VOORDEEL BLUE EAMD ZiirikzMsclit MiauwsbadB Uw Huishoudboekje kan er slechts van hebben zegt het BLUE BAND-meisje TWEEDE BLAD Gelukkig zijn. De Graftombe van den Sheik Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, hoeveel het ook bijdraagt tot het welslagen van een maaltijd, op het huishoud boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - tallooze Nederlandsche huisvrouwen hebben de waarheid hiervan reeds ondervonden. VERSCH GEKARND kas aan andere behoeftigen betaalde, zal in bet genoemde jaar naar schatting f90 millioen hebben bedragen. In totaal maakt dit f 230 millioen. Uit particuliere mid delen zal, eveneens naar schatting, in 1933 ruim f25 millioen zijn besteed. In totaal zal dus in dit jaar f255 a f260 millioen aan ondersteuning zijn uitge geven. Bepalen wij ions tot de bijdragen uit de publieke kassen en stellen wij daar tegenover de opbrengst van de belastin gen. In 1930 bedroeg de totale opbrengst van alle directe en indirecte belastingen van Rijk en Gemeenten samen f838.6 mill., in 1931 wias dit bedrag gedaald tot f779.7 mill., in 1932 daalde het ver der tot f722.9. Wij weten niet hoeveel het in 1933 heeft bedragen. Wij kun nen echter veilig aannemen, dat de steun een derde gedeelte van de totale belas tingopbrengst in dat jaar heeft opge slokt! VAN HEINDE EN VEE. Te ,München zijn een duizend kin deren uit het Saargebied aangekomen, die een maand lang in particuliere wo ningen in geheel Beieren zullen worden gehuisvest. Zij zullen vrij kost en in woning genieten bij hetgeen officieel „p a- triottische stiefouders" worden genoemd. De kinderen werden aan het station verwelkomd door een orkest van den Arbeidsdienst, dat den nieuwen tna- tionaal-soc. marsdh1 „Deutsch ist die Saar" speelde. Te Weenen is de schaatskunstrijder Oskar Loschitz bij zijn training zoo on gelukkig (gevallen, dat hij den nek gebroken heeft en kort daarop is overleden. Het ongeluk is des te tragi scher, omdat Loschitz van ellende be sloten had beroepsrijder te worden en daarvoor een bijzonder gewiaagden toer, een achterwaartsche salto, walde instu- deeren, die hem nu nopdlottig gewor den is. Luitenant Arthur Metcalf, instruc teur in vliegtuig-ontwerpen aan de uni versiteit te Boston, heeft een nieuw1 type gevechtsvliegtuig geconstrueerd, idat, naar beweerd wordt, een snelheid van 5 0 0 K. M. per uur kan behalen en een on gekende mate van stabiliteit zou be zitten. Het is een éénpersoons-toestel. Korte berichten De Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen en de Cen trale Bond van Spoor- en Tramwegper soneel zullen op 15 December om 3 uur n.m. in de groote zaal van Tivo-li te Utrecht een gemeenschappelijk demon stratief (dongres houden, om te protes teeren tegen de door den minister van waterstaat geëischte 5 pCt. loonsverla ging. De verhooging van de premies voor de V.O.V., die de minister van Sociale Zaken (wil toepassen, is noodig gew|or- den door de omstandigheid, dat de administratiekosten van de V.O.V., blij kens de balans den laatsten tijd gestegen zijn. Bovendien blijken de sterfts-uitkom sten niet geheel in overeenstemming met de aanvankelijk geraamde. Uit Stad en Provincie STAVENISSE. Het bestuur van het wa terschap „Stavenisse" heeft aan de ijs- club „Eendracht Bindt" toestemming ver leend om een buisinstallatie in de wa terleiding van het waterschap aan te brengen, teneinde het benoodigde water voor de ijsbaan op te kunnen pompen. De pompinstallatie is inmiddels opgesteld en heeft bij hel proefdraaien uitstekend voldaan. De pomp, die een capaciteit van pl.m. 200 M3. per uur heeft, wordt gedreven idoor een direct gekoppelde ben zinemotor van 5 P.K. Het geheel, dat een soliden en betrouwbaren indruk geeft is een Goan-fabrikaat en geleverd door de .Machinefabriek Goudriaan te Delft. Mocht de wintervorst zijn intrede doen, alvorens er een groote regenval heeft plaats gehad, dan behoeft nu het bestuur der ijsclub niet meer te wanhopen, want in betrekkelijk korten tijd kan met be hulp van genoemde installatie de baan onder water gezet worden. - Het bestuur van het waterschap „Stavenisse" zal aan de pachters van landerijen een reductie van 35 tot 50 pel. op de pachtsommen verleenen. De grootte der reductie zal afhankelijk zijn van de gebruikswaarde der landerijen en van de hoogte der gecontracteerde pachtsom. - Te dezer plaatse heeft zich een comité gevormd om een kunst- en film avond, uitgaande van den Ned. Blinden- bond, voor te bereiden. In genoemd co mité hebben zitting genomen de heeren A. F. Hanssens, burgemeester; Dr. J. L. Bernh-ardi, arts; Ds. P. Moerman, Ned. Herv. predikant en J. Oudesluijs, hoofd der O.L. School. ST.-MAARTENSDIJK. Op ruim 73-jari- gen leeftijd is te dezer plaatse Zondag j.l. plotseling overleden de heer Joh. Hage, oud-onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. De heer Hage kwam 7 October 1880 in functie en verkreeg met ingang van 1 October 1926 eervol ontslag. Hij iwas een onderwijzer van den ouden stempel. Hij opende de les sen met gebed en sloot die met dank zegging. Bij zijn aftreden werd' hem ook van de zijde van het gemeentebestuur hiervoor dank gebracht. Behalve als on derwijzer fungeerde de heer Hage des Zondags als voorlezer in de Hervorm de Kerk. Tengevolge van de vele en langdurige vacatures heeft hij op voor treffelijke wijze vele diensten geleid en had hij een aandachtig gehoor. Hij zou het volgend jaar deze bediening 40 jaar hebben vervuld. Tot zóólang had hij wil len aanblijven. De gemeente verliest in den Iheer Hage een hoogstaand ingeze tene. CNDEEWIJS. Voor het openbaar onderwijs Het Comité van actie voor het open baar onderwijs, in welk comité verte genwoordigd zijn Volksonderwijs, het Nea. Onderwijzersgenootschap, de Bond van Ned. Onderwijzers, de Vereeniging voor M.U.L.O., de Ned. Ouderraad, het Comité voor de Openbare School, het N.V.V.. en en de Ned1. Vakcentrale, be legt Zaterdagmiddag 15 December een openbare vergadering te 's-Gravenhage, wiaar door verschillende sprekers bezui nigingen op de onderwijsuitgaven waardoor reeds meer dan 300 openbare scholen, op het platteland zoowel als in de steden zijn opgeheven en het aantal leerlingen per klasse opgevoerd is tot een hoogte, die ernstige schade berokkent aan het onderwijs en de op voeding der jeugd zullen worden be sproken. POST EN TELEGXAPHIE. Tegen de herclassificatie Het P.T.T.-personeel in de provincie Zeeland (georganiseerd in de C.B.P.T.T.), in gecombineerde afdeelingen-vergadering te Goes bijeen, doet een eerbiedig bie- roep op den ZeeuwscJhen Minister om de voorgenomen herclassificatie te ver hinderen. In heel Zeeland blijft niet één gemeente in de eerste klasse, 2 gaan naar de tweede, 9 komen in de derde en de rest krijgt 12 tot 18 o/o standplaats aftrek. LUCHTVAAET. Per luchtschip over den oceaan In een interview, idlat dir. Hugo Ecke- ner een vertegenwoordiger van D.N.B. toestond', vertelde hij, dat hij in principe met de Amerikaansche autoriteiten is overeengekomen, 'dat ide L.Z. 129, de nieuwe Zeppelin, van midden' Juli tot October 1935 alle tien of veertien djagen bahosrind* bi] d( I Vrijdag 30 Nov. 1934, No 12704 j Menigmaal hoort men uitspreken dat deze of gene zeer gelukkig is. Dat geluk bestaat dan in hoofdzaak in een fortuinlijk spel ol in zaken doen, j dat een rijke winstmarge oplevert. De practijken die tot het bereiken van geluk gebezigd worden, ziet men dan vaak over 't hoofd. Want Wanneer men deze eens gi,ng onderzoeken, ziouden wellicht handelin gen openbaar worden, die in stede van te voeren tot geluk, eerder de men- schen zouden leiden tot een volslagen ongeluk. Immers toch: alleen datgene wat met eerlijke middelen, p.a. zonder woeker, wordt verkregen, kan den mensch bren gen tot een rustig gemoed, waarin al léén geluk te smaken is. Een volkomen tevredenheid kan niet bereikt worden alleen met een welge vulde brandkast, maar is gelegen daar in, dat wij, bij het overdenken hoe wij het geluk zijn deelachtig geworden, niet verontrust worden 'door de wetenschap, dat Wij minder geoorloofde middelen hebben gebruikt, die tot dat geluk leid den. Het Amerikaansche ,-,good luck", be doelt dan ook alleen het stoffelijke ge luk, Wiant in de nieu'we wereld is meest alles afgestemd op het materieele. Wanneer men echter alleen gelukkig kon zijn indien men geen zorgen had voor wereldsche goederen, dan zouden er zeer w'einig menschen gevonden W|or- den, die het geluk deelachtig waren. Het gelukkig zijn is dan ook veel meer ge legen in tevredenheid met zijn lot, dan in het eigenlievende igejaag naar het be zit van stoffelijke goederen. Het is zeer wel mogelijk dat wij ons gelukkig gevoelen zonder hoegenaamd iets van al deze materieele dingen te bezitten. Gelukkig kan men zijn in zijn huiselijk leven, wat een buitengewoon groot voor recht is, dat veel minder voorkomt dan menigeen zal willen gelooven. Huiselijk geluk brengt ons ertoe, te trachten het gezinsleven zóóveel moge lijk te volmaken, dus niet alleen te le ven voor ons zelf, maar ook vqoir allen die ons omringen. Dan wordt samen vreugde gesmaakt, maar ook te zamen geleden. Het lijden dat een der onzen dan dragen moet, wordt mede door die hem of haar omringen ook getorst, en dit mede-lijden en mede-dragen verzacht niet alleen, maar er wordt een stil geluk door gesmaakt. Eveneens gelukkig is een toestand, die men alleen niet kan berei ken, maar waar meerderen bij moeten betrokken zijn. Iemand die in onze hedendaagsche maatschappij zou meenen gelukkig te kunnen zijn door alleen op zichzelf te staan, zou blijken door niets anders te worden gedreven dan door eigenliefde. Maar Wanneer het geluk van anderen ons ter harte gaat, wanneer wij bezorgd zijn over het lot van hen die ons omringen, dan gaan w'e zoeken naar datgene wiat niet alleen hun genoegen zou kunnen doen, maar bovenal naar w'at hun duur zaam ten zegen zal kunnen strekken. En juist wanneer men daaraan begint te werken is het oogenblik aangebroken dat men gaat arbeiden aan zijn eigen geluk. De 'uieg naar het suöces is voor vele menschen een zeer doornige; wie geen eelt onder 'de voeten heeft, brengt het niet ver. FEUILLETON. Een romintlscbn geschiedenis uit het begin dezer eenw 10 (Nddruk verboden). HOOFDSTUK VI. In ieder gieval is u een wondler- mensch, meende Molly. Het was de dag na het'vreemd verdwijl- nen en de redding vain den excentrieken patiënt, die echter niet langer als zieke behandeld! wilde wjordlen en met Zijn gastvrouw en haar vriendin aap tafel zat op de veranda van de bungalow. In den tijd; van veertien dagien heeft u zich nu al wetens en willens tweemaal aan den 'dood blootgesteld. Neen, niet wetens en willens; zoo min met het paard als met de boot..,. Dat is waar: met het paard iniet. Die Arabier had u behooren tej waarschu wen. Maar hoe nu met de boot? U wist toch wel, dat het zoo gevaarlijk is, om alleen op den Nijl te gaan varen, zonder iemanid bij u, Idie verstand heeft van |de stroomingen. Molly sprak op half vermanenden toon. of zij een kind onderhield; en todh had zlij het onaangenaam gevoel over zich, dat de man met de diep-blauwe oogen haar eigenlijk uitlachte. Ik geloof wel, dat ik het iwist, maar dan heb ik er niet aan gedacht. Ik wilde aan Iden overkant wezen, ziet u, en daar lag een boot klaars op 'dien oever Dan pas zal men de voldoening s.na- ken, dal het werken aan de opheffing van anderen, ons mede opvoert en dat door dien arbeid de vrede wordt ge bracht niet alleen in ons eigen leven, maar ook in het bestaan van talrijke 1 andere menschen. Die arbeid wordt dan een geluk en een stille hooge vreugde wordt (gevoeld, als men wat voor anderen kan doen. Dan wordt eigenliefde omgezet in naas- tenliefde en wordt gestreefd naar vol doening van het groote igebod, Er is niets dat zulk een bevrediging geeft ials juist deze werkzaamheden, want immer komt men arbeidstijd te kort. Dat is pas levensbevrediging en le vensbevrediging is gelukkig zijn. En wanneer ge dan straks gekomen zult zlijn op de grens van Uw aardsche bestaan en gij dan zult terug zien op al wat .achter U ligt, dan kan misschien een traan in Uw oog Wellen (namelijk een traan van dankbaarheid, een traan van geluk. Wie U dan omringen in Uw laatste uur zullen van U niet zien een bedroefd gelaat, maar een aangezicht turende over de grens in de eeuwige (gewesten, en bedekt met een lieflijken glimlach zelfs nog nadat ge reedis den laatsten zucht hebt geblaakt. En die glimlach is voor de adhter- blijvenden een teelcen, dat ge zijt in gegaan in het land van (geluk en der halve zelf in waarheid volkomen ge lukkig! zijt. BINNENLAND, TWEEDE KAMER Défensieproblemen De argelooze toeschouwer, die, onbe MUMAX gesleept. Hoe wist ik n,u, dat, Yussuf Ben Haldlald dit had gedaan, omdat hiji zag, dat er een storm in aantocht was? Als Yussuf ook maar niet zoo verdiept was geweest in Fatma, dan zou hij mij hebben zien gaan. Want ik ben lang genoeg bezig geweest, om het Iding van iden wial te krijgen. Dat wil ik wel gelooven: Ik be grijp nog niet, hoe u het gedaan hebt giekregen. En ik kan het mijzelve niet vergeven.... Als ik had geweten, idjat u van plan was, uit te gaan Al (dien tij|d, dat ik ziek ben ge- woest en idat ik daar s'eeds dat kleine tempeltje aan den overkant zag liggen, heb ik al tegen mijzelven gezegd: Bij de eerste idè beste gelegenheid ga ik dat eens bekijken. Nu, en toen ik ie)e|ni eindje liep, zag ik idaar del boot. Hoe kon zich nu ooit een betere gelegenheid voo(r- idpen? Mien mag toch ook niet w.qord breken tegenover zichzelvien En toch is het eind van het lieidi, dat u het tempeltje niet heeft gezien. Neen, maar waarschijnlijk was (dat mijn verdiende loon: de boot was niet van mij: ik had ze niet moeten nemen. Even later gaf de gastvrouw Ali op zachten toon een order en een oqgienblik daarna verscheen hij weer met zijn eigejn Arabisch paard en Sulliman. Verrast vroeg Sir John: Gaat u rijden? Ja, ik heb mijn vriendin al zoo lang beloofd, |dat wij samen eens een ritje z!QU|d|en maken in idieni maneschijn. Ik hoef u zeker niet te vragen, of u van d© partij zult zijn? Neen, dank u. Maar u neemt uw bediende toch mee? kend met de binnenlandsch-politieke stroomingen in ions vaderland, Woens dagmiddag in 's Lands Vergaderzaal ver dwaald zou zijn, zou een vreemd beeld gekregen (hebben van het „militaire" beleid van onze Regeering. Afgaande op de schrille uitingen van ultra-roode broe ders als de communistische heer Roes- tam en de revolutionair-socialistische heer Sneevliet afgaande ook op de destruc tieve critiek van de heeren Arts (r.k. dem.) en Van Houten (dhrist. dem.) zou hij al spoedig in den waan verkeerd hebben, dat ons land bestuurd wordt door een ultra-nationalistische, ultra-mi- litairistische en bijna bloeddorstige Re geering. Hij zou er, aangenomen dat de graad zijner argeloosheid tot een belang rijke hoogte gestegen zou zijn, met diepe verontwaardiging kennis genomen heb ben van vreemde toestanden. „De Re geering staat onder militairistischen in vloed. Pe militaire autoriteiten worden steeds driester. De militairisten staan met de zweep klaar, om de bekeering der S.D.A.P. te voltrekken. Deze Regeering toont de zucht naar bewapening". Zie hier een boemlezing van het allerschoon ste, dat dien middag in 's Lands Ver gaderzaal gehoord is. Wat kost de steun? Een derde van de totale belastingophrengs t. Welke zware lasten steunverleening, werkverschaffing en armenverzorging oins op de schouders legt, berekent de „Ne derlander", het blad van den minister van Sociale Zaken. In 1933 werd voor -wlerkloozensteun en werkverschaffing door Rijks- en ge meentelijke overheid uitgegeven f139 mil lioen. Voor aanvulling van den steun Werd aan (het Crisiscomité pl.m. fl.5 millioen toegestaan. Het uit de gemeente rBB 144C. O, neen, mijn vriendin berijdt het Arabische paard'. Wamt Jims bruintje is, helaas, kreupel. Maar ik ken Iden weg. Mrs. Graham, idoe mij- ééni plezier jen laat Ali vanavond gaan met miss Mea|d|ojW. Nu, als u hier dan zoozeer op gp- steld! is Maar Mplly, !d|ie achter haar stönjdi,' zei: Hoor eens, Janey, ik wil met jou gaan, maar niet met Ali. Andiers zie ik er van af. 'M Maar, sir John, o, neen, dlat is waar ook, ik moet immers „Bunny" zeg gen? er is waarlijk geen gevaar. U heeft zich in 't minst niet opger,ust te maken. Laat mij dan gaan in uw plaats, 'drong hij weer. Daink u wel, dan zou ik nog de kans beloopein, u beidien te verliezefn, n,et als ik u nu al| één voor één verloren heb. Kom, helpt u mij! maar even op stijgen. Niet van ganscher harte wilde Burro- wes haar juist gehoorzamen, toen Molly met behulp van Ali, al veel eerder te paard; zat, wat het vurige idier echter niet beviel, zoodlat hij weigerde en; aller lei capriolen maakte. Kalm wist Molly echter het paard] weer tot staan te brengen en omdleugendl ri,ep zij: Ben je klaar, Janey? Ikf ga in iédjer geval weg. Goedlen idlag, Bunny! En spot tend reed! zij vóór. Wanhopend bleef 'die gëleerdie de dames nakijken. Toen Ali sigaretten en koffie naast hem neergezet had, stond' hij er nog, sprak enkel een verstrooid „Kiti- kearschj (Dank je), maar verroerde zich niet. Na een lange pauze zuchtte hij idfiep ien keek op zijn horloge zondier iechter iets te zien en bleef zoo roerloos in een stoel zitten, dat het voortkruipen over dem vloei* van Ide groote zandtprran duidelijk verneembaar was. Nog eens verscheen Ali, om het licht op te steken. De lamp lokte tallooze in secten, maar niets scheen im, staat, Sir John uit zijn idlroomerijen te wekken. Eindelijk keek hij weer op Zijn horloge en zag nu ook waarlijk, dat het elf uur was. Dus nu waren de idhmes al twee uur uit len Mrs. Graham had slechts van één uur gesproken.... Hij ging recht, over eind zitten en luisterdie in gespannen aandacht. Op het zandige pad van de woestijn viel er toen niet veel te ver nemen. Opeens hoorde hij oip het steenig paid bij d|e rivier het getrappel van paarden hoeven. Blijkbaar w'as het één paard(, geen twee. Sir John vlolog op ©n; was bij het hek, juist toen er ©en wit paard Idjoorreed met een vrouw er op, idie zóózeer pp en neer zwenkte in het zadlel, dat hij vreesdie, hoe zij er af zou vallen, het makke Idier bij !d|en teu,gel vatte en zijn gastvrouw vroeg: Mrs. Graham, u alleen? Waar is Molly? Ze hebben haar -gestolen!..., In zijn ontsteltenis hielp hij Janey vrij' ruw van het paard] en toch leek het, of zij id]oor diezen schok ineens, veel leven diger werd; althans ze greep hem bij' dien arm en riep: De Arabieren l.... O-, had] ik toch ,uw raad maar gevolgd en had ik Ali mee- genpmen. Nu zullen ze haar zeker vast houden, tot er een losprijs voor haar wor.it b©taal!d|. Laat ik u nu allereerst eens naar de veranda helpen. U moet zich natuur lijk ellendig voelen. Burrowes riep Ali en leidde Janey naar een bank, waar zij eerst wat be komen moest, alvorens ze met haar ge schiedenis te voorschijn trad'. Met moeite had Sulliman gelijken tred kunnen liou- dpn met den vurigten Arabier, dien Molly bereed, totdat die besloot, het dier dan maar flink te laten rennen, en dlus voor uit gedraafd was. Het wqs een prachtige maneschijn, zoo dat 't zoo licht was als dei dag. Op een -afstand kwam in zicht die graftombe van den Sheik (het hoofd van een Beskouïnenstam). Aan den eenén kant idlaarvan was het stikdonker, aan den anderen kant stralend licht. Molly reed aan iden verlichte 2.ijde en was blijkbaar van plan, om dien heuvel heen te gaan. Ineens verscheen van d|e be schaduwd© zijde -een ruiter; Molly's paard steigerde en duidelijk zag Janey eetn dpnkere, gesluierde gestalte het paard bij iden teugel grijpen. Janey dacht, dat de man haar vriendin hulp bood en- idat ze weldra samen weer verschijnen zou den; maar integendeel: ze verdwenen één richting uit. Ben heelen tijd' keek zij die silhouetten na en toen was zij radp- k-os naar huis teruggekeerde O', riep zij nu weer. Het is alles mijn schuld! Ja, had ik toch uw raad maar gevolgd!.... Wat zullen wij nu be ginnen?.... Sulliman kan niet meer en een ander paard hebben wij niet! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1934 | | pagina 5