Uit Stad en Provincie. ■BBBaa—llMIMI III n e(hst ■van Vlttstvppwg? Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ga proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén nèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Klanken langs de lijn 3e programma van de Z.R. C. Maanidag 28 Januari: 11.05-12.16 London Regional; 12.16-2.20 Brussel (VI.); 2.20-4.50 London Regional; 4.50-6.20 Droit- wich; 6.20-7.30 Stuttgart; 7.30-8.20 London Regional; 8.20-9.20 Brussel (Vlaams); 9.20 -10.20 London Regional; 10.20-11.20 Brus sel (VI.); 11.20-12 Droitwich. Dinsdag 29 Januari: 11.05-12.15 London Regional; 12.15-2.20 Brussel (VI.); 2.20-5.35 London Regional; 5.35-6.35Droit wich; 6.35-7.35 Brussel (Frans); 7.35-8.20 London Regional; 8.20-9.05 Brussel (VI.); 9.05-10.40 Brussel (Frans); 10.40-12Drpit- wich. Woensdag 3 0 Januari: 11.05- 12.15 London Regional; 12.15-2.20 Brus sel (Vlaams); 2.20-3.35 London Regional; 3.35-6.20 Droitwich; 66.20-6.50 Stuttgart; 6.50-3.20 Londlon Regional; 8.20-8.50 Brus sel (Frans); 8.50-10.05 London Regional; 10.05-10.20 Brussel (Frans); 10.20-12Droit wich. (Wijziging voorbehouden). Met Ihet oog op de concentratie van het bizonder onderwijs, zullen door de regeering, onder handhaving van objec tieve normen pok eenige wettelijke maat regelen moeten worden tot stand ge bracht. Voor zoover de gegevens over 1934 thans beschikbaar zijn, steeg de bevolking van Amsterdam van 778.442 op 1 Januari 1934 tot 781.071 op 1 Januari 1935. In den loop van 1934 is zij dus toegeno men met 2629 zielen, Wat belangrijk min der is dan in het vorige jaar, toen het accres 6078 bedroeg. Ex-keizer Wilhelm II heeft Zondag te Doorn zijn 76sten geboortedag her dacht. Heden - Maandagavond 10 uur - zal de A.V.R.O. in een radio-journaal een gedeelte laten hooren van de rede, idïe dr. H. Colijn Zaterdagmiddag heeft uit gesproken. ZIERIKZEE. Verplaatst met ingang van 1 Februari a.s. de tijd. Rijksklerk A. L. J. A. Trienen van Almelo, kantoor hyp. naar Zierikzee kantopr Reg., Hyp. en Kad. Verplaatst met ingang van 1 Febr. as. de Assistent der Dir. Bel. enz. A. A. Goedhart van Nieuwerkerk naar Brui- nisse. In Beddeweeg ontstond hedenmor gen een schoorsteenbrand in de woning van dhr. S. Met behulp van enkele in de buurt aanwezige personen werd met zand de brand gebluscht. De politie, -die met een brandbluscJhapparaat verscheen, behoefde niet op te treden. HAAMSTEDE. Voor een talrijk publiek gaf Vrijdagavond j.l. in de zaal van Hötel Bom de Harmonie „Witte van Haemstede een uitvoering onder lei ding van haren ijverigen directeur, dhr. J. A. Lindhout. Een achttal muzieknum mers werden Correct en maatvast ten gehoore gebracht en gaven blijk van flinke studie. Het opgevoerde tooneel- stukje iu 3 bedrijven „Amor en bananen", Werd vlot en goed vertolkt. Zoowel mu ziek als tooneel oogstten den bijval vun het belangstellend publiek. Een en ander werd afgewisseld door muziek van het bekende kwartet van Dreischor. De voor zitter dhr. P. L. Vis sprak bij het einde een woiord van algemeenen denk tot allen, die meegewerkt hebben om dezen avond zoo goed te doen slagen. Tot besluit volgde een geanimeerd bal. BURGH. Donderdagavond j.l. hield de afd. Burgh van den Bond voor Staats- pensionneering een openbare propaganda- bijeenkomst in de zaal van hotel v. d. Moer. Na opening en Welkom door den voorzitter, dhr. S. J. Hartog, aan pu bliek, spreker en tqoneelisten verkreeg ds. Klaar het Woord. In een met aan dacht gevolgde rede behandelde spr. 'de meer nieuwe gedachte ten opzichte van 't Staatspensioen, pensionneering op vroege- ren leeftijd met een uitkeering, voldoen de om bij 't betrachten van zuinigheid rond te kunnen komen. Dus meerdere afvloeiing van oudere krachten tot ver ruiming van de jongere. Daardoor w'ordt tevens degeneratie van de jongeren, die nu werkeloos en doelloos rondslenteren, zooveel mogelijk voorkomen. Spr. acht dit tevens de goedkoopste Weg. Daarna Werd dooi* een gezelschap dames en hee- ren uit Haamstede, die steeds welwillend meewerken aan de propag&nda-avenden der afd. Haemstede, opgevoerd het too- neelstukje „Levenstragedie", met proloog, dat vlot Werd gespeeld en waarin de tra giek uitsluitend tot haar recht kWam. Een en ander wierd afgewisseld |door mu ziek en zang. Bij hel einde dankte de voorzitter allen, die meegëwterkt hebben om dezen avond te doen slagen. Dhr. de Bruin, voorzitter der afdeeeling Haam stede voegde daaraan een wloord van dank toe voor de uitnoodiging van het bestuur zijner afdeeling. Het deed hem genoegen, dat de afdeelingen, strevende naar een gemeenschappelijk doel, zoo doende nog een apart steentje bijdragen tot den opbouw1 van het Staatspensioen. Vrijdagavond j.l. trad in de goed gevulde zaal van hotel v. d. Moer voor het Nutsdepartement Haamstede- Burgh de bekende Dr. v. d. Sleen als spreker op. Na opening door den voorz. dhr. W. G. Boot Wz., die spreker en publiek een wëlkom toeriep, behandelde dhr. van der Sleen aan de hand van een uitgebreide collectie lichtbeelden een gedeelte van Ned. Oost-Indië, uitsluitend Wat betreft de eilanden Bali, Lombok en Ambon. Hij begon met het eiland Bali, de parel der Kleine Soenda-eilanden, met zijn naïeve, doch flinke bevolking, die uitsluitend leeft vóór en met de goden in een samenleving, die de Christen natiën dikwijls een beschamend voorbeeld geelt. Het land van vruchtbaarheid en on vergelijkelijk natuurschoon, zon en kleu ren, wiaar bijna ieder geboren kunstenaar is en zijn kunst uitsluitend aan de go den wijdt. Daarna kwam het eiland Lom bok aan de beurt, Welks voorgeschiede nis door spr. vrij uitvoerig werd uit eengezet, een eveneens merkwaardig schoon land, dat de zegeningen onider- vindt van ons Koloniaal bestuur, maar Welks bevolking (Sasaks) nog sporen ver toont van de vroegere onderdrukking idler Balineesche vorsten. Tenslotte kregen Wij een kijkje :op het eiland Ambon aan de schitterende baai van dien inaam. Frappant o.a. leek ions aldaar de vie ring van den verjaardig van H.M. de Koningin. Dhr. v. d. Sleen, die dcior eigen aanschouwing zijn onderWerp vol komen beheerscht, en Idioor aangenameln en vlotten spreektrant zijn gehoor boeit, deed ons dien avond door Iwijoord1 en beeld meeleven in de Iwlerkelijkheid. Een krachtig en w'elverdiend applaus viel hem ten deel. De voorz. dankte den sprexer, dien hij onder instemming der vergade ring een hartelijk „tot Weerziens" toe riep, vooir zijn mooie voordracht, dhr. de Noodjer voor zijn hulp bij de licht- beeldenvertooiiing en het publiek voor op komst en belangstelling. NOORD WELLE. Openbare vergade ring va n den gemeenteraad op Vrijdag 25 Januari. Bij de opening van ,dèze eerste vergadering in hef pas be gonnen jaar wenscht de voorz. den leden en dien secretaris alle goeds'toe voor 1935. Hij hoopt, Idat het in d|e toekomst vjo|or land- en tuinbouw wiefer beter moge gaan. Voorts herinnert hij er aan, dat ;de ge meente ook friet werkloosheid te kampen had! en dat het koninklijk) huis in 1934 in: diepen rouw gedompeld is gewordjen, ter wijl hij dien wienseh uitspreekt, dat H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses nog lange janen gespaard mogen blijven. Weth. Elembaas antwoordt met een we- derkeerige heilwensch. Beslpten wordt ter converteering van een 43/4 pCts. leening, per resto groot f 7730, met de Bank voor Nedierl. gemeenten een nieuwe lee ning aan te gaan tege;n den koers van 100 pCt. en ieen rente van 4i/4 pCt. Tpt lid van de commissie tot wering ,van schoolverzuim in d|e vacature, ontstaan 'door het viertrek van M. J. van 't Hof, wordt benoiemd G. A. Haringman, die desglevraagd verklaart die benoeming aan te niemen. Vervolgens wotdèn de leden van het stembureau voor verkiezing van leden van de Prov. Staten en van den gemeenteraad benoemid', t.w. H. Dalebout en M. Dalebout en als plaatsvervangende leiden Goudzwaard en Viergever. Dhr. Elenbaas zal als voorz. fungeeren, ter wijl Idle h'eeren Boogerd1 en Hainse ver klaarden niiet vpor een benoeming', in aan merking te willen kjomien. Vastgesfel|d worden daarop die pensioensgrondslagen van Iden burgemeester, den secretaris, den ontvanger en de ambteneren vain dein burg. stanld. Bij een voorstel van B. en W. om de tuin van de( onder wijzers woning te verhuren, stelt (dhr. Boogerd voor eerst te trachten of id'e onderwijzerswoiningl ge schikt te vterhuren is en! wanneer Idit miet gelukt, dan die tuin te verhuren. Het voorstel-Boogerd wordt aangenomen. Bij ide rondvraag wordt besloten een onder zoek in te stellen naar cte mogelijkheid van herlegging van Idte straat in 't dorp en op het terrein van (die gedempte djorps- put tegen id'e afscheiding 2 rijen met elzen te planten. Naldlat nog gesprokejn is over puin langs den w'eg aan den ingang, van het dorp, verbetering van den weg aan den noordkant en de organisatie van- de brandweer, wordt de vergadering ge sloten. ZONNEMAIRE. Donderdag en Vrijdag gaf de Zionnemairsdhe Muziekvereeniging „Nut en Uitspanning" in de bewr!aarsthO|0,l haar jaarlijksche uitvoering. Onder lei ding van den directeur, iden heer Swlenne van Ouw'erkerk, wierden een 6-tal mu ziekstukken ten beste gegeven, die blij kens het applaus van het vrij talrijke publiek wel in de smaak vielen. Het is een goede gedachte van het bestuur der vereeniging de muziek te doen af wisselen door een tooneelstuk. Opgevoerd wlerd „De Loreley-sage'" een stuk, dat aan de hoofdrollen tamelijk zWare eischen stelt. Zonder te kort te Willen doen aan de nevenrollen, Was de algemeene opinie, dat de eerste uitstekend wlerden ver tolkt door jMej. M. Schilperoort en dhr. W. Boot. Een gezellig bal, wiaarvoor de heer J. van Beveren de muziek leverde, besloot de bijeenkomst. DREISCHOR. Donderdag 24 Januari j.l. gaf de Harmonie „C re seen dof' hare Jaaruitvoering op de bovenzaal van dhr. Aarnoudse, onder leiding van haren di recteur, dhr. Joh. F. A. Theewiis uit Zierikzee. Voor een stampvolle zaal w|erd begonnen met een 5-tal eerste klas mu zieknummers, welke |op uitstekende wüjza wterden ten gehoore gebracht. Hieruit bleek, dat de muzikanten niet lust en ijver sludceren onder de bezielende lei ding van hun directeur, wlaardoor zij in slaat waren dergelijke goede muziek ten gehoore te brengen, wlaardoor een op gang naar deze uitvoering een uitspan ning is en een streeling vqor het ge hoor. Daarna 'werd opgevoerd een blij spel in 3 bedrijven van Jaap van dei- Poll, getiteld „Millionnair tegen wil en dank", wlaarvan de vertolking zeer vlot van stapel liep, de rollen in goede han den wiaren, en de vaak voorkomende geestige situatie's den lachlust van de aanwezigen opw'ekte. De mimiek en de aankleeding van het tooneel was mede goed verzorgd waardoor alles een pret- tigen indruk maakte. Met een pittige marsch-potpourri van A. J. Maas Werd het programma besloten. Na alloop dank te de voorzitter der Harmonie voor de belangstelling op dezen avond van de zijde der ingezetenen ondervonden, en de medewerksters van de toioneelclub vopr hun voortreffelijk spel. Uit het aan wezige publiek, sprak de heer C. M. Weststrate Woqrden van Iwaardeering vqor hetgeen dezen avond 'Werd gebo den, met een opwekking om voort te gaan op den ingeslagen weg. Hierna wierd ten bate der kas eene door B. en W. goedgekeurde verloting gehouden Welke in alle opzichten slaagde dank zij de medewerking van de aanwezi gen, de Iedere van „Crescendo" en ,niet in het 'minst den ambtenaar der over heid. Met genoegen mag Crescendo terug zien op deze uitvoering. Vrijdagavond werd alhier in café Sieger een t'wleede N utsa v o n d ge houden. Als spreker trad voor een volle za,al op dsi. Westmijse te Rotterdam. Deze Wist 'met Zijn novellen en karakter- stukjes de aanwlezigen dermate te boeien, dat men bij w'ijze van spreken wei een speld kon hooren vallen, zoo1 aandach tig leefde men met den spreker mede. Het woord van dank hem1 voor het ge- bcdene gebracht w'as dan ook alleszins op Zijn plaats. De algemeene opinie, de zen spreker nog meer te mogen bel ais- teren, wlas Wel een bewijs hoezeer men had genoten. OOSTERLAND. De Ned. Kalimaatschap pij, kantoor te B>reda, heeft den leden der Landbouwivereen. „D.E.S" Donderdag avond j.l. een filmavond aangeboden, Wel ke in 't Dorpshuis wprd gehouden. De zaal was stampvol. De heer Zeijler open de de vergadering, waarna de heer v. Steenberge, vertegenwoordiger der Kali- maatschappij het wioo,rd verkreeg, waar in hij de groote wlaarde van de kali als stikstof voor den Landbouw' naar voren bracht. Ook de film toonde ons in de finesises de superioriteit van deze stik stof. Een leuke teekenfilm, aanschouw le lijk voorstellende de enorme groeikracht van dit product, bracht telkens een gulle lac'h. De 'heer Zeijler wlas de tolk van allen, toen hij den heer v. Steenberge dankte voor de interessante a.vonê. BRUINISSÊ. Vrijdag j.l. gedacht de Chr. Jeugdclub „Rhodé", leidster mej. M. de Korte, het 10-jarig bestaan. Ter ge legenheid van dit jubileum wlas een feest avond georganiseerd in het vergaderlo kaal, wiaarvoor veel belangstelling was. De leiding berustte bij den consulent Dr. Weeda van Oosterland, die een in leiding hield naar de wlqordien uit Han- 'delingen 11 26, wiaarna Rhodé de ge legenheid wierd geboden het uitgebreid programma af te wierken. Een bonte reeks zang en gedichten, opstellen en voor drachten in ernst en luim wisselden el kander af. Op loffelijke wijze hebben alle meisjes medegewerkt om dezen avond tot aller genoegen te doen slagen. Bur gemeester Hage vertolkte de gedachten der aanwezigen toen hij de jubilee rende club dankte vopr den aangenamen avond, w iaarna dr. Weeda het slof woord sprak. STAVENISSE. Donderdag j.l. kwam die IJsbonid „Eiland Tholen" in vergadering bijeen in café Henldlrikse alhier. Van (alle ijsclubs waren afgevaardigden ter ver gadering aanwezig. Aan ide hand vajn eenige belangrijke ingekomen stuk)k<e|n werd die vraag onder oogen gezien, of men al of niet tot definitieve oprichtjing van den Ijsbond zlou ovier,giaan.'Een schrij ven van idlein K.N.S.B. werd voor kennis geving aangenomen, omldat men op het standpunt staat, dat de K.N.S.B. nipt met d'ictatorale macht is bielkleed ten opzichte van ide ijsclubs. De IJsbondl wenscht, zon der inmenging van .derden, in eigen kring Zijn zaken te regelen. Nadat vervolgens de voorzitter, van ide ijsclub „Tholen" een bevredigend voorstel had gedaan, inzake 'diei te betalen bijdrage, werd be sloten Idle IJsbond definitief opl te richten. Alle bestaande ijsclubs, omvattende cirCa 2000 leidien, traden als lid toe. Een regle ment zal ten spoedigste ontworpen wor den. Die bepordeeling van het schopn- rijidien, dat oen jury zal worden opgedra gen, zal geschieden volgens het reglement van Dinteloord, terwijl het hardrijden met iden chronometer .gecontroleerd zal wor den. Besloten werd, dat vóór 15 Jan. van elk jaar ide aangesloten clubs huin bij drage aan den Bond gestort moeten heb ben. Als plaats voor idie volgende verga dering, van 'dien IJsbond werd St.-Maar tensdijk aangewezen. THOLEN. Vrijdagavond j.l. wierd on der groote belangstelling in de school met den bijbel alhier, de jaarlijks/the ouderavond gehouden. De voorz., dhr. M. M. C. Haaijer, opende de bijeenkomst met het laten zingen van ps. 25 vers 6 las daarna Mark. 10 vers 13—16 en ging voiot in gebed. Spr. riep allen het welkom toe, speciaal den burgemeester, Mr. A- J- v. d. Hoeven en sprak hierna een Wloiqrd van afscheid tot den ouid1- voorzitter, de heer J. Jansen, nu benoemd tot eere-vqorz., welke meer dan 40 jaar de vereeniging heeil gediend als voorz. Spr. memoreerde de groote verdiensten van den heer Jansen, zijn blijmoedig heid en groote activiteit, w'ien niets te veel is geweest, wanneer het betrof de banier van Koning Jezus hoog te hou den. Staande werd hem toegezongen de zegenbede uit ps. 134 vers 3. Zicht baar bewogen kon de 80-jsrige nestor slechts eenige woorden van dank uit spreken. Door het hoofd der school, de heer van den Berg, wierd daarna be handeld Sam. 21 10 en Mark. 6 24—25. In een schitterende rede, ver geleek spr. het verschil der opvoeding en bracht dit over op school en gezin. Door mej. E. Jansen w'erd behandeld „Meer tijd voor uW kinderen" en door mej. Boon „Een les". Beide onderwierpen vielen zeer in den smaak. Hierna wierd gepauzeerd en kon het werk der kin deren bezichtigd wlorden. Na de pauze wierd nog het woord gevoerd idoor de heer Dijkslag .over „Crisistijd", w'elke on derwerpen met aandacht werden beluis terd. Na een wloord van dank 'door den voorzitter sloot dr. Veltenaar met gebed. Het aantal inwOners dezer gemeentB bedroeg op 31 Dec. 1933, 1478 m. en 1520 vr., totaal 2998. Geboren werden 27 m. en 28 vr., totaal 55, terwijl 61 m. en 70 vr., totaal 131, zich vestigden. Een totale vermeerdering alzoo van 88 m. en 98 vr. In 1934 overleden 15 m. en 14 vr., totaal 29 personen, terwijl 70 m. en 96 vr., totaal 166 de gemeente verlieten. Alzoo een vermindering van 85 m'. en 110 vr. De bevolking bestond op 31 Dec. '34 uit 1481 m. en 1508 vr., totaal 2989, eon vermindering van 9 in woners. Er iwierden 25 huwelijken vol trokken. OUD-VOSSEMEER. Vrijdagavond onge veer elf uur klonk door de Molenstraat de alarmkreet „b r a n d", terwijl weldra dc torenklok mede haar sombere klan ken deed hooren. Het bleek, dat in de wOning van den manufacturier J. Robbe, vermoedelijk door ongelukkig gevallen vonken uit een kacheltje in den winkel, brand w'as Ontstaan, die zoo plotseling oplaaide, dat het voor de huisgenooten, vrouw', een zuster en vier kinderen, die boven reeds ter ruste w'aren, terwijl de baas zich gereed maakte ook te gaan slapen, hoog tijd Was om het lijf te ber gen, zonder dat aan het zich kleeden gedacht kon Worden; onmiddellijk wa ren buren enz. bereid allen ,op te nemep,. Inlussclhen w'as de brandweer vlug er bij en met tw'ee straalpijpen o.p de wa terleiding w'erd volop |w:ater gegeven, wat niet wegnam, dat alles in het per ceel uitbrandde en alles van verdere wlaarde als geld, boeken en 'wjat dies meer zij kon wlorden geborgen. Het aan palende diakoniegesticht der Nedi. Herv. Gemeente had geen schade van betee- kenis. Naar ops Wlordt medegedeeld is het geboiulwt, dat door den heer Robbe w'ordt gehuurd, verzekerd en de inven taris aan den bewoner toekomende, ook, maar dit laatste zeer laag. Uit den aard der zaak gaf een en ander in het nach telijk uur een geweldige drukte en de deelneming in het ernstige ongeval aain de ongelukkigen overkomen Was niet minder groot. Provinciale Staten van Zeeland De candidaatlijst der Chr. Hist. Partij in Zeeland is vqor alle kringen als volgt vastgesteld: 1. A. D. F. van der Wart, Goes (aftr.); 2. W. de Ridder, Vlissingen (aftr.); 3. frir. Wi. F. N. Baron van der Feltz, Middelburg; 4. A. de Feijter, Zaam- slag (aftr.); 5. M. M. Schippers, Wisse- kerke (aftr.); 6. G. van Duin, Zierikzee (aftr.); 7. C. Philipse, 's-Heer-Arendskerne 8. M. de Looze, Kapelle; 9. P. Janse Az., Biggekerke; 10. S. A. N. van Oeveren, Wolphaartsdijk; 11. M. Krijger, Bruinisse; 12. H. C. J. Gunning, lerseke; 13. M. van Strien, Nieuw- en St.-Joosland; 14. M. den Boer, Haamstede; 15. C. A. Kaan, Terneuzen; 16. J. F. Vermeulen, Middel burg; 17. L. Kristelijn, Eikerzee; 18. F. J. Gastel, Veere; 19. C. Kamermans, Vlis singen; 20. C. Kousemaker, KLoetinge. De stemming Ged. Staten van Zeeland hebben de aanvankelijk door hun college op Woens dag 24 April bepaalde stemming vq>.r de verkiezing van leden van de Prqv. Staten, nader bepaald op Woensdag 17 April. Kamer van Koophandel In die Vrijdagavond tie Middelburg ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel len Fabrieken voor de Zeeuw- sche lei landen, heeft de voorzitter, de heer C. Boudewijnse, een jaarrede ge houden. Spr. miaende, dat er wel geen verschil van opvatting zal zijin ov,er het feit, d'at het verder afglijden het ken merk van 1934 was. Spr. ziet in de be grenzing van idfe ontwikkelingsmogelijk heid van de autarkische begrippen in rommige lanldlen wel een begin voor het tot staan brengen van 's werelds afglij dende beweging. Tot staan komen nioge rog geien genezing be tee kenen, het is <hn toch wat aan de genezing vooraf zal moeten gaan. Wijzenid'e op 'de export- moeilijkhjeiden kómt spr. tot de grop,te Concurrentie van Japan en van Duitsch- land. Tegen het Duitsche stelsel is zake lijk niet veel in t© brengen, maar pf, als dit middel in vele andere laaiden (navol ging zou vinldien, die economische wereld- toestand' erop zou vooruit gaan, moet ten zeerste wondien betwijfeld. In het Kamerid'istrict was men over 1934 over -de veeteelt niet, doch over den landbouw wel tevreden, dit, dank zij de goede oogsten, terwijl de steunmaat regelen er krachtig toe bijdroegen om de bedrijven en in het bijzonder de groo- tere loonend te doen zijn. Spr. acht zich niet competent een juist oordeel uit te spreken over de vraag of de steunmaat regelen nog maar steeds op denzelfden voet moeien voortgaan en of dit verla ging van de kosten van levensonderhoud tegen houdt. In elk geval hoopt spr., dat de steunmaatregelen niet lang meer zullen duren, ook hierom niet, wijl het dan steeds moeilijker zal worden, om aan steunverzoekem van andere bedrijfs- zijden weerstand te bieden Vopr d'e middenstandsbedrijven acht spr. financiëelein steun niet wel mogelijk en meent hij, dat evantueele steunmaat regelen voor den middenstand 'niet an ders zouden kunnen zijn dan van rege lenden aard. Niettegenstaande de moei lijke tijden nemen het aantal zaken steeds toe en steeg het aantal ingeschrevenen in het Handelsregister van 2562 tot 2880. Al moge da concurrentie van het groot winkelbedrijf voor kleinere zaken onaan genaam zijn, wanniaer het geen oneerlijke concurrentie is, mag het recht van be staan van die groote zaken niet wordem aangevochtcln. Spr. brengt huldle aan de K.L.M. voor die energie, waarmede zij het luchtver keer steed's verder tot ontwikkeling brengt. De werkloosheid' nam in 1934, cok in het Kannardistrict nog toe. Inzake het streven naar een 40-urige werkweek, drong spr. op voorzichtigheid aan, omdat het midldlal wel eens erger kon zij'n dan de kwaal. Bij devaluatie staat zoo'n ver scheidenheid van belaingen op het spel, dat, als Zij niet het uit omstandigheden onvermijdelijk is en dit is zij in Nederland nog niet het volgens spr. veiliger is aan de goud waarde van den gulden niet te tornen. Spr. erkent :d'e zwaarte van de taak :d! e r overheid en in het bijzonder voor de regeering, om, wat in de laatste 20 jaren verkeerd' gegroeid is, tot een normalen vorm terug te snoeien, maar gebeuren moet het toch en hoe eerder hoe beter. Het spreekt vanzelf, dat na een zoo diepe inzinking, als waarvain men nu getuige is, ide naaste toekomst geen totale ommekeer kan zijn van het helden, doch als die naaste toekomst ons maar iets te zien wil geven van vooruit gang, hoe gering deze dan nog zijin moge, zal men tevreden kunnen zijn. ld M flFRl yySL, Ned'. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Dhr. J. van Gor- sel heeft ontslag 'genomen als ouderling Nederi. Geref. Gem. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdag 31 Ja nuari, 's avonds half zeven, dhr. Wijnne uit Oldebroek. NOODTOESTAND IN CAFE-HOTEL- RESTAURANTBEDRIJF Naar het Persbur. Vaz Dias verneemt, h©eft, als gevolg van financiëele. moeilijk- heidian, het bekende Amsterdamsche Café- Restaurant „Trianpn" aan het Leidlsche Plein alidlaar helden Zijn deuren voor het publiek geslpten. Het uit ongeveer 50 personen bestaande personeel van wie verscheidene van d;e opening in 1912 af bij dit bedrijf werkzaam waren, is hier- db,or werkloos geworden. In een onder houd dat Vaz Dias n. a. v. deze; kwestie hajd met den directeur van „Trianon", dien heer Th. Meerman, die mede door zijn bestuursfunctie bij Horecat in het Café- en Restaurantbedrijf veel bekend heid gelniet, deelde deze mede, dat de hooge lastiein Id'ie op het bedrijf drukken, niet meer kunnen wpriden opgebracht. In Idle jongste' te Amsterdam gehouden be- stuursverga|d|e'ring van Horecaf is in de openbaarheid1 gebracht hoe ontstellend groot Idle noodtoestand in het Hötel-Café- en Restaurantbedrijf is, nadat de Bond reeds jaren achter d'e schermen heeft ge streden om verlichting van de lasten te verkrijgen. Er valt echter bij die autori teiten niets te bereiken. Het! lot Idat „Tri anon" heeft getroffen, beidreigt iqok ve'e andtere zaken, die alleen nog een wissel vallig bestaan voeren bij idi'e gratie van hun leveranciers. DE „ASIATIC" Zaterdagavond werd draadloos gericht ontvangen, dat het Engelsche stoomschip „Asiatic", ongeveer 12 mijl ten Zuiden van het lichtschip „Tersdhellingerbank", een schroef had verloren. Het schip Iwlas onderwleg met een lading lijnkoeken van Odessa naar Hamburg. Zondagavond Circii 8 uur zijn de sleepbooten „Drenthe" van het bureau Wijsmüller en „Holland" van de reederij Doeksen van Terschelling met de „Asiatic" ,op de Engelsche reede aan gekomen. Het sleepen bracht geen bij zondere moeilijkheden met zich mede. Alles ging naar wlensch. Op de reede ging de „Asiatic" voor anker, terwlijl de beide sleepbooten de haven van Nieuwe- diep binnenliepen. Bij daglicht zou een nadere beslissing wlorden genpmen door den kapitein van het Engelsche schip. De kapitein besloot het schip nasr Ham burg, Waarheen het pp iwteg 'wlas, te laten sleepen. ENGELSCHE VOORSTELLEN AAN FRANKRIJK De Fransche bladen houden zich uit voerig bezig met het Ministersbezoek aan Londen en Iwüjzen in het bijzonder op de Engelsche voorstellen, inzake de re geling der Igelijkbereohtig'heid en beWa- peningskwesties. Naar verluidt, zouden de Engelsche voorstellen er als volgt uitzien: Engeland stelt vqqr, als voorwaarde on af te zien van Hoofdstuk V van het verdrag van Versailles, dat Duitsc'hland met den Volkenbond tot overeenstemming

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 2