HET MAKEN VAN KUSSENS. Grootmoeders verjaardag. Een bezigheid voor meisjes. Het grootste cadeau Onze spaarpotten zijn waarschijnlijk niet zoo gespekt als wij wel zouden willen, om vader of moeder met de December- feestdagen een mooi geschenk te geven. Maar dat hoeft ook' niet. Zij zullen het waarschijnlijk veel meer op prijs stellen een zelfgemaakt ca deautje te ontvangen. Nu, dat is niet zoo heel moeilijk, al lijkt het op het eerste ge zicht niet gemakkelijk'. Het werkje, dal wij hier op 't oog hebben is hoofdzakelijk voor meisjes bestemd en de uitkomst ervan is een verrassing voor vader. Hij heeft in zijn gemakkelijke stool een heerlijk kussen noodig, waartegen hij kan uitrusten. Het kussen Jinks bo ven is op gaas geborduurd met wol van drie verschillende kleuren. Het is een heel eenvoudig werkje, dat zich ge makkelijk Iaat uitvoeren met breede dwarssteken. De andere kussens, die wij hier af beelden, zijn groote vierkante poefs, die van een mooi gekleurde stof gemaakt kunnen worden en veel tot de gezellig heid van de huiskamer kunnen bijdra gen. Ze kunnen met zeegras of kapok worden opgevuld. dal Liesje haar grootmoeder op dien dag had kunnen geven. Liesje was dol op haar grootmoeder, zij beweerde altijd, dat haar grootmoe der de liefste grootmoeder van de heele wereld was, en dat wil heel wat zeggen. Haar grootmoeder woonde heel dicht bij het huis waar Liesje met haar ouders woonde en er ging dan ook geen dag voorbij, dat Liesje niet even bij groot moeder binnen wipte. Ook grootmoeder was erg op haar kleinkind gesteld en zit had voor haar dan ook altijd iets bij zonders klaar liggen, een mooie knoop, dan weer eens een koekje, terwijl Lies je blij was, als zij voor grootmoeder iets kon doen, kolen scheppen, een bood schap in de buurt of wat dan ook. Woensdags en Zaterdagsmiddags was Liesje altijd den heelen middag bij groot moeder en dan zaten zij samen poppen kleertjes te naaien of grootmoeder ver telde, hoe het was toen zij net zoo oud was als Liesje nu. O, wat was dat een heel andere tijd! Liesje wilde wel, dat zij toen ook geleefd had, „Want, omoe". zei ze, „ik weet zeker, dat wij dan vrien dinnen zouden zijn geweest.," Grootmoeder lachte dan eëns en gaf Liesje een heerlijk chocolaadje. Natuurlijk waren de verjaardagen, zoowel voor Liesje als voor groolmoeder groote feesten. Als Liesje jarig was. kwam grootmoeder 's morgens al voor de t Liesje naar school ging om haar te feliciteeren en als grootmoeder -jarig was^'dan was het naturlijk andersom. Ook nu had Liesje flink gespaard. Van ^et dubbeltje zrikeelrl dat z;i kroe» et' bruikte zij geen enkel centje om te snoe pen, maar gooide het heelemaal in haar spaarpot, want grootmoeder zou den maand daarop jarig zijn en zij wilde heel- veel bij elkaar hebben om een mooi cadeau te kunnen uitkiezen. Als moeder haar vroeg om een boodschap voor haar te doen, kreeg zij dikwijls een cent, die ook in de spaarpot ging, als moeder bonnetjes had opgespaard en voor tien gulden bij elkaar had, mocht Liesje ze inwisselen en ook dat geld ging in de spaarpot. Zoo groeide het bedrag tot 'n aardig sommetje aan. Eindelijk was de dag van grootmoeders verjaardag geko men. 's Morgens maakte vader de spaar pot open en zij telden met hun drietjes, ^ader, moeder en Liesje, de inhoud na. Nu, dat viel mee, er was drie gulden ne gentig bij elkaar. Vader en moeder ga ven haar nu nog ieder vijf centen orbij en zoo had Liesje vier gulden, die zij zelf had opgespaard voor een groot ca deau voor haar liefste Omoe. Direct uit school, het was gelukkig Zaterdag, dus Liesje had 's middags vrij en Omoe was Zondag jarig, dat be rekende den heelen volgenden dag feest, ging Liesje naar grootmoeder toe en vroeg nu, of zij met haar mee de stad in wilde gaan, om dan samen een ca deau uit te zoeken. Zij liet de vier gul don zien. die zij zelf had gespaard 'en grootmoeder was zoo aangedaan door do blijken van opoffering van haar eenigste kleinkind, dat zij tranen in haar oogen kreeg. Dadelijk na de koffie trokken zij samen de stad in en bleven eerst voor allerlei winkels staan en ke ken en kozen uit, doch zonder tot een bepaalde keuze te komen. Zoo liepen zij weer verder toen zij bij een hoek van een straat een meisje za gen staan, dat een klein broertje in een wagentje bij zich had. Het arme kind, stond, verkleumd van de kou te zingen, met een dun, beverig stemmetje en scheen uitgeput van honger en ver moeidheid te zijn. En, opeens, terwijl Liesje met grootmoeder langs het meisje liep, staakte het kind haar gezang en zakte in elkaar. Liesje schrok erg, maar liep naar het meisje toe, om haar weer overeind te helpen. Het meisje had het bewustzijn verloren. Radeloos keek Lies je naar Grootmoeder, die al aan kwam loopen. Een van de omstanders haalde uit een winkel een glas water en spoe dig daarna kwam het meisje bij en kon een slokje drinken. Het was natuurlijk dadelijk een heele oploop van menschen, maar Liesje trok zich van die omstanders niets aan en vroeg: „Hoe komt het, dat je flauw ge vallen bent?" Het meisje klaagde over honger, zij had al sinds den vorigen middag niets meer gegeten, want haar vader was dood en haar moeder was ziek en kon dus niet uit werken gaan. Liesje kreeg opeens zoo'n medelijden met het meisje, dat zij haar portemon- naie te voorschijn haalde en al de vier gulden*, waar zij zoo lang voor had moe ten sparen aan het meisje gaf. Dat zag grootmoeder, die het voorbeeld volgae en het kind er nog wat bij gaf. De om standers keken het tweetal wat verwon derd aan en verschillende liepen vlug h6en, omdat zij bang waren, dat zij mis schien iets moesten missen, maar vele anderen vonden het hun plicht, het voor beeld van het kleine meisje te volgen en spoedig kon het arme kind met haar broertje naar huis gaas en haar moe der het geld brengen, waarvoor ten minste eten en brandstof gekochl kon worden. Grootmoeder schreef den naam en 't adres van het meisje op een stukje pa nier. Daarna vervolgden grootmoeder en Liesje haar weg, maar Liesje zei: „Ja. Omoe, nu kan ik niets meer voor U koo- pen, maar ik zal weer sparen en vindt U het goed, dat U Uw cadeautje dan la ter krijgt?" Grootmoeder was zoo blij, dat Liesje spontaan haar heele bezitting aan een arm menschenkind had gegeven, dat zij zei: „Niet alleen zal ik graag lang wach ten, maar als je intusschen weer een arm mensch kunt helpen, zal dit steeds het grootste cadeau zijn, dat je mij kunt geven. En nu gaan wij samen poffertjes eten." Toen Liesje thuis kwam, vroeg moe der haar dadelijk, wat zij had gekocht voor grootmoeder. Liesje vertelde nu haar wedervaren van den middag. Moe der trok haar kleine meid naar zich toe en gaf haar een klinkenden zoen. Toen Liesje den volgenden morgen al vroeg naar grootmoeder ging om haar geluk te wenschen, had zij een mooie tak met dikke trosjes gele en oranje besjes bij zich, die moeder des avonds had gekocht, zoodat zij toch dien dag niet met leege handen kp-am Een nieuwe truc. Kleine Annie: Moeder, ik heb van- i nacht zoo raar gedroomd. Moeder: Wel wat dan? Kleine Annie: Ik droomde dat ik een roeibootje was en in de zee viel. Nu hoef ik vanmorgen zeker niet gewas- sehen te worden, hé Moeder? Moeder: Nu Tom, je lust zeker nog wel een kaakje? fom: Neen moeder, heusch niet, ik heb genoeg. Moeder: Neem er dan een paar mee in je zak voor buiten. Tom: Dat gaat niet, mijn zakken zit ten al heelemaal vol. MARINE EN LEGER. Bij Kon. besluit van 8 December is benoemd bij het reserve-piersoneel der landmacht, bij den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse, de dienst plichtige vaandrig van de 1ste compagnie hospitaalsoldaten, dhr. C. Hagje, arts. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. KERKWERVE. Bij de op 10 December j.l. alhier gehouden verkiezing voor no tabelen werd de heer J.b Matthijsse (aftr.) herkozen. In de plaats van de heeren L. Stoel (aftr.) en B. Fondse, die bedden hadden bedankt, werden resp. gekozen de heeren J. van Strien en P. de Jonge. In den loop dezer maand moet nog een verkiezing plaats hebben voor kerkvoogd, in de plaats van don heer P. de Vlieger, die bedankt heeft. BURGH. Bij de Zondag j.l. gehouden stemming voor 3 gemachtigden in het kiescollege zijn herkozen de heeren M. Kommer en A. Overbeeke, terwijl als zoodanig werd gekozen dhr. F. C. H. v. Hoek. NOORDWELLE. Als gemachtigden in het kiescollege zijn herkozen de heeren L. P. Hanse en C. Elenbaas en in de vacature J. Steur, dhr. A. de Vos. NOORDGOUWE. Benoemd tot kerk voogd de heer K. Stoel, in de plaats van den heer J. M. Wagemaker, die voor herbenoeming niet meer in aanmterking wenschte te komen. ZONNEMAIRE. Bij tweede vrije stem ming is tot notabel gekozen de heer ,M. Verseput met 19 stemmen. Er wa ren ruim 30 stemmen uitgebracht. DREISCHOR. Bij de dezer dagen ge houden tweede vrije stemming voor no tabele der Ned. Herv. Kerk, is met groote meerderheid gekozen de heer A. A. Re- meeus. NIEUWERKERK. Door het college van notabelen zijn in haar vergadering van Maandag jl. tot kerkvoogden herbenoemd |de met 1 Jan. 1934 aftredende bqetpen M. Dijkman en H. C. van de Zande. OOSTERLAND. In de Dinsdagavond j.l. gehouden vergadering van het kiescollege werden als leden van den kerkeraaJ herkozen de heeren Joh. Boogert, dia ken, en A. de Visser, ouderling. Voor 'dje heer M. J. Boogert, ouderling, (aftr.), welke zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen dhr. A. Boogert M.Jz. BRUINISSE. Herkezen tot ouderling de beer J. de Ronde jz. en tot diaken die heer Mar. Beekman Az. In de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer Wolf. Jumelet Anti 0. is ge kozen tot ouderling de heer Lamb. Ju melet Hz. Bij de op Donderdagavond gehouden herstemming vooir een notabel zijn ingeleverd 67 stembriefjes. Gekozen de heer M. A. Jumelet met 34 stemmen Op den heer N. J. Seinhoud Zijn uitge bracht 33 stemmen. STAVENISSE. In de Vrijdagavond .jl. gehouden vergadering van notabelen al hier werden de heeren J. Leune en M. Plandsoen, die periodiek als kerkvoog den moesten aftreden, herkozen. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdagavond 61/2 ure, ds. De Bres. OUD-VOSSEMEER. Als notabelen zijn periodiek aan de beurt van aftreding de heeren J. W. Hage en W. M. F. van de Vate. De uitslag der stemming op 6 Dec. j.l. is dat J. WL Hage en W. Mi- F. van de Vate met groote meerderheid van stemmen zijn herbenoemd. LUCHTVAART. De Zeeuwsche Luchtlijn Het verslag over de luchtver- binding Amsterdam Rotter dam—Schouwen en Duiveland Walcheren—Knocke v.v. in den zomer van 1938. Meer en meer blijkt, dat de Zeeuw- sche luchtlijn m de bestaande verkeers- behoefte voorziet en dat door allerlei personen hiervan geregeld gebruik wordt gemaakt. In de maanden Juh en Augustus bleek het aanbod van passagiers, speciaal op de Vrijdagen, Zaterdagen, Zondagen en Maandagen, het aantel beschikbare plaat sen te overtreffen. Wij merken hierbij op, dat dit gedeel telijk te wijten was aan den toestand van het vliegveld Haamstede, waarvoor nog geen ontheffing verkregen was om geregeld hierop met het grootere type vliegtuig F VIII te landen en gedeelte lijk aan de enorme ontwikkeling van het vervoer, hetgeen ieder verraste. Voor het volgende jaar zal dit zeker in orde zijn en zal een regeling tot stand gebracht worden, waardoor onaangenaamheden voor verschillende passagiers, die nog van den dienst gebruik wenschten te maken, doch geen plaats kregen, zullen worden voorkomen. Het vrachtvervoer is dit jaar ook toe genomen. Het belangrijkste vervoer be stond uit couranten, n.l. voor Zierik- zee 182 k.g.; voor Haamstede 3793 k,g. In de maanden Juli en Augustus werd de dienst uit België opengesteld voor postvervoer naar Vlissingen, Zierikzee, Rotterdam en Amsterdam, terwijl in Aug., de Nederlandsche posterijen besloten in omgekeerde richting postdépêches mede te geven. AÜ eindconclusie eteit het verslag vast dat het aantal vervoerde passagiers de verwachtingen verre overtroffen heeft. Het bijzonder igunstige weer in de maan den Juli en Augustus heeft daartoe ze ker veel bijgedragen. BOEKENNIEUWS. „Het Raadsel van den Zwar ten Hoek", door A. J. v. d. Knaap. Uitg. Gebr. Kluitman te Alkmaar. De Zwartenhoek is een oud landgoed waarvan de eigenaar door den docid van zijn vrouw en onder invloed van den wereldoorlog aan het tobben is ge raakt en zijn heele fortuin in baar geld begraven heeft. Zijn zoon komt hier door in financieele moeilijkheden, want niemand weet het raadsel op te lossen van het lucifersdoosje met den eenen lucifer en het cijferschrit. Gelukkig heeft de kleinzoon vacantie en met twee vrien den wijdt hij zich aan deze puzzle, die tenslotte op een dramatische wijze op gelost wordt. Het verhaal is knap in elkaar gezet en goed geschreven. Het heele geval is niet al te onwaarschijn lijk en 'het gezin op den Zwartenhoek is een sympathiek geheel. Pol Dom, de de illustraties verzorgde, heeft van de drie hoofdpersonen en hun aanhang, rake, levendige typen gemaakt. „Astrid", door Erno I. H. v. Soest. N.V. Uitg. dezelfden. De schrijfster laat haar geschiedenis in Indië spelen en als het verhaal begint zijn de zusjes van Maartmg één en al belangstelling voor „de betalende logee", die eerlang het paviljoentje zal betrek ken. „Het was natuurlijk toch véél en véél inniger geweest als we geen vreem de m huis hoefden te halen", merkt Gertie op, maar als Yolanda Siegelmun- de haar entrée heeft gedaan, blijkt al spoedig, dat de huisgenoote een pret tige aanwinst is voor het gezin. Hoe het leven van de Van Maarting-meisjes en hun nieuwe vriendin zich ontwikkelt, wat zij in hun „Sturm- und Drangperiode" moet beleven aan hef en leed, en wat er op huiselijke feesten aan gene zijdie van den evenaar wiordt „uitgespookt", vertelt Erno van Soesk op vlotte, .on derhoudende manier. Annie de Ruit il lustreerde dit boek op verdienstelijke wijze. dlSISSEND KN S'A' dl ÜM&B3L (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Copie wordt niet teniooeeonden PLANNEN DIE MOETEN SLAGEN. Niettegenstaande sombere voorspellin gen is het speelgoed er weer gekomen, zekerlijk mede dank zij het anlmeerendle gedicht „Heilslegertionmtn", dat j.l. Vrij dag de Nfeuwsbodekol ommen sierde en waarvan de redactie ons de(n) vervaar diger maar niet wil noemen. Mag ik allen, winkeliers, koopers, ton- nenleverancier, teekenaar ,en dichter, cjie ons hierin zoo fijn hebben geholpen, har telijk dank zeggen? 't Wordt straks weer vreugde in honderd kinderharten l Dit was echter slechts een begin. Onze plannen zijn, om, evenals het vorige jaar aan alle arme gezinnen een pakket levensmiddelen uit te reiken voor d,e Kerstdagen. Waarom zouden we dat doel niet 'beneiken? Ons motto js: gedurende deKerstdagen in geheel Zierikz.ee geen broodzorgen! Onze pakketten (het vo rige jaar konden we er 85 uitreiken) zullen zoo mogelijk weer bevatten: een kientebrood, boter, worst, erwten, rijst, koffie, thee, cacao, suiker en jam. Daar voor is echter uw hulp noodig. Sommigen, die door verrrf/Ktering van inkomsten eigenlijk niet kenden geven, verzekerden me reeds toch hetzie'fde of iets meer dan het vorige jaar te zullen bijdragen, door zichzelf nu gedurende een week iets te ontzeggen- Uitstekend, waarom zouden we niet een „Week van Barmhartigheid" organisee- ren, gedurende welke alle huisvrouwen besparingen doen op hun huishoudreke- ningen en alle heeren op hun persoonlijke uitgaven, zoodat ge straks toch uw gul den .of rijksdaalder zult kunnen werpen in de Kerstpot? U moogt zich rijet ont trekken, we kunnen uw hulp niet missen 1 We moeten tesamen zorgen, dat Kerst feest 1933 voor al onze stadgenooiten „zorgenvrij" wordt. In de week voor Kerstfeest zullen de Kerstpotten weer in onze straten staan, we hopen dit nog nader aan te kondigen. Een girorekening heb ik niet, wèl een brievenbus. Voor ontvangen bedragen wordt gaarne kwitantie gezonden. Gaarne vertrouwende op uw aller hulp, Kapitein DE PREE, Leger des Heils. tëUBGKRMM® STANDEN, Over de maand November. NOORDGOUWE. Geboren: 8, Leendert Marius, z. van Jan Hilleman en Corne lia Wesdorp. Gehuwd: 3, Cornelis Vis, 24 j. j.m., en Jacoba Willemina Blom, 18 j. j.d. Overleden: 4, Joost Cornelis van de Panne, 6 j„ z. van J. v. d. Panne en R. van Felius (van Zonnemaire); 26, Kor- nelis van der Cingel, 88 j., laatst wedn. van Kaatje de Jonge. ST.-PHILIPSLAND. Geboren: 4, Korne- lia Machilina, d. van Jan Willem Ma- rinus v. Dijke en Cornelia WOstbToek; 22, Adriaan, z. van Jacobus Pieler van Dijk en Adriana Cornelia Schout; 25, Leen dert Adriaan, z. van Adriaan Marinue Verhage en Leentje Maria den Engels man; 26, Marinus, z. van Joost Wesdorp. en Anna Kaashoek. Levenloos aangegeven: 12, Een d. vaj| Cornelis Verhage en Neeltje Meijer. Gehuwd: 17, Bastiana Bossers, 24 j. j.m., en Neeltje Margrieta van Noort, 23 j. j.d. STAVENISSE. Geboren: 7, Pieter Ja cob, z. van L. J. van Dalsen en G. J. van den Berg; 17, Willem Marinus, z. van A. J. Ketting en J. Potappel; 20, Jacoba, d- van J. Bijl en C. Overbeeke; 23, Marinus Kornelis, z. van A. v. Driel en M. v. d. Sande. Gehuwd: M. L. van Bloppoel, 82 j., (wedn. van P. J. van Zanten) en A. Moerland, 22 j.; 23, L. J. van Eenennaanr, 22 j., en B. H. den Braber, 20 j. Overleden: 9, Jannetje van Oost, 16 m.; 10, Cornelis Leendert Dorst, 71 j., ongehuwd. THOLEN. Geboren: 4, Jan, z. van E. de Letter en J. C. Kaat; 10, Jacoba Jo- zina, d. van P. L. van Beers en J.. de Graaff; 13, Johannes, z. van A. v. Dijke en M. Mol; 16, Paul Cornelis Johan, z. van P. J. Duinker en N. Griep; 18, Kor- nelia Dimphine Arine Felictas Theresia, d. van M. H. v. Oorschot en J. I. Jans- sens; 26, Elisabeth, d. van M. J. Nijs en M. v. d. Watering. Overleden: 4, W. de Rooij, 68 j. j.m.; 6, Janna v. Dijke, wed. Th. Baak, 73 j.; 11. M. J. Hoek, 54 j., echtg, van Q. Lindhout; 29, A. M. van der Linde, 75 j., echtgen. van P. J. v. d. Boom. Levenloos aangegeven: 14, Een kind van J. Roukema en A. Baaij; 18, Een kind van L. de Graaf en D. M. Jansen. Gehuwd: 16, J. Schot, 26 j., en M. M. Baaij, 24 j.; 24, Chr. L. de Korte, 24 j., en J. A. Schot, 25 j. POORTVLIET. Geboren: Dirk Cornelis, z'. van Dirk Corn. Uijl en J. de Wilde; Willem Marines, z. van Corn. P. van Tiggele en Jac. M. Besoo. Overleden: Marinis Jacobus de Graaff, 83 j., wedn. van J. A. van der Bel. Levenloos aangegeven: Een kind van Joh. A. van Nieuwenhuijzen en Maria H. Vogelaar. ST.-ANNALAND. Geboren: 3, Elizabeth Maria, d. van D. den Haan en W. E. Dane; 7, Jacob Bartel, z. van J. Moer land en M. J. Buijs; 23, Marinus, z. van J. Moerland en M. van Vossen. Gehuwd: 16, J. Slager, 23 j. j.m., en J. Goedegebuure, 21 j. j.d.; 24, C. A. Goudzwaard, 23 j. j.m., (van Oud-Vosse- meer) en C. van Vossen, 20 j. j.d. Overleden: 10, Hendrina Christiana Pa- vias, 76 j., wed. van A. van Oost; 15, Engel Jacob Gunst, 75 j-, echtg. van A. B. van Luijk; 20, Dina de Jonge, 81 j., wed. van J. van Prooijen; 22, Dimme Scherpenisse, 81 j., ongehuwd; 28, Hen drik Slager, 82 J„ echtg. van J. Fierens, eerder wedn. van L. Dorst,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 10