IZIERIKZE ESCH E KIEUWSBODE QPHQOPVAN ZEGEN DE INDÉ PIJP OPGEHOI ZIERIKZEESCHt COURANT MAANDAG 1 APRIL 1935 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, "Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 91STE JAARGANG No. 12755 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. Z|!ERIjKZE|ESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE ADVERTENTIEN van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure Door te late^ inzending moesten eenige advertentiën tot een vol gend nummer blijven li'gigen. DE DIRECTEUR. Keuring van den Dienstplicht lichting 1936 De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente zitting zal houden te Zierikzee, in het Stadhuis, op Donderdag 2 Mei 193 5, des voorin id dags om 9.15 uur, vo or de nummers 1 tot en met 7 van het alphatetisdh register; op Donderdag 2 Mei 1 9 35, des namiddags om 13.30 uur, voor de nummers 8 tot en met 40 van het alphabetisch register op V r ij d a g 3 Mei 1 93 5, des voor middags om 9 uur, voor de overige numimers van het alphabetisch re gister. Zierikzee, 30 Maart 1935. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Bekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 26 sub' b der Alge meen e Politieverordening; maken bekend, dat door hen is bepaald, dat het in het openbaar aanplakken of vasthech ten van eenigerlei aankondiging of be richt op de aanplakborden der gemeente, uitsluitend wordt toegestaan op het aanplakbord der gemeente aan de Visch- 'markt. Zierikzee, den 28 Maart 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Bekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee vestigen de aandacht op artikel 26 bis der Algemeene Politiever ordening voor deze gemeente, luidende als volgt: Het is verboden met teer, krijt, kalk, kleurstof, verfstof of op eenigerlei an dere wijze afbeeldingen, letters, cijfers' of teekens te maken: le. op den weg; 2e. op aan of op den weg zich be vindende boomen, palen, gevels, ramen, deuren, muren, leuningen, hekken, hei ningen, schuttingen of andere voorwerpen. Het sub le vermeld verbod is niet van toepassing voor zoover gehandeld wordt krachtens door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning. Deze vergunning wordt geacht verkregen te zijn voor het maken van afbeeldingen, letters, cijfers of teekens in de geval len, door Burgemeester ,en Wethouders bij openbare kennisgeving aangewezen, mits de bij die kennisgeving gestolde voorschriften worden in acht genomen. Het sub 2e vermelde verbod is niet van toepassing voor zoover gehandeld wordt door of met toestemming van den rechthebbende. Zierikzee, den 28 Maart 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. De verkiezingen voor de Provinciale Staten De taak van den kiezer De actieve medewerking der staats burgers aan de organisatie van wetge ving en bestuur in land, provincies en gemeenten, stelt hooge eischen aan zelf standig oordeel en scherp onderschei dingsvermogen, en vooral, aan het ver antwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van het algemeen belang. Nu onder den he- vigen druk der tijden een verscherping van vele tegenstellingen en staatkundige opvattingen is ingetreden, wordt de ver antwoordelijkheid die :op de schouders van den kiezer is gelégd, nog zwaarder dan tevoren. Temeer, nu ier invloeden in het spel zijn gekomen, Welke deze burgerrechten in hun kern willlen aan tasten. Van dat alles zal de kiezer zich in dit jaar van Staten- en Gemeen teraadsverkiezingen, terdege re kenschap moeten geven. Van onverschil ligheid of lauwheid jegens de vraagstuk ken van de organisatie onzer vertegen woordigende lichaamen, mag| thans, min der dan ooit, sprake zijn. De burger plicht eischt dat men weloverwogen stel ling neme. De beteekenis der Provinciale Staten als wetgevende en besturende organen, aan wie de grondwet de regeling en het bestuur der gewestelijke huishouding heeft opgedragen, maar die daarnaast een po litieke functie bezitten, te w'eten de verkiezing der leden van de Eerste Ka mer willen we nader beschouwden. Deze dubbele en uiteenloopende taak- aanwijzing is niet Zonder bedenken. Die behartiging! der provinciale belan gen stelt geheel andere eischen dan de opdracht om op te treden als kiezers voor de Eerste Kamer die op de alge meene landsbelangen is ingjasteld. De tweeslachtigheid in functie brenjgjt tweeslachtigheid in de samenstelling van het orgaan mede. Dit geldt vooral voor de in de steden gekozen Staten-ledien. Terecht constateert prof. Kranenburg in zijn „Nederlandsch Staatsrecht", dat op het platteland, waar de belangen van waterkeering, wegen, elektriciteits voorziening enz1, vanzelf meer naar voren springen, in het algemeen sterker beseft wordt dat tij de verkiezing van Staten leden, vooral op deskundigheid, voor deze rechtsvormiende taak der provincie moet worden gelet. Maar omclat de Provinciale Staten levens geroepen zijn de leden der Eerste Kamer te kiezen, komt ongetwij feld ook hun politieke samenstel ling in het geding. De beteékenis hier van kan door diegenen die voor de sa menstelling dier Kamer de beste voor waarden willen scheppen, geen oogenblik worden onderschat. De kiezer die zijn stem voor de Staten uitbrengt, zal zich van de politieke functie dezer colleges niet kunnen losmaken. Maar dit wil geenszins zeggen dat hij bij zijn keuze de provinciale taak der Staten ook maar eenigszins zou mogen veronachtzamen. Dit alles behoort de kiezer bij bet be palen van zijn stem voor de Provinciale Staten te laten wegen. Hij zal zich daar bij o.i. moeten laten leiden door alge meene beginselen van richting en billijk beleid die in het huishouden van dien staat, zooi goed als in die van provincie en gemeente tot uiting! behooren te ka men. Ook hier zal hij moeten streven naar den optouw van een zoo breed en vruchtbaar mogelijke samenwerking ten bate van het benarde algemeen be lang. De geest van het vierhoeksprogramj dat de crisis-regeering als doelstelling heeft gekozen, :zal ook bij de Staten verkiezingen in al gemeen en zin koers- gevend voor den kiezer kunnen Zijn, al ligt dit ook' hier dikwijls anders. Uit den 'kring van personen die hij des kundig acht voor de provinciale taak, zal hij Zijn voorkeur geven ,aan 'hen die blijk hebben gegeven van hun Wiel tot handhaving van krachtig gezag op de I daartoe bestemde plaats, gezonde open- j bare financiën, die de tering naar de j nering w'eten te zetten, doelbewuste aan passing van de openbare taak bij de Concertzaal-Bioscoop. Deze week Vrijdag, Zaterdag en Zondag met Mevr. Esther de 3oer-Van Rijk en Willem van ,der Veer. kranten en journalisten gezocht, -nfaar van daar kwam' hij ontevreden terug. De Nederlandsche bladen zijn moeilijk, zeide hij de laatste maal. Men verstaat daaruit, dat de Nederlandsche vakbroe ders zich minder gemakkelijk door het zoet gefluit lieten verschalken. Den wegens landverraad en heling) ge straften en daarom reeds in 1932 naar het buitenland gevluchten Berthold Sa lomon, zich noemende Jacob', werd, Z0|0i schrijft men van Duitsche zijde, in 1933 het burgerrecht ontnomen. Hij woonde te Straatsburg en gaf 'daar een hetz- blaadje uit. In de kringen der emigran ten speelde hij een zekere, doch Zeer twijfelachtige rol. Jacob had de Fransch-Zwitsersche grens reeds onwettig overschreden en was voornemens eveneens op onwettige wijze zich op Duitsch grondgebied te begeven, om 'daar eenige vertrouwenslieden te ontmloeten. Het gelukte de Duitsche douane-beamb ten, hem bij het overschrijden van do grens aan te houden. Wegens bet ont breken van geldige papieren werd hij eerst voorloopig in arrest genomen. Toen bleek met Wien men te- doen had, volg de zijn gevangenneming. Tegen Jacob1 zijn nog strafzaken hangende wegens ver schillende ernstige vergrijpen. I nooden der tijden, in overeenstemlming niet de beschikbare middelen, en steeds gericht op de ondersteuning, bevorde ring en verlichting) der zelfwerkzaam heid in de particuliiere maatschappij. Wie deze richtlijnen toepast, zal zijn taak goed vervullen. BUITENLAND De ontvoering van Berthold Salomon Een internationaal spionnennet? De opwinding over de ontvoering van den Duitschen journalist Jacob, van Basel naar Duitschland is nog volstrekt niet bedaard. Men meent een internationaal net van nationaal-socialistische spionnen op het spoor gekomen te zijn. De te Basel gevangen zittende Wesemann zou een soort ondernemer van ontvoeringen zijn geweest. Hij zou er zijn vak van hebben gemaakt zich in het vertrouwen van journalisten te dringen, die de ge heime Duitsche bewapening uitbrachten, onder het mom hun belangrijke gegevens te kunnen verschaffen. Daarbij beperkte hij zich niet tot Frankrijk; lot Denemar ken en België .moeten zich zijn werk zaamheden hebben uitgestrekt. Ook in Nederland is hij geweest ,en bij ons heeft hij eveneens eenige malen aansluiting met BINNENLAND De Landdag der N.S.Bl* te Amsterdam Zestienduizend deelnemers - Rede van Ir. Mussert Onder groote belangstelling van de zijd.e vaini het publiek' vond Zaterdagmid dag de intocht plaats van de zestiendui zend N.S.3.'ers, die uit' verschillende dee- len van ons land naar Amsterdam kwamen voor denN.S.B.-Ianddag. Inci denten van grooite beteekenis dedeini zich niet voor. Dit Was trou wens vrijwel uitgesloten, daar de politie wel' zeer uitgebreide maatregelen' tot be waring van de orde had genomen. Het Amsterdamsehe corps was op volde sterkte. D e geheele s.'ormbrigtad.e was aan wezig. Verder was dq Amsterdamschie po litie versterkt dopr de Koin. maréchaus- sée, die tweehonderd in getal aanwezig wiareni. Op enkele p(laatsen werd getracht de orde te verstoren,, maar door het krach tig ingrijpen der politie werd iedere po ging daartoe in de kiem gesmoord en trokken de N.S.B.'ers in volmaakte orde naar het R. A. I.-gebouw, waar half ze ven, de leider, ir. Mussert, de zaall bin nen' kwam, die een, ovatie wierd gebracht. Ir. Mussert sprak daarna een welkomst- woord, speciaal tot de buitenlandsche I gasten. Verschillende sprekers voerden het woord voor dat de Leider voor het podium verscheen voor het uitspreken vaa zijn rede. Dp leider der N.S.B,. begöhi met eeni- j ge cijfers te noemen. Het einde van 1932 voind 1000 N.S.B.'ers, het einde van 1933 meer dain, 15.000,, het einde van 1934 meer dan 30.000 enl nu Zijn er reieds meer dan 40.000. Iemand, aldus spreker, lot wiens ambts- bezigheden1 het behoort Minister Co-lijn voor te lichten, heeft eens de meening. verkondigd, dat het eindpunt van ide N. i S. B,. dichter bij de 30.000 dam bij de 50.000 zou liglgön. Hij kan nu rapporlee- i ren, dat wij naar de 50.000 gaan. Boven de c ij f e r svervolgde spr., gaat de geest. Nooit had ik kunnen denken, dat ons volk zoo dicht staat bij 1 zijn1 ondergang, nooit heb ik bevroed, dat de geest van' een belangrijk de01 van ons volk zoo is vergiftigd door defaitis me en, marxisme, maar bovenal is "onder mijnd door grenzelooze onverschilligheid. De machten, die bewust op1 den ónder- gang van ons volk aansturen, staan vriendschappelijk hand in hand met de machteln1, die als kolossen op steaniem voeten niet in staat'w aren om invloed tietn goede uit te oefemien. Wij zulllen, vervolgde spreker, 't volk bevrijden uit de knechtschap der poli tieke partijen,. Het bedrijfsleven zulllen Van de w'ensöh naar de daad is soms een lange we\j-. Het kan zelfs gebeuren, dut een levenslange wandeling' ons nog giet aan het doel brengt. wij bevrijden) van de ordening voor da vriendjes en het opoouwen in innige, vertrouwenwekkende samenwerking met de ia bedrijven werkzaam zijnde meest deskundige11- Dit zal geschieden in de eorporatiën. De boeren zuljen weer tra-, ditie getrouw hun roeping kunnen volgen, arbeiders van hoog tot laag, zullen leeren beseffen, dat zij te samen in harmonie een taak te vervulden hebben. Nieuwie welvaart zafl. worden opgebouwd. Devler- kieZ'ingsstrijd van thans, besloot spreker, iis voor ons slechts een incident. Onmid- deldijk daarna wordt de opmarsch voort gezet. 9£ LENTE IN WET KORTE BERICHTEN Minister-president H. C p 1 ij n heeft Vrijdagochtend een lichte operatie onder gaan'. Die patiënt maakt het 'goed en de doctoren' Zijn zeer tevredieln. Heden Maandag 1 April zijn de go 1 f (lengten wederom verwisseld. Huizen wordt Hilversum en Hilversum! Huizen. Zaterdagmiddag is de eerste span ning van de nieuwe, brug bij den Moerdijk met goed 'gevolg geschied. Tegen hajlf drie rustte het koilossajie coinstructiewiefrk, dat 900 torn weegt,, op zijn vier rustpunten 0,p de bei de pijlers'. De verschillende cridietinstellingen, die 't hypotheekbedrijf uitoefenen, hebben in verband met de maatregelen van de regeering tot beperking van executies van landelijke eigendommen, onderling overleg gepleegd. Ook met de regeering zal eerstdaags contact worden gezocht om deze aangelegenheid voor de belang hebbenden op de meest bevredigende wijze te-doen verloopen. Het ligt in de bedoeling, dat op goedgekeurde pootaardappelen van oogst 1934, die niet als zoodanig hun bestem ming hebben gekregen of krijgen, een nader te bepalen bedrag per 100 -K.G. steun wordt uitgekeerd. Binnenkort zal worden overgegaan tot de distributie van pekelharing aan steuntrekkenden en armlastigen. Deze dis tributie zal plaats hebben via de ge meenten. Het ligt in de bedoeling: de haring beschikbaar te stellen tegien een prijs van 10 cent per 8 stuks, met dien verstande, dat aan élén gezin maximum 8 haringen per week worden verstrekt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Duitsche spionnage? Doio,r de gemeente-politie te 'Vrees- w ij k (Utrecht) werd opgemerkt, dat eeni tweetal Duitsehers zich de'n (laa|t- steM tijd bijzonder voor dit deel van ons laad interesseerden ie|n (lange tochten in de omgeving maakten, waarbij zij! een verdachte belahgstejling voor de militaire versterkiagswerken aan den dag lieigden. De burgemeester besloot eenis pootlshoogte te internen, wat zij' d,aar uitvoerden. Dia beide mannen werden ondervraagd en toeiru zij geen afdoende verklaringen kon- dem geven, gearresteerd. Bij louiJtleering werd op hen, een situatie-tieekening- van het fort gevonden. Zij werden aan de militaire pojiitie overgeleverd. Het onder zoek ia deze zaak wordt met groole voortvarendheid Voortgezet. Vijf jongemannen verdronken Te ongeveer kwart vpor elf Zondag ochtend kwam uit de richting Schijndel eea autobus van de Brabantsche Buurt spoorwegen! en Autobusondernieming, (B. B. A.), die int het dorp St.-Michiels- G es tel (N.-B.) eca door 5 personen bemande luxe-auto mtoest passetaren. Die weg is ter plaatse zeer small en, de luxe auto, die nog al ver naar rechts was uitgeweken; om de breiede autobus ruimste te laten, kwam tusschen de tramsporen terecht. De bestuurder beeft met een snelle manoeuvre de auto weer op den wegberm w'iKlem brengen. Helaas dieze manoeuvre 'mislukte. De wagen moet door den\ schok tegen de1 rails zijn omgeslagen ea 'wel naar rechts*, waar direct naast de tramrails het steile talud naar de Dom!- mel afloopt. Vaa dit talud af verdween de auto ia het water. Ongelukkig bleetf de auto wiet voor in het water liggeai, maar rolde aaar het midden van het ri vierbed, zoodat ze nauwelijks meer zicht- MA Aft Douwt Egberts Echte Eriesche Meeien - Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pij ptabak. baar was en, zonder hulpmiddelen mioieilijk te bereiken. Na ongeveer! 3 kwartier arri veerde earn kraanauto uit Dien Bosch, die den/ Wagen op het droge takelde. Ajlle vijf inzittenden waren verdronken. De slachtoffers van dit ongelukkige auto- o'ngeval waren afllen leiders van de R-K. Verkennersbew'eging. Zij hebben Zondag morgen slechts een k)iein tochtje willen maken, dat wel op zeer tragische wïjzö is geëindigd. Twee den slachtoffers waren broers, de eigenaar van de auto, die chauffeerde, was de 24-jarige Nico vaa de Grieadt, doctorandus in ide biologie. Deze jongeman was ongehuwd en Woonde tot voor kort in Oudenrijn bij Utrecht. Zijini 34-jarige br,oer A. R. H. v. d. Griendt w'as wel gehuwd. Zijn vrouw1 blijft met éên) kindje achter. Hij' was boekhouder bij het Gem. Gasbedrijf ia Vught. De drie andere slachtoffers zijn: Th. J. v. Wijk, 17 jaar eni meubelmaker; C. J. v. d. Watt, 20: jaar en korporaal, bij het 17e Reg. Inf. te Venlo. Het vijfde slachtoffer was da heer H. G. Verspeek, oud 20 jaar, die vaa beroep metselaar was. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De opbrengst van de hier vorige week gehouden busöollecte, welke f' 336.75r' bedroeg, is uitsluitend bestemd voor het,Fonds ter bestrijding der t.b.c. en niet voor een gedenlrteeken. Vrijdagavond kwam op de bovenzaal van de sociëteit „Concordia" V.V.V. in algemeene vergadering bijeen, onder voor zitterschap van den heer R. Gerritsen. De hi eer G. van der Vliet gaf, na ope ning, een' versla® van den financieeleni toestand van de vereeniging, die in 1933 een voordeelig saldo kweekte van f 214.955 welk overschot blijkens de voorgedragen cijfers slonk tot f 132.91 in 1934. Zulks behoeft geen verwondering te baren, al dus de voorzitter in z'n toelichting, want in 1934 vertrok een burgemeester en deed een ander hoofd der gemeente zijn in trede, 'welke gebeurtenissen eenige fi nanciën eischte. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren G. H. Breetvelt en H. Holt/ werden herkozen. Uitvoerige mededeelin- gen verstrekte daarna de voorzitter over de tochten der Prov. Booten, welke in de zomermaanden werden ondernomen. Met het college van G.S. heeft spr. on derhandelingen (gevoerd over de moge lijkheid de toeristen hier iets langer vast te houden. Resultaat hiervan is geweest, dat de tusschenruimte, gelegen tusschen aankomst en vertrek, verlengd zal wor den tot 11/2 of 13/4 uur. Tijdens die conferentie heeft spr. tevens gewezen op 't feit, dal passagiers van hier, die van deze tochten willen profiteeren, f 2 be talen tot Vlissingen, maar dan nog moe ten betalen om weer thuis te komen, via Wolfaartsdijk of Katsehe veer, zoo dat deze tocht hen belangrijk meer kost voor de passagiers uit Vlissingen. Toegezegd werd dat de. kosten voor de heele trip, ook voor passagiers uit Schouwen, f 2.50 zal bedragen (Zierik zee—Vlissingen, heen en teru,g, dus f 2.50). Alleen zullen de passagiers van Zierik-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1