Na Vaz-Dias. 1 VICTORIA-WATER ■ee*uh*W*' AKKER.COITS abonnement; Vrijdag 11 Jan. 1935. zierikzeesohe courant. 91ste JAARGANG - No. 12721 üadveRtentien 3 Dir.J. DE LOOZE Ultg.-Redactur M. J. KOSTEN EERSTE BLAD HINDERWET HINDERWET binnenland. Aa Be DEKENS tegen Rheumatiek naar Firma RISCH. Uit Stad en Provincie. LILIAN HARVEY „Ik ben Suzanna" GLORIA STUART „De wereld zonder mannen". PRIJSVERLAGING Ruwe handen Kruidt Uw sausen met^HONIG'sfBOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Prijs p. 3 maanden j 1.50, franco p. post j 1.80. Voor het buitenl. per Jaar J 10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- gave vóór 10 ure. Dit ■ummatbtstaat uit 2 bladen BURGEMEESTER en WETHOUDiERS van Zierikzee maken bekend, dat hel verzoek van M. DE RIJKE, Graanhande laar te Zierikzee, om in hpt perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 438, een graansdhooningsinrichtin-g met elec- tro-motor van 5 P.K. te mogen oprich ten, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 10 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van G. ALEMAN, Sigarenfabri kant te Zierikzee, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 1369, een sigarenfabriek te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 10 Januari 1935. Burgemeester en Wlethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WET- 1^^^^ HOUDERS van Zier&kzee maken bekend, dat door iden Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 Ja nuari 1935, onder No. 9, is vastgesteld de navolgende verordening: VERORDENING als bedoeld bij artikel 16, derde lid, van het Motor- en Rijwielreglement voior de gemeente Zierikzee. Eenig artikel. Inachtneming van het bepaalde in het eerste lid van artikel 16 van het Motor en Rijwielreglement is ten aanzien van stilstaande Motorrijtuigen niet noodig op wegen binnen de bebouwde kom der gemeente, voor zoover deze wiegen ver licht zijn door een brandende straatlan taarn en mits de motorrijtuigen geplaatst zijn binnen een afstand van uiterlijk vijf tien Meter van een brandende straat lantaarn. Zierikzee, den 10 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Gehakt in blik Op 21 Januari begint de distributie. De Min. van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, (dat met de distri butie van gehakt in blik thans een aan vang kan worden gemaakt. Gezien de beschikbare voorraden, acht de minister het echter niet gewenseht, dat tot een beperkte distributie wordt overgegaan. De verhouding tusschen de hoeveelhe den te distribueeren rundvleesch in blik en te distribueeren gehakt zal ongeveer moeten zijn als 2 1, zioiodat van de totale te distribueereen hoeveelheid t)en hoogste i/3 gedeelte uit gehakt ma;g; be staan. Uiteraard is de consument dus niet verplicht naast rundvleesch in blik oiok gehakt in blik af te nemen. Met de distributie van het gehakt kan op 21 Januari een aanvang worden gemaakt. Het gehakt in blik moet aan de con sumenten verkocht wiorden voor 35 ct. per bus. Aan die Nederlandsche Vee houderij Centrale moet door de gemeen ten 30 cent worden betaald. Tengevolge van cl,e groote hoeveelheid vet, wielke zich in de bussen bevindt, bedraagt Ide inhoud daarvan iets minder dan 1 kg. VELSCHILLENDE BEMCHTIL», AUTO EN TRAM Op idien Arbersfoprtschenweg te Zeist is een auto, komenidle uit de richting Utrecht, even voorbij dien overweg nabij het station Huis ter Heidie, door een uit die richting Amlersfoort komende tram, die ter plaatse den weg oversteekt, in idle flank aangieredien. De autoi werd totaal vernield. Van de vier passagiers, allen inwoners van Spakenburg, werden er tweie op slag gedood. Een derde werd aan het hoofd gewond. De chauffejur kwam er met lichte kwetsuren af. Zoo wel ide overlevenden als de lijken werden djoor den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar hiet ziekenhuis te Zeist ver voerd!. NA BEDREIGING DOODGESCHOTEN fn de Mauritstraat te Rotterdam, heeft Donderdagavond een agent van po litie den 52-jarigen werkloozen varensge zel S. H. in diens woning doodgeschoten, VOOR toen H. den agent met) een bijl bedreigde. De man, idle onder drankinvloed verkeer- idle, sloeg een groote spiegelruit in -een slagerij in ien gaf een paar vrouwen, die van die vernieling iets zeiden, een paar klappen. Een voorbijganger, die tusschen- beide kwam, werd eveneens aangevallen- Een agent scheidde de worstelende man nen, waarna hij trachtte S. H. mede te nemjen. Maar deze scheurde zich lps en liep naar zijn woning, waarin de agent hem volgdle. Daar schijnt de man den agent miet een bijl te hebben bedreigd1, zoodat deze van zijn wapens gebruik mpest maken. Toen een dokter verscheen, kon ideZe alleen de dood van H. oonsta- teteren. LET OP: KNIP UIT EK BEWAAR - ZIE VOLEIENDE BODE I Korte Berichten Naar de Tel. verneemt, is dezer dagen die circulaire van den minister van sociale zaken aan de gemeentebestu ren te verwachten, betreffende de be rekening van giften van de particuliere liefdadigheid aan ondersteunden. Hier door wiordt uitvoering gegeven aan den tijdens het bagrooitingsdebat door de re geering toegezegden meerderen armslag voolr de particuliere liefdadigheid]. Donderdagavond zijn Ide circa 350 Nederlanders, wielke verschillende stem- bureaux zullen leiden, te Saarbrüdken ge arriveerd. Zij werden opgew|acht en ver- wlelkomd doior den heer de Jongh, een aantal andere officials van het plebisciet en de regeering, alsook een eerewlacht van mariniers. Alles wias voortreffelijk geregeld; door middel van bordjes kon den zich onmiddellijk na het uitstappen de afzonderlijke groepen verzamelen naar gelang van de plaatsen van bestemming. De Commissie v,oor de volksstemming in 't Saargebied heeft in principe besloten den uitslag van de volksstem ming Maandagavond over alle zenders ter Wereld te laten bekend maken. Als officieele uitslagen der 83 stemdistrieten Worden na elkaar de afzonderlijke cij fers der stemmentallen voor Duitsc'hland, Frankrijk en den status quo, alsmede de definitieve einduitslag in het Duitsch en in het Fransclh bekend gemaakt. Ten slotte iwlordt het eindresultaat van de volksstemming medegedeeld. Het Iwlapen der Kon. Marechaussée zal spoedig pver het geheele land mo dern worden uitgerust. Het wapen zal de beschikking krijgen over 20 mitrail leurs en over 20 nieuwe motorrijtuigen met zijspan. Nu het met de landaanwinning op het Groninger Wad ernst schijnt te zul len gaan iwlorden, beginnen er in Fries land steeds meer stemmen op te gaan, die er op aandringen, dat ook idit ge wast een gedeelte van zijn uitgestrekjt waddengebied zal gaan inpolderen. ZIERIKZEE. De goede roep, die van de eerste was uitgegaan, en het feit dat ten bate van het Crisisc'omité werd ge speeld, zullen iwiel oorzaak zijn gewieest dat het bezoek aan de 2de Kwieekschoiol- avond, Donderdagavond in de Concert/ail gegeven, wederom heel goed te noe men w'as. In afwijking van dat van de eerste uit voering bestond het programma thans uitsluitend uit koorzang en de revue „Cecie", afgewisseld door entr'acte mu ziek door het Dreischor-strijkje. De numj- mers voor gemengd koor oogstten pok nu veel succes en verdiend, want op Werkelijk uitstekende iwijze werden zij, zoow'el in ihet ernstige als het meer luimige gedeelte, ten gehoioire gebracht. En wiat de revue betreft.... hiervan kunnen w'e niet anders schrijven, dan hetgeen w'e na de eerste opvoering reeds schreven: zij -w'as af! Aankleeding, dé cors, muzikale begeleiding (door het Kweekschool-orkest), zang en spel, het was in orde en uit alles bleek de saam- hoorigheid en de groote toewijding en ambitie -w'aarmedc zij Wlas ingestudeerd. Hulde aan de samenstellers en uitvoeren den! En dat het publiek voldaan -wlas bleek! ook Wel uit het hartelijke ap plaus dat na elk bedrijf uit de zaal opsteeg, Waarvan vooral het derde het leeuwenaandeel kreeg. We durven gerust te schrijven dat allen voldaan huisw'aa(rts zijn gegaan over den mooien avond, die de „Kweek" hun weer had gegeven. Dat nog veel dergelijke mogen volgen! Na verschillende vergaderingen, ge- DE CONCERTZAAL-BIOSCOOP brengt iets bizonders: in en in Nieuwe prijs per heele liter-flesschen Per kratje van 20 28 Ct. (inhoud) voorheen 32 ct. 25 Ct. (inhoud) houden door de onlangs op Walcheren opgerichte Eerste Zeeuuische Ae ro- C1 u b, Wielke ten doel had een organi satie te scheppen, waardoor het moge lijk zou z'ijn -op het vliegveld Vlissingen vlieglessen te ontvanger., is het duidelijk gebleken, dat 'het beoogde doel iwiel zeer bezwaarlijk bereikt zel' kunnen Iwlorden. Dit staat in verband met de zlwfare eischen, welke de Nationale Luchtvaart- Sehojod ter zake stelt. - Gisteren (Donderdag)namiddag te half vier wierld] op de algiemeene begraaf plaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen dr. D. Buyze, in leven arts te 's-Gravenhage, waar hij Zondagochtend, plotseling, op 61-jarigen leeftijd is overleden. Met de Prov. Boot van |drie uur kwam: het stoffelijk over schot en ook Ide familie) en- kennissen van Iden o.verleldiene miede, waarna naar de begraafplaats w-eirfd gereden. Bij de ge- opendie groeve, oqmugd door een schat van bloemstukken, voerde allereerst ds. J. A. Gouverneur, zwager van den over ledene en predikant te Rosendaal (Geld.) het woord', naar aanleiding van het bij belwoord, opgeteekend in 2 Cor. 5. Z.eerw. herinnerde aan de uitzonderlijke familieverhouding in den kring van den overledene, een verhouding, die in dezen tijd zeker bizonder genoemd mag worden. In broede kringen in den Haag zal dr. Buyze worden gemist, waar voor het vertrek naar Zierikzee in 'den vroegen morgen van- Donderdag den ontslapene een eerbiedige hulde werd gebracht. Namens idien G. G. e-n G. D. der residen tie sprak ieen Idler -doktoren, welke den Overleid|e>ne herdacht als vriend -en mede werker, wiens plotseling verscheiden ver slagenheid in h,un midden bracht. Dr. Buyze stak boven ide middelmaat uit. Hiji was niet alleen arts, maar echt idlok- ter van iden ouden stempel, die in zijn hoofdwerk een succes behaalde als wei nigen, vooral bij /de Scheveningers, onder wie hij' idlei laatste 20 jaar vooral werkte. Hij was idlokter uit roeping, mlet -een sterk gevoel wopr socialen arbeid. Een onder scheiding- was 't voo-r hem- benoemd te worden tot lector aan de Delftsche Hooge- schoiOil, w-aarmede zijn -arbeid op 't gebied van r-e-d|dinjgWiezen en eerste hulpwezen werden gewaardeerd. Daarna voerde het woord1 'de waarniemiand voorzitter van de Haagsche eerste hulpbriga'dle, die den overledene idank bracht voor wat hij ge- ■djurendle tien jaren voor die organisatie idieie-d. Hij wist een band te leggen tus schen leden en leider en leden onder ling. Hierop wie-r-d' het -woord gevoerd namens het hoofdbestuur voor eerste hulp bij ongelukken, waarbij diej spr. -wees op het feit, -dat dr. Buyze steeds instel lingen lei/dide, welke smarten en lijden voorkomen wilde-. De zoon van den over ledene, d-r. Buyze Jr., dankte namens zijn familie voor die -eer, zijn overle|den vader bew-ezen, waarna ds. J. A. Gou verneur het „Onze Vader" bad. HAAMSTEDE. Door belangelooze mede werking van het N-edierl. Ro-odè Kruis en het gemeentebestuur van Haamstede heeft een nieuwe aanschaffing van Roode Kruis- materiaal plaats gehad-, zoodat in deze gemeente thans een volledige Eerste Hulppost aanwezig is. De afd. Haam- stede_Burgh van de vereeniging „Het Groene Kruis" organiseert nu een kleinen cursus voor Eerste Hulp bij ongelukken, te geven door dokter Westendorp Boerma, m-et assistentie -der wijkverpleeg ster, miej. Duvekot, waarbij het materiaal nuttige diensten kan bewijzen, ten pro- fijte van het personeel der Reddingsboot „Prinses Juliana" te Burghsluis, van die Zuijd'-Holl. Mpij. tot redding van Schip breukelingen, vliegveld' en aangrenzend parkeerterrein en mogelijke sporlfeesten, terwijl het tevens nut kan afwerpen ten opzichte van het steeds idrukker wor dende verkeer en het uitgebreide strand leven te Westenschouwen, aan den vuur toren -en Verklikker. De cursus wordt ge houden 's Maandagsavonds van 71/2—9 u., te beginnen Maanidag 21 Januari a.s. Er zullen pl.m- 10 lessen gegeven worden, idie voor een kleiner gedeelte aan theorie en voor bet grootste gedeelte aan die praktijk zullen gewijld zijn. De kost-en van ide-elnaimi0 z'ijn f2.50 per persoon, pn- en minvermogenden gratis; leeftijd boven 18 jaar, maximum aantal deelnemers 18. Spoedige aanmelding, liefst vóór 19 Jan. a.s. bij dokter Westendorp Boerma is gewenseht. Wij vertrouwen, dat deze nu- tige cursus wel zal slagen. BROUWERSHAVEN. Dinsdagavond 1.1. werd dppr die afd. Brouwershaven der Vereen. Vplksomiderwijs in de openb. school een propaganlda-lichtbeeldenavond gegeven. De heer J. M. Ide Nooijer, hoofd' der openbare school te Renesse, hield een lezing over Oud-Egypte, verduidelijkt door eien serie lichtbeelden. De lezing werd door 'een vrij talrijk publiek zeer aanjdachtjg gevolgd'. De spreker gaf blijk van Idte stof vieel studie te hebbent ge maakt en wist diiie op duidelijke en aan gename1 wijze aan zijn hoorders mede te dle/e-len. Hoewel in vogelvlucht heeft men eenig inzicht gekregen van ide hooge kunst van de Oude Eigypteuaren van circa vijf duizend jaren geleden. De projectie van de plaatj-es was uitstekend'. De avond werd geopend' en gesloten door den voor zitter idler afd'., dhr. W. H. Ittmann. DREISCHO'R. Dinsdag 8 Januari j.l. ver- 1 gaderde de Groene Kruis Vereeniging! bij Slager, ondier voorzitterschap van den heer K. J. Verton. Aanwezig- waren van die 302 lelden slechts 44. Niettemin was dte geest, die er onder de aanwezigen heerschte, goed te noemen en werden met animo idle loo-pemd© zaken afge werkt. Uit het jaarverslag! -dloor'den secre taris uitgebracht, mochten wij aantee- kenem, 'dat door Zuster Kuiper in 39 gezinnian 1626 bezoeken werfdien gebracht, terwijl 118 patiënten en patiëntjes dloor haar aan huis werden verbonden. Wel eien bewijs idlus, idat er< voer de Zuster in onze gemeente nog werk is. Door die voorzitter werd haar dan ook dank ge bracht voor het vieile, dat zij in het afge- loopen jaar vpor de vereeniging heeft gedaan, waarmede- de vergadering ten vplle instemde. Uit het door den depot houder bijgehouden register, bleek, dat in 39 gezinnen 666 artikels van de ver eeniging werden gebruikt, wel een be wijs dus, dat ook dit noodzakelijk is. Het ledental vermeerderde met 4, waar door dit steeg tot 302 leden. Nog altijd zijn enkelen geen lid' en zal worden ge tracht ideze- door huisbezoek te bew-egen als lid toe te treden, temeer, daar de veneenigiin-g niet alleen hare hulp kan verschaffen dloor middel van het uitzen den van ©en Wijkverpleegster en, het ver strekken van- materialen, idöch ook daar bij' idfe hulp noodig heeft van alle ge zinnen tot het bijid|ra-gien van 'de Zoo niopdjigie financiën. De toestand van de kas is -dan ook niet schitterend en was in het afgeloppen jaar weer niet f 300 achteruit gegaan, w|aardoo-r het overschpt van de indertijd gehouden bazaar, sterk aan het inkrimlpen is. In verband hier mede was het dan ook nopdzakelijk, dat het bestuur met ingrijpende voorstellen te dde-n opzichte mloest komen, dooir de minimum-contributie te verhoo-gen van f 1 op f 2, het salaris vart ide Zuster voorlo|0|- pig te verlagen met f 100, waardoor (dit werd' teruggebracht op het oorspronke lijke bedrag, waarvoor de Zuster hier was geïnstalleerd, en de vergoeding van den depothouder en den ophaler der contributie -eveneens in dezelfde lijn te verminderen. Hoe ongaarne ze met dit voorstel komt, blijkt de harde noodzake lijkheid, wil m'en niet door gebrek aan contanten moeten stoppen, dat dit noo dig wordt. Dit voorstel wordt -dooi' dei vergadering na besprekingen goedgekeurd, onder voorbehoud' 'dat, wanneer het kan, men niet aan het salaris van de Zuster mloet tornen, en dit door het toekennen van een gratificatie mogelijk is, hare ver goeding op peil te houden. Voorts werd nog besloten zpo mogelijk tot verster king- der kas in dit jaar icene verloting pp touw te zetten. Bij ide nu volgende be stuursverkiezing werd herkozen devopr- zitter, 'dhr. K. J. Verton, terwijl in de plaats van den secretaris-penningmeester, welke door drukke werkzaamheden dit ambt gaarne door 'een ander zag vervuld, werd verkpzjen, de heer CA M. Weststrate, welke deze benoeming aanvaardde. Den scheidenden secr.-penningm., welke deze functie gedurende 18 jaren geheel be langeloos en met ijver vervulde, werd dank gebracht voor zijn accuraat gehou den beheer. Hierna werd de vergadering gesloteln. Met ingang van 1 Januari 1935 is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te St.-Annaland, Ojnze vroegere dorpsj- genoiot de heer C. M. v. d. Linde Mz. BRUINISSE. Woensdag-avond omStrieieks 11 uur, is inde tramhavieu te Anna-Jacoba- Ppl-der ieien ernstig ongeluk ge beurd'. Terwijl men bezig, was een wagon, beladen met 11000 K.G. aardappelen-, met de stoomkraan aan boord van' d-e vracht boot -der R.T.M., dje1 „Schouwen—Duive- land" -neer te laten, is, door het breken van een -der kettingen, de wagon neerge stort, eerst op het -deW van de vrachtboot en vierder in de haven terecht gekomen. Vermoedelijk is de matroos W. Schraver 'dpor een der lpsgiesclioten zware kettin gen getroffen, waardoor hij ernstige ver wondingen heieft bekomen. Met het s.s, Barometerstand hedenmiddag 2 uur. PEEDIKBEURTENo j Zondag 13 Januari te Zierikzee. Ned. Hervi Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Rugsch v Dug- teren en 7 ure, ds. Blanion Henbemans te Niise. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Barnouw en 7 ure, ds. Pijuacker Hordgk. Maandagavond 8 uur, ds. G. Westmgia van Rotterdam voor .de Ver. v. Vrgi. Herv. Luth. Kerk: 10 ure, ds Mabkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzen. Evangelisatie te Schuddnbeurs. Woensdag 16 Jan. 7 ure, dr. v. Lonkhugzen. Chr. Geref. Kerk. 9 30, ds. Hoogendoorn, 2 Preeklezen en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Breestraat) 7 30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, luit. Paal, 3 Openluchtsamenkomst Nobelpoort en 17 30 ure, Verlossingssamenkomst, kapt. Smittenaar. Geref, Gem. (St.-Domusstraat) 9 30, 2 en 6 ure, de heer.Stuiverberg van Rotterdam. Oud-Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk.l mm W1WWA1' Pijn in rug en lendenen? Dat lastige gevolg van een zit tend leven behoeft Uw dag niet te bederven of U belet ten uit te gaan. Neem daar voor 'n "AKKERTJE" en Ge zijl geholpen. Neem AKKER- CACHETS in huis, ze komen telkens van pas bij Hoofd- Êijn, Kiespijn, Zenuwpijn, heumatische pijnen, enz. Gebruik dus voortaan uitsluitend i Vo/gens recepf van Apotheker Dumont "AKKERTJES" „Zijpe" heeft m^n hem naar Zijpe ver- voe-ndi 'en vervolgens per auto( naar 'dr. de Koek, idie heelkundige hulp heeft ver leendDe getroffene had bekomen een ernstig© vleeschwon-d aan het hoofd, een gekneusd been en een gecompliceerde armbreuk. Voor onderzoek is hij Donder- idagimprgen naar het Ziekenhuis te Noord- gouwe vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. In -dien loop van den dag is -de wagen 'dooi* Van der Tak en Hoo- genboezem's Bergings-Mpij. gelicht. Doos 30 en 60 ct. STAVENISSE. In 'hotel P-otappel ktolam in jaarvergadering bijeen de afdeeling Stavenisse van den Chr. Landarbeiders- bond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Mart. Stoutjesdijk, de groo-te strijd die -door de afdeeling is gevoerd betreffende de ioonen in het landbouwbedrijf. Het door Ö-en minister vastgestelde uurloon van 23 ct. is -gel dig tot 1 April a.s. Bij niet-opzegging wiordt hel stilzwijgend verlengd. Geme moreerd Wlerd voorts, dat ide afdeeling met 10 leden is vooruitgegaan en thans 83 leden telt. De voorzitter roept de daadwerkelijke hulp van bestuur en le den in, daar de afdeeling ongetwijfeld Wieer voor moeilijke en lastige proble men zal komen te staan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat aan het H.B-. als contributie was verzonden f 1815.75 en dat aan de leden f 3665.90 was uitgekeerd, terwijl er nog een ba tig saldo van f 56.99 in leas was. De aftredende bestuursleden, de hoeren M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1