WE MAKEN EEN KANTEN KLEEDJE. Wie helpt Klaas Tromp op weg? DORST OP WARME DAGEN! EEN VRIEND VOOR GOEDE EN SLECHTE DAGEN. HEBT U GEEN GELUK IN HET LEVEN? WIE KAN HET?... Een Zeeman in China. Jullie hebt allemaal op aardrijkskunde les wel eens wat gehoord van China dat geheimzinnige land in de buurt van ons Indië. Jullie weten natuurlijk dat de men- schcn daar een gele huidskleur hebben en 'scheeve oogen —.wie heeft er nooit 'n pin da-Chinees gezièn? Maar weten jullie nu ook hoe een Chineesche sia£ er eigenlijk uitziet? Heel anders dan een Ilollandsche hoorl Dat heeft Klaas Tromp ook onder vonden. Klaas Tromp, moet jullie weten, is matroos en nu voor het eerst op een schip geplaatst dat naar China gaat. Hij stelt zich natuurlijk heel wat voor van dit onbe kende land en in de eerste de beste haven plaats gaat hij aan wal en op onderzoe kingstocht uit, zooals jullie op het plaatje hierboven zien kunt komt hij allereerst aan een geweldige poort, en wordt tegen VOOR VLIJTIGE MEISJESHANDEN. Vandaag gaan we 'n kleedje maken van restjes kant, die moe der nog wel hier of daar bewaard heeft met de gedachte, dat het nog wel eens te pas kan komen. En 't komt ook van pas, kijk maar! Allereerst moet je er natuurlijk voor zorgen, dat de stukjes kanl allemaal hetzelfde ge kleurd zijn, dus geen witte en crème of geel-( achtige door elkaar. Wel kun je probeeren door de stukjes witte kant denk erom niet eerst knip pen, eerst kleuren in thee leggen waardoor ze crème gekleurd worden, om op die manier alleen crème te krijgen, als je nu eenmaal witte en crème stukjes kant hebt. Zijn ze op die manier alle van één kleur geworden, dan kunnen we aan het werk. Knip gelijke vierhoekjes, welke ongeveer zoo groot zijn als een halve briefkaart. Op een stuk stevig karton leg je de stuk jes in een regelmatig figuur, zooals het plaatje aangeeft: op de vier hoeken een stukje van hetzelfde patroon, in hot mid den een stukje, waar je maar weinig van hebt en van de vier stukken, die nu nog overblijven, neem je twee aan twee stukjes van dezelfde stof. Maar jo kunt ze natuurlijk alle vier van dezelfde stof nemen en als je maar weinig verschillende soorten hebt, maar twee b.v., dan neem je het middelste stukje en de vier hoeken van hetzelfde. En nu gaan we de stukjes aan elkaar verbinden. Jo hebt het toch wel netjes naast elkaar gelegd. En het met groote steken aan het karton bevestigd? Mooi zoo. Het naaien gaat overhands met niet te groote steken, ja zelfs zoo klein mogelijk, dat is het netste. Als alles aan elkaar vastzit, tornen we de groote steken, waarmee de stukjes kant op het papier gehecht zijn, los en het kleedje is klaar op de afwerking na. Als we erg handig zijn, haken we het om, eerst gewoon, dan een rij boogjes, zooals dat is allemaal maar bijgeloof. De oude vrouw doet niets anders dan hout rapen en dat klein hakken en samenbinden, waarna zij het verkoopt en zoodoende in haar levensonderhoud voorziet. Ze heeft een gerimpeld gezicht en ondanks haar. hoogen ouderdom is ze nog flink ter been. Maar alle kinderen zijn bang voor haar en de honden gaan blaffen, als ze voorbij komt ...Zelfs de kippen rennen weg, als ze in de verte aankomt! Maar wij heb- ben genoeg moed wij teekenen zelfs kalm haar portret... in één lijn! Het is veel gemakkelijker het geluk te bemachtigen dan men wel denkt. Maar wij willen toch niet dadelijk vertellen, waarin het geheim er van ligt, doch eerst eens de oorzaken trachten op te sporen, waarom velen het geluk niet vinden. Wij nemen aan dat U een vrouw bent van ongeveer dertig jaar in een niet al te goed gesalarieerde betrekking. U hebt een paar vriendinnen, weinig omgang met hec- ren, hoewel U fatsoenlijk en correct bent. Het leven verloopt tusschen onze betrek king eh ons tehuis, en de eene lente 11a cle andere komt in het land zonder dat er iets in ons leven verandert. Alleen Uw eigen 'ontevredenheid wordt steeds grooter. De eene collega is nu reeds een jaar getrouwd, Öe andere heeft zich juist met een goede hartij verloofd, een derde is de rechter hand van haar directie en had met Pa- Sphen het geluk procuratiehoudster te wor gen. Iedereen heeft geluk, alleen U niet. Nietwaar, dat denkt U toch? En wilt U we ten, hoe dat komt? Eerst moeten wij beginnen met vast te stellen, dat het er in Uw hoofd niet heele maal normaal uitziet. Daar krioelen dui zend wenschen door elkaar, zonder dat een er van een grijpbare vorm aanneemt. Geen Wonder dus, dat deze losse gedachten geen goeden bodem vinden, waarop men kan ouwen en verder kan komen. TJ vraagt, waarom U in Uw beroep niet iets werkelijks bereikt? Ja, mijn beste, wat <3oet U daar dan eigenlijk voor? Zeker, U bent altijd op tijd en U gaat op tijd weer Weg en U doet nauwgezet Uw plicht. Maar <|&t is dan ook alles. U hebt nooit getracht eens zelfstandig Uw werk te doen en eens wat dieper in de zaken door te dringen. ,U hebt U ook niet verder ontwikkeld. En- "SeJsoh en Fransch zoudt U zoo goed kun- raen gebruiken, ook nog verschillende an dere vakken en U bent het al jaren lang ,via/h plap te gaan leeren, doch bij deze wensch is het dan ook gebleven. vErgens in Uw hoofd zit ook nog 'n beetje afgunst. Het hindert U dat andere vrouwen getrouwd zijn, terwijl U zelf nog niet eens verloofd bent. Ligt het daaraan dat U er minde* goe£ uitziet? Zeker niet, de .spie gel vertelt U dat wel beter. U weet ^niet wat Wilt en hinkt tusschen twee dingen, de man en de betrekking heen en weer. Aan den eenen kant zoudt U graag de veel- geprezen vrijheid behouden, aan den ande ren kant lijkt U het huwelijk een ideaal. Maar U doet niets om dit ideaal to verwe zenlijken en U laat zich door het leven eenvoudig drijven. Gelooft U toch niet, dat het geluk op straat ligt of dat het iemand toevallig tegenkomt. Wel zijn onze levens kansen totaal anders, maar het geluk is toch voor een ieder bereikbaar, maar ab'o- als bij de pit in een vrucht, men moet d^ze eerst ontbolsteren. Natuurlijk zijn er menschen wier leven gemakkelijker is,dan het Uwe, ornaat zi' een vasteren wil en een zekeren bjik mee brengen. Maar met wat zelfoefening kun' U hetzelfde bereiken. Verontschuldig nie' Uw eigen zwakheid met de weekheid var het hart. Er zijn bewijzen ten over da vrouwen die een groote mate zelfvertrov wen hebben in geen geval harder of dil huidigcr behoeven te zijn als de sèntimen teele ovcrgèvoeligen. '-1^, Dus: verzamel Uw wil en Uw lcracht' Men moet zich een doel stellen, eerlijk pro beeren of de aanwezige, eigenschappen ei bekwaamheden toereikend zijn, daarrr moet men zich heelemaal op het doel ir stellen. Er uit moeten ook de onnoodig ballast en verwarrende gedachten, die on: van den rechten weg af laten dwalen/- Natuurlijk is het hierboven beschreven geval maar als voorbeeld bedoeld én kan misschien een vingerwijzing zijn óm eigen zwakheden en fouten te vinden. 'A}s U ernstig wilt, zal het U gelukken en U kunt nog vandaag beginnen den weg naar het geluk te bewandelen. Ook dan als U het reeds hebt opgegeven en gelooft, dat U een echte pechvogel bent, is het nog niet te laat. EEN VROUW. rt^y 3IC GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen □iet fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919, t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bij sluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Koude thee is verfrisschend. 's Avonds ijs. Zeer onaangenaam is op warme dagen het gevoel van dorst, dat meestal juist dan te voorschijn treedt, wanneer we aan het wandelen zijn of ons bij iets anders veel lichaamsbeweging moeten getroosten, want door het transpireeren geeft het lichaam veel vloeistof af, waardoor de dorst 'n heel natuurlijk gevolg is. Wij kunnen ons op zulke dagen het beste aan de bewoners van de tropen toetsen, die een jpractisch middel tegen den dorst gevonden hebben, door er niet aan toe te geven, zoodat zij dus geen groote hoeveelheden van aller hande vloeistoffen behoeven te drinken, wanneer de dorst hen overvalt, maar zich bedwingen. Ook de dorst is een aanwensel of kan er een worden, en door zelfbeheer- WeTkelijk in dep zo- mtf is do aanschaffing van een regenmantel uit onverwoestbare dn waterdichte Gloria-zijde ónvèïmijdèlijkVSinds rrion het spoHmodel er a'aïï ontnomen heeft en ooK volgens de laatste módqllen in dèn han- (10 heeft gebracht, is hij onze trouwe bege leider in de stad en op oeü koelen zomerdag. Als de zon schijnt, glahst de kleur helder in het zonlicht en be- -clïërmt, de japon voor liet stof. Daar hij niet met gummi bestreken, doch slechts waterdicht gemaakt is, kan de I ucht er ongehinderd doorheen gaan en ont staat er geen broeiing. Regent het, dan zal de mooie kleur een beetje kunstmatige zonne schijn in het grauw van een regendag bren gen. Onze modellen zijn nieuw en zeer apart, doqh de fantasie is niet aam banden gelegd. Heel nuttig is ook een maritel uit zwarte zijde, met vier groote, spi raalvormige gouden knoopen, deze mantel is zoo gekleed, dat men hem over de elegantste zwarte japon dragen kan. selling is het mogelijk hem te onderdruk ken. Heel dikwijls wordt de dorst slechts te voorschijn geroepen, doordat mond en keel zeer droog zijn. Van dezen last kan men zich echter spoedig bevrijden, door de lip pen en eventueel ook de tong met citroen sap te bevochtigen. Door het zuur wordt de mond tot een grootere speekselafscheiding geprikkeld en de droogheid verdwijnt ge heel vanzelf. In elk geval moet men op warme dagen alle gesuikerde en ook alle alcoholische dranken vermijden, want zoetigheid verer gert den dorst in hooge mate, en de alco hol maakt het lichaam warmer. Zeer ver frisschend is koude thee, waaraan men nog een weinig citroensap kan toevoegen. Wie zich op een voet- of fietstocht be vindt, doet het beste met in de zeer warme middaguren de schaduw op te zoeken en daar wat rust te nemen. Hoogst onaangename verschijnselen kun nen er het gevolg van zijn, wanneer men zich al te zorgeloos aan den feilen zonne- schijn blootstelt. Men neemt gedurende de zen rust een licht, niet verwarmend maal tot zich, maar vermijdt echter, zooals ge zegd, het drinken. Wat versch fruft te Sis dorstlesschend middel meestal voldoende? Na de rust kan men dan met nteuv$ kracht de wandeling weer voortzetten. -JQ Nooit mag men, wanneer &'en zeeryèfc- hit is, zeer koude dranken tót zich nemen?1 Dit is meestal schadelijk voor de gezond; heid. Men ziet, men kan in do warmte niet zooals anders naar goeddunken en believen doen, maar er is 'n flinke zelfbeheersching noodig. Het genot van ijs moét men steeds tot op den avond verschuiven. Het ver warmde lichaam verdraagt een plotselin ge afkoeling over het algemeen niet, en men kan wel met recht beweren, dat het eeuwige maaglijden van de Amerikanen zijn hoofdoorzaak vindt in het onmatig ge bruiken van ijs en ijsdranken. Laten wij er. ons voor hoeden, niet in dezelfde fout té vervallen. Laten wij het met citroen' prqj beeren, en we zullen zien, hoe sr^el we yaiï den kwellenden dorst befzijd èijhl ~v>> JAPON VOOR TWEE DOELEINDEN. 73133 Hierbij geven wij oen strandjapon, aio meji oofc thuis kan dra> gen, door er eeh driehoekige cape op te knoopen, weike tevens dienst doet iü- plaats van korte mouwen.T'" Als de strandjapon wit is, kan men. een tamelijk donkere, doch frissche tint kiezen voor cape en ceintuur. Knippa tronen verkrijgbaar tot en met maat 48 f 0.58. Voor slanke figuren is deze japon bij zonder aanbevelenswaardig. De capp doet het zeer goed. Indien U spoedig in het bezit va' deze japon wenscht te komen, bestel nog heden het patroon, dat onder 73133 verkrijgbaar wordt gesteld. zegt in het dorp, dat zij tooveren kan, maar gehouden door een paar poortwachters, die hem in een raar taaltje wat vragen. Klaas Tromp zet groote oogen op, maar trekt dan een heel geheimzinnig gezicht, fluistert een paar zelf verzonnen woor den, net genoeg, dat de poortwachters vol ontzag opzij gaan en hem doorlaten. Nu is hij binnen, en hij ziet werkelijk de raarste dingen, houten huisjes met gekleur de draken op de omgekrulde dakenranden, vrouwen met broeken en mannen met een soort jurk aan. Kerken van twee of drie verdiepingen hoog met fel gekleurde vlag gen; groote beesten, die op leeuwen gelij ken, maar gelukkig van steen zijn, en ein delijk, komt hij aan een heel groot huis, dat wel het stadhuis zal zijn denkt hij. Langzamerhand heeft hij echter honger ge kregen, hij wil dus wel graag naar het schip terug. Maar Oh! dat ik makkelijker gezegd dan gedaan. Alle straatjes zijn zoo nauw, en lijken zoo op elkaar, hij weet heelemaal niet meer, hoe hij geloopen is. Kunnen jullie hem niet helpen om van uit het stadhuis (begin) weer bij zijn schip te komen? de teekening aangeeft; 2 kleine en 1 groote boog, maar je kunt naar eigen verkiezing dat mooier of eenvoudiger maken. Je kunt het ook omfestonneeren. Maar denk er nu om: in dezelfde kleur blijven van het ge heel, dfft staat het fijnste. ,.,,Ï3SK 4 Hier zien j'ullie de oude kruidenheks van Wilgendorp... Het is een griezelig oud vrouwtje, met een gerimpeld gezicht. Men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1934 | | pagina 3