DERDE BLAD ZiBrikzeBsche Kisuwsbods lilt Stad en Provlnole. JONG r DE WIND. i I - O bohoorond* bf] do «in Vrljdig 7 April 1833, No. 12450. ZIERIKZEE. De vergadering van de Staat k. Geref. Part ij, welke Dins- tilagavond in de graote zaal van „Juliana" werd gehouden, was goed bezocht. De vergadering stond onder leiding van den heer J. van dier Wekken van Noordgou- we, welke deze liet aanvangen door het le vers van Psalm 119 te laten zingen, vervolgens las Psalm! 119, vers 1 tot 17, dlaarna voorging in gebed en ten slotte het welkomstwoord' sprak, waarin hij spe ciaal betrok het 2e Kamerlid Ir. C. N. van Dis, doch waarbij spr. tot zijn spijt m|oest ïmededeelen, dat de tweddja spre ker voor dezen avond, ds. A. F. P. Pop uit Monster, verhinderd was op te treden en het niet gelukt was een plaatsvervan ger te vinden. Hierna kwam' -de heer van Dis aan het wloord'. Deze begon met er op te wijzen, d,at de omstandigheden, Waaronider dit jaar de Kamerverkiezingen zullen plaats vinden wel zeer verschillen van die in 1929, c. q. veel ongunstiger te noemen zijn, nu er in ons land (zooiwei als in de geheele wereld) in schier alle bedrij ven een noodtoestand heerscht, die een ieder met zorg voor de toeko(mst moet vervullen; vermlogens en inkomens zijn gedaald en de werkloosheidi, met al zijn gevolgen, neemt steeds grooteren omvang aan. Vraagt m'en naar de oorzaak en de reden van dezen noodtoestand^ Idan luidt vaak het antwoord1, dat de wereldoorlog hier schuldig aan is of de heerschende toestanden in het buitenland, doch spr. is van .oordeel, dat de eerste oorzaax is te zoeken in het verlaten van GOdjs Woord en Gods wet door |die overheid en de Volkeren, ooik in ons land en door ons volk., en dat ook die Volkenbond en ide Economische Wereldconferentie (van Wel ke laatste Dr. Colijn zulke grootte ver wachtingen had) op een gropte teleur stelling moesten uitloopen, omdat zij uit gingen van ide mlenschelijke red© en niet van Gods woord. De gevolgen van dit verlaten is, dat Gods oordeel in deze tijdjen ons land nu zwaar treft en inede hierdoor zijn de komende verkiezingen, waarvan stoffelijk en geestelijk veel afhangt, van groot be lang. Zoowel voor de stoffelijke als de geestelijke belangen nu wondt door de S.G.P. opgekomen, en deze is niet alleen 'beginselpartij, zooals wel beweerd wordt. Bij de behandeling van de steunmaat regelen voor Land- en Tuinbouw, de be langen van de Binnenschipper!] en andere zaken is dit genoegzaam gebleken. De S.G.P. is evenmin een éénkerkelijke partij, daar alle kerkelijke gezindten, die staan op den bodem! van Gpds woord |en art 36 der Geloofsbelijdenis bij haar zijn aangesloten en zoowel in besturen van Kiesver., Prov. Ver. en Hoofdbestuur, zoo- Wel Ned. Herv., Gereformeerden, Chr. Ger. en leden der Geref. Gem. gevonden worden. Van de 2e Kamerfractie is éen lid N.-H., een Ger. Gem. en een Chr. Ger. Bij ide A.-R. Partij Wiorden de Nedi. Herv. en Chr. Geref. zeer achteruit gesteld], hetgeen o.a. ook weer 'blijkt uit de can- didatenlijst voor de as. verkiezingen. Al weet d© S.G.P. dan ook de stoffe lijke belangen te behartigen, hoofdzaak blijft Voor haar het handhaven van de be ginselen, idie gegrond zijn op Gods Woord en id© Geref. Geloofsbelijdenis, hetgeen ook ten nauwste met haar oprichting in verband staat, idie hierdoor veroorzaakt werd, dat de Prot. Chr. partijen zich aan verregaande beginselverzaking schuldig maakten en id© stemdiwang den kiezers 'dwong een weg te kiezen. Uitvoerig bestreed dhr. van Dis vervol gens de verschillende lasterpraatjes, die lOimtrent zijn partij en haar afgevaardig den in Omloop zijn (omtrent verzekering e.id'.), iOm daarna over t© gaan tot de bespreking Van idje plicht van de overheid ©lm! het volk te regeeren overeenkomstig Gojds woord en Zijn wiet, hetgeen onze, zich Christelijk noemende regeering, in hpoge mat© heeft verzaakt. Spr. citeerde hierbij eenige uitspraken (o.a. Van wijlen Ds. Wisse en Dpcent van Lingen), tilat te samen met Ropmle niet op Gods Woord geregeerd kan worden. Ook Dr. Kuyper was aanvankelijk tegen samenwerking met Rfdme gekant, (doch heeft in 1888 zijn standpunt in deze gewijzigd. In 1898 wOrld zelfs beweerd', idat RtoomSchen en Calvi nisten in stam' en Wortel éen zijn, doch spr. wijst idit verre van zich, daar Zij juist in stam' en wortel Verschillen. De verwachting van velen, idat idjopr de Coalitieregeering overeenkomstig Gods Woord' en Zijn wet zou worden jgeregeerd is ld|an ook bitter teleurgesteld, daar deze zeer arm is geweest aan principieele wet geving. Bij ide Dageraadskwestie van 1924 ■en bij de subsidie aan de Openb. Lees zalen, bleek hoe weinig principieel ide r©geering was en h,o©ze©r Zij het onge loof in idle hand werkt. Oiok tegen bet aanranden van Golds Woord en (het onder mijnen van het gezag ti|oor het versprei den van revolutioimaire lectuur, Wordt niets gedaan. D© muiterij op de „Zevlen Provinciën" was hiervan een logisch ge volg. En nog steeds gaat de regeering door met Socialisten en Communisten te steu nen idioor ten hunnen genoegen, ook op Zondag, extra-treinen in te leggen. De laster, welke van A.R. zijde wordt verspreid, dat de S.G.P. feitelijk op een lijn is te stellen met de Communis ten, bestreed spr. met de opmerking, dat bij de interpellatie-Albarda over het gebeurde met de „Zeven •Provinciën", de S.G.P. geheel achter de regeering stond. W|el is zij opgekomen tegen tal van wletten, waarin de vrijheden van ons volk werden ingeperkt, tegen de sociale ver zekeringswetten en tegen de slappe hou ding ider regeering in tal van gevallen, o.a. bij d© Zondagsontheiliging. Ook aan de wet tot strafbaarstelling van Gods lastering, zooals zij genoemd Wordt, die slechts een aanvulling is en wil voor zien in het krenken van bepaalde gods dienstige gevoelens, kon |de S.G.P. haar stem niet geven, daar deze bovendien in de practijk weinig kon uithalen en de Godslastering niet kan achtervolgen. Be halve idit wlordt met deze wet Rome ten zeerste gevleid Idaar smalend spre ken van Eucharistie b.v. strafbaar wordt gesteld. Wiaar predikanten dan aan 'bloot kunnen komen te staan illustreerde spr. met een voorbeeld uit Hongarije. Ook bij de Winkelsluitingswet werd Rome tegemoet gekomen. De houding der A.R. bij1 ide behandeling hiervan noem de spr. droevig. Steeds richt men zich naar den mensch, niet naar God, hetgeen ook hieruit blijkt dat de regeering nog steeds de doodstraf niet heeft inge voerd en pogingen door de S.G.P. in gesteld afwijst, en verder uit de zend- tijdverdeeling, uit het toestaan van de lijkverbranding, dat in strijd is met de Begrafeniswet, en de Bioscoopwet. Een ander bezwiaar aan de samenwer king met Rome verbonden is dat het Protestantsch 'bewustzijn bij de Protes- tanlsch Christelijke gr ©epen ten zeerste verzwakt wordt. Dit blijkt wel uit de 'herdenking van dien Prins van Oranje, samen (met de R.K., wiaarbij men pok alles, wiat Rome onaangenaam kan stem- mon wil verzwijgen. Hoewel in 1925 door aanneming van het amendement-Kersten de coalitie is verbroken, blijven A.R. en C.H. nog' steeds heulen met Rome, het geen blijkt uit de salarieering van de Onderwijzers-kloosterlingen, :de opheffing van ide rechtbanken, Waarbij idle van Alkmaar, Almielio en Roermond gehand haafd 'blijven, de blijvende subsidie aan 'de R.K. Vroedvrouwenschool te Heerlen ien Ide opheffing van Ide Rijkskweekschool te Den Bosch. Hierna besprak -de heer van Dis de politiek der regeering om het tekort op ide 'begroeting te dekken, waar bij hij tegen verschillende genomen maat regelen opkwam. Die S.G.P. (wil (geen beloften voor de toe komst doen, zoo eindigde spr., doch zij zal blijven voortgaan met bij de overheid aan te dringen op 'het vervullen van haar roieping, uitroeiing van Wat Gods eer krenkt en het gezag londiermijnt, met te strijdjen tegen Rome, alle takken van (bedrijfsleven met 'handhaving van de vrijheid in de bedrijven t© steunen, 'de werkloosheid te helpen bestrijden door productieve Werkverschaffing, steun aan de land- en tuinbouw' te helpen verlee- nien, te strijden tegen de 'sociale wet geving en ide hooge salarissen. Nadat gezongen was Psalm 79 vers 4, ging Ir. van Dis voor in dankgebed, Waarna idhr. v. ld1. Wekken met een woord van dank tot spreker en aanwezigen de vergadering sloot. BROUWERSHAVEN. Loop der bevol king lover de maand Maart. Ingekomen: geen. Vertrokken: J.a S.a de Moor, zon der beroep, naar Den Helder, Riiijghweg 143; J. E. Freeke en echtgenoot©, koop man, naar Scheveningen Doggersdijk 63; N. K. Constandse, verpleegster, naar Den Haag, ZuidJwal 83. OOSTERLAND. Daar het dorpshuis se dert lang gesloten is en een flink café lop 'tdorp ontbrak, heeft de heer Th. Zoeter, caféhouder, het initiatief geno men, om zijn café aan den St.-Joostdijk 'dienstbaar te maken voor alle vergade ringen enz. Het café is door verbouwing in die mate vergroot, dat het thans voor al 'deze doeleinden geschikt is. Ook is een biljart 'geplaatst voor liefhebbers van idit spel. Daar het zoo gerieflijk mogelijk is ingericht, wenschen wij den beer Zoeter gaarne succes toe met dezje 'onderneming. BKUINISSE. Van de scheepswerf van •den scheepmaker D. v. Duivendijk alhier is te water gelaten een voior rekening van Dr. D. v. d. Berg te Dordrecht ge bauwde plezier-motorsloep. Het vaartuig is keurig afgewerkt, waarvoor dJen bouw meester alle lof toekomt. THOLEN. Woensdag j.l. werd do uien- veiling alhier stop gezet, Idaar er ver be neden het 'minimlum!, zijnde f0,80 per 100 K.G. Werd 'geboden. Naar we vernemen, is in het eiland Tholen nog een groot kwantum' uien in voorraad- Door particu liere ©pkoiopers wordt nu f0,50 per 100 K.G. besteed. Woensdagavond j.l. vergaderde in '<j© zaai van dén heer Hoek alhier de ver- eeniging voor Hand- en Bouwkundig tee kenen. Na opening id'oor den voorzitter, de heer Moelker, werd rekening en ver antwoording gedaan door den penningim!., d© heer Blaas, over 1932. De ontv. be droegen f2534,80, ld© uitgaven f 2132,33. Uit het jaarverslag van tijen secr., dhr, Dekker, boordien wij, dat de school be zocht is door 27 leerlingen, o.a. 11 tim merlieden, 11 schilders, 3 toietselaars, 1 smid en 1 scheepstümjmlerman. Aan leerlingen kon het einddiploma worden uitgereikt. De begrooting 1933 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f1995. Het bodeloon zal met f20 worden ge kort Tot bestuursleden werden herkozen 'de heeren S. Guliker en J. B. Dekker. Hierna sluiting. SCHERPENISSE. Hoe treurig het ge steld is met de aardappelprijzen blijkt wel hieruit, dat een landbouwer aan een Commissionair een gropte partij heeft aan geboden voor het weghalen en dat deze ze nog niet wilde hebben, omdat ar beidsloon en vervoer nog te veel is. THOLEN. Dank zij het gunstige voor jaarsweer, zijn vele boeren reeds klaar gekomen met het poten van aardappe len. Naar wij vernemen, moeten weer vele Hectaren zijn gezet, echter niet zoo veel als vorig jaar, wat wel te wijten zal zijn aan de abnormale lage prijzen. Vele partijen moeten zijn opgeruimd aan prijzen van f0.30 per H.L., terwijl dan de kwaliteit nog prima moest wezen, daar men anders kans liep, dat men het geleverde niet aanvaarde. HUMEURIGE EN KNORRIGE VROUW. Ongeschikt om mee om te gaan. Herstelde zichzelf volkomen. „Ik ben 39 jaar", schrijft een vrouw1, „maar een tijd lang heb ik er uitgezien en me gevoeld of ik 100 jaar was. Ik kreeg nu en dan zonder eenige reden een .gevoel van totale uitgeputheid. Ik was niet geschikt om mee om te gaan, praidat ik altijd humeurig en knorrig was. Ik 'had absoluut geen lust meer om mijn huishouden te doen en evenmin om eens hier en daar heen te gaan. Ik was altijd maar doodmoe, zoodat ik het le ven als een voortdurenden last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs mijn geheele linkerzij vanaf de heup naar beneden. Ik nam Kruschen Salts '6n vond dat het me uitstekend hielp. Sedert ik het begon te gebruiken ben ik een heel ander mensch geworden. Ik ben gaan inzien, dat het leven waard is om igeleefd te worden. Mijn werk valt me gemakkelijker en ik heb veel meer energie". Mevr. G. M. In negen ©n negentig van de honderd gevallen is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humieur. Een ziekelijke geest vindt zijn oorzaak in een ziekelijk innerlijk het gevolg van traag Werkende Organen, waardoor de afval stoften zich in het lichaam ophoopen,. De „kleine], dagelijksche dosis" Kru schen maakt een eind aan dit alles, om dat het ide afvoerorganen tot geregelde werking aanspoort. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed idoor Uw adeijen stroomt. Uw lichaam en geest zullen van deze zuiverende werking den weldadi- gen invloed ondervinden: U voelt zich gezonder en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en J 1.60 per flacon. Stralende gezondheid vpor één cent per dag. (Adv.) DE ONVERDRAAGZAAMHEID 3 VAN DE SPIN. De spin is een onverdraagzaam dier en duldt geen ander op haar net of haar jachtveld, zij heeft dan ook nimmer ge zelschap bij zich. Geheel alleen spint zij haar web, vangt haar kost en slijt zoo haar leven. De kruisspin in mijn tuin is ook zoo'n onverdraagzaam schepsel. EI- ken avond spint zij haar web opnieuw en vangt daarin haar kost voor de vol gende vier en twintig uur. Maar dicht in haar nabijheid, tusschen twee rozenstrui ken, heeft nog een andere kruisspin haar intrek genomen en haar web gesponnen, niet lang nadat ik de eerste kruisspin ontdekt had. 1 Ik had bemerkt hoe eenzaam de eerste spin was en toen ik de andere spin ont dekte rijpte er een plan bij me: ik zou de twee spinnen bij elkaar brengen en hun de kans geven vriendschap met elkaar te sluiten. Toen ik de eene spin naar het andere web overbracht, heb ik bemerkt, dat de spin erg dom is. Al is zij ook wonderlijk vernuftig in het samenstellen van haar web, zij is te doir. om een fout te ontdek ken. zij vergist zich al heel gemakkelijk. Ik had de spin, die tusschen de rozen struiken zat, met een papier in mijn hand i gevangen en haar naar het andere web overgebracht. De twee webben leken niets op elkaar, het eene was grooter dan het andere en het raamwerk, waarbinnen zij gespannen waren was ook anders. Maar wat gebeurde er toen ik de spin op het web van de andere losliet? Dade lijk dacht zij, dat het haar eigen web was en liep hard naar het middelpunt van het web om zich daar te vestigen en de wacht in te nemen, net zooals zij dat in haar eigen web zou hebben gedaan. Maar zij zou daar slechts een oogenblikje kunnen vertoeven. Dadelijk toen de an dere spin. die ergens bovenin het web zat uit te rusten, aan haar telefoondraad yoelde. dat er een ander dier op haar web was, liet zij zich afzakken en schoot, zooals zij gewend was, op haar prooi af. Doch dat was een vergissing, In plaats van een vlieg of een mug in haar draden te vinden, zag zij een andere spin op haar plaats. Een oogenblikje keken zij elkaar aan. Elk beschouwde de ander als een indringer en ik kon duidelijk zien, dat zij elkaar vijandig gezind waren. Ze vlogen dan ook spoedig op elkaar toe en een geweldige worsteling vond plaats. De werkelijke eigenares van het web behaalde de overwinning. En nu verbaasde ik mij over de wreedheid jegens een soortgenoote. Zij vlocht de indringster met haar webdraden vast, precies zooals zij dit bij een andere in dringster zou hebben gedaan, nam haar mee naar een rustig hoekje boven in het web en heeft haar daar opgegeten, of beter gezegd uitgezogen. Maar dit is nog niet het ergste voorbeeld van hun wreed heid en onverdraagzaamheid. Ik heb een ander geval gezien, waarin de wreed heid van de spin nog duidelijker aan het licht is gekomen. Dit stond in verband met een mannetjesspin. In de natuur zijn de mannetjes en wijfjesdieren gewoonlijk lief voor elkaar en gewoonlijk zal hef wijfje haar bescherming zoeken bij het mannetje, maar bij de spin is dit niet het geval. Meer dan eens heb ik mij er over ver wonderd, waar de mannetjesspin wel is, want de meeste dieren leven toch als mannetjes en wijfjes met elkaar. Het was bloot toeval, dat ik op een avond de ge legenheid kreeg om het mannetje en wijfje f De winddie waait mijn mutsje af. i en schudt de takken rond, De vliegers schomm'len in de lucht en blaren dansen langs den grond. V i Ik loop graag samen met den wind, die me niet stil laat staan, Maar als ik terug wil keer en, zal het niet mak'lijk gaan. fae wind, die waait de zeepbellen, pi hoog op in de lucht, A hi ij spreidt de zaadjes her er. der I en helpt de vogels in hun vlucht. bij elkaar te zien komen. Dit was een geluk, want zooals ik later heb uitge maakt gebeurt het sléchts eenmaal per jaar. dat zij bij eikaar komen. Het was op een heerlijken avond in September met helderen maneschijn, dat ik in den tuin lag, toen ik een klein ver schrompeld spinnetje uit de rozenblaren op het spinneweb zag afstevenen. Da delijk viel mij op, dat hij bang en erg voorzichtig was en met zeer voorzich tige stapjes de spin in het midden van het web, naderde. Toen hief het groote wijfje een van haar voorpooten op en het dwergachtige oude mannetje keerde zich om en maakte, dat hij weg kwam. Maar hij vluchtte niet heelemaal weg. Na een oogenblikje kwam hij weer te voorschijn en naderde het wijfje. Weer wordt hij opgeschrikt en weer vlucht hij. Maar tel kens komt hij weer en eiken volgenden keer mag hij een beetje naderbij komen. Eindelijk was er vrede tusschen hen en werd hem toegestaan bij haar te komen en haar met zijn voelhoorns aan te ra ken. Het scheen of ze het een oogenblik goed met elkaar konden vinden, maar dit duurde maar een kort poosje, toen was de vriendschap voorbij en veranderde in bloedige vijandschap. Het mannetje wendde zich om en wilde vluchten, maar het wijfje was hem voor en voor hij uit het web kon vluchten, had zij hem beet en in een oogwenk vastgebonden. Ten slotte at zij hem op; INKTVISSCHEN, DIE GEMOLKEN WORDEN. Zooals jullie misschien wel weten be zitten de inktvisschen een klier, waar door een zwartbruine vloeistof wordt af gescheiden. Als het dier door de een of andere oorzaak in angst geraakt, als het bedreigd of vervolgd wordt door een vijand, dan spuit het een deel van de zwart-bruine kleurstof uit, waardoor het water rondom den inktvisch zwart en ge heel ondoorzichtig wordt. Het dier kan dan niet door zijn vijand gezien worden en is tegen aanvallen beschermd. De Sepia is een bijzonder soort inkt visch, die zich van de andere onder scheidt door het bezit van een grootere' hoeveelheid kleurstof, welke naar hem dan ook sepia wordt genoemd. Deze kleurstof wordt veel door schilders ge bruikt. Aan de kusten van China heeft men daarom groote fokkerijen van inktvis- schen aangelegd, waarin de dieren wor den verzorgd. Zijn ze oud genoeg om te worden „gemolken", dan drijft men de i dieren in houten hokjes, die van binnen geheel met metaal bekleed zijn. Daarna i laat men het water eruit loopen. Ze voe len zich dan niets op hun gemak, worden angstig en spuiten de vloeistof uit, welke dadelijk wordt opgevangen. Daarna worden de dieren weer in het water ge laten. j Het „melken" heeft enkele malen per jaar plaats en elke inktvisch levert onge veer twaalf gulden per jaar aan verf stof op. EEN GRAPPIGE HOEDEN- STANDERD. Moeder en zuster hebben eigenlijk al lang reeds een hoedenstanderd noodig, die in de kast niet te veel plaats in neemt en toch den hoed niet in verdruk king brengt. De zaak is doodeenvoudig. Wij nemen een stok van ongeveer 20 centimeter hoogte, plaatsen er van boven een kleine en van onderen een groote ronde schijf op en klaar is de hoeden standerd. Moet de standerd voor ge schenk dienen, dan moet men hem een beetje versieren. Het kind, dat den stan derd draagt is verkregen door eenvoudig figuurzaagwerk. wordt er daarna aan vast gespijkerd en tenslotte beschilderd. Volgens het schema met de vierkanten kan de maat op elke gewenschte grootte gemaakt worden. -tui

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 9