KIEUWSBODE WOENSDAG 15 MEI 1935 OPGENOl ZUERIKZEESCHE COURANT BUITENLAND Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BINNEN LAND Uit Stad en Provincie Xdfs (jeerïbvefil JjGXejer-CUdcerties ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Yoor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, "Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERlKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 91STE JAARGANG No. 12773 ADVERTENTIEN: van 13 regels 60 cent, van 4 Jregel» en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrjijkej korting Inzending op den dag van uitgave vóór\10 ure Gevonden voorwerpen Een das; band van een mantel; porte- moinnaie met geld; vat; paar beenpij- penlampenpoetsers; zakmes; kinder- taschje; kinderring; vulpenhouder; pas ser; kinderjas; muts; rijwielplaatje; pad- vindersfluit; pet; bril. Opgevangen: een kanarievogel. Ter-inzage-legging lijsten van candidaten. De VOORZITTER van het hoofdstem- bureau in de gemeente Zierikzee maakt bekend, dat de hij hem ingeleverde lijs ten der candidaten, gesteld voor de op 19 Juni a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van den Ge meenteraad, ter gemeente-secretarie vo-or een ieder ten inzage Zijn nedergelegd, Zierikzee, 14 Mei 1935. De Voorzitter van het hoofdstembureau voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Beslissing over ingeleverde Candidatenlijsten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad. De VOORZITTER van het hoofdstem bureau in de gemeente Zierikzee maakt bekend, dat het hoofdstembureau ten Raadhuize dier gemeente op V r ij d a g; 17 Mei 193 5, des namiddags 3 uur, IN EEN OPENBARE ZITTING zal be slissen over de geldigheid der op 14 Mei 1935 voor bovengenoemde verkie zing ingeleverde lijsten en over de hand having van de daarop voorkomende can didaten. Zierikzee, den 15 Mei 1935. De Voorzitter voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. De Koninklijke Familie te Brussel Dinsdagmiddag zijn H.M. de Koningin, en H.K.H. Prinses Juliana te Brussel aangekomen. Om 11 uur, Belgische tijd waren de Koninklijke gasten met hun gevolg nabij het plaatsje Poppel over de Nederlandsch-Belgise'he g|rens geko men. Hier heeft de gouverneur van de provincie Antwerpen hen begroet. Hij vergezelde hen door de provincie Ant werpen naar de grens van de provin cie Brabant, waar de gouverneur van deze provincie de bezoeksters verwel komde en haar verder naar Brussel be geleidde. Hare Majesteit de Koningin, in het wit gekleed, droeg een witte sluier. Prin ses Juliana droeg een beige mantelpak en een hoed in dezelfde kleur. Op de Kon. auto volgden 3 auto's met gevolg van de Kon. en de Prinses. Toen de stoet 't paleisplein te Brussel opzwenk te ging een gejuich op onder de aan wezigen van wie enkelen met ro,od-Wit blauwe vlaggetjes zwaaiden. Koningin en Prinses dankten vriendelijk groetend voor deze ontvangst. In het paleis werden de Koninklijke gasten allereerst begroet door den opperceremoniemeester van het Koninklijk Huis en den chef van 't militaire huis van de Koning. Onmid dellijk daarna vond een begroeting plaats door Koning Leopold en Koningen As- trid, die zeer hartelijk was. Na de begroeting werd ten paleizo de lunch gebruikt. Om half drie bega ven Koning Leopold en Koningin As- trid zich in een galastoet naar het con cours hippique te Brussel. ^Prinses Ju liana heeft zich later alleen eveneens daarheen begeven. Omstreeks vijf uur keerde de Konink lijke stoet met hetzelfde ceremonieel als bij de aankomst met de staatsiekoetsen door cavalerie geëscorteerd naar het Ko ninklijk paleis terug, weer luide toege juicht door de vele aanwezigen. Bij den uitgang-van de groote hall bevond zich trots den regen nog een groote menigte. Eenige minuten voor zes reden Konin gin Wilhelmina en Prinses Juliana met haar gevolg, in de auto's van het Bel gische Hof naar den Koninklijken graf kelder te Laeken, waar zij op het graf van Koning Albert een groote krans van 1100 crèmekleurige rozen uit Aalsmeer hadden laten leggen, waaraan 2 breede oranjelinten waren gehecht. Na enkele minuten in de crypte te hebben door gebracht reden de Koningin en de Prin- ses naar het Paleis te Laeken ten ver volgens weer naar Brussel. Omstreeks 8 uur ving een galadiner aan, dat een intiem karakter droeg. Voor heden (Woensdag) stond een bezoek aan de wereldtentoonstelling op het programma gevolgd door een rijtoer. Donderdagochtend, alvorens de terug reis naar Nederland te aanvaarden, bron- den de Koningin ein de Prinses oog oen tweede bezoek aan do tentoonstelling, waar zij waarschijnlijk een deel van de Belgische afdeeling en hot paviljoen van de Belgische Congo* zullen bezichtigen. De Koningin naar Brussel Maandagavond zijn de Koningin en te Prinses van Utrecht per trein naar Brus sel vertrokken, hartelijk uitgeleide (ge daan door honderden menschen, die naar het Centraal Station waren gekomen om de vorstinnen in dein, Koninklijken trein te zien vertrekken. Enkele minuten na de aankomst te Tilburg, reed de trein naar Riel, waar overnacht -werd en vanwaar Dinsdagmor gen de hoogie bezoekers vio Godrlo en Turnhout met eigen hofauto's naar Brus sel vertrokken. Te 10.45 kwam de auto te Esschen aan de Belgische (grens, waar zij wer den ontvangen door eeni'ge hoogwaar- digheidsbekleeders van het Belgische Hof. Tegen den middag arriveerde men ,oip 't Kon. Paleis te Brussel. Heden (Woensdag) morgen brachten de Koningin en Prinses een bezoek op de Wereldtentoonstelling en wel aan het Ned. Paviljoen en aan de Nederlandschle modelboerderij. De Huizer zender Met 1 Juli buiten bedrijf De Huizer zender zal met ingang van 1 Juli a.s. definitief buiten bedrijf ge steld wonden, aldus deelt minister De Wilde mede in zijn mem'oirie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende de N.O.Z. E.M.A. (Nederlandsche Omroep Zender- Maatschappij). De Commissie voor het zendervraag- stuk is na ernstige overweging eenstem mig tot de slotsom gekomen, dat deze zender ook gedurende den overgangstoe stand buiten bedrijf gesteld wordt en dat ook zoolang van den kraehtigen irijks- zender te Kootwijk gebruik zal worden gemaakt. Wat de energie van de nieuw© zenders aangaat, deelt de minister mede, dat het in het voornemen ligt oim het definitieve zenderoompliex voor grco.t vermogen (maximaal 150 k.w.) in te richten, waaraan in het bijzonder in de avonduren behoefte bestaat. Propaganda voor melkbrood Het Crisis-Zuivelbureau verzoekt ons mede te deelen, dat tusscben de vier landelijke orrganisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf eenerzijds, en bet erisis-zuivelbureau anderzijds, een goede basis tot samenwerking is bereikt met betrekking tot de propaganda voor het gebruik van melkbrood, welke door het erisis-zuivelbureau naast de algemeene zuivelpropaganda wlordt gevoerd. Men heeft zich vereenigd op dezen grondslag, dat een prijsverschil tusschen melk- en waterbrood vani 2 ct. per brood van 800 gram bij de 'geldende prijsver houdingen voldoende kan worden (geacht in die plaatsen waar redelijke prijzen voor het waterbrood bestaan. Minister Merchant's aftreden Het bericht van minister Mardhant's overgang, tot het Roomsch-Katholieke ge loof, zijn uittreden uit den Vrijz.-Dem. Bood en zijn ontslag-aanvrage aan H.M. de Koningin, heeft in parlementaire on politieke kringen groot opzien gebaard. De stap waartoe Mr. Marchant is over gegaan is het gevolg van een ontwik kelingsproces, dat zich in den loop der jaren heeft voltrokken. De overgang) van minister Marchant tot het katholieke geloof zou reeds in het vorige jaar hebben plaats gehad. Mi nister Marchant zou zicih op het stand punt hebben gesteld, dat hij over dezie aangelegenheid eerst dan zou spneken, wanneer zijn geweten hem tot spr|eken zou dwingen. Geruimen tijd deden geruchten omtrent mr. Marchant's veranderde inzichten de j rooide, totdat, naar het schijnt, 't hoofd- bestuur der V.D. vorige week 'n onom- j wooiden verklaring van den minister i heeft gevraagd. Uit het ontvangen ant- woord bleek, dat hij ongeveer een half jaar geleden tot het R.K. geloof was overgegaan. Het hoofdbestuur der V.D. partij heeft hem toen medegedeeld, dat die minis ter hieruit de politieke consequenties had te trekken. Eind vorige week heeft toen Mr. Marchant in den ministerraad mededeeling van den .onderinom|en stap gedaan en tevens van zijn voornemen Oim aan de Koningin ontheffing uit zijn ambt te verzoeken, wat inmiddels is geschied. Wanneer H.M. het gevraagde ontslag verleent, acht men het in parlementaire' kringen waarschijnlijk, dat dr. Colijn aan minister Slotemaker de Bruïne zal ver zoeken, naast Sociale Zaken, het De partement van Onderwijs tijdelijk onder zijn beheer te nemen. Natuurlijk hoort men in parlementaire kringen reeds allerlei voorspellingten in verband met de te verwachten ontwik keling van de door dit ontslag ontstane politieke situatie, maar iets posit'iefs valt daaromtrent nog niet mede te deelen. Uit het antwoord, dat mr. Marchant gaf aan een journalist, die hem over zijn besluit kwam ondervragen: „Zwij gend door het leven gaan is niet mijini aard", mag men de conclusie trekken, dat hij zijn politieke loopbaan nog niet beëindigd acht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Op avontuur Met het Duitsche stoomschip „Desde- mona" is in de Rotterdamsche haven aangekomen de 16-jarrige scholier B. P. uit Alkmaar, die als verstekeling een groote reis achter den rug fceeft. Do jongen was uit het ouderlijk (huis te Alkmaar weggeloopen en ha,d kans ge zien om te Antwerpen aan boord van een schip te kruipen. Daarmee maakte hij een reis naar Brazilië. In Bahia werd hij op een schip overgebracht, dat hem naar Hamburg bracht, waar de Neder landsche consul er voor zorgde, dat hij met de „Desdemona" naar Rotterdam kwam. De rivierpolitie heeft den avon tuurlijken knaap thans ter beschikking van de politie te Alkmaar gesteld. Gestoorde kerkdienst In de R.K. Kerk aan het Kamperfoelie- plein in Den Haag is tijdens de mis groote consternatie gewekt door het los sen van een schot uit een revolver. Achter in de kerk stond een man, die het wapen op zichzelf gericht en af geschoten had. Hij was ernstig in het hoofd getroffen en zakte ineen. Hij bleek te zijn een 63-jarige gepensioinmeerde brigadier van politie, die aan zwaar moedigheid leed. De man werd naar het portaal der kerk gebracht, vanwaar de geneeskundige dienst hem naar 't Rood© Kruisziekenhuis bracht. Begrijpelijkerwijze verwekte het voorval in de kerk groote beroering. Eenige kerkgangsters vielen flauw. De dienst kon echter spoedig wor den voortgezet. Nederland's oudste inwoner overleden Te Groningen is Maandagmiddag overleden de oudste inwoonster van oins land, de wed, Postma-Tjadens. De krasse vrouw, die onlangs nog voor de radio werd geïnterviewd, bereikte den leef tijd van 106 jaar. Klacht tegen Henri Polak Namens ir. A. A. Mussert, algemeen leider der Nationaal-Socialistische Bewe ging in Nederland, heeft mr. A. J. van Wessem, advocaat te Utrecht, bij den officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen den heer Henri Polak. Verzocht wordt, tegen den heer Polak een vervolging; in te stellen w|e- gens de publicatie van een artikel in het Volk van 13 April, in het bijzon der een vervolging' wegens opruiing tot moord op de leden en aanhangers der Nationaal -Socialistische Beweging. Noodlottige brand In de garage van P. Oi te Nordhorn (Gr.) brak Dinsdagmorgen brand uit. De bewöners konden het perceel nog tijdig verlaten. Men trachtte den 22-jarigen; monteer D„ die bovén sliep, te bereiken Geluk hebben kzmt vo-or een gropt deel neer op onderzoeken, wat u nisi weet. door een gat in het dak te maken, maair de verstikkende rook belette zulks. Toen men eindelijk bij Zijn bed kiwiam, Iwlas dit leeg. De jongeman was wakker geiwlorden en had gepoogd door de vlam1- •men heen* het huis te verlaten, ,w!at hiem niet is gelukt. Zijti verkoolde lijk wiard na blujsschiing bij den ingang gevonden. Moordaanslag In den nacht van Maandag' pp Dins dag is te Assen (Diremte) een dubbele moordaanslag gepleegd, twiaarbij' twee menschen ernstig zijn veriwpnd. In eiein woonschuit, liggende langs 't Noord-Wil lemskanaal, iw|as, terwij1! de bewoners sliepen, zekere K. V. uit Meppol, de schuit binnengedrongen en had zoo wel J. H., als de bij hem inwo nende vroiulwl Ch. V. S. uit Rotterdam1, met een mes belwiarkt. Het is dien maj- réchaussée gelukt den dader op te spo*- ren en te arresteeren. Di&ze had vroe ger met de vroulwl geleefd; hij' beweerde voorts, dat zij hem1 nog geld schuldig Was. De slachtoffers, wier toestand vrij gunstig is, [Warden naar het ziekenhuis te Assen pyergebracht. KORTE BERICHTEN Maandagmiddag is aan de Gala- theensehe haven te Ooiltgensplaat, de oeververbinding Ooltgensplaat-Dintel- oord, door den Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, officieel geopend. Na de plechtige opening werd door on geveer tweehonderd genoodigden een proefvaart gemaakt. In de Wieringermeer is thans met de stichting van het derde dorp, W i e- ringerwerf, aangevangen. Dit dorp zal de hioo.f d pl aa ts van die Wie ringermeer worden, waartoe het is aan gewezen, omdat het in het centrum van den polder; op een zeer gunstig ge legen knooppunt van wegen en kana len verrijzen zal. Met de stichting van Wieringerwerf wordt de rij van drie bevolkingskernen, waarop de bevolking voorloopig zal worden samengetrokken, gesloten. Ter plaatse zijn ruim 100 wo ningen in aanbouw, welke van Rijks wege worden gebouw'd en in hoofdzaak bestemd zijn voor huisvesting van de gezinnen der bij de cultuurwerken te werkgestelde arbeiders. Begin 1936 zul len deze woningen kunnen worden be trokken. i ZIERIKZEE. Behalve bliceerde zijn nog de 'datenlijsten voor de a.s. verkiezingen ingeleverd: van de Panne; 2. C. 3. M- van der Werf: Neutrale lijst: 1. J. 2. C. J. Schot B.Wz.; 3. de reeds gepu- volgende oandi- Gemeenteraads- S.G.P.: 1. J. van den.' Hoek; 4. L. van Burg. van der Kwast; P. Ribbens WZ. Voor het onlangs te 's-Gravenhagie ge houden examen Technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat slaagde oi.a. dhr. H. v. d. Vate alhier. BURGH. Maandagnamiddag j.l. werd door de commissie van de Provinciale vereeniging tot verbetering van het rund vee in Zeeland, bestaande uit die hoe ren Zwagerman, Kloek, Koopman en Kleinepier een veekeuring gehouden op het terrein achter de hofstede van dhr. •M. A. Beije. Aangevoerd waren 3 stie ren en 36 stuks vee. De dieren waren in doorsnee van goede kwaliteit. Toe gekend werden voor stieren: H. van To ledo, „Teun",, 3 jaar, 77 p., Ie pr.; R. Steur, „Julia's Constantijn II", 771/2 p., Ie pr., 3 jaar; J. Dalebout Az., Rinus Constantijn, 1 jaar, 2e pr. Koeien, le kalf, A. v. Zuijen, 79 p.; le pr.; id„ 781/2 p., 2e pr.; J. Dalebout Az., .717 p., 3e pr.; koeien 2e kalf, J. Dalebout Az., le pr.; koeien 3e kalf, J. Dale bout Az.; M. A. Beije, 80 p., le pr.; J. Dalebout Az., 791/2 p. 2e pr.; A, v. Zuijen 79 p., 3e pr.; 4e kalf en oudere, M. v. d. Weel, 82 p., le pr.; id. 81 p., 2e pr.; J. Dalebout Az. 8OI/2 p., 3e pr.; id. 80 p., 4e pr. Kalfvaar zen M. W. Dalebout le, J. Dalebout Az. 2e en wed. A. v. d. Zande 3e pr. Voor kalveren M. W. Dalebout le en 2e, J. Dalebout Az. 3e en wed. A. v. d. Zande 4e pr. Van dhr. J» Dalebout Az. wer Zelfs Uw lievelingskostje lust Ge niet meer, doordat Uw spijsvertering niet goed werkt en Uw maag in de war is. Uw darmen ledigen zich niet voldoende. Daardoor ontstaan ingewand-sloornissenriekende adem, beslagen tong, opgezwollen buik, pijn en druk in de maagstreek, hoofdpijn. Wacht niet langer I Verwijder uit Uw dar men de giftige afvalstoffen met de nieuwe taxeer-Akkertjes. De bijzondere bestand- deelen zuiveren tegelijkertijd Uw bloed. Uw spijsverterings-organen gaan weer normaal werken, Uw geheele gestel zal verbeteren. Ge gevoelt U verjongd, want Per 12 sluks 60 cent Vlaken. Schoon. Schip Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. den drie koeien in het stamboek gle- schreven. BRU1NISSE. Burgerlijke Stand uver de maand April. Geboren: 3. Gornelis Leen- dert, z. van H. J. Jumelet .en Wilh. Bal; 7. Jacobus, z. van C. J. Schoen maker en K. Schraver; 18. Jacob, z, van L. J. de Jonge en T. Jumelet; 26. Maria, d. van Th. Hoogerheide en H. de Waal. Gehuwd: 5. L. E. van Po,- pering, 27 j. j.m., en L. van der Reestj, 21 j. j.d. (van Wassenaar). Overleden: 13. Janna van den Berg, 63 j., onge- huw'd. Bevolking over Aprril. Inge komen: C. A. Reinhoud, huishoudster, van Haamstede; J. Roukema en kind, zonder beroep, van Rotterdam. Vertrok ken: N. Schraver, wed. Joh. de Waal, zonder beroep, naar Numansdorp; T. S. van Keulen, zonder beroep, naar Rot terdam. A. C. de Ronde, dienstbode, naar Burgh. Zondag j.l. is alhier op 70-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer W. E. Beekman, in leven gepensionneerd op ziener bij de Visscherijpolitie op de Schelde en de Zeeuwsche Stroomen. De heer Beekman had een meer dan 40- jarige staat van dienst bij de visscherij politie en stond bekend als een nauw gezet en plichtsgetrouw' ambtenaar. Da overledene was begiftigd met de Orde van Oranje Nassau. OUD-VOSSEMEER. Bij het verwerken van aardappelen kwam zekere J. L. al hier zoodanig te vallen, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Na onderzoek bleken inwendige kneuzingen te zijn ontstaan. Naar van bevoeg de Zijde vernomen wordt is door de Muziekvereeniging „Concordia" te Tho- len, het lidmaatschap van den Bond van Muziekgezelschappen op het Eiland Tho- len opgezegd. THOLEN. Zondagnamiddag omstreeks 2 uur is de oud-landbouwer de heer Johs. Geluk, terwijl hij op weg was naar de kerk, in de Wandeling alhier plotseling onwel geworden en bewuste loos neergevallen. De onderwijzer Bie- rens, die een en ander door bet raam zijner woning zag, is direct dokter L. gaan waarschuwen, Welke den dood moest oonstateeren. Per auto is de over ledene, welke thuis was bij te<en zijner kinderen, huiswaarts vervoerd. Bij' het hoofdstembnjreau (Zijn acht lijsten met candidaten ingeleverd voor de a.s. verkiezing van den gemeente^ naad. Naast de vijf (reeds eerder ver»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1