ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 10 APRIL 1935 OPGENOj ZIERIKZEESCHE COURANT H.H. Adverteerders STEMMING Uitoefening Kiesrecht Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BUITENLAND BINNENLAND A, ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar flO,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 91STE JAARGANG No. 12759 ADVERTENTIEN DirecteurA. J. DE1LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave!: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZ.EE van 13 regels 60 cent, van 4 daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure verzoeken wij nogtoaals advertentiën be stemd voor het nummer van Vrijdag, ons DONDERDAGS te doen toekomen en hiermede niet te wachten tot Vrij dagsmorgens. Het is ons niet mogelijk, indien wij alle advertentiën 's Vrijdags- morgens tusschen 9 en 10 uur ontvan gen, de courant 's avonds op tijd te doen verschijnen. Wij dringen derhalve aan op spoedige toezending. Stemming voor de Provinciale Staten De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat ter secretarie der g?- meente voor een ieder ter inzage >s nedergelegd, en, tegen betaling der kos ten, in afschrift verkrijgbaar wordt ge steld, de lijst van de kiezers aan wie «s gezohden de oproeping,skaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te houden op 17 April aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten en wier naam1 niet vooorkomt <op de kie zerslijst dezer gemeente. Zierikzee, 8 April 1935. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 17 April 193 5, van des morgens acht uur tot des namiddags v ij f uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72 tweede lid der kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stem ming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan dezie verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene gel dige reden van verhindering blijft, ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn ver- loopen sedert een vroegere veroordee- ling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is igleworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opigelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het wetboek van straf recht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan eene krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkiezing] deelneemt, wordt gestraft met Igevanga- nisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als ge machtigde stemt voor een persoon, we tende dat deze overleden is, wordt ge straft toet hechtenis van ten hoogste EEN MAAND of geldboete van ten hoog ste DUIZEND GULDEN. Zierikzee, 9 April 1935. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. door personen, die in dienstbetrekking zijn De BURGEMEESTER van Zierikzee herinnert personen bij wie, en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht Zijn te zorgen, voor zlooiver niet bij algemeenen maatregel yan bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot oen te hou den stemming mede te wierken, gedu rende ten minste twee achtereenvolgen de uren, tusschen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddag^, daartoe gelegenheid vinde; dat Zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehan gen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvol gende uren, 'bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 151 der kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vij f en zeventig gulden. Bij koninklijk besluit van 27 Mei 1929 Staatsblad no. 265), gewijzigd bij ko ninklijk! besluit van 13 Augustus 1930 (StaatsVIad no. 363), is in verband met het vorenstaande bepaald, dat vrijstel ling wordt verleend aan de in artikel 55 der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde perso nen, welke uit hoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoem de tijdstippen niet gedurende, twee ach tereenvolgende uren vertoeven in de ge meente, waar zij bevoegd Zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aan grenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken én werkplaatsen, als in art. 56 der kies wet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Zierikzee, 9 April 1935. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. ENGELAUO. Simon over de diplomatieke kruistochten Als Duitschland koloniën krijgt keert het te Genève terug 1 De resultaten1 der bezoieken van de Britsche ministers aan Berlijn, Moskou, Warschau elï Praag Zijn Dinsdag door sir John Simon in het Lagerhuis bekend gemaakt. De minister stelde vast, dat de Britsche regeerinig hist volslagen O; n - eens is met Hitler omtrent ver schillende bij de Beriijnscke besprekingen te berde gebrachte punten. Sir John Simon heeft aan het eindie van zijn onderhoud te Berlijn dan ook Zijn teleurstelling uitgesproken over de moeilijkheden, die een acöoord in den weg staan. Over hetgeen de Britsche ministers bij hun besprekingen in het midden hebbe|n gebracht, liet sir JofhJnj zich niet uit, en evenmin heeft hij medegedeeld, welke politiek de Britsche regeerinig te Stresa zal voeren. Temaanzien van het Oost e 1 ij k pact heeft Hitier duidelijk gemaaktdat Duitschland niet bereid was een pact te teekenen, waaraan het verleenen van ou derlingen bijstand verbonden was. In het bizohder is Duitschland niet bereid ieein pact te teekenen van ondeirlingen bijstand tusschen Duitschland en de Sowjetuniei. In Moskou heeft minister Eden verno men, dat de Sjöiw'jetregeierin® vajn pordeel is, dat de internationale toestand een veiligheidsstel^I, zopals aangegeven in het Londensche communiqué en volgens de beginselen van den Volken bond, steeds noodzakelijker maakt. Inzake de bew'ap ening te land had Hitier bevestigd, dat Duitschland 36 di visies eischte, vertegenwoordigende een maximum vah 550.000 soldaten van alle wapenen met inbegrip van een divisie S.S. «n militaire politiecorpsen. Wat betreft de bewapening ter zee eischte Duitschland met zeker voorbehoud 35 pCt. van de Britsche tonnage. Duitschland wil voorts pariteit in luchtbew apening met Engeland en Hoe Weer u werkt, hoe Weer u vrij Lent van verzoeking, van ZcwUi éh van vrees Frankrijk, voorzoover de Russische lucht macht geen revisie noodzakelijk zou mi- keu. Wanneer een adcborü omtrent beper king van de bewapening mo,cht tot stamd komen, zal Duitschland het ten uitvoer brengen onder een voortduren de automatische controle, wanneer deze opk op andere landen toegepast 'wordt. Inzake den Volkenbond herinnerde Hitier aan zijn verklaring van Mei 1933, dat Duitschland zou voortgaan ;geen deel uit te maken, van den Volkenbond, zoo lang het een mogendheid van de tweede rang moest blijven. Als voorbeeld van Duitsöhlamd's inferieure positie npemdie Hitier het niet bezitten van koloniën. Aafn het slot van zijn rede zeidie Sir Johh1, dat |hlij teleurgesteld was door die besprekingen te Berlijn, zoowel persoon lijk als in (het belang van de zaak des vredes, waar het toch eigenlijk om bie- goornen was. De ramp met „de Leeuwerik" Tegen de natuur is niet te vechten Smirnoff, de commandant van de ..Pelikaan", over de ramp Communiqué van de K.L.M. Het Hd'bl. heeft een onderhoud gehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Pelikaan |bij die zoo roem rijke snelle retourvlucht, naar Batavia in December *'33. Smirnoff, die in die acht of negen dagen van spannende werk zaamheid altijd tezamen heeft gezeten met Soer, met dezen „braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of alleen maar in vage bewoordingen uit. Maar wiat hij zegt, is toch wel heel markant, 't Is een antwoord op een onuitgesproken vraag. Och, toian, wij vliegers van de K.L.M. wij denken, wij kunnen alles! Wij vlie gen door beesten-weer, door mist, door sneeuw1. Wij vliegen en denken imaar: 't gaat wel. Kijk, en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine ken nis is waarlijk niet toereikend om' alle geheimenissen van de natuur te door gronden. Daar is eenvoudig niet tegen te vechten. Maar 't $s verschrikkelijk! En dat kan je overal treffen, net zoo goed boven zee bijvoorbeeld als daar' boven Sauerland. Zou het misschien ijsafzetting ge weest kunnen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar weten! Weten zullen wij! 't leigen- lijk nooit wat het precies geweest is, nu ze allemaal dood zijn! Er wordt zooveel gezegd van waar om heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar.... Smirnoff onderbreekt ons abrupt, valt dan uit: Wat dit gedaan of dat gjeda Weet ik niet. Kan ik1 niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wist heel goed wat ie deed. Altijd. En er zal heusdh wel een reden geweest zijn om zoo te vliegen als hij deed. Achterna wordt al tijd te veel gepraat! Kijk eens hier. De Leeuwerik was een prima toestel, de motoren waren onberispelijk, Soer Was een prachtvlie gerwaarachtig het zijn daar omstan digheden geweest, waar de beste van ons waarschijnlijk machteloos tegenover zou hebben gestaan Moet je vandaag nog? Ja vanavond den dienst op Londen. Zoo is het. Het verkeer èischt deze menschen op in zijn regelmatigen gang: daar is geen stagnatie. Na een onderhoud met den heer Pat- tist, ass. thef van de K.L.M., heeft de heer Plesman het volgende communiqué uitgegeven: „Uit een voorloopig onderzoek is bleken, dat het vliegtuig volkomen in tact aan den grond is gekomen. Er zijn <n.l. geen deelen van bet vliegtuig er gens anders 'gevonden dan bij de plaats van de botsing. Het vliegtuig is gevlogen tegen een helling van: 45 'gr. en had vóórdat het Deskundigen roemen deze tabak als Prima van smaak Stevig in de mond Wordi niet glad Lang houdbaar Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. tegen den grond botste, nog over hoo rnen geschoren, waaruit men kon af leiden, dat het vliegtuig} een normalen glijhoek had. j Het stabilo stond in een zOodanigen j stand, dat men hieruit kon afleiden, dat de commandant gereed was om ontoid- J dellijk te landen. De aanraking toet den bodem) was echter zóó hevig, dat het vliegtuig zonder uitloop tot stilstand kwam en over den kop is geslagen. Er moet een reden zijn ge weest, buiten den wil van den vliegtuigbestuurder, die hem noodzaakte om laag te vliegen en door het zeer slechte zicht ter plaatse heeft hij een botsing niet kunnen vermijden De heer Plesman zeide, na hetgeen de heer Pattist henu heeft medegedeeld|, dat er na het voorgaande weinig nieuwe gezichtspunten over het gebeurde nog zullen worden geopend. Het is mogelijk, dat ijsafzetting bij dit ongeluk een factor is [geweest, maar het moet wel uitgesloten worden geacht, dat ijsafzetting uitsluitend als .oorzaak van de ramp moet worden aangenomen. De Rouwdienst te Brilon Dinsdag hebben de klokken geluid in het stille plaatsje Brilon. De bewoners waren somber gestemd, want de klok ken luidden ten teeken van rouw. Rouw over het tragische ongeluk, waarbij 7 menschenlevens ruw werden afgesneden. Duitsche vliegers hielden de wacht bij de kisten, die in de hal van het stede lijke ziekenhuis stonden opgebaard tj midden van kransen en kaarsen. In hun strakke uniformen kweten zij zich cor rect van hun droeven plicht. Buiten het gebouw' dromde de menigte, nieuwsgie rig en toch weemoedig gestemd over dit plotseling verscheiden van de zeven be woners uit het naburige land. Toespraken werden gehouden, waarin dank werd gebracht voor de geboden hulp namens de Nederlandsc'he regee- ring, dc K.L.M. en de verwanten van de slachtoffers. Toen de plechtigheid was geëindigd, droegen de Duitsche vliegers onder dood- sche stilte de kisten naar buiten, waar rouwauto"s gereed stonden, waarin de kisten werden geplaatst. Even later verlieten de auto's met hun droeven last het Sauerlandsche stadje om koers te zetten naar Amsterdam, waar zij Dinsdagavond arriveerden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Opiumsmokkelaars De Centrale to,t bestrijding van den handel in verdovende middelen te Rot terdam is eeh, complot van smokke laars vah' opium op het spoor gekomen, in verband Waarmede zes personen zijn gearresteerd, o.w. ook eienj ambtenaar der registratie. Meh hééft (hier niet alleen te doen met het smokkelen van opium', maar bovendien is gebleken, dat ier val- sche bankbiljetten van honderd gulden mede gemoeid zijn. Die arrestan ten zijn inmiddels overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschikking; gesteld vam den officier van justitie. VAN HEINDE EN VER Ballonvaarders tusschen wolven Twee Russische militaire ballonvaarders die bij Moskou waren opgestegen, daal den na 15 uur in 'die lucht te zijn ge weest, met hun ballon op een steppe in de nabijheid van Stalingrad, midden tusschen een troep wolven. Met hun re volvers wisten zij zich de hongerige die ren voor korten tijd van het lijf te hou den, wat voor hen echter voldoende was om veilig een boerenwoning in de na bijheid te bereiken. Goudzoekers omgekomen Uit Vancouver wordt gemeld, dat een jager die levensmiddelen zou brengen naar een kamp met zeven goudzoekers nabij de Cariboo in Britsch Columbia, ontdekte dat het geheele kamp bedol ven Was door een lawine, die (waar schijnlijk tijdens de hevige stormen in Januari j.l. naar beneden is gekomen en het kamp met de zeven goudzoekers onder de sneeuwmassa heeft begraven. De verkiezingen te Dantzig De stembus in de Vrije Stad Dantzig heeft anders gesproken dan de bedoe ling is 'geweest van de nazi's, die de verkiezingen hebben geforceerd. De na tionaal-socialistische partij heeft welis waar haar absolute meerderheid zien ver sterken, maar de twee-derde meerderi- heid, waarom de geheele historie begpn- nen wias, is niet bereikt. Hetgeen voor de heeren te Berlijn ongetwijfeld een leelijke streep door de rekening moet Zijn. Tornado in Amerika De Zuidelijke staten, zoowel als het Midden-Westen der Vereenigde Staten, zijn door een vreeselijk noodweer ge teisterd, dat in den vorm van wervel stormen, sneeuw- en regenbuien groote schade heeft veroorzaakt, en verschei dene menschenlevens heeft gekost. In den staat Mississippi werden veertien per sonen gedood en (meer dan 100 'gewond door den wervelstorm. Ook Louisiana, Texas, Alabama en Florida hadden ern stig te lijden. In totaal werden in deze Zuidelijke staten 34 personen gedood en honderden gewand, terwijl duizenden (dakloos zijn. Een doodenrit Tijdens de bergWedstrijden vqpr auto's te Chateau Thierry (Frankrijk) vond Zon dag een ernstilg ongeval plaats. Tijdens dent küpmeterw'edstrijd vloog de Italiaan- sche coureur Cattaneo met zijn wagen aan de finish (midden tusschen de toe schouwers. De wagen iwlerd volkomen ver nield. Catteneo werd gewond. Maar voor de toeschouwers waren de gevolgen veel ernstiger. Twee kinderen werden op slag gedood erv eenige oudere toeschouwers zwaar gewond. Van deze laatsten zijn er later zes overleden. Ernstig spoorwegongeluk Naar uit Sacraöténto (Californië) wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1