ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JAN LEMAIRE VRIJDAG 5 APRIL 1935 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD Duivendijke HINDERWET Algemeen Overzicht BINNEN LAND FRANS MURK, Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee fl,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt des Maandags, "Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave!: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 91STE JAARGANG No. 12757 ADVERTENTIEN: van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Advertentiën voor - en abonnementen op ons blad, worden aangenomen door onzen Agent, den heer H. Heijhoer DE DIRECTEUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van P. VOGELAAR, Broodbak ker te Zierikzee, om in het perceel B 379, kadastraal bekend in sectie A, no. 380, een electromotor van 3 P.K., tot het aandrijven van vier bakkerijmachines te mogen plaatsen, door hen is ingewil ligd. Zierikzee, den 2 April 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Eden's politieke kruistocht geëindigd. Aan den vooravond van Stresa Met het bezoek aan Praag eindijgjde de diplomatieke verkenningstocht van Eden. Heden (Vrijdag) wordt hij te Lon den terugverwacht, waar alsdan een bij zondere bijeenkomst van het Britsche ka binet zal worden gehouden ter bespre king van de bevindingen van Eden te Moskou, Warschau en Praag. In het be gin van de volgende week begeven S'r John Simon en Eden zich dan (naar Stre sa, om daar met Laval en Mussolini overleg te plegen over wat thans ver der, op grond van de bevindingen der Britsche ministers, in het kader van de Londensche voorstellen van 3 Februari tot organisatie van den vrede, kan ge schieden. De ervaringen welke Eden in de door hem bezochte steden heeft opgedaan, zijn wel zeer verschillend. De besprekingen te Berlijn hebben geleid tot opheldering van den toestand. Londen weet inu vol komen wat het aan Berlijn en de Duit sehe herbewapening heeft. Te Moskou heeft een sfeer van groote 'geestdrift (althans van Russisehen kant) geheerscht en is een formule voor een vriendschap pelijke samenwerking tusschen Engeland en Rusland gevonden. De uitbundigheid, waarmede de Russen hun Ehgelschen 'gast hebben verwelkomd en hun snelgegroeide vriendschap voor Londen hebben betuigd, ontbrak intus- schen te Warschau. Met volkomen cor rectheid is Eden in de Poolsehe hoofd stad ontvangen. Men heeft de weder- zijdsche standpunten ten opzichte van het Oostelijk pact uiteengezet, de wen- schelijkheid van grooter economische sa menwerking onderstreept, maar... Polen blijft afkeering van pacten van onderlin- gen bijstand, welk standpunt hetzelfde is als dat van Berlijn. Polen heeft met zijn twee groote bu ren non-agressiepacten afgesloten, het acht deze verzekering te zamen met de verdragen van Frankrijk en Roemenië, voldoende en wil zich niet binden aan een verdrag van wederkeerigen militai ren bijstand. Het wenscht noch Duit sdie, noch Russische troepen op zijn grondgebied te zien, zij het als vrien den en helpers, zij het als vijanden, daar het de overtuiging koestert, dat in beide gevallen verlies van grondgebied het ge volg ervan zou kunnen zijn. De vraag wordt nu actueel of Parijs er in zal berusten dat Polen voordeel blijft trekken van het Fransc'he bondge nootschap en tegelijkertijd een politiek volgt, welke men in Frankrijk voor pro- Duitsch houdt. De mogelijkheid lijkt der halve niet buitengesloten, dat Warschau voor de definitieve keuze: „of het élén of het ander" zal worden gesteld. Het bezoek van Eden aan Warschau heeft opnieuw1 de moeilijkheden doen uit komen voor de mogendheden, die van verwezenlijking der in de Londensche voorstellen belichaamde denkbeeüden een bevredigende organisatie van den vrede verwachten. De afwijzende houding van Polen blijft de voornaamste hinderpaal voor het succes van die voorstellen. Zondagavond 8 uur, draagt voor in „Huis van Nassau", uit werk van: QUERIDO, HaSEK, JACK LONDON e. a. Werklozen-kaarten verkrijgbaar Zaterdag van 7-8 (niet zooals eerst gemeld van 8-9). De Intern. Fascistische conferentie Vragen van kamerleden In.verband met de in Amsterdam ge houden intern, conferentie heeft de heer Mendels, Eerste Kamerlid, o.a. aan den Minister van Justitie gevraagd: Waren deze buitenlanders niet onderworpen aan het verbod voor vreemdelingen om hier te lande aan eenigerlei actie van poli- tieken aard deel te nemen? Zoo ja, waar om niet? Indien dit verbod wèl van toepassing was, zijn er dan maatrege len genomen het te doen opvolgen, em zoo ja, welke? Het Tweede Kamerlid Schalker heeft o.a. gevraagd: Is het den minister be kend, dat aan deze besprekingen, welke om. zouden hebben geloopen over den corporatie ven staat en over hetgeen er is bereikt, ook is deelgenomen door A. Mussert, algemeen leider der N.S.B., dia vergezeld' was van „zijn chef van de afdeeling buitenlandsche zaken", graaf Oterdorff? Is de minister niet van mee ning 'dat er aanleiding is een oinderzoek in te stellen naar wat precies het doel en de werkzaamheid is van de z.g. „af deeling buitenlandsche zaken", die A. Mussert er op na blijkt te houden en van de resultaten van een dergelijk on derzoek de Kamer op de hoogte te stel len? De K. 18 aan de Kaap Naar het einddoel Op 7 Maart is de „K XVIII" vertrok ken van Buenos. Aires; op den twintig sten van deze maand bereikte de 'duik boot Tristan da Cunha, na een moei lijke reis met veel storm ien hooge zeeën. Twee etmalen slechts duurde het op onthoud op hel eiland der schipbreuke lingen, die afstammen van onzen land genoot Groen. Op 22 Maart ging het verder, nu op Kaapstad af. Dit deel van den tocht deed het weer zich van heel wat betere zijde kennen, al bracht het laatste stuk blijkbaar mist. De K. XVIII is thans te Kaapstad; voor de tweede maal is Afrika (Dakar was het eerste station), na een uitstapje naar Zuid-Amerika. Weer een traject en een zeer moei lijk! afgelegd en heel Nederland is verheugd! Soms zien wij het gebeuren, dat de' belangstelling; taant, als de vojl- brenging van een taak langen tijd vor dert. Hier is het anders. Hoe langer de duikboot vaart, hoe meer de belang stelling stijgt. Wij bewonderen die stoere zeelui en wij 'zijn ook een tikje afgun stig, omdat zij het verstaan, w'at wij in dit krakende werelddeel zou gaarne zou den willen zijn: „Rustig te midden der woeste baren". De executie van landelijke eigendommen Dinsdagmiddag hebben vertegenwoordi gers van. de Vereen'Jging van directeuren van Hypotheekbanken, de Nederlandsche Vereemiging ter bevordering van het Le- vensverzekerfngsw'ezende Nederlandsche Spaarbanikbond en de Broederschap van Notarissem, in Nederland, op het departe ment van justitie een bespreking gehad met de ministers van justitie, van ©eco nomische zaken en vanj financiën omtre|nt de door de regeerinig1 getroffen maat regelen met betrekking tot de landbouw- hypotheketo. Hunnerzijds hebben de ministers den nadruk gelegd op het zeer bijzonder ka rakter va*n den maatregel. In de eerste plaats in de maatregel voorloo- p i g. Wanneer de regeering de wette lijke regeling aanhangig zou hebben ge maakt zonder eerst dszen'tijde ijkei (maar regel te treffen, zou het groote gevaar hebben' bestaan, dat inmiddels minder scrupuleuze crediteuren talooze. execu ties zouden hebben geforceerd. lm de tweede plaats vestigden de mi- De ongeliikki\Jsts mensc'hen zijn dis- genen, die altijd en in alles en alleen aan zichzelf denken. nisters! er de aandacht op, dat zoowel de getroffen/ tijdelijke maatregel als 'het in te dienen wet'ontwierp, zicfc uitsluitend bewegen op het terrein van de land bouw hypotheken, waar de posi tie een geheel andere) is dan bij de hypo.- theken op andere eigendommen. Immers de overheid verleent aan het landbouw'- bedrijf in zeer belangrijke mate steun om dit bedrijf voor ondergang te behoe den'. Zij moet daarbij evenwel invloed kunnen uitoefenen pp die verstrekking van dezen steun en weten aan wie en in welke mate hij uiteindelijk ten goede komt, opdat hij aami zijn doel zal blijven beantwoorden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Fusie van biz. scholen In het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. ,pemeente te J ut ph a as is in tegenwoordigheid van minister Marchant den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Breukelen, en van ker kelijke en burgerlijke autoriteiten, de nieuwe christelijke school geopend, ont staan door de vrijwillige samenvoeging van de Ned. Herv. Gemeente-school an de school op Gereformeerden grondslag. Men verwijt mij, zei de minister, dat ik openbare scholen concentreer en heeft •mij gezegd, dat ik dan ook de bijzondere scholen moet ooncentreenen. Gelijke mon niken, gelijke kappen. Doch dan antw'oord ik: ongelijke monniken, geen gelijke kap pen. Er bestaat verschil tusschen open bare en bijzondere scholen, zoowel his torisch als naar haar karakter. Dwong is het allerlaatste dat men ten aanzien van bijzondere scholen kan toepassen. Daarom is het verheugend, dat men el kaar in Jutfaas heeft gevonden. Overreden en gedood Dinsdagavond stopte de vrachtauto van den dienst Goes—Rotterdam te Krab bend ij k e voor het afgeven van een pakje. De knecht van den ondernemer, zekere L. v. d. Vreede uit Goes, wilde, terwijl de auto langzaam 'begon te rij den, op de treeplank stappen. Hij stapte echter mis en kwam terecht tusschen cabine en aanhangwagen, met het ge volg dat hij onder een wiel van den aanhangwagen kwam en Werd overreden. Hij was op slag dood. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Brutaal heerschap Een zeldzaam brutaal heerschap heeft zich dezer dagen igenesteld in het land huis „De Zevenbergen", staande aan den Rijksweg te Mook (Limburg). Dit land huis is het eigendom1 van mr. J. Sant man, advocaat te Nijmegen. In de win termaanden is het landhuis meestal on bewoond. De man die thans zijn aan dacht op het landhuis had laten vallen heeft het zich al heel gemakkelijk g(e- maakt. Hij had een ledikant met bedde- goed van een der slaapvertrekken naar beneden gebracht en dit in de woon kamer opgesteld. Daarna heeft hij all- vertrekken grondig doorzocht, den in houd tfan de kasten en den kelder ge ïnspecteerd en, na bevonden te hebbeni dat er leeftocht was, 'besloot hij té blij ven Iogeeren. Vermoedelijk is dat 'gerui- men tijd het geval geweest. Toen men dezer dagen de woning, binnenkwam], trof' men een ware chaos aan, terwijl een aantal voorwerpen wordt vermist. De politie zoekt dezen niet-betalenden logé. KORTE BERICHTEN In een conferentie met belanghebben den; is van Regeeringszijde medegedeeld1, dat de regelilnig bij K. B. betreffende de executiebeperkimg van landbouw hy po the keini een voorloopig karakter draagt; een wets/ontwerp deze stof re gelende is zeer spoedig te wachten. I Blijkens het verslag) van de meeelfa- brieken van de Ned. Bakkerij werden we derom gunstige resultaten bereikt. De winst ter verdeling bedroeg f418.653 (f414.347); divideipdvoorstel 6 pCt. (onv.) op aandeel en en 10 pCt. (onv.) omzetpre- mie per 100 K.G. bloem1 en meel. Met het oog op den noodtoestand der bakkerij wordt extra-voorz'eiiing getroTen, ech'er wordt uiting gegeven aan vertrouwen in de toekomst. DAMES Wenst U met Pasen een MOOI KAPSEL? Uw adres is HAVENPLEIN D 378 - Tel. 235. Tijdig bespreken, aanbevolen. Namens het bestuur'der Maatschappij der Ned. Letterkunde beeft prof. dr. J. dei Vries te Leideni den minister van On derwijs een krachtig ingrijpen tegen de onvoldoende zorg vioor 'het onderwijs in het Nederlafrtidsch op de gymnasiale en middelbare scholen, gevraagd. De Ned. Barnk heeft haar wisseldis conto herhoogdu Die reden., dat de Bank thans tot een verhopgimg van haar disconto overgaat, is miiet te zoeken in een wensch haar goudvoorraden' te behouden, doch in Ihaar verlangen om de onrust, die goud versche pingen op groote schaal plegen te wek ken, te voorkomen. - Naar het „Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt, heeft de „Reichs- stelle für Eier" te Berlijn een bestelling gedaan iv'oor de levering in April van 171/2 millioen; eieren, te leveren in tooel- huisverpakkinig, en bestemd voor opslag in, Duitsche koelhuizen. VAN HEINDE EN VER Tweemaal op den electr. stoel Bij de terechtstelling van den ter dood veroordeelden moordenaar Chester No- vak, door middel van .den electrischen stoel, constateerde de gevangenisarts, dat het lichaam van den geëxecuteerde na afloop van de executie nog levensteeke nen vertoonde. De zoo goed als lev ens- looze Novak werd .opnieuw' naar den electrisehen stoel gedragen en voor de tweede maal ging de stroom door hem heen, waarna de aanwezige doktoren den dood constateerden. De Duitsche luchtvloot Sir John Simon deelde in het Engelsdhle( Lagerhuis mede, dat Hitier hém' te Ber lijn in algemeene termien 'had medege deeld, dat Duitschlamd op het gebied der luchtmacht etii gelijke sterkte |had bereikt als Engeland. Volgens Reuter be schikt D'uitsichlamd over 1800 oorlogs vliegtuigen. Oostenrijk's weermacht De Oostenrijksche regeering geeft a!s haar meening te kennen, dat rechtsge lijkheid voor Oostenrijk ten aanzien van het leger een natuurlijke zaak is. Er worden, daarom toebereidselen get. off en om de weermacht uil} te breiden. Berthold Jacob Naar het schijnt, zijn de Duitsche auto riteiten geenszins bereid, gevolg te ge ven; aan het door Zwitserland gedamie verzoek tot uitlevering van den naar Duitschland ontvoerden journalist Bert hold Jacob. In Duitsc'hei verantwoordelijke kringen schijnt men de stelling te willen handhaven, dat Jacob door een „agenlt provocateur" naar Duitschland is gelokt, waarheen hij zich. vrijwillig zou hebben begeven. Dakloozen verbrand Bij opruimingswerk te Uzhorod in Tsje- choSlowakije, waar een aantal groote strooschelven in brand was geraakt, zijn tal van lijken gevonden van dakloozen, die in- de strooschelven eien slaapplaats hadden gezocht en blijkbaar door de vlammen verrast zijn; Tot nog toe zij'n vijf en twintig lijken 'geborgen, waarvan sommigen, zoodanig verkoold zijn, dat zij, toatii zij aan de lucht werden bloot gesteld, in witte aschl uiteen viielen. Ballon bereikt recordhoogte Te Kostroma (Midden Sovjet Rusland) is een der onbemande met zelf registree- rende instrumenten voorziene stratosfeer- ballons gevonden, die blijkens de instrj- Uien ten een hoogte heeft bereikt van 39580 meter. Men construeert thans een nieuwe halion die, naar men hoopt een hocgte van 50000 meter zal bereiken. ZIERIKZEE. Door de bijenhoudersver. alhier was Woensdagavond in de kleine Predikbeurten te Zierikzee Zondag 7 April. Ned. Herv. Kerk Nieuwe kerk. 10 ure, da. Gerritsen (Bev. van lidmGebed voor de oogst en Coll. voor Pastoriefonds). Kleine kerk. 10 ure, ds. Barnouw en 7 ure, ds Blanson Henkemans, pred. te Nisse (ColJ. voor Pastoriefond»). Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Alkmaar. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Breestraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3 30 Openluchtsamenkomst Nobelpoort en 7.30 ure, Verlosfcingsamenkomst. Alle samen komsten onder leiding van br. Vermaire van Goes. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. bovenzaal van het „Huis van Nassau" een praatavond belegd, welke slechts ze«r matig was bezocht. Bij ontstentenis van den voorzitter sprak de secretaris, dhr. P. J. Priemis, een hartelijk welkomst woord tot de aanwezigen en in het bi zonder tot den heer P. van Beveren, die dezen avond een lezing zou houden over „De vereischten van een rendabele bijen teelt". Na er op gewezen te hebben, dat de bijenteelt slechts een onderdeel van zijn vak vormt, reden waarom spr. vreesde op sommige punten misschien te kort te schieten, stelde de heer van Beveren op den voorgrond, dat, hoewel de ver eischten gedeeltelijk buiten den imker om ligjgien, deze alle voorwaarden voor rendabel bijenhouden tot in de kern moet bestudeeren. Vervolgens ;ging de inleider over tot bespreking in onderdeelen van zijn onderwerp en behandelde bij achter eenvolgens: de natuurlijke geschiedenis der bijen, de bijenweide, den imker, de hoedanigheid der volken en de bijenwo ning. Hierbij stelde spr. o.a. in het licht het verschil in streek waar men woont, de toornen die er geplant dienen te •worden (waar o.m. een taak ligt voor de gemeentebesturen), de karaktereigen schappen van den imker, die moeten zijn verstandig, een jgoede organisator met doorzettings- en observatievermogen en groote liefde moet hebben voor zijn bijen. Na de inleiding volgde een gezellige en interessante nabespreking, waarbij de aanwezige imkers verschillende voorval len uit hun ervaring mededeelden en onderling verschillende vralgen gesteld en beantwoord werden. Ook werd nog ge sproken over honingslingers, die door ver schillende combinatiès van leden zijn aam- gekocht, waaraan echter nog meerdere le- den-niet-deelhebbers kunnen deelnemen. Aan het eind van den avond dankte de waarnemend voorzitter de aanwezi gen voor hun opkomst en den heer van Beveren voor zijn mooie lezing, waarna hij met een opwekkend woord .de bijeen komst sloot. Ons moet van het hart dat de thuisblijvers ook nu weer onge lijk hadden. Op Donderdag 11 April a.s. zal in het Vereenigingsgebouw plaats hebben de trekking van prijzen van een verloting, die de Chr. Vrouwenvereenigin'gt al nier orrganiseerde ter versterking van haar kas. Naar wij vernemen zal deze uitlo ting een uitgebreid en gezellig karakter dragen, mei allerlei aantrekkelijkheden. De aanvang is daarom' reeds op 's namid dags 4 uur gesteld, om ieder in de ge legenheid te stellen. Van de entreegel den wordt de helft afgedragen aan de zending. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar een desbetreffende ad vertentie in dit nummer van ons blad. Maandagmiddag j.l. had'dein op het Département van Waterstaat besprekin gen' plaats voor behoud van den Tram-. Voor Schouwen en Duiveland werdén deze verdedigd' door den voorzitter van dat Comité, voor Goeree en Overflakkee door dhr. Hogeweg uit Rotterdam en van As uit Sommelsdijk. Zijn Excellentie werd gewezen op de groote moeilijkheden', welke het vracht vervoer voor Tuin- en Landbouw' zon den veroorzaken bij het opheffen von deze lijnen, terwijl het passagiersvervoer pok nog be'angrijke cijfers te zien geeft. Voorts werd de aandacht gevestigd op,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1