ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Y D E IN D£ PIJP. MAANDAG 25 MAART 1935 OPOE N 01 ZIERIKZEESCHE COURANT DE GOUDEN SLEUTELS BINNENLAND Boekh.w. DE VRIES Rz. WIJSWE/D IN DE KAN... ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrijdags. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 91STE JAARGANG No. 12752 DirecteurA. J. DEjLOOZE Uitgever-Redacteur M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE ADVERTENTIEN van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 ure Het opstellen van Advertentiën Het komt vaak voor dat men moeite heeft met 'het opstellen van Adverten tiën, zoCwfel wat de taal en stijl als vorm en inhoud betreft. Geef ons de vrijheid door het bij het inzenden te vermelden, of 'bij per soonlijke afgifte mede te deelen dat U het aan ons laat, Uiw'e annonce een pakkende en sprekende vorm en inhoud te geven met inachtneming van de ge- nrtensc'hte grootte. DE DIRECTIE. De toestand in Europa Simon en Eden naar Berlijn Te Stresa komen Engeland, Frank rijk en Italië samen Italië roept zijn lichting 1911 op Frankrijk brengt troepen aan z'n Oostgrens Zondagmiddag 12.20 zijn de Britsche raadslieden, der Kroon, Sir John Simon uit Londen en Anthony Eden uit Parijs per toestel van de Imperial Airwiays op 't vliegveld „Schiphol" te Amsterdam! aan gekomen, waar de twee Britsche minis ters werden.' iOntvangen door den Engel sehen gezant in den Haag en de heer Ede van der Pa's, namens de K.L.M. Voor dit bezoek bestond groo'.e belang stelling, vooral van de zijde van de pers, maar de Engelsche) staatslieden wei gerden verklaringen af te leggen. Na 'n lunch en bezichtiging van de F. 36, „de Adelaar" vani de K.L.M., vertrokken de beide ministers 13.50 uur naar Ber lijn, waar zij te half z'es op 't Tempel-, hofervliegveld arriveerden. Een groote menschenmenigte was daar samengestroomd. De Engelsche gezant te Berlijn, de Duitsche minister van buitenl. zaken v an Neurath, en een ver tegen ^opir- "diger van, den Rijkskanselier, waren ter begfbeting aanwezig. Zopals bekend, zullen de' Engelsche mi nisters besprekingen vloeren over een luchtpact en de invoering van den alge meen en dienstplicht in Diuitsehland. Woensdag keeren Simon eni Eden weer via Amsterdam' naar Londen terug. Zopals hierboven gemeld, was Eden uit Parijs gekomen. Daar had hij: gecon fereerd met de Italiaansehe 'etn Fransehe staatslieden ,over den algemeenen Euro- peeschen toestand, die niet 'erg helder is. Er is besloten, dat de ministers van buitenl. zaken van 'Engeland, Frankrijk en Italië na de Engelsche bezoeken aan Berlijn, Moskou, Warschau en Praag den Hen April te Stresa (Noord-Italië) zul len samenko|m!en. Aan den vooravond van de internatio nale besprekingen heeft Mussolini dtejn drastischen maatregel (getroffen die ge}- heele lichting 1911 |olp te roepen, om op verrassingen vporbereid te zijn", ter wijl hij in een rede tot de fascistische jeugdbonden uitriep: „achter onzen Wil Zorgen hunnen niet gelukkig, wel schrander en zorgeloos maken. FEUILLETON NAAR HET ENGELSCH VAN AMELIA E. BARR. 26 (Nadruk verladen). Bij het hek van Aske's buiten kwam het personeel hem al tegemoet; de mer rie was naar huis gegaloppeerd en daar door! was het vermoeden bij hen gerezen, dat hun meester een ongeluk wasoveir- komen. Met behulp van den butler en een paar stalknechts droeg Jonathan zijn schoonzoon naar diens kamer. Een ander van het huispersoneel telefoneerde in middels haastig om den dokter en waar schuwde de politie, want Burfey had in het kort meegedeeld, dat hiietr zop goed als zeker misdaad in het spel was. Toen hij den gewonde aan andere zorg kont overlaten, verliet Jonathan zoo gauw mogelijk de Hall, een vreemde verlegen heid, die hij zichzelf niet verklaren klom weerhield hem langer in het huis van zijn schoonzoon te blijven dan noodig was. En terwijl hij zijn weg naar Burjey House vervolgde, verdrongen twe© ge dachten, elke andere overweging: de vu rige/ hoop, dat Anthony genezen mocht en diepe dankbaarheid, dat hijzelf het was geweest, die het werktuig moest zijp fOt vrede en samenwerking in. Europa staan eenige milliioenen stalenlbajonetten". Tegelijk met deze drastische maatrege len en dreigende wiopprden, verplaatst Frankrijk troepen van de Franseh-Itali,- aainsche 'grens naar deni vestinggordel aan zijn lOjostgrens'. „Hoe moet men deze maatregelen uit leggen? Wil tot vrede en bereidheid tot ■oorlog! Heffen, Frankrijk en Italië hun gepantserde vuist naar Diuitschland, j,uist nu, aan den viopravpnd Van de bespre kingen te Berlijn, lom onze Oosterburen een waarschuwend halt toe te roepan? Jaarvergadering van den Vrijheidsbond Minder voldoening over het regeeringsbeleid Zaterdagmiddag is in Krasnapolsky te Amsterdam het Congres der Liberale Staatspartij gehouden, onder presidium van dr. M. H. de Boer te Utrecht, bij ontstentenis van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, die het druk bezochte con gres opende met een rede, Iwlaaraan het volgende is ontleend: Spr. herinnerde er aan hoe de huidige regeering is opgetreden met een twee ledig doel: zij Zou trachten hét budge tair evenwicht te herstellen en het gezag der overheid dat in ide laat ste jaren al te zeer had geleden te versterken. De liberalen begroetten de regeering met groote voldoening, die evenwel eenigszins getemperd is, nu het de vraag blijft, of het tempo, wlaarin de regeering zich aan het bezhinigingiS- Iwerk heeft gezet, wiel blijk geeft van haar zoo menigmaal uitgesproken vast besluit, de gaafheid van onzen ghlden te handhaven. Wat de handhaving van het gezag betreft, zijn in één opzicht de wenscfaen der liberalen nog niet vervuld. Nog steeds is het moge lijk, dat volksvertegenwoordigers, die zoowel krachtens het Nederl. staatsrecht als volgens hun eed gebonden zijn om de faletten des lands in het algemeen belang te behartigen, ongestraft van hun .positie misbruik maken om de grondsla gen van den staat in en tuiten de volks vertegenwoordiging te ondermijnen. De minister zal liberalen op z'ijn Weg tnoeten vinden, indien door ide inkrimpin gen van de openbare scholen de leer lingen kunstmatig na,ar de bijz. school Wlorden gedreven en de maatregelen te gen het openbaar onder wiijs slechts strekken om de opheffing en concen tratie van de bijzondere scholen over bodig te maken. Waarschijnlijk zal ook de defensie om zijn schoonzoon te redden. Het was alsof hij er het beste van zijn persoon lijkheid door had teruggevonden en in zijn noren klonk de Kerstboodschap, die hijl nog nooit zoo goed begrepen had als vandaag: Vrede op aarde.... HOOFDSTUK XVII. Steve in 't nauw Toen, Jonathan thuiskwam, liep hij on middellijk door naar Eleanor's kamer, onr haar valn het gebeurde op de hoogte te brengen. Ze lag lusteloos op den divani in het schemerdonkere boudoir. Het licht had ze niet opgestoken en bet haard vuur wierp grillige schaduw'eh' in het rond. Sinds ze na haar onverwachte ont moeting met Anthony was thuisgekomen, had ze onafgebroken liggen huilen, maar toen, ze haars vaders voetstappen o|p de gang hoorde, droogde ze snel haar tranen. En door het half-duister in de kamer en, zijn eigen verbijstering, zag hij' niet, dat haar oogen rood waren van het schreien. Maar de ,ontsteltenis op zijn gezicht ontging haar niet. Wat is er gebeurd vader? Hij ant woordde zoo kalm als hem mogelijk was Hij is ernstig gewond en buiten kennis. Hij vertelde haar koirt, hoe hij' onder weg zijn schopnzoon had aangetroffen en hem naar Zijn huis had gedragen; ZIERIKZEE zorgt gaarne voor plaatsing uwer Advertentiën, in dit en in andere bladen. onze aandacht vragen. De toestand in Europa laat niet toe onverschillig te staan tegenover de handhaving; onzer on afhankelijkheid. Het is onverantwoorde lijk na de ervaring van den wereldoorlog, de oogen er voor te sluiten, dat ons land door zijn mobilisatie en bewape ning den oorlog buiten zijn grenzen heeft' gehouden. Stukken van twee stelsels Mej. Van Dorp versus Ir. J. W. Alberda Mej. dr. E. C. van Dorp heeft gere pliceerd op het antwoord van ir. J.- W. Al'biarda op haar „open brief" aan 'hem1 gericht. Uit deze repliek stippen Wlij aan: „Tot voldoening stemt het mij, dat ook door u toegegeven iwlordt, dat het loon- probleeïnl slechts met behulp der eco nomische Wetenschap kan worden opge lost; ik Wacht met spanning, af, welke uitvoering aan dit denkbeeld gegeven zal Worden. „Dat ik naar de toestanden van een eeuWl geleden terug zou willen is een Conclusie uWisrzijds, gebouwd op de ver onderstelling (zoo ik althans goed be grijp), dat ik ieder ingrijpen van den Staat in het economisch leven zou af- lijzen, een veronderstelling waartoe mijn b'rief niet de minste aanleiding gaf en die dan ook geheel onjuist'"is. „Het eenige, dat ik afWijs is, elemen ten in deze „kapitalistische" maatschap pij in te Willen voegen, die daarin niet thuis 'behooren en haar ziek shaken. Twiee van die elementen zijn: ordening en het pogen omi het maken van whist door particulieren te beletten, Welk pogen ten grondslag ligt aan de loonverstarrinig. „De bewlering dat „het kapitalisme" schuldig zou zijn aan den tegenwloordi- gen chaos is dan ook moeilijk vereenig- biaar met het feit, dat de socialisten prat plegen te gaan op den groot en in vloed, die zij sedert jaren op Staat en maatschappij uitoefenen. Deze invloed is juist de oorzaak van alle ontwrichting. Ik laat daarb'ij geheel de uitvoerbaarheid van de socialistische maatsehappijgedaieh- te rusten. Ik leg, er alleen den nadruk op, dat men geen stukken van tWee stelsels cbmbineeren kan zonder onge lukken te veroorzaken. TWEEDE KAMER Niet driemaal, doch éénmaal den kiesdeeler. Amende ment-de Geer aanvaard Bijhia vier dagen heeft} het Kieswet debat iw de Tweede Kamer geduurd 'e/n nu rest mag de aanneming van het wetsont werp. Dioch wel zeer geamputeerd 'heeft minister De Wilde zijn vioprstel mee te ruggekregen! Alleen de waarborgsom,: die verbeurd wordt, wanneer op een lijst niet 75 pCt. van-den kiesdeeler is behaald, heeft 'hij kummen behouden, en verder ook, hoe hij twee mannen, zoo goed a's zeker de onverlaten, die den aanslag hadden gepleegd, tusschen do b op men. had zien verdwijnen. Wat denk jij nu te doen, Eleanor? vroeg hij daarop. Ik ga direct naar As'ke Hall! Jonathan had dit antwoord verwacht en hij dacht er niet aan opk maar de minste tegenwerping tegen haar besluit te maken. Hij bewonderde haar zelfbe- heersching, de kalmte, waarmee ze om een der dienstmeisjes 'belde en order gaf het rijtuig viopT haar te laten' inspan nen. Hij kuste haar hartelijk en vol deel neming, t,oen ze wegreed 'en toen hij in huis terugkwam, merkte hij pas, h,oe doo- delijk moe en uitgeput hij was! En toch. was het, alsof er, nu Eleanor op Wieg was naar Aske Hall1, een last van hem Was afgenomen. Hij bleef een heele poos- voor het vuur in zijn studeerkamer zitten: soezen, tot het eindelijk tot hem door drong, dat hij vreeselijken honger had. Hij belde Martha cn terwijl deze een kouden maaltijd voor hem klaarzette, ver telde hij haar uitvoerig wat er gebeurd was. Och, Och, wat 'n droeve Kerstmis! zuchtte de goede ziel. Maar toch ook in veel opzichten: 'n goede Kerstmis verbeterde Jonathan. Toen hij gegeten had kwam er een telefoonbericht van Eleanor, dat Anthony n|og steeds bewusteloos was en dat de Boekh. W. DE VRIES Rz. - Zierikzee Uit de leesbibliotheek ter lezing te bekomen, o.a. d. DuinTierck Hiddes, de Friesehe zeeheld. Gerdes, Het huis Wijngaerde e.a. Hall GaineDe vrouw die Gij mij gegeven hebt. H. S. S. Kuyper, In het land van Guido Gezelle. Niemann, Pieter Marits. O. Rijnsdorp, Koningskinderen. de Ridder, Gods offers. Runa, Niets menschelijks vreemd. Schippers, Het Uilennest e a. G. Schrijver, De lichte last. A. K. Straatema, De Gantelboer. zullen1 bij die verdeeling van de Tw'eede Kamerzetels niiet in aanmerking worden; genomen lijsten, waarop niet minstens eenmaal de kiesdeeler is uitgebracht. (De minister had driemaal den kiesdeeler als limiet voorgesteld). Doch pverigiens heeft minister. De Wildiei buiteiu eenige technische wijzigingen, zijn voorstel vprwloirpeini gezien of hij heoft onder deelen ingetrokken, O'.m. da wering van vertegenwoordigers van personeals- iOrgaoisatiesi uit Ged. Stateni en igemaqnte- radew. Verworpen is met een gering stem- menverschil het amendement Drees om den opkomstplicht af te schaffen. Aangenomen is het air enden ent-de Ceer om slechts aan lijsten, die den vollen kiesdeeler hebben behaald, een zetel toe te kennen. De mimi ster zal het geheeia kiesrecht- probleem hiu nog eens op de helling ne men*, in het bijzonder de .mogelijkheid ien wefflschelij'kheid van invoering van het districtenstelsel nader bestudearen, als ook een. eventueo'e uitbreiding der in- comptabiliteiten (met het lidmaatschap der Staten-Generaal onvereenigbare amb ten). KORTE BERICHTEN De geleerde van Europeesehe ver maardheid, prof. dr. Otto Lanz, hoog leeraar in de heelkunde aan de Univer siteit te Amsterdam, is daar Vrijdag avond plotseling op 69-jari:gen leeftijd overleden. De 'beroemde tooneelspeler Alexan der Moissi, heeft z'n laatste rol gespeeld. Hij is na een ernstige ongesteldheid op 55-jarigen leeftijd te Weenen overleden. Ook in ons land trad Moissi herhaalde lijk op. De Nederl. onderzeeër „K XVIII", is 20 Maart op het Britsche eiland in den Zuid-Atlanlischen Oceaan, Tristan da Cunha" aangekomen, waar de bevolking opgetogen was over dit bezoek. Op 14 November van het vorige jaar verliet de duikboot Den Helder; 6 Januari van dit jaar is zij van Dakar vertrokken (na contact te hebben gehad met de „Snip") en op 7 Maart j.l. tenslotte begon de reis van Buenos Aires naar Tristan. In middels is de K XVIII weder vertrok ken, met als -doel: Kaapstad! Rusland heeft in den loop van dit dokter niet veel hopp durfde geven. Het zou i'n ieder geval een dubbeltje op zijn kant zijn, vermoedelijk! was de her senschors geraakt. De dokter had een Loindenschen specialist getelegrafeerd p(m hieromtrent zekerheid te krijgen en daar deze indet vóór mjofgen kpn kómen, ver keerde Eleajnjor in angstige onzekerheid. Ook omtrent de misdaad ikpn zij' haar vader nu nadere bijzloinderheden m'ede- d celen. De wond was toegebracht nvet een bijl en zlop goed als zeker Was An thony aangevallen met het doel heim' te benpovem. Dat was waarschijnlijk de re den, dat de aanranders zich haddien ver genoegd om hem bewusteloos te slaan en hem niet hadden gedood; het was vóór alles te doen geweest om zich van den buit meester te maken. Aske's gou den' horloge, Zijn ringen en portefeuille waren verdwenen. Waarschijnlijk was het den daders bekend geweest, dat hij een groot bedrag van' de bank had gehaald, want een paar arbeiders hadden een poosje, voordat de aanranding had plaats gehad, op de plek van de misdaad twee mannen aan den kant vajni den weg zien zitten. Toen Jonathan deze boodschap ontvan gen) had, ging hij direct naar het politie bureau |om den inspecteur te vertellen, wat hij dien middag had gezien en vppr- zjoover hem dat mogelijk was, een signa lement te geven van de beide mannen, die tusschen de bopmen waren verdw1©- MA Af? Douwe Egberts Echte Friesehe vteereu-Baai en Baai-Tabak Melange vari rijpe tabakken. jaar 12 zeeschepen in ons land aange kocht. De Iwllde vaart, dat deel van de Nederl. handelsvloot, dat zich vooral toelegt op het vervoer van grond stoffen in volle ladingen, is bard bezig te verdwijnen. De belangrijke aanvoe ren van grondstoffen, die ons land ge bruikt en die in Nederlandsche havens 'worden aangevoerd, zal meer en meer met vreemde schepen moeten geschieden. Dit jaar wördt de Nederl. boeken- w'eek zeer vroegtijdig gehouden, vin 30 Maart tot 6 April, en evenals vo rige jaren wordt den koopers van boek werken gedurende die week 'door da Vereeniging ter bevordering van de be langen des bóekhandels een geschenk tien. Nauwkeurig kon dat signalement niet zijp, want de afstand was vrij gr,opt geweest. Vam den inspecteur hoprdei hij, dat er vermoedens waren genezen tegen een paar beruchte zwervers, en dat er maatregelen waren genoimbn, om die te arrestee ren-. Toen hij uit het politiebureau kwam, van plan (om nog even naar het kinder feest in de kerk te gaan kijken ein daar een* kerstgave aan den predikant te over handigen, kwam hij Sara tegen. Hij, gióg ;Op baar toe en sprak haar aan. I Wat is er, Sara, waarpm ben je zooi overstuur? Neljy... en de kinderen...., snikte ze. Er is geen kruimel brood in huis. Em Neljy is weer ziek. Ze heeft me laten roepen.... Waar is Steve dan? Die is weer in dagen niet boven water geweest. - Ga jij maar dadelijk naar Nelly, Sara, en laat mij voor de rest zorgen. Een half uur later w'as er brandstof, brood en melk en allerlei lekkers in Steve's huisje gebracht. Jonathan legde zelf den haard aan, terwijl' Sara voor de kinderen 2}0jrgde. Nelly was te ziek 'ein te ellendig jom een hand uit te stelten. Plotseling! kwam een buurvrouw binnen stuiven'. Ze liep op Sara toe, alsof ze iets wilde zeggen, maar het scheen, dat de woprden haar bestierven in den mond. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1