TWEEDE BLAD DE WINTER KOMT BINNENLAND. H Oud vedfiowtodmedi. OUWE EGBERTS bihoorendi bl] d« fii Vrijdag 16 Ho» 1934, No. 13697. Op den drempel Lang hebben de late najaarsbloemen ons met hun kleurenpracht willen laten gelooven, dat het met de komst van het barre getij, nog zojö'n vaart niet zal loopen. Lang hebben we hun bloeiend bestaan geëerbiedigd, langer 'dan technisch ver antwoord was, maar nu zijn de perken voor het overgroote deel ontruimd en de dahlia-knollen op „een vjorstvrije" plaats gedeponeerd, zootals de geijkte term uit de catalogi voorschrijft. Nog bloeien in enkele hoven late bloe men en heeft de tuin dit jaar weer ex tra „zomertjes" mogen beleven, toen het al November was. Maar, 11 November is verschenen, St.- Maarten is op zijn witten schimmel ge komen en de na-nacht-nachtvorstjes wij zen Öhherropelijk heen naar den Over gang van den herfst in den winter. We staan op den drempc-1; het winter jaar getij is begonnen! ....IJle nevelsluiers trekken traag over de velden en hullen alles in vale, teere gewaden; takken en tw'ijgen druipen van vreemde tranen, geschreid bij 't afscheid van den zoelen zomer. Met die teere, ragfijne gewaden, dek ken de nevels de bezaaide voren der akkers en de verlaten lage weiden; ze dekken de zorgen der menschen, gelijk zij de graven der dooden dekt, die er slapen onder de groen bemoste steenen. En het is of zij 't ons duidelijker wil laten verstaan, als straks met Kerstmis het nieuwe licht, geboren iwlordt, laat het dan vrede wezen in uw 'hart en blijdschap in uwe ziel. Als de kou gaat nijpen, straks mis schien bij felle vorst, dan trekt de vreug de binnenshuis zich warmer samen om den veel bezongen, nooit volprezen hui- selijken haard; of als straks de sneeuw de velden dekt en de. boomen in hun donkere twijgnetten de donzen vlokken vangen, zoodat ze wonderlijk zw'art-wit afstegen tegen de grijs-grauwe sneeuwv luchten in de „donkere dagen" voor Kerstmis, dat komt, nu wij den drem pel van den winter hebben overschreden. De dagen worden donker kille dingen En krimpen tot een vale vlek Het zijn de vochte schemeringen Die 't wijde leven samendringen Naar klein bestek. Dit is 't seizoen der stilgeworden men schen, Die bij den ijlen avonddamp, Van 't groote leven niet meer wenschen Dan rondom zich de kleine grenzen Dei* gouden lamp. (Wegens de slechtetijdsomstandig heden geven vele bekeurden; er de voorkeur aan een paar dagen te brommen in- plaats van boete te betalen). Het Nut van 't Algemeen Bij haar 150-jarig bestaan De Maatschappij Tot Nut van 't Alge- gemeen viert heden Vrijdag haar 150-jarig bestaan. Tegen het einde van 1754 werd in de toenmalige republiek de Vereenigde Nederlanden, een circulaire verspreid, waarin toetreding Iw'erd gevraagd tot een genootschap, dat de verbetering beoog de van hel burger- en schoolwezen. Het plan was uitgegaan van Jan Nieu- wenhuijzen, doopsgezind predikant le Monnikendam. Den 16 Nov. 1784 kwamen te Edam, de geestelijke vader van hot denkbeeld; opheffing van Iden minderen man uit (onkunde en onwetendheid, die identiek met zedeloosheid word geacht, was in die dagen een geliefkoosd denk beeld. Na een politiek conflict in de aan strubbelingen zoo vruchtbare patriotten tijd, in 1787, besloot men het hoofdbe stuur der Mpij. voortaan in Amsterdam te vestigen, waar men vrijer kon ademen en zich zelfstandiger kon ontwikkelen. Daar is het Nut pas goed begonnen en in 't verschenen Gedenkboek der Mpij. vindt men een lange reeks van artikelen van diverse medewerkers, Waarin uitvoe rig wordt uiteengezet, wat het „Nut" in de li/2 eeuw van zijn bestaan heeft ver richt betreffende het onderwijs en de opvoeding, volksontwikkeling en volksbi bliotheken, spaarbankwezen en woeker bestrijding, maatschappelijken steun en woningvraagstuk. Dit alles betreft de his torie. Wat het „Nut" voor onzen moder nen tijd beteekent, zet de algem. secre taris der Mpij. uiteen. De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen beoogt krachtens artikel één van haar statuten: naar 'de beginselen van den Ghristelijken godsdienst, algemeen volks geluk te bevorderen. Om dit grootsch 'omschreven doel te bereiken, tracht de Mpij. mede te wer ken „tot verbetering van den verstande lijken, zedelijken en maatschappelijken toestand van ,het volk, bepaaldelijk door invloed te oefenen lop de opvoeding en het onderwijs, de veredeling van volks begrippen en de verheffing zoowel van het arbeidsvermogen als van den levens standaard". Het valt niet te ontkennen dat doloir de ontwikkeling tusschen de doelstelling der Mpij. en haar werkzaamheden af en toe een kloof ligt, die niet (gedempt Alle Huizen van Bewaring Zijn verbazend druk beklant Er is gro.ot gebrek aan cellen Vrijwel in het heele land. Dagelijks maakt een groep cel-listen Weer een vruchteloozen tocht: Voor 't hotel de „Houten Lepel" Hangt het bordje „uitverkocht". Tal van boetelingen geven Thans de voorkeur aan de cel; 'n Tientje boete uit te sparen Past de meesten wonderWjel. Voor de Staat beteekent echter Dit in dubb'len zin verlies: Eerst het derven van de boete En dan 't kosteloos logies! Het Parket zit hiermee stellig In een moeielijk parket, Want waar blijft, bij straffeloosheid, Het prestige van de wet? 't Is nog mogelijk dat de „gasten" Ergens worden uitbesteed, Want de meeste pensionhoudsters Hebben het toch niet te breed. Heusdh, dat soort regeeringjsgasten Vordert niet zooveel gerief, Zelfs een hoekje van de zolder Neemt men voor een keer voor lief. Nu 't hotel de „Houten Lepel" Toch niet allen bergen kan Zal er wel van vele zijden Sympathie zijn voor dit plan! J. S. maar ten hoogste overbrugd kan wor den. In de tijden, die komen, zal die kloof minder diep rpoeten worden ge maakt en zal het aantal bruggen moe ten worden vermenigvuldigd. Het Nut... is een vereeniging van bur gers en niet van arbeiders. Het eigenaar dige is nu, dat deze vereeniging niet al leen de belangen van zijn burgers-leden nastreeft, maar ook de belangen van de groote massa arbeiders-niet-leden. Ja, dat eigenlijk oorspronkelijk de belangen der leden zelf nauwelijks een rol speelden en dat deze pas geleidelijk ter wille van den algemeenen bloei der departe menten in meer of mindere mate aan dacht zijn gaan vragen. ....Als de Maatschappij wat iwen- schelijk ware nog eens een vereeni ging van burjgiers èn arbeiders wordt, look dan zal Zij', wil Zij' zich zelf blijven, niet het belang der aangeslotenen in de eerste plaats, maar dat der gemeenschap, aangesloten of niet, hebben te dienen. De Maatschappij1 telt over het geheele land verspreid ruim 300 departementen. Het centraal bureau is gevestigd te Am sterdam. Indien men „wat doet het Nut?" dan zal men veelal ten antwoord krijgen: „Het houdt lezingen". Inderdaad is de „Nutslezing" een typisch Neder- landsche verschijning. De goed geordende Nutslezing is juist even boven het niveau van het gemiddel de Nutslid dat ernaar luistert. De massa der leden pleegt hier met haar eisühen naar omlaag te trekken, het leiding ge vende departementsbestuur trekt naar omhoog De Nutslezing leeft nog, al heeft zij zich uit sommige igrojotere plaatsen terug getrokken. In hoeverre zij bestand zal blijken tegen radiomuziek en radio-lezing zal de tijd moeten leeren.... Uit de lezing heeft zich de korte cur sus ontwikkeld. In de grootere plaatsen heeft deze geleid tot de volksuniversitei ten, die in het algemeen een geheel zelf standig leven voeren. Verder worden in de laatste jaren too- neel-, muziek- en filmavonden gegeven. Dit alles betreft het werk ten behoeve van de leden. Wat den overigen arbeid aangaat, het Gedenkboek bevat een lijst van de 85 soorten, waarin de 930 In stellingen, welke door de departementen worden onderhouden, zijn verdeeld'. Hier onder zijn 254 lalgemeene bibliotheken, be nevens 41 bibliotheken voor jongelieden en 7 schoolbibliotheken. Een aparte Nuts- commissie voor Bibliotheekwezen is door het Hoofdbestuur ingesteld. De herziening van den wettelijken tijd Afschaffing van den zomert ij d In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake bovenbedoeld wetsontwerp, verklaart de minister van binnenlandsche zaken dat hij het aanvan kelijk voorgestelde systeem wil verla ten en thans voorstelt', den Middel-Eurp)- peeeschen tijd als tijdregeling voor het geheele jaar te aanvaarden. De aanvaar ding van den Mididel-Europeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. De" werkeloosheid Het aantal werkzoekenden. De directeur van den rijksdienst der 1 werkloosheidsverzekering en arbeidsbe- I bemiddeling [deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 October het aan tal leden van ingevolge het werkloos- heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen bedroeg 568.000, waarvan 82.600 landarbeiders. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 27 October in totaal 343.190 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 323.946 mannen. Hiervaai waren werkloos 321.993 personen, waar onder 308.178 mannen. Op 13 October 1934 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 335.106. Hiervan waren werkloos 313.926 personen, waaronder 300.008 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 13 October gestagen met 8084, het aantal werkloozen met 8067. In vergelij king met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemid deling ingeschreven werkzoekenden een stijgin/g aan van rond 20.000. De Amsterdamsche Raad So'cvDem. tot besturen geneigd. De jaren dat de hoofdstedelijke ge meenteraad 50 en meer zittingen „deed" pver de behandeling van de begroeting, Zijn voorbij. Thans is gerekend iqp 20 zittingen. Veel praten heeft geen zin en dezen keer is zelfs van de leider van de oppositie, den heer De Miranda, de gedachte uitgegaan, den spreektijd nog meer te beperken, dan aanvankelijk in het voornemen lag. ZjOp is de verwach ting, dat de eindstemming op den laat- sten dag van deze maand zal kunnen plaats hebben. Wat de geruchten over de verwer ping der begrootinig' betreft, en dat dan de oppositie niet het bestuur der stad op zich zou kunnen nemen verklaarde De Miranda, dat als de brooting wioirdt verworpen, mede doordat de S.D.A.P. tegen zou stemmen, en de wethouders dan zouden aftreden, spr.'s fractie daaruit de gewone politieke, democratische con sequenties zou trekisen. Biggenmerken voor het seizoen 1935 Door de Nederlandsche Veehouderijcen- trale wordt het navolgende bekend ge maakt Gedurende het seizoen 1934 (1 Januari 1934 tot 1 Januari 1935) werden aan de gewesten in totaal 2.520.000 stuks big genmerken toegewezen. Op grond van deze cijfers betreffende binnenlandsche consumptie, export en huisslachtingen is het bestuur der Cen trale van meening, dat ten aanzien vain de periode 1935 (1 Januari 1935 tot 1 Januari 1936) een toewijzing van 2.200.000 stuks biggenmerken rationeel te achten is. Voor 1935 zullen aan Zeeland 47000 biggenmerken worden toegewezen. VERSCHILLENDS BEMCHTEJS, PSEUDO-KLOOSTERBROEDER Sedert de laatste maanden opereerde in de Noord-Limburgsche |d|arpen een man die zidh uitgaf voor een kloosterbroeder in de orde van Ide barmhartige broeders van Trier. Hij was in de kleeding van die orde gestoken. Alvorens zijn slag te slaan bezocht hij de parochie-geeste lijken in verschillende dorpen onder me- dedeeling, dat hij handeteekeningen ver zamelde voor de zaligverklaring van den ECHTE PRIESCHE HEEREN-BAAI 10 15*20-25cCp.halfons K UO&Ul*. VOA Cf&KXft. Men söfieppe zich een inwendig be staan, dat onafhankelijk is van de toe juichingen en berispingen der menschep. stichter van de orde. Op Ideze wijze wist hij alle mogelijke parochiestempels en handteekeningen van vooraanstaande geestelijken te verzamelen. Daarop bracht hij' bezoeken aan Noioird-Limburgsche dor pen teneinde geld in te zamelen z.ig. voor Zijn kloosterorde. Om te bewijzen, dat dit de goedkeuring wegdroeg van het episcopaat en "de parochieherders toonde hij de lijst met handteekeningen, zoodat de menschen er gemakkelijk inliepen. Het totaal bedrag is moeilijk te schat ten maar er is gebleken, dat hij in het dorp Horst alleen al een bedrag van ongeveer 1000 gulden heeft bemachtigd. Bij het bezoek aan een der dorpen trof hij toevallig een vrouw; aan, die eenigen tijd in het klooster, waartoe hij zeide te behooren, had vertoefd. De bedrie gerij kwam nu aan het licht. Hij bleek te zijn zekere A. uit Houthem (Zuid-Lim burg), die eenigen tijd in een klooster heeft gewerkt en zoo de kloostergebrui ken had leeren kennen. De oplichter is voortvluchtig. VALSCHE MUNTERS Te 's-Gravenhage zijn twee kantoor bedienden aangehouden Idie er hun werk van maakten, valsche rijksdaalders en guldens uit te igeven, terwijl ten huize van één hunner een valschgeldinstallatia en een partij van deze valsche munten in beslag werden genomen. De zaak werd ontdeki door een winkelier in de Wei- marstraat, die telkens valsche guldens in zijn filmverkoop-automaat aantrof en die toen op de loer ging liggen wie hem dat leverde. Dat bleek een 18-jarige jon gen uit genoemde straat te zijn, die be kende na verhoor bij de politie, dat hij geholpen werd door een 17-jarige jongen met einddiploma H.B.S. De 18-j. had dezen 'zomer als kellner op Duin- digt herhaaldelijk valsche guldens en rijksdaalders teruggegeven, wanneer hij een bankbiljet ter betaling van consump tie in handen kreeg. Voorts waren tal van valsche guldens gebruikt bij auto maten, waaruit dan behalve de filmpak ketten ook nog wisselmunt terug werd ontvangen. ZE WIST DE WEG In een Deenseh provinciaal blad ver telt een inzender van een merrie die op haar ouden dag ziek werd en her haaldelijk naar den veearts moest gaan. Op een nacht meende de veearts dat er op Zijn deur geklopt werd. Hij stoind op, opende een raam en vroeg of er iemand was. Niemand gaf antwoord. De veearts nam aan dat hij gedroomd had, doch even later meende hij weer te hoo- ren kloppen maar weer kreeg hij geen antwoord. Den volgenden morgen vond men de 'merrie dood voor de deur lig gen. Des nachts was het arme dier erg ziek geworden; Ihet had kans gezien zon der hulp nit den stal te komen en had daarop den bekenden weg naar Iden vee arts afgelegd, waar het met een der voorbeenen aan de deur had gekloipt. VAK HEINDE EM YE5L Uit Washington wordt gemeld, dat een uitgebreid programma van openbare werken, ter Waarde van een miljard dol lar, zal worden opgesteld, dat op den duur in de plaats van alle vormen v,a,n rechtstreeksc'hen steun zou moe ten komen. Het zou o.a. de eleetrifica- tie van het platteland, den aanleg van een transcontinentalen weg en verbete ring van den woningbouw omvatten. Het parket van het Seine-departe- ment is een onderzoek begonnen in de kwestie van feite valsche zegels der sociale verzekering. Volgens het Jou'rnal is het waarschijnlijk, dat de staat se dert 1932 voor ten minste 20 millioen is benadeeld. De schuldigen, die de po litie niet* meer heeft kunnen aanhouden, behooren text een internationale bende; zij zijn ontkomen. Toen ingenieur Tobler, die een der vermogendste bewoners van Zürich is, van zijn villa naar zijn kantoor in de stad wilde gaan, wierp een onbekende hem van achteren een doek over het hoofd en naderde een au O, waarin men hem met geweld wilde duwen. Hij slaaf de er echter in zich te verzetten, aoo- dat de overvallers hun poging moesten staken en er vandoor gingen. De po litie neemt aan dat de onbekenden iden ingenieur hadden willen ontvoeren, ten einde een losgeld af te persen. Evenals verleden jaar komen uit het Noorden van Scandinavië wederom be richten over 'ngeheimzinnig vlieg tuig dat door de bevolking aldaar is gehoord, doch omtrent welks aard en herkomst men nog altijd in het duister verkeert. Svenska Dagbladet zoekt ver band tusschen deze berichten en een Engelsch bericht, dat Scotland Yard in Londen onontcijferbare code-signalen vain een schip in de Noordzee heeft opgevan gen, die verband zouden houden met de verdwijning van een aantal personen uit Huil, terwijl tegelijkertijd een in den in ternationalen wapenhandel vooraanstaand persoon met onbekende bestemming uit Londen verdween. Te Boekarest en in heel Roemenië is een vreemdelingenrazia gehou den, om te zien, of de vreemdelingen wel in het bezit van geldige papieren zijn. Te Boekarest zijn ongeveer 400 menschen wier papieren niet in orde waren, naar het politiebureau gebracht. Degenen, die onverdacht waren, zijn terstond weer OP vrije voeten gesteld. In Zuid-Afrikaansehe luchtvaartkrin gen zijn er op het oioigenblik plannen in bespreking, voor het |organiseeren van een wedvludht Londen—Ka apstad, naar het voorbeeld van de wedvlucht Linden- Melbourne, waartoe het zilveren jubi leum van koning George voor het vol gend jaar en tevens het 25-jarig bestaan van de Unie van Zuid-Afrika aanleiding zou geven. Een voetbalwedstrijd, welke te Oceanport (New Yersey, V.S.) gespeeld werd en 'waarbij de gasten met 12—0 leidden, werd 'plotseling gestoord door een aantal politie-agenten, die het veld opwandelden en Ide 'gastspelers arresteer den. Ze werden voor den politierechter geleid en werden ervan beschuldigd!, heksen, schuttingen en uithangborden den vorigen avond in een dronken bui ver nield te hebben. Men sloot hen in het politiebureau op. De Zwitserscüe Bondsraad heeft tot het parlement een boodschap gericht in zake de begrooting vioior 1935 waarin de financieele toestand van Zwitserland wordt uiteengezet en vastgesteld wordt, Idat er geen reden bestaat aan de stabiliteit van de Zwit- sersche valuta te twijfelen. Verschenen is het twaalfde kwar- taalsrapport van den heer Rost van Ton- ningen, den vertegenwoordiger te Wee- nen van het financieele VolkenbondscO- mité. Volgens den heer Rost van Ton- ningen is Oostenrijk een der weinige landen in Centraal-Europa, die weerstand boden aan de bankpaniek, zonder over te gaan tot een moratorium in binnen- lof buitenland. Men kan constateeren, zegt het rapport, dat het Weensche bankstel- sel thans een der gezondste in Centraal- Europa geworden is. Korte berichten Vrijdagmiddag, om 2 uur is dcör het bestuur van het marinerampenfonds een krans gelegd op het heldenjgraf te West-Kapelle, ter herdenking van de marine-mannen, die vielen in dienst van Koningin en Vaderland bij ide mijn ramp te West-Kapelle op 16 November 1914 tijdens het demonteeren van een aangespoelde mijn op de kust. De vertegenwoordigers van de be sturen der verschillende vereenigingen van overheidspersoneel hebben vergaderd ter bespreking van het ontwerp herclas sificatie-voorstel der regeering. Unaniem stond men op op 't standpunt dat een herclassificatie, gebaseerd op het plaat selijk loon |0)f de verschillen in loonpeil verwerpelijk moet worden geacht. De maand October gaf op de wei nige dagen, die goed' vliegweer brach ten, veel belangstelling te zien voor de vliegsport. Nauwelijks was het eenigszins behoorlijk weer lof de leerlingen en ge- brevetteerden overstroioimden de scholen. De eerste tien maanden van 1934 wer den 67 pet. meer vlieguren gemaakt dan in dezelfde periode over 1933. Als ge volg van de algemeene waardeering| van onze K.L.M.-mannen, kwamen zeer velen een proefles nemen en werden vele leer lingen ingeschreven, waaronder een heer van 53 jaren. Het aantal leerlingen be droeg op 31 October 177. B>. en W. van Middelburg hebben tthans het reeds eerder toegezegde voor stel tot vermindering van de prijzen van het gas bij den gemeenteraad ingediend. Zij stellen o.m. voor de meterhuur voor alle categorieën af te schaffen, wat de gem., althans de gasfabriek f 10.750.80 zal kosten. Aan B'. en W. te Amsterdam is thans het reeds eerder toegezegde voor- waarbij het college wordt uitgenoodigjd om binnen een termijn van drie maan den, ter herziening van de loon- en salarisregelingen en andere regelingen van de arbeidsvoorwaarden voor de ge meente-werklieden en -ambtenaren, re gelingen van de arbeidsvoorwaarden voor 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1934 | | pagina 5