groote Uitverkoop. Elck wat Wils. DE UITVERKOOP I VICTORIA-WATER H. L BIKKER, florgh. abonnement; Vrijdag 18 Jan. 1935. zierikzeesche courant gist. Jaarganb IADVERTENTIENd EERSTE BLAD BINNENLAND. PRIJSVERLAGING R. APPELS Azn's HET NEUTRAAL GEMENGD KOOR „AMICITIA", een CONCERT onder leiding van Mej J Steenbergen. PAUL MUNI „De Wereld verandert", f Maandag a s. begint onze „Dat is inderdaad uitverkoop". I Gebruikt in Uw soepen HON IG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 cent" KROON CACHETS^ verdrijven kou en pijn Prijs p. 3 maanden ƒ1.50, franco p. post 1Ü0. Voor het buiteni. per jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—S regels 80 els., van 4 regels en daarboven 20 ets, per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. OU aummar bastaat alt 2 bladaa I Voor ieder IIIIP UIT1EN BEWAAR ZIE VOLGENDE BODE ALGEMEEN OVERZICHT De uitspraak aan de Saar Met 1 Maart bij Duitschland Aannemend, dat, op gropd van de volksstemming van Zondag, tot terug gave van (het Saargebied aan Duitschland, zal fwiorden besloten, rijst de vraag, wiat hiervan de politieke beteekenis zal zijn voor den internationaal-politieken toe stand van Europa. De lichtzijde is, dat een der scherpte tanden uit het verdrag van Versailles (Wordt getrokken en dat een belangrijk iwtrijvingsvlak tusschen Frankrijk en Duitschland wiordt gesloopt. Wie de ge schiedenis van het Saargebied nagaat, kan in de pogingen, /welke in 1919 in Versailles door de Fransche staatslieden Werden aangewend om dit doel nu ein delijk te verwezenlijken, slechts de tion- sequentie vaststellen van een historischien drang naar het Oosten, Waarbij het ,op zichzelf juiste argument dat Frankrijk moest Worden schadeloos gesteld voor zijn vernielde kolenmijnen, slechts bij' kotmstig was. Trouwens, de tegenwoordige Fransche regeering had elke verwachting van in lijving bij Frankrijk reeds lang opge geven. Er is reden om aan te nemen, dat men te Parijs met het resultaat van het plebisciet niet ontevreden is, al had men, een paar jaar geleden, met een vrijwiilligen afstand waarschijnlijk meer kunnen bereiken. VoiOr een politieke schoonmaak in Euro pa is het in elk geval beter, dat dit netelige vraagstuk uit den iw|eg wordt geruimd. Het is voor den vrede in Europa te hopen, dat dit nu ,ook bevorderiijk mag zijn voor een verdere toenaderingspoli tiek die aan weerskanten door even ver- verstandige beginselen zal (wforden be- heerscht. In hel kader der enorme di plomatieke activiteit, welke thans in Europa twlordt ontwikkeld, kan een ont spanning aan de Fransch-Duitsche grens van weldadigen invloed zijn en vérstrek kende gevolgen hebben. De Raad van den Volkenbond heeft Donderdagavond negen uur, ide oonipro mis-resolutie betreffende den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland aangenomen. Volgens deze resolutie zal het Saar gebied op 1 Maart aan het Duitsohe rijk wiorden lovergedragen. Aan de com- missie-Aloisi is opgedragen in overleg met de Fransche en Duitsche regoerin gen, de noodige maatregelen te treffen in verband met de aanstaande bewinds verandering in het Saargebied. Wanneer deze maatregelen vóór 15 Februari niet tot positieve resultaten heb ben geleid, zal de Raad wederom bij eenkomen om dan zelf de noodige be slissingen te nemen. Dat de Fransche regeering stellig re kent op een stipte naleving der aange gane verplichtingen van Duitsche zijde en op een tegemoetkomende houding der Duitsche regeering bij het doorvoeren der overgangsmaatregelen, kwiam heel duidelijk uit in de rede, die Laval di reet na voorlezing van de resolutie hield Hij herinnerde er aan, dat Hitler in zijn toespraak tot de Saarlanders, liet uitkomen, dat alle represailles tegen hen, die hun vrijheid van stemming hebben gebruikt in vol vertrouwen op de vre desverdragen, achterwege zullen blijven De uitvaart van minister Kalff Dr. Col ij n huldigt hem. Onder buitengewoon groote belang stelling is Donderdag op de begraaf plaats Westerveld het stoffelijk over schot van wijlen minister Kalff ter aar de besteld. Ofschoon rekening w'as ge houden met den wfensch van den ont slapene, dat aan de begrafenis een een voudig karakter zou worden gegeven, werd aan zijn nagedachtenis alleen reeds een groote eer bewezen door de aan wezigheid bij zijn laatste rustplaats van tal van hoogWaardigheidsbekleeders, auto riteiten en andere persoonlijkheden, die per auto lof met extra-treinen, welke de directie van de Ned1. Spoorwegen hadden doen rijden, de reis naar Wes terveld hadden aanvaard. Aan de groeve heeft de minister-prei sident, dr. H. Colijn, het eerst 't woord gevoerd en er op gewezen, dat ir. Kalff naast zijn groote bekwaamheid en toe wijding, eigenschappen bezat, die hem bijzonder geschikt maakten voor zijn ambt. Hij was ,op en top een regent en verstond wiat regeeren beteekent. Daar- fflaaaav# nnn «Unkla k a w I a m 4 II A uaav! H duurt nog sloohta korten t Q d voort. GROOTSTE KOOPJES. ENORM VOORDEEL. BEKEND DUURZAME KWALITEITEN. 20 TOT 25 VERLAAGDE PRIJZEN MANUFACTURENHANDEL Nieuwe prijs per heele liter-flesschen Per kratje van 20 28 Cta (inhoud) voorheen 32 ct. 25 cta (inhoud) geeft Dinsdag 29 Januari in de Concertzaal naast moet van hem getuigd >wlorden, dat hij in bijzondere mate de gave bezat met menschen van andere richtingen sa men te werken. Als liberaal wlas hij in het ministerie getreden en liberaal is hij gebleven. Maar een liberaal van zeer voorname allure, die altijd meewerkte en zoidht naar het geen vereenigde in den gemeenschappe- lijken arbeid. Ook daar heeft hij zich aan man van groote allure betoond. Als mensch verliezen zijn ambtgen o/o-ten veel aan hem en het lnnd verliest mede veel. Zijn vervanging zal bijzonder moeilijk zijn. Het .werkfonds 1934 Een teleurstelling. In een vergadering van het departe ment 's-Gravenhage van de Ned. Mpij. van Nijverheid en Handel heeft mr. J. W. Beyen, voiorzitter van het Wérk- fonds 1934, een rede gehouden over idit fonds. Mr. Beyen ving zijn rede aan met er op te wfijzen, dat helaas het Werk fonds een teleurstelling is gewiorden. Het is met groiote praal ingehaald, doch al spoedig bleken de [organisatorische moei lijkheden bijzonder groot en maandenlang heeft het fooids met kinderziekten te kampen gehad. Thans begint het rader werk, zij het oiok moeizaam, te loopen. Spr. wlees op de groote verwachtingen en belangstelling, welke men van en voor dit Werkfonds gekoesterd heeft. On geveer 850 plannen zijn ingediend, te zamen vorderende een bedrag van ruim f 200 millioen. Naast de steunverleening voor openbare Werken staat de indus triële steunverleening, Dan is er een tweede groep, die van industriebankprio;- jeeten. Van de industriebanken verwacht spr. niet veel. Tenslotte is er de steun verleening aan den export. Het Bruggenplan In zeven jaar voltooid Leening van 50 millioen De regeering is voornemens, blijkens een ingediend wetsontwerp, het plan voor dien bouw van de bruggen1 over de groote rivieren in zoodanig tempoi te doen uit voeren, d'at in een tijdsverloop van on geveer zeven jaar alle bruggen gereed' zullen zijn. De laatste brug zal .dan in dien zomer van 1941 in dienst worden gesteld. Om dezen versnelden bruggen bouw mogelijk te maken, zal een .door een particulier consortium op te richten Bruggen-Exploitalia-Maatschappij N.V. (B. 'ii. M.), met een aandieelenkapitaal van f 500.000, ee.n obligatieleening uitgeven ter nominale waarde van f 49.500.000. De som van aandieelenkapitaal en leeiningi- opbrengst wordt aan het rijk uitbetaald ter financiering van .d'en bruggenbouw. Daartegenover krijgt de B.E.M. concessie tot heffing van tollen op alle volgens het plan te bouwen bruggen. De bedoe ling is, -dte tolheffing te doen ingaajn op 2 April 1935 en twintig jaar te doen duren. De tolheffing zal geiden op de be staande bruggen Katerveer, Westervoort, Grave, Heusden, Keizers veer, Zaltbommel en Arnhem (welke brug vóór 1 April 1935 in dienst genomen zal worden) en op de te bouwen bruggen bij Deventer, Doesburg, Vianen, Krimpen a.d1. IJsel, Rotterdam, Dordrecht, Hendrik-Idoi-Am- bacht, Moe rd1 ijk, Gorincbem, Nijmegen en Hedel. Het programma voo,r de volttoioiingl van de groote bruggen is nu, als de geld middelen volgens het nu voorgestelde financieringsplan beschikbaar z'ijin, zoo ge regeld1, dat de indienststelling der nog te bouwen bruggen als volgt verwacht mag worden: Vianen en Nijmegen: zomer 1936; Hedel: najaar 1936; Moerdijk, Hen- drik-Ido-Ambacht en Doesburg: voorjaar 19.'17; Dordrecht: zomer 1937; Rotterdam; najaar 1938; Krimpen a.d1. IJsel: najaar 1939; Deventer: najaar 1940; en Gorin chem: zomer 1941. J CONCERTZAAL-BIOSCOOP Deze week bekend uit „Ik ben een Vluobte- „Deutsch 1st die Saar, Deutsch immerdar" Nu de stembusstrijd in het Saargebied ten /einde ïs en dit dichtbevolkte land zoo onomstoiatelijk van de vaderlands lievende gevoelens zijner bevolking heeft blijk gegeven, is een kort verslag van een der voorzitters voor de lezers pozer courant misschien niet oninteressant. De trein met Nederlandsche voorzit ters van stembureaux kwam een uur te laat te Saarbrückeh aan. Niet, omdat ;de machinist te langzaam had gereden of omd'at het oponthoud aan de stations te langdurig was gewieest, maar omdat men •de trein, welke ook de stembiljetten ver voerde, die bij de Firma Enschedé te Haarlem waren geidrukt, uit voorzorg volor een mogelijke aanslag, over Metz had geleid. Op deze wijze werd zop lang mogelijk over Fransch grondgebied ge reden. Na aankomst te Saarbrücken zocht men het bord, waarop de naam van de Kreis stond' vermeld, waartoe de gemeente be hoorde waar het voorzitterschap zoia moeten worden uitgeoefend. De betreffende Kreis Inspector was aanwezig en nadat hij al Zijn voorzitters pm zich had verzameld, ging men per trein verder naar de Kreishoofdplaats, i.e. Homburg. Onderweg ontving men nog verschil lende mededeelingen wat in de kome|n- Ide dagen op het programma stond. Al spoeidig bleek, 'dat niet veel tijd .onbezet was en id,at tot ien met de stembusdag alles nauwkeurig, geregeld was. De (voorzitters, /die in de Kreis Hom burg hun functie moiesten uitoefenen, kom- 'den zich gelukkig prijzen, dat de Kreis- Inspector [die Nederlandsche generaal b. ld. Benniewitz alles op zoo'n uit muntendie wijze had geregeld. Hoorde mien later van moeilijkheden, idiie in die een of andere Kreis waren gerezen, in Homburg Zijn er geen voor gekomen, omdat alles precies klopte en een ieder op ide meest welwillende wijze door 'den pok dopr de bevolking zeer gewaardieerden generaal werd behandeld. Nu hij niet meer in 'dienst is, kan hem dus deze pluim op zijn hoed worden gestoken, wat hem zeer zeker toekomt. In Homburg stonden de auto's klaar voor hen, idle niet in deze gtad moesten blijven en onze zegsman ging instappen om een ongeveer 40 K.M. lange reis te ondernemen naar zijln standplaats. Hij ging hier maar juist even slapen om iden volgenden morgen weer bijtijds via Homburg naar Saarbrüdken te gaan voor 'de leedsaflegginig. Deze had' plaats bij wijze van spreek koor, wat er niet toe bijdroeg pm het plechtige dezer handeling te verhpogen. I Allerlei besprekingen hadden tot ge volg, 'dat eerst 's avonds Iaat de plaats van bestemming weer kon wonden be- I reikt. j 's Zaterdagsmorgens had ten gemeente- j huize de kennismaking plaats met dien i burgemeester, de Gemeindeausschusz (het I comité dat de kiezerslijsten had samen- gesteld') en de medeleden van het stem bureau. Deze medeleden bestpnden uit twee leden van het Deutsche Front en twee van het Einheitsfront. Daarna wend' het stembureau bezich tigd! om te zien of alles voor den stern- minjgsldiag reeds op de juiste wijze in orde was gebracht, overeenkomstig de daaromtrent gegeven voorschriften. Nu, idat was alles in orde. Alleen een groot portret van von Hindenburg was daar, naar de meening van onzen voor- I zitter niet op zijn plaats, zoodat hij last j gaf dit te vervlijderen. 's Middags moest wederom naar Hom- i burg wonden gereden om al het benoo- digde voor de stemming, waaronder pok I de stembriefjes en enveloppes in out- vangst te nemen. Een paar hondend voorzitters kwamen hier dus bijeen en kregen nog de ge- Barometerstand hedenmiddag 2 uur. Ambtsjubileum Mr. S. R. Bakker In ©en buitengewone zitting van het Kantongerecht te Zierikzee werd! Don derdag bovenstaand feit plechtig her- Idiacht. Mr. C. F. M. de Witt nam bij de opening, idler zitting het woord om mr. Bakker te huldigen voor de wijz'e -waar op hij zijn taalt alsi kantonrechter vervult. Namens dl© aan 't kantongerecht verbojn- den functionarissen, 5e balie en de heer R. Gerritsien, ontvanger der registratie en dpmeinen, boo.d spr. eenj zilveren thee blad aan. Mr. C. J. B. -dlu Cnoo sprak namens da beidje kantonrechter plaatsvervangers, mr. W. Nieuwanhuijzen namens die Balie en dfe heer R. Gerritsen, als mede-gebruiker van het -gebouw, -waarin het kanton gerecht is gehuisvest. De jubilaris danktfe de sprekers voor hun hartelijke toespraken en 't geschon ken huldlablijk. Na afloop van deze bizondere zitting had' in -de werkkamer van mr. Bakker een druk bezochte receptie plaats. Zes tien bloemstukken gaven een feestelijk aanzien. Daaronder waren er vain het gemeentebestuur, die pa-dvindersorganisa- tie „Waakt" len van vele and'eren. Ook aan ,de woning van dfe|n jubilaris waren bloemstukken bezorgd'. De N.R.'damsche Crt. was zoo welwil lend bovenstaande photo af te staan. }Als U de circulaire deze t week ontvangen hebt f Jzult U zeggen: FEBBIKBEÜETENo] tegenheid' vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. De Kr.eis-Inspector deelde vervolgens mede, 'dat den volgenden avond de stem bussen met pantserwagens van de bu reaux zouden worden opgehaald. In het Noorden idloor Engelsche troepen, in het Zuiden door Hollandsche troepen en dat voor ieder deel een voorzitter met twee leden van zijn stembureau mee zou moe ten gaan om de bussen1 aan de stemloka len op te halen en voor het Zuiden naar Blieskastel in ide Kreis St. Ingbert te brengen. Onze zegsman werd aangewezen om die arbeid voor een deel van het Zuiden te verrichten. Toen brak de Zondag de groote dag aan, en nadat de voorzitter de medeleden had beëedigd, ging om half negen het stemlokaal op-en en kwamefn in onafgebroken volgorde de kiezers hun stembiljet in ontvangst nemen, invullen en daarna weder aan den voorzitter aajn- bieden, die het een plaats in de stembus deed vinden. Verschillende vragien deden zich in den loop van den -dag voor. Gelukkig konden alle beantwoord worden en waren des middags om half vier all© 570 kiezers, op een paar na, die in Amerika woon achtig waren, ter stembus geweest. Deze Amerikanen maakten, dat rustig- tot 8 uur moest worden gewacht vpor d'at de stembus Icon worden gesloten. Al spoedig verschenen onze mariniers onder bevel van een officier met de auto om de stembus te halen. De pantserwagen bleek evenwel een open lastwagen te zijn en goed ingepakt begon toen de tocht door1 het Zuiden om de overige bussen te gaan halen. De sneeuw lag, een paar voet hoog en het was ijzig lcoudl daar boven pp dat voortsnellende gevaarte, dat met acht, -ma riniers, -die voorzitter en twee der bijzit ters was bemand'. O-P iedere plaats waar een bus moest worden gehaald ging de bevelvoerende officier met twee manschappen, de bajo net op het geweer, naar het stemlokaal, terwijl op iedere hoek van den -wagen een marinier met het geweer aan den schouder een gedeelte van de omgeving bestreek om voor het geval onverhoopt een aanslag op de bussen mocht worden Zondag 20 Januari te Zierikzee. Ned. Hervi Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, do. Barnouw. Kleine Kerk. 10 ure, do. v. Qriethugoeu en 7 ure, dr. v. Woldendorp van Wemelding». Luth. Kerk Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzen (Bed. Hi Av.) Chr. Geref. Kerk. 9 30, 2 en 6 ure. Leesdienst. Donderdag 24 Jan. 7 nre, da H. Janssen. Leger des Heils (Breeotraat) 7 30 Bidstond, 10 Heiligingadienst, kapt. Smittenaar, 3 Openluchtsamenkomst Nobel- poort en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst, luit Paal Geref. Gem. (St.-Domnsstraat) 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dinsdagmiddag 3.45 ure, ds. Fraanje van Barneveld. Oud-Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Maandagavond 6 30 ure, ds. Blaak van St-Philipsland. Wet. Doos 12 KRQObfTJ'ES 50cé. vW<xt ITÜJrifiacat. rnaa&iió QgQd" gepleegd, terstond de aanvallers neer te kunnen schieten. Al was het dan erg koud, een pracht J tocht v(as het toch door het fraaie, besneeuwde landschap, waar telkens om laag en dan weer omhoog een ,auto viojOfrt- reed bijna geheel door Nederlanders be zet. In bijna ieder dorp was in het midden een kerstboom opgericht, die electxisclh verlicht en onder zijn last van sneeuw een feeërieke aanblik bood en reeds pit de verte deed zien, dat wederom een plaats in aantocht was. Om ruim elf uur werd' Blieskastel be reikt en hoewel de temperatuur in het geheel door mariniers bezette station aan genaam aand'eed, viel toch -een gevoel van spijt te bespeuren, d'at aan dieze interes sante reis een einde was gekomen. De bussen werden overgedragen eai gin gen ond'er bewaking onzer jongens per trein naar Homburg en vandaar, aange vuld met die uit het noordelijk deel van die Kreis per trein naar SaarbrückJe/n, waar Ze in -de Wartburg werden overge bracht. In een gesloten personenwagen ging toen onze zegsman met één zijner bij1- ziiiers weer naar huis. De Maandag w/as een rustdag en Dins dag ging het weer huistoe. Jammer, idat de trein niet «en dag later vertrok, want meerdere voorzitters zou den de feesten van deze zoo sympathiek® bevolking wel hebben willen aanschou wen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. „BELASTINGAMBTENAREN" Te Oirschot (N.-Br.) kwamen «le zer dagen twee mannen bij den land-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1