PRESTO Spierpijnen? metAKKERsKloosterbdlsem Uit Stad en Provincie Wrijven, maar wrijven met Kloosterbaisem zal U ervan genezen want die spierpijnen verdwijnen direct omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende', krachtig genezende werking voortzet.. KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Donderdag 2 6*Seipt. 11.05—12.35 Leunden regional; 12.35_220 Brusaeil (VI.); 2.205.20 Loinidjon Regional; 5.20—6.50 Keu len; 6.50_7.20 Brusseil (Frans); 7.20—10.30 idem (Vlaams); 10.30—12 London Regional; V T ij d' a (gr 2 7 Sept.11.05_12.50 Lon don Reig.; 12.50_2.20 Brusseil (Vlaams); 2.205.35 London Regional; 5.35—6.50 Keu len; 6.508.40 Londpn Regional; 8.40— 10.50 Brussel^Vlaams)10.50—12 London Regional. (Wijzigingen voorbehlofud'en). afdeeling voor gerechtelijke- en armen zorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek veerden verzameld, duurde de stijging der bevolking, die reeds in vorige jaren ward opgemerkt, voort. Op 31 December van het jaar 1934 hielden er in totaal 4.634 perso;- nen in de strafgestichten verblijf tegen 4.398 op denzelfden datum van 1933; in eerstgenoemd jaar dus 236 of 5.4 pelt. meer. VAN HEINDE EN VER' Koning Leopold Koning Leopold en Koningin-Moeder Elisabeth zijn te Brussel teruggekeerd. Koning Leopold heeft onmiddellijk na zijne aankomst, te Laken, een onderhoud gehad met minister-president Van Zee land. Het gesprek! liep in hoof dzaak -over de internationale gebeurtenissen. Naar verluidt is. de gezondheidstoestand van den jongen vorst zeer verbeterd. Koning Leopold zal evenwel nog eenige dagen •rust moeten nemen. Een drama op zee Aan de kust van Nieuw Schotland (Ca nada) in de buurt van Judeque is een reddingsboot aan komen drijVen met aan boord zeven zeelieden, waarvan er zes! reeds gestorven waren. Korten tijd na dat de boot op land gehaald w'as, is ook de zevende overleden. Volgens de onsamenhangende verhalen van dezen.' laatsten zeeman behoorden zij tot de' bemanning van een: vrachtschip dat in de buurt van kaap Breton is vergaan/ Militaire trein omgevallen Een Chineesche militaire trein, bestaan de uit een loclomotief en 5 wagons, is in de nabijheid1 van Tsjentsjau in West- Honan gederailleerd en van een 30 M. diepe berghelling gevallen. De trein ver voerde de 109e divisie naar de provin cie Sjensi, waar zij in het veld z|ou worden gebracht tegen de communisten. Volgens de laatste berichten zijn on geveer 200 soldaten gedood en circa 200 gewond Italië wacht af 1 De houding, welke in leidende Italiaan- sche kringen op het oiogenblik wordt aangenomen, kan als volgt worden om schreven: De deur voor een regeling is nog steeds iopen, doch Italië doet geen stap in die richting. Het staat thans aan den Volkenbond om Italië tegemoet te komen en het ligt niet op den weg van Italië om Concessies aan Genève te doen. Hoew'el Italië nieuwte voorstel len van den Volkenbond' verwacht, is de hooip dat deze ver genoeg zullen gaan, niet groot. Negus teekent mobiiisatiebevel Het algemeene mobilisatiebevel voor de Abessiniërs is door den Negus 'ge- teekend, maar het zou niet eerder gepu bliceerd worden dan tijdens de Maskal- feesten, waarbij het einde van het regen seizoen wordt gevierd1, of onmiddellijk daarna. Drama opgehelderd Uit Zuid-Afrika wordt aan de bladen gemeld, dat een expeditie aan de kust, ongeveer 650 KM. ten Njoorden van Swakopmund, in het woestijnzand het geraamte van een man heeft gevonden. Ongeveer 12 K.M. verder lagen nog 6 skeletten naast de overblijfselen van een •reddingsboot. Men meent hiermee een deel der opvarenden gevonden te heb ben van het Deensche zeilschip „Kjö- benhavn", dat zeven jaar geleden met 60 man in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan is verdwenen. Vliegtuigongeluk De ParijsChe editie van de New; York Herald verneemt uit Munchen, dat j.l. Dinsdag nabij Bergen in de Beiersohe Alpen, bij een vliegtuigongeluk zes of fidieren van het Duitsche leger en de bestuurder om het leven zijn gekomen De officieren keerden van de manoeu vres terug. Het toestel is in den nachj verongelukt. Vergiftigd Te Valence zijn, naar Reuter uit Pa rijs meldt, 16 g'asten van twee restau rants na het gebruik van Champignons met ernstige vergiftigingsverschijnselen naar het ziekenhuis vervoerd. Twee van hen zijn korten tijd later overleden, tien verkeeren in levensgevaar. Aanvaring Zondagmiddag is op de Duna een mo- torboot, die bezet was met leden van j een vereeniging van oud-strijders, op den terugweg tegen een pijler van een brug aangevaren en binnen enkele oogen- blik'ken gezonken omdat de boot door den schok zoo goed als in tweeën brak. Volgens de eerste berichten zijn 12 per sonen verdronken, maar er worden er nog enkele vermist. ZIERIKZEE. Geslaagd voor het examen Voor commies der Directe Belastingen enz. de heer J. C. Ie Grand alhier.. - In samenwerking met de gemeente gasfabriek gaf de Handels-Mpij'. N.V. E. Oosterman Co. te Amsterdam, Dins dag en Woensdag een waschdemonstra- tie.in-'l Huis van Nassau-. De bedoeling van deze gezamelijke waschdag wias, de dames eens duidelijk te maken, hoe men met Persil krach ten, tijd en geld spaart. Wasschen kan iedereen, zullen de vrou wen zeggen. Ja wiel, maar wasschen op de juiste manier? Hoe staat het daar mede? De staf van technisch vrouwelijk personeel, die de firma had gemobili seerd, gaf aan de belangstellenden huis vrouwen of, dito in spé, in 't openbaar les hoe men op1 de juiste manier de wasch moet behandelen. Een 'belangrijk punt, dat meermalen verwaarloosd wiordt, is „de w'asch slechts éénmaal koken". Het is voldoende bij het giebtruik' van Persil de wasch een kwartier te la ten koken. In groote ketels, door gas op tem pera tuiur gebracht, „stonden eenige was schen op", terwijl het technisch personeel ijverig in de Weer Wias, de huisvrouwen duidelijk te maken, hoe verschillende stoffen met HenCo en Persil behandeld moeten worden, om ze hagelwit en on bevlekt te maken. KERKWERVE. Evenals vorige jaren heeft z'iolh ook nu weer de Wijkverpleeg ster mej. Van Zijp,—Bijio alhier beschik baar gesteld voor het in ontvangst ne men en verzamelen van oude f ietsplaatjes, theelood, capsules etc., voor de bekende liefdadige doeleinden. ZONNEMAIRE. Door nog onbekende oorzaak brak Dinsdagmiddag biraind uit in een strooklamp van dhr. Joh. Vier gever. De brandweer w|as spoedig ter plaatse en kon door een slang op de Waterleiding Bét vu,ur gaulw bedjwjingën. Wat gelukkig was, Want er stond daar veel brandbaars in die buurt, als schu ren en huiZen, en loog meer strjoio-. De schade beperkt 'Zich nu tot wat ver brand stroo. Naar we vernemen, dekt verzekering gedeeltelijk de s'cfhade. THOLEN. De Zaterdag j.l. gehouden veijkoop v'ah spleildjes ten bate van het Groene Kruis alhier, heeft f 55.12 opge- bijadht. STAVENISSE. Zaterdag j.l. kwamlen de ingelanden van biet Wateir schap „StavehissieT in najaarsvergadering bijeen in H,otel Van Dalen, onder voorzitterschap van den beer C. Steendijk Cz., dijkgraaf vah (genoemden ppider. Na opening en vaststellingl (dier notulen, Werd overgegaan tot Vaststelling! dier rekeninlg OVer het dienstjaar 1934-1935. De ontvangsten had den bgdragen f21351,21 en de uitgaven f 16171,90. Een gloied' slot alzoo van f5179,31. Het vie(rsla|g vajn den toestand van het Wat|e|rschap gaf geen aanleiding tot bijzondere op- of aanmerkingen. De zekjejrh'eidisstellimg van den ointv.-giriffier wend! vastgesteld op f3600. De Ve-rgade- (ri/ng machtigde h/eit bestuur om' aan de pachters va|n grondiein in' eigendom aan het Waterschap toebehporende een re- d'uctie op die pacht te verleunen, zulks in verband rrijeit de zeer slechte finanö. uitkomsten in heit landbouwbedrijf. De lg]roptte idleir reductie zal afhankelijk zijn vain die gebruikswaarde der gronden. Be- -sliotêih 'Wielrdl- Voo'r dlsnog niét' oVer te g^ajni tot eein aanslag van het gebpuwd! eigelbdom, ,daar invoering van dezen aainslalg! igeem noemenswaardige verlich ting van lasten vopr die| grondgebruikers medlei zou brengen. Algemeene Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen, Maandag 23 September Voorzitter de heer S. J. Gast. Na ope ning deelt deze mede, dat bericht van verhindering is ingekomen van den heer W. ten Haaf. Overigens zijn alle heem raden en hoofdingelanden present, als mede ide ingenieur en ontvanger-griffier. Achtereenvolglens passeeren een aantal ingekomen stukken den hamer, alsmede eenige mededeelingen, w'elke reeds in ons Maandagnummer z'ijn gereleveerd. Deze mededeelingen kunnen nog worden; aangevuld met de mededeeling van den voorzitter, dat Ide heer Heijt Sr., met 1 October a.s. w'eer in dienst kdmt en vooirts, dat over de suatiegelden van enkele polders in de Deciembervergadei- VOOR Een zeldzaam voordeel! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan profiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 71 /2 c*- eeri derde pak geheel gratis tegen inlevering van onderstaande courantenbon. Dus voor slechts 15 ct. ontvangt U 3 pakken Presto, het bekende voortreffelijke zeeppoeder. BON VOOR GRATI5 PRESTO QFLOIG TOT EN MET 12 OCTOBER Uw winkelier verstrekt U tegen deze boo 3 pakken Presto, 7'/2 ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam Straat - V.*W A5(f40LÏ NE FA BR IE K jOOCV-V-V W >C y.-iQ< KX.V.XHyjO< Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder aan! U heeft recht op PRESTO en wie U iels anders geeft, benadeelt U.^ PRO A-86-091 H ring nadere mededeelingen zullen wor den gedaan, omdat, dp 2 October het College van G.S. hierheen komt om deze kwestie eens nauwkeurig op- te nemen. Voorloopig Wordt beslist dat de over eenkomst weer voor een jaar is aan- Voorstellen Punt IV der agenda bevat het voioir- stel van het Dag. Bestuur tot verlen ging der pacht van het 217e perceel der verpachting aan L. van den Hamer te Brouwershaven. Na toelichting doior den voorzitter wioirdt dit voorstel gloed ge keurd. In plaats van f 20, zal geduren de de jaren 1938—1944 f 25 pacht ge heven worden, omdat het percieel door demping van een sloiot grooter is ge worden. Punt V behelst het voorstel tot aan koop van een gedeelte z'ijkantweg van de gemeente Elkierz'ee en een gedeelte bouwland van A. Kjooman te Noordwleile, in verband met verbetering van den Bereweg d.a. Aan de gemeente Eikerzee is geschreven, dat Schouwen bereid is dien Zijkantw'eg voiox f 1 te kpiopen, Waar op gunstig is beschikt. Voorts is een strook grond, groot 198 M'J., onteigend en daarvoor feu fnö.40 pi M2i betaald': De heer den Boer vraagt en verkrijgt inlichtingen over het grondvervoer ter plaatse als in het voorstel bedoeld. Punt VI bevat het voorstel van het Dag. Bestuur tot verkoop en aankoop van grond in verband met dein aanleg van den Provincialen- weg (vak Zand weg—Pirommelsluis). Verkocht moiet worden 3.19 A-, dat geschat is op' 'een gulden en 2.72 A. voor f 68, dat dhr. Heyse te Middel burg van Schouwen in erfpacht heeft. Schouwen zal aan hem voorstellen zich van dien grond los te maken. Dit wordt ter afdoening aan het .bestuur opgedra gen. Gekocht moet worden een stuk grond van dhr. Boot te Kerkwerve, voor f' 80.20 en een. stuk waterleiding voor f 3. De handelingen van het bestuur ver werven de sanctie der algemeene ver gadering. Af- -en overschrijving op posten der begrooting voor "1934 vindt daarna plaats, Waarna aanbieding van het jaarverslag volgt. (Hieruit is feeds e'en en ander in de krant van Vrijdag medegedeeld). On in vorderbaar -worden daarna ver klaard een ,aantal posten, tot een ge zamenlijk' bedrag van f 1877.65°, loopen- de over de jaren 1930 tof 1934. De Rekening Dan stelt de voorzitter de rekening over 1934 aan de orde en geeft het woord aan den rapporteur der finan- c'ieele oommissie, de heer den Boier. De commissie merkt in haar rapport op, dat de oorzaak van het groote ver schil tusschen de raming en werkelijk gedane uitgaven, niet uitsluitend moet worden toegeschreven aan de mindere plantengroei, maar ojok voor een groot deel daaraan, dat het schoonmaken der waterleidingen 'was aanbesteed. De heer den B\o\&r licht toe, dat de commissie met deze opmlerking wensciht te ken nen te geven, dat het schoonmaken der Waterleidingen bij aanbesteding, een stap in de gjoede richting is van het bestuur, omdat zulks in het belang is van het waterschap. De voorzitter antwoordt, dat het Dag- Bestuur die opmerking ook als zoodanig heeft opgevat. Dit jaar is het w'eer ge daan. Wel wil hij opmerken dat het aanbesteden nu niet zooveel goedkooper uitkomt dan uitvoeren in dagloon. Het bestuur laat deze kwesties afhangen van de omstandigheden. Kan het met eigen menschen gebeuren, dan wordt het piet aanbesteed. Verder merkt "de commissie óp, dat de vergoeding Voor het gebruik van eigen auto zeer aan den hoogen kant is. Blijkens de discussies gaat het niet zoozeer over het bedrag, als over de prijs per K.M. De voorzitter merkt op, dat hif de vergoeding per K.M. rekent naar de rijks vergoeding, die hij Controleeren kan, doordat hij lid is van d[e Wildschafde- Commissie. Steeds is het bedrag per K.M. teruggeloopen; thans tot 8 cent. Maar het Dag. Bestuur wil hieraan nog wel eens de aandacht schenken. De fr.ekeningi wordt daarop in stem ming gebracht en met algemeene stem men goedgekeurdi, in ontv. op f'405.455.06, in uitg. op f 346.978.88°, zoo dat deze •rekening sluit met een voordeelig saldo van f 58.476.175. De heer Klompe informeert naar de achterstallige gelden. Hoeveel bedragen die? De ontvanger-griffier geeft de Cijfers f 3407,77' aan dijkgeschot, f 4514.95 aan pachten, f 96.13 aan erf pacht, f 15061.39 aan gewoon geschot en f 591.20 aan gebouwden eigendom. Öe heer Verbeek vraagt waaraan het goed slot der rekening is te danken. De griffier deelt mede dat verschillende posten voordeelige saldi hebben opgele verd. Op sommige posten is mindpr uit gegeven dan geraamd was enz. De heer ÜtéWr merkt op, dat sommige uitgaaf posten ook overschreden zijn, zoo hei nieuwe krooshek. „Daar hoeven we geen spijt van te hebben", repliceert de voor zitten, „want het nieuwie krooshek be teeken t een reusachtig voordeel voor Schouwen!" De rekening van het Reservefonds over 1934 wijst een goed slot aan van f' 807.90'°, terwijl de stand van genoemd fonds per September f 69103,68° bedroeg. Deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen, nadat der com missie dank was betuigd voor haar se rieus onderzoek. Het Dag. Bestuur vraagt en verkrijgt machtiging tot de opname van tijdelijk kasgeld tot ten hoogste 2 ton (welke som bijna nooit opgenomen wordt) en voorts machtiging voor onderhandsche be steding van de voor het volgend jaar benoodigde basalt en basaltslag, ge- creosoteerd hout en steenkolen. De heer Krepel herinnert aan 't stand punt, dat hij ten deze inneemt- eu dal' hij meermalen hier in deze vergadering heeft verkondigd, w!at hij ook nu weer doet, n.l. zooveel mogelijk besteden. Ook de heer Pcinny huldigt het standpunt, dat in het algemeen een openbaar li chaam in het openbaar besteden kan, omdat men dan -meestal de voordeelig- ste aanbiedingen krijgt. De voorzitter merkt op, dat deze ge dachtegang ook 'door het Dag. Bestuur Wordt gevolgd. Dit jaar is nog niets onderhands gekoicht, maar alles besteed. Tot leden van het stembureau worden,, na gehouden stemming, gekozen de voor zitter en de heemraden Boogerd en Boot. In alle gemeenten van Schouweln en Dui- veland zal de lijst der stemgerechtigden ter visie worden gelegd. De vertegen woordiger van het waterschap in den Burgh- en Westlondpolder, die met 1 November periodiek aftreedt, de heer J. Smallegange, wordt m.a.st. herbenoemd. Aan de orde is dan punt XIX der agen da, het voorstel van het Dag. Bestuur tot herziening der verordening regelen de de jaarwedden van de ambte naren en bedienden van het waterschap. De vo'prztitter stelt voor deze kwestie aan te houden tot na, ide pauze, wat- goedgevonden wordt. Aan de agenda wordt dan toegevoegd een schrijven van den aainhemer van het zinkwerk. De voorzitter deelt in groote trekken deze 'geschiedenis mede en leest de in verband hierme'de ingekomen brie ven en bescheiden voor. Den 22sten Mei j.l. zijn aanbesteed de zink1- en stortwer- ken aan het Noorderstrand, enz. De aannemer van die werken schreef iin voor f 19679, welk bedrag aanmerkelijk be neden de raming lag van de twee per- oeelen. Niettemin teekende de man het procesverbaal en verklaarde later nog aan een der opzichters dat hïj blij was met de karwei. Nadien is de man bij den voorzitter komen vertellen, dat hij zich vergist had en alleen voor het eerste perceel had bedoeld in te schrijven. De voorzitter gaf hem den raad dat eens in de bestuursvergadering te komen uit eenzetten, wat dan ook gebeurd is, maar met negatief resultaat. Die de fout ge maakt heeft moet ook betalen! Trou wens, uit de bescheiden bleek duide lijk, dat hij voor twéé perceelen had ingeschreven. Nu kömt hij er nog eens op terug en legt de zaak aan de alge meene vergadering voor. Verschillende hoofdingelanden vragen nadere inlichtingen over deze kwestie, totdat heemraad Padmos vertelt, dat de aannemer na nflo'op' der besteding eeri gesprek had met den opzichter Giljam. Deze vroeg den aannemer of hij zich niet vergist had en niet bedoelde in te schrijven voor het eerste perceel, waar op de aannemer antwoordde, dat hij voor beide had ingeschreven. DeZe me dedeeling doet alle vragen ophouden en m.a.st. wordt afwijzend op het verzoek van den aannemer beschikt. Hierna schorst de voorzitter de alge meene vergadering voor een uur, waar na hij, bij heropening, onmiddellijk het voorstel tot herziening der jaarwedden aan de orde stelt. De salarisregeling Vooir de 'discussies over deze kwestie te openen, geeft de voorzitter een -fit- eenzetting vafi ïïët béstuursvoorstel, dat den leden dez;er vergadering is toegezon den. Het zal hen, merkt de voorzitter op, niet ontgaan zijn, dat hier iniet wordt voorgesteld de regeling van de salarissen aan te gaan voor vijf jaren, zooals men dat gewoon wias, doch voor één jaar, in verband met de tijdsomstandigheden. In een onzekeren tijd lijkt het 't be stuur niet gewenscht zoover vooruit de selarisregeling vast te leggen. Het eerste voorstel dat het bestuur oorspronkelijk wilde lanceeren, beoogde een verlaging van 5 o/o toe te passen over heel de linie. Zooals tegenwoordig te doen gebrui kelijk, moest eerst overleg gepleegd wor den met de organisaties der verschillen de ambtenaren. Men kan dat iniet goed keuren of er critiek op uitoefenen, maar men heeft er nu eenmaal rekening mede te houden. Zoo is er vorige week een conferentie gehouden met den bojnd van waterbouwkundige ambtenaren en den Ned: Bond. De zaak der verlaging is opnieuw1 be sproken, waardoor een ander voorstel het licht zag, met andere aanvangssutla ris sen en tenslotte het voorstel dat nu ter tafel ligt, waarbij de salarissen van de in dienst zijnde ambtenarein blijven zoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 2