KIEUWSBODE CK-BOy WOENSDAG 8 MEI 1935 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DRANKWET. BUITENLAND DE GOUDEN SLEUTELS Informatie-Belasting- Bureau. BINNENLAND ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZI ER IKJZ EES C H E NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 91STE JAARGANG No. 12770 ADVERTENTIENi van 13 regels 60 oent, van Jregels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór^lO ure BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ter gemeente-secretarie ter inzage izJijn gei- legd, Jejgen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar zijn gesteld en aan het aanplakbord van het Raadhuis zijn aangeplakt de opgaven bedoeld in die artikelen 35 en 51 der Drankwet (Staats blad 1931, no. 476). Zierikzee, 7 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. De wereld in afwachting van Duitschland's verklaring Men wacht op Hitler's vredesdaden. De bekende Zuid-Afrikaansche Staats man Smtats, die met ruimen blilc het wereldgebeuren aanschouwt, heeft on langs in een rede de kern van den huidigen, delieaten politiek en toe stand samengevat in, de volgende woor den: „Als Diuitschland eenmaal in ieder op zicht als gelijke van de andere mogend heden zal zl ijin erkend, zal er op een nieuwen grondslag een acicoord worden bereikt". „Slim Jannie", zooals zijn landgenoot- ten generaal Smiuts gewoonlijk noemen, heeft met deze woorden de laenig juiste weg aangewezen. Of men het aangenaam vindt of niet, men zal Duitschland de plaats, waarop het nu eenmaal als een der machtigste mogendheden aanspraak heeft, mloeten in ruimen. Dat daarbij de n©pdige voorzor gen worden genomen valt alleszins te billijken. Daarnevens echter dient geien gelegenheid te worden verzuimd om hjélt Diuitschland mogelijk te maken, wijziging te brengen in zijn houding en deal te nemen aan het collectieve systeiemi. Berlijn heeft zijn rechtsgelijkheid ge nomen en bewapent zich dienovereeinkoml- stig. Doch tevens herhaalt het zijn be reidwilligheid tot het sluiten van non- agressiepacten en tot het verminderen van de bewapening, gelijk op met de andere mogendheden. Hier ligt wellicht het terrein en het materiaal, geschikt voor bruggenbouw. Men zal natuurlijk moeten afwachten wat de a.s. verklaring van Hitier bren gen zal. Het is zeer goed mogelijk, dat het streven naar overleg 'er nog weer moeilijker door zal worden. Doch dat mag .geen beletsel Zijn om' het uiterste in de richting te beproeven. Daarbij zal intusschen duidelijke taal gesproken moeten worden, ter vermel ding van misvattingen, over en weer. Diuitschland en overige mogendheden (die nen met volle openhartigheid .uiteen He Menigeen zou niet zoo luid beugen, als hi} niet zwijgend moest gehoorzamen. FEUI LLETON NAAR HET ENGELSCH VAN AMELIA E. BARR. 38 Nadruk verboden). HOOFDSTUK XXIV. Het Late Geluk Jonathan was langer uitgebleven, dan oorspronkelijk zijn voornemen was ge weest. Toen hij eenmaal alle zakelijke beslommeringen van zich had afgjezet, merkte hij pas hoeveel behoefte aan rust hij had en daar uit de berichten van Oom Stutton en Ben bleek, dat op de beide weverijen alles naar wensch ging, was hij gezwiclht voor den aandrang van Eleanor en Anthony en had hij de warme zomermaanden met hen doorgebracht op een rustige, Duitsche Oostzee-badplaats. Er was nog een andere overweging ge weest, waarom hij geen haast had ge maakt met zijn terugkeer: Sara zou toch niet zijn vrouw worden, vóór het zeker was, dat de verandering in Steve blij vend was en er zouden natuurlijk nog een paar maanden overheen gaain., voor ze voor zichzelf overtuigd Zou zijn, 't Vrije A 224 - Zierikzee Tel. 97. <- Opgericht 4 Maart 1919. zetten, onder welke voorwaarden zij be reid zijn het eindelijk eens te worden den op een geheel nieuwien grondslag. Ter vermijding van een krachtproef, welke allen zonder onderscheid noodlot tig moet wiorden. De Koningin en Prinses naar Brussel. Op Dinsdag 14 Mei a.s., omstreeks half één, worden Koningin Wilhilmina en de prinses, die de reis van Den Haag naar Brussel in een auto. zullen maken, op het kasteel te Brussel verwacht. De route die de koninklijke auto. te Brussel zal volgen, wordt niet bekend gemaakt, |om te voorkomen, dat de Brusselsehe be volking de Nederlandsche vorstinnen tiacjh nog feestelijk zou willen begrjoeten. In intiemen kring wordt 's middags op het kasteel de lunch gebruikt. Het Bel gische vorstenpaar is er op gesteld de Prinses te doen deelniemJen aan de offi- cieele plechtigheden van het soc-ietyle- ven van de hoofdstad. Om 2 uur 's mid dags wordt in de Cinquantenlnaire het internationale concours hippique geopend. Na de opening van het conc|0|urs zul len Koningin Wilhelmiina en prinses Ju liana in gezelschap blijven van het Bel gische koningspaar, 's Avonds wjoirdt te Harer eere een diner gegeven, waarop ook de Nederlandsche gezant te Brussel zal worden uitgenioiodigd. De daarop vol gende Woensdagmorgen zal w|0|rden be steed aan een bezoiek aan h-et Nederl. paviljoen op de wereldtentoonstelling. Gecumuleerde fantasie. j Er is met het geval van cumulatie I van inkomsten uit de openbare kas al 1 heel wat bedenkelijke propaganda ge voerd. Menig politieke girioif-geschuti-ka- ncnnier zou geen raad weteh, 'wanneer deze munitie hem werd ontnomen. Een van de bontste staaltjes is nu onlangs op een N.S.B.-vergadering in Cu- lemboiTg door een spreker opigiediseht, die als voorbeeld van „vette biofnzen- baantjes'' vermeldde, dat professor Aal- i berse ongeveer tien ambten bezet, waar van hij „als millionnair" kan leven. In de „Maasbode" geeft de hoer Aal- berse zich de moeite om deizlen ionzin te weerleggen. Hij' noemt al zijn „baan tjes" met name en tevens de bedragen, die hij eraan verdient, i Hier is de verkorte lijst: Oud-wethouder van Leiden: Pensioen nul. Oud- raar le Delft: Wachtgeld en pensioen nul. Voorzitter der Centrale Commissie voor de Statistiek: Salaris nul, presentiegeld nul. Voorzitter Hoogen Raad van Arbeid: Salaris nul, presentiegelden ongeveer 20 gulden per jaar. Lid van de centrale commissie voior drinkwatervoorziening: Salaris nul, presentiegelden ongeveer 20 gulden per jaar. Minister van Staat: Geldelijke belooning nul. In tiataal dus ongeveer 40 giulden per jaar, in plaats van de 54.500 gulden welke de N.S.B'.- redenaar met gecumuleerde fantasie ,aan gecumuleerde inkomsten volo(r den pro fessor had berekend. VERSCHILLENDE BERICHTEN Damesvoetbal verboden. Reeds eenigen tijd is te Overschie ge klaagd over het onesthetische van hut voetballen dop.r dames, dat Z|0indags be oefend w'erd. De politie stond op het standpunt, dat tegen dit voetballen niets te doen was, omdat de vertoioning geen openbare vermakelijkheid was(!) De bur gemeester heeft persoonlijk ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bij den ingang van het damesvoetbalterrein w'erd hem door een jongedame tien oent entree ge vraagd, welk bedrajgj terstond 'werd be taald, temeer omdat er werd bijgevoegd, dat dit biljet toegang, gaf tot den wed strijd. Hiermede was de overtreding ge constateerd. De burgemeester liet den Wedstrijd uitspelen, doch verboioid dien welke om 2 uur zou aanvangen. Van hekserij beschuldigd, Te Almelo (O.) heeft zich een ge schiedenis afgespeeld, die in onzie ver lichte eeuw1 Ih'aast ongelooflijk klinkt. Een inwoner uit die gemeenfe kwam zich bij de politie beklagen .over zijn buren. Hij betichtte hen er namelijk van dat zij- een kind van hem. hadden behekst, het geen gebleken was toen het kind ziek geworden was. De dokter had niet pre cies kunnen constateereo, wat het pa tientje scheelde. Hij 'meende, dat hét kind longonsteking en nog iets had. Maar juist in dat „nog iets" werd de moed'er in haar meening versterkt, dat haar buurman het kind behekst had. In tegenwoordigheid van de buurvrou wen die alles Weten werd 't hoofd kussen van het bed, waarop het kind sliep, opengesneden en daaruit kwam het onomstoioitelijk bewijs, dat hekserij in 't spel w'as. Men vond n.l. een krans van garens en veeren. De buurman wlerd inu herhaaldelijk lastig gevallen. Hij. ging zich bij de politie beklagen en deze laatste heeft getracht de ouders van het be hekste kind ervan te overtuigen, dat zij bijgelopvig waren en hun onschuldi- gen buurman met rust moeten laten. Uit 'n concentratiekamp ontvlucht. Maandagmorgen in de vroegte hoorden de bewoners van de Groningsche g'emieein- te Vlagtwedde bij de Duitsche grens in de buurt van het concentratiekamp een hevig geweervuur. 7 gevangenen hadden kans gezien te ontsnappen. 4 van hen bereikten veilig de Nederlandsche grens en zijn door de maréchaussee gearres teerd. De overigen vluchtten in Duit sche 'richting en zijn door de bewakers gesnapt. Een van hen, die door een kogel werd getroffen, is aan de gevol gen overleden. Ernstige aanranding. Dinsdagmorgen vervoegde zich te Mid- den-Beemster een kruideniersbediende ten huize van den veehouder S. aan den Purrmerenderw'eg. Hij kreeg aan de deur geen gehoor. Toen hij verder op onderzoek uitging, trojf hijl de 34-jarige echtgenoote van S. in bewusteloioizen toe stand aan. De omstandigheden, waaron der de jonge vrouw1 werd aangetroffen, gaven duidelijk sporen aan van geweld pleging. Naderhand bleek, dat men hier te doen had 'met een ernstige aanran ding, waarbij de vrouw, doloirdat haar den hals was dichtgeknepen, in bewus- teloozen toestand was geraakt. De ver moedelijke dader, een inwonende knecht van S., is voortvluchtig. Hollend paard. Een voor een disselwagen gespannen paard sloeg te Woudenberg (U.) plotseling op h!o|l. Door den slingerenden Wagen wierden de 73-jarige G. d. B. en de 69-jarige G. R. geraakt. Beiden kregen een ernstige schedelfractuur. De B. werd naar z'ijn woning overgebracht, Waar hij. enkele oiogenblikken na aan komst overleed, terwijl G. R. in hioiogst bedenkelijken toestand naar den „Lich tenberg" te Amersfoort werd vervoerd. KORTE BERICHTEN Van 21—31 Augustus wordt in St.- Joris te Middelburg een Zeeuwsche tentoonstelling voor handel, nijverheid en industrie gehouden. De Rijksbemiddelaar in het 4de dis trict prof. Aalberse heeft in het loon- geschil voor het landbouwbedrijf voor 't eiland T h a 1 e n tussehen de werkgevers organisatie en de drie landarbeidersbon- den aangewezen den heer J. Schouten te Rotterdam, lid van de Tweede Kamer. Namens de gemeente 's-Gravenhage is door den administrateur van den Dienst v. Maatschappelijk Hulpbetoon .aangifte gedaan van oplichting van steungelden, gepleegd door een 22 steuntrekkende in woners van Den Haag. Prof. dr. J. A. Veraart heeft be sloten, zich geheel uit het pralctische politieke leven terug te trekken. De uit slag der verkiezingen der Prov. Staten heeft hem ervan overtuigd, dat langs den gekozen weg voor de verwezenlij king van zijn politieke denkbeelden (Kath, Dem. Partij) niets is te bereiken. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard bij haar aanstaand bezoek aan de hoofdstad vermoedelijk midden Juni a.s. het monument voor gene raal Van Heutsz te onthullen, hetgeen met groote plechtigheid geschieden zal. Minister Colijn zal dan een herdenkings- U H PRIG'S SO E P dat ze van de belofte aan haar moeder ontslagen was. Het voortdurende samenzijn had een uiterst intieme verstandhouding tussehen Jonathan en zijn dochter en schoonzoon doen ontstaan. Hij' had hen natuurlijk over zijn trouwplannen gesproken Waar van ze eerst wél een beetjie verbaasd hadden opgekeken, begrepen ze d|ö lief de van den alleenstaanden, niet meer jongen man, vOor het nobele flinke meisje volkomen. Ze wisten dan Jona than altijd vrijl was gedweest van alle standsvooroordeel en zelfs Aske dacht ruim genoeg, omf zich daarin te schikken. 1 Jonathan had Ben en Stutten niet op de hoogte gebracht van dag en u,ur van zijn thuiskomst en op een goeden mid dag, terwijl de beide mannen in het privé-kantotor zaten te praten, kwam hij onverwacht binnenvallen. Na een onstuimige begroeting vroeg! hij"- j Jullie zult me zekier wel niet veel nieuws te vertellen hebben, hè? Jelui hebt me zoo getrouw op de hoogte ge houden, dat ik het gevoel heb, of ik er zelf was! j Ja, alles loopt hier op rolletjes, verklaarde Jonas Stutton. Wat dat be treft, had je nog best een half jaartje kunnen wegblijven U bent ook hartelijk, dat moet ik zeggen, lachte Jonathan. Maar hij' bedoelt het goed, kwam Ben tusschenbeide. Maar ik heb nieuws voor je, Jonathan. Ik heb je er niets van geschreven, omdat ik me het genoe gen niet wilde laten ontgaan van je zicht te zien, wanneer je het hoorde. Ik ben getrouwd. Zeg, moet je mij voor den mal houden! Had. ik het niet gedacht.... schaterde Ben. Dan zal ik 't nog eens zeggen: Ik ben getrouwd, Jonathan. Wat een flauWe mop! Ben ikf er de man naar om met zoo iets ernstigs als het huwelijk te spptteu? Maar dat kan... immers niet... jij getrouwd! protesteerde Burley. Hoe kom je daar zoo. opeens toe? Ik had altijd gedacht, dat jij als vrijgezel zou sterven. Diat zou ook zeker gebeurd Zijtn, als ik niet het aardigste meisje ontmoet had, dat ooit op aarde heeft rondge wandeld. Nu begrijp je zeker ook, waar om ik zoo opeens dat huis van je Wilde koopen? Och, och, mompelde Jonathan. Ik kan het bijna niet gelopven.... jij ge trouwd! En met wie ben je getrouwd? Ben deed hem het verhaal en eindig|d|e met een uitnopdiging aan Jonathan omf mee te gaan theedrinken. Dat kan ik je aanbevelen, beweerde Stutton. Mevnpuw Holden is een kunste nares op het gebied van theezetten. Jonathan moest erkennen, dat Ben een uitstekende keus gedaan had. Zoowel het uiterlijk als de geheele persoonlijkheid van Hanna, stonden hem bijzonder aan en de sfeer van liefde en vrede, die in de behagelijke woning van zijn vriend heerschte. maakte hem verlangend, zoo spoedig mogelijk met Sara te spreken. Als dit het geluk Was, dat ook voor hem was Weggelegd, dan mocht hij op een oogst van schoone, rijke jaren hopen Hij had slechts enkele malen een brief van Sara gehad en daarin had ze hem meegedeeld, dat het met Stevie naar wensch ging. Maar het groote nieuws, dat Nelly en de kinderen naar Amerika waren vertrokken, was een aangename verrassing vopr hem. Toen Ben hem dat verteld had, had| Jonathan geen rust meer om te blijven zitten; het was hem1, alsof de stpel onder hein brandde. Haastig nam hij afscheid en ging op weg naar Sara, die weer in haar oude huisje woonde. Ze zat voor het raam te lezen, toen hij' binnen kwam. Sara Jonathan! Met uitgestrekte handen kwam ze hem tegemoet. Ik heb van Ben gehoord, dat Nelly en de kinderen naar Amerika vertrokken f zijn. Ja, viel, ze hem in de rede. Dat deel i N®5 (j Wordt vervolgd -• Of ik onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK rede houden, de koloniale reserve de eerewacht betrekken. Het bezuinigingsplan zal, naar de Tweede Kamervoorzitter mededeelde Donderdag 16 Mei as. in de afdeelingen worden onderzocht. In de Douglasfabrieken in de V.S. is men thans bezig een nieuwe Douglas te bouwen, die uitgerust zal worden met vier motoren en geschikt zal zijn voor het vervoer Van veertig passagiers. Zoo dra de machine zoover gereed is, idat zijl beantwoordt aan de gestelde eischen, zal zij op de markt gebracht worden. Vele Eerste Kamerleden aldus het Voorloopig Verslag1 zouden aatn een eenvoudiger stelsel van steunverlee- ning de voorkeur géven. Zij stelden de vraag, of het systeem van hooge mönp,- pojieheffingen niet binnen afzienbaren tijd tot aanmerkelijke vereenvoudiging zou kunnen leiden? VAN HEINDE EN VER Watersnood in Brazilië. De overstroo mingen in den staat Ra- hia hebb'en volgens de laatste berich ten niet 100 dooden geëischt, gelijk bij geruchte werd vernomen, maar geluk kig slechts 26, terwijl 75 personen zijn gewond. 2000 dakloos gewjoirden perso nen zijn in militaire kazernes onderge bracht. Nolg steeds is het water niet ge daald. In verschillende ideelen van de stad Bahia staat het water nog ette lijke decimeters hopg in de straten. Door hongersnood bedreigd. Uit Durban w'ordt gemeld, dat ten gevolge van de droogte en de sprink hanenplaag ongeveer 15.000 inboorlingen van mijn levenstaak! is volbracht.... En nu begint het andere deel? Ja, Jonathan... nu mag ik aan mijn eigen geluk denken... en natuurlijk aan het jouwe. Aan jouw1 geluk denken, dat wordt mijn nieuwe plicht..., voegde ze er peinzend aan toe. Ik hoop, dat je het niet moeilijk zal vallen, dien plicht te vervullen, zei hij lachend en ernstiger voegde hij' er aan toe: Maar hij zal niet zoo Zw'aar zijn, als de plicht, die je zoo trouw tegenover je broer en de nagedachtenis van je moeder betracht hebt.... Die is me niet zóó zwaar gevallen, als je denkt, al was 't soms moeilijk. De heele kwéstie is, dat plicht nooit zwaar valt, als hij met liefde vervuld wordt; ik hield van mijn moeder, ik boud van Steve en Nelly.... En hoe is 't met nniij Ik houd van jou Jonathan! Er was een glans van haast bovetv- aardsch geluk in haar donkere oogen. En tpen Jonathan haar in zijn armen sloot, moest hij plotseling denken aan een zin, dien hij in zijn jongensjaren eens ergens gelezen had: „Liefde, trouw en plicht... ziedaar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen... EINDE. "r*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1