BLUE BAND P10PAGANDA AY1HD BLUE BAND BETIEKENÏ kwmiht 0! die zenuwhoofdpijn! abonnement: Woensdag 26 April 1933. zierikzeesche courant. 89,s<e J^Rcanc - No. 12457 advertentien Inzending Advertentiën Kosteioozs Koepok-inenting [en her-inenting. Sociëteit Juliana AKKER.CACHETS Prijs pu 8 maanden ƒ1.80, franco P- post ƒ1.80. Voor het bultenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt das Maandags, Woensdags en Vrij dags. TeL No. 31 Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode r Oir, k J. DE LOOZE Ullg.-RadKleir u j KOSTE* van 1—8 regels 60 ets., ven 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór lO ure. Uiterlijk 10 uur op dan dag v. uitgaaf H.H. Adverteerders herinneren wij er nogmaals aan, dat advertentiën over 2 of meer kolommen, voor de nummers van Maandag, Wioensdag of Vrijdag al leen kunnen worden geplaatst in dien deze daags te voren in ons bezit zijn. Ter voorkoming van teleurstelling gelieve men hiermede wel reke ning te houden, idaar advertentiën die eerst op den dag van uitgaaf worden ingezonden tot een volgend nummer moeten blijven liggen. DE DIRECTEUR. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee ma ken bekend, dat zij voornemens zijn 'bij openbare inschrijving fe verpachten, ge durende den tijd van drie jaren, in gaande 'met het jachtseizoen 1933/1934 en al zoo eindigende met het jachtseizoen 1935/1936, het genot van jacht op de navolgende perceelen: a. de Rondeweel, in sectie E no. 89; b. 29 perceelen in den Dijkimterpold&r. De omschrijving van de perceelen en de voorwaarden, waaronder de verpach ting plaats vindt, liggen ter secretarie ter inzage. Inschrijvingsbiljetten in gesloten ontelag worden vóór 4 Mei 1933 ingewacht. Zierikzee, 24 April 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER dier gemeente Zierikzee maakt bekend, dat de ge meentelijke geneeskundige", met de vac cinatie belast, op D>ond er dag 2 7 A,pril a.s., des namiddags van 2—3 uur in het ziekenhuis aan de Manhuis straat, gelegenheid zal geven tot koste- looze koepokinenting en -herinenting. De 'geneeskundige verzoekt met aan drang zorg te dragen, dat de beiidje bovenarmen der in te enten kinderen en volwassenen goed geivasschen zijn. De aandacht wordt er voorts .op geves tigd, dat in verband met de ziektever schijnselen van het centrale zenuwgestel bij kinderen, die kort te voren tegen pokken waren ingeënt, het gebleken is, dat kinderen, die tot dusver werden ge vaccineerd op den leeftijd tusschen 3 en 9 tm'aandien in het algemeen weinig hin der van die bewerking ondervonden, ter wijl de kans op het ontstaan van de encephalitis in de maanden Mei en De cember belangrijk geringer is, dan in andere maanden. Zierikzee, 24 April 1933. De Burgemeester voornoemd!, J. C. A. BANNINK. Uit Stad en Provinoie ZIERIKZEE. In het Volksbladvan Zaterdag komt onder het hoofd „Er in geloopen" het volgende bericht uit Zie rikzee voor: „Voor eenigen tijd stond in .een artikel over de werkverschaffing, PftlKS WiLtEM VAN ORANJE Maandag 24 April heeft onze burge meester, in de Nieuwe Kerk, ter gelegen heid van de herdenking van het feit, dat het 400 jaar was geleden dat Prins Wil lem v. Oranje het levenslicht aanschouw de, een rede gehouden, welke wij vo)Or het thans levende en het nageslacht af drukken. Oranje-vrienden, toen ruim 50 jaren ge leden hier in deze zelfde kerk wend herdacht het ontzet van den Briel libertatis primïtae het krieken der vrij heid en het orgel de plechtigheid had geopend met het indrukwekkende „Hale- lujah" van Handel, toen ving de feest redenaar van dien dag zijne toespraak aan im©t de woorden: „Halelujah/ U God, u loven wij, omdat gij ons kinderen hebt doen zijn van de vaderen van vóór 300 jaren" en ik zeg hem die woorden na, omdat 'daaruit spreekt eene zoo groote liefde voor ons dierbaar plekje grond en het verleden daarvan, dat ik er geen Hetere voor zou kunnen vinden. Wie er houdt van zijn land, van zijn pnojvin- cie, van zijn stad, die moet otoik belang stellen in de geschiedenis van zijn volk'. En wie zouden dat beter kunnen dan wij Zierikzeeënaars, die eiken dag opnieuw de poorten doorwandelen, dezelfde van vver-, vlJT eeuwen geleden, waar des avonds geróepen werd: wachter, wat ïs er van den nacht? Ik weet niet, of het u gegaan is als mij, maar als kleine schooljongen heb ik altijd het liefst geluisterd naar de ver halen uit den 80-jarigen oorlog, den strijd van David tegen Goliath. De jaartalten zijn wellicht verloren gegaan en het zou best te begrijpen wezen, dat men niet precies meer wist, wanneer die lang ZONDAG 30 APRIL Leden met hun introducé's vrijen toegang. Voorziet U t g d i g van kaarten. Aan de zaal worden 'géén kaarten verstrekt. dat de burgemeester onhebbelijk zou zijn opgetreden tegen een iwerklojoze, die „in 'de houding" zou hebben moeten staan, 'wat de burgemeester in de laatste raads zitting ontkende. Uit een ingesteld on derzoek is gebleken, dat de burgemees ter onrechtmatig is beschuldigd. Wij bie den onze verontschuldiging aan en het spijt ons te moeien constateeren, dat wij zelf er in geloopen zijn". - Majoor F. J. Buiterman, de Divisie- Officier van de Zuid-Nederland Divisie van 'het Leger ides Heils zal morgen een niet-officieel bezoek brengen aan Zierikzee, doch dit oombineeren met het leiden van een openbare samenkomst in de Liegerzaal alhier. Naar "wij vernemen hoopt de Majoor evieneens 'de leiding op zich te nemen van een binnenkort te houden groote samenkomst in ide Concertzaal alhier, Waarin zal spreken Mr. P. Dieleman uit Middelburg. De H. Burgerschool Huisvlijtttentoon- stelling, die in de gymnastiekzaal der school (ingang Poststraat) gehouden zal worden, is voor alle belangstellenden ge opend op Zaterdag 29 April, 's midldags van 2.30. to(t 4.30 uur. De toegang is vrij' en iedereen is hartelijk welkom!. Er zullen vele (miooie inzendingen zijn op 'het gebied van 'weefwerk, teekenen, photo's, hout bewerking, enz. Verzuimt niet een be zoek te brengen. Hedenmorgen kwam1 men ons de verblijdende mededealing doen, dat mien op dezen fraaien lentedag onder deze gemeente het geroep van den koekoek had gehoord. D,e Maandagavond gehouden open- schaalcollecte in de Nieuwe en R.-K. Kerk heeft, na aftrek van de noodzakelijk ge maakte kosten, f 102,54 opgebracht, welk bedrag aan 't Crisiscomüté is ter hand gesteld. De Z.O.V." betuigt vopr deze giften dank. Maandagavond j.l. vergaderde ten Stadhuize het Comité van Actie tot behoud van de tram'. De voorzitter, de heer de Broekert, deed medejdeeling van hetgeen sedert de laatste vergadering werd verricht. Requester zijn verzonden aan den Minister van Waterstaat en aan de leden van de Tweede Kamer, een deputatie uit het Comité is bij den Mi- dUrige oorlog eigenlijk is begonnen, maar de verovering van den Briel door de Watergeuzen in 1572, het ontzet van Alkmaar en Leiden, idat alles is in onze harten gegrift om het nimmer meer te kunnen vergeten. En als tde meester ons vertelde van dien [Lochemschen hooiwagen, waarin 'Spaansehe krijgers verscholen waren, 'dan zagen wij in gedachten den zoon van den poortwachter het hood uittrek ken en de gespoorde laarzen te voor schijn komen, alsof wij het zelf beleefd hadiden. De namen van Alva en de Vargas vervulden ons met afschuw, de moord op Iden Prins door Balthasar Gerards, deed ons in heiligen toorn ontsteken en het vierend eel en van dezen moordenaar bleef ons dagen bij. En als we het Wil helmus zongen, dan leefden we weer geheel mee met den Vader des Vader lands, alsof er geen vier eeuwen lagen tusschen het Spaansehe schrikbewind en de 20e eeuw van nu, waarin nog slechts op gezette tijden een Spaansehe schat graver opduikt, omi lichtgeloovige men sdien luchtkasfceelen kasteden in Spanje voor te tooveren. Nadat ik als school jongen het schilder achtige stadje van den Lochemschen hoioi wagen had' verlaten, heb ik in verschil lende deelen van de wereld het Wilhel mus hooren spelen en dan denk ik aan den 31en Augustus van 1912 te Kota- Radja, waar op dien dag Panglima Po- liml en andere Atjehsche sagi-hoofden, officieren, ambtenaren en burgerij hunne opwachting kWaimen maken bij den gou verneur, die in den ouden kraton wioon- dlen. En toen daar de plechtige tonen van het Wilhelmus weerklonken, toen voel den (Wij iets in ons trillen1 van het oude Vaderland, dat zoo ver weg was en toch ook weer zoo dichtbij was in ons hart. Zeggen wat men denkt, is soms de grootste dwaasheid en somls.... de groot ste kunst. ▼▼▼TTT»Tf TffTf TTTfiry Uister op audiëntie geweest, terwijl ver schillende conferenties werden gehouden. Na ampele bespreking werd besloten de vorming van een nieuw kabinet af te wachten alvorens bij den Minister verdere stappen te doen en inmiddels de belangen van de bewoners dezer stre ken te behartigen bij de commissie voor het tramwegvraagstuk, van welke Com missie ide heer Jr. A. H. W>. van der Vegt voorzitter is. Met voldoening werd geconstateerd, dat schier alle gemeenten op Schouwen en Duiveland, alsmede de gemeenten Nieuw-Vosmeer, Steenbergen en St.-Phi- lipsland financieelen steun hebben toe gezegd. Slechts 2 (gemeenten, meendien helt de tramlijn zijn gelegen, meenden het verzoek omi steun te mpstenn afwijzen. SCHARENDhJKE. Een 75-jarige inwoner van ons dorp wondt vermist; men ver- imloedt, dat hem een ongeluk is over- koimlen. NO'ORDWELLE. Zaterdagavond werd alhier in de zaal van den heer ide Jonge, een propaganda-avosnd van den Bond voor Staatspensionneering ge houden. Voor eeii matig bezette zaal leid de ide voorzitter, de heer J. Clement, d)e!n spreker, den heer de Bruine, in. Spreker schetste imet een paar goed gekozen voor beelden, hoe de toestand van tie ouden van dagen 20 jaar geleden in een groote stad als den Haag was en dat oud èn armi in deze tijd nog zoo is. Spr. vroeg zich af, of dit nog wel noodig is. Het bezwaar is premie vrij Staatspensioen kost zoo veel, maar merkte spr. op; er is wel geld te vinden om menschen te ver nietigen, maar niet om menschen in het leven te houden. Om/ het doel te bereiken, dat ide Bond zich stelt is eenheid noodig. Na de pauze behandelde spr. ide vraag, aan welke partij moeten wij in verband men ons doel, onze stem' geven. Hierna sloot de voorzitter de vergadering den spreker hartelijk dankend voor zijn jmooie rede en Mond'harmonicaclub „Melodia", die zoo welwillend was geweest deze avond met wat muziek op te luisteren. BROUWERHSAVEN. De muziekvereen. „Apollo" zal het beschadigde marmeren plaatje van eerste steenlegging aan de muziektent door een nieuw plaatje laten vervangen op kosten der vereeniging, als dank jegens de ingezetenen voor het Blue Band heeft reeds gedu rende een reeks van jaren haar bijzonderen naam ge handhaafd door den mach- tigsten factor „kwaliteit". De „Blue Band-kwaliteit" - versch gekarnd - wordt be reid uit de allerbeste grondstoffen en de aller fijnste roomboter. Besef wat het zeggen wil: Een groot kwaliteits-verschi) en slechts een klein prijsverschil tegenover andere soorten. Versch gekarnd met 40°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole Dan 'denk ik aan een Augustusavond van het jaar 1919 in Colorado Springs, dat daar ligt in het hartje van de Vereenig- de Staten v,an Noord-Amerika aan de Colorado-River, toen ide muziekkapel van het hotel plotseling het Wilhelmus speel de ter eere van de pas binnengekomen Hollanders, en éen onzer naar de tele foon snelde can! 'dien kapelmeester te dan ken voor de melodie, die ,ons even het oudje vaderland voor ioogen tooverde. En dan herinner ik m:ij, hoe het trot- sehe mailschip van de 'Holland-A'merika- lijn iden Nieuwen' Waterweg binnenstoom- die en een groep schoolkinderen aan den oever ons het Wilhelmus toezong als een Welkom aan de reizigers, die zoo vele jaren in vreemde landen hadden rondgedoold en nu weer plotseling de vaderlandsche kust en den blanken top der duinen zagen oprijzen, waarachter schuil ging het oude land v.an belofte. Toen Willem! van Nassau den 24en April 1533 op het kasteel te Dillenburg 'wierd geboren als zoon van Wilhelm graaf van Nassau en Juliana, gravin van Stolberg, zal wel niemand vermoed heb ben, welk een rol de jonge telg nog eens zou spelen in de geschiedenis van het Nederlandsche Volk. Hoewel als pro testant en |met groote zorg opgevoed op bet ouderlijk slot, was het op ver langen van Karei V, zulks in verban|d mlet 'het aanvaarden der erfenis van een een overleden neef, Prins van Oranje, dat hij in Augustus 1544 door zijn va'der naar de Nederlanden werd overgebracht om idaar onder toezicht van de Land voogdes in het Rooimsche geloof en als Nederlandsch edelman te worden opge voed. Zulks geschiedde te Breda en te Brussel, waar hij de vertrouwde en be schermeling werd van Karei V. En wie zal zeggen, hoe het met den Prins en ons land was gegaan, als Karei V niet in October 1555 afstand had gedaan van die Regeering ten behoeve van zijn zojon Philips II. Hoewel deze aan den Prins zitting gaf in den Raad van Sta te en daarmee dus veel invloed op de lanjds- regeering, tusschen beiden is nooit eene goede verstandhouding gegroeid. En toen Philips II 26 Augustus 1559 naar Spanje vertrok via Vlissingen, bezocht hij met in zijn gevolg iden1 Prins van Oranje, op den I2en Augustus ook nog Zierikzee. We (mogen hieruit wel afleiden, welk een bet eekenis onze stad in die dagen had; anders zou zulk een Potentaat ons niet een bezoek hebben waardig ge keurd. De Prins heeft daarna nog drie maal zijn bezoek aan Zierikzee herhaald). Nadat 1 April 1572 den Briel door de Watergeuzen w'as veroverd op 1 April verloor AIva zijn bril ging Zierikzee 8 Augustus van dat jaar reeds over naar de zijde van den Prins. Een 'der voorwaarden, d,0|or de Regee ring aan onze stad gesteld was „dat een yeghelijck sal moghen blijven in sijn oude Catholijeka religie, midtsgaders d'exercisie van 'dien, somder daer inne gheturbeert te worden in eenigber ma nieren". De Prins keurde die overeenkomst den 29en Augustus van dat jaar goed, maar voegde er aan toe: „dat insghelijcx die van 'de Ghereformieerde religie vrijheidt, van consciëntie ende d'exercisie vain de- selve religie ook in een eerlijcke ende tamelijcke plaetsen sullen hebben endie ghenieten". Men moet wel bewopdering hebben voor den Prins, dat hij in dien tijd van godsdienstige onverdraagzaam heid dadelijk aanstuurde op gelijke rech ten voor tweeëerlei kerk. 'Prins Willem', op reis zijnde van Dor drecht naar Veere, deed 18 December maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst I Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept Apotheker Oumont. "AKKERTJES Slechts 50 ct per 12 stake. ((V Bjj Apothekers en Drogisten. succes van de bazar van j.l. zomer. Maandagavond heeft alhier een korte herdenking plaats gehad van den 400en geboortedag van Prins Willem v. Oranje. De (m'uziekvereen. A polio" heeft voor het Stadhuis de nationale volksliederen ten igehoore gebracht. Op het bordes had zich het Dag. Bestuur der gemeente opgesteld. Na het spelen van ps. 84 sprak de burgemeester een korte her denkingsrede uit en dankte „Apollo" voor de wijze waarop deze vereeniging de Vader des Vaderlands heeft willen her denken. Na afloop maakte „Apollo" nog een "korte ommegang door de gemeente. De Emmabloemcollecte, welke alhier pp Zaterdag j.l. werd geho,uden, heeft op gebracht f 28,60. Vrijdagavond sprak in hotel Ringel- berg de heer W. Drop, lid van de Tweedje Kamer der Staten-Generaal, voor de afd. van de S.D.A.P. De spreker schetste den toestand zooals deze door het kapitalis tische stelsel tot op heden tot een chao tische teostand had geleid en stelde hier tegenover het socialisme, wat tot doel heeft een betere maatschappij te vormen, waarin vpior ieder werk en brood zal zijn. Van debat werd geen gebruik ge maakt; alleen werd de vraag gesteld hote de spr. dacht oyer de socialistische heil staat en hoe deïe er uit zou zien. Dhr. Drop beantwoordde deze vraag zeer uit voerig, waarna de vergadering werd ge sloten. De zaal was goed bezet. Het Centr. Bur. vojQr de Statistiek is thans gereedgekomen met de verzame ling van de gegevens omtrent de bevol king naar de kerkelijke gezindten volgens de laatst gehouden volkstelling. Deze cij fers zijn voor deze gemeente die volgend^: Ned. Hervormd 402 m'., 446 vr.; Remon strant 1 jm|- ietn 1 vr.; Chr. Gereformeerd 1 m. en 1 vr.; Doopsgezind 1 vr.; Geref. Kerken 124 m. en 166 vr.; Roomsch Katho liek 3 to'.; andere 1 jm. en 8 vr.; terwijl 49 m. en 30 vr. geen kerkelijke gezindte hadden. Naar wij vernemen zal Dinsdagavond 25 April a.s. in de Gereformeerde Kerk een herdenking van Prins Willem' van Oranje plaats hebben. De heer Catsnfan spreekt over: Het leven van Prins Willem van Oranje. Ds. J. Meester spreekt over: Prins Willem van Oranje in zijn beteeke- nis voor het heden. Van kwart voor tot kwart over negen zal de toespraak van Dr. Colijn worden beluisterd. Een zang koortje luistert het geheel op- NIEUWERRERK. De verkoop van de Eim'mabloempjes heeft alhier opgebracht de som van f35.70. ST.-ANNALAND. Op 20 April hield de pas opgerichte commissionnairsvereeni- ging E.M.M. haar eerste vergadering. De voorzitter, de heer J. W. Elenbaas, kon in zijn openingswoord' meedeelen, dat inmiddels alle commissionnairs van de eilanden Tholen en St.-Philipsland zijn toegetreden, te zamen 30 leden. Aanwezig 1573 weer Zierik,eze aan en werd door Jacob1 de Witte, lid der stadsregeering, in zijn huis „De Mossel" nu het Sint Cornelia Liefdehuis aan de Oude Haven zeer 'heusch onthaald. In die woning had de Prins een bespreking met Mr. Lieven Janse Kaarsemaker, betreffende diens gezantschap naar Engeland. Ter wijl de Prins hier was, stond hij' als pe ter bij den doop van een zoontje van Nicolaas Willemse Cromstrien, schepen, raad, burgemeester en thesaurier van Zierikzee, welk kind naar den Prins „Willem" geheeten werd. Die doop moet hebben plaats gehad in de St.-Lievens- Monsterkerk do,or een der toen hier aan wezige predikanten Herman Moded of Gerardus van Cuilemburg. 20 en 21 Dee. ging de Prins naar Ber gen op Zoom, waar hij een vlootschouw hield op 21 Dec. en met hoog water terugkeerde naar Zierikzee. Middelburg was na een langdurige be legering in 1574 in handen gevallen van den Prins; de Spanjaarden verlieten 21 Februari van dat jaar die stad en de Prins deed er 23 Februari zijn intocht. De Prins gaf 14 Juni 1575, dat de jaar markt te Zierikzee, toit dusver in Juli gehouden en Sint-Jacobsmarkt genoemd, omdat zij op 25 Juli St.-Jadob - eindigde, te verleggen in Augustus, te beginnen 's Maandags vóór 15 Augustus, fen 8 Idaigen durende. Ook stond de Prins toe, te Middel burg zijnde, op 15 November '76 over Zierikzee, Schouwen en annex polders belasting op te heffen op wijn, bier, ge slacht, gemaal, koopmansschappen voor onderhoud van den zuidelijken zeedijk. Aan belastingen heeft men ons reeds vroeg gewend. (Slot volgt.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 1