Dwars door Afrika. n O EEN AFTELSPELLETJE. O 0 0' SPORT IN DE VACANTIE. J#> Voor de eerste maal door het Zwarte werelddeel. DE VERJAARDAG VAN POPJE TRUUS. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Bijgaande japon van effen wollen of zijden materi aal gemaakt heeft 'n zeer practisch los vest, dat van crêpe georgette of crêpe de chine gemaakt wordt en met kleine veilig heidsspeldjes op de onderjurk be vestigd wordt. Het voorpand heeft ingestikte postuurnaden en is in het midden omgebiesd, terwijl evenwijdig hier aan een smalle nervure wordt ge- stÏKt. De rok heeft twee banen, waar van de voorbaan puntig is opge knipt. Mouw met smalle manchet. Patronen tot ai met maat 54. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on govoer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zouden. Denkt U er vóóral aan de juiste *4t en het nummer op te geven? Voor dik en mager, oud en jong. Iedereen behoorde zijn dag te beginnen met een paar ademhalingsoefeningen, en wel voor het open raam. -De diepe ademha lingen worden versterkt door armbewegin gen: vooruit, zijwaarts, zoover mogelijk ach teruit en laten vallen. Het is nog veel te weinig bekend, dat een paar minuten van die ademhalingsoefeningen, ook geduren de de werkuren, een onvergelijkelijke op- frissching voor de zenuwen beteekenen. Voor iedereen, wiens gewicht boven het normale ligt, is het aan te bevelen om een kleine wandeling te maken voor het ont bijt. Zij moeten er echter voor zorgen, dat zij aan het ontbijt behoorlijk worden ge voed, terwijl de wandeling geen te groote vermoeiienis moet beteekenen. Het doel er van is alleen, de bloedsomloop en daardoor de stemming te verbeteren. Is men gezet, dan moet men juist oppassen voor radicale kuren. Vele dikke menschen zijn eenvou dig omgekomen door gebrek aan voedsel, zonder dat zij daarom noemenswaardig magerder werden. Ook langdurig touwtje springen en dergelijke oefeningen moeten beslist worden afgeraden. Afgezien van 't feit, dat de inspanning wellicht te groot is, heeft men kans op ernstige voefaandoe- ningen als gevolg van de ongewone belas ting. Deze soort van lichaamsbeweging moet uitsluitend door den behandelenden geneesheer worden voorgeschreven. Zwem men is daarentegen voor corpulente perso nen bijzonder aan te bevelen, omdat het geheele lichaam daarbij in beweging is. Tennis is alleen goed, wanneer het hart niets te wenschen overlaat. Is men ongezond mager, dan zal men eveneens matig beweging moeten nemen om zoo de eetlust op.te wekken. Elke over dreven sportbeoefening is natuurlijk mis plaatst; ook zwemmen is slechts wensche- lijk, wanneer men het niet te lang achter een doet. Voor te magere menschen is de voornaamste vacantiesport het leeren ont spannen van hun lichaam. Dit is werkelijk een kunst, want slechts 9 pet. van de menschheid kan het van nature. Het is een zeer amusante oefening, om in het 7,and of in het gras liggend het geheele li chaam, maar dan ook werkelijk elk li Door P. VAN VENHUYSEN. Den beroemden, Engelschen ontdekker, Henry Stanley komt de eer toe, de eerste 'te zijn geweest, die het waagde dwars door het Zwarte Werelddeel, zooals Afrika al gemeen wordt genoemd, te dringen Voor hem hadden twee, niet minder be roemde reizigers, Livingstone en Cameron, reeds een poging daartoe gewaagd, maar zij jyvaren daarin niet geslaagd. Ze waren afèeschrikt door de tallooze moeilijkheden die zij het hoofd hadden te bieden. Inder daad was de vijandelijke gezindheid der inboorlingen tegenover de blanken alge meen bekend en bovendien leverde de to tale onbekendheid met de gesteldheid van het land een niet denkbeeldig gevaar op. Toch besloot Stanley in zijn onstilbaar verlangen om achter de geheimen van het Zw. Werelddeel te komen, het eindelijk te wagen! Reeds had hij zijn naam gemaakt met de onderzoekingen in de buurt van het Tanganikamcer, Victoria cn Albert Njanza, waardoor hij alle bijzonderheden over den loop van den Nijl bad weten op te sporen. Dat vyas in November 1875 geweest, 8 jaar later nam hij het besluit vanuit Njangwe, aan de Lualaba, dwars door Af; i ka, Emboma, aan den mond van den Con go te bereiken. In Augustus 1876 verliet bij met zijn mof gezellen, blanken cn zwarten Uschidsc'ii aan het Tanganikamecr; als gids diende b mi eon zekeren Pippu Tip, een Arabisch ihoofd. Onderweg eerst vernam deze het doel van dezen tocht. Deze zette groote oogen op, en ried Stanley ten zeerste af, deze tocht te ondernemen. Hij wees hem op tal van gevaren, die hem konden bedreigen, maar Stanley volharde in zijn besluit. Toen ze in Tjangwe, het eigenlijke beginpunt van den tocht waren gekomen, weigerde Pippu Tip dan ook, hem verder te vergezellen en het grootste gedeelte der manschappen volgde dat voorbeeld. Stanley liet zich er echter niet door af schrikken. Hij nam andere mannen aan en bepaalde het vertrek op 6 November. Bij het afscheid zongen Pippu Tip en zijn mannen Stanley en zijn begeleiders 'n weemoedig afscheidsliedje toe, dat niet na liet indruk te maken op den karavaan. Stanley zelf ontkwam er ook niet aan, maar dadelijk verzette hij zich tegen zijn zwakheid en gaf hij het bevel tot vertrek. Het grootste gedeelte van de reis ge schiedde in opvouwbare booten; die, waar in Stanley zal, heette de „Lady Alice". Ge durende de vaart hadden de reizigers zich voortdurend te beschermen tegen de ver bitterde inboorlingen, die vanuit allerlei verborgen schuilhoeken tallooze giftige pij len op hen afschoten. Sommigen waren raak cn een aantal mannen lieten er het leven bij. Ilct groolslc gevaar was echter de vele watervallen, die moesten worden overge- Irokken. Iedere waterval kostte een of moer slachtoffers. Zoo verloor Stanley op zekeren dag zijn besten vriend en reisge noot Fr. Pocock en cenige dagen later scheelde bet weinig of Stanley zelf was eveneens door bef water bij de Mobellewa- terval meegesleurd. Zoo 'werd door al die ongehikkon bel reis gezelschap van Stanley hoe langer hoe kleiner! Hij gaf bel ecbier niet op. Hij wil de slagen. Voort ging hel dus, steeds die chaamsdeel, volkomen to leeren ontspan nen. Tenslotte kan gymnastiek ons ook hel pen bij het overwinnen van schoonheids- gebreken. Deze berusten vaak op een na tuurlijken aanleg, die volstrekt niet on overwinnelijk is. Meestal is het alleen een aangeboren neiging om liet lichaam ver keerd te gebruiken. Een'dikke nek zal bijv. spoedig verdwijnen, wanneer men de spie- en maar krachtig in beweging brengt door de armen rond te draaien, met de schou ders te schokken, de ellebogen met kracht achteruit te werpen en vooral het hoofd in alle richtingen te bewegen. Dikke beenen ontstaan vaak door ver keerd loopen en staan. Wanneer men, op den rug liggend, met de beenen trapt en fietsbewegingen maakt, zal men spoedig verbetering bespeuren. Ook een slechte houding is vaak niet zoozeer een kwestie van te weinig energie als wel van te wei nig juist gevoel voor den loodrechten stand van het lichaam. Wanneer men een paar dagen lang in badpak voor den spie gel of aan de hand van het eigen schaduw beeld naar dien loodrechten stand zoekt, zal men er spoedig een onfeilbaar gevoel voor hebben, waardoor men onmiddellijk zelf bespeurt, of men al dan niet in de juiste houding, loopt. Do goede houding zal dan, wanneer men er maar geregeld op let. spoedig genoeg gewoonte worden, zoodal het na eenigen fijd niet eens meer inspan ning vereischt om niet in de oude fout terug te vallen. OPGEKNIPT BROEKJE MET BLOUSE. 73113 Een opgeknipte broek met bretels, die opgeknoopf worden en aan de rpgzijde over el kander kruisen, is zeer practisch en kan zoowel van flanel als van stevig linnen ge maakt worden, terwijl er zoowel witte als bijpas sende blouses bij gedragen worden. Vooral de twekcr blouses zijn zeer practisch. Patronen voor jongens van 25 jaar voor 4S cent. 73113 EENVOUDIG MANTEL PAKJE. 73103 Van de verschillende in deze kolom af gebeelde kindennodellen is het mantel pakje, dat wij hierbij afbeelden, wel zéér geslaagd. Probeert U het eens te maken Ilct zal U werkelijk meevallen. Is hol eenmaal klaar, dan kunt U mei trots ou Uw ar beid neerzien. Vraagt U nog vandaag even een patroon aan. Het invulbiijet op'pag. 4 maakt liet U ge makkelijk! Een eenvoudig mantelpakje als het hierbij af geheelde is 73103 vo°r schoolmeis je. je zeer practisch Er kunnen ver schillende blouses bij gedragen wor den cn zoo ver krijgt men zondci moeite toch tol lcens een vlot ge heel. Serge is wel het aangewezen materiaal. Het zal U werke lijk meevallen, hoe gemakkelijk dit mantelpakje te maken is. Knippatronen verkrijgbaar voor 12—15 jaar voor f 0.58. DE VROUWEN VAN EEN SJEIK. De mannen van de woestijn moeten voor hun bruid veelal groote sommen betalen cn meermalen worden zij in hun „koop" teleurgesteld. Een verlovingstijd kent men er niet en men gaat zelfs veel verder, dc man mag het gelaat zijner toekomstige vrouw nimmer zien, aangezien zij steeds gesluierd is. Geeft een sjeik aan zijn vertrouwens mannen-tc kennen, dat hij zich een vrouw wenscht, dan gaan deze op onderzoek uit. waar zij jonge meisjes kunnen vinden, die hiervoor in aanmerking komen. De prijs, die geëischt wordt door de ouders wordt genoemd en veelal na. loven cn bieden komt men tot overeenstemming. Zoo moet de sjeik geheel en al vertrou wen op zijn raadsmannen, want hij zeil ziet zijn vrouw pas ongesluierd, nadat het huwelijk gesloten is. Op den weg tusschen Cairo en Chiza heeft een sjeik een paleis laten bouwen, waarin vier van zijn vrouwen leven. In het midden is een binnenplaats, hierom- GEKLEED JAPONNETJE. 73127} 73127 Modern en toch' eenvoudig genoeg om door onze op- groeiende meisjes gedragen te wor den is dit meer gekleede japonne- tje, dat gemaak't is van doorzichti ge gebloemde stof over een onder jurk in de hoofd kleur daarvan, welke bijna even lang is. Met mo del doet het fi guur zeer voor- deelig uitkomen. Prijs f 0.58. heen zijn vier gedeelten gebouwd, die alle zoowel wat bouw als inrichting betreft, hetzelfde zijn, zoodat. de eene vrouw nim mer naijverig op de andere behoeft te zijn; de sjeik beeft dank zij deze wijze regeling een rustig leven. EEN PARADOX. Hoewel vrouwen over het algemeen meer belangstelling, voor koken en parfums hebben dan mannen, bezitten de mannen over het algemeen toch een scherperen reuk en een beter ontwikkelden smaak. i Vijftien jongens en vijftien meisjes staan in een kring, zooals de teekening laat zien. Je begint af te tellen bij het meisje, waar liet peiltje A. bij staat. Met welk cijfer moet je aftellen om eerst alle jongens en daarna alle meisjes af te laten zijn? per het land in cn zoodoende naderde men al meer cn meer het einddoel. Toen Stan ley bijna de Westkust had bereikt, kwam hij tot de ontdekking, dat er spoedig ge brek aan levensmiddelen zou zijn. Er was nog slechts een voorraad voor enkele da gen cn hoe vér was hij nog van de -Em boma verwijderd? Hij wist het niet tc schatten! Twee, drie dagen gingen voorbij. Uitgeput van honger en dorst lagen de reizigers op den grond, niet meer in staat tot de geringste inspanning. Stanley, niet minder uitgeput dan do andere mannen, sprak hen moed in door hun een spoedige aankomst te Emboma voor te spiegelen. Iedereen móest zijn Iddtste krachten verza melen om het einddoel te bereiken, wilde men niet ellendig omkomen. Gelukkig za gen de mannen dit ook in, ze vermanden zicli nogmaals cn zetten hun reis met uiter ste inspanning voort. En zie Stanley had geluk. Den vierden dag bereikten hij en zijn metgezellen tegen den avond van den Ssten Augustus 1877 Emboma! Zijn reis dwars door Afrika had precies 276 da gen geduurdI Van de 256 manschappen, die hij had medegenomen, waren 115 over gebleven. Met hen had hij 11663 K.M. afge legd. Deze tocht kostte Stanley een groot deel van zijn gezondheid. Blijkbaar had hij, die do sterkste zenuwen van allen scheen te hebben, er toch te veel van gevergd. Toen hij zich van de uitputting der reis een weinig hersteld had, verviel hij in een soort gevoelloosheid en schuwde een lan gen tijd de menschen. Zijn vrienden spoor den hem aan naar Engeland terug te gaan, waartoe hij tenslotte besloot. Wel verbeter de langzamerhand zijn gezondheid in het vaderland, maar toch is lüj volgens zijn vrienden nooit meer de oude geworden. De wereld heeft dus veel aan Stanley's volharding te danken. Een deel van den sluier, die oveï' het Zwarte Werelddeel hing, heeft hij opgelicht. Mijn pop Heeft morgen verjaardag! Wat zal ik haar geven? Een mooie bloempot?! Maar zulke kleine bloempotten bestaan er toch niet? Zeker maar die maken we zelf. Let maar eens op...! Wij halen in de keuken een eierdop. Maar de schaal moet nog onbeschadigd zijn. Misschien heeft moeder wel een ei, dat ze voorzichtig in een pannetje laat leegloopen, om het te klutsen voor een om- meletje, of iets dergelijks! Nu snijden wij voorzichtig het derde deel van de eierschaal af, namelijk dat ge deelte, dat het puntigst is. In de bodem maken we met een naald drie of vier gaatjes. Uit Plastilina (modelleerkïel) kne den we een mooie ring, waarin de eier schaal past (we kunnen ook een ring van kurk nemen) en zetten het ei daar zoo danig op, dat de gaatjes vrij blijven. Nu nog drie mooie pootjes voor de bloempot gemaakt enje hebt een allerleukst bloempotje, dat je nog aardig kunt beschil deren ook. Een beetje aarde erin, een bo terbloempje of een leeuwenbekje O.I.- Kers kun je ook nemen, maar dat duurt langer en popje Truus zal groote oogen opzetten, als ze het keurige potje ziet! OPLOSSING: Aitelspelietiei met 10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1934 | | pagina 6