ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i 1 O leder pak H 0 NI G's VERMICELLI GRATIS VRIJDAG 3 MEI 1935 'RIN OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD JACHTAKTEN. Algemeen Overzicht BINNEN LAND Uil Stad en Provineie Het nieuwe, paütje ftLACSU'l1 boy PRUIM TABAK I - ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 91STE JAARGANG No. 12768 ADVERTENTIENa van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Qok VOOT prima Limonades Het Hoofd van plaatselijke politie te Zierikzee maakt bekend, dat aan het politiebureau verkrijgbaar zijn blanc. aanvraagformulieren ter bekimin\j van jachtakten, voor het tijdvak, aanvangen de 1 Juli aanstaande en eindigende 3Q Juni van het volgende jaar. Belangheb benden worden uitgenoodigld hun aan vragen ter bekomin'g] dier akten, zooveel mogelijk, vóór 1 Juni e. k. in te dienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder worden de jachtakten aan gevraagd door hun ouders ofvoogden. Ingezetenen van het Rijk, houders van een groote jachtakte, kunnen ten be hoeve van niet in het Rijk woonachtige personen, onder overlegging van dezier portret, een jachtakte, logeerakte ge naamd, verkrijgen, 'geldig gedurende 14 opeenvolgende dagen. Betaald moet worden: a. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden; b. voor een groote jachtakte tot alle geooroofd jachtbedrijf met uitzondering van de valkenjacht, vijftien gulden; c. voor een logeerakte, tien 'giuldien; d. voor een kleine jachtakte tot het vangen van waterwild met netten, waar hen het gebruik geoorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager beta len het zegelrecht, dat, ook bij niet- afhaling van de .aangevraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft, alsm'ede gemeentelijke leges. Zierikzee, 2 Mei 1935. Het Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Mac Donald over den Europeeschen toestand In het Engelsdhe Lagerhuis heeft Don derdag de premier MacDonaM een' uit eenzetting gegeven over den toestand in Europa, welke zich heeft toegespitst na Duitschland's handelingen en gedragingen, die ingezet werden met de afkondiging van den algemeenen dienstplicht. De voornaamste bedoeling was een overzicht te geven van den toiestand op 't continent, bezien in 't licht van de conferenties van Rome, Parijs en Lon den en dei daarop gevolgde bijeenkomst(en te Stresa en Genève. MaeDonald verklaarde, dat Engeland1 er geen nieuwe verplichtingen na die Stresa-overeenk|omst bij wemschte te nemen, of, anders gezegd, dat men Duitschland aan een internationale veilig heidsovereenkomst wil zien meedoien. Zon der Duitschland is de veiligheid niet com pleet Daartegenover stelde MaeDonald, dat hij het een groote ramp zou, achten, als het vertrouwen, diat Groot Brittaninië, Frankrijk en Italië onderling koesteren verzwakt mocht Worden. Dat hij' alles wat mensc'helijk mogelijk is, doen zoiu om te verhoeden, dat dit gebeuren mocht, is een duidelijke waarschuwing, aan Duitschland, dat het niet hopen magi, tusschen Groot Eritannië en de anderen een wig te drijven. Dat MaeDonald er zijn verbazing over zou uitspreken, dat Duitschland dit oogen'- blik uitgekozen had om zijn vJootproj- gramm'a, in het bijzonder dat voor duik- booten, aan te kondigen, spreekt even van zelf, als dat hij op de eisc'hen op vlootgebied van de uitgestrektheid des Britschen Rijks wees. Een gevoel van inferioriteit kan Enge land ter zee en in de lucht natuurlijk niet d;ulden, en de regeering, beeft reeds stappen gedaan om het tempo van het bouw program te versnellen. „Dit beteekent echter niet, dat wij aldus de Engelsche premier aansturen op of zullen meedoen met een nieuwen wedstrijd in bewapening in de lucht. Wi} willen integendeel door vrije onderhande lingen met a.le betrokken regeeringen zorgen, dat aan een onzinnig&n en nuï- neuzen wedstrijd nog voor hij kan be ginnen een gebiedend halt wordt toege roepen. Ik mag deze methode vatn vrij willig overleg wel met eenigen nadnulk aan de Diuitsche regeerimg! aanbevelen, want van haar zal in de eerste plaats moeten afhangen, of dit overleg vrucht dragend zal kunnen zijn". Ondanks alles 'wat gebeurd is of nog gebeurt, strekt Engeland) de hand uit naar Duitschland, hoewel het eigenmachtig op treden scherp wordt gelaakt. De krach ten, die met porlog dreigen, zullen al leen kunnen worden in toom gehouden door het besef levendig te houden, diat de politiek van geweld niet zal slagen! Steun aan noodlijdende kunstenaars Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende de steunver.'ieiening van Rijkswege aan noodlijdende kunste naars, heeft de minister van sociale za ken geantwoord: Het ambtelijk overleg over de reglaling voor steunverleeniing aan noodlijdefndie kunstenaars is dezer dagen geëindigd). De minister stelt zich voof, de betrokken vereenigkigen van kunstenaars binnen kort bijeen te roepen, om met haar over de verdere uitvoering van de aanhangige plannen pverleg te plegen. De Koningin en Prinses naar Brussel In het Koninklijk slot te Laeken wor den nu reeds de noodiige toebereidselen gemaakt voor het bezoek, dat Koningin Wilhelmina en, Prinses Juliana op 14, 15 en 16 dezer aam het Belgische hpf en de Brusselsche wereldtentoonstelling zullen brengen. Tijdens dit verblijf zal gravin Marnix van St. Aldegpnde, geboren gravin d'OU|l- tremont als Belgische eeredame aan het gevpilg van Koningin Wilhelmina worden toegevoegd. Voor Prinses Juliana is de keuze ge vallen op de jonge gravin Jac'queline de, Lanny, dochter van den gewezen groot maarschalk van het Belgische hpf. Nieuwe pachtwet in ontwerp gereed Naar aanleiding van de vragen, welke ons van verschillende zijden gesteld zijn over de aangekondigde nieuwe pacht wet, kunnen w'ij mededeeljen, aldus 'de Msb., dat een desbetreffend ontwierp van wet op het Departement van Jus titie gereed ligrt. Aangezien echter de zaak mede beoordeeld moet wordlen door de Departementen van Financiën en Economische Zaken en overigens ieen kwestie is, welke het geheele kabinet raakt, is eenig oponthoud onvermijdelijk. Wel vernamen wij, dat er van Regefe- ringswege gestreefd wordt maar zoo, spoe dig mogelijke indiening, die d:an ook binnen afzienbare tijd wordt verwacht. KORTE BERICHTEN j De nieuwe dienst van de K.L.M. op Milaan is Woensdag geopend met de Douglas, de Haan, een van de on- langs uit Amerika aangekomen toestellen. -- Heden (Vrijdag) is te Middelburg in het Schuttershof aldaar het zilveren ambtsjubileum herdacht van burgemees- ter M. Fernhout, die op 3 April 1933 i tot deze functie werd benoemd. Bur- gemeester Fernhout was eerst hoofd der gemeente te Tienhoven,, waarna te Mij- drecht en te Kampen, tot 1933, toen hij burgemeester der Zeeuwsche hoofd- 1 stad werd. I De industrieele staten van Europa dragen groote verantwoordelijkheid voioir de econ. crisis, doordat zij, vooral se- dert 1925, in steeds grooter mate de voortbrenging van landbouwproducten in hun land hebben bevorderd en voor dit doel den invoer van landbouw artikelen uit de eigenlijke landbouwstaten hebben bemoeilijkt. Aldus een Volkenbondsrap port. De invoer van paarden wordt voor den tijd van één jaar gecontigjemteerd. Deze oontigenteering omvat paarden van 3 jaar en ouder, welke tenminste éjén- meel hebben gewisseld len een schoft hoogte van 1.45 M- hebben, alsmede paarden, die nog niet hebben gew'issleld en jonger zijn dan drie jaar. De A.N.W.B. heeft zich, in ver band met het conflict met de K.N.A.C., tot de igemeentebestunen gewend met 't dringende verzoek de „meubilieering" van de wegen in de gemeenten in é'én hand te houden en door den A.N.W.B. te la ten verzorgen, waarbij de bond zich in beginsel bereid verklaart zooveel mo gelijk met de wenschen- van de bietrok ken gemeenten rekening te zullen houden. - Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat 'de strekking heeft om uit druiven vervaardigde ongegiste dranken van wijnacOïjüis vrij te stellen, Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt, zul len tot nader order geen eieren naar Duitschland worden uitgevoerd. Onidier voorbehoud verneemt (het blad verder, dat vermoedelijk 50 pet. van het te ver wachten Meicomtingent aan de Zentral- stelle te Berlijn zal moeten worden ge leverd voor opslag in koelhuis, terwijl de rest zal worden afgenomen tegfen den wereldmarktprijs. VAN HEINDE EN VER Auto door trein gegrepen Bij Hillerped, op het eiland Seelamd is op een onbewaakteni overweg aan Zweedi- sche auto, met drie inzittenden door oen motorürein gegrepen en ongeveer 10 M. meegesleurd. Hierdoor ontspoorde idle motorwagen van denj trein. De ajuto werd geheel vernield en. de -driie inzittenjdiep kwamen pml het leven. Een van de 'VerongeMcten is de Zwejed- sche m'illionair Erik Biajnek uit Hilsing- borg. Mevr. Stavisky Een Engelschman, men vermloedt een rijk fabrikant uit Engeland's industrie gebied, heeft aan de thans op vrije voie- ten gestelde mevrouw Arlette Stavisky, de weduwe van den man, 'die de hoofd figuur was in de beruchte Stavisky-.af)- faire, een huwelijksaanzoek gedaan. Me vrouw Stavisky, eens een van de rijkste en best gekleede vrouwlen van Frank rijk, heeft, nadat haar man nu achttien maanden geleden door een kojgfel uit een revolver aan zijn eind kwam, wel een zeer grooten pimmekleer in haar le ven meegemaakt. De derti,en maanden, welke zij in de gevangenis he}eft door gebracht, hebben haar aanmerkelijk ouder gemaakt, maar nog steeds is zij een knappe verschijning Fransch-Russisch verdrag Tusschen Frankrijk en Rusland is een verdrag van wederzijdschen bijstand tot stand gekomen. De hulpverleening is evenwel beperkt tot Europa. De bteide landen zullen bij de uitvoering van Vol- kenbondsbesluiten gemeenschappelijk op treden. j j Onrustige Philippijnen Naar Reuter uit Manilla meldt, heb ben drieduizend linksche extremisten, Z.g. Sakdalisten, zich meester gemaakt van het gemeentehuis van Santa Rosa in de provincie Laguna. Later zijn zij weer daaruit verdreven, waarbij drie hunner sneuvelden en vier politieaglentem en sol daten, onder wie een officier, gewond werden. Na 21 jaar teruggekeerd Te Marinelle, bij Charleroi, is twee dagen geleden eien oud-soldaat terugge keerd, zekere Francois Modave, die in 1914, als vrijwilliger, dienst had genomen in het Belgische leger, in 1917 tijdens een gevecht, door de Dluiitsch© troepiem gevangen werd genomen om sediertdien niet meer was: teruggezien. Do man blijkt tpt 1922 in Dluitschiand te zijn gebleven en heeft, sedertdien, in Frankrijk eini ql- ders rondgezworven. Diezer dagen 'ver scheen hij geheel onverwachts te Mari nelle, waar hijl zijn vrou/W, die hem sedqrt lang dood waande, maar niet hertrowlwld was, terugvond. Aardbevingen in Armenië Een hevige aardbeving heeft Armenië geteisterd en speciaal het district Kars, waar tweehonderd personen,' om het levien zijln gekomen en, vijfhonderd zijn gewond. De krachtige aardschokken hebben, groote schade aangericht; tal vain huizen zijn ingestort. In Digor zijn zes kinderen ge dood, terwijl er tien personen zijn ver dwenen. De strijd om de jeugd Naar aanleiding van het feit, dat de komende Zondag dopir de Roomsch-Ka thol' -2Ke Kerk gewijd is aan de opvoei- ding van de jeugd, hebben idie Pruisische bisschoppen een herderlijken brief ge publiceerd aan hun gemeenten, 'waarin de ouders worden opgeroepen, te waken voor hun rechten en plichten en voor het behoud van de löwfessioneele school te bidden en. te waken, desnoods zelfs ojcfers te brengen en te strijden. Persil-school Van de Persil-Mpij. ontvingen wij eein geïllustreerd blad dat het licht zag bij de opening van de Persilschopi op Don derdag 2 Mei, welke inrichting; tot stand kwam precies twee jaar na de opening van de Persilfabrieken te Jutphaas, De directeur van E. Ostermann's Co'js Handel-Mpij. N.V. hield bij deze plech tigheid een rede, die beantwoord werd door dr. I. H. J. Vos, wethouder- van Onderwijs te Amsterdam. Nadat Me wet houder de ialpparaten voor de waseh- demonstraties in werking had gesteld, onder de tonen van ons volkslied, zette de leidster der school het dioel dier de monstraties uiteen. Adv.) ZIERIKZEE. In ons bericht over de feestelijkheden op den verjaardag van onze kroonprinses hebben We iniet vler- meld, dat die feestelijkheden werden in gezet met een carilloweoncert van va- derlandsche liederen, van 12—1 uur, idoor onzen stadsbeiaardier. Dat herstellen wie hier gaarne. A.s. Zaterdagavond 8 uur zal de nieuwe bevelvoerende officier van het Leger des Heils, kapitein R. Bilder, haar welkom geven in de zaal aan de Brae- straat, hetwelk zal voorafgaan met een marsch door de stad. De kapitein was achtereenvolgens werkzaam in den Haag, Nijverdal en Rotterdam. In de Donderdag gehouden alge- meene vergadering der Vrijz.-Diemocra- tische Kiesvereeniging zijn candidaat ge steld voor de aanstaande gemeenteraads verkiezing. in alphabetisühe volgorde: 1. H. J. Bamouw, 2. E. W. Cashoek; 3. R. Gerritsen; 4. Mej. M. v. d. Have; 5. P. van Leersum; 6. H. Schuurman; 7. A. Spalter; 8. P. D. Verstrate. Een referendum onder de led|en zal nu nog de volgorde moeten bepalen waarondier de candidaten op de lijst zullen voor komen. De verplaatsing v,an den Ass. der Directe Belastingen enz., B. Vink van Hansweert naar Tholen is ingetrokken. „Twentenaar" schrijft in het Vlieg veld van 1 Mei 1935: „Men spreekt wel eens m,et een soort geringjschatting over die kleine lijntjes, men is geneigd ze als een soort aan hangsel te beschouwen. Welnu, wie zoo denkc is op een dwaalspoor." „Sehouwenaar" antwoord hierop In het gedenkboek der K.L.M., zoo juist verschenen, wordt met geen enkel woord gerept over het ontstaan van de de eerste Binnenlandsche Luchtlijn Haam stede-Rotterdam. Is .doodzwijgen soms geen vorm van geringschatting? KERKWERVE. In den nacht van 30 April op 1 Mei pl.m. 11 uur, ontstond brand in een korenschelf, waarbij een dorschmachine geplaatst stond, aan Oude Jansweg onder deze gemeente, eigenair W. v. d. Wekken te Duivendijke. Ko renschelf en dorschmachine verbrandden geheel. Dorrschmotor en twee daarbij staande met stroo beladen wagens kon den behouden blijven. De oorzaak is on bekend. BiURGH. Ten gerieve van belangheb benden in de gemeenten Burgh, Haaanl- stede, Renesse, Elkerzda en Serooskerke deelen wij mede, dat aanvraagformulieren voor maandtriptieken voor België en (alleen voon leden der A.N.W.B.) aan vraagformulieren voor grensdoc'umienten benevens toelichtingen verkrijgbaar zijn bevat ter kennismaking een HONIQ't BOUILLONBLOKJE Predikbeurten te Zierikzee Zondag 5 Mei. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Gerritsen. Kleine kerk. 10 ure, ds. Pijnacker Hor dijk en 7 ure, ds. J. Mortier van Kruiningen. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, ds. Muider van Haamstede. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Breestraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluchtsamenkomst Nobelpoort en 8 ure, Verlossingsmeeting. Dinsdag 7 Mei. 8 ure, Soldatensamenkomst. Donderdag 9 Mei. 8 ure, Heiligingsdienst. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. i bij den Consul der A.N.W.B., afd. IV, Kring I, Jbr. A. van Citters te Burglh. De in deze gemeente gehouden col lecte tot oprichting in Zeeland van een gedenkteekem voor wijlen H.M. de Ko ningin-Moeder, heeft f24,73 opgebracht. ZONNEMAIRE. Burger], Stand over April. Overleden: 10. Lena den Boer, 72 j., echtgenoote van P. Slootmaker; 17. Geertje van der Werf!, 64 j., wed. van P. C. Pols. D'REISCHOR. Naar wij vernemen, be staat het voornemen a.s. Zondagavond reeds het electrisch licht in de Ned. Herv. Kerk in te Wijden, tijdens een. dan te houden godsdienstoefening. Gaarne vestigen wij1 de aandacht op de a.s. Maan dag 6 Mei- te houden Emma bloemdollecifce in onze gemeente. In hef vertiouwian, dat de verkoopstertjes van het bekende Emmabloempje suc'ces mogen hebben^ ho pen ze voor dit goede doel op aller medewerking te mOgew rekeniem, temeer nog, daar een 'gedeelte der ontvangstteln ten goede kfomt aan onze Groen© Kruis- vereeniginjg. OUWERKERK. Door B. en W. is da dag der stemming voor den gemeente raad bepaald op Vrijdag 21 Juni. De kiesvereeniging „Gemeentebelang" zal de volgende candidatenlijst indienen: 1. W. A. v. d. Bos; 2. C. P. Kuijper; 3. C. Heule; 4. C. B. Boogerd; 5. C. Bakker; 6. P. Pannekoek. BRUINISSE. Woensdagavond werd onze gemeente bezocht door het Vondel Zierikzee van de Oranje Garde, met hmt doel propaganda te maken voor het op richten van een dergelijke afdeieling hier ter plaatse. Alvorens men zich ter ver gadering begaf, werd een marsch door het dorp gemaakt. De belangstelling van de zijde van het publiek voor deze pio- paganda-avond was zeer gnoot. Het ver gaderlokaal was overvol. Begonnen Werd met het zingen van het le couplet van het Wilhelmus. De heer W. v. d. Berge Dz„ die burgemeester Hage verving, daar deze wegens ambtsbezigheden was vleir- hinderd, ging daarna voor in gebedl, waar na hij een inleiding hield, waarin hij1 het doel van deze bijeenkomst besprak. De heer J. C. Spaans van Zierikzee hield een rede over hef onderworp: „Wat 'wil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1