Uit Stad en Provincie DE SCHOONMAAK VAN ONZE TIJD! HONIG'S SOEP/ KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Donderdag 11 April: 11.05 Lon don Regional; 12.10 Brussel (Vlaams); 1.20 Dooitwich'; 3.20 London Regional; 4.20 Dnoitwich; 6.20 Keulen; 6.50 Brussel (Vlaams); 10.20 London Regional. Vrijdag 12 April. 11.05 London Regional; 12.05 Brussel (Vlaamsch); 1.20 London Regional; 5.05 Dnoitwich; 6.20 Keulen; 6.50 London Regional; 7.20 Brus sel (Frans); 8.20 Keulen; 8.30 Dipit; wich; 9.50 London Regional. (Wijzigingen voorbehouden). gemeld, is ten Noorden van het station Roseville een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een lorrie met spoorwegarbei ders, die de door de overstmomingen van de laatste dagen veroorzaakte be schadigingen aan den spoorweg zouden verhelpen, is met een sneltrein van de Southern-Pacitic-lijn in botsing gekomen. Daarbij werd de lorrie geheel vernield; 14 arbeiders waren op slag dood. Een groot aantal andere arbeiders is meer of minder ernstig gekwetst. Ludendorff 70 jaar De evenknie van von Hindenburg in den wereldoorlog, de Duitsdie strateeg en legeraanvoerder Erich Ludendorff is Dinsdag 70 jaar geworden. Generaal Lu dendorff woont te Tutzing aan het Starn- bergermeer in Beieren. KORTE BERICHTEN Prof. dr. P. Zeeman heeft eervol ontslag gevraagd uit zijn betrekking van gewoon hoogleeraar aan de gemeente universiteit te Amsterdam. Prof. Zeeman is geboortig van Zonnemaire en een ge leerde van intern, vermaardheid. Minister Merchant heeft het adres van het bestuur der Maatschappij der Nederlandsche .letterkunde, waarin werd gewaarschuwd tegen het voortwoekerend taalbederf, met een schrijven beantwoord. De minister deelt daarin o.m. mede, dat maatregelen in voorbereiding: zijn ten gevolge waarvan bij de onderwijzers- en de hoofdonderwijzers-examens ten aan zien van het gebruik van de Neder- landsche taal strengere eischen zuilen worden gesteld. De minister-president dr. H. Colijn, verlaat heden het ziekenhuis en brengt zijn verder verlof tot Paschen in het binnenland door. De Ned. Bank gaat ten tweeden male er -toe over haar disconto met een vol procent te verhoogen. De ge beurtenissen hebben aangetoond dat de aanval op onze gulden nogjiiet ten ein de is. In twee weken Werd voor f 140 millioen aan goud door de Bank af gestaan. De r.vijf omgekomen leden der be manning van de Leeuwerik zullen Don derdag om half twee ter aarde besteld worden op de begraafplaats Zorgvlied, gemeente Nieuwer-Amstel. De piloot Hongdong van de K.L.M. is Dinsdag met het vliegtuig „Zilver meeuw1" in 59 minuten van Londen paar Rotterdam gevlogen. De Zilvermeeuw is kort geleden voorzien van schroeven met in de lucht verstelbaren spoed, die de snelheid verhoogd hebben. Dank zij de bestuurbare schroeven en met den wind in den rug heeft het vliegtuig de 336 K.M. in 59 minuten kunnen afleggen. Zeven van de in het Huis van Be waring te Amsterdam opgesloten Duit- sche communistische emigranten, rijn per auto gebracht naar het fort Honswijk, dat als interneeringskamp is ingericht. Onder politiebewaking zijn rij per auto naar het fort vertrokken. Dinsdagavond rijn de lijkauto's met de stoffelijke resten van zes der bij d. ramp van de Leeuwerik verongelukten te Amsterdam aangekomen. Het lijk van den heer Briel was te Arnhem naar diens woning gebracht, dat van wijlen mr. W. de Vlugt is in de woning van den burgemeester ontvangen. De Nederlandsch-Indische leening '35 (gegarandeerd door Nederland), renten de 31/2 ptt., groot nominaal 50 millioen, w aarvan reeds een bedrag van f 20.707.500 tegen een koers van 98V2 .pelt. en hoo- ger, bij openbare instellingen is geplaatst is niet geheel volteekend, zoodat aIjle inschrijvingen worden toegewezen. Het niet aanstonds geplaatste bedrag is in middels overgenomen door ide Rijksfond sen. ZIERÏKZEE. Als sluitstuk van het af geloopen ^winterseizoen ;gaf Zaterdag avond in hotel „Juliana" de gymnastiek vereenigingi „Olympia" een feestavond voor 'donateurs en leden, welke bijeen komst zeer druk bezocht was en waar tij de eere-directeur de heer N. J. Vis(- ser en diens echtgenoot© mede tegen woordig waren. Des middagls had men hem met slaande trom, trompetgeschal en fel wapperend vaandel bij zijn aan komst met de Prov. Boot hartelijk ver welkomd, om daarna in „Juliana" te wor den ontvangen, waar de heer Visser het aantal eereteekenen aan het vaandel imet één vermeerderde. In de goed verlichte en verwarmde zaal van „Juliana" riep de voorzitter, de heer C. O. J. Hendrikse, de vele aanwezigen een hartelijk wel kom' toe, inzonderheid aan de familie Visser en aan Lou Bandy en zijn part ners, die het publiek den heelen avond kostelijk heeft bezig gehouden. We ken den Loutje van de radio, maar op 't podium 'hooren we hem liever dan voor de microfoon. Hij verstaat de kunst stem ming te kweeken, en, wat nog! meer zegt, de stemming erin te houden, door zijn auditorium 2001 te beïnvloeden, de refreintjes van de voorgedragen Schlagers zóó voor te dragen, dat „men" gaat medezingen. Zijn partner was 't best als buikspreker. „Bobby" sprak goed en jodelde niet onverdienstelijk. Om Lou Bandy te begeleiden is niet ge makkelijk, vooral wanneer hij tusschen zijn liedjes aan 't praten slaat. De pia nist kent echter de knepen van den zan- ger-gjezelser en van 't vak als begeleider. Na de pauze sprak, namens donateurs, de heer M. K. Krepel, zijn tevredenheid uit over de onlangs gjeslaagde uitvoe ring en gaf een rijmelarij ten beste ter verheerlijking van de gymnastieksport. 'tWas een leuke avond, die om „vloog" en aan 't eind waarvan de voorzitter het gezelschap van Lou Bandy dankte voor de gewaardeerde medewerking .en de do nateurs voor hun tegenwoordigheid en den ontvangen steun. Dan was het woord aan de band van Dreischor voor de danslustigen. Hedenmorgen, omstreeks kwart voor negen, stapte een koe van den heer Krepel te Nieuwerkerk, de openstaan de deur van het woonhuis aan de Oude Haven, bewoond door de familie Van Gastel binnen, liep de gang door, de huiskamer binnen. Een der huisgenooteiï riep de hulp in van de begeleiders van het dier, doc'h deze verschenen niet te spoedig. Nadat het dier in de woon kamer nog al wat schade had aangericht, sprong het door het raam op straat, waardoor het zich aan de achterpooten verwondde. Het ongewoon en niet aan gekondigd bezoek liep zonder persoon lijke ongelukken af, maar bracht heel wat nieuwsgierigen te zamen, die het geval op straat bespraken. De firma C. J. Simmers heeft voor de Paaschdagen vier prachtexemplaren ossenaangekocht, waarvan drie gemest door dhr. W. ten Haaf, Noordgo-uwe, en é|én door dhr. J. J. v. d. Zande, Nieu werkerk. Het laatste dier verwierf op de R'damsche Tentoonstelling de 3e pr. Benoemd tot' maréchaussee te Apel doorn de dienstplichtig sergeant |M. M. van der Werff alhier. In de Chr. Bewaarschool in de Man huisstraat, kwamen Dinsdagmiddag een aantal dames en heeren bijeen, ter plech tige opening van een derde lokaal, moo- dig gewprden door het groote aaintal kleuters, dat deze inrichting bezoekt. Als voorzitter fungeerde de heer M. vaJtii As, welke, nadat psalmgezang en gebed Waren voorafgegaan, in de leerste plaats Bi. em W. welkom heette, ietn daar naast de bouwcommissie, die in „Refto- both" ruimte verschafte voor het te ma- kéni nieuwe lokaal en de technici, die het werk tot stand brachten. Met waardeerihg gewaagde spr. van het werk vajm het bestuur, de secreta resse, mej. A. v. d. Berg, ein> ,van da milde gaven van slechts enkelefn, die het mogelijk maakten, dat het lokaal er k'wam. Namens de bouw'comimissie droeg dhr. P. 'J. v. d.l Dpe, ha vionral dank te hebben gebracht aati dp bouwers, het nieuwe lokaal over aan het bestuur der kleuter school, waarin» mej. de Ligt arbeidt. Hierna kregen we de gelegenheid het keurige nieuwe lokaal te bezichtigen. Die ambachtslieden hebben hier leen aardig, fleurig lokaal gebouwd boven een hoek der speelplaats, een' ideale» oplossing, om dat een, deel dier plaats overdekt werd, maar geiemi speelruimte wierd verloren. Na de bezichtiging dankte de secre taresse, mej. A. v. d. Berg, de gevers en» de bouwers, sprak vooral mej. de Ligt toe, welke laatste als hoofd dar school vah ruim 120 kinderen, haar dank betuigde voor de zooi zeer gefwemsehte uitbreiding, waardoor haar werk gemak kelijker wordt gemaakt emi de kleuters niet al te zeer in hun vrijheid wp^dejn, beknot. Ook het vroegere hoofd, mej. Visser, getuigde va|u haar waardeering voor de uitbreiding. De heer W. den Boer s prak een hartelijk wpprd van ge- lukwepisch aan het schoolbestuur en een woord ter overdenking, terw'ijl Wij1, na dat gezongen w;as ps.,'68 10, met dank zegging sloot. HAAMSTEDE. Zaterdagavond j.l. tra den als sprekers voor de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" op, de hee ren Korthals en Hendriks, respectieve lijk uit Rotterdam en Dordrecht. De voor zitter, dhr. C. Blom, opende deze ver gadering en riep allen het gebruikelijke welkom toe. De eerste spreker, de heer Korthals, hield hierna zijn rede, waar bij het hem genoegen deed dat het be- stuur speciaal jonge liberale sprekers had aangevraagd, omdat dikwijls 't pu bliek van Imeening is dat de liberale vrijheidsgedachte niet meer onder die jongeren woont. Zeer dikwijls is ook 't publiek de imeening toegedaan dat de verkiezing voor de Provinciale Staten minder belangrijk zoude rijn dan die voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal of den Gemeenteraad. Ook dit standpunt is niet juist, omdat uit de Provinciale Staten de Ged. Staten wor den gekozen terwijl ook de Eerste* Ka lmer der Staten-Generaal wordt geko|- zen door de Prov. Staten. Hij wijst er verder op dat stad en platteland nauw aan elkaar verwant zijn en eenzelfde belang hebben. Gaal het den boer goed, dan zal het ook de industrie goed gaan en omgekeerd. De heer Hendrikse hield hierna een met groote aandacht gevolg de geschiedkundige rede, waaruit bleek dat reeds in het jaar 1567 door Prins Willem van Oranje het Liberalisme werd verdedigd. Zeer zeker 'hebben :de aan wezigen genoten van beide eminente jonge sprekers. Jammer was het dat de opkomst niet zoo erg groot was. Zaterdag j.l. vond de opening plaats, van de voor dhr. M. Slager alhier ge* bouwde winkel in manufacturen en di mes- en heerenmodes. Na de opening werden wij in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in de ruime win kel, welke bij deze gelegenheid was ver sierd met eeri 15-tal bloemenmanden die hun waren aangeboden. De inrichting van dé winkel is op moderne leest geschoeid; ruime iglazen uitstalkasten in de winkel geven een ruim overzicht van hetgeen voorradig: is. Ook de beide ruime etalages wu- ren prachtig igleëtaleerd. Het geheel is een groote aanwinst voor onze gemeente, en we wenschen dhr. M. Slager dan ook van harte suc'ces toe m'et zijn on derneming. ZONNEMAIRE» Naar we uit goede bron vernemen, zal de mondharmonica-clu „D.E.S." alhier, deelnemen aan een te houden muziekfeest te Kapelle-Biezielinge op 30 Mei (Hemelvaartsdag). DREISCHOR. De stemming voor den gemeenteraad zal plaats hebben op 26 Juni a.s. De dezer dagen gehouden fcuscOllecte voor het op te richten gë- denkteeken van wijlen Koningin Emma, heeft alhier opgebracht f 29.58. NIEUWERKERK. Zaterdagnamiddag) 1.1. vergaderde de afd. Duivelend van 'bet „Centraal Genootschap voor Kinderher- ptellings- en Vacantiekolonies" in de zaal „Reholbioth". De waarnemend voorzitter, de heer Wandel, opent de vergadering en herdenkt in gevoelvolle woorden het groote verlies dat de vereeniging leed door het overlijden van haren voorzit ter, den heer P. J. Okkerse. Daarna brengt de heer Oudshoorn verslag, uit over het afgeloopen jaar, waaruit 'blijkt, dat de afdeeling 92 leden telt. De uit zending van een kind 'naar het Kolonie- huis te Oostvoorne heeft schitterende re sultaten opgeleverd, waarvan een schrij ven der ouders met lof getuigd®. Uit de gedane rekening blijkt, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo van het vorige jaar bedragen f 184.31'. De uitgaven bedroegen f 56.94, zoo dat het batig saldo is f 127.37. Daar de kas toelaat dit jaar 2 kinderen uit te zen den, wordt besloten in het tijdvak tus schen 19 Sept. en 23 October hiertou over te gaan, en wel zij, *die op ad vies van een Dokter hiervoor in aan merking komep. Aan de orde is thans verkiezing van1 het bestuur. In de va- cature-Bruinisse zal getracht worden al daar iemand te vinden. De heer Ouds hoorn, die reeds meer dan !20 jaren secre taris dezer vereeniiging is, stelt rich niet weer beschikbaar voor een herbenoeming. Hij dankt het bestuur voor den steun, die hij steeds van hen imocht ondervin den. De waarnemend voorzitter drukte rijn spijt uit, dat de heer Óudshoorn zijn functie niet langer kan waarnemen en brengt hem' warmen dank voor 't vele, dat hij in het belang der vereeniging gedaan heeft, waarbij ook de heer Vier gever zich aansluit. Op verzoek der aan wezigen blijft de heer Wandel als voor zitter fungeeren, tot een voltallig be stuur is geformeerd. Daarna wiordt de vergadering) gesloten. Verbetering. In het verslag van de Eindles der Landbouwwintercursus was abusievelijk vergeten te vermelden dat dhr. J. F. van Westen te Oosterland eveneens geslaagd is voor het diploimu. SIRJANSLAND'. Werd er verleden week gemeld dat de heer A. ide Vin met 1 April 1.1. ontslag had aangevraagd als bode van het waterschap Ooster- en Sir- jansland en tevens als politiedienaar te Sirjansland, thans kan worden gemeld dat bovengenoemde van zijn welverdien de rust helaas niet veel heeft genoten. Want 7 dezer is hij na enkele dagen ziekte reeds overleden en W©1 op 75- jarigen leeftijd, STAVENISSE. Zaterdagavond j.l. kwam het bestuur van den Bond van Zangver- eenigingen op Tholen en St.-Philipsland in jaarvergadering bijeen in hotel Van Dalen alhier. De voorzitter van den Bond, dhr. de Korte uit Tholen, had bericht gezonden, dat hij als Zoodanig zijn ont slag neemt. Na eenigie gehouden vrije stem'mingen werd als voorzitter geko zen dhr. J. Geluk van St.-Maartensdijk, die deze benoeming aanvaardde. Na eenige besprekingen werd, behoudens onvoorziene omstandigheden, besloten den gemeenschappelijken zangavond te houden op Zaterdag 29 Juni en wel op een nader aan te duiden terrein te de zer plaatse. De deelnemende vereenigin- gen zullen vrij Zijn in de uit te voe ren nummers. Naar wij vernemen zal het aantal werkeloozen uit deze ge meente, dat te werk gesteld wordt hij de inpolderingswerken te St.-Philipsland uitgebreid worden. Waar ook bij de ver nieuwing van de havenbeschoeiïngl oen aantal hoofden van gezinnen te werk De moderne huisvrouw doet de schoonmaak op de snelste en doel matigste manier! Zij gebruikt Sunlight Zeepf Rinso en Vim! Gordijnen, beddegoed, glaswerk, porcelein, kastplanken, vloeren, overlopers, alles is met Sunlight en Rinso in een ommezien schoon, terwijl Vim beslist een uitkomst is in schoonmaaktijd voor al het schilderwerk, linoleum, tegels, marmer, koper, ramen en deuren, van de zolder tot de kelder! De huisvrouw van onze tijd doet alles, op haar gemak en ziet het voorjaar met vreugde tegemoet! j Wij wensen haar een prettige schoonmaak met Sunlight, Rinso en Vimlv SCH1-B gesteld kan worden, daar zullen velen gelukkig) in den a.s. zomer in staat zijn om door productieven arbeid een eerlijk stuk brood te verdienen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van de calam'iteuze polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil, de heer J. C. Droogendijk alhier. THOLEN. Naar wij vernemen is te de zer stede een comité opgericht ten doel hebbende op 27 April a.s. gelden in te zamelen ten beho-eve van in ons land op te richten werkkampen op Christe- lijken grondslag voor de werklopze jeugd. In dit cbmité hebben zitting de navol gende heeren: Mr. A. J. v. d. Hoeven, eere-voorz.; H. G. Deurloo, vojorz.; J. Vermaas, seer.; P. W. Ornee, penningm.; C. v. d. Berge, M. M. C. Haaijer, J, .Wagenaar en M. van Halst. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerlijke Stand over Maart. Geb'oren: 1. Neelt je Corne lia, d. van J. Vroegop en N. J. de Graaf; 8. Wilhelmina Maria, d. van A. Dane en N. A. op den Brouw; 9. Willem, z. van C. M. Bazen en A. D. Wesdorp; 12. Cornelia Wilhelmina, d. van C. v. Haaf- ten en W. P. Bil; 20. Adriaan Jan, z. van A. A. op den Brouw1 en M. Har- tog. Gehuwd: 21. M". A. Hagte, 42 j., en P. de Graaf, 21 j.; 28. J. H. Har- denberg, 25 j., en C. van Zetten, 20 j. Overleden: 6. J. H. I. de Wilde, 81 j., wed. van I. P. Hage; 8. J. Quist, 75 j., wed. van A. Priem; 3. Jacbbus Cor nells, 27 j., z. van J. van Zetten en J. Potappel; 11. A. van den Hoek, 70 j., echtg. van J. P. Voogt; 30. P. Geluk, 86 j., wed. van D. Klaasse. LANDBOUW EN VEETEELT Op de Dinsdag te Rotterdam ge houden Paaschveetentoonstelling wierdén o.m. de navolgende prijzen toegekend: Voor den fijnsten en zwaarsten os, uit sluitend met 'hard voeder gemest, afg'e- wisseld, 2e pr. A. Wisse, A.J.-Polder; 3e pr. J. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk. Voor den fijnsten en Zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, niet afgewisseldle pr. Jac. Fr. Brooijmans, St.-Annaland; 2e pr. A. S. van Hoeve, Sirjansland; 3e pr. «Jac. F. Brooijmans, St.-Annaland. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden, 2? pr. J. de Ronde, Sirjansland, 3e pr. Jac. Fr. Brooijmans, St.-Annaland. Op de Paaschveetentoonstelling te 's- H e r t o ig e n b 0 s c h behaalde een os van den heer A. S. van Hoeve te Sirjansland een eersten prijs in de rubriek vette „De Leeuwerik" vergaan Ze waren al bijna terug van hun reis;, Hun gezinnen, het vaderland wachtten, „De Leeuwerik" vloog voort en ze kende haar weg, En men kon ze op tijd weer verwachten. Eerst Praag en dan Kassei, dan Dortmund.... de grens, Hoe gonsden de sterke motoren, Ze deden hun werk en 't ging alles naar wensch, Dat klonk als muziek in hun 00ren! Straks was er de thuiskomst, de warmte, het licht, En alles van 't veilige leven, Dat ruimschoots aan 't eind van hun moeilijke plicht, Hun vreugde en liefde zou geven 1 Toen stormde de sneeuwjacht vooruit door de lucht, En woest greep een rukwind de teugels, Steeds daalden ide vlokken in warr'lende vlucht Tot een loodzware vracht op de vleugels! Omlaag.... steeds omlaag naar de aarde, die trok, Met een kracht niet door menschen te toornen, Een suizend geluid.... toen een plett'rende schok, En zoo is het einde gekomen! „De Leeuwerik" steeg op voor haar laatste vlucht, Nu zwijgen voorgioed de motoren, Bij Roesenbück, ginds in het Sauerland, Daar 'ging ze voor altijd verloren! Het leven stokt even, we zien elkaar aan Met stille, verschrokken gezichten, Maar rij', die het kennen dit groote gevaar, De mannen van durf en van plichten, Ze treden vooruit tot een laatste saluut: „Rust zacht!" klinkt het van hun machines, Dan gieren de schroeven alwieer door de lucht, En ze klimmen weer in hun cabines! Weer roff'len motoren hun daverend lied, Door 't luchtruim, vervuld van hun daden, Weer stormen ze voorwaarts, al trilt door hun hart: „Rust zacht na je werk, kameraden!'* ossen met fw'ee breede tanden. De bekroonde dieren uit Schouwen af komstig waren aangegeven en ter markt aangevoerd door den heer J. M. Cas- hoek, Zierikzee. KERKNIEUWS Geref. Gem. NIEUWERKERK. Vrijdag 12 April, dea

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 2