ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOKKELMAN Dames- en Kinderhoeden BONTKRAGEN Reparaties van alle soorten Bont werk, Ajour- en Pliseerinrichting OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Firma W. J. WELTEVREDEN, Firma W. J. WELTEVREDEN, De NAJAARS-SCH00NMAAK is in '1 land ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12839 ADVERTENTIEN: van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure De oorlog in Oost-Afrika Het eerste sanctïebesluit Toenemende activiteit aan beide fronten Radiorede van Eden De handel in wapens De Commissie van zestien, het zoo genaamde sanctiecomité heeft in zijn eerste bijeenkomst een resolutie opge steld voor het instellen van een em bargo op den wapenuitvoier naar Italië. De uitvoer van wapenen naar Abessinië zal w'orden vrijgegeven. Het besluit werd met op één na algemeene stemmen aan genomen. Hongarije stemde tegen. Veldslag aan het Noorderfront? In de Abessijnsche hoofdstad worden de geruchten steeds luider over een veldslag aan het Noorderfront. De Ita lianen houden Wodka, Tigré en Agama trachten met artillerievuur en hrcht-aan- vallen de Abiessijnsche stellingen storm- rijp te maken. Het zwaartepunt van den veldslag zou liggen in het gebied rond Aksoem. Ook ten Zuiden van Adigrat zou een ver hoogde oorlogsac'tiviteit merkbaar zijn. De telefoonlijn Adoea—Addis Abeba is vernield. Voer Addis Abeba legeren thans 20.000 v r ij w i 11 i g e r s uit algelegen gebieden, die met vrouw'en en kinderen derwaarts zijn gekomen en die zich thans aan den keizer, als één gesloten vrijwilli gerscorps, aanbieden. Waarzegsters Allerlei geruchten doen de ronde, nu het onmogelijk is zich een juist denk beeld te vormen van den toestand, die aan de fronten heerscht. Zoo werd het gerucht verbreid, dat Italië, door bemiddeling van Engeland, aan den Negus zou hebben laten weten, dat Addis Abeba niet zou worden ge bombardeerd, indien de stad gedemili tariseerd werd. Wegens de onzekere toekomst trekken de waarzegsters, waaraan Abessinië zoo rijk is, steeds meer cliënten. De voorspellingen zijn meer of' minder gunstig voor Abessinië. De meest beroem de onder haar zegt, dat de oorlog bin nen 6 m'aanden zal eindigen, en wiel op 't ocgenblik van het w'eder invallen van het regenseizoen, met een Abessijnsche overwinning. Abessynsche actie In Abessijnsche kringen verluidt dat de lageraalnvoerdecrfe Ras Seijoeml, Ras Kassa en Roechi zich hebben vereenigd en met honderdduizend mein een tegen offensief voorbereiden aan het Noord- front. De botsing met de Italiaansche troe pen zal waarschijnlijk plaats hebben aan den bovenloop van de Mareb. Ook aan het Oostf'roint zouden de Abessijnen een aanval voorbereiden. De actie der Ita lianen, die tot uiting komt in bom-aan- vallen en macbinegeweervuur, is voor al aan 't Zuidfront toegenomen. Vol gens Abessijnsche mededeelingen is het resultaat echter gering. De Negus zal voorloopig te Addis Abeba blijven. Radiorede van Eden Vrijdag heeft de Britsche Min. v. Vol kenbondsaangelegenheden, Anthony Eden, een radiorede gehouden over het conflict in Oost-Afrika. Eden sprak van Geneva uit en zijn rede werd door den Engel- schen zender verbreid. De Engelsche Mi nister legde, er den nadruk op, dat men tot dusver te Genève geen tijd heelt verkwist. Met het oog op de oorlogs daden van Abcssynië mfoet de actie snel en doelmatig zijn wil de Volkenbond zijl doel 'bereiken. Engeland, aldus ver klaarde Eden, heeft geen twist met Ita lië, dat zijn oude en gew'aardeerde vriend is. Daarom' zal men nergens meer dan in Engeland verheugd zijn, indien Italië zou terugkeeren tot den weg van den vrede. Aan het Oostfront Uit Dzjibouti (Fransoh SomaJiland) wordt gemeld, dat de Zuidelijke Italiaan sche troepen minstens 50 mijl vain Har- rar zijn verwijderd. Wanneer zij daar zullen zijn aangekomen, zullen zij trach ten den spoorweg Addis AbebaDzji bouti te bereiken. Men acht het evenwel Waarschijnlijk dat de Abessijnen er eer der zullen zijn en zullen trachten den spoorweg af te snijden en wel bij Awash, Waar over een nauwe b'ergengte eejn spoorbrug loopt. De Abessijnen hebben te Makale sterke punten bezet. De Ita lianen wachten hier gunstige oogenblik- ken af' om1 te kunnen aanvallen. Een oordeel over het Abessynsche leger De Ethiopiër, een soldaat van groote gevechtswaaarde Zal Italië den oorlog verliezen De Zweedsche generaal Eric Virgin tot nog toe militair adviseur van den Negus, is wegens ziekte naar Europa teruggekeerd. Bij zijn aankomst in Zweden verzocht onze vertegenwoor diger te Stockholm hem, voor de Vereen. Persbureaux een artikel over zijn bevindingen in Abessinië te willen schrijven, aan welk verzoek hij met groote bereidwilligheid gevolg heeft gegeven. De Abessijnsche soldaat is geheel on bekend met het gevaar, dat hij in den strijd met een modern uitgerust Euror peesch leger Jo.opt. Hij zal derhalve den vijand steeds zonder vrees aantasten, zelfs als de aanval tegen tanks en ar tillerie gericht is. Zijn grootste kracht ligt in zijn ontembaran moed. Kwam het slechts op de persoonlijke mensche- lijke eigenschappen aan, dan zou het Ethiopische leger tegen elk Europeesc'h lager opgewassen zijn. Het probleem van den oorlogl ligt echter ook in de be wapening en de beschikbare voorraden munitie; men mag daarom het Abes sijnsche leger in geen geval volgens Europeesche maatstaf beoordeelen. De er varing! heeft mij geleerd, dat dit volk een zeer eigenaardig gevoel voor sa menwerking bezit, dat ons dikwijls bijna onbegrijpelijk voorkomt. De organisatie van het leger Het oude leger werd door de stam hoofden in de verschillende deelen van het land opgesteld. Zijn organisatie kwam ongeveer overeen rriet de feodale legers van het Middeleeuwsche Europa, waar de vazallen van den keizer met hun; manschappen het leger vormden. In dei veertien provincies van Abessinië heersch- ten gouverneurs, die het recht hadden zekere belastingen te heffen. Daarvoor moesten zij als tegenprestatie aan den keizer troepen ter beschikking stellen, waarvan de sterkte en 'de uitrusting min, of meer bepaald werden door de grootte, den 'welstand en het prestatievermogen van de betreffende provincie. In dit sys teem. lagen intusschen enkele groote ge varen opgesloten. Daarom, heeft de te genwoordige negus het systeem1 veran derd. Aan iederen nieuw'benoemden gou verneur heeft de keizer onder uitscna- keling van de oude toestanden een ze kere troepenmacht ter beschikking ge steld, die door den staat in zijn geheel betaald wordt. Het recht om belasting: te heffen bezitten deze nieuwe gouver neurs niet meer. De troepen w'orden sa mengesteld uit vrijwilligers, die zich te gen een vast soldij voor 'bepaalden tijd verbinden. Bovendien mo.et echter iedere Abessijn, die geen vaste bron van in komsten of een betrekking heeft, in het lager dienst nemen. Op 'deze w'ijze heeft men ook het vraagstuk van de werk loosheid in- Abessinië opgelost. De militaire qualiteiten van den Abessyn Keizer Heile Selassie beschikt op het oogenblik over een leger van ongeveer 2 millioen man. Het zijn allein uitsteken de soldaten. De negus kan echter van deze groote reserve niet in 'den vollen, omvang gebruik maken, omdat 'daarvoor de in Abessinië voorhanden zijnde wa pens en voorraden m'unitie niet groot genoeg zijn. Het volk bezit echter een zeer sterke militaire traditie, 'd}ie wel niet zooals in Europa gegrond is op den 'dienstplicht, maar desondanks, de meest verwonderlijke resultaten kan af werpen. De beroemde slag van A'doea bij voorbeeld werd door een merkwaar dige handigheid in 'het manoeuvreeren gewonnen. Ongeciviliseerde volken heb ben dikwijls een zeldzame gave om den vijand te verrassen. Zij zijn geoefend in het gebruik van signalen, waarvan de waarde even hoog moet worden aan geslagen als van telefoon, telegraaf en radio. In 1896 hebben de Ethiopiërs bij Adoea, het zeer handig, kunnen verhin deren, 'dat de drie oprukkende Italiaan sche colonnes zich met elkaar vereenig den. Wel zijn zij hierin thans niet ge slaagd, maar men mag 'daarbij niet ver geten, dat slechts een klein gedeelte van het Abessijnsche leger in Noord- Abessinië slag heeft geleverd. De Abessyn vreest den dood niet Bij Wal-Wal hebben de Italianen vlieg- Generaal De Bono, de leider der Italiaansche troepen In Eritrea, be antwoordt de toejuichingen van zijn troepen, bij de opening van een nieuwe brug door de genietroepen daar ter plaatse gebouwd. Rechts de «ohoonzoon van Mussolini, graal Clano, die thans gewond Is DAM 86, ZIERIKZEE Door nieuwe aanvulling is onze collectie weer rijk gesorteerd in alle gewenschte modellen van af f 2,90 Philips' „Octodyne''525 o hoog- getrouwe weergave Extra zware luidspreker-magneten. Brievenbus-naamschaal, met extra-duidelijke namen. Uitwis selbaar bij golflengte-wijzigin gen. Fading-compensatie. En alleen „Octodyne"- toestellen stemmen zoo gemakkelijk en haarzuiver af I De prijs van dit schitterende TOESTEL bedraagt slechts f 137,50 Vraagt inlichtingen bij: ZIERIKZEE - TELEF. 199 De Philipstoestetlen met de brievenbusnaamschaal bevatten een reeks van won derlijke nieuwigheden. De brievenbusnaamschaal is er één van! Veranderingen van golflengten deren U niet meer! Komt „Octodyne" radio, Philips' nieuwste weergave-principe, bij ons beoordeelenGeen enkele verplichting tot koopen APPELMARKT, ZIERIKZEE De Coöperatie levert goedkoop Borstelwerk ALS RECLAME: BESTE BEZEM EN STOK VOOR 30 CENT «DE DAGERAAD»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1