Ik hou van zuivere koflie, zegt Dora. En daarom let ik op de loomst en niet om' een cadeautje aan dhr. van L. Deze was van oordeel, dat niet gehandeld is, zooals het behoorde, reden waarom hij vergoeding wenscht. Volgens spr. irust de schuld uitsluitend bij den voorzitter en weth. der Weduwen, die te ver zijn gegaan, wat spr. betreurt. Weth. der Weduwen acht deze zaak ook geen gemeentebelang en acht dhr. van L. alleen de schuldige. Di&Z'e is meermalen uitgenoodigd voor een bespreking, maar hij' wilde 'niet. De heer van der Doe had liever, gewild, dat B. en W. indertijd 'den raad eens hadden geraadpleegd! over een aan te gaan contract met dhr. van L. Verder had spr. uit het overleg met dezen andere dingen gehoord dan hem voorheen bekend waren. Na nog ©enige soms heftige discussies, wordt 't voorstel van de commissie in'stemming gebracht en aangenomen m'et 6 tegen 1 stem (weth. der Weduwen). De voorzitter deelt nu mede, dat hij vam zijn recht, genoeimd in art. 76 Gemeentewet, gébruik zal ma- ken en dit besluit ter vernieti ging iaan den Kipon'zal voordragen. De heer v. d. Doe zegt dit te betreuren', daar de commissie alzoo overbodig w!erk heeft verricht. De heer de Vrieze sluit Zich bij deze 'w,oorden( aan, daar de com missie getracht heeft deze kwestie pp de goedkoopst mogelijke wlj'z'e in der minne te schikken. Bij de rondvraag brengt dhr. van Felius een kwestie van toestemming voor een filmvoorstelling ter sprake en spr. vraagt of alle vereenigingen e. d. die een film willen vertoonen, gelij kelijk behandeld worden. De voorz. zet liet aangehaalde geval uitvoerig uiteen, benevens de vereischte veiligheidsmaat regelen.. Iedere ver. wordt in deze gelijk behandeld. De heer dei Vrieze wijst er op, dat er in. dei gemeente) nog woningen zijln zonder voldoend groote dakvensters, wat bij brand menschenlevens in gevaar kan brengen. Spr. vraagt of hier geen voor schrift vopr kan1 worden gegeven. Die voorzitter zegt onderzoek1 toe. Ook dringt dhr. de Vrieze er op aan, dat bij be grafenissen de gemeente-werkman niet meer in Zijn werkpak verschijnt. De voor zitter zegt, dat, nuj de begraafplaats hoo- ger ligt, hier tegen geen enkel bezwaar meer bestaat. Weth. Mol, vraagt den voor zitter een schrijven te willen richten aan Ged. Staten, waarin er wordt op aange drongen, dat G. S. zoo spoedig mogelijk hun besluit geven aan het bestuur van dein Poldier „Dreischor" om Xverkloozsn te werk te stellen; aan het werk bij den sluis. De voorzitter zegt zulks toe. Hierna sluiting der vergadering. OOSTERLAND. De D a m c 1 u b „O.D.C." heeft met April hare weeklijksche Club avonden beëindigd. Daar in 't begin van 't jaar een nieuwe puntenlijst is aange legd, waardoor men m'et een bielpaald aantal punten in de le of 2e klasse kam worden gerangschikt, kw:amen naar de uitslag dezer lijst 8 spelers in die le klasse,,t.!w'.: A. Quartel, C. J. v. d. Maas, J. K. Deurlop, J. de Rijke, W. Bakker, C. v. d. Berge, I. Deurloo en C. Tromper. Als bestuurslid werd ge kozen de heer A. P. Rotte. Dhr. C. Moei lijker (aftr.) werd opnieuw als penningm. herkozen. Besloten werd het inleggeld bijl toetreding te laten/ vervallen, daar het de aanwinst van nieuwe leden in dein weg staat. Nog wend besloten, in October a.s. een spelavond te Nieuwierkerk te organiseeren, om te trachten daar |ooik eeni club op te richten. Het onderling uitkomen van clubs zouj hierdoor mogelijk worden. BRUINISSE. In de Vrijdag 29 Maart gehouden gemeenleraadsverg., die door alle leden werd bijgewoond, deelde de voorzitter mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd het in de vorige verga dering genomen besluit tot verhooging van het crediet bij de Bank voor Neder- landsche Gem. van f 12.000 tot f 15.000. Voorts dat door de Kroon is goedge keurd de verordening op de heffing van kade-, haven-, overscheep- en weeggold. Naar aanleiding daarvan is dezer da gen begonnen met het innein van over- scheepgeld. Door Ged. Staten is terug gezonden de begrooting voor het dienst jaar 1935 met verzoek de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerl. Stand met f 1 te verlagen, en maatregelen te nemen dat de post voor onvoorziene uit gaven wordt verhoogd. In verband daar mede stellen B. en W. den Raad voor, de opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting, thans 160 bedragende, te verhoogen en te brengen op 200, welk voorstel z.h.st. wordt aangenomen. De betrekkelijke verordening wordt op nieuw vastgesteld. Burgerl. Stand over Maart. Geboren: 2. Anthony, z. van J. Jumelet en J. P. Lambrechtse; 5. Jan, z. van J. Hanse en K. Okkerse; 13. Johannes Jacobus, z. van J. v. d. Zande en J. Bil; 25. Jacob, z. van J. G. Stouten en M. Verwijs. Gehuwd: 5. Frans de Waal, 28 j. j.m'., en Klazina Kok, 28 j. j.d.; 15. Johannis Marinus van der Werf, 26 j. j.m., (van Oosterland), en Pietertje v. d. Berge, 23 j. j.d. Overleden: 5. Pieternella Kik, 85 j., wed. van W. Jumelet; 19. Johan nis Willem IJzelenberg, 77 j., w'edn. van A. C. M. Leeflang. Bevolking. Inge komen: A. Goedhart van Nieuwerkerk (Z.); M. v. d. Berg van Heemstede; L. v. Popering van Rotterdam. Vertrokken: M,. G. van Duin naar Utrecht; W. Rou- kema naar Rotterdam; A. W. E. van den Berg naar Rotterdam; F. van der Werf en gezin naar Zierikz'ee; P. v. d. Berg naar Oosterland; P. van As naar Rotterdam. OUDi-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op Woensdag 3 April. Aan de lo'rde is het punt de w'erkloozie landarbeiders in werkverschaffing te doien gaaim naar het Zuiderscbor te St.-Philips- land pf de werkverschaffing alhier, zijnde ophioogimg van de Algemeen1® Begraaf plaats voort te zetten1. Algemeen -is men voer het doen gaan naar het Zuiderschor. Die voorzitter deelt mede;, dat m'et flink w'erken 24 cent per uur verdiend kan wprdeini. Een moeilijkheid is het vervoer. Gaat mem per fiets, dsn wordt rijiwiel- vergoedimig gegeven. Dhr. Daan© meenft, dat de afstand te) groot is om per rijwiel te gaa'n. De weg', via Nieuw-Vosmeer naar St-Philipslaod is verre van goed. De meeste rijwielen! zijn op den duur daar •niet tegen bestand. Bovendien komt tmiein, als mein li/2 uur mioet fietsen, vermoeid aani. Na het hardei werken 's avonds langs slechten weg weer li/2 uur fietsen is te zwaar om langdurig vol te houden. Ge zocht zal wordeini naar een oplossing per bus. Aam de orde is het schorsen van de Kermis. De voorz. licht toe, dat te vorigen jare de kermis is 'gesc'hors.t wegels de slechte tijdsomstandigheden. Deze zijn onveranderd. Veiel praten over het voorstel is .daarom niet noodig'. Er was ee'n meerderheid en minderheid. De heer Dagne verklaart npg op hetzelfde standpunt als verleden jaar te staan. Hij' zal dus vóór stemmen. De heer Ampt acht scbjorsing niet noodig. Bi. en W, geven gelegenheid tot Bioscoopbezoek. Dinsdagavond was het bezoek' zeer druk. Van de tijdsomstandigheden merkt men niets. De heeren Lindhout, Mees, Daane, Heijboer eh Van Dienst stemmen voor schorsen, zoodat dit voorstel is aan genomen. In behandeling klohi't ie©n wijziginjg van de heffing der schooil- g el d verordening; de klassen wor den' beperkt; de progressie versneld. Een meerdere opbrengst van f 200 Wordt ver wacht. De heer Daann acht het niet goed, dat de arbeider betaalt, de werkgever vrij is. Cok de werkgever heeft uit zijn bedrijf inkomen. Waar leeft deze anders van? De heer van Gorsel merkt op, dat de heer Daane mistast. Wat de werk gever uit zijn bedrijf neemt om van tie leven, wordt wel degelijk aanglemerkt als inkomen. De heer Daane wijst er op, dat vermogende rcUnschen dikwijls gleen schoolgeld betalen, De heer van Gorsel zegt, dat de interest van het vermogen soms verzinkt in het verlies op het be drijf. Er is dan geen winst en ook geen inkomen, dus geen aanslag in de Rijks- ihkomstcnbe'.asling. Met a'gfem'eiene stem mee wordt de wijziging) vastgesteld. Aan gevraagd zal worden het aantal verloven tot 3 te beperken. De heer Ampt m'erkt op den heer Daane niet tie begrijpen;. Daar straks stemde hij vóór schorsing van de 'kermis, thaws laat hij een jammer klacht boo rem over de arme herbergiers. Juist deze kunnen door de kermis ver dienen. De heer Daane zegt dat niet hij, maar de heer Am'pt voor schorsing stem de. In de raad/wil hij daarover niet meier spreken, maar als de heer Am'pt dit niet begrijpt, wil hij het 'hem nog wel eens duidelijk maken, ten aanhoore van ande ren. Hierop wordt de vergadering geslo ten. BOEKEN EN BROCHURES „HISTORIA", Uitg. v. Kemink Zoen. Utrecht. Het tweede nummer van „Historia",, maandschrift voor geschiedenis, is deze week verschenen. Evenals hel eerste num mer bevat deze aflevering interessante verhalen en beschrijvingen van weinigi tekende gebeurtenissen uit de 'gieschied- nis. Zoo; vinden in de tweede afleve ring plaats: „Wat honderd jaren vermo gen". De mislukte Decemheropstand in 1825 in Rusland". „De rol der Loire kasteelen in de Fransche geschiedenis"1, „De heldin van Gaïta" en „Het laatste beleg van Naarden". „NATUUR EN MENSCH". - „De Hofstad", Den Haag. Het kaartnummer von bovengenoemd populair geïllustreerd, maandblad bevat o.m. „Een merkwaardig vulkanisch gebied (Arizona). De wereldkaart van Ma- reator. Bijen, mieren, mensehen De sterrenhemel, enz. 19 foto's en tee- keningen verduidelijken en illustreert den lezenswaardigen tekst. Het menu voor de heele week Zondag: Voorjaarssoep; eiercroquetten, Brussels lof, gebakken aardappelen, vruchtentaar tjes. Maandag: Fransche erwtensoep; abrikozen-rijst pudding. Dinsda g Rijst met kerry; tietensla; citroenvla. Woensdag: Runderlever; gestoofde prei; gekookte aardappelen; fruit. Donderdag: Gekruid gehakt; roode kool; g.ekcokte aardappelen; vanillepudding. Vrijdag: Kabeljauw, Hollandsche saus; gekookte aardappelenf lens j es. Z a tier dag: Koude vischpastei; worteltjes, gewelde boter, gekookte aardappelen; c'hocolade- puddmg. Recepten van de Keukenprinses Voorjaarssoep. Benoodigd11/2 liter water, 4 bouillonblokjes, 1 ons zu ring, binnenste van een kropje sla, bosje kervel, 2 afgestreken eetlepels boter, 4 afgestreken eetlepels b'loem, 1 eetlepel gehakte peterselie, 1 ei, 1/4 ^ter melk. Bereiding: Laat de scho^b,gemaakte zu ring, de fijngesnipperde sla en da af geplukte kervelblaadjes zachtj.es 'gaar smoren in de boter (in een gesloten pan); roer af en toe de groenten, om aanzetten te voorkomen en zorg ervoor, dat de b'oter. niet bruin wordt. Zwanenklaagzang Ik ben een arme vogel, de paria der Gracht, Mijn komst is nergens welkom, niemand die mij verwacht. Ik zwem maar en ik visch maar, den lieven langen dag, Ik voel me zoo verlaten, bij niemand in beklag. 'kVerloor reeds lang m'n wijfje; ik was zoo trots op haar, Wij waren zoo'n gelukkig., tevreden zwanenpaar! Gewond éjén harer vleugels, de dood werd 't bescheid, Toen, kwam voor mij d'ellende; de nare eenzaamheid! De vorige Burgemeester, 'n mensch en dierenvriend Zou nog eens voor mij zorgen, ik voeld' me blij gediend! Mij zou een vrouw' geworden, helaas m'n tweede wel, Maar ach, ze is er nog niet, 'k verheugde me le snel Nu „lente" weer in 't land is en ik rondom mij zie; Nu 'k merels, vinken, meezen en nog veel meer van „die", Hoor lokken en hoor roepen, „au pair" door 't hout zie vlien, Dan zou ik willen vragen, waarom 'k zóó'n lot verdien? Ik jaag vaak in mijn gramschap, m'n vleugels opgezet, Verwoed op alle eenden, ganzen, log en vet; Ik duld zelfs mijn collega's niet in de Versche Gracht, Tot in 't Kaaskens Water heb' ik 'r 'n paar gebracht! Och EdelAchtfc'are Heeren, geef mij een vrouw gezWind, Wij zullen dan wel zorgen voor nest en zwanenkind! Strooi dan de 'bloem in de pan en roer ze door het groentemienglsel; giet onder voortdurend roeren langzamerhand het kokende Water m'et de daarin op geloste bouillonblokjes er bij en 'laat de soep zachtjes nog een kwartier door koken. Zeef de soep, maak ze opnieuw door en door warm, voeg .er de melk bij en giet ze dan (flink roerend) bij het in de soepterrine geklopte ei. Eiercroquetten. Benoodigd: vier harde ©lieren, 1 rauw ei, 1 flinke snee oud brood zonder ko.rst, 20 gram1 bo ter, 1 zeer fijn gehakt uitje, 1 eetlepel' fijngehakte peterselie, wat zout, peper, nootmuskaat, 1 theelepeltje aroma, ©enige lepels paneermeel, pannetje met frituur vet. fiereiding: Vermeng de fijngewreven harde eieren met het in wat water of melk 'geweekt brood, de verschillende kruiden, het zout, de rauwe eierdooier en de aroma tot een goed samenhangend deeg je. Vorm daarvan langwerpige c'ro- quetjes, wentel ze. door paneermeel, haal ze dan door het overgehouden rauwe eiwit en wentel ze nog eens door pa neermeel. Bak ze in het dampend heet frituurvet vlug bruin, laat ze Igioed uit lekken, stapel ze dan op een schaaltje'. VruChtentaartjes. Benoodigd: 250 gram tarwebloem, 175 gram boter, 75 gram poedersuiker, 1 eierdooier, wat water. Bereiding: Kneed alles samen tot een soepel deeg, gebruik echter het water alleen als het strikt noodzakelijk is, om de droge bestanddeelen samenhangend te maken. Rol het deeg vrij dun uit, voer er eenige met boter ingesmeerde zand- t&artvormpjes mee, vul de binnenruimte in elk vormpje aan met een propje pa pier en zet dan de vormpjes op een bakblik in een matig warme oven tot het deeg lichtbruin en gaar is. Laat de gebakjes even in de vorrm'pjes bekoe len om ze steviger te maken; schud ze er dan uit en vul ze met vruchtenmoes of versche vruchten. Fransche erwtensoep. Benoo digd: 250 gram groene erwten, 2 liter water, 2 worteltjes, 1 raapje, 1 ui, 2 preitjes, een paar takjes selderij", 3 aard appelen, 4 bouillonblokjes, 40 gram bo ter, maïzena. Bereiding: Laat de gewasschen geweek te erwten door en door gaar worden in 1 Liter water met zout. Zet intus- schen de in kleine dobbelsteentjes ver deelde gesnipperde groenten en aardap pelen op met het overige water, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost. Laat ze zachtjes in drie kwartier gaar koken. Wrijf de gaar giekookte erwten door een fijne zeef tot purée; verdun deze puréa met het gekookte groentenmengsel, laat alles tezamen nog even doorkoken en bind tenslotte de soep met wat aan gemengde maïzena tot een gelijk geheel, waarin zich geen dunnere bovenlaag meer afscheidt. Proef of er voldoende zout in de soep is, breng ze over in de soep terrine en maak ze daarin af met de in kleine klontjes verdeelde boter. Koude vischpastei. Benoodigd: 500 gram onlgrate koude visch, 1/2 ons boter, 4 eieren, 2 uitjes, 2 afgestreken eetlepels fijngehakte peterselie, peper en nootmuskaat, zout, 1 theelepeltje aroma, i Eereiding: Hak of maal de onlgrate visch fijn, werk ze flink door elkaar met i de peterselie, een fijngehakt uitje, de gesmolten boter, de kruiden, de aroma, I 2 geklopte eieren en wat zout. Smeer I een muurvast schoteltje dik met boter in, bestrooi het met paneermeel en schik op de bodem een figuurtje van het in plakjes gesneden tweede uitje. Doe het vischmengsel in het schoteltje, strijk net glad en bedek hel dan met de twee nog overgebleven eieren, die met" wat peper, zout en nootmuskaat zijn geklopt. I Laat in een matig warme oven de I pastei flink doorbakken, ongeveer drie kwartier, laat ze uit de schotel glijden en dien ze, koud geworden, in plakken op. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid dei' redactie) Copie ivordt niet teruggezonden Anna-Jacobapolder, 3 April 1935. Geachte Redactie, Ter rectificatie en verduidelijking van het verslag in Uw blad van 1 April '35, van de jaarvergadering; der af deeling St.- Filipsland van het Groene Kruis, zou ik gaarne'eenige plaatsruimte verzoeken Ik he'b1 op die vergaderingi omtrent de benoeming van een wijkzuster niet ge vraagd, zooals in het verslag stond: „W aarom juist iemand van Her vormde richting is benoemd, t e r w ij 1 er toch 0 n g e t w ij f e 1 d vele geschikte sollicitanten van Ger. richting geweest zul len z ij n". Immers, de benoemde zuster zou de meest geschikte van alle solli citanten hebben kunnen zijn; en we zou den ons bij haar benoeming dan zonder reserve hebben aangesloten, zelfs al was de R.K. of ook Israëlitische geweest. Miar wat was de zaak. Na nauwge zette informatie bij een der bestuursleden was ons dit gebleken: dat van de 12 geschikte sollicitanten er 4 van Hervorm den en 8 van Gereformeerden huize wa ren. De 4 Herv. zijn alle vier in aanmerking 'gekomen (opgeroepen) en van de 8 Gereformeerden niemand. Deze 8 sollicitatiën zijn terzijde gelegd. Was er bij de 4 Hervormden geen geschikte zus ter geweest, misschien waren ze dan nog in aanmerking' gekomen, maar die kans was, zooals vanzelf spreekt, nihil. Kijk, dat komt o.i. niet te pas in een vereenigingl als die van het Groene Kruis, waar immers geen Godsdienstige gezind ten, maar burgers zonder meer samenwerken. En men behoeft, dunkt me, niet juist Gereformeerd te wezen, om dat onbillijk te vinden; iederonbevoor oordeelde Oud-Gereformeerde of Hen- vormde moet dit veroordeelen. Zulk een bestuurshandeling is mis, onverschillig; of het met goede bedoelingen gebeurt, wat We gaarne willen veronderstellen, of niet. Ik zou zeggen, stelt men prijs op een moreêle en daadwerkelijke medewerking onzerzijds, zooals we die zonder voor behoud tot nu toe verleenden, dan is hier iets te vereffenen, al was het al leen ook maar bijwijze van ruiterlijke erkenning van die bestuursfout. In ons verweer mag in g;een enkel opzicht kerkistische drijverij gez'ocht wor den, zooals gedaan wordt; maar dit is louter voor ons een kwestie van bur gerlijk recht. Met dank voor plaatsing, JOH. SPOELSTRA, Geref. Pred., Anna-Jacbbapolder. L •i 19. Groote ongemakken. Het ging de eerste dagen prachtig, Het weer was mooide zee in rust En soms zag men bij heldre uren Heel in de vert een reepje kust. Aan boord was het ook erg gezellig, Er werd vaak een partij geschaakt, En 's avonds werd op de piano Heel vroolijke muziek gemaakt. Vik zette dan zijn beste beentje En maakte kunstjes bij de vleet Of nam met kwasi-woedend-blaffen De reizigers soms deerlijk beet! De jongens kregen vele vrienden Want iedereen mocht hen zoo graag \l noemden enkle jongedames jan Durf dikwijls: een echten plaag'. Want op een keer stond hij te schreeuwen: O, 0 hoe moet het met ons gaan, Komt allen toch eens even kijken, Daar komt zoowaar een walvisch aam (Naacuk verboden.) De bliksem flitste langs den hemel En zette heel de lucht in gloed, En dan kwam plots over het dek weer Een reusachtige watervloed! Het groote schip leek wel een dopje, Zoo vloog het telkens heen en weer, En af en toe riep een matroos uit: We houden het zoo lang niet meer! De kapitein keek strak en ernstig, Hij sprak bijna geen enkel woord: En er was niets meer te bespeuren Van vroolijkheid en jool aan boord! Het weer werd stadig nog maar erger, Het was formeel nu een orkaan En alles scheen erop te wijzen, Ach, dat de stoomboot moest vergaan! De kapitein, die zag het eerste Het groote dreigende gevaar, Want plotsling riep hij met stentorstem: Matrozen, houdt de sloepen klaar! (Wordt vervolgd.) DE WERELDREIS VAN HARMEN PRET, JAN DURF EN HUN HOND VIKKIE. En tqen men hard kwam aangeloopen Om gauw te zien wat was geschied, Holde hij schaatrend naar beneden, Maar, och, een walvisch zag men niet! Zoo zat hij vol met jongensstreken En vaak deed Harmen met hem mee, Terwijl ook Vik, het dartle hondje, Er ruimschoots nog zijn deel bij dêe. Maar plotseling zou 't anders worden, Er stak ineens een zware wind, Zooals men die op som'ge tijden In d' Oceaan wel vaker vindt. De kapitein keek zeer bedenklijk En stond maar met gekromde rug Aandachtig naar de lucht te kijken Aan de verschansing op de brug. Het scheen een ak'lige historie Het water spoeld' al over boord, En in de verte werd gerommel Van onweer duidelijk gehoord

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 6