RADIO-PROGRAMMA. VRIJDAG 26 APRIL. HILVERSUM (296 M): 4.60 Na school- tijd. 5.30 Orgelspel. 6 Gramofoon. 6.15 Concert. 6-40 Cyclus over Rusland. 7 Con cert 8 V.P.R.O. Propaganda-avond Leeu warden. 10.05 Nieuws. 10.15 Lezing. 11 V.A.R.A. Concert. 11.30 Gramofoon. HUIZEN (1876 M.): 5 Lezingen. 8 Ge deelten uit de Cantate No. 140 van Bach. 9.05 Declamatie. 9.35 Concert. 10.20 Nieuws. 10.30 Gromofoonmuziek. landsche veeteelt kan worden geacht. Afzet lupinen. Met instemming werd vernomen dat de gemeentebesturen van Haamstede, Burgh en Renesse ad- haesie hebben betuigd aan het adres dat idoor de Z.L.M. inzake steun aan de lu- pinenteelt aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid -werd' verbonden. Uitvioercontrole uien. In ver band met de onwelwillende houding door het U.C.B. aangenomen inzake de wien- schen van de landboiuwers-uientelers, ten aanzien van de uitvoering der uiencon- tröle, -werd besloten tot het K.N.L.1C. ©en schrijven te richten, waarin zal wor den gevraagd den Minister te verzoeken die uiencontroóle op te dragen aan een zelfstandig lichaam, waarin met de be langen der landbouwers-uientelers vol doende rekening wordt gehouden. Commissie Aimibachtstarievön Door de Commissie Am'bachtstarieven werd in een gehouden vergadering een aantal conclusies opgesteld over de te. volgen richtlijnen om te komien tot een verlaging der ambachtstarieven, daar deze in ver houding tot de gedaalde kosten van le vensonderhoud en de aanschaffingsprijs der materialen in het algemeen te hoog worden geacht. Besloten werd deze conclusies aan de Kringbesturen toe te zenden. Ministerie van Landbouw. In verband met het voorstel van een der ccmfiessioneele landbouworganisatie om over te gaan tot instelling van een af zonderlijk ministerie van landbouw, werd besloten het K.N..LC. krachtig bij hare pogingen te steunen om dit te voorkomen, daar het onder die huidige omstandig heden beter werd geacht geen afzon derlijk ministerie in te stellen, doch er op aan te dringen een deskundige Direc teur-Generaal te benoemen. Merrie keuringen. De merriepre- miekeuringen wiorden vastgesteld op 12 tot 17 Juni met als sluitingsdatum' voor aangifte 15 Mei a.s. K KRK )M B IfittJ Ned. Herv. Kerk. "Beroepen te Nieuwerkerk, dhr. E. Post- ma, cand. te Heerlen. Gerei. Kerk. Ds. Z. Hoek te Zonnemiaire heeft tegen 1 Juni a.s. emeritaat aangevraagd. VROUWENZORGEN. Slechte teint iheumdtiek te dik altijd rrpe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd "die noodig zou zijn geweest, om/ voor ld(it alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel, en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen begon te nemen, is mijn gezondheid hard vooruitgegaan. Mijn teint, die er onfriseh uitzag, is nu helder en gezomld gewor den. Mijn rheumatiek is bijna verdlwenen. Twlee maanden geleden was mijn gewicht 133 pond len gisteren woog ik op dezelf de Weegschaal 128 pond- Deze gewichts vermindering heeft me w|o(n|derlijk veel goed gedaan, Wiant ik voel mie niet half zoo moe meer tegenwoordig <en ik kan beter Iwerken Idan ik in maanden deed. Daaroimi zou ik Kruschen nooit meer Wil len missen". Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover Ide imlenscheji klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal W(oir- 'den teruggebracht tot één grond-oorzaak traagheid ider inwendige (Organen. Er is één-zekere, veilige iweg ,om Uw or ganen regelmatig ,aan 't 'werk te houden ide „kleine (dagelijksche dosis" Kru schen Salts. Kruschen is een wetenschap pelijke combinatie van zes minerale zou ten, Idie Uwi afv.oerorganen aansporen tot 'betere iwierking en aldus alle afvalstof fen /wegruimen, die Uw organisme ver stoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverenden en ver sterkenden invloed up den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam1 doorstroomt met tintelenden levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) LAATSTE BEBICETEN. Z1ERIKZEE. In de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders werd tot lid van den Raad van Beheer herkozen de heer J. Boumian te Nieuw'erkerk en in d© vacature A. v. d. Wedije gekozen Ide heer A. C. v. id. Have, burgemeester van Oiosterland, (die deze benoiCming heeft aanvaard. VEffiSClSELLBM®® RMRTTfitHi TuiRL. AANGEREDEN. Woensdagmiddag werd dl9 45-jarige P. Dirven uit Etten, toen hij zich met zijn melkwagen bespannen met een paahd, op den Rijksweg Breda—Etten bevond, door een uit de richting Breda komende personenauto aangereden. Met ©en zware schedelbasisfractuur werd de man opgenomen en naar het gasthuis te Etten vervoerd, waar hij kort na aan komst overleed. De man laat een vrouw en 6 nog jeugdige 'kinderen achter. TELRtBAlOIM. BOERDER1JBRANDEN. Dondjerdagnacht brandde vermoedelijk door kortsluiting de kapitale boerderij van dhr. Kunst te De Krimi (O.), tot den grond toe af. Bern slapend kind «on met levensgevaar Worden gered. Het heeft slechts lichte verwondingen bekomen. De inboedel ging geheel verloren. Het vee is grootendleels gered. Donder dagavond is te Eist (G.) door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de hofstede van den heer A. W. Peters, die tevens eigenaar van deze hofstede is. De brandweer ..was spoedig ter plaatse, doch kon door gebrek aan Water niets uitrichten. De hofstede niet iinboedel benevens eenige vrachtwagens, is tot den grond toe afgebrand. Verze kering dekt de schade. ARME KLEINE. Bij het spelen viel het 3-jarig, toontje van den landbouwer Bel- lings te Schijndel (N.-B.) met de slaap tegen den ijzeren band van een karrewijel. Het knaapje was onmiddellijk dood. ENGELAND EN RUSLAND. De Engel- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon heeft, in een schriftelijk antwoord, op de in het Lagerhuis ge stelde vraag, medegedeeld, dat het in voerverbod voor Russische goederen Zal worden opgeheven 'Zooidra de beide tot gevangenisstraf veroordeelde Vickersinge- nieurs, Thorton en Mac Donald, naar En geland terug koeren. Voorwaarde is na tuurlijk 'dat die Russische tegenmaatrege len eveneens worden teruggenomen. AMERIKAANSCHE ONTWAPENINGS- IDEËEN. Naar verluidt heeft President Roosevelt, 'zonder ide Atnerikaansche fe- geering aan een concreet ontwapenings voorstel té Willen binden, die volgende richtlijnen voor de algiemeene houding der V.S. 'de, ontwapeningsbesprekingen op gesteld: le. de groote mogendheden stfeim- men er in toe, onder toezicht van een internationale controlecommissie, geleide lijk te ontwapenen; 2e. op de wij'Ze van het verdrag van Locarno Zullen zöne- gewijze non-agressie verdragen worden gesloten, ook in Zuid Amerika en in het Verre Oosten; 3e. in geval van oorlog zullen de aangevallen naties als zoodanig worden erkend; 4e. dé V.S. behouden Zich hun vrijheid van handelen voor om te bepalen of Zij Zich bij strafmaatregelen in den vorm van een of andere actie Zullen aansluiten; 5e. het Kellogpact dient door een consultatief pact ite worden uitgebreid. AMNESTIE IN RUSLAND. Naar ver luidt zou de Sovjet-regeering voorne mens zijn op 1 Mei a.s. een amnesty af té kondigen voor politieke misdadi gers, Waaronder ook ide verleden week wegens spionnage en sabotage veroor deelde Engelsche ingenieurs Thorton en MacDonald zouden vallen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Copie wordt niet teruggezonden M. de Het heeft ondergeteekend© ten zeerste gespeten, dat men bij de Zierikzeesch© Oranjevereeniging gemeend heeft voor haar programma dingen te frioeten aan schaffen, die men hier evengoed kan krijgen dan elders. Heeft men er over nagedacht wanneer de ingezetenen dit voorbeeld gingen vol gen, dan de Oranjevereeniging zou blijven en de neringdoenden in 't algemeen? Dit voorbeeld dient niet nagevolgd. Hoogachtend, R. SPORRE. (Van ingezonden stukken, geplaatst of ongeplaatst, wordt de ikopij niet teruggegeven. Op anoniem of zonder duidelijk geschreven handteekening toegezonden stukken wordt geen acht geslagen. De Redactie behoudt zich het recht voor, ingezonden stukken te verkorten, of te veranderen op een wijze, die naar haar meening ze geschikt maakt voor opneming, zonder dat de bedoeling gewijzigd wordt). Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 19, Hennie Geertruida, id. van H. v. Geesbergen en J. E. Glerulm); 24, Leendert Johan, z. van J. Kosters en J. J. van Beek; 24, Adriaan Jan, z. van A. v. Schouwen en L. C. Fondse; 26, Geertruida Cornelia, ld. van J. Leijdek- kers en L. P. den Haan. Overleden: 23, Hendrik Anthony Geluk, 71 jaar. Levenloios aangegeven: 25, Een kinid van J. bij ide Vaate en J. den B,oer. ZEKMMNftmo ZIERIKZEE, 25 April. Uitgeklaard: Mo torschip „Flying Sectarian", kapt. Boes* nriet zaaioesters naar Thybaron. 23 April. Ingeklaard: Motorschip „Flying Scotsman",' kapitein Wj. Koers, ledig gekomen van Dagehem. SPORT. VOETBAL. Thoolsche competitie: ST.-ANNALAND. D.O.S. I_D.E.V.O. II: 35. V riendschappelijk H.D.S. I en IL_D.(XS. I: 2-1. POSTDUIVENVER. „PRINS HENDRIK" Vlucht Vilvoorde (België). Afstand 78 K.M. Eerst aankotrriende duif 9 u. 61 tri. 0 sec.; laatst aankomende duif 10 u. 14 urn. 7 sec. l en 2 J. Schot; 3 en 4 H. Padimjos; 5 en 11 M. J. v. d. Wiele; 6 J. Niemansverdriet; 7 en 13 Joh. Dalebout; 8 P. Peute; 9 L. Leijdekker; 10 Joh. Beuzenberg; 12 Joh. Stoutjesdijk; 14 Jan Dalebout Wz. MARKTBERICHTE*. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM. Marktaverzicht der vorige week, inge zonden 'door de fa. Jac. Knoop, Make laars in aardappelen, Nassaukade 158, telef. 81431, Amsterdam. De landbouwers zijn weder begonnen de imlarkl te overvoeren dqor aan een adres 3 a 4 schepen aardappelen te zenden, 'wanneer dan zoo'n adres ein delijk zegt „Ik heb te veel" zenden ze naar een andere koopman om die voor hen te laten verkoopen en beconcurree- ren op deze wijze zich zelf. Deze Wéék kwam de prijs der bonten op 65 ct. per k.g., wanneer hier alle kosten afgaan, blijft er niet veel meer over, terwijl ide markt zeer flauw is en de waar moeilijk te verknopen. Hoofdzaak is nog steeds bonten en blauwen. Van andere soorten gaat de handel slecht. Eigenh. poters gingen deze week voioir voer weg a 35 ct., grooten a 40 ct. per H.L. Wij blijven adviseeren: „Doet kalm atui, overvoer ide markt niet met com missie-zendingen, want gij krijgt op die ïn|anier bijna niets thuis". 24 April werden de volgende prijzen gemaakt per 70 k.g.: Zeeuwsche bonten f0.65—1.60; id. blauwen f0.65—1.60; id!, eigenh. f 0.40—0.60id. Bevelanders f 0.50 —0.75; id. bi. en bonte poters f0.50— 0.60; winter-Malta f4—5; per 100 k.g. CoJpersttere Veiling Zlerlknee. Veiling van 27 April. 1 GROOTE VEILING. Kipeieren f 1.60kleine fl.30. KLEINE VEILING. Eendeneieren fl.30—1.70; ganzeneieren ganzeneieren f5.40—6.50; kalkoeneieren f5.90; boter f 0.70—0.76. BOTERPPRIJS COMMISSIE f0.80. WEERBERICHT Hoogste baröméterst. 773.4 te Akureyri. Laagste 749.7 te Stornoway Verwacht tot den avond van 29 April: Zwakke tot matige, zuidelijke tot weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op ©enige regen, waarschijnlijk iets kouder. Apotheken. Zondag 30 April is, (na 2 uur des nam., de apotheek_de Looze geopend. DE GROOTE SCHOONMAAK. ALLES AAN KANT ALS DE MAN THÜ1SKOMTI Nog eenige practische wenken. De groote schoonmaak beteekent wellicht voor den heer des huizes een algeheele omwenteling in den gewonen gang van het huishouden, zeep-, spiritus- en boenwas-luchtjes en een dikwijls prik kelbare huisvrouw. Is dit eigenlijk wel noodig? Heeft de man geen recht om na een vaak vermoeiende dagtaak, waarbij geest of lichaam den geheelen mensch vragen, in een rustig en ordelijk gezin 'e komen? Met een weinig overleg is dit zeer goed moge lijk en wanneer de man thuiskomt, moet alles aan kant zijn en mag slecht- de frissche lucht getuigenis afleggen van het verrichte werk. Van groot belang is, dat de huisvrouw met overleg te werk gaat Vóór alles moet zij voor een doelmatige arbeidsverdeling zorgen en moet alle noodige werkmateriaal aanwezig zijn en in goeden staat verkeeren, zoodat men niet onver wachts verlegen is om spiritus, ammoniak, zeep of wat dan ook. Gordijnen vorden veelal aan huis gewasschen en gespannen, hoewel er in vele steden tegen woordig gelegenheid is het spannen buitenshuis te laten doen. Vóór men de gordijnen in het water zet, moe ten ze voorzichtig uitgeklopt en geborsteld wor den, zoodat het stof verwijderd is; zeer fijne weef sels worden opgevouwen, als ook oude gordijnen, hier en daar met een paar steken vastgehecht en in het handwarme, doch niet heete sop gelegd en voc chtig opgedrukt, waarna nogmaals een of twee nieuwe sopjes worden gegeven en na spoelen in lauw water volgt; geen wringen, doch uitdrukken. Zijn er gaatjes in tulle gordijnen, dan worden deze na het spannen gerepareerd door een stukje van dezelfde tulle in stijfselwater te drenken en dit op den verkeerden kant op het gaatje te leg gen en daarna te strijken. Roestvlekken door ringen behoeft men niet in de gordijnen te krijgen. In de eerste plaats kan men de gordijnringen vóór het wasschen aftor nen en met een draadje deplooien aangeven. Een andere methode, die zeer practisch is, is om de plooien op de vereischte breedte in de gor dijnen te hechten en dan een héél smal doorrijg- bandje mede te naaien, waarmede de ringen vast- gestrikt worden. Men heeft dan bij het wasschen eenvoudig even de handjes los te makem Vóór het ophangen der schoone gordijnen moe ten de houten stokken of koperen roeden met een doek met boenwas worden ingewreven; de ringeD glijden dan veel beter bij het dichtschuiven. Kleeden worden zoo noodig geklopt, indien men ten minste niet de beschikking heeft over een stof zuiger, daarna afgewreven met een doek, die ge drenkt is in aardappelwater, dat men hiertoe eenige dagen heeft bewaard. Ook kan men ze met vochtig zaagsel schuieren. Men haalt hier door de kleuren op en verwijdert de vlekken. Heeft men vaste kleeden opgenomen om die eens grondig te reinigen, dan vergete men niet een laagje courantenpapier onder het tapijt te leggen, dit om de mottenplaag zooveel mogelijk tegen te gaan. 315 HANSOP VOOR JONGENS van 28 jaar, 736 Deze hansop is zeer ge makkelijk zelf te maken van gestreept zephir of katoen flanel. De sluiting midden vóór is met knoo- pen en knoopsgaten en niet meer zooals wij dit vroeger deden met bran- debours, hetgeen in de eerste plaats meer werk geeft met opnaaien, doch ook met strijken. Het broekje wordt van boven met een zoom af gewerkt, waardoor een speciale pyamaband wordt geschoven, die midden achter wordt vastgehecht. Patronen kan men aan vragen met opgave van leeftijd onder no. 736. De prijs bedraagt 0.58. -35— wanneer men: ze met warme melk aanmeng.'. Koude melk maakt ze zwaar en kleverig. Bloempotten mogen in geen geval geglazuurd zijn, daar de wortejs door de niet poreuze glazuur te weinig lucht krijgen. Resten van kaarsen of waxinelichtjes kan men als vuurmakers gebruiken door ze eenvoudig in papier te wikkelen. Ook kan men ze smelten en er de kachelhoutjes in drenken. VOORJAARSMANTEL voor Meisjes van 1014 jaar. 704 Dit eenvoudige model is zeer practisch om door schoolgaande meisjes gedragen te worden. De mooie soepele, zuiver wollen stof. die onder den naam van kameel haar in den handel is, geeft meer een ge kleed geheel, daar zij in hoofdzaak in pastel tinten verkrijgbaar is en een breedte heeft van 1.40 M., tërwijl voor alle dag donkere stoffen practischer zijn. De mantel is recht, naar onderen toe iets klokkend, terwijl een flinke overslag er voor zorgt, dat de jurk^ bij het loopen niet iè voor schijn komt. -I'* De rechte mouwen hebben uitstaande kap pen met een garnee ring van twee knoo- pen, terwijl de man chet een dubbele rij knoopen heeft. Om het middel wordt een smalle ceintuur ge dragen met galalith gesp. Patronen kan men aanvragen onder No. 704 met vermelding van den juisten leeftijd, De kosten bedragen 0.58. WENKEN VOOR DE HUIS VROUW. Hoe kan men gekookte eieren van versche on derscheiden? Mei draait het desbetreffende ei snel op het tafelblad in het rond. Terwijl een rauw ei erg moeilijk draait, suist een gekookt ei blik semsnel in de rondte. Aardappelpurée wordt luchtig en vlokkerig, HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maker, kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van 0.58 in postzegels voor japon nen en ƒ0.30 voor breipatronen worden aange vraagd bij de moderedactrice van dit blad, Mu- zenstraat 5b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t n.v. den knippatroneridfenst te 's-Gravenhage. De maat en het nunimer van hét patroon met uw volledig adres vooral duidelijk yermeldenl GEKLEEDE MIDDAGJAPON VOOR DAMES. 745 Tot de zeer nieuwe stoffen blijven wij de ver schillende crêpe weefsels ingschikken, o.a. wol met zijde blijft in trek. De meer gezette vrouw kan dit model het best van een effen donkere stof maken, b.v. zwart met ivoorkleurige of witte garneering, ook bruin met beige, groen of blauw met heel zacht rose of zalm komen in aanmer king, terwijl de slankere figuren gewerkte crêpe de chine of een klein ruitje eveneens goed kleeden. met effen garneering. Het lijfje heeft een punt- hals met vrij breede re vers, terwijl de sluiting links in het puntig over slaande voorpand is. Twee knoopen dienen als garneering van de taille en zijn eveneens op de ceintuur aangebracht, terwijl de rok uit twee banen bestaat. De lijn van het voorpand zet zich voort in het uit twee punten bestaande heup stuk, dat op de voorbaan gestikt wordt. De ach terbaan heeft geen garneering. De rok is aangesloten om de heupen en loopt naar onder toe slechts weinig klokkend uit. Patronen kunnen aangevraagd worden in alle maten (ook in maat 52) onder vermelding van no. 745, De prijs bedraagt 0.58. -3*5- DE SCHOOL IN AMERIKA. „HET RIJKSTE VOLK TER WERELD. DAT ELK ZIJNER BURGERS DE BESTE KANSEN BIEDT". Aldus leert men de jeugd. Geen kritiek, welke op dc Amerikaansche cul tuur en het Amerikaansche onderwijs wordt uit geoefend, is zoo scherp als die der Amerikanen zelf. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het stre ven der Amerikanen, om de schooljeugd alles aan te bieden, wat men zich slechts denken kan, de reden is waarom bij de meesten geen grondige algemeene ontwikkeling wordt aangetroffen. Het is als een rijk voorzien buffet, waar men zich een paar hapjes uitzoekt. ~~>e schoolbevolking vertoont eveneens een zeer groote en daardoor wel eens ongunstig uitwer kende verscheidenheid; behalve Europeanen van alle r assen vindt gen f ook «a megeee, en het verschil in nationaliteit heeft verschillen in taal en huiselijke levenswijze ten gevolge, zoo dat er geen innerlijke eenheid is. Ontstellend is ook dat raenschen, die reeds voor het tweede ge slacht in de Vereenigde Staten zijn, nog steeds hunkeren naar het oude vaderland en daardoor vreemd blijven staan tegenover het nieuwe. De onderwijzers staan dus geheel alleen bij hét be reiken van hun eerste doel: de vorming van Amerikaansche burgers. Toch slagen zij daarin nog vrij goed. Men leert de kinderen, trotsch te zijn op het feit, dat zij behooren tot het rijkste volk ter wereld, dat elk zijner burgers de beste kansen biedt. Ook de vereering van de vlag speelt een zeer groote rol. Inderdaad staat hier de kans, om zich een eigen stukje grond te verwerven, praktisch voor iedereen open, aangezien het grondgebied der Vereenigde Staten een buitenge wone uitgestrektheid heeft, terwijl de kans voo ieder kind uit onverschillig welken kring, o het ver te brengen grooter is dan waar ook. Na de achtjarige lagere school volgt de „hi school", verdeeld in een junior high school een senior high school. Om de colleges aa universiteit te volgen, behoeft men geen bep; examens te hebben afgelegd. Het huiselijk leven der kinderen is bete- men het zich in Europa voorstelt; hetzel gezegd worden van de degelijkheid der kaansche vrouw. -3*5- SMAKELIJKE HAPJES Sneeuwtoppen. Een billijke toespijs, z.g. sneeuwtoppen, maakt men door 1 kopje rijst met 3 kopjes melk, 1 pakje vanillesuiker en kopje suiker tot een dikke brij te koken, die men daarna in vormpjes of kopjes, die met koud water zijn omgespoeld, doet en koud laat worden. Een dikke saus wordt van melksuiker, choco lade en maizena gemaakt en over den schotel Om de pudding heen gegoten, zoodat de witte toppen uit de bruine chocoladesaus komen. Appelsneeuw. Eenige goudreinetten worden met weinig water en suiker tot moes gekookt, dat daarna gezeefd wordt door een paardeharen zeef en vermengd met het zeer stijf geklopte wit van twee eieren. Het wordt daarna in een glazen schaal met bis cuits opgediend. Vruchten baisers. Hiervoor is noodig: twee zeer stijf geklopte eiwitten, 75 gr. fijne suiker, 1 pakje vanillesuiker en 75 gram gepelde en gemalen amandelen. Een bakblik wordt beboterd en belegd met hoopjes van dit mengsel, die in een lauwen oven langzaam moeten drogen. De onderkant der bai sers wordt met marmelade bestreken, waarna tel kens twee helften tezamen worden gevoegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 2