HANDSCHOENEN etc. DE IN DE PIJP. ABONNEMENT: ADVEBTENTIENa vnjaag n leDr. 1935, zierikzeesche courant. 9,ste jaargang - No. 12739 Inzending op den d^ ven nit- EERSTE BLAD Begrindsn van Wagen, binnenland. lilt Stad en Provincie DE Wond in depot.. Prijs p. s maanden ƒ1.60, Iranoo p. post ƒ.1.80. Vaar het buitenl. per Jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. TeL No. ii. Postgiro 137677. Zierikzeesche 6 Nieuwsbode v»n 1-i regels 60 eta, ran 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 10 ets. per regel l/riirlnn Qfl r.L 4n*kr- contract belangrijke korting. Dir. A, J. DE LOOZE Ult{.-Radict«ir V. J. KOSTEN Kive yéér 10 nre- Uil sumntar baataat alt 2 blidaa BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierïkzee maken bekend, dat de Raad dier gemeente heeft besloten die gelegenheid open te stellen om gebruik te maken van het aanbod van het Wa terschap „Schouwen", betreffende het be- grinden van nader door dat lichaam aan te wijzen wegen. Zij, die begrinding van wegen, waar aan hunne landerijen zijn gelegein, ge- wenscht achten en bereid zijn 1/3 in de kosten bij te dragen, dienen het ver zoek daartoe hetwelk gesteld moet zijn op ziegel van 0.30 vóór 4 Maart a.s. aan ondergeteekenden in te zenden. In het verzoekschrift moet vermeld worden, wie zich garant stelt voor de kosten der verharding alsmede voor het vervoer van het verhardingsmateriaal, terwijl vóór dat tot verharding der we gen zal worden overgegaan, een nader te bepalen bedrag in de gemeentekas moet worden gestort als waarborgsom voor na te komen verplichtingen. Nadere inlichtingen aangaande het be- grindeu, alsook omtrent den inhoud' van- het verzoekschrift, wiorden ter secreta rie verstrekt. Zierikzee, 20 Februari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. De Straatbelasting heffing mag geschieden van alle per ceel en, die aan een openbaren weg belenden. In art. 280 van de Gemeentewet is bepaald, dat de gemeenten een straat- belasting kunnen heffen wegens gebouw de eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land- en wa terwegen in de gemeente belanden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn, en wegens ongebouwde eigendommen, die aan deze wegen be lenden of op deze wegen uitgang heb ben. In 1934 maakten reeds 273 gemeen ten van deze bevoegdheid gebruik. De vraag heeft zich voorgedaan, of de heffing alleen mag geschieden we gens perceelen, belendende aan opeis bare wegen, waaraan de gemeente kos ten besteedt. Dat deze vraag is gesteld mag zeker geen verwondering wekken, aangezien tevens in genoemd wetsartikel is bepaald, dat de belasting geheven wordt naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente ko mende voor aanleg en onderhoud der wegen, voor hun verlichting en voor afvoer van water en vuil. De Hooge Raad heeft bij zijn arrest van 23 Januari 1935 beslist dat bedoel de vraag ontkennend moet worden be antwoord. De Hooge Raad acht het vol doende, dat do gcmo-nle kosten heeft te maken voor openbare land- en wai- terwegen in de gemeente en heeft be slist dat de heffing mag geschieden we gens alle perceelen, die aan een open- baren weg belenden, onverschillig ,of juist aan dezen weg de gemeente kos ten moet besteden, of dat zij dit doet ten aanzien van andere openbare wegen. Korte Berichten. De Koningin en de Prinses zijp Woensdagmiddag uit Den Haaig naar Zwitserland vertrokken, teneinde daar eenige weken te vertoeven. Donderdag ochtend zijn ze te Unterwasser in Tog genburg gearriveerd. Men verzoekt ons te melden, dat er een „Fonds tot steun van Volkson derwijs" bestaat, dat aan ouders die ff nancieele hulp noodig hebben om hun kinderen naar de openbare school te zenden, hierin Zooveel mogelijk tegemoet wil komen. De directie van de Nedi. Spoor wegen heeft opdracht gegeven tot den bouw van een stroomlijnlociomotief. Minister Oud verklaarde in de Eer ste Kamer, dat zijn standpunt inzake de belastingdruk is, dat de belastingen van inkomens en vermogens in Nederland al 'zoo hoog zijn, dat verdere verhooging economisch niet meer verantwoord zou zijn. Voor naar Firma RISCH. Zalig hij, in liiens ïevensgaarde de stormen niet 2101a ruw en onmeedogend hebben gewoed, dat hem van die kind- Sche dagen niets meer bleef dan een vage herinnering De Douglas-fabriek heeft in negen maanden tijds niet minder dan 73 Dou glas D.C. 2-vliegtuigen geleverd. De eer ste machine van dit type werd geleverd o,p 16 Mei van 't vorige jaar en 't 73ste op 15 Februari j.l. Deze machines waren bestemd voor 14 maatschappijen en an dere lichamen. Hierbij zijl noig vermeld, dat de eerste productie van idit type 125 toestellen Zal bedragen. Van Italiaansiche zijde verklaart men, dat de onderhandelingen met Abes- synië in een gunstiger stadium zijn ge komen. In beginsel zouden beide partijen het eens geworden zijn over de instelling van een neutrale Zóne, bij' de grens van Somaliland, zooals door Italië was voor gesteld. - Roosevelt stelt aan bet congres de verlenging van den duur der Nira met twee jaren voor. Hij' verklaart oca., dat de maatregelen tot herstel nog niet be stendigd kunnen worden. Het recht op collectieve arbeidsovereenkomsten zal worden beschermd, de regeering zal con trole op de nijlverheid blijven oefenen. - Het Russische s.s. „Smolensk", aan boord Waarvan zich 80 koippen beman ning 'en talrijke passagiers bevinden, is reeds sedert een week in de Zee van Ochotsk door pakijs ingesloten en heeft draadloos om hulp gevraagd. De kapitein deelt mede, dat wel is waar alle ma chines behoorlijk functipniineeren, docihdat het pakijs voortdurend gevaarlijker w|Oirdt. - In de nabijheid van Upminster in het Engelsche graafschap Essex, zijn de beide dochters van den AmerikaansChen Consul-generaal te Napels, resp. 20 en 23 jaar oud, uit een vliegtuig gespron gen en gedood. Zij waren verloofd met de officieren, die verleden week om gekomen waren bij het ongeluk van het Britsche watervliegtuig te Messina (Italië) VERSCHILLEND® BERICHTE», ONTPLOFFING. In een der lokalen van het particu liere opvoedings- en ambaehtsgestidht „De Heibloem" te Heithuizen (Limburg) is ieen ontploffieng gebeurd, waarbij de 16-j. leerling J. Wl. Nagels, afkomstig uit O e f f e 11, vrijwel op slag werd gedooid. Eenige der hem omringende mede-leer|- lingen liepen minder ernstige verwondin gen op. ZESTIEN KOEIEN VERBRAND. Woensdagochtend vroeg obtstlofnd brand in de schuur achter het woonhuis vami de veehouder J. K. te S t r ij e n (Z.-H.) Van huis en schuur blevemi slechts enkele brokstukken van muren staan. De brand brak plotseling uit, waardoor het in de schuur aanwieziige vee niet meer kop wor den igered. Zejstien runderen en twee auto's Zijn verbrand. EEN DOODENR1T. De zestienjarige A. v. S. te Ter hei den reed in volle vaart met zijm rijwiel tegen den muur der openbare school. De jongen liep hierbij eem zware hersen schudding op, tengevolge waarvam hij' ma enkele uren is overleden. De k'naap was met eenige vriendjes om' het hardst aam het rijden. VAARTUIG OVER TIJD. Het uitblijven van den logger „Simom en Marie", no- 116, vam de Scbeveninigsche vloot, heeft onder de S oh even iwgsch e| vis- schersbevolking eenige ongerustheid ver oorzaakt. Zeventien dagem geleden heeft de SCH 116 zee gekozen om een kleirne twee weken Zijn geluk met de metten te beproeven. Op het oogenblik is schipper Leendert Rog al enkele dagen over tijd, Hij had allang binnen kunnen Zijn, zegt men, maar men heeft geen) taal of teeken van de SCH 116 vernomen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te TWijzel, bij Buitenpost, isWoiensdajgj- nacht de boerenhuizinlge, eigendom van en bewoond door W. G. Beerda, :aifge brand. De bewoners komden met moeite het huis verlaten. Acht-en-twimtiig, stuks vee kwamen in .de vlamlmem om. Vam den inboedel is niets gered. VAM gETSTOB KM VEE. 1 Naar uit New-York wordt gemeld, heeft het bericht van het confliclt tus- schen Italië en Abessinië in het stadsge deelte Harlem, waar honderdduizenden! negers wonen, groote opwinding veroor zaakt. Er Wordt een boycot tegen Itali- aansche logementiem, levensmiddelenwin kels en straatventers georganiseerd. Bij Kuestendil (West-Buiigarijlei) zijn twee schoolkinderen door w|0|lven aangevallen. Een der kinderen werd ver scheurd, een ander kind, dat vluchtte, is door boeren gevonden. Het arme kind was doodgevroren. ZIERIKZEE. Aan den heer J. Verkam man, opziener bij de Visscherijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen alhier, is met ingang van 1 Maart e.k. op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend. Woensdagavond vonid voor een ma tig getal belangstellenden in de Con certzaal, de aangekondigde vertooning plaats van de film „Alaska", welke rol prent dofor het Chr. Film Comité was geëngageerd. Dr. J. van Lonkhuijzen. voorzitter van genoemd comité, /opende (deze bijeenkomst met te laten Zingen psf. 19 1, waarna hij voorging in gebed. Dan sprak hij het welkomstwoord tot de aanwezigen en Zette de bedoeling van avonden als; deze uiteen, n.l. om door middel van de film te laten zien, wat in de groots schepping leeft, en in deze film Gods' grootheid in de barre Noorilerstreken,, in Alaska, de N.W. punt van Canada, grenzend aan de Beeringstraat, waarin de Yukaw uitmondt. Na een paar voorfilmpjes kwiam na na de rustpoos de hoofdfilm, die met aandacht werd gevolgd en ons een kijkje gunde in de onherbergzame streken van N.W. Canada, met zijn sneeuwbergen, pijnbosschen, rendieren, elandein, cari- boe's; op de Yukow', majestueus zijn weg banend van zijn oorsprong het Rots gebergte tot in den Oceaan; bij de Eskimo's: die de rotskust bewonen en met hun kajaks ter vischvangst trek ken; op de sledevaarten met ide onver moeid schijnende poolhondryi, door de sneeuw- en ijswoestijnen, én over de b'evroren rivier, etc', etc. Het -was een mooie film, met indruk wekkende natuurtafareelen. Aan 't slot dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst, waarna, met het zingen van den avondzaing em dankgebed, werk! geëindigd. Wij vestigen hier de aandacht op het concert, dat a.s. Zondagavond! door het Zierikzeesch Vrijzinnig Vrouwen- en Mannenkoor in hotel „Juliana" zal wor den gegeven, onder leiding van dein heer G. C. J. Misset, met medewerking van de heeren R. van den Bogaert (pianist) en Roger Spalter (violist). Naar wij vernemen zal op Vrij dagavond 22 Maart a.s, in Ide Concert zaal een vertooning worden gegeven van de B.V.L. Klankfilm „Sluit de Gelederen" voor de Landstormers van Schouwen- Duiveland. Een mooi jublieum herdenkt a.s. Dinsdag, 26 Februari de heer J. J. H. v. d. Velde, die op dien datum (den dag herdenkt d'at hij voor 40 ja-ren in dienst trad bij de Gebr. Lokker, Meu- belhandel alhier. Na een uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter, de heer J. J. Cook, heeft de vereeniging tot bevordering van het luchtverkeer op Schouwen en Duiveland, Donderdagavond bijeengekomen in „Con cordia", haar fiat gegeven op de be sprekingen hier Maandag ten Stadhuize en een aanbeveling voor de V 8. Des avonds vond, niettegenstaande het ruw© weer, een openluchtbioscoopvertooning i plaats, op 't Havenplein, welke film door velen werd aanschouwd. HAAMSTEDE. In de goed bezette zaal van Hótel Bom gaf Woensdagavond jl. Haamsteedsch Zangkoor, onder lei ding van haren directeur d!hr. Jos. Be renbroek een uitvoering. Na opening en Welkom door den voorzitter dhr. Joh. Kik, werden een 10-tal goed uitgevoer de 'zangnummers ten gehoore gebracht. Ook de goedvertolkte klucht „Papagen©", in 4 bedrijven vond algemeen bijval. Een en ander werd afgewisseld' door muziek van het bekende kwartet van Dreisdhor. Bij het einde dankte de voorzitter voor de flinke opkomst en belangstelling. Een geanimeerd bal besloot den goedgeslaag den avond. Als voorzitter der Harmonie „Witte van Haemstede" is benoemd dhr. C. A. Hartog alhier en als directeurdhr. I. W. Bakker te Burgh. BURGH. Woensdagavond j.l. vierden de vrouwenvereen. „Arbeid A d ie 11" en de Meisjesvereeniging „Tryfosa" hun ge- gemeénschappelljk jaarfeest in de consis toriekamer De presidente van beide ver- eenigingen mevr. Saraber opende den avond met een welkom aan de vele aan wezigen. Daarna ging ds. Saraber voor in gebed. De avond hald een goed ver loop. Jaarverslagen en voordrachten wis selden elkaar af. Het geestdriftig ap plaus bewees, dat de met zorg voorbe reide samenspraken veel bijval vonden. In de pauze werden eenige handwer ken verloot ten bate van de kas der Meisjesvereeniging. Met een slotwoord en gebed eindigde deze mooie avond. DREISCHOR. Zondagavond a.s. hoopt de Zangvereeniging „Streven naar Be ter" alhier een concert te geven in de Kerk, waarbij mede orgelspel zal wor den uitgevoerd 'door den organist idle heer M. Sw'enne van Ouwerkerk. Een en ander heeft tot doel financiën te ver garen voor den aanleg van electrische verlichting, in de Kerk. Gaarne wekken wij op tot een bezoek aan dit concert, welks doel nuttig effect kan afwerpen. De laatste boom is ter aarde geveld bij de oude kerk, tof spijt van vele in gezetenen. Een miooi stukje natuurschoon is hiermede verdwenen. De oude kerk staat naakt en droef in de kont der gemeente. Wat de natuur in een kleine gehouden, onder voorzitterschap van dien I eeuw' vergaarde is door menschenhanden Commissaris der Konmcriri in rins it?e- I „i, t Commissaris der Koningin in ons ge west, waarbij in principe een vereeni ging voor luchtvaartverkeer in Zeeland werd gecontitueerd, een organisatie door de Schouwsche vereeniging gewenscht en uiteindelijk verkregen. De vlieg„kringen" Walcheren, Oost- en W-Zeeuwsch-Vlaanderen, de Bevelaniden, ThoJen en Schouwen-Duiveiand vaardi gen in de naaste toekomst elk een be paald aantal afgevaardigden af naar het hoofdbestuur, waarin automatisch de voorzitters der kringen zitting nemen. Wil de Schouwsche vereeniging krach tig' blijven, ook in de straks te vor men nieuwe Zeeuwsche Vereen, voor de Luchtvaart, dan dient het ledental hier nog te worden uitgebreid. De secretaris der Schouwsche vereeniging deelde tij dens de besprekingen o.m. mede, dat met 1 April de gewijzigde dienstregeling der K.L.M. op de Zeeuwsche lucihtlijn zal verschijnen tot 15 Mei, waarna de Zomerdienst begint. Naar verluidt zou er kans bestaan dat het volgend jaar op deze lijn z'al worden gevlogen met Douglastoesteilen en F 12-modeleen, die op de Indië-lijn worden gebruikt. Voor de Fordkaravaan be stond Donderdagvoormiddag op 't Ha- venplein vrij veel belangstelling, die ze ker verhoogd werd ld,oor de „geluids- wagen", waarin de stem van den reus muziek of speeches uitstrooide ien mede door dei aanwezigheid van de fraaie blauwe touringcar, welke meereed in den Sterrit naar Monte Carlo. Op verzoek van de Ford-Mpij. maak ten we een korte demonstratierit met het nieuwste product van den grooten automobielfabrikant, de V 8. De vee ring, die sedert een kwlart eeuw wioxidt toegepast behoudens de verbeteringen, is nog in gebruik, en het principe is 't zelfde gebleven. Het benzineverbruik is buitengewoon laag, wat ,w|e zelf kon den controleeren. Na 4.3 K.M. te heb ben gereden was nog' geen 1/2 ben* zine verbruikt, zoodat volgens deze be rekening imiet 1 L. 8600 M. kan gereden worden. Het hoog, benzineverbruik ligt volgens technici aan de menschen zelf, omdat het starten niet op de juiste wijze plaats heeft en daardoor veel benzine onnoodig wordt verbruikt. Bij de V 8 kan het starten zoo geschieden, dat men practisch niet behoeft over te schakelen. Remmen geschiedt snel bij een vrij groote snelheid doch niet erg „schokkend^ is. Het koetswerk is; af; ook de ruiten zlijn practisch en met ronde' hoeken aan gebracht. Op igladde asphaltwegen laat men de wagen de bewegingen van een schip nabootsen om 't slipp en te voor komen. Rijdt men alleen langs eenzame wegen of door een weinig afwisselend landschap, dan schakeJt men onder het dashboard de radio in en m'uziek geeft u prettige afleiding! Het was een prettige demon/stratietocht Douwt Egberts Echte Triesche Metiers Baai e» Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak PBBDÏKBEDJRTM." in een oogwenk vernietigd'. Laat ons ho pen, dat het opkomende geslacht den groei van den nieuwen aanplant mag helpen bevorderen. OUWERKERK. De heer J. da Bruine, ambtenaar aan het Departement van De fensie, igeboprtig van hier, is bevorderd tot hoofdcommies. NlEUWERKERK. Onze dorpsgenoot F. de Bil, thans maréclhaussée te Breda, Werd heden benoemd tot gemeente-veld wachter te Tholen. RRUINISSE. Onder zeer groote belang stelling is Donderdagmiddag het stoffe lijk overschot van den heer) P. J. Okfeers©, oud-onderwijzer aan de O.L. School aan den schoot der aarde toevertrouwd1, Eeni ge bloemstukken bedekten de lijkbaar, o.a. van het personeel der school, van de afd. Schouwen-Duiveiand van het N. O'. G. en de directie der N.O.G. Spaar bank. De lijkbaar werd gevolgd door familie, vele vrienden elm tal vam 'col lega's van den overledene uit Schouwen en Duiveland. Aajn de groeve sprak aller eerst ds. Waardenburg, emeritis predi kant, voorheen te Bruimisse, die bij uit zondering was overgekomen om den lijk dienst te leiden bij de uitvaart vapi den ontslapene, aan wien hij door nauwe vriendschapsbanden.- was verbonden. Ds. Waardenburg -wees er op, welk een rui me plaats de heer Okkerse in het leven dezer gemeente inham. Zijn correcte le venswandel maakte dien omgang miet hem aangenaam en zijn geloofsovertuiging ge tuigde, dat hij het niet zoicht in eigen kracht, doch steeds trachtte naar Gods Wil te handelen. Verder sprak ds. Waar denburg nog 'Woorden van troiOist tojt de treurende familie. Burgemeester Hage sprak namens de gansche gemeente een Woord van afscheid. Hij noemde die over ledene de eerste burger van Biruinisse, alhier geboren en opgevüed en nu na heel zijn werkzaam leven hier gearbeid te hebben in zijn geliefden grond ter ruste gelegd. Zijn leven is'diehen geweest, maar juist door Zijn dienen heerschte hij. Een kwart eeuw heeft burgemeester Hage met hem mogen omgaan en waren er moeiten of zorgen ten opzichte van de gemeente, dan was steeds Zijn eerste gang om -raad naar Meester Okkerse, bij wien hij' nimmer te; 1 vergeefs aanklopte. Spr. memoreerde o.a. de ram'p die Brui- nisse trof in 1911, toen de heer Okkerse bij zijn gewone werkzaamheden nog de omvangrijke functie van secretaris vam het rampc|omité op zich nam. De over ledene was een toonbeeld van burger deugd. Laat ons allen zijh( leven tot voor beeld nemen en trachten op dezelfde hoojgt© van beschaving te komen als hij stond. Namens den voorzitter van da Groene Kruisafdeeling; dankte burge meester Hage nog den overledene voor diens vele bemoeienissen in het belang van de Groene Kruisafdeeling. Namens Zondag 24 Februari te Zierikzee, Ned. Hervi Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. v. d. Griend. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordgk en 7 ure, ds. de Kluis van Vlissingen. Luih. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugsem Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Breestraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3 Open luchtsamenkomst Nobelpoort en 7 30 ure, Verlossingssamenkomst' Alle aamenkomsten onder leiding van Envoy Verheule uit Ooes. Maandag 2 uur: Bijzondere Gezinsbond" samenkomst, Envoy Verheule. Geref, Gem. (St.-Domusstraat) 9.80, 2 en 6 ure, Leeakerk. Oud-Geref. Gea. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. de afd. Duiveland van hot N.O.G. bracht de heer Kosten van Oosterlahd den over ledene een laatste groet, hem schetsend© als een zeer gewaardeerd lid en secre taris der af d., wiens heengaan- nog langen tijd zal wlorden gevoeld. De heer Hei boer van Kerkwerve herdacht de hoer Okkerse als mede-directeur van de N. O. G.-Spaarbank en dankte hem voor de groote accuratesse, Waarmee hij de be* langen vam spaarbank en spaarders 'behar tigde. De heer F. D. van Vessem sprak namens de afd. Bruimisse van! de Liberalo Staatspartij en mede namens het hoofd bestuur dier partij. De heer Okkerse is 35 jaar secretaris der afd. .geweest, met een ijver en nauwgezetheid, die eerbied afdwingt. Zijne nagedachtenis zal in de geschiedenis der Liberale Staatspartij met eere vermeld blijven. Verder sprak do heer van Vessem namens de oud-leerlin gen. Spr. memoreerde de liefde van |de» heer Okkers voor zijn levenstaak, ,',het onderwijs", dat hij: aan drie geslachten! met de grootste nauwgezetheid heeft ge geven. Talloos velen zijn het, die hi| heeft opgeleid in hoogere of lagere be trekkingen. Dezen zullen hem niet licht vergeten. Met het afsterven vam den heer Okkerse is, aldus de heer van Vessem, dan de laatste van het miet te vervangen driemanschap, n.l. de heeren F. G. v, d. Berg, in leven hoofdonderwijzer, L. Padmos, onderwijzer, en nu 'den heer Okkerse, ter ruste gelegd. Zij allen rus ten in vrede. Hierna dankte dhr. Heule, een familielid van demi ontslapene, voqr de betoonde belangstelling. SCHERPENISSE. Reeds eenige weken wordt er voor de brandweerlieden uit dit eiland alhier een cursus gegeven in de bediening van brandbluschmiddelen lep het oordeelkundig bestrijden van een brand. Nu zal er a.s. Zaterdag 2 Mkart een demonstratie alhier plaats hebben met behulp van de motorbranlspuit uit Bergen op Zoom. Ten behoeve van de behoeftige werkloozen is van het Nat. Crisisc'omité ontvangen 15 ton eierkolen, klompen en dekens. Tengevolge van den storm is een oude woning op het gehucht Westkerke, welke nog met riet gedekt was, geheel in elkaar 'gestort. Ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1