Ziarikzeescht Nieuwsbode HONIG's BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. B IJ VOEGSEL BINNENLAND. UitgStad en Provincie. --Jg EUILLETON. DE GOUDEN SLEUTELS bihooriidi bl] dl III Wotnidig 27 Fibr 1BSS, No. 12741 Het Landbouwcrisisfonds „Steunverlening aan den landbouw noodzakelijk. Ze zal voorloopig nog niet gemist kunnen worden". In de Memorie van Antwoord op 't Voorloopig Verslag nopens het wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Land- bou'wcirisisfonds voor 1935, sluit de mi nister zich aan bij de vrijwel algemeen in de Kamer heerschende opvatting, dat steunverleenüng aan den landbouw in den ruimsten zin van het woord noodzakelijk is en binnen afzienbaren tijd ook nog niet zal kunnen worden gemist. Voorts zet de minister nogmaals het standpunt, dat de regeering inzake den landbouwsteun inneemt, uiteen, waarbij hij opmerkt, dat het doel der 'crisis maatregelen is: het in standhouden van het landbouwbedrijf in bet belang der geheele Nederlandsche bevolking. Die minister erkent, dat het vraagstu|k! van de vaste lasten een fundamen teel onderdeel vormt der te voeren land bouw c.risispolitiek. Het is echter njet alleen een vraagstuk van de landbouw crisis alleen, maar betreft mede'een vraag van algemeen regeeringsbeleid. Diegenen, die van oordeel zijn, dat van den land bouwsteun geen cent ten goede zou mo gen komen aan de verpachters en fay- potheeknemers gaan in hun redeneering ongetwijfeld te ver. Over het paeht- vraagstuk als zoodanig is het over leg tusschen de verschillende departe menten nagenoeg geëindigd. De meerdere evenredigheid in de prij zen der onderscheidene gewassen zal naar de minister hoopt, aanleiding kunnen Zijn, mettertijd de teelt van tarwe vrij! te laten. Hij meent, dat geen bijzondere maatregelen moeten worden genomen teir bevordering van bet scheuren van gras land. Wat betreft de verdeeling van den landbouwsteun tracht de mi nister, waar mogelijk, met inachtneming van de beschikbare middelen, im het ver schil tusschen de akkerbouwbedrijven en de veehouderij en tuinbouwbedrijven' ver betering te brengen. Wat betreft de belangen der land arbeiders deelt de minister mede, dat op den thans ingeslagen weg zal worden voortgegaan, o.a. doo-r het nemen van zeer strenge maatregelen tegein land arbeiders, die de uitspraken van den arbiter niet voldoende na'.even. Verder meent hij op dit oogenblik nog niet te moeten gaan; met name kan hij' geen vrijheid vinden den landbo,uwers de ver plichting op te leggen colleOtiieve arbeidsovereenkomsten te slui ten. Van de thans genomen maatregelen zal bovendien, naar vertrouwd mag| wor den, een voldoende preventieve werking uitgaan. Wat de salarieering van het personeel aangaat, deelt de minister mede, dat het niet juist is, dat buitensporige salarfsgjelnj worden betaald. De gewestelijke tarwe organisaties zullen binnenkort Worden ontbonden1 en orisisorganisaties worden. Het ligt in de bedoeling (de steunre geling voor de aardappelen voor het volgend jaar in hoofdzaak te dloen taseeren op een handhaven van de be perking van de teelt. Met een denatu- ratie-tijslag, waarvan op het moment de hoogte niet kan Worden vastgesteld, hoopt de minister den aardappelprijs op een behoorlijke hoogte te houden. Het ligt voorts in de bedoeling de v 1 as t e e 11, indien zulks noodig is, ver der te steunen. De mate, waarin even tueel steup zal worden verleend, zal af hangen van de prijsvorming op de vrije markt. Er zullen voor het jaar 1935 teeltvergunningen, die eventueel het uit zicht openen op steun, worden verstrekt tot een oppervlakte van ten hoogste 10.000 H.A. De minister meent, dat een verdere inkrimping van het suikerbieten- areaal voor den landbouw in zijn geheel en spec'iaal voor de werkgelegenheid in den landbouw zulke groote be zwaren met zich mede zou brengen, dat vooralsnog daaraan niet kan w'orden ge dacht. Overwogen wordt de contigenteering van slachtpaarden te vervangen door 'n algemeene contigenteering van alle paarden, zulks omdat er aanlei ding bestaat aan te nemen, dat een ge deelte van de paarden, welke thans bui ten de contigenteering om 'w'orden inge voerd, toch voor de slacht hier te lande bestemd worden. De minister staat sympathiek tegen over pogingen, die er toe kunnen lei den om den binnenlamidschen afzet van melk en boter te vergrooten, o.a. door vermeerdering van het vierbruik van melkbron d. Deze vermeerdering moet even-wel, naar de opvatting van den mi nister, bereikt 'worden door propaganda en niet door dwingende voorschriften. Om tot een beperking van de melk productie te komen, was het nood zakelijk, dat naast de teeltregeling en de 'maatregelen tot beplerking van de hoeveelheid gesteunde melk, een aantal runderen werden afgeslacht. Bij die af slachting heeft de dreigende afbraak der veeprijzen ook een 'wOord meegespro ken. In het totaal zijn op dit oogenblik door de Nederlandsche Veiehouderijcen- trale ongeveer 110.000 rundenen afgeno men en verwerkt. De lexportmogelij'khe- den 'zijn zeer gering. Het gemiddeld percentage van de be perking van den melksteun is nog niet definitief vastgesteld, doch zal zeer waarschijnlijk liggen tusschen 10 en 15 procent, waarbij als basis zooveel moge lijk zal worden uitgegaan van de melk productie in de beide voorafgaande jaren. Korte Berichten. Het rijkste ezfciht op de spoorwegen heeft een bespreking gehad met djei Ju stitie in verband mot de incidenten, welke zich te Sassenheim hebben voorgedaan bij de .aanhouding van autobussen der z.g. W' i 1 d e dienst e n tusschen Am" sterdam, Rpfterdam en Den Haag. De politiemacht is ter plaatse versterkt, evenals het jgefal ambtenaren van het Rij'kstoezicht. Lout Barnstijn's filmstad wordt gb- bo.uWd op het landgoed Oosterbeek )op de grens van Dien Haag en Wassenaar. Nederland en België hebben ee:n nieuw handelsverdrag aangegaan, Waarbij voor ons land een) redelijk resul taat is verkregen, vooral wat de land-- bouWaangelegénheclehi betreft. Het resultaat van de gehouden be sprekingen tusschen' den rijksbemiddelaar prof. mr. R J. M. Aalberse, en de be trokken partijen in het m'ijnconfliet is, dat de nieuwe Voorstellen der parti culiere mijnen in 'Zake de wijziging der loon- en arbeidsovereenkomst een maand zijn uitgesteld. Mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlanldische Bank zou benoemd worden tot president van Id'e Bank voor Internationale Betalingen. Hij Zou echter in geen geval het presidentschap van de Nederlanldische Bank neerleggen. VAN HEINDE EN VEJL vastgesteld, dat de Bethlehem Steel and Ship building Corporation in de vier jaren, Welke aan den wereldoorlog voor afgingen, een winst van zes miilioen dol lar heeft behaald. Daarentegen bedroeg de winst gedurende de vier jaren van den oorlog 49 miilioen dollar;. Na langdurige onderhandelingen is men er, naar United Press verneernjt, in geslaagd overeenstemming tusschen Abessinië en Italië te bereiken in za|k)e de instelling van een zes K.M. breede neutrale zone. Onmiddellijk zullen Ita- liaansche en Abessinische gedelegeerden vertrekken t er vaststelling van de greets zen dezer zone. In het Oostelijk deel der Vereenigdiö Staten haerseht voor de tweede maal in dezen winter een koudegolf, die met hevjge sneeuwstormen gepaard gaat. Te New»-York zijn zes personen ten ge volge van de kou bezweken. Voorts zijn tal van personen bij verkeersongevallen ernstig gewond. In de bergachtige! Ooste lijke staten heeft het harder gesneeuwd dan sinds een halve ee,uw het Igeval is geweest. Op 7 Maart as. zal prof. M a s ar y kj, de president der CechosloVaakSche re publiek, zijn 85sten verjaardag vieren. 1 Dit feit zal aanleiding zijn tot plechtig heden in bet geheele land. Deze plechtig^ heden zullen eein grootsche manifestatie zijn van nationale eenheid. De igeheelia bevolking, met inbegrip der minderheden, zal er aan deelnemen. In een der Loinidensche ziekenhuizen is een 65-jarige weduwe gestorven aan de brandwonden), die Zij had opigeloiopen bij een brand i!n haar huis. Toen de brandweermannen het huis waren binnen gedrongen, vonden Zij de vrouw op den grond liggend met een kooitje met een kanarie in haar armen. Hel; vogeltje leefde nog. „Ik ging terug om mijn vogeltje"!, mompelde de vrouw, toen Zij naar het ziekenhuis gebracht werd. De nationaal-socialistische organisa ties in Opper-Oostenrijk hebben) zichzelf ontbonden em wapens en munitie uit geleverd. De leiders hebben zich bij die) politie aangemeld en den wensch te ken nen gegeven met hun organisaties opge nomen te worden in het Vaderlandsche Front. Kolonel Adam, de leider van dit Front, heeft Zijn twijfel Igeuit 'aan de goede gezindheid van deze 'candidaten voor Zijn organisatie. De Wereldvrede kan niet tot stand gebracht worden als een van reojeerings wege, dus van boven af georganiseerd instituut; hij moet uit de volkeren zelf voortkomen en Zijn basis vinden in de volgroeide gemeenschappelijke internatio nale belangen en rechtsovertuiging. Het groote Fransche passagiers* ZIERIKZEE. Dinsdagmorgen tegen half twaalf kregen wij een „tip", dat 'brand w'as uitgebroken in een voddenpakhuis aan de Verbornebuurtstraat (Karsteil), welk pakhuis toebehoort aan dhr. L. Otte, welke het verhuurt aan dhr. J. F. Kaashoek, die het als opslagplaats gebruikt. De huurder was afwezig. Met drie slangen op de waterleiding pakte de brandweer energiek en vlug het vuur aan, 'Zoodat, na een half uur, het ge vaar voor eventueele uitbreiding in de nauwe straat geweken |w|as en mét na- blussohen kon worden aangevangen De brandspuit behoefde geen dienst te doen. Omtrent de oorZaak van idlen brand tast men nog in 't duister. De burge meester, wethouder Panny |en de (direc teur van de waterleiding waren op 't terrein van den brand aanwezig. Vorige week werd in de boven zaal van het „Huis van Nassau" een druk bezochte propaganda-vergaidering gehouden door (de Ned. Cihr. Land arbeid e r s b o n d. De verg. stond on der leiding van 'de distric'tsvoorz'itter, de heer L. M. v. Steendam. Sprekers wa ren de hoofdbestuursleden Vingerling en Oudekerk. De vergadering werd geopend met gebed en het zingen van ps<. 68 10. Daarna werd een gedeelte van Hoofd stuk 16, uil het Johannes-evangelie voor gedragen van C. W. v. d. Pot, getiteld „Moigen". Als eerste spreker trad op de heer Vingerling, welke sprak over: „Wie we zijn, en wat we moeten zijn". Spreker vergelèek de toestand van nu, met Ide crisis der negentiger jaren; toen was er ook malaise en werkloosheid, dodi men kende geen steunregeling of werk- loozenkas en geen werkverschaffing. Bij veel narigheid is nochtans veel waar voor te danken valt. Onmiskenbaar is hierop van invloed geweest de organi satie der landarbeiders. Evenzoo- is het met de loonen; zonder Ide landarbeiders- bonden zouden de loonen in de l ajnld1- fcouw beslist lager zijn dan nu. Doch we moeten in de toekomst nog meer presteeren; en dat kan, wanneer een drachtig met vertrouwen wordt voort- gew'erkt aan de organisatie. Wat we moeten hebben, is een vertrouwen, dat gefundeerd is op de overtuiging, dat voor de Christenarbeider het een roe ping is, zich te o.rganiseeren en dat ze thuis behooren in de Ned. Chr. Land- arbeidersbond. Als tweede spreker trad op de heer Oudekerk, welke in een gloedvolle red: sprak over „Zegen verplicht". In drie punten werd dit onderwerp behandeld: le. Waarin die zegen ligt; 2e. Wat die zegen inhoudt; 3e. Waarboe die zegen verplicht. Spr. begon met te vermelden, hoe klein de Biond begonnen is. Ze werd in 1914 opgericht met 300 leden. Er Was toen geen Werkloozenkas aan verbon den. Men Werd bespot, gehoond 'en ge negeerd. Doch er w'as kracht in die voormannen. Die kracht werd ontleend aan de belijdenis, dat het Christendom', niet iets is voor de kerk alleen, en niet' alleen voor Zondags, maar dat Golds Woord in heel het leven zeggenschap moet hebben en dus ook in het gering ste dagelijksche werk. Thans is de Bond1 groot geworden. Al meer landarbeiders zijn uit hun dommel ontwaakt. De Bond telt thans 27.000 leden. Men is op Sdh en Duiv., jammer genoeg, w'at laat wak ker geworden. Was men het vroeger gew'eest, dan had men hier als overal elders een collectief arbeidscontract. Doch het moet en bet zal! ook hier komen. Als de Chr. arbeiders maar paraat zijn, en' het minderwaardigheidsgevoel zich af schudden, dan moeit de tijd aanbreken, dat de arbeider medezeggenschap! krijgt in de bepaling van' het loon. Dan is bet uit, dat over de arbeiders, Zonder de arbeiders, wordt beslist door 'dei patrofotns1. Br moet dus actie zijn, (gedreven door de dank voor wat we in' de N.C.L.B. hebben1, en gedreven door het besef, dat ook in het maatschappelijk leven Gods wpprd kracht en autoriteit heeft. En zop, is het de roeping in en met de Nederl. Chr. Landarb. Bond, te strijden voor een be tere samenleving en een beter Ipt voor de landarbeiders. Na het zingen van het lste -couplet van het bondslied, en Gez. 180 1, wierd deze vergadering door dhr. Oudekerk met dankgebed gesloten. Zaterdag 23 dezer vergaderde de Coöp. Boerenleenbank te dezer stede. Uit de rekening bleek dat in 1934 ontvangen was aan spaargelden door Ide Spaarbank f 59985.39 en uitbetaald f 48206.62. Aan voorschotten wias terugbetaald f 2715 en uitgeleend f 100- In loopende rekenmg Was ontvangen f' 185639.63 en uitbetaald f 202512.68. Volgens de balans per 31 December 1934 bedroegen de spaargelden bij -de Spaarbank f 115517-27, uitstaande voor schotten f 57305. In loopende rekening uitgegeven f 78089.74 en ontv. f22590.82. Het reservefonds bedraagt thans f 10221.05. schip „Normandië", vertrekt Zaterdag 20 i gelezen. In een kort openingswoord werd April van St.-Nazaire, wiaar het gebouwd i eerst een welkom toegeroepen aan de is, naar Le Havre, om! vandaar de eerste Zeer talrijke aanwezigen, pl:. m. 350, reis naar Newl-Yprk te aanvaarden. i waarna de voorzitter wees op de ulaar- De onder leiding, van den Ameri-. de van den Bijbel voor hel leven en op kaanschen senator Nye staande dom- de b'eteekenis van het kruis van Ohris- missie vanonderZoek naar de manip.u(- tus, voor het maatschappelijk gebeuren, laties der bewapeningsindustrie heeft Daarna werd door hem een gedicht voor- KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring op Woensdag 20 Febr. Alle leden aanwezig. Voorzitter de burgemeester. Bij de opening van deze eerste vergadiei- rinig in 1935 heet hij alle hartelijk wel kom, deelt mede, dat de bevolking» im'et 5 is vooruit gegaan en 800 zielen' be draagt, 'constateerd, dat wie over '34 voor deze gemeente mogen tevreden zijn, voor groote onheilen en droeve omstandig heden zijn gespaard, hoopt dat het ver loop voor '35 o|o|k Zoo» m|o|ge wez'en, danjkt voor ontvangen' felicitaties en 'wenscht w'ederkeerig elk lid, zoowel voor gezin als bedrijf alles 'goeds en er steeds in goede harmonie mag morden vergaderd. Weth. v. d. Cingiel antwoordt namens de leden en wenscht wederkeerig hetzelfde. Van het waterschapsbestuur is bericht ingekomen, dat het voor '35 f500 be schikbaar stelt voor verharding van we gen. Er is een voorloopige aanvraag van M. L. den Boer. Deze zal verder onder- Zocht worden. Z.h.s. aangenomen mede werking te verieeneti voor aanvragen), die ;i n komen. Moet vóór 1 April zijn gebeurd. Eveneens wordt z.h.s. vastge steld de verordening op de heffing van het vergunningsrecht, welke wordt voor gelezen. Hoofdpunt is, dat het f 12,50 is voor elke f50 huurwaarde of gedeelte daarvan met een minimum van f40. Dan komt in behandeling het verzoek van de veldwachter L. Boot, om ontslag als ge meentebode met 1 April en als schatter der lokalen tot verkloop van sterken- drank met 1 Mei. Na eenige- besprekingen wordt het eerste z.h.s. gegeven volgens verzoek, maar het tweede afgewezen en bepaald leveneens op 1 April. Voor de aanstaande verkiezingen vopr Rroy. Staten en Ge meenteraad worden benoemd de beide wethouders als plaatsvervangers van den voorzitter; de heeren Boot en vaiu der Linde als leden Voor de verkiezing van de Prov. Staten en de heeren v. d. Wek ken en Dialebout Voor die van- den ge meenteraad. De pensioensgrondslag van de tweeden ambtenaar van burger 1, stand wordt, na toelichting door den voiorz. vastgesteld op f150. Ingekomen was nog een aanbod van de P.Z.E.M. voor oinder- 'grondschen aanleg van den kabel op het dorp, met daarbij toegevoegde teekening. De vo.or- en nadeelen wprden onder het oog gezien. Ten sioitte, daar de laatste de eerste overtroffen, wordt z.h.s. aan genomen het aanbod niet te accepteenefti. Bij' de rondvraag deelt 'de heer Dalebout mede, dat hem is medegedeeld, dat op Hoogdagen, etc. het hier wel eens op- ordelijk toegaat en vraagt of dit d'en voorzitter bekend is? Deze zegt, dat hem daarvan niets is bekend, en hij van den veldwachter daaromtrent ook geen rap port heeft ontvangen1. Ook geen der overige leden heeft iets positiefs miade de dealen. De heer Gravelijn vraagt pog naar de sluitingsuren van de herberg, die de voorzitter geeft. Er wiordt nog w'at over deze kwestie ;geboomd, doch een bepaald resultaat geeft dit niet. De heer van der Sluis informeert of 3. F. Fondse, 'met het oog op het jongst leden geval, nog lid der schattingscomm. kan blijven, ook met het oog er op, dat het publiek hem nu juist niet vriendelijk gfezind is. Spr. zelf acht hem niet meer geschikt. De Voorzitter zegt, zoolang! deze zaak nog loopende is en' niet is nitge- maakt, en dit is Zij' op het .oogenblik nog niet, het geen- reden voor ontslag is. Evenwel, op 1 April is de zittings periode afgelioopen en ka)n men zien1, hoe te handelen. Is er eeü beslissing voor dien tijd gevallen, dam kan het altijd nog geschieden im de eerstvolgende raadsvergadering. Vervolgens de gewone sluiting. SEROOSKERKE. In de Zaterdagavond in Café Boot onder voorzitterschap van dhr. A. J. Verboom gehouden algemeene vergadering van de af-d'. Serooskerke van de Bond v- Staatspensionnee- ring werden de jaarverslagen van seüre- tarris en penningmeester goedgekeurd. Uit het eerste vermelden wij, dat het aan tal leden 103 bedraagt, terwijl 'de re kening van laatstgenoemde sloot met ieen batig: slot van f 21.51. De aftredende be stuursleden de heeren J. Hanse en L. Bakker werden herkozen. Als voornaam ste punt kwam' op de agenda voor de organisatie van een auto-tocht met de ouden van dagen in de a.s. zJomer. Be sloten werd, dat hieraan kon worden deelgenomen door mannen ejn vrouwen, ouder dan 60 resp. 55 jaar, woonach tig in de 'gemeenten Serooskerke en El- lemeet, dit laatste voor Zoover zij wo nen binnen de gremzein der kerkelijke gemeente Serooskerke. Ter financiering van een en ander 'Zal van de ingeze tenen een bijdrage wórden igevraagidl, waarvoor enkele jongedames 'een lijst ?.ullen preseuteeren. Als datum voor dit tochtje 'wiordt aangenomen de Zaterdag van de Serooskerksche kermis. Aan H.Bi. en F.B'. Zal een garantie worden ge vraagd. Hierna sluiting. NAAR HET ENGELSCH VAN AMELIA E. BARR. 7 (Nctdruk verboden Mevrouw zei, dat ik geen antwoord behoefde mee te nemen, meneer. Anthony Aske had een gevoel, alsof hij' een vuistslag in het gezicht kreeg, toen Richard hem deze boodschap! bracht. Maar nadat hij een weinig van de ont steltenis bekomen was en over Eleanoir's houding nadacht, kwam hij- tot de con clusie, dat zijn schoonvader de hand' in het spel moest hebben. Jonathan had haar natuurlijk in het hoofd gepraat, om niet terug te gaan. Na lange aarzeling besloot hij Burley zelf te schrijven. Hij! zette hem uitvoe rig de aanleiding tot hunl laatste oneenig- heid uiteen en verzocht Zijn schoonvader met den grootsten aandrang Zijn dochter aan het verstand te brengen, dat ze naar Aske Hall diende terug te keeren. Jonathan's antwoord kwam geen uur nadat hij Aske's brief ontvangen had. „Eleanor voelt Zich ongelukkig van den dag af, dat ze getrouwdl is", Juidde het epistel. „Ze is naar mijn huis gevlucht, waar zij wist onderdak en bescherming le zullen vinden. En Zoo lang ik zelf een dak boven mijn hoofd 1 heb, zal ze bij mijl een veilig thuis hebben. Een man, die zich niet be- heerscben kan en- zich niet ontziet met i gew'eld le dreigen, is niet geschikt om met een vrouw' te leven, en daarom denk ik er niet aan! haar mijn bescher- I ming te weigeren en naar jou terug te laten gaan. Dat is alles, wat ik je op het oogenblik heb te antwoorden. Jonathan Burley". Direct na ontvangst van dezen brief, liet Aske zich naar Jonathan's fabriek rijden en liet Zijp schoonvader om een onderhoud verzoeken. De portier bracht hem in het privé-kantppr, waar Bprley aan zijn schrijftafel zat. Anthony liep op hem toe en stak Zijn hand uit, maar Jonathan 'weigerde hardnekkig die aan te nemen. Ik kan onmogelijk de'hand aannemen van iemand, die gedreigd' heeft mijn doch ter te slaan", verklaarde hij stuursch. Staat u mij dan tenminste toe, u alles uit te leggen. Dat heb je al schriftelijk gepro beerd te doen, maar zeg, wat je pp het hart hebt. Zonder opk maar iets te verZwijlgen, vertelde Aske, zooals hij opk reeds had gedaan in zijln brief, uitvoerig de aanlei ding tot Zijn twist met Eleanor. Hij! gaf toe, dat hij in Zijn drift te ver gegaa|n was, maar Eleanor had zoo'n tartende houding aangenomen, dat zelfs een engel zijn geduld zou hebben verloren-. Burley hoorde hem zwijgend aan. Het getuigt niet van karakter, Aske, begon hij norsch, torn zijn schoonzoon uitgesproken was, om te trachten op deze wijze je schoon te praten. Ik had het heel wat mannelijker van je gevon den, warunieer je ruiterlijk bekend had, dat je ernstig tekort geschoten bent te genover je vrouw en dat je je daaroiver schaamde. Maar in plaats daarvlan tracht je de schuld op haar te schui ven.... Ik heb u zoowel schriftelijk, als nu mondeling mijn. spijt betuigd, dat ik in mijn drift te ver ben' gegaan-, antw-oordde Aske k'alrn. En ik zou zeggen, dat ik toch niet meer kan doen dan dat. Maar u weet heel goed, dat het niet in mijn aard ligt de verantwoordelijkhei 1 voor mijn daden op een- ander te schuiven en als ik beweer, dat Eleanor ini dit geval de meeste schuld heeft, is dat niet anders dan de volle waarheid.'Het Schijnt evenwel, ging hij, opeens scherp voort, dat u mij nog niet goed kent. Welnu^ u kunt nu de gelegenheid krijgen mijl te leeren kennen! Is het je bedoelingj mij vrees aan te jagen? vroeg Jonathan uitdagend. I— Volstrekt niet, het eenige wat ik wensch, is antwöord op deze vraag: Bient u bereid fe Zorgen, dat Eleanor naar Aske Hall terug kómt? i; Neen. Daar doet u verkeerd aan. Ikl zou u er bovendien toe kunnen dwingen. Zoo? Laat ik je dit zeggen, Anthony, als Eleanor werkelijk is, zooals jij! haar afschildert, dan is ze zooi 'geworden Idjo-or de taotlooze en liefdelppze manier waar op jij haar behandeld hebt. En wat je bedreiging betreft mij te zullen dwinigen tot iets, w'aartoe ik onder geen voor waarde bereid ben.... wel, dat moest je eens probeeren. Ik verzeker je, Ahthony, je zult merken, dat je bij mij! aan het verkeerde- adres bent. Uw houding is niet bepaald ziooals men van eeiu gentleipan, of beter: van een vader zou mogen verwachten', kloinSk het hoojg. Dat Was méér dan Jonathan verdragen kon. Je bent een schoft, viel hij uit, pur per van woede, een schoft ert een gó- meene leugenaar! Hij schoof met veel rumóier zijn bureau stoel achteruit, sprong op en liep met gebalde vuisten pp Aske toe. Het zou zeker tot een vechtpartij' züjtt gekomen als Ben Holden, wiens kantoor aan dat van zijn baas grensde, niet op het lawaai wös afgekomen. De hoofdopzichter stoof Burley's kamer in en stelde zich lusscbein/ de beide man nen; hij' begreep, dat hij) juist bijtijds was geweest om een onheil te verhoed-en. Hij legde de hand op| Burley's sühou'dór. Jonathan, doe in vredesnaam geen overijlde dingen, waarschuwde hij ern stig. En zich tot Aske wendende: Meneer Aske, misschien wilt u wel zoo vriende lijk zijn heen te gaan; ik geloof, dat dat op het oogenblik voioir beide partijen het beste is. Eén moment. Ik yraag u voor de laatste maal, Jonathan Burley, wilt u uw dochter dwingen naar Aske Hall te rug te keeren pf in elk geval weigeren haar langer onderdak te verschaffen? Neen, neen- en nog eens neen! bul derde Burley. Zoolang ze wel, kan ze bij mij blijven, versta je? Zonder verder een woord te zeggen1, draaide Aske zich om en verliet het kan toor. Hij' was doodsbleek en ondanks zijn schijnbare kalmte, verrieden de strak ke trekken om zijn' mond, dat hij beslo ten was den strijd tegen zijn schoon vader aan te binden' en uit te vechten tot het bittere einde. Ben Holden, goed menschenkenner als hij was, ontging dat ndet. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 5