ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De oorlog in Oost-Afrika MAANDAG 7 OCTOBER 1935 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EERSTE BLAD. Adoea door de Italianen bezet Een verbitterden strijd De Negus naar het front De CONCERTZAAL-BIOSCOOP „De Weg naar Liefde" BINNEN LAND ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave:QN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIK|Z,EE 92STE JAARGANG No. 12834 ADVERTENTIEN van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30^oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 110 ure DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN. Adoea, de smet op 't Italiaansche blazoen sinds 1896, toen de koloniale expeditie van Italië mislukte, is Zaterdag het centrum geweest van een verbitterenden strijd, die eindigde met een Italiaansche overwinning. Het Italiaansche ministerie van pers en •propaganda publfcteert het volgende com muniqué: „Den zesden October, bij' het aanbre ken van den idag, hebben de troepen van het tweede territoriale legerciohps den opmarsch hervat en te 10.80 uur zijn zij Adoea binnengerukt. De stedelijke autoriteiten, de geeste lijkheid en een gedeelte der bevolking hebben zficih bij het oom-mandement gé- meld om' uiting1 te geven aan hun 'on derwerping1. Een jpoging tot verzet van Dobra, Sin- na w'erd onderdrukt. Langs de nieuwe linie is reeds eert verbinding tusschen de verschillende le gercorpsen tot stand gebracht". Zware verliezen Het bericht dat de inneming van Adoea wordt te Addis Abeba nog niet beves- ttigd, ofschoon men er verklaart, dat de Abesssiniërs de stad ontruimd hebben. Omtrent de strijd, die eindigde met de verovering van Adoea, wordt uit As mara nog gemeld', dat het tweede le gercorps bij het aanbreken van den dag zijn stellingen in de vallei van Adoea heeft verlaten, en daarna met behulp van snelle tanks en artillerie de Abes- siniërs gedwongen heeft van verder ver zet af te zien, en zich over te geven. Aan beide zij den zijn daarbij zware verliezen geleden. Uit Addis Abeba Wordt voorts gemeld, dat de Italianen, zoowel als de Abessi- niërs versterkingen naar het gebied van Adoea zenden, waar thans rust heersht. Nu het weer beter is geworden, ruk ken cle Abessinische coloninnes, die be stemd zijn voor de drie fronten, t.w. Tigreh, Dessie en Ogaden, sneller op. Hun effectieven bedragen verscheidene hon der ddui zen den Zestien Italiaansche vliegtuigen heb ben bij het aanbreken van den dag Ser- ka.uta en Tabetcha, gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Verbittering in Abessynië De stemming der bevolking tegen de Italianen neemt aan verbittering toe. Daartoe dragen vooral bij de officieele mededeelingen over gruwelijkheden, wel ke door de Italiaansche troepen worden gepleegd. O.m. werd gemeld, dat Italiaansche jachtvliegtuigen, die boven Tigré kruis ten, op de vluchtende bevolking, welke, aangezien alle mannen gemobiliseerd zijn, uit vrouwen en kinderen bestaat, hebben geschoten. In dit verband nemen; de geruchten vasten Vorm aan, dat de Italianen, die zich nog te -Addis Abeba bevinden, als gijzelaars zullen worden vastgehouden. De Negus naar het front De Negus van Abessinië. bereidt z'ijn vertrek naar het Noordelijke front voor, waar nog1 voortdurend zeer hevig wordt gevochten. Overal (worden hevige gevechten gele verd, terwijl volgens ontvangen berichten de Italiaansche luchtstrijdkrachten groote activiteit zouden ontwikkelen in het Zuid- Westen. Abessynië eischt toepassing van artikel 16 De vertegenwoordiger van Abessinië heeft den leden vpn dein Volkenbondsraad een verklaring van zijn regeering over handigd, waarin den Raad wordt ver zocht te constateeren, dat le. een oorlogsdaad van Italië aanwe zig is in den geest van artikel 16 vain het Volkenb ondspact 2e. door bet optreden van Italië de in het eerste lid van 'dit artikel genoemde consequenties zijn ingetreden. Tenslotte eischt de Abessinische regee- ring van den Raad de verplichtingen, welke hij' heeft opi grond van artikel 16, tweede lid, na te komen en zooi sippe- dig! mogelijk een einde te maken aa|n de vijandelijkheden. Rome viert de overwinning Ter gelegenheid van de val van Adoea was Rome Zondagavond feestelijk ver licht en bevlagd. Een groot aantal in woners van Rome, die de Zondag te Ostia, aan de zee of te Marino bij het wijnfeest hadden doorgebracht, verna men bij hun terugkeer in de stad het nieuws. Alle voertuigen en autobussen dragen Opschriften als: „Adoea is ons" of de zin uit het officieele communiqué waarin de val werd medegedeeld. Groe pen jongelieden en studenten, die de karakteristieke muts dragen, trekken door de straten met vlaggen en Cartons, waar op de inname ider stad vermeld staat. Adoea gewroken De speciale vertegenwoordiger van Ha- vas deelt mede, dat de Italiaansche troe pen, die Adoea binnenrukten, een vracht auto met zich medevoerden, waarop; een monument van steen ter herinnering aan de soldaten, die in 1896 werden gedoold'. Het monument werd 'direct in de stad opgericht. Groote veldslag verwacht VoJgens berichten van het zuidelijk front in Abessinië ontwikkelen de Ita liaansche troepen daar een groote ac tiviteit. De lijn Dolo.-Jet is bezet door Ita- lieansdhe afdeelingen, die door vliegtui gen worden gesteund. De rechtervleugel der Italiaansche strijdkrachten ligt aan de rivier Ganale, de linkervleugel strekt zich uit over de Oostelijke bergkammen. Men verwacht dat binnen 14 dagen een groote veldslag zal Worden g 1 e v erd, langs de berg ruggen ten Zuiden van Jiiga, dat Oos telijk van Harrar ligt. Er zijn aanwij zingen dat meer dan 250.000 man aan deze strijd zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling der Abessijn- sche aanvoerders tegen Woensdag a.s. een leger van meer dan 150.000 man aan dit front bijeen te brengen, terwijl ide Italiaansche troepen in dezen sector op 100000 ma,n worden geschat. De laat ste 3 dagen zijn de Ab'essiniërs wat teruggetrokken en hebben zij de plaat sen bij de grens van Italiaansch Somali- land ontruimd. De Correspondent van de Engielsche „Exchange Telegraph" bij' het Italiaan sche leger aan het Noord-Oostelijk front meldt, dat naar schatting bij' de ge vechten om Adoea 2000 Abessiniërs zijn gedood. Men gelooft dat de Italiaansche verliezen zeer weinig zijn. Het Volkenbondspact De diplomatieke medewerker van de Abessynische krijgers arriveeren in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba voor de viering van het Mascal-feest einde van den regentijd, welke feestviering met veel krijgsrumoer gepaard ging In verband met het Italiaansch- synisch conflict bij het Abes- „Daily Telegraph" schrijft, dat, indien, de Assemblee1 Woensdag tot de overtui ging komt dat het Volkenbionhspact is geschonden, ieder lid verplicht is tot het nemen van economische en finan cieels sanetiemaatregelen tegen den aan valler. Men veiwiacht, aldus het blad', dat 'de Assemblee een commissie van 15 staten zal benoemen vairt welke elk lid van den Raad zou zijn. Het voorzitter schap in deze Commissie zou, wjordien waargenomen door Dr. Benesj. Het Fransche antwoord Het Fransche antwoord op de B.ritsche vragen zal Dinsdagmorgen tegelijkertijd te Parijs en Londen worden gepubliceerd. De Fransche regeering zou bereid zijn zich te verplichten de zijde te kiezen van die staat, lid van den Volkenbond, die werd aangevallen, wegens de voor bereiding van maatregelen tegen een staat, die 'dreigt zijn toevlucht te ne men tot een oorlog, op, voorwaarde al leen dat bedoelde maatregelen tusschen Frankrijk en de betrokken mogiehidheid waren overeengekomen e]ni zij niet bui ten het kader zouden vallen der sanc ties die eventueel zouden worden ge nomen na een schending: van het pact. Het Suezkanaal Een groep Fransche juristen heeft een •rapport uitgebracht aan de Suezkanaal- maatschappij', waarin zij tot de conclu sie komt, dat de Volkenbond geen slui ting van dit kanaal voor ItaliaiansChe schepen kan bevelen. Zieke .Italianen De Engelsche „Daily Telegraph" meldt uit Aden, 'dat van zeer betrouwbare zijde is vernomen, dat Italianen den Iman van Yemen om toestemming hebben verzocht voor het aan land brengien der zieke soldaten naar Erythrea in Sjech Sa'id, tegenover het eilandje Perim, opdat zij daar zouden kunnen herstellen. De Iman heeft 'echter nadrukkelijk geweigerd' op dit verzoek in te gaan. Verklaring van den Negus Na, de .ontvangst van het rapport van de Commissie van 13 heeft de Negus de volgende verklaring gepubliceerd: „De Commissie van 13 heeft getoond, 'dat de Volkenbond bereid is de regeering van Abessinië te helpen. Wij verklaren derhalve opnieuw dat wij volledig ver trouwen stellen in den Volkenbond. Deze alleen is in staat de onrechtvaardige aanval op Abessinië te doen staken. Wij zijn gedwongen ons land te verdedi gen. Niettemin wenschen w'ij den vrede en zijn wij bereid ieder oogenblik over den vréde te onderhandelen. Daarom ho pen wij' op den Volkenbond, waarmede wij ook verder onder alle omstandig- I heden zullen samenwerken in overeen- j stemming met het Volkenboindspack". Wie heeft^nu Adoea? In officieele Abessijnsche kringen blijft men er hardnekkig bij', 'dat Adoea weer in het bezit der Abessijnsche troepen is gekomen. Zijl hebben het, aldus wordt verklaard, 2 uren na de bezetting door Italianen heroverd, en nadat de stad meermalen van bezitter was veranderd, definitief behouden. De herovering zou hun mogelijk geworden zijn door een! aanval in de flank ein in de rug der Italiaansche afdeelingen, [nadat de Abes siniërs de-uit tanks bestaande Itallaain- sche voorhoede hadden laten passeeren. Verder wordt verklaard, dat 6 Italiaan sche officieren zijn gedood, terwijl veel oorlogsmateriaal op het slagveidi werd achtergelaten. De Reutercorrespandent te Addis Abeba deelt echter mede, dat hem daar is medegedeeld, dat op het oogen blik noch de Italianen, inöch idle Abes siniërs in het bezit van Adoea Zijinl. Abessynen naar Adoea De bijzondere correspondent van: de Engelsche „News Chronicle" te Addis Abeba meldt, 'dat 'een deel van het le ger van Ras Seyoiem tusschen de Italiaan sche strijdkrachten ten Noordwesten van Adoea, is doorgeslipt ien de Mareb'-rivier is overgestoken om een inval te doen in Erythrea. 150.000 man zijn thans on derweg naar A'doisa. Italiè's vloot De „Times" meldt uit Port Said, dat thans 25 Italiaansche oorlogsschepen in de Rpode Zee liggen. Daaronder bevin den zich de kruiser „Taranto" en 4 duik- tooten. De andere schepen zijn torpedo jagers en kleinere hulpsChepen. De Italiaansche gezant De Italiaansche gezant in Ethiopië, Graaf Vinei, en de Italiaansche consuls, die nog in Ethiopië zijn zullen, naar verluidt, naar DzjibOuti vertrekken, waar zij binnen korten tijd per speciale trein worden vernacht. Engeland blijft paraat De „Daily Telegraph" houdt zich be zig met het antwoord dat Sir Samuel Hoare, de Engelsche Minister van Bui- tenlandscho Zaken, heeft gegeven op de boodschap van Mussolini, die hem wias overgebracht door den Italiaanschen am bassadeur. De diplomatieke correspon dent van het blad schrijft dat het .Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken het initiatief van Mussolini op prijs heeft ge steld, doch het heeft niet toegegeven, dat het oogenblik is gekomen om een ruil handel aan te gaan voor demobilisatie in de Middellandsche zee. De kostbare voorzorgsmaatregelen van Engeland moe ten onder de huidige omstandigheden van kracht blijven. l .1 komt deze week met (the Way to Love) met MAURICE CHEVALLIER en een bijfilm over Abessinië. Woensdag komt de Volkenbond bijeen Volkenbondsverdrag geschonden De belangrijkste gebeurtenissen van Za terdag! te Gepève zijn dé Volgende. De Raadscommissie van Dertien is ge- reed gékolmleh met baar rapport (over Idle historie, aard eh omlstanldiigheden van het Italiaansch-Abessinisébe geschil. Dit rap port is vervolgens aan den Vplkenbonidis- raad overhanld!i|gd, dief besloot eerst Maan dag! Idlaarover discussie epi stemming toe te iatehi, daar idle vertegenwoordiger van Italië zoowel als die van Abessinië, den tijd moesteh hebben het rapport te bestu,- deereli. In (dleze vergadering van den Vol- kenbondsraaldi hebben Alpisi zlopwel als Hawariate in redevoeringen een herhaling gegeven van het standpunt, icEat hun land ter zake inneemt. De Volk'enbpaidsraaldi heeft vervollgehs een Co|m|missie van Zos, bestaande uit gedelegeerde van Engeland, Frankrijk, Roemlenië, Portugal, Chili en Denemarken, benoemd, Idlie de feiten en documenten (mpet bestu|déeren. Zaterdag avond is déze eomlmissie reeds bijeenge komen. Zij kwam! eenstemmig tot de vast stelling], dat Idle feiten van de laatste dagen voor zichzelf spreken en dat in!d|erdaad het Volkiehbpnds verid'rag ge scholden is, zoo|d|at tot toepassing van art. 16, de sancties, zal moeten wor den overgegaan. Deri Haag over de sancties Buitengewone ministerraad Zaterdag is éieini bijzcn|dére ministerraad gehouden ('dlie betrekkelijk kort heeft ge duurd), in verband mlet het feit, dat mi nister Die Graeffl Dinsdag a.s. naar Genève zal vertrekken, aangezien, tegen Woens dagmiddag half vier de VolkenbonldsVer- gadering bijieen is geroepen, om naar aan leiding van Idie Italiaansch-Abessinische botsing een beslissing te nemén. De besprekingen liepen voornamelijk over het vraagstuk der sanc ties, waarbij men speciaal onder pogen zag in hoeverre,' indien er |tot economische sancties wordt overigegaan, het uitvaar digen van uitvoerverbplden, dan wel van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1