JONG 1 GEMAKKELIJK TE MAKEN BOEKENKASTEN. Jaap's gouden tientje JI: De snelteekenaar '4*: Onder de verschillende meubelstukken, die wij in ieder huishouden aantreffen, die gemakkelijk door ons zelf zijn te ma ken, is er zeker geen enkele, die zoozeer voldoet en met zoo weinig kosten gemaakt kan worden dan de boekenkast, bestaande uit enkele planken en tusschenschotten, zonder deuren. Er zijn verschillende pun ten waar wij op moeten letten bij de sa menstelling. In de eerste plaats hebben wij dan den vorm, maar wij doen veel ver standiger niet een vorm op het papier te zetten, zooals wij de kast graag zouden wil len hebben, doch eerst uit te zien op welke plaats aan den muur U de kast wilt heb ben. Daarnaar wordt dan een vorm ge maakt, die als het ware een geheel vormt met den muur en de daarbij staande meu- helen. ofe-VSi. 1 l.^Zoo ziet U bijv. op de teekening, dat deze boekenkast geheel past bij haar omgeving. Het middelgedeelte is wat lager gehouden, waardoor het Persische tapijtje, dat aan den muur hangt, goed tot zijn recht blijft komen. Zoudt U 'de tast gefiéel vaii gelijke hoogte maken, dan zou het tapijtje daar niet meer bij hooren. Een aardige bak met bloeiende planten of een vaas met bloe men verhoogt alleen de sfeer in de kamer. De beide zijkanten zijn ietwat hooger en om te voorkomen dat men op iederen kant nog een extra pulletje zou zetten, zijn er twee houten klosjes op gelijmd. Het zou werkelijk van het goede teveel zijn, vooral omdat boven elke verhooging een muur lampje is aangebracht. De pullen zouden dus te veel bij de lampjes komen, waardoor het bijzondere cachet van de kamer verlo ren zou gaan. Verder ziet U, dat hier in den muur twee muurkasten zijn. De deuren zijn er uit gelicht, 'de binnenkant der kast geheel met zijde overtrokken, of als U dat mooier vindt, in de kleur der kamer geschilderd, terwijl de planken een ietwat tegengestelde kleur hebben gekregen. Halverwege de kast zijn halve deuren aangebracht, doch U kunt er evengoed met een klein roetje een gordijntje voor-hangen in de kleur der binnenverf en daarachter de ietwat slor dig aandoende boeken en voorwerpen be waren, als tijdschriften, albums, enz., ter wijl het bovengedeelte van de kast uitslui tend wordt gebruikt voor mooie pullen, va zen, Delftsch blauw of zoo iets. Heel bij zonder staat ook in de kast een verzame ling groote schelpen, die met den parel moeren kant naar voren moeten liggen. Op iedere plank mogen vooral niet te veel schelpen liggen, omdat anders de hoeveel heid het overzicht bederft. Hier en daar een stuk koraal er tusschen doet het ook altijd zeer goed. - Hebben wij nu de plaats voor onze boe kenkast uitge zocht en op een stuk pa pier een model er voor ont worpen, dan gaan w« de Schema van de kast. maat nemen van de hoogte en de breedte en maken de kast vooral niet dieper dan ongeveer 35 c.M. Als U de grootte der ver schillende planken hebt uitgerekend, dan laat U die even bij den houthandelaar op maat zagen, daardoor is het mogelijk dat de huisvrouw zelf een boekenkast maakt. U behoeft alleen maar te bestellen zooveel stukken van zooveel bij zooveel en het hout ongeveer 8/4 c.M. dik. Dan moet U uitreke nen hoeveel stukken lat U noodig hebt, waar de planken op moeten rusten. Hebt U het benoodigde ontvangen, dan gaan we aan den gang. Eerst spijkeren of schroe ven wij de latten op de plaatsen waar deze moeten zitten en zetten tenslotte de op staande kanten in elkaar en verbinden deze met de liggende planken. De schotjes worden er nu tusschen geschoven, de twee bovenste laadjes in elkaar geschroefd en. tenslotte wordt het blokje er op gelijmd. Nu hebt een boekenkast van blank hout. De afwerking geschiedt geheel vol gens uw eigen smaak. Deze kan zijn een gebeitste kast, wat het eenvoudigste is. U koopt daarvoor lichtbruine, donkerbruine, of zwarte wasbeits, of een andere kleur, die U mooi vindt en smeert het hout daarme de in, steeds met uw kwast met de nerf van het hout meegaande. Nadat de beits goed droog is, b'.v. den volgenden dag, boent U met een harde bor stel de oppervlakten uit en U ziet dan de glans opkomen. Is de kleur nog niet diep genoeg naar uw zin, beits hem dan nog een keer over. De mogelijkheid bestaat ook, dat u een moderne felgekleurde boekenkast wenscht te hebben. Dan is het het beste, dat U het hout in de grondverf zet, alle schroefgaten met stopverf dicht maakt en de grondverf flink laat drogen. Met lakverf kunt U daar na de kast dfwerken in diverse kleuren. Om het U nog iets gemakkelijker te ma ken geven wij een schema van de kast, zooals zij in elkaar gezet moet worden. GEKLEEDE VOILE JAPON. i\ Dit echt zome'rsche japonnetje met vo lant, de bovenarm bedekt en tevens aan de bovenpas is geknipt, geeft een zeer vlot ge- heel. X.-'.v De puntHals wordt evenals de mouw-vo lant smal afge biesd, terwijl het bovenstuk op het ondergedeelte der blouse gestikt wordt. De tweebaans rok is naar onde ren toe licht klok kend en om het middel wordt een smal ceintuurtje van dezelfde stof gedragen. Het model van dit bovenstuk leent er zich even eens toe om een bestaande japon te moderniseeren, b.v. een gemerkte pas op effen ja pon. Ben. stof 3 M. van ongev. 100 J.M. breedte. Ver krijgbaar in alle maten, desverkie- zende met blouse mouw inplaats van de volant. Patronen kan men aanvragen in alle ma ten, onder .vermelding van no. 787. vv GEKLEEDE MIDDAGJAPON. - .J,,'(788)1 -• Zeer aparte micldagjapon, waarvan de rug en het rechtervoorpand uit één geheel bestaan, terwijl dit laatste schuin overslaat en op den schouder sluit. Als halsgarnee- ring zien wij een crêpe georgette chabot. De japon is aan sluitend en heeft op de hoogte van het middel enkele 'dwarse plooitjes, clie aan den bin nenkant zijn ge stikt. De mouw ia glad om den bo venarm en loopt naar onderen toe ruim uit, terwijl de mantel met een punt op de mouw wordt ge zet. j i De rok is nief ■wijd, glad om de heupen, doch naar onderen toe iets ruimer. Effen zijde, crê pe of souple wol len stof zijn alf materiaal te ver werken voor deze japon, terwijl het model in alle ma ten geleverd wordt desverlai.grl voor de grootere maten met gladde mouw. Ben. stof 3.75 M. van 1 M. breedte. Patronen kan men aanvragen in alle ma ten, onder vermelding van nr. 788. UIT DE KEUKEN. HET AANVRAGEN VAN KNIP- - PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels voor japonnen 'en 1 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name v£|n den knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met nw volledig ajdrea vooral duidelijk ver melden. Sinaasappelmand j es. Een verfrisschend gerecht voor de komende warme dagen. Een sinaasappelgerecht valt bij menig een in den smaak, wij laten daarom het volgende volgen: Men schilt de bovenste helft van een sinaasappel met dunnen schil tot op een smal reepje (en verwijdert tevens het vruchtvleesch) na, hetgeen als hengsel voor het onderdeel dienst moet doen. De onderste helft wordt geheel en al uitge hold en in water gelegd en daarna wordt het mandje gevuld met de goed gesuiker de stukjes sinaasappel en een laagje slag room. Ook kan men het vruchtvleesch zeeven, zoodat alleen het sap achter blijft en het met suiker en wat roode of witte wijn vermengen, die opwarmen, zoodat de sui ker geheel en al op kan lossen. Op 3^ d.L. sap rekent men 1 blad gelatine, die met een scheut warm water wordt opgelost en waarmede de mandjes gevuld wor den, als het vruchtensap drillerig wordt. Opdienen als de sap stijf is en versie ren met room. asm y<7 Door - G- LOUS MENKE. Moeder, vroeg Jaapje, moeder, hoe lang duurt het nou nog, voor ik ja rig ben? Nog een weekje, Jaap. Een week? peinsde Jaapje, en hij vroeg weer: Moeder, hoeveel keertjes slapen ia dat nog? Zeven nachtjes nog, jongen, dan ben je ai zes jaar. Zes jaar, zuchtte Jaap. Dan was hij al groot, dan zou hij gauw naar schooi gaan, waar groote broer Frits ook was. Fijn zou dat zijn en Jaap begon bij dat prettige vooruitzicht een liedje te zin gen. Tingeüngeling, klonk de bel en Jaap Btormde naar 't raam om te kijken wie daar was. Grootmoeiler,- Juichte hij, moeder mag ik zeli open doen? Nog geen vijf tellen later zat groot moeder al in vader's groote stoel in de buiskamer en Jaap kroop zoo dicht mo gelijk bij haar. En Jaapje, begon grootmoeder, jij wordt nu al zoo'n grooie jongen, en ik vind dat jij nu zelf eens zeggen moet, wat je graag voor je zesden ver jaardag van grootmoeder zou willen hebben. Jongens, dacht Jaap, dat is niet zoo gemakkelijk. Anders waren er zooveel dingen, die hij graag zou willen hebben, maar om het nu zoo ineens precies te weten.... Ja, een autoped was altijd een van zijn liefste wenschen geweest, maar ko nijnen waren ook zoo fijn. Op de markt had hij laatst zulke mooie gezien, groote witte met helroode oogjes.. Een gramofoontje wou hij ook zoo graag hebban en.., - Hij wist heusch niet wat hij kiezen zou. Oma zag het wel. Nou Jaap, je moet er dan nog maar eens over denken, dan kom je het me maar eens vertellen. Of nee, ik weet nog iets beters. Kijk eens! Oma haalde uit haar mooie zilveren beursje een gou den tientje. Dan kan je zelf met va der en moeder gaan uitzoeken wat je het liefste heb. Ik zal het maar zoolang aan moeder geven om te bewaren, want zoo'n klein dingetje kan heel gemakke lijk wegraken. Kom, nu ga ik maar weer naar huis anders weet opa niet waar ik blijf. Dagl Dag oma, wel bedankt hoort riep Jaap haar nog eens na. Moeder borg het blinkende geldstukje in een steenen vaasje, dat op de hooge schoorsteen in de keuken stond. Jaap zag het wel, maar, hoewel hij het niets prettig vond, dat hij het tientje niet bij zich mocht houden, zei hij niets. Twee dagen voor zijn verjaardag was moeder in de keuken bezig met het klaar maken van een groote taart voor het komende feest. Jaap keek vol belang stelling toe, terwijl moeder het meel met rozijnen, eieren en suiker door elkaar klutste tot een dikke gele pap. Jaap, ik moet nog even iets bij den kruidenier gaan halen, zal je vooral nergens aan komen als ik weg ben? Nee moeder, beloofde Jaap en moe der ging gerust weg. Tikketikketik, deed de klok op de schoorsteenmantel en opeens viel Jaap's blik op het vaasje, waarin het gouden geldstukje opgeborgen was. Gek toch. dat hij maar niet kon besluiten wat hij er voor koopen zou. Hij wilde het tientje nog eens bekijken. Op zijn teentjes trachtte hij er bij te komen. Mis, dat was te hoog. Wacht, eens probeeren met de keukenstoel. Ja, nu kon hij er wel bij. Nog eens flink rekken en.... bom, daar duikelde het vaasje naar beneden. Gelukkig, 't .was nog heel. Jaap zuchtte er van, dan werd hij plotseling wit van schrik. Het gouden tientje,- o, waar was dat nou? Niet in het vaasje, niet op de tafel, niet op den grond..... O, als moe der dat merkte, ze had hem nog zoo verboden ergens aan te komen. iVlug zet te hij de stoel pp zijn plaats en het vaas je weer naast de klok. Net was hij daar mee klaar, of moeder stak de sleutel in het slot en even later was ze weer in de keuken. Zoo 'Jaap, braaf opgepast? Jaap zei niets, maar kreeg een kleur. Moeder, die alweer druk bezig was, merkte niets. Zou je niet liever binnen gaan spe len Jaap? je loopt me hier een beetje in den weg. Jaap, maar al te blij, ;weg te kunnen, antwoordde zachtjes: - Ja, moeder. - Jongen, zei vader na 't eten, Jaap, nu moet je toch eindelijk -eens zeggen, wat je voor je verjaardag wilt hebben. Weer kreeg Jaap een kleur, evenals 's middags in de keuken. Nu, wat is er? vroeg vader, die wel merkte, dat er iets niet in orde was. Ik... ik... stotterde Jaap... en toen kwam 't heele verhaal eruit. - Zoo, zoo, vond vader, door die on gehoorzaamheid heb je dus jezelf ge straft, want nu krijg je natuurlijk getsn cadautje. Je eigen schuld. Eindelijk 'dan was de langVerWac&te dag daar. Vader en moeder hadden Jaap toch, ondanks zijn ongehoorzaamheid, met presentjes verwend. Het hoogtepmnt was wel het oogenblik waarop Jaap's vriendjes hem kwamen felicitearen. Wat speelden ze prettig .sa men eD; telkens kwam moeder weer iets lekkers brengen. Tot besluit rvan het feest kregen allen! een stuk van' de heer lijke taart, die m.oeder op den nnodlotti- gen dag van Jaap's ongehoorzaamheid had klaargemaakt. Fijn was-die, Jaap zette er gre\'.ig zijn tandjes in en... au, riep hij uit. H ij had op iets hards g< tbeten. Vol verwachtiing keisen de vrMmtSjes toe, terwijl Jaap zijn stuk taart uit el kaar haalde. N pe maar, daar was het verloren tientje.: Niemand had er aan gedacht,- dat het taartendeeg vlak onder het vaasje Jïaid gestaan. Oi Jaap ook blij waslV er wel uit ziet. Je moet natuurlijk een aan tal teekeningen van te voren hebben „in- gestuudeerd". Die laat je dan de een na de ander zien. Wij zullen ook vast een paar gaan in- studeeren. Eerst het gemakkelijke scheep je, De boot, dan de mast, dan de boeg- En tenslotte linksboven. Een zee leeuw en een pïnguinHieronder zie je, hoe je ze teekenen moet! In twee tel len is bet gedaan! En als je'het vijf of zes keer nageteekend hebt, kan je het zonder het voorbeeld! Dan kan je er mee pron ken spriet en de wimpel, daarna de zeilen En tenslotte de schaduw op het water. Doodeenvoudig en uiterst gemakkelijkl Poesje Mauw is al een beetje moeilijker. Eerst trek je een cirkeltje, daarna ga je oogen, neus en snor invullenprobeer het eens een paar keer achtereen en doe het dè.n zónder voorbeeld. Als je het dkn kunt, ben je al een halve snelteekenaar! zT Een wonderbeest. Meester: r,Wat ib je van den olifant bekend Piet, laat jij me dat eens hoo ren"!.... Piet: „Meneer, die draagt een staart van alteram wj bftysödjgp u.og een van Watervrees Ach, was ik maar een nikkertjel" Zoo zuchtte kleine Piet. „Als ik dan vuile handen had, Zag moe dat lekker niet"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 6