.Vrouw Een Japansche klein-industrie BOEKEN ZIJN EEN SIERAAD VOOR DE KAMER. NUTTIGE WENKEN. RADIO PROGRAMMA. ZATERDAG 29 JULI. HILVERSUM (1875 M.): 8.01 gram.; 10 V.P.R.O. Morgenwijding10.15 orkekst, gram., voordracht, orgelspel, ftojoneeL; 12.01 vroolijke grami.; 1 concert; 2 rust poos; 2.15 gram.; 2.50 vretdiesuitzeniding 3.10 concert; 3.25 gram.; 3.40 letterkundig overzicht; 4 Idfe Notenkrakers; 6 kinder uurtje; 7 pianomuziek en zang; 7-30 con cert; 8 S.O.S.-ber.; 8.02 Revue „Feijenoond jubileert"; 9.30 Vaz-Dias en varia; 9.45 vervolg revue; 11.15—12 populaire gram. HUIZEN (296 M.) 8—9.15 Morgencon- oert; 10 Gram!.; 11.30 Goidsd. halfuurtje; 12.01 Politieber.; 12.15 Lunchconcert; 1.45 Gram.; 2 Rijpere jeugd halfuurtje; 2.30 Kinderuurtje; 4 Gram.; 5 Militaire mu ziek; 7 Politieber.; 7.15 Lezing; 7.45 Gram1.; 8 gevarieerd programma: Tholen en van Lier; Jo Koopman, K.R.O. boyS; 8.30 en 10.30 Vaz-Dias; 11—12 Gram'. Buitenlanidsch Radioprogramma Z.R.C. Zaterdag 29 Juli: 12.20—2.20 Brussel (Vlaamsch); 2.20—5,35 London Regional-; 5.35_12 Brussel (Vlaamsch). Zondag 30 Juli: 10.20—2,20 Brussel (Vlaamsch); 2.20—5.20 Lonidon Regional; 5.20—5.50 Brussel (Fransch); 5.50—7.20 Brussel (Vlaamsch); 7.20—8.20 Parijs (Ra dio); 8.20—11.20 Brussel (Fransch). Maandag 31 Juli: 12.20—5.20 London Regional; 5.20—10.50 Brussel (Vlaamsch); 10.50—12 London Regional. RADIO-NIEUWS. ziekten onbevredigende uitkomsten- 0-ver het geheel beloven Ida tomaten leen goed beschot. Onderzoek van Uien voor uitvoer De St.ct. van heden bevat de adres sen, waartoe men zich kan wenden miet aanvragen oimi onderzoek van uien voor uitvoer. Deze zijn o.a.: in Schoulwen en Duivelanid tot C. O. J. Hendrike, Zieri'k- zee, tel. 188; in Tholen en St.-Philipslamd tot A. P. v. Damime, St.-Maartensdij4 tel. 36. VEEKOOPENGEN, EN& HAAMSTEDE. Ten overstaan van no taris M. C. v. d. Bout te Renessetwier- 'den alhier ten verzoeke yan de Erf genamen van Swijlen dén heter L. L. Bolle jn het openbaar verkocht: scholk- kererwten voor f 30, f 76 en f 59tarwe V»oor f108, f105, f114, f107 en flOO|, alles per gemet. AANBESTEDINGEN o BRUINISSE. Burgemeester en Wethou ders hebben Woensdag j.l. aanbesteed de verbetering en verzwaring der cou pures in de zeewering bij de geml&ente- haven. Laagste inschrijver was de heer M. v. d. Velde alhier, wien het werk is opgedragen. Landdag NCRV. Donderdag werd te Apeldoorn de lste nationale landdag der Nederl. Christe lijke Radiovereeniging, gehouden op 'iet feestelijk versierde terrein „Berg en Bosch". Aanwlezig waren circa 55.000 per sonen. De landdag is te 11 uur geopend met vaandelgroet, bazuingeschal en trom geroffel. Daarna ging de voorzitter, Mr. A. v. ld. Deure, voor in gebed en ver welkomde de aanwezigen. De Minister van Binnenl. Zaken, Mr. J. A. de Wilde, getuigde van de belangstelling der re geering van Idezen landdag. De burge- imeester van Apeldoorn, sprak als voorz. van het eere-oom'ité den wensch uit, dat van Idezen landdag veel zegen moge uit gaan. Telegramlmen wierden gezonden aan H.M. de Koningin en aan den miniister president Dr. H. Colijn. Aan de Internationale Radio-Unie werd een telegram1 gezonden, waarin er op wend aangedrongen het recht van Ne derland op de lange golf te erkennen en zooveel mogelijk veilig te steUjen. Hierna sprrak ds. L. J. van Leeu'wien te Den Haag. Onder de aanwezigen be vonden zich oud-minister Donner, aller lei leden van den Radio-raad, een ver tegenwoordiger van 'den directeur-gene raal der P.T.T. enz. Medew'erking werd verleend door 125 Chr. zangverenigingen, 55 Chr. muziek gezelschappen, het N.C.R.V.-orkest, :ie Ainvsterdamsche orkestvereniging en die Kon. Nied. Marinekapel. Alles verliep in goede orde. De po litie had uitgebreide |maatregelen ge- no|mlen. PBEDIKBEÜBTENo] Zondag 30 Juli Kerkwerve. 2 ure, L. Smit v. Heemstede. Serooskerke. 10.30 ure, cand. de Vries. Burgh. 10.30 ure, ds. Saraber, (extra coll. v. d. kerk). 7.30 ure, ds. de Vries. Renesse. 8 ure, ds. Aris van Amsterdam 7 uur dhr. Smit in het Evangelisatielokaal (Extra collecte stichting Heemstede) Noordwelte. 11,30 ure, Ds Aris van A'dam Haamstede. 10,30 ure, (Voorber. H. Av.) en 7,30 ure ds. Kentie. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. J. S. Post van Axel. Oud- Geref. kerk. 10.30 en 3 ure, Leesdienst. Eikerzee. 10.30 ure, Broeder Smit van Heemstede, (extra coll voor de stichting Heemstede.) Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 10.30 ure, ds. Drost. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Meester. Zonnemalre. 10.30 ure, d«. Ruysch v. Dug- teren. Geref. kerk. 10.30 ure ds, Z. Hoek, 3 ure, Leeskerk, 7,30 ure, ds. Vreugdenhil van Oud-Vossemeer. Noordgouwe, 10.30 ure, ds. v. Griethugsen Drelschor. 3 ure, ds. v. d. Griend (Doops- bediening). Ouwerkerk. 3 ure, ds. Gerritsen. Coll. voor de generale kas. Nieuwerkerk. 9.30 ure, ds. v. d. Griend, Orgelcollecte. Geref. kerk. 9.30, 2 ure, Lees dienst, 6 ure, ds. J. B. Vogelaar van Soharen- dyke, Geref. gem. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, ure, geen dienst. 2 ure, ds. Ruysch van Dugteren van Zonnemaire. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreugdenhil. Geref. gem. 9 30, 2 en 5.30 are, Leesdienst. Sirjansland. 3 ure, ds. Barnouw. Orgel collecte. Brulnlsse. 9.30, ds. Waardenburg (Bed. H. Av.) en 2 ure, idem. (Nabetr. H. Av.) Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. Unger. Geref. gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gnref. kerk 10, 3 en 6.30 are, ds. Boone van St -Filipsland. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Spoelstra St.-Filipsland. 10.30 en 3 ure, ds. Ver schoor Oud-Geref. kerk. 10, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Uitgetr. Oud-Geref. kerk 10, 3 en 6.30 ore, Leeskerk. Tholen. 10, ds. Wolfenberger (Bed H. Av) 2 30 ure, ,,ds. Wolfenberger, collecte kerkvoogdij Geref. kerk 10 en 6 ure, dr. Veltenaar. Geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 nre, Leeskerk. Vrge Geref. gem. 10, 2.30 en 6 30 ure, ds. Baay. St.-Maartensdijk. 10 .30 en 3 ure, ds de Bres. Oud-Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, de H er Wijnne uit Oldebroek Oud-Vossemeer. 10.30, Leesdienst en 3 ure, ds. Moerman (Doopsbed.) Geref. kerk 10.30 en 3 ure, Leesdienst. Oud-Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds Leemnans. Geref. kerk. 10.30 en B, de beer de Vries 7 ure, Leeskerk. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, dhr. Ligtenberg. Scherpenlsse. 10.30, Leeskerk en 7 ure ds. de Bres. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Stavenisse. 10.30 ure, ds. Moerman en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, Leeskerk en 3 nre, ds. Kraay. Geref. gem. 10.30, 3 en 6.30 ure Leeskerk. YAN HEINDE EN VEIL Naar hiet Chineesche ministerie van binnenlanldsche zaken mededeelt, 'heerseht in uitgestrekte gebielden van China, voor al in idie streken langs de Gele Rivier, die kort geleden door joverstraoiminiglen warden geteisterd, een ontzettende sprinkhanenplaag. De velden zijn verwoest, de oogst vernield; 65 im'illioien boeren bezitten geien jgraan ,of andere levensmiddelen. De Chineesche regeering beeft uitgebreide im'aatregelen genomen, om Idie vele mUillioenen boeren voor den hongerdood te bewaren. Te Philadel phia zijn 12 personen overleden na het gebruik van ondeugdelijke likeur, die door smokkelaars Werd verkojcht en een gevaarlijk vergif bleek te bevatten. Hiet aantal personen dat deze likeur heeft gedronken, is echter grooter dan 12 en 'de geneeskundigen vreezen dat er nog Tnieer slachtoffers zullen vallien. De likeur iwlerd door de smiokkelaars onder dien naalml van „soupt" verkocht voor 25 ct. per pint. De politie stelt een onderzoek in en heeft reeds vier verdachten gear resteerd. ^"ËESCHILLENDB B1BICHTEN VERDRONKEN. Woensdagavond is te Ijlst bij Snoek' |de 25-jarige Th. de Haan bij het badien in die Geeuw verdronken. De Haan, idie niet kotn zwemmen, liet zich achter een bootje voorttrekken. Waar schijnlijk dioor vermoeidheid over ma bd, heeft hij dit losgelaten, waarna hij in Idle diepte Verdween. Dié heen de Jong uit Snoek gelukte het nu verschillende malen to hebben gedoken dien drenkeling boven water te brengen, maar toen wa ren de levensgeesten reeds ge wieken. De boerenknecht Oldebierlink te Heester- kante is WoensdiagaVoftd in de Vecht Verdronken. Woensdag vonden arbei ders in De Wijk (Dr.)werkzaam, langs den walkant der Hoogeveenschevaart een aantal kleed'ingstukkem. Men vermoedde, Idiat Idlaze kleedingstukken afkomstig w|a- ren van Idenl 23-jarigen arbeider J. Kren ten, welke ter plaatse werkzaamheden hald verricht. De politie heeft na ejen half iuur (dreggen het lijk v|an genoemden Kreiuten opgehaald- Woensdagmiddag is in den IJsei te Zutphen Ide 25-jarige Verbunt verdronken. In het Noorddiep, Kamper Eiland-, is Woensdagmiddag bij het ba,den Ide 27-jarige bakker Th. Bruns te Kampen, Verdronken. Hij laat een vrouwf en 3 kinderen achter. Bij het baden in een wijk is Woensdagavond de 16-jarige L. Bloemert te Kerkenb'osch, onldler Z;ui]dwolde <v|qo{r de qogen van zijn beide broers, die vergeelfsch getracht ha|dld|en, hu,lp te Verleenen, verdronken. Woensdagmiddag is in de Isabelle- haven onder de gemeente Philippine ze kere K. B., 19 jaar, student, afkomstig uit Eecloo, bij het zwemmen verdron ken. Na -eenige uren dreggen is het lijk van B., die bijna of niet zwiemimen kon, opgehaald. Woensdagavond is te Lek- kerlan'dl het ongeveer 4-jarige dochtertje van iden heer A. Hoogenboezem:, eenjg kind, in de sloot echter de W'oning van een van Ide buren verdronken. MOTORONGEVAL. Woensdagavond nam op den Rijksweg bij Amerongen een motorrijder uit Zeist met vrij groote snelheid een bocht, waarbij hij de macht over zijn stuur kwijt raakte. De motor sloeg tegen een paal. De duo-rijder, eveneens uit ZeiBt, werd van den motor geslingerd en bleef doodelijk gewond op den weg liggen en is spoedig na het ongeval overleden. De motorrijder werd zwaar gewond naar het Johanniter- hospitaal overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. DE WARMTE. Aan den Leeuwarder- Btraatweg, bij Heerenveen, is Donder dagmiddag het lijk gevonden van den ongeveer 60-jarigen J. Kolkman, officier bij het Leger des Heila. Vermoedelijk is de man slaohtoffer van de warmte Woensdagavond plm. half 9 is de negen-en-dertigjarige mevr. J. J., wo nende in de Wilgenstraat, op het Pijnaokerplein te Rotterdam, door de warmte bevangen Per ziekenauto is zij naar het ziekenhuis op den Bergweg vervoerd, waar zjj 'b nachts is overleden. VANDALISME. Onbekend gebleven personen hebben in den boomgaard van den heer H. te Horn (Ltachtig jonge fruitboomen vernield Dit is ook bij andere inwoners van Horn geschied In den vijver van het kasteel zijn ver scheidene vissohen vermoedelijk tenge volge van vergiftiging, gestorven. Men vermoedt dat hier wraakneming in het spel is De politie stelt een onderzoek in. HOOI BROEI. Woensdagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van den heer B. Hoekstra te Blesdijko (Fr.) Het vuur greep zoo snel om zich heen dat de bewoners, die in hnn slaap verrast werden, zioh ternauwernood konden redden. Van het vee, dat des nachts gestald werd, kwamen zeven koeien, twee pinken en drie kalveren in de vlammen om, terwijl men twee koeien nog naar buiten wist te brengen. Deze hadden eohter zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat zij moesten worden af gemaakt. De brandspuit was spoedig ter plaatse, doch wegens gebrek aan water kon deze geen dienst doen, zoodat alles plat brandde. De sohade wordt door verzekering gedekt. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Eveneens ten gevolge van hooibroei ontstond brand in de schuur van de wed. J. Hartstra te Jubbega. De schuur ging in vlammen op, dooh het woon huis wist men te behouden. De sohade wordt door verzekering gedekt. Aan de grens der gemeente Sohayk (N.-Br) is vermoedelijk als gevolg van hooibroei een zware brand uitgebroken in den naast de boerderij van den landbouwer Hoefnagel staanden hooiberg. De vlam men grepen zoo snel om zioh heen dat korten tijd later ook een nabij gelegen landbouwsohuur werd aangetast en de vlammen van dit perceel naar het rieten dak van de boerderij oversloegen. De bewoners, die allen in diepe rust lagen, hadden op dit oogenblik nog niets van het groote gevaar dat hen bedreigde bemerkt. Plotseling ontwaak ten zij door het hevige geknetter van de vlammen en ontwaarden zij tot hun schrik dat het dak boven hun hoofden in lichtelaaie stond. Met de grootste moeite slaagden zij er in in nachtgewaad JURKJE VOOR KLEINE MEISJES VAN 1—3 JAAR. ,(778) Zeer eenvoudig jurkje van bedrukt katoen met bijpas send broekje voor kleine meisjes. Het gladde bovenstuk van het jurkje, dat uit vóór- en achter- stuk bestaat, eindigt in kleine klokken. De afwerking zeer eenvoudig, daar de stof aan hals en mouwen omgeslagen wordt en met (D. M. C) waschechte bor- duurkatoen in den festonsteek afge werkt. Ook de opgestikte zakjes worden gefeston neerd. Patronen kan men aanvragen onder no. 773, met vermelding juisten leeftijd. De prijs bedraagt f0.58. In Japan heeft men een zeer eigenaar dige klein-industie, die bestaat in het vervaardigen van houtskoolballen, die de eigenschap hebben, dat één stuk een ge- lieelen dag blijft gloeien. Men heeft hier voor z.g. kookkacheltjes „hibachi's", die aan onze hooikisten doen denken, doch geheel gevuld zijn niet asch. Uit een zuinigheidsoogpunt is hiervoor veel te zeggen, als men denkt dat de Ja panners minstens tien glaasjes groene thee per persoon drinken per dag en ook aan hunne bezoekers den drank, die op de kacheltjes bereid wordt, aanbieden. Verder rooken zij zeer kleine pijpjes, veelal niet grooter dan een eikel, die her haaldelijk uitgehaald, gestopt en weder aangestoken moeten worden, de habachi geschiedt, die in de Japan sche gezinnen dus inderdaad van prac- tisch nut is. Deze ballen worden van tot poeder ver werkt houtskool gemaakt en vermengd met indigc, dat een samenhoudende ei genschap heeft. Men denke slechts aan de balletjes waschblauw! Men begint een handvol houtskool en indigo met water te vermepgen en kneedt dit met elkander samen, er steeds van beide stoffen bijvoegende, totdat men een bal verkregen heeft, ter grootte van een kegelbal. Deze ballen worden op schuine rekken geplaatst en op straat gedroogd, veelal te gen de voor de winkels opgestapelde zak ken houtskool, hetgeen klaarblijkelijk in het land der opgaande zon toegestaan is. De prijs van deze brandstof bedraagt per stuk 2 3 sen. De behandeling van zoo'n hibaehi stelt bijzondere eischen, die de jonge meisjes reeds vroeg moeten leeren. Gestreept of effen Zephir of katoen-fla nel passen het best voor deze jongens- pyama, die een eenvoudige sluiting heeft met knoopen en knoopsgaten, hetgeen minder bewerkelijk is dan brandebours. ook wat strijken betreft. Patronen stellen wij beschikbaar voor jongens van 6—10 jaar, onder opgave van nr. 776. De prijs bedraagt 10.58. PYAMA VOOR JONGENS VAN 610 JAAR. (776) HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om heè onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per briet onder bijsluiting van 0.58 in postzegels voor japon nen en ƒ0.30 voor breipatronen worden aange vraagd bij de moderedactrice van dit blad, Mu- zenstraat 5b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 19Ïjj)19 t.n.v. den knlppatronendienst te s-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adree vooral duidelijk vermelden! ROK EN MANTEL. (778) Deze rok en mantel kunnen van dezelfde stof gemaakt worden, doch een variatie b.v. van een effen bruin manteltje op 'n geruit rokje met shantung blouse of jumper ie heel goed. Voor jonge meisjes is b.v. een zwart rok je met witte blouse en brigue (moderne kleur rood) mantel een buitengewoon aardige combinatie. Het manteltje is niet aangesloten en sluit met een flinke groote drukknoop juist onder de peau do suede ceintuur. De groote revers aan de rechterzijde geeft een aardige garneering, waardoor de soberheid van het geheel wordt verbro ken. De rok heeft ach terbaan en een voor baan, dio uit twee gedeelten bestaat, die midden vóór opgestikt worden en aan Een zitkamer met een niet al te groot raam, dat was het vraagstuk, dat een lief ficbber van harmonie en schoonheid door middel van boeken op de op de afbeelding aangegeven wijze heeft opgelost. Het ven ster maakt nu den indruk minstens twee maal zoo groot te zijn en ook de boeken zijn op de beste wijze tentoongesteld. Tenslotte zijn aanschuifmeubelen gebruikt, in dit ge val boekenrekken, die tegelijk met. een boe kenscliat aangroeiden. Men kan naiuu ook de boekenkast uit één stuk maken, t dit is om verschillende redenen niet aa raden. Nu kan men nog eens een anq combinatie maken, hetgeen bij een kast één stuk niet mogelijk is. Een paar pu van modern aardewerk, effen gordijnen een frissche cretonne overtrek voor de s en een bankje ernaast voltooien het mo tooneeltje. de onderzijde ongeveer 15 c.M. worden open gelaten, aangezien de rok vrij nauw is. Patronen verkrijgbaar tot en met maai 1, onder vermelding no. 778. De prijs be draagt f 0.58. Wist U.f - .Wanneer U uien of visch heeft schoongemaakten daarna .Uw handen irM atijn waacht, de reuk dir.- t verdwenen is'/ Hoc men vazen van Albast en Terra-Cotta schoon ma - kt. Met oen uiklce stijfsel pap smeert u de voorwerpen dik in. De stijfscllaag valt vanzelf in stukken, wanneer zij een paar dagen blijft staan ol kan gemakkelijk worden weggenomen. Zij neemt het vuil bijna geheel mee. Afwas- schen met een kwastje met zeepwater, als men maar niet te veel water gebruikt en niet met water naspo ar het zeep a- ter met een drogen doek weer afveegt, gaat het ook heel goed. Het gips waarmede de stukken yan de vazen aan elkaar verbonden lirgygr soo snel niet op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 2