Een VELO wascht schoon en.wringt droog Ziarikzeascha Nieuwsbode AKKER.CACHETS MiMIf TWEEDE BLAD Praatje over monogrammen. bahogrendi bij di fan Vrijdag 19 Mai 1933, No. 12467. binnenland" DE RIJKSMIDDELEN. Het is niet aangenaam in dezen tijd, Waarin men zoo'n behoefte heeft aan een opwekkend berioht, den loop van de ontvangsten van de schatkist in April te moeten bespreken. Want ook dit kan geen bij zonder opwekkende leotunr worden. Het totaaloijfer toch toont een daling aan van niet minder dan f 6.8 miliioen tegenover de over eenkomstige maand van 1932 en blijft met f 28 6 miliioen ruim f 3.2 miliioen beneden 1/12 der raming. De eerste 4 maanden van dit jaar geven thans reeds een déficit van f41 miliioen te zien tegenover een evenredig deel der raming. Met groote bezorgdheid vraagt men zich af, waar het naar toe moet met onze finanoien. Want men kan de belastingen niet zooveel verhoogen, dat het ten slotte de daling bij kan houden. De Inkomstenbelasting zet haar daling thans in een versneld tempo door. Het percentage der vermindering bedraagt ongeveer 30 en het is niet te verwachten, dat dit zal inkrimpen, eerder nog grooter zal worden. De Dividend- en Tantième-be lasting gaan we maar stilzwijgend voorbijhet wordt bijna overbodig er nog op te wijzen, dat de opbrengst al weer minder is dan het vorige jaar. Wel is zeer teleurstellend de dalende opbrengst van de invoerrechten Wanneer het dit jaar in dit tempo door gaat zal dit middel alleen al een lagere opbrengst dan de raming van niet minder dan f 16.8 miliioen te zien geven 1 De aocijnzen slaan een droevig figuur. De geslaohtsaecijns kan zioh handhaven, maar de suikeraocijns toont met f 2.1 miliioen een laagte record. Ook de Gedistilleerd-accijns braeht circa 3 ton minder op dan het vorige jaar, maar het sterkst is naar ver houding wel de daling van den Tabaks accijns. Zooals men weet heeft dr. CoJijn eenigen tijd geleden gezegd, dat de Tabaksbelasting nog wel voor verhooging in aanmerking kon komen Indien we dus een kabinet-Colijn krijgen, dan is het te verwaohten, dat deze een ver hooging onder oogen zal zien. POORTVLIET. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 16 Mei; tegen woordig alle leden. De direotenr van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering beriohtte, dat de gemeente over het eerste kwartaal 1933 een zelfde bedrag, dus f 110, heeft te betalen als over het vierde kwartaal 1932. Voor de uitvoering van de Vleesoh- keuringswet is Poortvliet versohuldigd f 548,38, terwijl de keurloonen hebben opgebraeht f 691,50. Daar er in de ge meente geen banken bestaan, wier werk kring het is, handelingen te verriohten als bedoeld in de Geldschieters wet, is het vaststellen van een verordening dien aangaande overbodig. Ged. St. deelden mede, dat de gemeentebegroting 1933 is goedgekeurd, met de opmerking, dat de uitkeering uit het gemeentefonds te hoog is geraamd, wat een tegenvaller is van f 817,36. Op voorstel van den heer Murre werd besloten aan het comité voor het aan bieden van een huldeblijk aan den ANWB. f 5,te sohenken; tegen de heeren Dronkers, van der Slikke en Krijger Over het adres van P Burgers e.abehelzende een verzoek om het raadsbesluit vau 21 Maart 1933, waarbij de verhooging van de drinkwatertarieven ten laste der gemeente werden gebraoht, in te trekken, ontstond een uitgebreide disousBie. B. en W. adviseerden tot inwilliging van het verzoek. De voor standers van toen handhaafden hun meening. Een bemiddelingsvoorstel van den heer Yogelaar, bedoelende het be sluit voor een jaar te handhaven en de werking ervan na te gaan, werd aan genomen; tegen B. en W. De nieuwe voorwaarden voor het toekennen van rentedragende voorschotten aan de ge- meenten-aandeelhoudeters in de N V. Waterleidingmaatschappij „T h o I e n" werden met algemeene stemmen aan genomen; aandeelkapitaal f 136620, extra-subsidie 1 */0 in de rentebetaling Besloten werd van het Rjjk in onder hond en beheer over te nemen een gedeelte van den Rijksstraatweg in de kom der gemeente ter lengte van 569 M. tegen een afkoopsom van f 6828 De heer Boogaart maakte de opmerking, dat de rente ad 5 waarop de ge noemde som is gebaseerd, te hoog is Aan Ged. Staten zal berioht worden, dat een bespreking van een tariefsver laging voor de Thoolsohe brug onder een jaarlijksohe bijdrage van de ge meenten geen zin meer heeft, nu andere gemeenten besloten hebben geen bijdrage te verleenen; algemeene deelneming was besliste voorwaarde Aan de commissie voor de werkverschaffing en de uitvoering van de steunregeling werd onder dank betuiging eervol ontslag verleend. De steunregeling zal voorloopig nog gelden tot 10 Juni; alle raadsleden zijn nu lid van die commissie, die iederen Vrijdag zal zitting houden. Het terrein voor de woonwagens zal in overleg met het polderbestuur ver plaatst worden naar den waterput aan het eind van den lagen weg. Voor de raadszaal zal worden aangeschaft een portret van Willem de Zwijger Bij de rondvraag vestigt de heer Mnrre de aandaoht van B. en W. op den overlast van rook, als er op de gemeentewei vuurtje wordt gestookt. De heer Carels vraagt voor de bakkers-winkeliers voor eenige dagen per jaar afwijking van de verordening voor de winkelsluiting, zooals die toegestaan is voor de b«rbiers- zaak. B. én W. zullen daaromtrent belaghebbenden raadplegen. ^OUD-VOöSEMEER. Openbare raads vergadering, gehouden op Maandag 15 Mei. Ter tafel komen de nieuwe voorwaarden, waaronder door het rijk rentegevende voorsohotten worden verleend, ten behoeve van de water leiding. De voorzitter deelt mede, dat deze nieuwe voorwaarden o. a. noodig zijn geworden door do verhoogde water leidingtarieven. De nieuw© voorwaarden zijn ongeveer gelijk aan de oude, 1 pot. extra-subsidie wordt aan het rijk gegeven. De heer Heijboer zegt, dat het rijk indertijd leende tegen 6 pot. Hg vraagt of nu boven de tegemoetkoming, 1 pot extra-subsidie wordt verleend P Dit wordt betwijfeld. In de 6 pot gaf het rijk 1 pet als tegemoetkoming in de kosten van de gemeentehniehouding. De geheele leening wordt omgezet in één van 5 pot. In die leening geeft het rgk pot als tegemoetkoming in de kosten van de gemeentehuishouding. De subsidie is dus met 1 pot verminderd, maar als de raad de voorwaarde aanneemt dan zal 1 pot. extra-sub-idie bevorderd worden. De beer Daane zegt dat er dus geen voordeeien behaald worden. Spr. verklaart zioh tegen de verhooging der tarieven. Toegelicht wordt dat men de zaak verkeerd bekijkt. De gemeente heeft geen voordeeien, wel de maatsohappij. Inplaats van 6 pet. zal nu 5 pot ten laste van de maatsohappij komen. Dit is ook in het belang der gemeente. Onder protest tegen de verhoogde tarievenworden de nieuwe voorwaarden aangenomen. Door Gedep. Ssaten wordt het ge voelen van den raad gevraagd in zake de landboowhuiBhoudoursus, daar de Z L M. tegen de afwijzende beschik king in beroep is gegaan. De heer Daane vindt dit een zonderlinge vraag. Men kent het gevoelen van den raad uit de afwijzende beschikking en nu komt men zeker nog eens een spierinkje uitgooien om een kabeljauwtje te vangen Er moest soms eens iemand veranderd zijn Dit zal wel de bedoeling zijn. Voor 15 leerlingen is slechts f 75 sohoolgeld genoemd De belangrijkheid van den cursus komt in dit schoolgeld niet tot uiting. De gemeentekas is goed voor het tekort. Tegen deze oursus heeft hg geen bezwaar. Laat men het sohool geld opvoeren. De heer Mees verklaart daarmede aoooord te gaan. De heer Lindhout zegt niet zoo voor dien cursus te zijn, maar voor de leerlingen die op de H B S. gaan moet de gemeente ook betalen. De heer Mees stemt dit toe, doch de gemeente heeft hierover niets te zeggen. Men vraagt niets. Hier met den landbouwhuishoudeursns vraagt men wel, De heer Van Gorsel meent dat sommigen met moeite f 5 cursusgeld zullen bijeenbrengen, hoe moeilijker moet het zijn f 10 te betalen Het sohoolgeld is met opzet laag gesteld. De heer Heijboer's prinoipieele be zwaren zijn vervallen, spr. kan thans voor den oursus zijn, slechts twee blijven bij hun bezwaren. Aan de orde is de subsidie in de hosten van verbetering van de weg- bedekking Oud-VosfiemeerTholen. en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den wel- doenden rust geven, waar naar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijnen, n Kou, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent Gebruikt dut voortaan uitsluitendi Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" Medegedeeld wordt dat het Waterschap Oud Vos*emeer f 28000.voor zijn rekening neemt en de gemeente Tholen subsidieert met f 375,per jaar, waar om B. en W. een gelijke subsidie voor stellen. De heer Heijboer zegt dat dit punt iets van ernstige overweging is geweest. De weg is in beheer en onderhond van het Watersohap. dat is juist, daarom is het een polderzaak. De ge meente heeft er belang bij uit een oog punt van werkverschaffing, maar ook is het van belang voor de gemeente als er een goede verkeersweg komt. Daarom is hij na lang aarzelen over zijn be zwaren heen gestapt en geeft hij zijn stem aan het voorstel. De heer Daane zegt, dat men zijn standpunt kent, hij is nog weinig ver anderd. De polder draagt bij met f 28000. Dat is niet juist, de polder geeft niets. Van hooren zeggen weet hij uit de poldervergadering, dat de weg jaarlijks aan onderhoud aan den polder f 1600 tot ruim f 2000 kost, dus gemiddeld per jaar pl m. f 1800 k f 1900 Plaatst men een geldleening van f 28000 tegen 4V5 °/0, dat is dit per jaar f 1260 rente en rest dan nog pl m. f 640 voor jaar lijksohe aflossing. Aflossing en interest zijn gelijk aan de jaarlijkache onder- houdsuitgaven. De gemeente kost het nu niets, maar gaat het kosten f 375 per jaar, is over 40 jaar f 15000, onge- aoht de verloren interrest Het offer van de gemeente is veel grooter dan dat van den polder. Dat is onbillijk. Wanneer onze moderne vrouw baar uit zet met een monogram gaat versieren ge bruikt zij daar een letter voor, waarvan de geest den tijd uitspreekt. Vooral niet het oude en afgezaagde mo tief van fijne slingers en krulletjes, die zoo veel opgang vonden tijdens de Renaissan ce, omstreeks 1600 en vooral gedurende de 19e eeuw. De handwerk-technieken van de hier onder afgebeelde monogrammen worden in plat borduren, Duitsch en Fransch bordu ren uitgevoerd. De handwerk-technieken zijn zeer zeker niet verouderd. Zij werden reeds bij de Egyptenaren gebruikt. Men ziet in Egypti sche reliefs en op aarden vaatwerk ook monogrammen. Het volk dat in de oudheid S/fy/j•/■ee/r É^l //- e/t 6 /v-<7/rsr/z i&araW/ uitblonk in de borduurkunst, was wel het rijke Babylonische volk. Zij toch droegen immers die rijk geborduurde klee/Jingstuk- ken? Die geborduurde banden met aange zette handgeknoopte franje? Neen, de Babyloniërs behoefden werke lijk niet onder te doen voor onze tegen woordige kunstenaressen op dit gebied, als bijvoorbeeld Christiene van Zeegen uit Am sterdam en Nelly Bodenheim, eveneens uit Amsterdam, Mevr. Sieuwerts van Reesema en Ida Nieuwenhuis. Christiene van Zeegen borduurt b.v. prachtige panelen met aquariumvoorstel lingen en prachtig geborduurde vogels in fraaie kleuren en in de fijnste steekjes. Hierna volgt een beschrijving van Fransch en Duitsch borduren. Bij Fransen borduren, wat meestal enkel voor letters wordt gebruikt, rijgt U eerst de letter om met een klein steekje, daaroverheen nog eens, maar zoo dat de steekjes om en om komen te liggen. Daarna de letter opvullen met kettingsteekjes. Vervolgens spant U er draadjes overheen, waarna U het met een platte steek borduurt. Het monogram moet er van boven net zoo netjes uitzien als aan den onderkant. De richting van de steekjes staat steeds loodrecht op het te borduren vlak, zie fig. 3, 5, G. Dit werk wordt meestal wit op wit uit gevoerd in D.M C. zijde. Dit is ook ver krijgbaar in rood en blauw. Duitsch borduren wordt daartegenover met gekleurd mouline of coton-perle op grijs linnen gewerkt. De voornaamste ste ken Welke daarbij gebruikt worden, zijn de platsteek ((zie fig. 1 en 2), vedersteek en verschillende vuisteken. Voor de plat- en vedersteek gebruikt men niet te groote patroonvlakken, de steel steek, dient om te omranden. Zie fig. 4, de richting van de steek staat bier met een boek van 40 gr. op de rich tingslijn. Versiering voor kinderjurken. Dit bijzonder aardige figuurtje met stijl jurkje en een bouquet bloemen in den arm staat zeer apart als garneering op kinder jurken, b.v. op zij van een klokrokje of op de bovenpas. Met carbonpapier is het heel gemakkelijk op de stof over te brengen. De aangegeven dunne lijnon worden met 2 ge splitste moulinédraden in den steelsteek gewerkt; de dikke lijnen met vier draden, (mouline is zesdraads en kan zeer gemak kelijk gesplitst worden). De tint, die men uitkiest, moet in over eenstemming zijn met de jurk, terwijl de bloemen eveneens met twee draden worden geborduurd in den steelsteek en wel in ver schillende tinten. Desverkiezende maakt men de dunne en dikke lijnen van twee nuances. De krullen, die uit het mutsje komen, worden in bruine Fransche knoopjes gebor duurd. Men slaat hiertoe de draad eenige malen om de naald en brengt deze van bo ven naar beneden door de stof, op kleinen afstand van do begindraad. De harten dei- bloemen zijn zwart en de blaadjes groen. Heel aardig is dit figuurtje ook op een klein zijden taschje. JURK VOOR KLEINE MEISJES. 2—6 jaar. 767. Bedrukt katoen is een zeer ge schikte stof voor dit lieve meisjes jurkje met smallp ruches aan hals, mouwen en rokje, hoewel voor de warme dagen ook voile hiervoor in aanmerking komt Het gladde lijf je sluit aan de rugzijde en heeft twee smalle ru ches of strookjes, die aan den hals vlak onder elkan der zijn aange bracht, evenals aan de kleine pofmouwtjes. Naar verkiezing kan men de strookjes aan het voorpand laten vervallen. Hot ruime rokje wordt ingehaald en aan het lijfje gezet, terwijl de onderkant met een flinken zoom wordt afgewerkt en hierop de strookjes worden aangebracht. Patronen kan men aanvragen onder no. 767 met vermelding juisten leeftijd. De prijs bedraagt f0.58. MANTELPAK VOOR JONGE MEISJES. (768) Dit eenvoudige model mantel en rok, die tezamen een vlot gelieel vormen, is heel aardig van ge werkte stof of wat eveneens zeer mo dern is, van een miniatuur zwart wit of bruin-beige ruitje; voor de koude voorjaars dagen met een das in passende tint er bij. De mantel heeft vrij breede revers, terwijl om den hals een rechte reep wordt gezet van dubbele stof, eindigende in punten, waarop als garneering 'n knoop, inplaats van de traditio- neele kraag, die tevens veel bewer kelijker is. Otn het middel komt een ceintuur met knoopsluiting, ter wijl de mantel met een paar drukknoopen sluit. Het rokje heeft een rechte achterbaan en een voorbaan, met gedeeltelijk opge stikte plooi. Patronen kan men aanvragen onder no. 7G8, tot en met maat 42. De prijs bedraagt f 0.58. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van /0.58 in postzegels voor japon nen en f 0.30 voor breipatronen worden aanqe- vraagd bl) de moderedactrice van dit blad, Mu- zenstraat 5b, 's-Gravenbage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk vermelde»! g

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 5