MODEARTIKELEN 'eerste blad abonnement: Vrijdag 1 Maart 1935. ziebikzeesohb courant. advertentien i Zij Levensblijheid Jfe? jlhfe. g. Zoo'n half gevoel Uit Stad en Provlnole. Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. pest ƒ1.80. Voar het buitenl. per Jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. TeL No. 32. Postgiï» 137677. Zierikzeesche Él Nieuwsbode van 1—I regels 60 cta, van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 are. fllt «unmtr fasstiat uit 2 hladu, die zich van af heden op ons blad abonneeren ont vangen de tot 1 April a s. verschijnende nummers gratis „Verheug U te leven". Gulden woorden, vol van dankbare waardearing om het grootsche feit, dat een mensch een levend schepsel is, tot aanzijn geroepen om iets van de goedheid, de schoonheid! en de kracht van het eenig ware en alomvatten de leven te mogen uitdrukken. Kan men zich een betere werkelijkheid indemken dan deze, dat ons biestaan niet is een nachtmerrie of bange droom, doch] inder daad in-wezenlijk is? En zou een stra lende levensblijheid hiermee niet geheel en al in overeenstemming moeten' zijn? En toch, hoe anders, hoe geheel anders is het op aarde gesteld. Waar ontmoet men haar nog in dezen somberen tijd, waarin alleen zorg en leed, kommer en ellende de aandacht vragen en moeder aarde gehuld is in een dikken mist, die helaas geen enkel lichtstraaltje meer schijnt door te laten. Waar is de blij moedige, sterke mensch, die onder alle omstandigheden en beproevingen zichzelf blijft en een zegen is voor Zijn gezin en omgeving? Ze worden helaas steeds zeld zamer. Maar zoo men eens het geluk heeft gekend om met zoo iemand in aanraking te komen, dan blijft, al is het ook vele jaren geleden, de mooie hiejrin- nering bewaard aan een zeldzaam aan trekkelijke persoonlijkheid, iemand in wie het zuivere leven zijn volllen wasdom gekregen had. En als we dan dit ons leven vergelijken met het mooie liejven van hen, die we als de besten onder ons hebben gekend of over wie we ge lezen hebben in treffende levensbeschrij vingen, dan lijkt het vaak op (een triesten, valen dag, zonder zon en kleur. En niettegenstaande dat is het leven van bijna ieder mensch van ojnzen tij:d in een voornaam opzicht te vergelijken met de levens der grooten van alle tijden. Al die levens toch, zoowel van hen, die op 't punt staan te bezwijken als van hen, die overwonnen, hebben namelijk dit belangrijke met elkaar gemeen, dat zij aanhoudend voor schier onoverkjofme- lijke moeilijkheden geplaatst werden, dat zij met dezelfde beproevingen als honger, armoede, ziekte, vijandschap en ellende van verschillenden aard te kam pen hadden. Maar daarna komt het groote verschil!, want de uitslag ligt onderling, hemels breed uit elkaar. Toch is hier bij vergelijking een nieu we wereld te ontdekken; een licht dat over elk leven kan opgaan, whnmeer de menschelijke geest in die diepte is door gedrongen, waar de positieve, scheppende macht van het leven op» bevrijding wacht door hem, die de zuivere en levensblije houding tegenover het bestaan weer, terug vond. Als hij dan zijn' zwakheid overwon,1- nen heeft en moedig en opgewekt zijn best blijft doen zie, dan verkrijgt de moeilijke taak een heel wat vriendelijk^ aanzien. Dan ervaart hij heit blijde gevoel van één-zijn met het barende, groote leven, dan ontwaakt in hem een sterk levend besef eener gezonde, natuurlijke en scheppende verhouding tot 't leven en al wat het meebrengt. Door zijn taak blijmoedig te volbrengen groeit hij allengs in kracht en in karakter, maar als hij die over 't hoofd ziet of wil ontwijken, dan verkommert zijn ziel en verliest hij het doel van zijh leven .uit het oog. Doch de levensblijheid is een licht schijnsel van het leven zelfl en kao daar om nooit gedoemd zijn te verdwijnen), zoolang we het leven niet geheel ion al -^ontkennen. Levensblijheid behoort bij' het léiTefl;, zooals de vrucht bij de pit. Ont kent dit' en het leven wordt een drpevle) aanklacht. Deze houding is echter niet langer vol te houden, zoodra maar even een groote liefde of innige dankbaarheid ons hart treft. En wie is zoo arm, dat hij ook deze onvergetelijke momenten niet meer kent? Niet alles toch werd weg geroofd. Die zalige oogenblikken dan wijizen naar de werkelijkheid van het blije leven met zijn lachende verschieten. Zei zijn de lentegeuren in de lucht, «ia eiken storm opgestegen, voorboden van het leven, dat op veitvullling wacht. ALGEMEEN OVERZICHT Abessynië en Italië Oe vredeswil van het Abessy- nische rijk Oe agressieve handelingen van Mussolini In een plechtige verklaring voor de internationale pers, heeft de zaakgelas tigde van Abessynië te Rome „op dit ernstige oogenblik in de geschiedenisi van Zijn land", den volstrekten vredeswil van het Abessynisehe keizerrijk verkondigd. Met grpoten nadruk verzekerde hij, dat de Negus aan geen aanval, op ■de aangren zende Italiaansche kolonies denkt, zelfs Voor naar Firma RISCH. al waren deze geheel onbewapend. Of schoon dit standpunt aan de Italiaansche regeering is kenbaar gemaakt, aldus ver volgde de zaakgelastigde, gaat deze( voort met haar ernstige militaire maatregelen, welke worden gemotiveerd als verdedi gingsmaatregelen ter bescherming van de veiligheid en de integriteit van de Itali aansche Jcolonies. Van Italiaansche 2ijde wordt erop ge wezen, dat dergelijke vredesbetuigingjeh van Abessynië niet nieuw* zijn, doch dat de daden van de Abessynisehe regeering niet in overeenstemming zijn niet haar wloorden. Niettemin beroept deze zich op 'het vriendschaps-, arbitrage- en verzöenings- verdrag in 1928 met Italië gesloten, het welk den wieg opent voor een vreedzamtö regeling van alle problemen, welke tus- schen de twee contractanten kunnen ont staan. Waartoe dienen dan die troepenzendin- gen, waarvan de bedoeling heet te zijn politietoezicht te oefenen in Erythrea en Somaliland en om' „moreelen steun te geven aan de grenstroepen". Welk doel einde schuilt achter de Italiaansdh^ maat regelen en welke zijn de werkelijke mo tieven voor de Italiaansche houding, die den indruk weikt, dat men door het sa mentrekken van belangrijke strijdkrachten pressie wil oefenen op het verloop van de rechtstreeksche onderhandelingen tus- schen de twiee in conflict! liggende regeieh ringen? De bedoeling der militaire maatregelen schijnt te zijn om dei diplomatieke onder handelingen een ruggesteun te geven een gevaarlijke tactiek overigens, die |eir bovendien op wijst, dat Italië niet al te zeier vertrouwt op de overtuigende kracht van zijn reehtsstandpunt. Bat men elders beduchtheid koestert, over de 'werkelijke bedoelingen van Italië valt af te leiden uit het feit, dat de Brit- sche regeering Rome opmerkzaam) heeft gemaakt op de bepalingen van het ver drag van 1906 tusschen Engeland, Frank rijk en Italië inzake de handhaving van den status quo in Abessynië, waar de 3 genoemde mogendheden invloed wen- schen uit te oefenen. INDIGESTIE VERDWEEN toen Kruschen verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar ge tuigenis, dat velen zal overhalen ook eens Kruschen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden. Tallooze middeltjes heb ik ge probeerd, maar Zonder resultaat. Ik nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit Scheen me wel goed te doen, dus ging. ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kruschen Salts". Mevr. E. C. D. te L. Indigestie wordt veroorzaakt Idoor een storing in het inwendige organisme. Uw voedsel, in plaats van in Uw lichaam te worden opgenomen, hoopt zich op en gaat gisten, waardoor schadelijke gassen en zuren ontstaan, wat pijnen en op geblazenheid kan veroorzaken. De wer king van de 6 zouten in Kruschen Salts is zoodanig, dat id'e spijsverteringsorga nen tot regelmatig werken Iwlorden aan gezet. En dat beteekent een igezegiend einde aan indigestie en >een vernieuwde eetlust, Zonder de minste vrees voor pij nen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar biji alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowfntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Korte Berichten. Ongeveer een week geleden' werd de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van de nieuwe studio's, die een deel uitmaken van Loet C. Barnstijn's F i 1 m s t a d bij den Haag en Vrijdag 1 Maart werden de eerste steenm voor de fundeeringen gelegd. Over twee maanden hoopt men met de bouwi van de gnpote studio-hallen gereed te zijn. Mr. G. Vissering, president der Ne|d)- Bonk, wordt heden 70 jaar. Het presi dentschap van de Nödi. Bank behoort tot de hoogste, maar ook tot de moei lijkste financieels posities in ons land. Voor de rechtbank te Leeuwarden is in 'behandeling genomen de zaak van de erfenis van Oene van Teyen te Bees- terzwaag, die in 1859 een millioenen- erfenis vermaakte aan dr. J. Lunsingh Tonekens, van welk testament thans de nietigverklaring wordt geëischt. Te 's-Gravenhage is Donderdagmor gen in den ouderdom van 73 jaar over leden de heer A. W. F. Idienburg, min. van Staat, lid van den Raaid) van State}, oud-minister van Koloniën, oud-gouver- neur-generaal van Ned.-Indië, oudi-gou- verneur van Suriname. i Eén der dankbaarste objecten Voor de fiscus in ons land Is toch wel het motorrijtuig: Er is haast geen beter klant. Onze fiscus is vernuftig Als 't om nieuwe lasten gaat, Maar de vraag dringt zich naar Is 't geheel daar mee gelbaat? Op verlaging van de lasten Heet het streven thans gericht Maar het sdhijnt wel of de auto Daar voorloopig huiten ligt Steeds weer nieuwe hinderpalen Duiken voor de auto op, voren: 't Wordt voor de automenschen Onvermijdelijk een strop. Zal dit niet verlammend werken Op vooruitgang en techniek? Plundert men op deZe wijze Niet het reizende publiek? En wordt 'zjoo. tot aller schade, Niet de kip om hals gebracht Waar de niets ontziende fiscus Gouden eieren van verwacht? J. S. ziek er» riiec ziek Neem'n KROONTJE JKROONCACHETS) en qe zijfc zoo weer ric. Per stuk 5ct.Doos 12 kroontjes50ct. Hkd TTUjnhxicdt maakt iA goed' VAff EMPE SN YEB. De op Ceylon gepubliceerde offi- oiëele opgave van het aantal gedurende de maanden November, December en Ja nuari aan de malaria gestorvenen, wijst uit, dat er 38.156 meer personen zijn overleden dan de overeenkomstige maan- 1 den van het voorgaande jaar. De slacht- j offers blijken meest kinderen te zijii ge- wieest. Vrijdagmorgen hield te SaarbTücken Rijksminister Fridk, ter gelegenheid van de overgang van' 't Saargefoied een korte redevoering tot het Duitsche volk. Op 't commando.- hijschl de vlag.' wer den overal in het Rijk de vlaggen uit gestoken en één minuut verkeersstiltfe in acht genomen. Te Aulnoye (Frankrijk) is een werk- looz'e, die er genoeg van had leeg te loepen, op het station van de spoorlijn op een losse loclomotief gesprongen, heeft deze in beweging gebracht met de be doeling naar Parijs te rijden. Doodelijk verschrikte het personeel van het sta tion Aulnoye, toen zij de machine za gen wegrijden, !wlat er |ging gebeuren. Telefonisch heeft het personeel een hulp station gewaarschuwd en toen de loco motief daar aankwam, kon de chef er op springen en de machine tot stilstand brengen. Op den weg tusschen Juan-les-Pins en Nice (Frankrijk) geraakte de motor van een autobus onklaar. Toen de chauf feur de motorkap oplichtte om naar de oorzaak van het euvel te zoekien, geraak te het benzinereservoir in brand; in eep oogenblik stond de geheele bus in vlam men. Terwijl de chauffeur zidh in vei ligheid wist te brengen, trachtte de Con ducteur de passagiers te redden. Hier> bij werden hij en een vrouw met haar 6-jarig kind door de vlammen gegrepen. Alle drie zijn levend verbrand. Volgens een officieel bericht heb ben te New-York 1.457.811 personen in Januari van de stad ondersteuning ont vangen. De uitgaven hiervoor bedroegen 19.88 millioen dollar, welk bedrag ver deeld werd onder 331.872 families. De stad New-York heeft een bedrag van 20 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de in Maart te verleenen steun. De Oostenrijksc'he regeering voert een eigen gardebataljon in, naar het voor beeld van de vroegen© keizerlijke lijf garde. De gardisten moeten tenminste 1-74 M. lang zijn. De mannen zullen vain de modernste uitrusting voorzien wor den. Zij zullen bestemd worden voor een specialen eeredienst tij den bonds president en regeeringspersonen en voorts ook voor ordediensten gebruikt worden. TEESUHILLENM BEBICHTKix. verkeersongelukken Te 's-G raven ha ge reed een vrachtauto het trottoir op en drukte een 6-jarig! meisje, dat daar aan 't spelen was, tegen den muur van een huis. Met verbrijzelden schedel werd het kind dood opgenomen. Op den Verlengden Raamweg ter hoogte van de Witte Brug heeft in Dien Haag een ernstige botsing plaats ge had tusschen een vrachtauto en een mo torrijwiel, waarvan de bestuurder van laatstgenoemd voertuig, de 18-jarigie J. G. B>. te Wassenaar het slachtoffer is ge worden. Deze zou den bestuurder van de vruchtauto, zekeren M„ geen voor rang hebben verleend, tengevolge waar van hij 'met groote vaart tegen deze auto opbotste. De gevolgen werden den j ongeman noo dlo ttig. Op de Delftweg te Overs Chi© is door een personenauto de werkman P. v. d. K. door een auto aangereden. Met een gecompliceerde beenbreuk, 'n wond aan het linker dijbeen, een hoofd wonde en een gedeeltelijk ingedrukte borstkas werd K. opgenomen. Na voor- Loopige medische hulp is hij per Roode Kruisauto naar „Eudokia" te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. In de Laan van Chartreuse te Utrecht is de 12-jarige M. v. D., die per rijwiel de Abrikoosstraat uitkwam, gebotst tegen een auto van de Sinclair Petroleum-Mpij. De botsing was zoo he vig, dat het ventje tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. vrachtauto verbrijzeld O-p den beruchten overweg in spoorlijn Rotterdam—Hoek van Holland is onder de gemeenten Ketheli len Spaland een ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk! aan den 42-jarigem chauffeur J. C. de Biruyn uit Rotterdam het leven zal kosten. Toen een trein den overweg! na derde, kwiam van den zuidelijken kamt een vrachtauto, bestuurd door den ge noemden chauffeur. Hij zag den trein te laat, trachtte nog te remmen, doch de auto werd niettemin gegrepen. Meer dan 150 meter sleurde de trein de auto, die geheel in elkaar gedrukt werd, me|e. De chauffeur raakte tusschen de brok stukken bekneld. Met een levensgevaar lijke hoofdwonde werd de man opgeno men en naar 't gemeentelijk ziekenhuis te Schiedam vervoerd. handel in titels en orden De „bankier" R., die wegens oplichting te Zandv oort 'werd gearresteerd, oefende verschillende beroepen uit. Hij Wias vroeger werkzaam op een Ned. con sulaat in het buitenland en» had daardoor verschillende relaties te Warschau, Pa rijs en in België, waar hij een doctors titel voerde. Kleine Duitsche en Zwïtser- sche universiteiten, met welke hij1 in be trekking stond, en die in geldnood ver keerden, maalkten hem den handel in titels tegen contante betaling mogelijfk. Verder verschaften zijln relaties hem ge legenheid tot het handelen in onderScSiei- dingsteekenen. Behalve in „makelaardij" Was hij sterk in het oprichten van maat schappijen, die na de stortingen geen voortgang vonden. ZIERIKZEE. Maandagavond as. zal de bekende Leger des Heils Componist, ad judant G. Claeys, wederom een concert geven. De adjudant is voor velen onzer geen onbekende. Verleden jaar hieieft hij ons van zijn talent doem genieten. Door Barometerstand hedenmiddag 2 uur. FILËDIKBËCBTENo Zondag 3 Maart te Zierikzee. Ned. Herv» Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds, Pgnacker Hordgk. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Raams van Eloetinge. Luth. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzem Te SchuddebeursWoensdagavond 7 ure, dr. v. Lonkhugzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Breestraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiliging»dienst, luit. Paul, 3 Openluchtsamenkomat Nobelpoort en 7 30 ure, Verlossingssamenbomst, kapt. Smittenaar. Maandagavond 8 uur: Muzikale uitvoering o.l. v. adj udant Claeys in het Ned. Htrv. Ver.-göbouw 't Vige. Geref, Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. KVNSTES ES WETENSCHAPPEN. TANTE ROOSJE. Met het blijspel van Grötzinger, „Tante Roosje" kwam Woensdagavond het de Boer—van Rijk-ensemble voor 't voetlicht in de Concertzaal, die zeer goed bezet 'was. Goed tooneelspel iwleet men hier gelukkig nog; op waarde te schatten, terwijl zeer velen m'evr. de Boek-v. Rijk reeds van jaren her in haar toonejel- loopbaan kenden enwaardeerden. Zij, d.w.z. de tooneelliefhebbers, zul len zeker geen spijt hebben gevoeld den ongunst van 't weer te hebben getrot seerd om „Tante Roosje" nog eens op de planken te zien in 't gelijknamige blijspel. Wie zou denken, dat onze befaamde tooneelspeelster, door den last der jaren zou zijn gebogen en aan entrain en» vi taliteit had ingeboet, of als i„groote oude" alleen een succes d'iestime zou behalen, vergist zich. Mevr. de Boervan Rijk beschikt over een arsenaal van krach ten en tooneeltalenten, die onuitputtelijk schijnen en waarvan ze, ook Weer op dit tournée, ondubbelzinnige bewijzen heeft gegeven. De scherpe visie op zaken ien men- schen, die de schrijver haar in haar rol toebedeelt, heeft zij vertolkt op vrijwel onnavolgbare wijze. De rijk gewlorden Joodsche koopvrouw hield dé touwtjes en de marionetten dansten op haar be vel, den dans om ide galg, met het doel.... vrede te stichten -of geluk te brengen. Met groote voldoening hebben wé de zen tooneelavond beluisterd. Sterke te genspelers had de hoofdrolvertolkster in Willem van der Veer, Jaap van der Poll, terwijl de overige dames ien hee- ren artisten zeer voldeden. Veel en hartelijk applaus viel allen ten deel. „Tante" kreeg wel eens een „open doekje" voor haar rake opmer kingen. Maar na het open doekje had o^i. w'el een bloemstuk kunnen volgen. 'tWas verdiend vriendelijke en welwillende medeiwéiMnlg zal het concert gegeven worden in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw in het Vrije. Evenals de vorige keer, zal de opkomst bewijzen, dat de Zierikzee sche bevolking dit concert op prijs weet te stellen. Voor de Ned. Protestantenbonld1, af- deeling: Zierikzee, in samenwerking met de ver. van Vrijz. Hervormden alhier, sprak Donderdagavond, in het Neder- duitsch Herv. Vereenigingsgjebouw, ds. W. G. Boon over „P a 1 e s t i n a", welke interessante lezing geïllustreerd werd door zeer duidelijke lantaarnplaatjes. Nadat ds. Pijnacker Hordijk den spre ker bij de goed opgekomen leden had in geleid en psalmgezang] was vooraflgelgiaan, kreeg ds. Boon het woord, Deze ginjg in grove trekken de geschiedenis na van het Joodsdie land en ide trek, die er. de eeuwen door is gewieest naar Pales tina, dat verschillende heerschers heeft gekend in den loop der eeuwen, maar dat nu, hetgeen de Volkenbond bepaalde, mandaatsgebied is geworden, met En geland als toeziende voogd. Op onderhoudende wijze hield spreker een Causerie bij heldere foto's van Je ruzalem, de Jordaan, »de Doode Zee etq

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1