De oude Schoen. Moderne materialen. Eenvoudige oiodellen. JONG Moderne details. Wat een stekelbaarsje vertelde Doorgestikte linnen hoedjes staan zomersch en zijn niet zwaar. Op warme dagen zijn zij zelfs bijzonder aange naam in het dragen omdat linnen zooals bekend een verkoelen de werking heeft. De rand moet niet te smal zijn, omdat het juist aardig staat, als hij met zijn licht gebogen lijnen het gezicht om sluit. Iets nieuws is het dragen van lederen ini tialen op pullovers cn shawls. Het is 'n klein modesnufje, dat een al leraardigst effect kan maken. Naturelkleurige en 'donkerblauwe bastzijde levert een der mooiste kleurencombinaties op, die wij slechts kunnen kiezen voor straatldee- ding op warmen dagen. Kleurige réstantjes stof worden, wanneer de tinten met elkaar Jiarmonieeren, door met de hand gewerkte open zoomen met elkaar ver bonden om er keurige garnituren van te ma ken. Deze staan vooral goed op japonnen van wit piqué of flanel. I Het aantrekkelijkste en meest ken merkende van de mode in dit seizoen zijn de stoffen. Linnen, hennep, echte zJjde en cellulose zijn de materialen, die om den voorrang strijden. Het is nog niet te zeggen, welk hiervan de grootste populariteit zal verwerven. Linnen en hennep zijn de materialen der oudheid, zij zijn in de geschiedenis der mensch- heid even lang bekend als bijlen van ge slepen steen en totems van geverfd hout. Dit belet echter niet, dat ze plotseling een rage zijn geworden. Wij kiezen niet al leen linnen voor onze zomerjapon en onze elegante nieuwe mantelpakjes, maar wij laten er ook hoedjes en baret ten van maken. Juist het eenigszins pri mitieve in het uiterlijk van deze weef sels maakt hun aantrekkelijkheid uit; hoe onregelmatiger zij zijn, hoe liever het ons is. De natuurlijke kleur van lin nen is een heel licht grijsachtig beige, dat veel minder goudkleurig is dan na turelkleurige zijde. En Juist die lichte, eenigszins koele kleur is zeer in de mode. Wij verlangen haar zelfs in geheel andere stoffen ge- imiteerd te zien. Do linnen weefsels, die voor japonnen zijn bestemd, kunnen ondanks hun on regelmatigheid en schijnbare primitivi teit zeer dun zijn. Men draagt er gaar ne felwitte garnituren op, terwijl ook het linnen we) felwit wordt gebruikt voor tennis-, zeil- en strandjurken. Toch worden voor het strand over het algemeen gestreepte stoffen geprefereerd boven effen; de voorliefde voor wit, die dezen zomer zoo duidelijk tot uiting komt, blijkt echter ook daarbij, want een moderne streep heeft een witte fond. De strepen kunnen zeer grof of zeer fijn zijn, %al naar men verkiest, doch zij moeten levendig van kleur zijn. Door de strepen in verschillende richting te ver werken, worden de aardigste effecten verkregen. Automantels worden van dikke, tweed achtige stof gemaakt, liefst in beige of blauw-grijze tinten. Blauw is tegenwoor dig zoozeer in de mode, dat niet zelden een geheel sportensemble in lichtblauw wordt gekozen En wij kunnen ons niets eleganters voorstellen dan een japon van fijne marineblauwe wol met daarover een ruimvallende, driekwart lange jas van beschuitkleurig of fletsblauw grof linnen. Linnen wordt óók gebruikt, voor de elegante accessoires, die onmisbaar zijn om het vrouwelijk toilet te voltooi en. Linnen en de nauw verwante hennep laten juist op dit gebied een eindelooze verscheidenheid toe. Men ziet aardige, rechthoekige tasschen van handgeweven linnen of gehaakt koord. Ze worden even zorgvuldig afgewerkt als tasschen van leder; evenals deze worden zij met dun leder of moiré gevoerd en de sluitingen zijn even origineel. Ze worden zoowel van hout als van leder, hoorn of verchroomd metaal ge maakt. De al dan niet ajour gewerkte linnen handschoenen worden zeer veel gezien, vooral in wit. Men is echter absoluut niet op wit aangewezen, men kan ze ook ne men in de kleur van het ensemble. In verband hiermede zijn zij ook ver krijgbaar in zwart, marineblauw, beige en bruin. Het is waar, dat deze hand schoenen de hand wat grooter doen schijnen, docli zij staan zeer chic en sportief, terwijl zij frisch! zijn in het dra gen, vooral de ajour gewerkte. Deze handschoenen hebben echter groote, klokkende kappen. Bij deze tasschen en handschoenen kan men gevlochten linnen ceintuurs dragen, vooral op een wollen japon van donkerder tint. Men draagt echter ook op witte of beige japonnen ceintuurs in twee kleuren; wit en rood, wit en blauw, of wit en zwart. Zoowel linnen stoffen als vlechtwerk van linnen of hennep worden gebruikt voor hoeden. De duurdere zijn geheel met de hand gemaakt. De garneering be staat uit een eenvoudig smal gros-grain lint, meestal marine-blauw, rood of zwart. Ook voor blouses worden deze materia len gebruikt; ze zijn hoog gesloten met vierkante houten of leeren knoopen cn hebben korte mouwen. 73125*1 GEKLEEDE JAPON. 73122 Gekleurde effen crêpe satin met een garneering van brocaat geven een pas send geheel, dat tevens zeer gekleed is, hoewel het model zeer eenvoudig is. De ronde lijn van de taille, waarvan het bo vengedeelte opgestikt wordt, vindt men in den rok terug. De halslijn is rond, doch vrij hoog opgeknipt. Patronen zijn tot en met maat 46 ver krijgbaar. ZEER EENVOUDIGE JAPON. 73123 Zelfs weinig ervaren naaisters Kunnen van dit model Japon een aardig geheel maken. Een vroolijke cretonne of aardige kunstzijde vragen geen bijzondere garnee ring. De hals is aan den rug hoog en aan de voorzijde iets lager uitgeknipt. Zes- baans rok en aansluitende mouwen, die naar verkiezing gedeeltelijk kunnen wor den afgeknipt, indien men een korte aan sluitende mouw verkiest boven een lange. Patronen tot en met maat 48. HET MAKEN VAN EEN STRIK. 35 Strikken zijn vaak onmisbaar op de moderne japonnen. Wij zien ze van al lerlei materiaal: óf stijf, luchtig uitstaand van organdi of glasbatist, óf juist heel soepel neerhangend van glanzende zijde. Een der laatst genoemde is hier bij afgebeeld. Zul ke strikken val len het best, wan neer zij gemaakt worden van een schuingeknipte reep stof. Zij kunnen afgewerkt worden mei een overlangs doorgeknipte open zoom, doch ook met een randje van het zelfde goed. Hoe dit laatste gedaan wordt, ziet men duidelijk op de afbeelding. Hierna wordt de reep stof aan den verkeerden kant licht opgestreken, waarna de strik wordt gelegd. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenliage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met hijsluiting van f 0.58 in post- 70gels aan de Moderedactrice van.dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modelIqn zijn afgeheekl. toege zonden. Denkt 17 er vóóral aan de juiste maat cn het nummer op te geven? HANSJE DROOMT EN VERSTAAT DE VISSCHENTAAL... Hansje 'droomde... Hij droomde, dat hij bij zijn aquarium stond, dat hij vandaag voor zijn verjaardag had gekregen en dat het stekelbaarsje, dat erin rond zwom, plotseling tegen hem begon te spreken. Bn zooals het in droomen meer gaat hij vond dat heelemaal niet vreemd. „Ik ben maar een stekelbaarsje", zei het 'diertje, en niet langer dan een centimeter öf vier. En toch heb ik een heeleboel wen- schen. En ik wilde je dringend verzoeken, Hansje, om die wenschen zooveel mogelijk in te willigen als je van mij en mijn kame raadjes plezier wilt hebben. Anders zou ik jnoeten sterven eii dat wil jij toch niet op Je geweten hebben. Luister maar eens goed naar me... C 'Alle jongens van jou leeftijd willen graag een aquarium hebben en velen hebben er reeds een ingericht. Als de bewoners dan gestorven zijn, hebben ze meestal genoeg ,van de zaak en laten zij voortaan het spe len met visschen. Bij deze proefnemingen zijn duizenden soortgenooten van mij, waaronder mijn naaste familieleden, ge storven. En richt alsjeblieft ons hiiis goed in. Het beste is een woning van 60 x 30 x 30 cM. Daarin een beetje goed, vette bloemaardc, die in water is uitgespoeld, d.w.z. men giet er water op en schept het vuil, dat boven op blijft drijven, er af. Doe dat drie of vier maal. Op dit laagje bloemenaarde, dat niet te hoog mag zijn, leggen we een laagje kie zelsteentjes, en daarover een laagje zee- ■ftadi fttèt heelemaal horizontaal mag liggen, maar dat aan een zijde moet oploo- pen. Zet eenige planten in onze woning, dat vroolijkt zoo op. De kiezel verhindert de planten om los getrokken te worden. Maar zij moeten in de aarde geplant worden. Een platte steen in ons rijk hebben wij ook al tijd heel graag. De grootere jongens weten wel het noodige van assimilatie van plan ten: vraag het ze maar eens. Hansje. Het is een chemisch proces tusschen planten en visschen. Het is genoeg te weten, dat het aantal planten in het aquarium niet al te groot mag zijn, anders stikken de vis schen. Alle planten, die jullie in onze woning neer zet, moeten goed schoon ge maakt worden. Je moet tenslotte zelf we ten, of je visschen of waterplanten wilt kweeken. Als je, liever gezonde visschen hebt, moet je er voor zorgen, dat de plan ten niet plaats, water en zuurstof van ons, visschen, afnemen. Vooral de beruchte „wa terpest" nooit naar binnen brengen, hoor. Wij, eenvoudige stekelbaarsjes, hebben geen warm water noodig. Maar wel moet het „bezonken" zijn. Anders leggen wij weer het loodje. Wij zijn ook maar klein. En ja als er iemand van ons gestorven is, neem het doode vischje dan alsjeblieft weg. Het drijft dan aan de oppervlakte van het water, meestal met de buikzijde naar boven. Wij wonen niet graag met een doo de in een huis. Dat kan je zeker wel be grijpen Vul het aquarium ook niet te hoog met water. Sommigen van ons, vooral de jonge ren, zijn nogal eens uitgelaten en springen dan zoo hoog uit het water, dat ze wel eens naast het aquarium zouden kunnen terecht komen en dan moeten ze sterven. Als je de planten voor het inplanten door een oplossing van hypermangaan trekt, zijn alle parasieten gedood en kun nen wij rustig en gezond leven. Knoop dat eens in je ooren, de apotheek is er goed voor. En als je graag een helder glas ziet, zet dan een of twee slakken in het water, die zijn beter dan de beste glazcnwasschers cn eten alle algen op. Als eten hebben we het liefst watervlooien. In den zomer ver- sche en in den winter, als het niet anders kan, gedroogde. Als jullie het water wilt ververschen, denkt er dan weer aan laten bezinken. Laat het maar gerust een dag je staan. Maar we doen Jang met het watw. Dus niet al te dikwijls verschoonen. Haal wat water met een slang eruit en laat het er ook weer met een slang inloopen". Leg eon stuk papier over het zand, om het opdwar relen te vermijden. Het zand moet ook ieder jaar eens uitgewassclien worden. Het water is evenals voor jullie de lucht ons levenselement. Maar verschrikt ons niel met een plotselingcn overgang. Wij worden ziek als wij zonder meer in een bak ijs koud water worden overgezet, nadat wij veertien dagen in het lauwwarme, modde rige water van het aquarium hebben rond gezwommen. En dan nog een ding: De ruimte waarin wij rondzwemmen mag niel al te klein zijn. En dan nog een laatste verzoek. Doe als jeblieft geen ringslangen of kikvorschcn in het aquarium. Anders duurt onze vrcug de niet lang. Deze dieren kennen geen me delijden. Zij vreten ons met huid cn haar op. Lieve Hansje, wij houden allemaal heel veel van je en willen bij je blijven. Maar ach willig deze'wenschen van een klein stekelbaarsje alsjeblieft in. Dan behoeven wij geen angst meer te hebben, reeds den volgenden dag van het betrekken wan onze nieuwe woning, voor altijd de oogen te moeten sluiten. En nu stekelbaarsjes, alle maal tegelijk een hoera, voor Hans... En toen werd Hansje wakker. En hij nam zich voor precies te doen, wat zijn ge schubde vrienden hem hadden verzocht. En inderdaad heeft hij er al heel lang ple zier van. Doen jullie het ook? -35 HOE DE MUISJES EEN HEERLIJK WARM NESTJE VONDEN. De schoen was tenslotte op een stuk land terecht gekomen, waar de reiniging het vuil naar toe liet brengen. Nu, dat was ook geen glorie-rijk einde voor dezen eens zoo prachtigen en trotsch glimmenden schoen. Eerst had hij den voet gesierd van een baron, ja, van een heuschen baron. Toen had zijn kamerdienaar hem cadeau gekregen. Dat was natuurlijk een gevoelige knak in de trötd van onzen schoen, maar hij had er zich maar bij neer te leggen. Er was niets aan te doen. Hij was er één van een tweeling or was dus een schoen die bij hem hoorde en alles precies aan den anderen kant had zitten als hij. Maar zij waren goede broeders geweest, hadden sa men veel lief en leed gedeeld. Ook zijn twee lingbroeder had het vreesclijk gevonden om den kamerdienaar als eigenaar te krij gen en om hem te plagen had hij hem, zoo hard in zijn eksteroogen geknepen, dat de kamerdienaar het uitgilde en de schoenen van zijn voeten schopte. Nu, achteraf had hij er spijt van, dat hij zich door zijn broer had laten overhalen om den kamerdienaar zoo'n pijn te doen, want deze wilde de schoenen, nu niet meer dragen en gaf ze weg aan een neef van hem, die ze wèl kon dragen. En nu brak een vermoeiende tijd voor do tweo schoenen aan, want de neef was arm cn moest lederen dag een langen afsland afleggen om op het kantoor te ko men, waar hij werkte. Na langen tijd deed de neef de schoenen weg en zij kwamen nu terecht bij de loop jongen, die erg blij was met de schoenen, ze eerst een korten tijd alleen 's Zondags droeg, maar al heel gauw eiken dag en, wat het ergste was, hij voetbalde met hen, geen blikje op straat was er voor hem vei lig, maar dadelijk trapte hij het ding een eind vooruit. Zoo waren de schoenen steeds meer af gedaald en tenslotte kon zelfs de jongen ze niet meer dragen, maar het leven was ten minste nog dragelijk geweest, want hij was nooit gescheiden geworden van zijn twee lingbroeder. Maar zelfs dat leed zou hem niet bespaard worden. De moeder van den loopjongen vond op zekeren dag de oude, kapotte schoenen ergens in een hoek op den zolder liggen en gooide ze in den vuil nisbak. Maar de hond van de buren ging altijd alle vuilnisbakken inspecieeren en haalde er dan alles uit, wat eetbaar was. Nu had de moeder juist soep gekookt en de beenen lagen in den asclibak. De hond rook dat dadelijk en jawel bij het omgooien van den aschbak raakten de schoenen el kaar kwijt en kwamen allebei in een ver schillenden aschwagen terecht. Na veel ge gooi en gerij belandde onze rechterschoen tenslotte op het veld, waar al het vuil altijd werd neergegooid. Hij was ontroostbaar, dat hij zijn broer ypor altijd kwijt was en riep en schreeuwde, maar hij kreeg geen antwoord zijn broer was en bleef weg! Terwijl hij juist zoo ontroostbaar op het veld staat, kriebelt er iets bij hem naar boven cn met tarsche stem vraagt hij, wat dat is en wie daai is. Een kleine, grauwe veldmuis piept als antwoord en zegt: „Aclï, meneer schoen, ik zoek voor mij en mijn man een nieuwe woning en ik dacht zoo, misschien zou ik in U kunnen wonen!" De schoen dacht even na en zei toeni „Nou, ga je gang dan maar." De muizen klommen in den schoen cn maakten een heerlijk warm nestje in den neus, waar al heel gauw een heeleboel kleine muisjes la gen, De schoen stond doodstil en hield wacht over al dat lieve goedje en zoo ein digde zijn leven toch nog nuttig, al was het dan maar als muizenwoningl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1934 | | pagina 6