De mode der tegenstellingen. RADIO-PROGRAMMA. MAANDAG 8 MEI. HILVERSUM (296 M.): 5.15 Na school tijd. 5.45 Concert. 6.40 Muziekpraatje. 7 Herdenking van Brahms. 8 Voordracht. 8.15 Herdenking van Brahms. 9 Nieuws en concert. 9.45 Voordracht. 10 Concert. 10.45 Orgelspel. 11.15 Gramofoon. HUIZEN (1875 M.): 5 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelconcert. 6.30 en 7.30 Vragen uurtje. 8 Concert. 9 Lezing: Javaansehe Adat. 9.30 Concert. 10.30 Nieuws. 10.40 Gramofoon. het feest vond plaats in „Juliana", waar men nog lang gezellig bijeen bl,eef. Aan de Universiteit te Utrecht slaag de voor het doctoraal veeartsenijkunde 2e gedeelte, d|e heer M. Gakeer te Stave- nisse. SCHOOLMUSEUM. Woensdag 17 Mei zal in de vergade ring van de vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg het jaarverslag van den secretaris aan de orde komen. Daaruit blijkt o. a., dat het aantal onderwijzers leden bedraagt 365, dat der niet onder wijzersleden 96. Subsidie verleden 34 gemeenten en 33 schoolbesturen en ver- eenigingen. Mocht het bestuur verschil lende nieuwe leden boeken, enkele an dere meenden hun lidjmiaaatschap teMqer ten opzeggen of hun. subsidie te moeten inhouden. Hiervan Zijn achteruitgang in inkomsten en de slechte economische toe stand wel de hoofdoorzaken. Toch meent het bestuur, dat men Moet bedenkjem, dat het museum! door de gelegenheid, Idie het biedt tot uitbreiding van vakkennis en tot kennismaking neming van Onder wijsuitgaven de contributie of subsidie wel waard is. Het schoolmuseum! is nog steeds gevestigd in vier lokalen van 0)9 voormalige school B aan de Nieuwe Ha ven. De ruimte van het overzichtelijk op stellen der leermididelteln is nog voldoende, ofschoon het al aardig vol wordt. Ook de Fröbelafdeeling is weer aanzienlijk vergroot. Het aantal bezoekers bedroeg in 1932 totaal 317. Al kan het bestuur over het bezoek tevreden Zijn, toch zou het meer onderwijzers Mogen Verwach ten, om eens kennis te nemlen van de nieuwe uitgaven op onderwijsgebied, ook al is niet iets nieuws voor de school noodig. Het is toch zeker goed, op de hoogte te Zijn van al wat er in en uit komt op leermiddelengebied. Het kan den. dagelijkschen arbeid steeds ten gojejde ko men. Het verslag memoreert de beide succesvolle tentoonstellingen in het mu seum, die van jeugdlectuur en Idie van Tsjecho-Slowaaksch schoolwerk en be sluit met de opmerking, dat onldanks de slechte tijdsomstandigheden het afgeloo- pen jaar niet ongunstig is geweest voor de vereeniging. Ze is ook dit jaar wjaer in belangrijkheid en bekendheid gestegen. EINDEXAMEN H.B.S. Data en gecommitteerden De minister van Onderwijs, K. en W. heeft thans vastgesteld de datums der eindexamens der H.B.S.-en; tevens zijn de 'deskundigen (gecommiteerdenjaange wezen. De volgende deskundigen hebben zit ting bij de examens R.H.B.S. der B-afd. op 28, 29 en 30 Juni te Zierikzee: Dr. D. Coelingh, Bussum; dr. P. E. Verkade, Rotterdam, en tot diens plaats vervanger idr. J. van der Lee; prof, dr. C. H. Lambermond, Nijmegen; dr. H. E. Greve, 's-Gravenhage; dr. W. Leen- diertz, Rotterdam. Bij de A-afd., waarvan 't examen 3 en 4 Juli wordt afgenomen, hebben zit ting als igecommiteerie J. Branbergen, Amsterdam; mr. dr. E. Tekenbroek, Wassenaardr. E. E. Messing, Rotterdam; mir. J. S. Thieme, 's-Gravenhage. BROUWERSHAVEN. Aan de openbare lagere schooi alhier zijn met ingang van 1 Mei j.l. 20 nieuwe lieerlingleW ingeschre ven en 12 leerlingen afgeschreven; het totaal aantal bedraagt thlans 116. Voor den nieuwen cursus aan de U.L.O. te Tholen Zijn 25 nieuwe leer lingen toegelaten. Totaal telt deze school nu in de drie klassen ruim 80 leerlinge^, zoodat men nieuwe banken Moest lat$n bijmaken. Doordat de ambachten geen leerlingen meer kunn|e|n plaatsen en ook de land- en tuinbouw geen werk geeft voor deze jongens, is er moMlentjejel zoo'n groote toeloop van leerlingen voor dleZe school. AFSCHEID JHR. ORTT. Te Amersfoort heeft jhr. W. A. Ortt afscheid genomen als directeur van Zandbergen. Als aandenken aan Zijh directeurschap is ieen ste)g!n in den gevel geplaatst, Waarop de naam staat van het tehuis Willem Antonie Ortt-Huis. Van personeel en kinderen ontving de heer Ortt geschenken. DieS middags werd! de nieuwe idirecteur, idjei heer D. Q. R. Mulock Houwer geïnstalleerd. EINDEXAMEN KWEEKSCHOOL. Ge committeer den. De Minister van Onderwijs heeft als gecommitteerden bij ide in 1933 af 1te| nemen eind-examens Rijkskweekschool te ZierikZee benoemd. B. J. A. Stoopman, inspecteur L. O. in de inspectie Goes, te T)erneuzen^(voor- zitter); N. J. Verwey, oud-inspecteur L.O. in Ned.-Inidië, te 's-Gravenhagedr. Phi lip J. Idenburg, chef kier atd. Ondfer- wijsstatistiek te Wassenaar. Als plaats vervangende gecommitteerden: IdJr. A. C. de Koek, oud-leeraar H.B.S. in Neid'.-In- dië, te 's-Gravenhage; mr. H. J. Bos wijk, ioud-0.-I. .ambtenaar te 's-Graven hage; 'mevr. dr. G. M. Kooimian-van Mid- leerares M.O. te Mididjeüburg). VOOR NIJVERE MEISJESHANDEN Een zelfvervaardigd naaldenkussen. Buiten, na zoo'n frisch voorjaarsregentje in het bosch kan men ze zien opschieten, de bonte, grappig gc vormde en gekleur de paddestoelen. Daar zijn ook de paddestoelen met roode dakjes, die witgespikkeld zijn. Maar men moet ze niet aanraken, want dit soort is erg ver giftig. Het is wel jammer, want we hadden ze graag mee naar huis ge nomen. Maar wat zoudf u ervan zeg gen. als we zelf eens zoo'n paar van die kleurige paddestoelen maken? We hebben er wat stofresten voor noodig, die in het naaimandje nog wel aanwezig zullen zijn. in de kleuren rood, lichtgeel en groen. Voorts nog een paar stukjes karton, bontgekleurde draden en watten om op te vullen. Wij knippen een cirkel uit het karton ter grootte van den hoed van een pad destoel. In het mid den hiervan steken vij van onderen •en opgerold stukje :<arton. Het moei stevig bevestigd worden en niel wankelen. Nu he- k plakken wij den jjhoed van onder en 8 van boven met .vatten en overtrek- I s£A| ken den hoed met I de lichtgele stof. die wij aan den steel tezamenbin- d.*n. De stofeinden. in smalle reepjes geknipt la ten wij een beetje afhangen, net zopals bij echte paddestoelen. Nu hebben wij nog een balvorming voetje voor de paddestoel noodig. Wij knippen een cirkelvormig stuk van de geelwitte stof met uitgetande randen, zooals op de afbeeldingen te zien is. Dan maken wij een ronde prop watten, staken er aan de bovenzijde het kartonnen rolletje iu.-Öat de steel van de paddestoel moet voorstel len, en bekleeden het geheel met de passend ge knipte stof. Nu hebben wij alleen nog maar een stevig plankje noodig, met groene stof bekleed, waarop wij onze paddestoel vastspijkeren. Latei komen er nog vele groote en kleine paddestoelen bij. En dan komt het aardigste werkje. Uit de roode stof knippen wij cirkels ter groote van de bovenzijde der paddestoelen: hierin maken wij ronde gaatjes en daarna plakken wij ze op de paddestoelen, zoodat de lichte ondergrond er door komt kijken. De paddestoelen zullen goeden dienst doen als speldekussen. jtr— PRACTISCHE CAPE. Met rok van bijpassende stof. 780. De capes worden steeds langer; eerst be dekken ze nauwelijks den schouder, daar na gaf de mode als uiterste lengte de taille LANDBOUW EN VEETEELT. C.B.T.B. Afd. Zeeland. De afd. Zeeland van Idlen Chr. Boeretn- en Tuidersbond hield) te Goes haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. P. Vogelaar te Krabb(e(ntdijke. De voorzitter verwelkomde in hjet bij zonder Iden Commissaris der Koningin, den heer G. van de Putte, lid. van Ged. Staten en den heer Ir. van dletr Plassche, rij kstuinbouwconsulent. Aan het verslag van dien heer J. A. Dominicus, den secretaris, is het vol gende ontleend: Ondanks crisis en ma laise of misschien wel' daardoor stijgt het ledental. Dit steeg in Zeeland tot pl.m. 625. Vooral in Schouwen-Duiveland en Walcheren is sterke groieli waar te nemen. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen blijft mog steeds die eenstjei met haar keu ringen, opslagplaatsen, machines, enz. In Noord- en* Zuid-Beveland gaat de organi satie nog niet hard vooruit en in Tholen is nog steeds geen vaste voet te krijgen. De jongeren-organisatie greeit in Zeeland sterk. In verschillende commissies of or ganen is de C.B.T.B. in Zeeland vertegen woordigd Ir. van der Plassche verdedigde tegen over enkele heeiren de houding van den regeeringscom!m!issaris voor den tuin- bouwsteun, den heer VaLstar. Doordat |de regeering niet 20 millioen zooals noodig "werd geacht, maar slechts 5 ImSllioen kon beschikbaar stellen, kan onmogelijk aan alle verlangens worden voldaan. Overi gens zijn de resultaten van den Ziaeuw- schen tuinbouw nog niet zoo slecht als b.v. wel in Noord-Holland. Daar daaldie de veilingoon'zet van f 20 millioen op 9 millioen, terwijl die vermindering in Zee land 3 pCt. bedroeg. De heer M. A. Narra, voorzitter van de afd.. Friesland, hield daarna 'een propa gandistische rede, waarna de Commis saris der Koningin een woord sprak, om daarmede getuigenis te geven in het wel en wee van den land- en tuinbouw. Het slotwoord werd gesproken door den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer. VEETEEUTU1TVOER TOT OP EEN DERDE GEDAALD. Die waarde van dein Nederlandfschen uitvoer van veeteelt-voortbrengselen, die in het eerste kwartaal van 1929 nog 981/2 millioen gulden bedroeg, was in het afgeloopen eerste kwartaal gedaald tot 38 millioen gulden, dat is 61 oy0 lager Idan 4 jaar geleden, ONTWIKKELINGSDAG. Zaterdag 13 Mei a.s. Wlordt Jm de „Prins van Oranje" te Goes de 4e Lanld'bouw- Ontwikkelingsdag gehouden. Een 4-tal in leiders zullen het woord voeren. Zoo spreekt de heer J. A. Stols te St.-Philips- land over: Is verbetering van gereed schappen en arbei dsmeth oden in d^in en reeds nu lanceert men als nieuwste mo- deel een ca.pe, die over de knie reikt. Zeer praótisch is zoo'n cape met rok van dezelfde stof gemaakt, waarbij een pull over goede diensten bewijst. Tweed is zeer geschikt voor zoo'n geheel, terwijl voor het dragen bij regenweer ga bardine en Lodenstof zeer geëigend zijn. Patronen kan men in alle maten aan vragen onder vermelding van No. 780. De prijs bedraagt f 0.58. MANTEL VOOR MEISJES, MET OF ZONDER PELERINE. 739. Dezen zomer zullen wij buitengewoon veel pasteltinten voor kindermantels zien en inderdaad is het effect ervan bijzonder flatteus. Stelt ge u een klein blondje voor met zacht bleu of groen, terwijl don kerder types honing- kleur uitstekend kleedt. Kameelhaar is een weefsel, dat bij voorkeur gekozen wordt en juist ook in zachte tinten gefabri ceerd. De mantel is ge schikt voor-de-heele kleint jes, die pas loo- pen, maar eveneens voor grooteren tot 6 7 jaar en kan naar verkiezing met of zonder pelerine ge lragen worden. Wil len wij de laatste los maken, dan worden er knoopsgalen in ge maakt, terwijl onder de kraag en revers kleine knoopjes, liefst in de tint der slof, geplaatst worden. Een kleine clocke hoedje van stroo mei een strik midden vóór of gegarneerd mcl kleine bloempjes, staat hier bijzonder liel bij. Patronen kan men aanvragen onder no. 739 en met opgave n den juisten leeftijd. De prijs bedraagt f0.58. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maker kunnen patronen voortaan ook per briet onde> bijsluiting van 0.58 In postzegels voor japon nen en 0.30 voor brelpatronen worden aanqe vi j.igd bij de moderedactrice van dit blad. Mu zenstraat 5b. s-Gravenhage. landbouw mogelijk?" Dhr. J. W. Scheele te Boschkapelle spreekt ovier: „De sui- kerbietencultuur"; de heer J. Eversdijk tje Kortgene, over: „De landbouwonderwij ze.' en ,de praktijk", terwijl de heer C. A. Duvekot te Goes spreekt over: „Het vei lingswezen en zijn betejekënis voor den land- en tuinbouw". ZIERIKZEE. Ten overstaan van no taris M. C. v. d. Bout te Renasse werd Vrijdag j.l. alhier in het openbaar ver kocht: Bouwgrond aan het Jannewek- ken ien de Wandelingen; 2 pje/rceelen, samen groot circa 7 A. 38 c.A., aan de Wandelingen, voor te zamen f1020, en 1 perceel, groot circa 3 A. 88 c.A., aan het Jannewekken, voor f 1050. Kooipers werden van de twee plerceelen die heer F. Houdkamp c.s. en van het laatstgie- melde. perceel dia heer V. Geluk, allen alhier. BRUINISSE, 5 Mei. Ten overstaan van notaris Biermasz, werden bieden alhier, ten verzoeke van dhr. K. Kik, publiek verkocht: Ossen voor f 37, f 42, f 45 en f75; vaarzen voor f42, f43, f44, f49 en f54. VISSCHERIJBERICHTEN. BROUWERSHAVEN. Door de garna'en- visschers' is in de afgeloopen wei'k aan gevoerd 3800 K.G. groote garnalen a 10 cent, 2700 K.G. kleine garnalen a 'IV2 ct. en 2200 K.G. groote garnalen a 12 cent. Door den palingvisscber L. van As te Tholen werden in d'e binnenwateren twee palingen gevangen, welke, bij opening, bleken een flinke hqeveelheid kuit te be vatten. Daar door deskundigen wordt be weerd, dat paling alleen paait in de Middellandsche Zee op groote dijeipte, is deze palingkuit door den controleur der Visscherijen, dhr. Bal, opgezonden naar bet Biologisch visscherij-onderZoiek Ie Am sterdam. In vissclierskringen z:'et anfen 'mj2(t belangstelling dit onderzoek tegiejmost. Kolonel Frank Stankuweit, d:e Chef- Secretaris van het Leger d!s)s Heils in Nederland, is een Duitscher van ge boorte, die jarenlang verschillende be langrijke aanstellingen in zijn vaderland en in Zwitserland heeft bekleed. De ko lonel, het type van den internationalen Heils-officier, werd slechts kort geleiden door Iden generaal bevorderd tiojt zijn tegenwoordige posit'e, onmiddellijk ver antwoordelijk voo,r het werk in Neder land onder komlmJandant Bouwe Vlas. Thans hoopt hij' Zierikzee te bezoeken en 'zal a.s. Donderdagavond in een grqote openbare samenkomst in de Legl&rzaal, Breestraat, spreken. Zeker zal het dan niet aan belangstellenden ontbreken. VERSCmiLKNBl BERICEKN. ONGELUKKEN. Vrijdagavond bij het binnenkomen van den trein uit Utrecht te Amersfoort ontdekte men aan de boffers van de looomotief het zeer ernstig verminkte lijk van een naar een sohatting 20-jarig persoon. Bij onderzoek bleek het te zijn, zekere A. B. nit Utreoht. De oorzaak van het ongelok is nog niet opgehelderd. Vrijdagmiddag was de Hoornbrug in den Rijksweg Rotterdam—Den Haag geopend. Op den nieuwen weg begon zioh een rij auto's te formeeren toen een auto met groote snelheid naderde, welke met kracht op den achtersten wagen van de file inreed. De bestuurder van de aankomende anto werd op slag gedood. ONWEER. Vrijdagmiddag is de boerderij van den heer S. te Middel horst gem. Haren bij Groningen door den bliksem getroffen en totaal afge brand. Een deel van den inboedel ging verloren; het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Finsterwoide viel tijdens een onweersbni zeer veel hagel waardoor groote sohade aangericht werd aan het te velde staande kool- en karweizaad. ROOFOVERVAL. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag is te Veghel (NB) de 70 jarige C. v, d. Bnrgt door twee onverlaten aangevallen. Ze sleurden den onden man uit de bedstede, bonden hem aan hatden en voeten, namen f 680 mede, waarna zij zich haastig uit de voeten maakten. De politie tracht de daders op te sporen. SCHEEPSRAMP. Zaterdagnacht heeft voor Vlissingen een aanvaring plaats gehad tussohea het van Antwerpen komende Zweedsche bb. „Januaria" en de EngeUche mailboot „Malices". Het Zweedsche stoomsohip zonk. De be manning bestaande uit 17 koppen is te Vlissingen aan wal gebraoht. De Engelsohe mailboot kon op eigen kraoht naar Antwerpen opstoomen. Het weer was regenachtig en zware mist banken hingen over de Sohelde, welko het uitzioht zeer belemmerden. LIEFDESDRAMA. Te Nieuw- W o 1 d a (Gron.) keerde de 22-jarigo arbeider E Haan met zijn meisje, do 20-jarige E. Harfcmaü, van een bezoek aan haar oudera te Nieuw-Scheemda terug Onderweg kregen beiden een woordenwisseling, omdat het meisje do verloving wilde verbreken. Dicht bij Nieuw-Wolda sprong Haan plotseling Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 19191V t.n.v. den knippatronendienst te s-Gravenhage De maat en het nummer van het patroon me' uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Ook voor gezette figuren. 782. Effen zijde, voor oudere dames, b.v. zwarte matte zijde met een garneering om hals en mouwen van zijde crêpe, geor gette geeft aan deze japon een bijzonder gekleed aanzien. De rug der taille, bestaat uit één ge heel, evenals de ach terbaan, doch de voorzijde der japon heeft aan de taille apart opgestikte dee- len, die correspon- deeren met de naden der uit drie deelen bestaande voorbaan en welke op onge veer 35 c.M. van den onderkant eindigen in uitspringende plooien. De sluiting op d< zijnaad der blouse geschiedt met druk- knoopen, terwijl drie knoopjes als garnee- ring dienen. De met plooien vallende halsafwerking wordt door een opening in het voorpand gehaald om als chabot te eindigen. Patronen worden beschikbaar gesteld tot on met maat 52 onder vermelding van No. 782. De prijs bedraagt f0.58. Afstekende kleurcombinaties en vogue. Steeds weer zien wij combinaties van duidelijk tegen elkaar afstekende kleuren in de mode komen en wij kunnen het ons begrijpen, want is er iets anders te beden ken, waarmee men beter een japonnetje van verleden jaar kan opfleuren, dan juist een lapje in afstekende kleur? Verder kan men er de winterjaponnen een zomersch aan zien door geven. Wat is moderner dan een zwarte of marineblauwe japon met een ge ruit lijfje in levendige kleuren. Om in het ensemble een afstekende kleur aan te brengen, is echter een shawl om de halsuitsnijding of een gedrapeerde ceintuur reeds voldoende. Op lichte japon netjes nemen wij daarvoor een donkere maar daarom toch sprekende effen tint; zoo heb ik mij bijvoorbeeld er een ge dacht van licht blauwgrijze stof met een donkerblauwe ceintuur. De garnituren stellen ons bovendien in staat om met geringe middelen een groote variatie aan te brengen in het meest opval lende deel van een toiletje en daardoor het feit te verdoezelen, dat wij eigenlijk maar een zeer beperkt aantal japonnetjes hebben. Voor de donkere japonnen, die met een lich te afstekende kleur worden opgefleurd, ligt jdit voor de hand, doch heeft u er wel eens aan gedacht, dat juist de moderne lichte kleuren grijs en het nog nieuwe beige ons evengoed in staat stellen tot een groot aantal kleurencombinaties, maar dan van sprekende donkere kleuren op een lich ten neutralen achtergrond? Bijna elke kleur kan er mee gecombineerd worden, geel uit gezonderd; ook de combinatie van grijs en violet zouden wij willen afraden als niet meer geheel nieuw en bovendien ouwelijk. De mode der tegenstellingen uit zich ook hierin, dat hoed, tasch, handschoenen en schoenen, hoewel onderling in kleur over eenkomend, scherp afsteken hij liet toilet nis geheel. Alleen bij bedrukte stoffen zien wij deze toiletonderdeelcn gaarne in een der kleuren van liet bedrukte weefsel. De beroemde componist Brahms vroeg voor een reis een paspoort aan. daar men ook in die dagen niet zonder paspoort door Duitscliland mocht reizen. ,,Voor- en achternaam?" vroeg de be ambte aan het paspoortenbureau. .Johannes Brahms." ,,U woont?" ,,In Hamburg." „Uw beroep?" „Notenschrijver." „Noten? Noten? U bedoelt zeker no ta's, rekeningen?" „Noten zijn noten," zei Brahms. „Schrijf u maar op wat u het beste lijkt." „In orde," sprak de beambte en overhandigde even later Brahms zijn paspoort, waarop deze las: Brahms, woonachtig te Hamburg, van beroep boekhouder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 2