Iitrikzessche Nieuwsfaode JONG m 0#s TWEEDE BLAD ^BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. bihooranda bl) dl van Vrijdag 5 Mai 1033, No 12461. EERSTE KAMER. Andere waarde der ever schotten. Wanneer de door die Tweedie Kamer tot stand gebrachte wijziging van de Kies wet vóór de jongste verkiezingen ook door den Senaat zou zijn goedgekeurd), dan zou de nieuwe Tweede Kamisr er eenigszins anders uitgezien hebbandan zou b.v. ocrt de r.-k. fractio ave; zetels grooter geweest zijn, de s.-d. fractie één, de heer Westerman zou niet gekozen zijn. De eerste Kamer legdjei dan ook voor de bij amendement in de wet gebrachte wij ziging, waarbij voor de verdeeling van restzetels het stelsel dier groots/te ge middelden is gekozen, begrijpelijkerwijze een levendige belangstelling aan den dag, schrijft de Tel. Evenals aan de over zijde van het Binnenhof "bleken de leden der groote partijen er voorstandiers van, de anderen, op een enkele uitzondering na, tegenstanders. Na verdediging door den minister werd het voorstel «niet 27 tegen 16 stemmen (vóór r.k., s.d.a.p. en de c.-h. veden De Gijselaar en Dia Vos van Steenwijk) aangenomen,. DANSGEVAAR. De wet tot beteugeling van het dans gevaar treedt op 1 Juni a.s. in wer king. Daarin "wordt o. m. bepaald, dat de burgemeesters bevoegd zijn tot het verstrekken van dansvergimningen voor openbare localiteiten, waarvoor een ver gunning of een verlof A is verleend. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Personeel verminderd en salarissen verlaagd. In het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vij'fde hoofdstuk dier Kijksbegrooling voor 1938 worden eenige wijzigingen aangebracht betreffende diep. keuringsdienst van waren. De bezuiniging ■wordt gevonden idoor korting op do sala rissen: inkrimping van personeel van enkele te zwaar bezette diensten: verla ging van het salarispeil. Daartoe wordt de algemeen® maatregel van bestuur tot uitvoering van art. 13 van de wet (voor waarden voor de Rijksbijtdjragen) gewij zigd. ZIERIKZEE. Voor een matig bezette zaal sprak Dinsdagavond in 't „Huis van Nassau", de heer F. SchultZ, Duitsch frontsoldaat in den oprlog van 1914-1918 na ingeleid te zijn door ds. H. J. Bar- nouw, welke in zijn openingswoord er op Wees, dat het levensdoel van den spreker was geworden, de wereld te overtuigen van het onmenschelijke en on- menschwaardige van den oorlog. Dhr. Schultz begon met te herinneren aan de geweldige catastrophe, die de wereld en in 't bizonder Europa van 1914-'18 teisterde en waarvan we heden ten dage de gevolgen nog van onder vinden, al is men hier voor de verschrik kingen van den krijg gespaard gebleven. De oorlogen van thans zijn niet te ver gelijken met de botsingen in vroeger dagen; oorlog bet eekent thans machinale massamloord. Over dien massamoord ver telde de vroegere frontsaldaat in sobere sombere woorden, die, door het feit, dat hier een ooggetuige aan 't woord was, niet nalieten grooten indruk te maken bij de met spanning luisterende aanwezi gen. Verschrikkelijk zijn de gevolgen van den oorlog. Daarom dient men zijn beste krachten te geven den oorlog te voor komen. Rechtvaardige oorlogen bestaan niet, de oorlog is vloekwaardig! Ver twijfeling brengt ons niet verder. Wie nog een vonk van menschelijkheid bezit, gegrepen is door de kracht van de chris tenheid, idle moet medehelpen den oorlog te voorkomen. Het parool dient te zijn: Vereenigt U tegen de onmensehelijkheid van den oorlog, strijdt voor een nieuwe menschheid en voor den vrede ondier de volkeren Na de pauze kregen de toeschouwers eigen gemaakte foto's van dhr. Schulz op 't witte doek, pver de verschrikkin gen van den krijg aan 't Westelijk front, waarvan wel iets nieuws te leeren viel, n.l. de afschuw, die weer werd opge wekt bij het zien van de gruwelen van den oorlog, die van |de tnenschen beesten maakt. De plaatjes maakten diepen in druk. Ds. Barnouw dankte dhr. Schulz voor zijn causerie, waaruit men kon leeren hoe "wijl als mensehen tegenover den oor log moeten staan. Naar ions werd medegedeeld hoopt ds heer Schulz ook in andere gemeenten van ons eiland zijn propaganda tegen den oorlog te houden. Gaarne vestigen wij1 die aandacht op de Rundveekeuring, welke ge houden wordt op Maandag 8 Mei, voor middags 10 uur 30, op een terrein aan den Platteweg, welwillend door dien heer W. ten Haaf Hz. ter beschikking gesteld. Alle soorten Rundvee, ook Jongvee, kun nen worden ingezonden; voor de ver schillende rubrieken zijn gelden beschik baar. Tot ruime inzending wordt aan gemoedigd, vooral met het oog op de omstandigheid, idat het vee op deskun-. dige wijze wordt besproken en iedere veenouder daarvoor in de gelegenheid is, over de hoedanigheid van zijn vee, nader te worden ingelicht. ALLE LEDEMATEN VERSTIJFD. Door verivaarhosde rheumatiek. De kleine dagelijksche closis brengt redding. De ervaring van dezen man bewijst wieer eens, hoe belangrijk het is omi met Kruschen door te zetten, wanneer het tegen rheumatiek gaat. Hij schrijft: „Ik was imieer dan 7 jaar buitenslands, toen ik terugkwam! kreeg ik last van rheu- matiiek, vooral in voeten en armen. Drie jaar geleden werd mijn rheumatiek veel erger en ik imioest tenslotte in het ziekenhuis worden opgenomen, niet meer in staat anmten of 'beenen te bewegen^ Na twee maanden verliet ik het zieken huis, toien ik wat beter was. Men haii mij geraden Kruschen Salts te nemen en idat heb ik ook geregeld gebruikt. En sindsdien, ben ik langzamerhand mijn rheumatiek kwijt geraakt, terwijl ik nu geheel van die verschrikkelijke pij!n(en bevrijd ben. Voor niets ter wereld zou ik mijn Kruschen willen missen." M. B. Geen middel kan blijv-ende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende werkingen verricht. Dezje zijn: a. neutraliseering van het kwaad aardig urinezuur, dat ide pijn veroor zaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit liet lichaam; c. voorkoming van ver dere ophooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kru schen nu verrichten alle jdrie genoem|die functies. Twee der ingrediënten in Kru schen vormen het meest werkzame op- lossingsmiddlel van urinezuur, idat de me dische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschien hebben ©e,n aansporemdeje invloed op de afvoeparganen en helpen zoodoende lom het opgeloste .urinezuur langs 'den natuurlijken weg te verwijlde" ren. W|eer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewam|djen zouid|efn gisten, en .maken daardoor onmogelijk dat er weer .een teveel aan kwaadaaijdig urinezuur kan ontstaan- Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering (dpor ,;de kleine, idagelijkscbe dosis." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) SCHERPENISSE. De landbouwerskïidcht A. B., die ©enigen tijd geleden van boven uit een schuur viel en zich dermate ver wondde, (d!at [geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, is dezer dagjefn plot seling overleden. Aan het alhier op Pinkster-Maandag te houden festival zullen een tiental muziekcorpsen deel nemen. De heer M. D. Geuze, welke thans telefonisch doorverbonden is, heeft zich bereid vei k aard om na sluitingsuur van het telefoonkantoor alhier zijn telefoon ter beschikking van het publiek te stel len. Hij is gemachtigd om voor elk ge sprek boven de gewone onkosten ten bij drage van 10 cent te vragen. ST.-ANNALAND. Vrijdagavond hield de land- en tuinbouwveioeniging „Veiling St.-Annaland en Omstreken* haar algemeene jaarvergadering. Aanwe zig waren 37 van de 61 leden. De voorz., dhr. J. F. Brooymans, wees in zijn ope ningswoord op de meer dan slechte uit komsten van het land- en tuinbouwbedrijf in het afgieloopen jaar. Als voornaamste oorzaken daarvan noemde hij de belem meringen in den uitvoer en de over productie. Over de werking van de ver- eeniging kan men sneer dan tevreden zijn. Nergens werden prijzen gemaakt die grooter waren dan de op deze veiling betaalde. Wij overtroffen zelfs dikwijls de andere veilingen. Wel teekeniepd noem de hij het, dat dadelijk na het ophouden met veilen de groote daling in de prijzen intrad. De rekening van den administrateur sloot in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 61429,11 en de balans op f 4400,10. Op de kisten werd afgeschreven een be drag van f 1976,52, zoodat de 19353 op geslagen kisten nog slechts te boek staan voor f4227,16, terwijl ze hebben gekost f 8689,83. Op de reserve is gebracht f140, zijnde f 40 als contributie van 16 nieuwe leden en f 100 van het voordeelig. saldo. Al het opslagmateriaal staat nog slechts te boek voor f 1 pn ook het andere materiaal. Op de reserve staat nu een bedrag van f755. Uit het verslag van den admini strateur blijkt, dat in het afgeloopen sei zoen over de veiling zijn geleverd 2080220 k.g. aardappelen voor een waarde van f 50020,59 tegen 1628737 k.g. in het vorige jaar (dit alleen door ide groep Sint Anna- land). Door 'de groep Seherpenisse 310527 k.g. voor een waarde van f7171,56. In totaal dus 2390747 k.g. voor een waarde van f57192,15. Gekocht werd door 18 handelaars en 11 bij de groep Seherpe nisse. Ontvangen werd f30228 aan statie geld voor 75570 kisten. Er werd 61 maal geveild voor de groep St.-Annaland en 30 maal voor de groep Seherpenisse. De eerste veiling werd gehouden op 17 Juni en de laatste op 10 September. De boog- ste gemaakte prijzen bedroegen f7,10 en 16,10 per 100 kg. en de laagste f 1,25. Uit het verslag van den veilingmeester Wijzen we op enkele wenken voor het goed verloop van de veilingen. Deze wenken zijn: zoo vroeg mogelijk opge ven, de opgaven bindend' doen zijn, de (monsters a 3 kg. minstens een half uur voor de veiling aanbieden, de partij' vol gens monster te leveren en bij de af levering goed te sorteeren. Herbenoemd tot bestuurslid wordt de heer N. Overbeeke. In de plaats van tien heer C. P. Hage, die niet dadelijk her kiesbaar is, wordt benoemd tot lid van de financieel© commissie de heer S. J. Polderman. Het entreegeld voor nieuwe leden \yordt weer vastgesteld op f2,50 en het veilingspercentage weer op 5%, Besloten wordt aan de groep Seherpe nisse weer op dezelfde voor waarden als het vorige jaar vergunning te ver- leenen om hier te veilen. Het bestuur wordt weer machtiging gegeven tot eventueele aankoopen boven f 5000. MIJNHARDT's Zenuw-Tabl'tt-n 7S«' Laxeer-Tabietten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth en Drogisten. THOLEN. Ofschoon het scheen, dat deze Oranjedag somber en triest zou worden, kwam, na het luiden der klokken, als in zet, toen het Oranje-Comité zich had op gesteld op de balustrade van 't stadhuis en „Concordia" koraalmuzlek liet hooren, de liefelijke Oranjezon de groote men- sChenmassa, die voor het stadhuis stond opgesteld, belichten. Onder stille aandacht en met instemming werd geluis'.erd, na dat eerst het „Wilhelmus" was gespeeld; naar de verschillende koralen, die op, meesterlijke wijze werden ten gehoon© gebracht. De voorzitter van het Comité was wel de tolk der aanwezigen, toen hij „Concordia" dank bracht voor de schoon© muziek, die zoo geheel overeen kwam tmiet den geest der bevolking. Spr. riep allen toe zich te scharen achter het Comité, opdat deze Oranjedag miag wor den gevierd door Tholens rustige bevol king, als waardige nazaten der voorvade ren en als een volk, dat zich schaart rondom iden troon der Oranjes, welke de Schuts zijn van ons Vaderland en welks voorvader een vast verbond had gemaakt met den Potentaat der Poten taten, wat wij' zoo heerlijk verklankt vin den in de woorden: „Mijn schild ende mijn betrouwen, zijt Gij o God zijn Heer". Door het Comité werd hierna het vol gende telegram verzonden: „Aan H.M. de Koningin, De burgerij van Tholen betuigt hierbij hare onwankelbare trouw aan Uw Door luchtig Huis. (w.g.) Dr. Veltenaar, voorz.; H. J. Bal, secr.". Om 10 30 waren de schoolkinderen op het Marktterrein bijeen, waar in tegen woordigheid van het geheel© Comité en honderden menschen, onder leiding van den heer Van Elsacker, eenige bekendje Vaderlandsehe liederen werden gezon gen. Dr. Veltenaar dankte den heer Van Elsacker voor zijn eminente leiding, waar- HET SPOOK IN HET BOSCH. De vrachtrijder, die bang was voor niemand. Klaas en Piet waren samen van plan een grapje uit te halen met Frederiks, den vrachtrijder. Deze had altijd erg veel praats en zeide, dat hij nooit bang was, Zelfs niet als hij een spook zag in het donkere bosch, waardoor hij 's avonds uit de stad terug reed naar huis. De beide jongens hadden in hun tuin een grooten pompoen en mochten deze van hun moeder plukken. Ze begonnen met hem uit te hollen en gaatjes uit te snijden op de plaats van oogen, neus en mond, terwijl zij binnen in den pompoen een kaars plaatsten. Toen hun kunststuk gereed was, zijn de jongens 's avonds naar het bosch ge gaan en hebben den pompoen aan een boom opgehangen, die aan den kant van den rijweg stond. Zijzelf hadden zich, nadat zij de kaars aangestoken hebben, waarvan het licht door de aangebrachte openingen in het donker duidelijk te zien was, in het struikgewas verstopt. Op eenigen afstand geleek het, alsof ir een groot verlicht hoofd aan den boom hing. Na eenig wachten hooren de jongens in de verte het aanrollen van een wagen en zij begrepen, dat het Frederiks moest zijn. Het geluid kwam nader en nader en de jongens moesten de hand voor den mond houden om hun lachen te tempe ren, want andere zou de geheele grap bedorven zijn. De voerman kwam dichter en dichter bij en het knallen van de zweep was duidelijk te hooren. Nu was het oogen- blik gekomen, dat Klaas zich naar den rijweg zou begeven met den uitroep: „Een spook! een spook!" Voerman Frederiks keek eens om zich heen, maar had den verlichten pompoen nog niet gezien en begreep niet, wat Klaas met het spook bedoelde. Deze bleef echter maar steeds roepen: „Een spook! Een spook!" totdat Frederiks het verlichte gezicht eindelijk in de gaten kreeg, van zijn kar klom en hard weg liep, luidkeels schreeuwende: „Help! Help!" met het gevolg, dat hij languit op den grond viel en niet durfde op staan. Ook Piet kwam nu uit zijn schuilplaats te voorschijn en beide jongens liepen naar den langen Frederiks toe „Wel, Frederiks, wat is er aan de hand?" vroeg Piet. .O. Piet, ik heb een spook gezien, ik heb het nooit kunnen denken, dat mij zooiets zou overkomen! Kijk maar, ginds in den boom. O. help help! een spook!" Toen de jongens den grooten man daar zoo hulpeloos en angstig hoorden roepen, konden zij hun lachen niet meer inhouden en zeiden tegen hem: „Nu, Frederiks, wij dachten, dat jij nooit bang was; je hebt altijd gezegd: ik ben nu iemand, die bang is voor niemand, en waar blijf je nu met je praats? Wat jij voor een spook aangezien hebt, was niets anders dan een pompoen met een bran dende kaars er in!" Beschaamd stond Frederiks op, hij had een lesje gehad, dat hij niet licht vergeten zou en zonder verder veel te zeggen, stond hij op en maakte zich gereed om huiswaarts te rijden. HOE MANUEL VISSCHEN VING MET BLOEMEN. Pedro was een kleine jongen, toen hij met zijn ouders naar Mexico trok en heette vroeger heel eenvoudig „Peter". In dat verre land was alles natuurlijk- heel anders, dan in Holland en als hij uitging werd hij altijd vergezeld door Manuel, een kleine inlandsche bediende, die hem tevens allerlei kunstjes leerde. Het aardigst vond hij het om met Ma nuel te gaan visschen, temeer, daar deze hierin heel handig was. Hij nam heele- maal geen hengels of ander vischgerei mede. doch slechts een kluwentje dun koord en een doosje spelden en een hengselmandje met deksel. Langs den stroom, waar zij gingen visschen, groeide een overvloed van hel- roode bloemen en deze werden door Manuel als „aas" gebruikt. Eerst sneed hij een paar rechte stok ken, die als hengels voor Pedro en Ma nuel dienst moesten doen en bond hier aan een stuk koord, dat ongeveer één meter lang was; aan het einde maakte hij een knoopje en stak hier een speld door, die hij omboog tot een haakje. Dit laatste nu diende om het „aas" aan te bevestigen in den vorm van een helroode bloem. In deze tropische stroomen. zijn ont zettend veel visschen te vinden, die heel erg dankbaar zijn, als zij eens een extra hapje kunnen bemachtigen en in minder dan geen tijd weet de handige kleine in lander dan ook met zijn zeer bijzonder „aas" een heel mandje visch te vangen, wat hij dan vol trotsch bij Pedro's moe der brengt. GEVULDE DADELS 7<N TRUFFELS. Snoeperijen, die niei&jes "el" kunnen maken. Het is niet zoo heel moeilijk om zeil lekkernijtjes te maken. Hier volgen eenige makkelijke recepten. Eerst maken we gevulde dadels. We hebben noodig: 1 half pond droge dadels, 1 half ons amandelen, 1 half ons poedersuiker. 1 eiwit. We beginnen voorzichtig de pitten uit de dadels te nemen door een snede in de lengte te geven en buigen ze daarna een weinig open. Je leent moeders amandelmolentje en maalt hierdoor de amandelen, waar van je eerst het bruine schilletje hebt af genomen. Dit gaat heel gemakkelijk, in dien je ze eerst een minuut of vijf in kokend water hebt gelegd. Heb je de amandelen gemalen, dan herhaal je dit nogmaals, doch nu met de suiker er bij, het mengsel, dat je nu gekregen hebt, vermeng je goed met eiwit en maak er daarna kleine rolletjes van, die je in de gemaakte openingen der dadels legt; daarna moet alles tot den volgenden dag worden weggezet om te drogen. Truffels, 1 ons hazelnoten worden in den oven geroosterd en gemalen of heel fijn ge hakt Van 1 ons, dat is een gewoon thee kopje vol suiker, kook je met een klein beetje water een stroopje, dat zoo dik moet zijn, dat een paar druppels in koud water een zacht balletje vormen; nu roer je de noten er door, laat het afkoelen en vormt er ongelijke balletjes van, die als ze koud zijn door poederchocolade gerold moeten worden. Deze truffels moeten een dag drogen voor je hen kunt presenteeren. HET GAT IN DEN ZAKDOEK, Dit is een goochelkunstje, waarmee je op een verjaar-avondje veel succes ku.it beleven, 'e vraagt aan een van de gas ten een zakdoek ter leen. die je voor dit goochelkunstje noodig hebt. De gast zal weinig verheugd zijn, als hij bemerkt, dat de toove.iaar plotseling met een schaar er een stuk uit knipt en om deze vernie tiging beter te laten zien den zakdoek op zijn mouw uit:., .eidt. Maar even snel als de zakdoek stuk geknipt was, is deze weer heel. Eén keer met de hand over het gat gestreken en de schade is her steld. .1 Een wit lapje en een rond stukje goed in de kleur van het pak, dat je draagt, is alles wat je noodig hebt om de goochel toer te doen slagen. Het witte lapje en het stukje goed :'n de kleur van het pak verbergt men in de linkerhand. Het witte lapje haalt men te voorschijn als men den zakdoek in de hand heeft; de zak doek frommelt men in de vuist en laat het kleine lapje er uit steken. Van het laatste knip men nu een stuk af. Daarna spreidt men den zakdoek op de mouw uit en legt er ongezien het ronde stukje in de kleur van het pak op, dat nader hand, als men den zakdoek „herstelt", weer even ongemerkt moet worden weg genomen. Een goocheltoer, waarmee je veel succes kunt beleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 5