VERGEET VOORAL dat NIET Firma JOH.s DEN BOER. KING mm ABDIJSIROOP. Zaterdag 4 Februari „DER DRAUFGANGER", de LAATSTE DAG onzer ABONNEMENT Vrijdag 27 Jan. 1933. ZIERIKZEESCHE COURANT. 89ste JAARGANG - No. 12420 ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Door te late inzending Inzending Advertentiën H.H. CORRESPONDENTEN Bekendmaking. MARTHA EGGERTH HANS ALBERS. Uit Stad en Provlnoie. PEPERMUNT Algemeen Overzicht. Tegen GRIEP BINNENLAND. Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het bultenl. per Jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche fH Nieuwsbode Dir. A J. DE LOOZE Uiig-Redacteur M. J KOSTEN van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Olt nummer bestaat uit 2 bladen moesten eenige adSvwtenüën tot een vol gend nummer blijven liggen. DE DIRECTEUR, Uiterlijk 10 uur op den dag v uilgaaf die ons opgaaf verstrekken der predik beurten gelieven er voor te zorgen dat alle opgaven vóór Donderdag in ons bezit zijn. Telkens moeten wij bij het opmaken van deze staat vachten op opgaven die rvij nog niet ontvingen. DE REDACTIE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat bij be schikking van den Minister van Defensie van 18 Januari 1933, Vile afd., no. 288V, aan SAMUEL PETRUS MARINUS WIJS MAN, gewoon dienstplichtige van de lichting 1932, uit deze gemeente, met ingang van 21 Maart 1933, voorgoed vrij stelling van den dienstplicht is verleend wegens opleiding tot een geestelijk ambt. Omtrent het indienen van bezwaar schriften tegen deze uitspraak wordt ver wezen naar de publicatie aan het aan plakbord aan het Stadhuis. Zierikzee, 25 Januari 1933.. De wnd. Burgemeester voornoemd, A. TIMMERiMAN Cz. DEZE WEEK DE SÜPEBFILMi METjNIBT.MINDER DAN EN al verklaard, dat de provincie Jehol his torisch tot den nieuwen staat Mandsjoe- kwo behoort en waarschuwde China zich tegen de samenvoeging ervan te verzet ten. Van Mandsjoerije vertelde hij, dat daar sedert aan het Chineesche wan beheer een einde was gemaakt, de wel vaart bezig is terug te keeren. Hij eischte dat de Volkenbond dit .diende te er kennen en dat Japan dank verdiende voor zijn optreden. Ook zei hij gehoord te hebben, dat de Chineezen een veld tocht voorbereiden langs de Noordelijke Chineesche grens. Als dit gerucht juist was, dan zouden de gevolgen voor China funest zijn. Ten aanzien van den Volken bond verklaarde de minister, dat Japan gaarne lid zal blijven, maar dan nrjoet de Volkenbond aan Japan de noodige elasticiteit toestaan ten aanzien van den abnormalen toestand in China. Het is duidelijk, dat Japan onder deze elasticiteit verstaat: Men mioet het toe laten, die landstreken te rooven, die het voor de expansie en het afzetgelied van zijn industrie noodig heeft. Ook in ander opzicht was 'men niet bijster gelukkig te Genève. Zooals men weet heeft daar een vergadering dagen lang gedelibereerd over het vraagstuk van de 40-urige werkweek en heeft aan andere conferentie een nieuwe, de eco nomische wereldconferentie voorbereid. Het resultaat van de eerste conferentie was niet bijzonder groot en bepaalt zich tot Dinsldlag stonldi de barometer bij ons ongeveer op 780 m.M. In verband amet ide depressies over Zuid-Europa had Midi- id|en-Europa dagenlang oostenwind, die koud(e aanjvoerde. Daarbij kwam, dat Duitschlanjdl (en sinds Maandag ook Ne derland met een sneeuwlaag bedekt was, hetgeen medJe de 'koude bevorderde, schrijft het „H.bl." Imtusschen is idle luchtdruk in Scandi navië behoorlijk gedaald: daar is het bij Westenwind) el wieer vieel Warmer (ge worden. Het /ziet er naar uit, dat daardoor (d|a kans op van verre aangevoerde koude wel zal verminderen. BEZWAREN TEGEN DE VARKENS CRISIS-WET. Ds. G. H. Kersten, lijd van de Tweedy Kamer, heeft iden im!inist&r van Economi sche Zaken en Arbeid gevraagd: Is Idien minister bekend, (dat bij voort during varkens in beslag genomen wor den vanwege de Varkleins-Gentrale? Acht Idle 'minister het geoorloofd,' dat ambtenaren Jmiet behulp van politie, bui ten weten van den burgemeester On zon- In 23 bladzijden druks wordt het vraagstuk dier evenredige vrachtverdee*- ling op objectieve wijze in overzichtelij ken vorm volledig in de brochure be handeld STROMPELDE MET EEN STOK ROND. Slachtoffer van rheuimiatiek. Nu weer flink en lenig. Indien er iemand is, die aan rheuma- tiek lijdt, zooals deze vrouw deed, zou hij er goed aan doen haar ervaringen eens te lezen. „De laatste 20 jaar ben ik een slacht offer van rheumatiek geweest", schrijft zij. „Zes jaar geleden kreeg ik rheuma- tische koorts, die mij totaal verzwakte. Ik kon me niet meer voortbewegen zon der stokken of iets anders om me te helpen. Toen besloot ik Kruschen Salts eens te probeeren. Nu neem ik vier jaar Kruschen Salts en ik kan me steeds ge makkelijk bewegen. Inderdaad, ik wil Kruschen niet irriteer missen en ik raad het iedereen aan, die ik ontm'oet U kunt van dezen brief desgewenscht gebruik maken, want ik vind, dat anderen hier door hetzelfde mooie resultaat zouden kunnen bereiken als ik heb gehad". Mevr. S. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam'. Eenige ingrediënten nu van Kru schen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam yerwijderd wordt. Andere zouten in Kru schen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voor komen daarbij niet alleen verdere op hooping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de ge zondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal Uw geheele organisme verfris- schen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor een cent per dag. (Adv.) ZIERIKZEE. Ook de „Zierikzeesche IJs- vereeniging", in afkorting „Z.ÏJ.V", welke initialen prijken op de kaarten van le- Verwijt Uzelf geen slapheid, indien U zich juist op de be slissende momenten van Uw arbeid moe en mat gevoelt. Voorkom die fatlooze oogen- biikken door het dagelijksche gebruik van King-pepermunt. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Januari te Zierikzee. Ned. Herv* Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pijuacker Hordjjk (Jeugddienst en collecte jeugdwerk). 'a Avonds 6.30 ure, ds. Rugsch v. Dugtereu van Zonnemaire. Kleine Kerk. 10 ure, da. Gerritsen van Nieuwerkerk. 's Avonds 6.30 ure, da. Barnoaw. Lath. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 are, jlr. v. Lonkhugzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Preeklezen en 6 are, ds. Hoogendoorn, Leger des Heils (Breestraat). 10 Heiligingsdieiist, lait. Beekhais, 3 30 Verblgdingssamenkomst en 7.30 are, Heils- bijeenkomst, luit. Beekhuis, Diasdag 31 Jan. 8 ure, Bijzondere samenkomst. Spr majoor M. fiugg, jeugdleider te Den Haag. Oad-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. Geref, Gem. (St -Domasstraat) 9.30, 2 en 6 ore, Leeskerk. nemJaare; 5. R. v. d. Hoek, Zierikzee; 6. Willem Knop, Bruinisse. Groep III (16 j. en ouder): 1. Marius ten Haaf, Zie rikzee; 2. Jan Kloet—Overbeeke, Haam- Twee vruchtelooze conferen ties beëindigd. Geen ver zoening tusschen China en Ja pan. Geen veertig-urige werkweek. De koudegolf, die op het oogenblik langs Europa strijkt, schijnt de politieke hartstochten te hebben bekoeld, den woordenvloed te hebben bevroren en de lust tot het maken van opstanden en revoluties te hebben benomen. Was er de vorige week nog een klein fascis tisch opstandje te Brünn in Tsjecho-Slo- wakije, waarbij eenige legerautoriteiten betrokken waren, die thans achter slot en grendel zitten, op het oogenblik heerscht er volkomen rust. Ook in Spanje zijn de tot opstand geneigde, warmbloedige Spanjaarden voorloopig tot rust gekomen en heeft de regeering den binnenlandschen toestand in haar macht. Toch gelooven wij, dat straks als de op standige partijen, al dan niet met mo narchistisch geld gesteund, weer wat krachten hebben vergaard, opnieuw zul len trachten het huidige régime aan te tasten. Ook in China wordt de loop der ge beurtenissen vertraagd door de felle koude en zullen krijgsverrichtingen uit blijven tot de natuur weer wat milder is. Intusschen heeft in Genève de com missie van negentien al het mogelijke gedaan om de twee strijdende partijen tot een verzoening te bewegen. Het is haar helaas niet gelukt, zoodat zij ten slotte het bijltje er bij neer heeft ge legd en besloten heeft haar verzoenings pogingen op te geven. Zij is daarna* begonnen met de opstelling van haar rapport; dat inmiddels reeds aan den Volkenbondsraad is ter hand gesteld, die het te gelegenertijd wel zal behande len. De Volkenbondsraad kan natuurlijk aan de partijen nog gelegenheid geven zich te verzoenen, maar een dergelijke poging zal wel op niets uitloopen. De houding van Japan laat. niets te hopen over, het is immers, ondanks de drin gende vertoogen van de comlmissie van negentien bij zijn eenmaal ingenomen standpunt blijven volharden. Het wil in geen geval met de commissie, noch met den Volkenbondsraad over de erkenning van Mandsjoerije spreken. Dat moet door de geheele wereld als iets vanzelfs spre kends, als een voldongen feit worden aanvaard. En dit zal ook wel het geval zijn als de Japanners straks hun plan hebben, volvoerd om ook de Chineesche provin cie Jehol aan het Mandsjoerijsche gebied te hebben toegevoegd. De Japansche Mi nister van buitenlandsche zaken heeft jn het Japansche parlement tenminste hoofdzakelijk tot een aanbeveling aan den Volkenbondsraad om de kwestie in behandeling te nemen. Hier wordt het afschuifsysteem1 in toepassing gebracht, dat waarschijnlijk in het oneindige zal worden doorgevoerd. Want mocht er te zijner tijd uit dit geconiereer een con ventie ontstaan, dan staat het aan de regeeringen vrij ze al dan niet in toe passing te brengen en waar reeds en kele groote mogendheden zich principieel tegen een dergelijke regeling hebben ver klaard, zal het uiteindelijk resultaat ge voegelijk met nul kunnen worden gewaar deerd. Door haar ziektekiemdoodende eigen schap, haar hoeatstillende werking, haar guoBtigen invloed op borat, keel en ademhalingsorganen is het beproefde middel in griep tijd DE KOUDEGOLF. De kouldie Oostenwind van Dinsdag en Woensdag heeft /bij vellen de gedachte aan ©en bijzondere 'koudlögolf doen (op komen. Nu toag men wel zeggen, dat over een (groo)t Ideel Van Europa zich een werkelijke koudegolf hieeft uitgebreid, idloch wat (die intensiteit btetnaft is het hier in Nederland) tot nu toe nog ni|et buitengewoon geweest. Woensdag Waren in ons lanld idle temperaturen lager dan in die voorafgaande Idagen: 12 gr. F. als ochtetnldtemperatuur te Die Bilt en Gro ningen. Dergelijke-fdagten zijn er ook in Üle winters van 1925/26 en 1928/29 voor gekomen. Doch in Idle drie winters tus- schien dien strengen van 1929 pi dien van thans is er geen kouldie van dit typie ge weest, zoadat Wie onwillekeurig verge» lijkipgen gaan maken talet Idien beroem- Idien winter. Dan blijkt echter, idat het nu gelukkig heel wat miin|d|er koud is vooral relatief, als men bedenkt, dat het toen drie weklem verder in 't seizoen was. Het is echter toch wel een behoorlijke kouldie periode, want in De Bilt is 'cl/a thermometer nu ;al een volle week onaf- gebroiken benedien het vriespunt geble- vien en 'zoo iets is in ten minste twaalf jaren. behalve in dien wintiesr 1928_29 slechts éénmaal voorgekomen, n.l. in Januari 1926. De koudie van die laatste wjeek hangt samen (met een gebiekf van zeer hoogen luchtdruk, waarvan (de kern eerst over Noord-O. Europa lag en zich later naar onze omgeving uitbreidde. Van Zaterdag Doos 30-60,Tube 80ei Bij Apoth.en Drogisten der 'dat zij zich kunnen legitimeeren tot inbeslagneming overgaan, gelijk te Woer den (geschiedde? Heeft |de 'minister vernomen, dat nu en waarschijnlijk tengevolge van 't mer ken varkens ziek igewopdlen Zijn? Is (d|a minister bereid aan «djei tergingen, (die uit ide toepassing van de Varkens- Crisis-wet vloeien, eein eindie te diaken? GEDWONGEN VRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART? On)d|er idiezen titel zag. jesene brochure het licht, uitgegeven jd'oor het Comité| van Actie inzake het Ontwerp van Wjeit, hou|denide tijdelijke maatregelen ter be vordering ,van ©ene zooveel mogelijk eiven- rejhige vrachtverdeling in de binnen scheepvaart, van welk ontwerp d|e open bare behandeling in ide Twieede Kamer vermoedelijk spoedig kan wordiem tege moet gezien. Iin Ide inleiding der brochure wordt g|ej- ziegdt, (dat de Nederlanidfcchfe industrie, han del en scheepvaart in ruimen kring zoo zeer (doordrongen Zijn, van den ernst djer bezwaren en (gevaren, welke het ont werp ^ankleven, (dat zij zich verplicht hebben (gevoeld! naast die vele teir zake reedis tot ide Regieering en die Tweedje Kamer afzoniderlijk gerichte adressen nog dloor een (gemeenschappelijk optreden van hunne opvatting te id|oen blijken. Vertegenwoordigers van (een groot aan tal Idier belangrijkste ondernemers-orga nisaties uit het Nedierlandsche bedrijfs leven hebben in het Comité zitting. Behalve fdoor idieze brochure zal ons bedrijfsleven in zijne verschillende ge ledingen op 3 Februari as. te 's-Gravien- hage in een te houden Congres van zijne opvattingen in idieze doen blijken. De lei ding ivan het Congres zal berusten in hamdien van Dr. F. E. Posthuma. (den en huisgenooten, heeft, dank zij de vorst, haar baan op de Versche Gracht, aan de Oostzijde van de stad gelegen, voor de liefhebbers van de bij uitstek Oud-Hollandsche sport deze week open gesteld. Het aantal sportbeoefenaars is, als steeds, flink groot, terwijl het getal kijkers, wanneer de Noordooster niet al te fel blaast, niet gering is. Het is en blijft steeds een levendig schouwspel de schaatsenrijders hun slag te zien slaan, ieder op zijn manier, naarmate zij ge schoold zijn op de smalle ijzers. De begin neling krabbelt baar hartelust of grijpt naar ontbrekende steunpunten, paren rij den rustig en met zwier hun baantje, terwijl erg begaafden sierlijke krullen trekken of kunstig overrijden, genietend van hun kunst. Donderdagavond was de baan voor het eerst verlicht, van welke attractie velen een welkom of dankbaar gebruik maak ten ami dit extra-tje te benutten- Men is immers ieder jaar niet in de gelegen heid om de schaatssport te beoefenen. Voor Zaterdag is een wedstrijd uitge schreven, waarvoor we, voor nadere bij zonderheden, naar de advertentie, voor komende in dit nummer verwijzen. Donderdagmiddag vonden op de baan op 'de Zoute gracht voor de leerlingen van de Ambachtsschool wedstrijden op de schaats plaats, waarfaian een 75-tal jongens deelnam'. Rijders en toeschou wers waren het erover eens, dat het een geslaagde middag was, waaraan zoo nu en dan eenige spanning zelfs niet ont brak en die de gelukkige winnaars nog teen aangienaime herinnering gaf in de vorm' van een prijs of prijsje, waar onder eenige paren schaatsen en stuk ken gereedschap, die de a.s. smeden en tim'merlieden wel van pas kunnen ko men. De uitslagen waren: Groep I (12 en 13 j.): 1. Frans Boot, Burg; 2. Bou- dewijn Bakker, Nieuwerkerk; 3. Rinus Jonker, Zierikzee. Groep II (14 en 15 j.): A. Tieleman, Nieuwerkerk; 2. Jan v. Nieuwen hu ijze, Zonnemaire; 3. Adrie Ber- revoets, Zierikzee; 4. Piet Verhulst, Zon- Witte tanden: Chlorodont stede; 3. J. Dane, Sirjansland; 4. Kees de Keijzer, Bruinisse; 5. Hendrik de Vos, Noordwelle; 6. Kees Leeuw, Noordgouwe. Aan de a.s. Zondag 5 Februari in de zaal van sociëteit „Concordia" voor haar leden en donateurs met hunne da mes te houden jaarlijksche clubavond der v.v. „Zierikzee" is ditmaal een zeer bij zondere attractie verbonden. Aan het eind van dezen avond zal n.l. de trek king plaats vinden van een door de v.v. georganiseerde loterij waarvan de t o- t a 1 e opbrengst zal worden afgedra gen aan het pi a a t se lij k Crisis co- mi té en waarvoor door verschillende winkeliers hier ter stede fraaie en nut tige prijzen in den vorm van luxe - en huishoudelijke voorwerpen gratis beschik baar zijn gesteld. Van nu af aan zijn lo ten voor dit sympathiek© doel a .25 ct. per stuk, behalve bij de diverse bestuurs leden der vereeniging, verkrijgbaar bij den boekhandel. S. Ochtman Zoon, Sigarenmagazijn fa. M. F. de Vos ©n Fa. J. Gast. Wat het programma voor den avond zelve betreft, dit bevat o.a. behalve een toespraak van den Eere-voorzitter, bur gemeester Bannink, opvoering van het blijspel „Een verstrooide Notaris" en de vertooning van eenige sportfilms, w.o. die van de dezen zom'er door de Ant- werpsche sportvereen. „Maccabi" alhier gespeelde voetbal-, korfbal- en tennis wedstrijden, terwijl het gebruikelijke bal den avond besluit. Gaarne spreken we den wensch uit voor een gezelligen avond Voor de vereeniging en voor een uit verkocht loten-aantal voor het crisis comité. Wanneer Thialf zijn scepter blijft zwaaien, waardoor het passagiers- en goederenvervoer op minder snelle wijze zou moeten plaats hebben, is de K.L.M,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 1