, met Annie van der Lugt Melsert-van Ees in de Titelrol". Hijzelf heeft er het laat ste hoofdstuk in geschreven, last -mot least. Als men op de eerste bladzijde me vrouw van der Liugt Melsert in gala toilet ziet en daarna in 'de rol vajn „Boefje", is men geneigd te twijfelen aan zulk een metamorphose. En toch moeten w'iji ons bekennen, dat kam, want wie hebbeh haar iminüeirs' ojok pp de Zieaj2k- zeesche planken keurig getoiletteerd een robbertje zien vechten en.... met fightijng spirit. We volgen hier in de Volksuniver siteit een voordrachten-cursus van den heer van der Lugt Melsert: wat een leek van het tooneel moet weten. Een onderhoudend en geestig causeur leidt de talrijke toehoorders in en langs het Igiebeimlzihniige plankenland: nourri dans le sérail il letn 'connait les détours. Het genoegen mevrouw „Boefje" te kunnen begiroéteh: de volmlaakte Lady. Brusse heelt in Zijn boek „Boefje" het groote stads-schooiertjie tgfesChapefn en tolet Zijn schrijvershumior volmaakt getypeerd'. Maar levend is Boefje pas geworden, toen Annie van Ees hem' in levenden, lijve op de planken bracht. Dat is geniaal en zal ihet blijven, zoolang het Nederland- sche Volk belangstelt in scheppingen van zo;o, echt Ho Handschel kjopfaf en... in het Tooneel. Het zou jammer zijn, als de bioscoop het Tooneel verdrong, ;omdat de bioscJoop geen ziel heeft, die zich aan de toeschouwers openbaart. Want het Hofstadt'ooneel heeft miet de 500 boefjes ons volk inzicht gegeven in het arrrzalig, verwaarloosd boefjesbestaan en hoe icqo warmvoelend hart daarvan nolgi iets goeds terechtbrengen kan. Dat is een stuk voornaami sociaal werk, waar aan velen een voorbeeld kunnen nemen. P,ro Juventute en het Leger des Heils vinden in „Boefje" een machtige gang- maakster en propagatndiste. Want in bree- de lagen van ons Volk heeft Annie's boefje ontroering gebracht, in dien zin, dat mien zich wat meer om verwaarloos de kinderen is gaan; bekommeren. Annie van Ees heeft zendingswerk verricht, dat ook van den 1 ransel wel waar dee ring mocht hebben. Daarom is het zoo jammer, dat het Caüvinistische deel van ons volk omi prinoïpieele redenen zich nog altijd van het tooneel afzijdig houdt, ja, wat nog erger is, het veroordeelt. Het deed ons daarom goed onder de namen der burgeineeesters van groote steden, die zitting hebben genomen in het Eere-Comité oolk dien van burgemees ter Fernhout van Middelburg te lezen. Wellicht komt er dan eindelijk toch eenige kentering in deze afwerende hou ding. Want wie „Boefje" van Annie v. Ees gezien heeft, en ondergaan heeft, die zal zich rijker voelen door het mede leven met zooveel jongensleed en wie het Boefje niet gezien heeft, die doet zichzelf tekort, omdat zulk tooneel eene opvoedkundige taak heeft, en zoo waar dig vervult. Er komen jongere genera ties die zUllen Boefje ook willen zien, omdat de jongeren daarin wel iets zul len herkennen van zichzelf, al werden ze niet op straat groot gebracht. Laten we eindigen met wal Annie van Ees over Boefje schreef: „Hoe dikwijls ben ik, na me eerst in de smerige jongens- kleeren gestoken en mijn gezicht intens vuil gemaakt te hebben, onder de bedstee gekropen met een gevoel: „hoe komt het weer uit", maar stond ik er dan weer, och ja, dan ging 't ook weer glad en vond ik de voldoening in het mee leven van het publiek. Maar daarnaast voelde ik, zelf moeder zijnde van een zoon, het innige medelijden met den ver waarloosden 12-jarigen Jan Gnovers, met zijn door hemzelf niet begrepen leed en ontbering, en begreep ik, dat voor deze rol het publiek ook onder den indruk kwami van de tragiek der bleeke, vuile schooiertjes en dat gaf miij de meeste voldoening. Nu heb ik „Boefje" 499 maal gespeeld. Hoevele malen hier na nog?" Zieric zou daarop willen ant woorden: Many happy returns, mylady". Er kunnen in onze dagen nog wel 500 Boefjes bij! ZIERIC. Ik dacht maar zoo Natuur is toch altijd nog sterker dan de leer. Ik hoorde lsatst een regeeringsper- soion op een vergadering van veehouders zeggen, dat er op het platteland bij de werklooize landarbeiders meerderen zijn die weigeren margarine te eterv uit een ingeboren afkeer voor dit kunstproduct. Dat wisten wij wel. Er zijn er die lie ver droog brood eten dan er kunst boter olp te doen. Men mag hierover den ken zooi men w'il, maair hiermede is toch het bewijs geleverd dat de land bewoner haakt naar wet de hem' om ringende natuur levert en alle namaak mijdt. Daarom is het ook zoo onbegrij pelijk dat velen de afzet van abnormaal groiOite hoeveelheden boter naar Engeland sfkeuren, nu dit gaat tegen een zooda nig lage prijs, dat de Engelschen ónzen bioter tegen noig lager prijs kunnen eten dan hier de mlargarine kost. Ons lijkt 'het ook beter, dat de werk- Ioiozen natuurboter verschaft wordt in plaats van margarine, die ze nu krijgen. In totaal zou op deze w'ijze per jaar circa 6.000.000 k g. boter nuttiger besteed ^worden, dan ze nu voor afbraak-prijzen naar Engeland te verkoopen. Misschien z'ou het lan dbouw 'Cr is is fonds er zelfs zoo nog meer aan verdienen. Vooral ook als de uitreiking van deze goedkoope boter tot wat grooter volksgroep dan alleen van wierklooizen werd uitgebreid. En de natuur, die sterker is dan de leer, welke 'wel zegt dat er in margarine iets imoer voedingswaarde zit, doch dat de hoog noodzakelijke vitaminen alleen in boter voorkomen, zou dan meer bevre digd worden. Het komt vaak voor dat men moeite heeft met het opstellen van Adverte|nj- tiën, zoowel 'wat de taal en stijl als vorm en inhoud betreft. Geef oins de vrijheid door het bi} het inzendèni te vermelden, of bij- per soonlijke afgifte mede te doelen dat U het aan ons laat, Uwe annonce een pakkende en sprekende vo,rm en inhoud te geven met inachtneming van de gfe- wenschte grootte. TELEGRAMMEN De lederhandel Daar de Nederlandsche Lederindustrie op het gebied van eontingenteeriDgen, vooral door Frankrijk, slechts stiefmoeder lijk wordt behandeld en de door dit land te verstrekken contingenten willekeurig worden gewijzigd, is door het bestuur van de federatie van vereenigingen van Neder landsche lederfabrikanten besloten om een deputatie te zenden naar de Regeering, ter bespreking van deze belangrijke aan gelegenheid. Er zal speciaal de nadruk worden gelegd op het feit, dat Frankrijk sedert verleden jaar groote hoeveelheden scliapenleer in Nederland importeerde en nu voor 100 °/o 's gecontingenteerd over de basisjaren van zeer grooten import. Hiertegenover staat slechts een zeer laag percentage concenten voor export naar Frankrijk. Onfortuinlijk wielrenner Bij den wedstrijd voor amateurs op de wielerbaan Jordaens te Woensel kwam Zondagmiddag de 19-jarige G. Mortier zoodanig te vallen dat hij in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. In den afgeloopen nacht is het slachtoffer, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. Tijd van hoogwater en laagwater HoogwaterLaagwater over de maand October. Donderdag 17 5,50 18,13 11,28 Vrijdag 18 6,36 19,02 0,04 12,29 Zaterdag 19 7,22 20,00 1,01 13,30 Zondag 20 8,27 21,16 2,02 14,37 Maandag 21 9,48 22,34 3,19 16,01 Dinsdag 22 11,08 23,48 4,40 17,11 Woensdag 23 12,09 5,40 18,02 Tijd van H.W. te Dordrecht 3,15 uur later a a L.W. n ii 5,30 a a SPORT VOETBAL l Het Z.V.B. programma voor a.s. Zondag 20 October luidt 1e klasse D Zierikzee Z.8.C. Zierikzee II- Renesse I (12 uur, scheidsr. P. J. Cashoek) 2e klasse E Zierikzee: Z 8.C. Zierikzee III-Reuesse II (12 uur, scheidsr. G. C. Duson) Voor de D.H.V.B. wordt gespeeld 4e klasse C. ZierikzeeSchouwen ILebo I (half 3) MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 15 Oct. Ter vieem&rkt wa- rein heden aangevoerd totaal 5292 id'ieren, W.o. 139 paarden, 7 veulens, 2146 magere ruudenen, 792 vette runderen, 170 vette kalveren, 918 nuchtere 'kialveren, 549 gras kalveren, 526 schapen of lammeren, 2 varkens, 43 bolkikien of geiten. Prijzen per kilo:! vette Ikpeien tot 48 et., tot 44 et* 28-32 ct., vette ossen tot 46 ct., tot 42 ct., 34-36 Ct., stiere|n tot 44 Ct., lot 40 et., 34-36 et., vette kalVerejn tot 75 cl., tot 65 cl., 40-45 ct., igiraskal(venen 38 ct., 30 ct., schapen 40 ct., 38 Ct., 32 ct., lam1- merein 39 ct.y 37 Ct., 32 Ct., nuchtere slachit'- kalveneln 27 ct., 20 ct., slaChtpaarden 40 ct., 86 ct., 32 ct. Prijzen pejr stuk van mager vee: scha pen f 19, f 15, f 10, lamlntejren f 12, f 10 f8, tnuchtere slachtkalveren f7, f5, f4, nuch tere! fokkalveren f 15, f 12, f8; slacht- paarden f160, f120, f90, wielrkpaaaklen f250, f140, f80, hitten f160, f70, f60; stiereln f200, f150, f100, kalfktoeien f195, f 145, f95, melklkbeliein f205, f'145, f90; vaarzen f 110, f75, f60; pinken f85, f70, f60, igiraskalverein f30, f20, f14. Varkens levend gewicht 51, 49, 47 ct. Veiling Warmmszierstr.Kippeneieren f 3-4,90, eendeneieren f 2,60-2.95. Aanvoer 120.000 stuks. ZeeuwsChe em Z-Holl. ajuin. Aanvoer 3500 HL. Hain'del iets levendiger |dan idle vorige wlaek. Voor de gewpjme sorteerin'g werd besteed va|n| fl,20-f 1.30 per 60 K.G. op den wal geleverd. Voor pekeluien bc- stcind zoo goed als geen vraag. ST.-ANNALAND. UiemvCiling van 15 Oct. 140 balein RijnsburgCr (gew'one) f2,30; 110 balein id. (driieb) f0,58-f0,62; 110 balen id. (picklers) f 2,12.' Alleis per 100 K.G. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 773,4 te Nanoy. Laagste 739,8 Vestmanoer Verwacht tot den avond van 17 Oct. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kouder. Zon op: Zon onder: 16 October 6.27 5.04. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Het hoogedruk-gebied houdt stand en krijgt in het Westen nog versterking, ter wijl eerst nu op den Oceaan een depressie nadert. De vorige is naar IJsland en de Noorsche kust getrokken. In Scandinavië kwam de storm tot bedaren, maar valt no°" vrij veel regen in het Noorden sneeuw. In°Duitschland heeft het gebied van be trekkelijke helderheid en windstilte, met lage ochtendtemperaturen, zich Zuidwaarts verplaatst. In 't Noorden en midden steeg de temperatuur tot boven normaal. Frankrijk is grootendeels betrokken en windstil. In Engeland en Ierland valt plaatselijk lichte regen. In Schotland klaart de lucht op. Voorloopig is nog weinig of geen regen te wachten met lichte afkoeling. In plaats van kaarten. Verloofd I JANNI KLOET en COR KLOET. Noordgouwe, Waarde, Heden overleed, na een lang durig geduldig lijden, onze lieve Zuster, Behuwdzuster en Tante, Dina Cornelia van den Boul, in den ouderdom van 57 jaren. Eikerzee, 15 October 1935. Uit aller naam, T. F. v. d. BOUT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 3