KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Zaterdag 6 April. 11.15—1.20 Brus sel (Vlaams); 1.20—3.20 London Regio nal; 3.20—5.20 Keulen; 5.20—7 Brussel (Vlaams); 7—17.50 London Regional; 7.50 -8.50 Droitwidi; 8.50—11.20 Brussel (VI.) 11.20—12 Droit wiek. (Wijzigingen voorbehouden). de in de Kamer gevoerde besprekingen, o.a. door Minister Colijn en dhr. Knot tenbelt. Tal van cijfers werden den Mi nister overgelegd. Waar deze Minister nog heel kort aan het bewind is, verzoéht hij de cijfers in bezit te mogen houden en stelde voor de besprekingen b.v. na een maand voort te zetten. Laat, zoo zegt de Minister, deze be;- spreking dan worden beschouwd als een voorbespreking. Dit werd goedgevonden. Meer dan vol was de zaal in het vereenigirrgsge b'ouw toen de voorzitter van de „Chr. Oranje-Garde,, Don derdagavond de vergadering opende. Na psalmgezang en gebed riep hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe op deze eerste Garde-Avond, en in het bijl zonder den heer Leo Lens, hoofdbestuur der van de Chr. Oranje-Organisatie in Nederland. Nadat de voorzitter, dhr. U. Gorter, het ontstaan van de Oranje-Garde ter plaatse had gereleveerd, trad de O.G. aan. Hoewel zij sinds kort bestaat mag gezegd worden, hun aantreden was flink. Zeker komt daarvoor een woprd van lof toe aan den wakkeren commandant den heer J. C. Spaans. Nadat het Garde lied was gezongen, trad de heer L. Lens op om zijn onderwerp: „Wat wil de 0 r a n j e-G a r d e", uit te spreken. Spr. wil eerst toelichten wat hen drong, die tot oprichting 'besloten, en riep in ons geheugen terug de dagen der Zeven Pro vinciën. Daarna is Oranjelievend Neder land wakker geworden. Het Wilde -too- nen dat zij er was, en men zag het bij Vader Willem's Graf. Duizenden stoere Nederlanders toonden met 'de daad dat Oranje nog leefde in hun hart. En daar bij Willem's graf hebben duizenden de belofte van trouw afgelegd. In het sta dion in Amsterdam was het niet min der. De Rooae Dinsdag is omgezet in Oranje-Dinsdag voor eens en voorgoed. Straks is de weg waarlangs de Konin gin zal rijden om de Staten te openen afgezet door Gardisten. Dan komt spr. tot het tweede gedeelte van z'n onder werp, n.l. wat de Oranje-Garde Wil. De grondslag is: Gods Woord. Dit wil niet zeggen dat zij bekrompen is. Iedere positieve christen kan medewerken aan ons doel en dat doel is, speciaal onder de jeugd van 13—25 jaar de Oranje liefde opwekken en aankweeken. De Jan Salie-geest moet kapot gemaakt worden. De eenheid moet worden getoond onder de jeugd. Eenheid in kleedij op de ver gaderingen, „Wij zijn Nationaal, Oranje klanten". De frissche geest van weleer moet weer in onze jeugd komen, en dat behoeft niet uil het buitenland te wor den geïmporteerd. Spreker besloot zijn rede met een Oranje boven, Leve de Koningin. Een daverend applaus viel hem ten deel. Nadat de Gardisten Reveille hadden gezongen, werd gepauzeerd. Na de pauze volgde declamatie door een 3-tal gardisten en den heer L. Lens. Dhr. van Duin sprak een woord van dank aan allen voor het welslagen van deze avond, in het bijz'onder aan den heer L. Lens. Met een krachtige opwek king tot trouw aan Koningin en Neder land, en na het zingen vain 2 coupletten van het Wilhelmus, werd de vergade ring, nadat dhr. van Duin was voor gegaan in dankgebed, gesloten. 15 jonge lieden gavep zich op als lid, zioodat nu het ledental der garde stijgt naar de 100. In. hotel „Van Oppen" vond Donder dagavond de algemeene vergadering plaats van de Vereenigingj voor Steun'vef- leening bij Ziekenhuisverpléging vooir Schouwen—Duiveland welke vergadering werd gepresideerd door demi heer R. Ger ritsen. Deze verwelkomde, na opening), de aanwezigen op deze 5e algemeene vergadering. Spr. mo;cht constateeren, dat het de vereeimiging in 't afge'oopen jaar goed was gegaan. Zij' heeft velen kunnen helpen en de financiën zijn niet achter uitgegaan. .j i Uit het door den! secretaris, de beier H. U-ijl, uitgebrachte jaarverslag stippen wO aan, dat het totaal aantal patiënten, waar voor vergoeding werd betaald, 116 be droeg. Het totaal aantal nieuw: ingeschre ven leden bedroeg 690. De vereenigingj werd opgericht op 21 Nov. 1929 en trad 1 Jan. 1930 in werking, zoodat thacnjS het 5-jarig bestaan werd; gevierd. De sal do-winst over 1934 bedroeg f 1460,45. Deze werd bij de reserve gevoegd, die thans f4924,20 bedraagt. Het aantal vergoedin gen bedroeg 116, met een totaal bedrag van f7765,79. Gedurende de vijf jaar van de vereen i ging werd aan 368 leiden- 25660,25 uitgekeerd. De voorzitter bracht dank aan den ad ministrateur voor zijn werkzaamheden, di'© geen sinecure zijn. Namens de financiëeie commissi-e bracht de heer J. L„ Legemate rapport uit. Alles bleek in volmaakte orde, waarop den administrateur decharge werd verleend. In de financiëele commissie voor 1935 werden gekozen de hoeren van Toeren, Grpenleer en Swaneveld. De aftredende bestuursleden, Zr, Pptap- pel en dhr. J. Catshoek werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat ihet niet gewenscht is, hoewel een aardige reserve is gekweekt, voorstellen te doen tot uitbreiding van de vergoedingen pf meer ligdagen toe te kennen, maar de veilige weg te bewandelen. Ingekomen was een brief, van 't Zieken huis te Noordgouw e, dat een nieuwe rege- ling wenscht t.a.v. de subsidieverl-eeningj, en wel een jaarlijksche bijdrage van 5 cent iper contribueerend lid der vereeni- giug voor Ziek'enhuisverpleging. De tot nu toé verleende subsidie bedroeg f25, waarvoor 'het ziekenhuis een reductie gaf van. f 0,25 per ligdag. Het bestuur werd gemachtigd tot h'ejt voeren van onderhandelingen met het ziekenhuis om een nieuwe regeling te treffen, maar de vergadering wenschte het voorstel van het ziekenhuis niet te aanvaarden. Na pittige discussies hierpver en over andere huishoudelijke,^zaken werd de bijeenkomst door den voorz. gesloten. De "stemming voor de verkiezing voor leden van den gemeenteraad zal hier op Woensdag 19 Juni e.k. worden ge houden. De modevakschool E. N. S. A. I. D., leerares mej. J. J. Borst alhier, heeft een diploma uitgereikt voor maatknip- pen aan de dames: C. M. van Duiven- dijk; S. Helmstrijd; H. A. Versteeg, al len te Zierikzee, en C. Dorst te Se- rooskerke. Woensdagmiddag omstreeks half 5 hoorde de 14-jarige B. S., die per fiets over de Nieuwe Haven reed, in de buurt van 'het Karsteil 'plotseling een pilons in 'het w^ater. Hij sprong van de fiets en spoedde zich naar den waterkant, waar hij zag dat 't iplm. 9-jarig, zoontje van dhr. S., wonende aan het Karsteil (vermoe delijk spelenderwijs) te water Iwias ge raakt. Daar het hoog water was, ge lukte het B. S., vanaf den waterkant den jeugdigen drenkeling, die reeds een lieer onder water w'as gewbest, bij zijn trui te .grijpen en aldus op den wal te trekken, zoodat deze 'er gelukkig slechts met een nat pak afkwam. Hulde aan den jeugdigen red-der (lid van idle Z.Z. R.V.) voor zijn tegenwoordigheid van geest! Donderdagavond werd de jaarlijk sche S. D. K. B.-a vond voor een nage noeg geheel gevulde Concertzaal door den voorzitter, de heer J. C. Braven- boer ingeleid. Hij heette den heer Wit- termans, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de hoofden van onder wijs en verdere genoodigden, henevens alle .medewerkenden en bezoekers har telijk welkom'. Aangezien in den winter 'hier niet ge korfbald wordt, stelde spr. ide S.D.K.B.- avond voor, als de tooverstaf, die 'de vereenigingen uit hun winterslaap wek ken moet, alvorens ze een nieuw' sei zoen ingaan. Nieuwe -tanden 'wordem ge legd, nieuwe plannen 'gevormd. Daarna wenschte spreker alle aanwezigen een gezellige avond en gaf het woord aan den heer M. Hage, die op aardige wijze een schets van Stofkooper voordroeg. Als volgende nummers van het pro gramma vroegen de gymnastiekvereni gingen de aandacht. Voor de verrich tingen van deze verwijzen we naar de verslagen der diverse uitvoeringen, al leen 2 nummers willen 'we nog even aanstippen, n.l. de krachtige vrije oefe ning van de- werkende leden vain „Olym- pia" en het damesnummer „Het Angelus" van „Rust Roest", waarbij de zaal merk baar onder den indruk was, en 'dat zoo niet hèt mooiste, dan toch êén der mooiste programmapunten van de ;ge- heele avond was, w'aar de zang niet iwiéi- nig het zijne toe bijdroeg. Na de pauze volgde de uitreiking der kampioensprijzen door de S.D.K.B.-vootf- zitter aan de afdeelingen. Die eerste en tweede prijs waren voor 'het le en 2e twaalftal van „Olympia". Zij waren ten volle verdiend. De derdie prijs behaalde „Rapide" te Burgh, de vierde „R.O.D.A" te Brouwershaven. De laatste tw'ee Wa ren geheel nieuwe kampioenen, wat de voorzitter 'buitengewoon prettig vond, om dat het de andere vereenigin'gen, die nog nooit een kam'pioensprijs 'behaalden, ani meert. Onder dankzegging aanvaardden de afgevaardigden de prijzen. Daarna kwam; het tooneelspel aan de beurt, waarbij de K.V. „Excelsior" op niet onverdienstelijke wijze een blijspel van J. J. Rentmeester: „Een knap stel" ten tooneele 'bracht. Als nummer 6 van het programma vond de H,D.S*revue in twee bedrijven ,,'t Winnende dc&punt in de mand 'brengt de pijl in Amors' hand", veel 'bijval. Hij werd op een aardige en muzikale ma nier voorgedragen en gezongen. Vo.oral het „korfballied" sloeg in. In het slotwoord dankte de voorzitter vooral de heeren Paauwe en Brouwer, die hel leeuwenaandeel tot het welsla gen van dezen avond hadden bijgedra gen. Hij wenschte de aanwezigen een prettig samenzijn in „Dancing. Moderne", waar „The accOrdeon Players" vroolijke dansmuziek ten beste gaven. Het was een gezellige avond! RENESSE. Woensdagavond j.l. is alhier onder groote belangstelling uit verschil lende mLddenstandskri'ngen, Oen. Mid den s t a n d s c o m m' issie benoemd. D® vergadering werd geppiend door die (heer L. M. v. Breien, namens het comité van voorbereiding. Nu de reorganisatie van „Renesse Vooruit", aldus spr., een feit is geworden-, zijn uiteraard verschillende punten, welke het comité op zijn pro gram had genomen, overbodig geworden. Toch verdient het aanbeveling, dat de middenstand eens gezalmienlijlk van ge dachten wisselt over de mogelijkheid van organisatie en samenwerking. Re- nesse is een gemeente met een toe komst, maar hiervoor is het moedig, dat op verschillend gebied intensief wordt gewerkt. „Renesse Vooruit" ikan de algemeene en vreemdelingenbelanjgen dienen, niet echter de belahgen van een bepaalde groep. Daarom acht spreker het ge wenscht, dat de middenstand overgaat tot het instellen van een 'commissie, welke de belangen van de middenstand op de. ruimst mogelijke wijze zal behartigen, jen in. samenwerking mét Renesse Vooruit vruchtbaar zal kunnen werken. Oorspron kelijk lag" het ih de bedoeling, ieen ver- eéniging op te richten, maar spr. kan hiervoor zelf geen warm pleidooi houden, nu de omstandigheden zich hebben ge wijzigd. Het voorstel tot instelling van een Middenstandscommissie werd daarna in stemming gebracht zijnde, met slechts enike'e stemmen tegen, aangenomen, waar bij1 beslotem werd, dat bestuursleden van „Renesse Vooruit" geen lid der commis sie konden zijn. Hierna werd overgegaan tot een. verkiezing en werd de commissie als volgt samengesteld: L. de Ruiter, voorz., J. Prum'mel, secr., J. B.raber, pem- mingm., G. v. Sluis, P. C. Verton, L. Ver- seput, N. A. Krijtmse Locker, leden. De Middemstandscommissie zal zich voor'oo,- pig op haar nieuw werkterrein oriëntee- reni en zoo nfogelijk mlet voorstellen ko men. O.a. zal de mogelijkheid van e.en 'winkelweek met attractie onder oogen worden ;g ezien. BROUWERSHAVEN. De keuring van. de dienstplichtigen van de lichting 1936 zal alhier plaats hebben op 30 April a.s. in het Stadhuis'. De ingeschrevenen \opr" die lichting van degemeenten ELkerz&e, Burgh, Noordw'-elle, Haamstede, Noprd- gouWe, Zomnemaire en Duivendijke zul- leni eveneens alhier worden gekeurd. DREISCHOR. Vorige week herdacht te De B,ilt, dr. H. J. der Weduwen, arts aldaar, 'het feit, dat hij voor 40 jaar promoveerde tot arts. Na zijn promotie vestigde hij zich direct te Aalten (Geld.) alwaar hij 37 jaar de dokterspraktijk uit oefende. In 1933 vestigde hij zich te De Bilt, aanvankelijk met het voornemen geen praktijk meer te zulllen uitoefenen. Maar dit voornemen liet hij al spoedig varen. Het lag in zijn bedoeling op be scheiden wijze te De Bilt te praetLsee- ren, maar weldra breidde zijn patienten- kring zich sterk uit, wat bij zijn jubileum op Zaterdag 1.1. bleek, toen zeer velen hem kwamen gelukwenschen en" deze fe licitaties lieten vergezeld 'gaan van blloem- stukken e.d. In intiemen kring werd dit jubileum in zijn familie en zijn zoon en opvolger te Aalten, dr. der Weduwen Jr. herdacht. BRUINISSE. Voor de a.s. gemee|n,te;- raadsverkieziwg zijn door de Staatk. Ger. Partij op de caaididatenlijst geplaatst: 1. K. Geluk (aftr.), 2. M. Verkamïnaini, 3. R. de Waal, 4. J. SchilperooTt, 5. J. v. Gilst, 6. J. v. d. Berge. STAVENISSE. Dinsdagavond j.l. hield ir. Varekam'P uit Amsterdam voor een geheel bezette z'aal in hotel van Dalen een lezing voor de N.S.B. Hij begon niet te wijzen op de huidige verwordinjg van het maatschappelijke en politieke leven. De N.S.B., wars van alle partijgekonkel, wil 'werken in het alge an een belang. Men wil een samengaan van het ge- heele Nederlandsche volk. Niets heeft de N.S.B. met het buitenland te maken. (Bij het vaak vinnig debat bleken de toe hoorders dit zoo maar -niet voor 100 o/o te akcepteeren. Corr.) De Staat heeft zich te bemoeien met Zuivere staatsza ken en daarbij het gezin en de kerk te beschermen. De macht van de Staat imoet echter ophouden op den drem pel van de kerk. De spreker ggf ruime gelegenheid tot het wisselen van gedach ten. Dat hierbij de verschuilende toestan den in één onzer nabuurstatem op het tapijt kwamen, valt licht te begrijpen. Evenzoo kwam wel vast te staan, dat de vergadering nog niet zoo voelde voor de, van vreemden bodem, geïmporteer de N.S.B.-beginsels. In de heden (Vrijdag) morgén ge houden vergadering van den gemeente raad deelde de heer A. van Luijk mede dat hij niet meer in aanmerking wensch te te komen voor een herbenoeming tot lid van den raad. ST.-ANjNALANDDe heer Adr. Goede- gebuüre herdacht deze wieek 't feit dat hij gedurende 50 jaar de functie van onder en opperbrandmeester vervulde. Door 't gemeentebestuur werd hem als aanden ken een wandelstok aangeboden met zil veren knop en inscriptie. Zooals bekend, werd hem door H.M. de Koningin de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau verleend. Burgerl. Stand over Maart. Géboren: 8. Louisa Hendrika Constantina, d. van M. Rijn berg en ,H. M. Capelle; 15. Jacob Johan nes, z. van J. P. den Engelsman én H. J. Stoutjesdijk; 20. Adriaan, z. van C. G. Goedegebuure en D. Burgers; 22. Ja cobus Pjeter, z. van J. C. Hage en T. Gunst. Gehuwd: 1. L. J. van Popering, 23 j. j.m., en N. M. Goedegebuure, 20 j. j.d.; 28. J. Pipping, 25 j. j,.m. (van Oud-Vossemeer) en C. van Daalen, 21 j. j.d. Overleden: 19. J. F. Slols, 61 j., wed. van L. Slootmaker; 31. N. Elen- baas, 68 j., edhtg. van A. W. Heijboer. Loop der bevolking. Ingekomen: J. M.a Heijboer, van Haamstede; A. J. van Oudenaarde van Anna Paulowna; K.a A. C.a Hendrikse, van Poortvliet; Wed. J. Slager en kind, van Scherpenisse; P.a de Graaf, van St.-Maartensdijk. Vertrok ken: J. M. Quaak en gezin, naar Poort vliet; H. P.a Boon, naaf Scherpenisse; E. M. Elenbaas, naar Poortvliet; H. te Hennepe, naar Naaldwijk. THOLEN. Met de weervisscherij is deze week weer een aanvang gemaakt. De vangsten zijn, evenals voor den botvis- i sc'her, tot op heden zeer geringi, wat wel toe te schrijven zal Zijn aan net j gure koude weer. Naar wij vernemen is de heer L. Geluk, chef-monteur tij den telefoondienst alhier, met ingang! van 1 Juni a.s„ overgeplaatst naar Breda. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdagavond hield de Coöp. Electr. Central® alhier haar algemeene jaarvergadering. Gunstig rappprt werd uitgebracht door een financiëele commissie over 1934. Uit- lotingi had plaats van; twee obligaties, elk groot f 1000, nummers 38 en 62. Als be stuurslid in de vacature-J. L. Geluk, werd gekozen de heer M Bil, terwijl als zoodanig werd gekozen, de heer M. Zeedijk. Tot lid van den Raad van Toe zicht werd bij loting aangewezen dhr. C. van Iwaarden. Besloten werd, ingaan de 1 Januari 1935, de prijs van het stroomgebrulk met 10 pCt. te verminde ren, terwijl het stio.omgebruik boven de garantiebedragen Wordt geleverd tot 10 ct. per K.W. Leden betalen dus thans 40 cent, niet-leden 45 cent per K.W. Van den Minister Was bericht ontvangen d3t de Omzetbelasting 1 cent per K.W. be draagt, 'welk bedrag echter niet op de verbruikers wordt verhaald. In 1934 werd wegéns stro;omlevering ontvangen f 15945,12; de schuld per 1 Januari 1935 bedroeg f79413,34; aapi rente werd be taald f4272,70; voor aflossing is beschik baar f7304,17; de exploitatiewinst be droeg f6644,17. SCHERPENISSE. In de gehouden a'ge- meene vergadering van den kolenboaid „Algemeen Belang", in hotel „De Gouden Leeuw", werd door den penning meester reköning en verantwoording1 ge- dalain, waaruit bleek, dat er in 1934 Was verhandeld 1998i/o H.L. steenkolen. Die ontvangsten bedroegen f 2137,971/2 en de uitgaven f 2175,90i/o, .alzöo1 een nadeelig saldo» van f37,93, doch met een voorraad kolen van 2821/2 H.L. De aftredende be stuursleden, de he&rien Jan Keur en M. Aindriesse, werden wedierom herkozen en tot leden van de commissie tot naziön der rekening de heeren C. Slager en M. Dajke. In de gehouden vergadering vanj den dijkraad van 't 'ealamiteuze W a - t erse hap Scheïp ewisse wiérd de! begrootimgi 1935-36 vastgesteld in ontv; eru uitg. pp f 18206,46, met een onvoor zien van f2293,94. Het dijkgeschot voor dien dienst werd vastgesteld op 'f 16884,78. Besloten 'werd geen bijdrage van de aan grenzende po.Iders te heffen. De ver kiezing voor de leden van den gie •- meenteraad is door B. en W. vastge steld op 19 Juni a.s. OUD-VOSSEMEER. In de zaal van dhr. M. J. Ampt werd vertoond „Het meisje met de blauwe hoed", de bekende film', vooraf 'gegaan door >eenj paar kleine stuk ken,. die zeer koddige; tooneelen bevatten^ Wij' melden een en ander, om'dat er niet minder dan pl.m'. 200 bezoekers waren én de zaal niet .alleen uitverkjoeht was, maar er ook enkelen niet konden wor den: toegelaten, omdat de zaal te vol wérd, 1 j 1 CONCERTZAAL-BIOSCOOP Op Hoop van Zegen Op Sc'heveningen heerscht een vre dige stemming. Overal werkende men- schen en spelende kinderen. Ook bij Kniertje, het oude visscbersvrouwtje, dat mog zoo stoer is in weerwil van haar leeftijd, wordt aangepakt. Zij en haar nichtje Jo, die bijl haar in 'huis is, moeten zwo ©gén: om in 't onderhoud te voorzien), Kniertje heeft twteei zoons: Barend, de jongste, die niet varen wil, en Geert, die marinier is. Geert houdt van Jo, en dat Jo lang niet .afkeerig van hem is, hoort !m|en direct aan haar toon, als zij haar tante vertelt, dat Geert dien avond Zal komian. 's Avonds zullen zij' in 't Zwaantje dan sen.'. Het is in het Zwaantje, dat Geert zich in een twist mengt en tot drie maanden gevangenisstraf 'wiordt veroordeeld. Thuis bij Kniertje is men daarover ver drietig, maar Clementine, de dochter van reeder Bos, zorgt met Cobus en Daantje voor wat afleiding. Cobus is Kniertje's broer en met z'n vriend Daantje vo,rm;t hij een duo, dat zoo teekeniend is voor de sfeer van Seheveninglén. W,ant de bei de pude ex-ze erobbiein brengen aan me nig tooneeltje de lichte noot, geven blijk van een gezondejn volkshumor. Zoo langzamerhand wordt het .gezel schap voltallig als Barend. Kniertje's jong ste zoon, zich bij hen voegt en ook J01 en later Kniertje. Op !haar wandeling is Clementine in ge sprek geraakt met den timmerman Si mon, en als zij op 'kantoor van haar vader komt, wil zij hem' vragen of het waar is, wlat Zij! hoorde. Maar deze, bang, dat hem in de kaart gekeken wordt, snoert haar mpnd en geeft beviejl, de „Op hoop van Zegen" reisvaardig te ma ken. Simon echter praat er met miaerdere mehschen over volgens hem' is hielt een te groote waag. De „Hoop" is leien rotte, wrakke schuit. Reeder Bos is eeni bezoek bij Kniertje gaan afleggen en deze is vierrast door zijn laanbod, haar jo.ngsten zoon Barend op de „Op Hoop van Zegen" te laten aanmonsteren. Zij doet een) goed woordje voor Geert, omdat hij „gezeten" héefft. En reeder Bos stemt grootmoedig 1,010. Barend is tegen zijn wil in gedwongen hij wil alles voor z'n moedei' doen, maar niet varen. Een verschrikkelijke pa niek maakt ziéh van den jongen meester, als hij deinlkt, dat hij dan ook eens zal vefrdrinken, net als z'n vader en z'n beide broers. Kniertje heeft echter het lot van Ba rend bezegeld, door het contract voor hem te teekeniem bij! den reeder. Zij heeft f 25,— voorschot gekregen en op den dag dat de „Op Hoop van Zegen" uitvaart, wordt in Kniertje's schamele woning feest gevierd, want zij is jarig 1. Allen zijn present om Kniertje nog velé jaren toe te wens Chen. Alléén Eareind ontbreekt, en 'we zien hem op het schip, dat hij 2ioo aanstonds zal moéten betreden. Ont zet kijkt hij im{ 't ruim, het 'hout, waaraan hij zic-h vasthoudt, brokkelt onder zijn handen af, men loopt zoo in het water, dat iin het lekkende ruim gesijpeld is. Barend is overtuigd, dat de geruchten waarheid bevatten, hij ziet, dat 't séhip „ijot" is... en geheel ineengedoken van angst zoekt hij een goed heenkomen. Bij Kniertje wordt de feeststemming onderbroken door Bos, die waarschuwt, dat het meer dan tijd is, dat Geert ien Barend ztich aan boord begeven. Geert pakt z'n boeltje bij elkaar. Barend ver schijnt in de woning, als alleen nog maar Kniertje thuis is. Zij houdt het verhaal van den jongen voor fantasie. Maar n'ets kan Barend er toe bewegen zich naar het schip te begeven. Twee veldwachters moeten hem gaan halen. Hij klampt zich wanhopig aan den deurpost vast, en het zijin Kniertje's handen, die de zijne; los •maken. Zijn moeder blijft gebroken achter Zij, die thuis blijven, hervatten )hun dagelijksch werk, en alleen Kniertje, die wat ouder, vermoeider lijkt dan ge woonlijk, is iets anders dan gewoonlijk. Haar twee laatsten zijn nu ook op ze®. Maar anders wacht iedereen welgemoed op de thuiskomst van de „Op Hoop van Zegen", Mapietje en Jo, natuurlijk wiel het opgewekst. Maar Simoin vertelt maar en meer van den slechten staat, Waarin hiet schip verkeerde, toen het uitvoer. „Er mpet geen slecht weer komen...." Het slechte weer komt toch. Dé storm komt aanzetten, al heviger en heviger. Men ziet de „Op Hoop van Zegen", dié den ongelijken strijd tegen de elementen moet opgeven. Barend ziet een visioen van Simon voor zich, die hem waarschuwt. Geert ziet z'n broer en wil hem helpen, we zien hoe Barend zich aan hem vast klampt. Thuis is mem ook onder den indruk gekomen, de storm is buitengewoon he vig. Mari,etje, Saart en Jo zitten mat Kniertje om de tafel.-, Een gedrukte stem ming maakt zich van hen meester. Dam komt er een telefoontje: Een luik, gemerkt 47, is aangespoeld en pok een lijk, dat mem geïdentificeerd heeft: Ba rend. Nu is er bericht: de „Op Hoop van Zegen" is vergaan. Dear stormt de verontwaardigde Simon het kantoor van Bos binnen, den reeder 'en zijn dochter voorhoudend, dat hij hen gewaarschuwd had, maar hij wordt; het kantoor uitgezet. Niets interesseert Eps op dit oogemblik dan zijn verzekerin gs-po'. iss.en hij krijgt een schok, als hij' gewaar wordt, dat Kniertje w'ezen'oos op een stoel ach ter hem zit. Ze valt fliauw' als ze de be vestiging van het nieuws ,uit Bps' mond hoort. RECHTZAKEN De aanslag op den politie-commissaris Het O.M. bij de rechtbank te Rotter dam heeft tegen den hoofdagent v. d. K., die op 1 December j.l. te Schiedam den commissaris van politie Ellenber ger in zijn 'bureau heeft doodgeschoten, 20 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 16 April. ONDERWIJS Mem schrijft ons: Maandag 1 April vierde mej. A. W, Schulliinig haar 25-jarig jubileum als on derwijzeres aain de openbariei lagere school te Kerkwerve. Reeds' vroeg wapperde van, vele wonin gen die vaderlandsche driekleur. Haar schoollokaal was feestelijk versierd. Om ongeveer 10 uur werd, de jubilariesse met haar familie irn de school verwelkomd door het Hoofd der! school, dhr. Heijboer. De burgemeester met de gemeenteraad', de ouder-commissie, verschillende oud leerlingen, vele biel angstellenden en, niet te vergeten, de schoolkinderen, waren hierbij aanwezig. De burgemeester, dhr. Boogerd, sprak haar eerst toe uit naam van den héetr inspecteur van het lager onderwijs. Diéze kon wegens een ambtelijke vergadering niet aanwezig zijn. Mej. S. werd dank gebracht voor haar groote toewijding aan het kind. Vervolgens sprak de burge- meester haar nam'cns gemeenteraad en burgerij toe. Hij dankte haar o. m. voor het goede werk, dat zij aan deze school in de 25 jaren heeft verricht. Bij zijn felicitatie bood hij haar als blijk van waardieering namens burgemeester en, ge meenteraad een schilderij aan. Vervolgens sprak de heer Heijboer haar toe, die haar huldigde als een, beste leer kracht tn haar lof toezwaaide voor de goede verstandhouding en samenwerking, die het pinderwijs zoo gunstig beïnvloe den. Bij zijn felicitatie werd tevens de hfamilie van mej. S. geluk' gewenscht., De leerlingen boden haar ,een prachtige staande schemerlamp aan, benevens een mooie mand bloemen. Ook oud-leerlingen boden haar souvenirs aan in de vorm van een klok, bloemen en een foto van de school. (Dit laatste; cadeau was afkom-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 2