ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE „De Leeuwerik" verongelukt NIEMEIJER'I MAANDAG 8 APRIL 1935 BIN N EN LAN D W. DE VRIES Rz„ Zzee. DAMES, om ook kennis te maken ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 91STE JAARGANG No. 12758 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave!: N.V. ZIERIKZEESCHE NI EU WS BO D E, Zl ER IKZ EE ADVERTENTIEN van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure Kiezerslijst BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de op 22 Februari j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 1 April van het volgende jaar vaii kracht blijft, be houdens de -wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke .uitspraken, welke wijzi ging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen be taling der kosten, verkrijgbaar. Zierikzee, 1 April 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. De aanval op den gulden afgeslagen „Gold-rush", 'n vertraagde film Na de devaluatie van de Belgische franc heeft men hier last van goudkoorts ge kregen, welke ziekte het best te be strijden valt met eenige dagen financieel „onder de wol" te blijven en volgens den president der Ned. Bank, „eenige dagen rust" te nemen. Men ziet een deel van het publiek met goede obligatiën en pandbrieven smij ten en zich begeven in de aandeelenimarkt, alsof 'het financieel gestel van Neder land even ondermijnd ware als dit van België en de andere landen, die moes ten devalueeren. Ons land zal dit ajs geheel niet deren, maar de individueele burger schaadt er zijn belang mee. Het hart van ons financiewezen, de Nederlandsche Bank, is gezond en zuiver als goud en de organen, onze grooite bankinstellingen zijn vrij van de indus- trieele rheumatiek, die in België en el ders hen hadden verstijfd, dat er wer- kelijk geen reden is op dit goudkoortsje anders dan met enkele dagen kalmte te reageefen. De gr^otv teteekenis van de diseonto- verhooging van de Nederlandsche Bank is: de buitenlandsche speculant wordt erdoor afgeschrikt en even snel, als hij zijn positie's tegen den gulden heeft op gebouwd, zal hij tot afwikkeling er van besluiten. Het is dan ook te verwach ten, dat, indien de Nederlandsche Bank voet bij stuk houdt, en daaraan behoeft men niet tie twijfelen het disagio, dat de gulden nu nog doet tegenover andere valuta's, in een agio zal verkeeren. Het goud zal wederom1 naar Nederland terug vloeien, ten teeken, dat de aanvallen zijn afgeslagen. Binnenlandsche vrees voor den gulden heeft er in het algemeen 'gesproken niet bestaan en voor zoover zij er is, zal zij oogenblikkelijk verdwijnen, zioodra imet de afwikkeling van baisseposities tegen den gulden, onder druk van het aan draaien van de discontosehroef door de Nederlandsche Bank, een aanvang wordt gemaakt. Zullen de Rentekaarten verdwijnen Bij de Regeering' zijn ernstige plannen in overweging, van zeer diep gaand-en aard, ter ontlasting van de algemeene kosten, welke door de sociale verzeke ringswetten op landbouw, handel en nij verheid drukken. Ons land heeft met betrekking tot de sociale verzekering, het stelsel van z.g. fondsvorming, uit welk fonds de lasten betaald worden en dat zoo groot rnioet zijn, om', al z'ouden er geen baten meer zijn, aan alle loopende verplichtingen te voldoen. Dit in tegenstelling met het systeem1, door de meeste particuliere ver- zekering-maatschappijen gevolgd, die de lasten van een bepaald jaar betalen uit de baten van dat jaar. Reeds jaren zijn er tegenstanders van het stelsel der fondsvorming, voorzoover het een staatsinstelling als de Rijksver zekeringsbank betreft, welke tegenstand nu nog versterkt wordt door de over weging, dat Rijksinstellingen, als genoem de bank, nu in dezen tijd, nog maar voortgaan met sparen, in plaats van het gespaarde ter beschikking: te stellen. De Regeering zou nu overwegen, schrijft de N. Apeldoornsche Courant, het beta len van de premie voor het Invalidi- teitsfonds in den vormi van het plak ken van rentezegels op de rentekaar ten der arbeiders, te doen staken en zoolang er gelden in het fonds zijn, de Tusschen Kassei—Dortmund Het K.L.M.-vliegtuig stootte op 'n berg De 7 opvarenden gedood Opnieuw heeft een verschrikkelijk on geval met een passagierstoestel versla genheid in pns land gebracht. Eerst ging d,e Uiver bij Rutbah ten onder, thans ls het de Leeuwerik die, bijna in ihet gezicht van het vaderland, zich ten pletter vloog bij Brilon. Zeven menschenleviehs verloren in wei- nigel seconden tijds: het toiestieil werd een vervormde hopp metaal. Zeven gezinnen wachten... tevergeefs! Zaterdag.middajg om 3 u. 35 kwam de Leeuwerik over het Sauerland.- "t Weer was ruw en grilliig. Even te voren had een onweder gewioed, dat op het oogen- blik, hierboven vermeld, gevolgd wierd door een zware sneeuwbui ien een stevi- gen wind. Door de sneeuwjacht was het zicht buitengewoon slecht. Eenige per sonen, die zich in de nabijheid van het plaatsje Roesenbiick, dat is een dorpje, dat op een. afstand van een half uur van Brilon is verwijderd, hoorden het geluid van eon vliegtuig, dat zich door den sneeuwstorm worstelde. Eensklaps hoordein zij een doffen slag en hield het geroink der motoren op| Zij kregen dan im-druk, dat het toestel een noodlanding had gemaakt of (neergestort was. Zij spoedden zich er heen, doch het duurde nog geruimen tijd alvorens zij de juiste plaats konden ontdekken. Deze juiste plaats was de Burgberg, ee'n berg, die op eemigen afstand van Roe senbiick is gelegen. In de nabijheid van een- 'woud, aan dep voet van den berg'za gen z'ij het roo ken de-geraamte van een vliegtuig, dat natuurlijk pas later de Leeuwerik bi-eek te zijn. Het toestel bleek totaal vernield. De motoren waren nog op hun plaats. Uit de ligging meende mem te imögen opmaken, dat de mac'hiniei een s lag om had gemaakt. Het lijdt geen twijfel, dat de F 12 tijdens de felle sneeuwjacht tegen den berg is opgevlogen-. Temidden der puinhoopen troffen de te hulp gesnelde -mannen de zes lijken van de inzittenden -aan. Zij waren nage noeg geheel vierkpold ien vrijwel onherkenbaar. Aani blusschen van de rog nasmeulende restanten van het triplex, dat de baklee- dimg vormt, viel niet te denken lein dit had trouwens geen nüt meer. Bij het naspeuren der restanten vond mien ee(ni- ge papieren, waaruit de identiteit van de te pletter gevlpgelni machine bleek...; de F 12 van de K.L.M., pp weg van Praag naar Amsterdam1! Piet Soer, de le piloot, E. A. J. Prillr witz, 2e piloot, de mees no Weiman, de radiotelegrafist van der Klein, de wieirk- tuigkundigie Wingelaar, en twee passa giers, de heeren H. L. A. B-riel uit Arn hem1 en aar. W. de Vlugt Jr. uit Amster dam, vptnden dien doodl. Uit een radiobericht van Soer is ge bleken, d-at hij even vóór Kassei die an tenne heeft ingetrokken wegens bliksem- gevaar. Daarna kond-en er geen radiobe richten meer binnenkomen, doch h-et toe stel moet» afgaande op de tijden, nog omstreeks drie kwartier hebben doorge vlogen-. De Leeuwerik was een F XII en be hoorde tot de klasse# waartoe ook de Uil, Valk, Duif, Ekster, Havik, Ibis en Ijsvo gel' behooren. Het h-adi de kenletters P. H. A.F.L. Het toestel heeft vroeger in den geregeldiem dienst op Indië gevlogen). Thans werd» het opi de Europeescbe lucht lijnen gebruikt. De Leeuwerik had Maandag den nieu wen dienst Amsterdam—Praag geopend. Thans w,as het toestel' op weg naar Am sterdam. D-e eerste bestuurder van het vliegtuig was Piet Soer, eéni van de populairste Vliegers vami de K.L.M. Hij was vooral békend door Zijn vlucht naar Indië, die hij in December 1933 met Smirnof hééft gemaakt, de zoogenaamde Kerstvlu-cht. Hij was op 10 Mei 1927 in dienst getreden van de K.L.M. en had ruim 7000 vlieg uren bij deze maatschappij', o.a. zeventien reizen naar Indië. Vóór zijn indiensttreding bij de K.L.M. was hij militair vlieger' op Soesterbe-rg, Soer was 4 Janurai 1903 te Havelte ge boren,. Hij was getroulwd en heeft -een dochtertje. Mr. Willem de Vlugt, die ongehuwd is, bereikte den leeftijd van 31 jaren. Na eeni verblijf in China en Indië werd Jhij' in het begin van 1934 associé van de firma Ingwersen Co., commissionairs in effecten te Amsterdam'. D-e slachtoffers zullen- te Amsterdam1 ter aarde worden besteld. Het stoffelijk overschot van mr. De Vlugt zal afzonder lijk wprden begraven. De zes overige slachtoffers zullen, in eenj gemeenschappe lijk graf worden begraven. Verschrikkelijk komt de slag aan, om dat weer een van diie gpede, trou'we vrienden van de K.L.M.-,mannen het leven liet in den dienst van het vak, dat zij zich blij en welgemoed igekozen hadden, en waarin zij zooveel, zoo intens veel vertrouwen hadden....! Er is weer een offer, iör zijn weer vele jo(ffers gebracht. Maar zulke offers werden, voorzien. En manmloedig, zij het dan met bloedend 'hart, onverzettelijk!, gaan de pverblijvenden den weg, wiaarop zij die vielen, zoolang gegaan waren In een persgesprek deelde de heer Plesman, mede, dat naar zijn meening die 'waarschijnlijkheid, groot is, dat het onge luk aan ijsafzetting op de vleugels moét wo-rden geweten. Het gewicht van het vliegtuig zou daardoor zoo zijn toegeno-- men, dat het voor den piloot niet moge lijk was, de machine) boven de gevaarlijke Zóne uit te krijgen. betalingen voor Invaliditeitsrente, We duwe en Weezenrente, alsmede Ouder domsrente, te doen geschieden uit dat fonds, tot het uitgeput zal zijn. Dai,r- na zullen de betalingen mogelijk gemaakt worden door de opbrengst van een ver- hooginlg van de Inkomstenbelasting, waar door dus geheel belastingplichtig Neder land zou bedragen. N.V. Meelfabr. Ned. bakkerij Uit het verslag vap bovenstaande ven nootschap, waarvan we reeds Vrijdag en kele cijfers vermeidielru, lichten we nog het volgende: Die toestand van de bakkerij is in 1934 steeds slechter geworden-, zoo dat thans zOinider overdrijving van een, noodtoestand gesprokeni kan worden. Indien hierin ;niet- spoedig verbetering intreedt en op eeni- gerlei wijze de helpende hand wordt ge boden, gaat zonder twijfel een bielanjg)- rijk deel van deze nijvere middenstanjders zijn /ondergang tegemoet. Met -het oog pp deze sombere vooruitzichten' voor vele van1 to.nze afnemers hebben wij het in het belang van de vennootschap geacht, maatregelen1 te n-emien om tegen alle mo gelijke eveo-tualiteitiem gedekt te zijn, o.ia. door 4 ton aan de extra reserve tie onttrekken, voor een deel vopr dubieuze debiteuren. Ofschoon de tijden er niet naar zijn, om zich aan1 voorspellingen te wageni, hébben wij -goeden moed, schrijft de di rectie, dat, w'aar wij bijna al onze pro ducten als consumptie-artikelen in ons land plaatsen, pok de komende jaren tot verderen blp-ei van onze Vennootschap zullen bijdragen. Voorgesteld wordt aan aandeelhouders 6 pCt. (onv.) dividend uit te keeren, waarvoor f 234.996 (oiniv1.) noodig is -en het restant ad f120.834 (116.834) te be stemming voor uitkeering aan aandeiel- deelhouders van een omZetpremie a 10 ct. (onv.) per 100 K.G. bloem en meel, welke zij in, 1934 van de vennootschap hebben afgenomen -en betaling der divi dend- en tantièmebelasting. Ter lezing te bekomen uit LEESBIBLIOTHEEK Th. d Kempis. De navolging v. Christus. Prof. H. Bavinck.Levensgeschiedenis door V. Hepp. Lantermans. Het snijdende zwaard. Willem Evers. Wijkende wegen H. J. Heynes. Gij zult niet echtbreken. J. C de Koning. Hooger op Snoep. Langs hellend vlak. Bunyan. De Christen reize. KORTE BERICHTEN D-e minister van sociale zaken hééft in verband met van, verschillende gemeen tebesturen ontvangen verzoeken, te ken nen gegeven, ier mjet het pog op de bij zondere weersgesteldheid geen bezwaar tegen te ihebbein, dat door die gemeente besturen aan ondersteunden en bij' de werkverschaffing geplaatste arbejdiers over de loopeinde -weekj nog brandstoffeinj- bijslag wO/rdt verstrekt. De Raad van| State 'heeft het hezurni- gingsontwerp behandeld en teruggezon den aan den ministerraad, die het ont werp nogmaals zal behandelen. Na aan brenging van eventueeqe detailwijzigingen is indiening bij de Tweede Kamier spoe dig te verwachten.,. D-e boterpositie imi ons land is de laatste weken- eenigszins verbeterd, voor al teingevp'ge van het feit, dan tenkele ex porteurs zich Veel moeté hebben gegeven géigeveni belangrijke quanta boter naar Amerika le verkoopeo. In de laatslie we- kemi zijn 12 a 15.000 vaten boter naar Amerika verzonden (elk- vat is 50 K.G.) Naar verwacht mag 'worden, zal er in de naaste toekomst nog aheer boter naar Amerika gaan. Daar over een- voor 1935—'36 voor het eiland Tholen af te sluiten co-llecitief contract geen overeenstemming mogelijk is gebleken tusschen de werkgeversorga nisatie en de drie landarbeicLersbohdleni hebben, de arbeidersorganisaties thans het voprstel gedaan de loonen 'bij scheidsrech terlijke uitspraak te laten- vaststellen. met onze voortreffelijke Amilda-huidcrême ontvangt U bij een tube lVOROL-tand- pasta tijdelijk een tube A MIL DA gratis. IVO ROL in tuben vau 40 en 60. Verkrijgbaar in alle voorname zaken. „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED". VERSCHILLENDE BERICHTEN Eventjes trouwen In het Huis van Bewaring te 's-HerJ- togenbosch vertoeft -op het oplgenblik een Limburgsc'h wielrenner van naam. De -man wilde gaan trouwen en alles was reeds in gereedheid gebracht, toen zijn opsluiting aldaar aü&es in de war stuur de. De autoriteiten zijn den man echter terwille geweest: Hij is onder geleide van 2 rijksveldwachters naar Heerlen ge transporteerd, waar 'hij in het huwelijk is getreden. Een der politiemannen trad daarbij als getuige op. Toen de gedeti neerde in den echt verbonden was, ging hij weer op transport naar 's Hertogen bosch, waar hij weer iwlerd opgesloten. Noodlottige^brand Zondagmorgen heeft een felle brand gewoed in een perceel te Monniken- d a m (N.-H.), bewoond door -de bejaarde broeders J. en T. Scherpenhuizen. De blinde J. S. was alleen thuis. Hij werd door een buurjongen gewaarschuwd en mede naar buiten genomen. De jongen ging daarna de brandweer waarschuwen, maar in dien tusschentijd is de blinde zijn woning weer binnen gegaan, waar schijnlijk om zijn geld en andere dingen van 'waarde in veiligheid te stellen. Dit werd hem' evenwel noodlottig, iwiant het vuur greep zoo snel om zich heen, dat den man de weg naar de straat werd' afgesneden. Hij kwam- jammerlijk in de vlammen om. Verduisterde duizenden De politie te Oud-Beijerland heeft aan gehouden iemiand uit Barendrecht, di voor inwoners van den Hoeksehen Waard, vooral voor landbouwers, be- laslingopgaven invulde. Hij hield tevens voor deze menschen de boekhouding bij Op deze wijze kreeg hij -natuurlijk ken nis van de geldzaken van al deze lie den. Daar hij vertrouwen genoot bij zijn cliënten gaven zij hem vaak geld o n te beleggen; ook vertrouwden zij hem wel geldswaardige papieren toe. Dit ver trouwen is leelijk beschaamd geworden. Hoewel het onderzoek nog niet is geëin- Waf zou het alfabet zijn zonder T, zegt Dora. En wat zou Thee zijn zonder de naam? 3 The& diigd, zoo is reeds gebleken, dat de aan gehoudene ten nadeele van tezamen 8 personen, bijna allemaal boeren uit den Hoekschen Waard, geld heeft verduis terd, tot een gezamenlijk bedrag van 150 duizend gulden. De boekhouder is gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Goed bezet was Zondag avond de groote bovenzaal van 't "Huis va-ni Nassau", waar, als! gast van het I n - stituut voor Arbeidersontwik keling in samenw erking met d-e Be stuurd ersbom den pp dit eiland optradi de vooral door de radio' alom bekende Voor drachtkunstenaar Jan Lemaire, na met een hartelijk welkomstwoord te zijn inigeleid door den Instituut voorntterh dhr. H. vaia Geesbergen. Dm het eerste, vjoor de pauze ten beste gégeven, gedeelte van zijn program-ma vergastte de voordrachtskunstenaar zijn gehoor op 3 fragmenten uit Quérido's meesterwerk „De Jordaan", waarin, hoe wel gekruid met echten Jordaanschen humor, de factor ernst overheerschend was. Het eerste stukje „Die afstraffing van Pannetje Pap" bracht de afstraffing van een dronkaard uit de Jordaan, waarin vooral sfeer en personen scherp warem geteekend. Dhr. Lemaire slaagde er hier uitstekend in beide op juiste -wijze uit te beelden. Zeker niet minder was dit het geval in het 2e stukje „Het gekooide engeltje", o.i. wel het mooiste van de drie voorgedragene, waar naast de sinis tere Joden-Jet of fijne wijze de vaaty c'ynische, doch steeds nobele figuur van den bultenaar Manus Peet werd ge teekend en een schril licht werd «gewor pen op sommige toestanden en verhou dingen in donker Amsterdam. Het laat ste fragment tenslotte behandelde een onderhoud tusschen Manus Peet en het mooiste Jordaanmeisje, waarvo-oir hij een hopelooze liefde had opgevat. Ook hier wist de voordrachtkunstenaar, vooral dour Zijn goede mifhiek, de personen klaar en duidelijk te teekenen. Na cle pauze was -het meer humo ristische gedeelte van het programma aan de beurt. Voorgedragen werd een fragment uit „De brave soldaat Sohweik" van Hasek gevolgd door een humoris tische Jordaanschets. Braaf is er ge lachen om de ervaring van den braven rheumatischen vaderlander Schweik, die ten onrechte voor een „simulant" werd aangezien, maar ook om die van het echtpaar Jan en To en hun lits jumieaux -welke zij tenslotte, noodgedwongen -maar toch ook weer tot hun genoegen, moes ten inruilen voor hun ruw ijzeren twij felaar. Het gul applaus na de voordrachten bewees wel hoezeer de aanwezigen het voorgedragene op prijs stelden. Zeker was de voorzitter aan het eind van den avond wel aller tolk toen hij den heer Lemaire hartelijk dank zegde voor hetgeen hij ten gehoore had ge bracht, want het was Werkelijk een mooie avond. KERKWERVE. Burg. Stand over Maart. Geboren: 12. Cornelis Pieter, z. van W. v. d. Meet en M. A. Vis; 25. Jozina Bas- tiana, d. van S. W. Kort en C. J. Greijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1