JONG 0v>« SPREEK NEDERLANDSCH. Dit ia no eens een spelletje, waar je tegelijkertijd bij kont leeren en Ne- derlandsch spreken. Ja. er zijn heel wat vreemde woorden onze taal binnen geslopen, die we dagelijks gebruiken zon der dat we er eigenlijk erg in hebben. Maar nu gaan we er eens op letten. Eerst een aardig versje, dat je zoo noodig voor het spel gaat beginnen door den leider van het spel laat opzeggen: „Nu gaan we spelen: Taalverbond. Een teder geve acht terstond Of hij een woord vernemen mocht, Dat in den vreemde is gezocht Doe 't vreemde woord toch in den ban, Als men 't in 't Hollandsch zeggen kan. Houdt *t Nederlandsch in eereF Daarop gooit hij een zakdoek naar een der medespelers en doet een vraag, waar in een vreemd woord voorkomt, b.v.: „Wanneer kom je weer op visite?" De aangesprokene moet nu het uitheemsche woord in een zin, maar dan in 't Hol landsch, verwerken, bijv.: „Als je weer een feestje geeft kom ik bij je op be zoek!" Nu geeft h^, die het antwoord heeft fegeven, den zakdoek aan een ander oor en stelt een nieuwe vraag: „Krijg jij veel cadeaux?" De antwoordgever zegt dan: „Als ik jarig ben krijg ik meestal veel geschenken." Het komt er dus op aan het vreemde woord juist en duidelijk in het Neder landsch te vertalen. Wie geen vreemd oord weet te bedenken of het Neder- tndsche niet kan zeggen of verkeerd vertaalt, moet een pand geven. Met dit spelletje kun je je heel lang bezighouden en je taalrijkdom wordt er mee vergroot. Hoe meer woorden je kent niet hoe meer woorden je zegt, hoe knap per je wordt. EEN GRAPJE VOOR HET Deze week heb ik iets héél bijzonders voor jullie. Je moet er alleen een beetje handigheid voor hebben in het teekenen. Anders vraag je maar aan een van je broertjes, zusjes, nichtjes, neefjes en ooms of ze je even helpen. We hebben voor dit optische grapje (optisch beteekent: wat je kunt waarne men met je gezichtsvermogen, je oogen) alleen maar een stuk wit teekenpapier van ongeveer 30 cM. lengte noodig, bij een breedte van 10 cM. Vouw deze strook doormidden (eerst een potlood lijntje op de vouw!en leg het papier zoo voor je, dat de vouw naar boven ligt. Nu teeken je op het eerste blad een kind, zooals afb. 1 aangeeft; het kind houdt een bal in haar hand. Vraag nu aan je vader, of wie er een schrijfmachine bezit, of hij een velletje carbonpapier voor je heeft en trek het kind nog eens over, zoodat het op het onderliggende, onge- vouwen deel van de papierstrook komt te staan. Maar niet de armen. Die teekenen wij later apart op het doorgedrukte tee- keningetje bij, want de armen moeten nu gestrekt zijn en de bal moeten we iets hooger in de lucht teekenen (afb. 2). Rol nu den onderkant van het bovenste pa pier om een potlood en draai het potlood snel omhoog, zoodat het papier geheel er omheen rolt. Dan zal het net zijn, alsof het kind de armen uitstrekt en den bal omhoog werpt; rol je het potlood weer snel terug, dan komt de bal weer van zelf terug. Leuk, vtnd jullie niet? Op deze eigenschap van ons oog, om een beeld eenigen tijd vast te houden, berust ook de film. De film immers be staat uit een heele serie opeenvolgende plaatjes, die allemaal een gevorderd sta dium van een beweging aangeven. Om dat ons netvlies (oog) het beeld nu nog even vasthoudt, vloeien de beelden ge makkelijk ineen! Hoe sneller de film wordt afgedraaid, hoe vloeiender de be weging wordt. Begrijp jullie dat nu? Denk er eens over, dan is het niets moei lijk. En dan.veel plezier met je aan winst voor jfe verzameling spelletjes grapjes en trucjes! Dag alletnaal! OOM FERDINAND. OW VAN TE LEEREN. Tijdberekening. De sage beschouwt Romulus als de man, die de jaar verdeeling heeft ge maakt. Hij stelde het jaar op tien maan den met 304 dagen (oud-rom. kal). Mar- tius: Maart was de eerste maand, om dat de zon in die maand den equator passeert; Aprillis de tweede, Ma jus de derde, Junius de vierde, Quintilis dé "ijl de; Sextilis de zesde, September de ze vende, October de achtste, November de negende, December de tiende. Numa Pompillus voegde er twee maanden bij, Januarius en Februarius. Hij bracht het jaar op 351 dagen. Julius Caesar bracht er verbetering in, hij regelde 't jaar naar den loop der zon, veranderde echter den naam Quintillis in Julius, omdat hij in die maand geboren was. Later veranderde Keizer Augustus de maand Sextilis in Augustus. De tijdrekening van Julius Caesar werd Juliaansche genoemd en in Met haar groote, witte muts. Met haar mooiste kralen, En heuc Zondagsch jurkje aan Liep Paulien te pralen. Op den arm haar grootsée pop, Tusschen twee vriendinnen, Fluist'rend, giebelend met elkaar-: Grapjes aan 't verzinnen, PLAGERIJTJE. Dicht de hoofdjes bij elkaar Naar de pop gebogen: Hoorden niet hoe Teun en Dries Kwamen aangevlogen Booze woorden en gegil: Van het duinenwegje Rolden pop en meisjes saam Onder tegen 't hegje. Met haar rokjes wijdgespreid Lachend ze daar lagen: En door haar plezier had Teun Noch Dries pret van 't plagen ÜLLLE HEYNEN. 1582 door Paus Gregorhis XIII verbe terd, waarom deze tijdrekening die we nu nog hebben de Gregoriaan- sche wordt genoemd. Het jaar werd hier bij gesteld op 365 dagen, 5 uur, 44 mi nuten en 46 seconden. Daar we het jaar steeds op 365 dagen stellen komen we in de vier jaar 23 uur, 15 minuten en 4 se conden te kort. Om dat verlies in te ha len heeft Februari eens in de vier jaren in plaats van 28 dagen er 29. We spre ken dan van een schrikkeljaar. Om den kleinen voorsprong van tijd weer goed te maken nemen we van de vier eeuw jaren slechts een als schrikkeljaar (het jaar 2000). grootouders dronken een stijve pint (0,6 liter) bier of een vingerhoedje likeur en rekenden met ankers Bordieaux en een okshoofd brandewijn. Het was een goede oude tijd', toen men turfde, en toen de koomenijsbaas nog telde met kruisjes (dubbeltjes), rondjes (cent) en dwars- streepjes (halve cent). Men sprak van palm en streep, en van duim, vadem en voet, als het in de lengte of in de diepte der dingen ging, en men begreep elkaar. Veel hing hierbij van de plaatselijke opvatting af, doch er is éen algemeene, nationale maat geweest, die ten allen tijd! en overal in eere bleef, en dat was die el, de oude, overoude lengtemaat van Pharao's dagen tot heden. Tot heden, want nu zal het weldra afgeloopen zijn met de ellemaat, die de menschheid dui zenden jaren eerlijk en trouw gediend heeft. Het monster dat „eischen van dezen tijd" heet, in nimmer verzadigd. Men heeft het kunnen lezen: Een der eerste daden van den Nederlandschen minister van Eco nomische Zaken en Arbeid in het nieuwe jaar 1933 was het zenden van een voor ontwerp eener nieuwe IJk-wet ter fine ivan advies aan de groote organisaties van den handel en de nijverheid, nieuwe bepalingen omtrent de contröLe op mo derne meetinstrumenten, welke hoog noo dig was geworden. Bij de Ykwet van 1869 werd' de el offici eel vastgesteld op 1 Meter. Heel anders staat het met de toen meteen verbodein oulde 70 c.M. lange huiselijke dorpsche, strekeüjk© en zelfs kleinstedelijke ellen, die zich nog in ons land gehandhaafd hebben. En dat hij zich krachtig handhaafde, valt evenzeer te begrijpen, als men zijn leeftijd kent: Reeds van Noachs ark© worden de afmetingen in elle.i opgegeven en Goliath mat 6 ellen en €©n span. Er Is niets nieuws onder de zon. Zelfs dit voor-ontwerp eener nieuw© Ned'ar- landsche IJkwet niet. Minis:er Verschuur wil de levering van electriciteit contro,- leeren door geijkte meatlosstellen. Wei- nu, op efen papyrusrrol van om en bij 1350 vóór Christus, is de afbeelding ge vonden van het wegen 'dier ziel van een afgestorvene met behulp van ©en ge merkt vedergewicht dJat in d© andere schaal was geplaatst. „Men was dus blijk baar overtuigd van de gevceligheiid der toenmalige balansen", schrijft „De Vrije Fries". Wenken voor Pluimveehouders. De bodembedekking in de legnesten. Voor het bedekken van de bodem van de legnesten wordt vaak zeer verschil lend materiaal gebruikt, zooals haksel, turfmolm enz. Het meeste echter stroo. Geen van deze materialen, ook stroo, voldoet echter op den duur. Wanneer men een nest dat eenigen tijd gebruikt is nauwkeurig bekijkt, ziet men dat in de meeste gevallen van het doel van de bodembedekking, het zacht opvangen van het gelegde ei, zoodat de schaal niet beschadigd wordt, maar heel weinig terecht komt. De dieren; scharrelen namelijk meest al net zoo lang in het nest rond totdat in het midden de bodemplank vrijwel geheel bloot komt. Bij het leggen dat in staande houding geschiedt, komt het ei dan in de gun stigste gevallen nog juist op 'de rand van het nest terecht, waardoor de schok gebroken wordt. Heel vaak echter gebeurt dit niet en valt het op de vrijwel onbeschermde bodem waardoor groote kans op bre ken van de schaal ontstaat vooral als deze dun is. Maar ook al ziet toen oogenschijnlijk niets aan het ei, dan zijn er toch vaak fijne onzichtbare barstjes in de schaal die later bij het verzenden of bij het koken de schaal doen breken. Den laatsten tijd zijn er daarom voor zeer geringe prijs stroomiatjes in den handel die in de nesten gelegd worden. De kippen kunnen deze niet wegkrab ben, zoodat het ei bij het leggen steeds op een veerende onderlaag valt. Ook bij het bevuilen van het nest, bijvoor beeld bij het leggen van een windei dat stuk gaat zijn ze zeer gemakkelijk, daar in enkele ©ogenblikken tijd het matje te verwijderen is. Ze worden daar om dan ook veelvuldig en naar het schijnt met groote tevredenheid gebruikt. Nadruk verboden. ECHTELIJK DRAMA. In de Kranestraat te Den Haag zagen Dinsdagnacht agenten van politie hoe uit een per ceel, bewoond door den fotograaf H. R. een vrouw hevig gillend en ernstig bloe dend naar buiten kwam, gevolgd door een man met een dolk in zijn hand. Toen de agenten naderbij kwamen, rende de man op hen toe en gaf een der agen ten met het dolkmes een snede over vier vingers van de linkerhand. De agent loste uit noodweer twee revolverscho ten en trof daarbij den man in een been en in den buik. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft de beide ern stig gewonde personen naar het gem.- ziekenhuis overgebracht. De vrouw kon nog verklaren, dat ,haar man (de foto graaf H. R.) omstreeks 1 uur opeens krankzinnig was geworden en haar met het dolkmes had aangevallen. De toe stand van krankzinnigheid van R. werd door de medici bevestigd. Uiteraard was de agent van politie daarmede niet be kend, toen hjj zijn revolverschoten loste. De agent heeft zich ziek gemeld. De getroffen fotograaf R. is 43 jaar, zijn vrouw B. G. 33 jaar oud. De fotograaf is inmiddels overleden. VALSCH GELD. Het trok den laatsten lijd, aldus de N.R.C., de aandacht van de politie te Oud-Beijerland, Idat er valsch geld in omloop wérd gebracht. Ónder leiding van den burgemeester heeft de politie in samenwerking met de rijks politie een inval en huiszoeking gedaan ten huize van L. C. B., aan den Zinkweg. Een portemonnaie met valsche kwartjes en dubbel jes, benevens :gips en ander materiaal is in beslag genomen. B. is gearresteerd én heeft een volledige be kentenis afgelegd. ZIJN EIGEN KIND OVERREDEN. Woensdagmorgen reed de heer J. de Groot te Schagerbrug (N.-H.) met zijn vrachtauto achteruit van zijn erf, zonder te bemerken, dat zijn tweejarig zoontje zich in dé nabijheid van de auto bevond. Het kind werd overreden. Bijna onmiddellijk na het ongeval stierf het kind. VAK ffiMSKEMB MK VUfilI&a Boven het Engelsche Kanaal hing Woensdag een zeer dikke mist, waar door het scheepvaartverkeer ten zeerste werd belemmerd. Boven Londen woed de dien dag een hevige sneeuwstorm. Op vele plaatsen van de metropol stonzl het verkeer bijna geheel stop. Een gebrekkige vrouw te New York heeft zich, volgens Reuter, van het leven be roofd, omdat zij de radio van haar buren niet kon verdragen. In een ach tergelaten brief had zij geschreven: „De nooit ophoudende radio heeft mijn ze nuwen geschokt en mij het leven on- verdragelijk gemaakt". In Amerikaansche gezinnen is het nil. gewoonte om de ra dio al heel vroeg in den ochtend aan te zetten en den heelen dag te laten spelen. Op plechtige wijze is Dins dag te Cherbourg de uitvaart geschied van het stoffelijk overschot van de 10 slachtoffers van den brand van de „At- lantiqu e", van wie er slechts 6 her kend zijn. Bij de uitvaart was o.a. aan wezig de president-commissaris van de Compagnie Sud-Atlantique en de gezag voerder van het verbrande schip, ka pitein Schoofs, die een laatsten groet bracht namens officieren en bemanning van de „Atlantique". Een record aan tal electrocuties heeft het afgeloopen jaar in de Sing-Sing-gevangenis (New York) plaats gehad. Niet minder dan 28 ver oordeelden hebben hun leven in 1932 op den electrischen stoel beëindigd. Sedert de nvoering van den electrischen stoel in 1891 zijn in totaal 327 mennen en vrouwen daarop geëxecuteerd. In de cellen der terdood-veroordeelden ver toeven thans 23 mannen en één vrouw, die op "de voltrekking van hun dood vonnis wachten. Het aantal volwas sen personen in de Vereenigde Staten, dat lezen noch schrijven kan, wordt vol gens Reuter door een door president Hoover ingestelde commissie op 4.283.753 geschal. In haar rapport verklaart de commissie, dat het aantal analflabe- t e n de laatste jaren is verminderd met 648.152, hetgeen met het oog op de toe genomen bevolking zeer aanzienlijk is. De politie heeft, naar Reuter meldt, te Zagreb (Zuid-Slavië) een uitgebreide en goedgeorganiseerde school ontdekt om kinderen tusschen 5 en 18 jaar het b e- delen in de straten te leeren. In de school hing de plattegrond van de stad, die in verschillende districten verdeelfd was en waarop was aangeteekend in welke districten het bedelen het meest succes had. In Hollywood heeft zich een typisch filmdrama afgespeeld, dat geschikt zou zijn, om op het witte doek te worden gebracht. Aziatische dranksmokkelaars hebben geprobeerd om geld af te persen aan anderen die in dezelfde branche een fatsoenlijk stuk brood verdienen. Bij een nachtelijke vechtpartij vielen er dooden. 3 lijken zijn gevonden: een van de slachtoffers had eenigen tijd tevoren aan de politie medegedeeld, dat hij door ©en bendie Oosterlingen was bedreigd. Te To kio hebben 200 Japanners, naar het schijnt voor het toeerendeel agenten der Sin- gernaaimachinefabrieken, een filiaal over vallen en het meubilair en de naaimachi nes verwoest. De politie arresteerde 100 Japanners. Ontevredenheid over de contractvoorwaarden zou de oorzaak van den overval zijn geweest. President Hoover heeft in een tot het congres ge- richten bijzonderen oproep een tekort voorspeld der staatsfinanciën van 500—700 Imiill. dollar in het begrootings- jaar, dat op 30 Juni eindigt, zonder dat is rekening gehouden met de aflossin gen op de staatsschuld. Hoover dringt er daarom bij het congres op aan, dat het de voorgestelde belasting op den om zet aanneemt, opdat de opbrengst der belastingen zal stijgen. "nijverheid en techniek. 1908. IR. J. C. LOKKER. 1933. In het begin van 1908 Verscheefn in |d© Nieuwe Rotterdamsche Courant een ad vertentie, waarin door de Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven toen nog d© Firma Philips Co. ©en schei kundig ingenieur werd1 gevraagd. Onder de sollicitanten was ook Ir. J. C. Lokker, toenmaals assistent aan ide Technisch© Hoogeschool te Delft, die, na ld|e moedige besprekingen, (door Ir. G. L. F. Filips werd aangesteld'. De heler Lokker 'was ide eerste ingenieur, die aan dit bedrijf ver bonden werd. Hij werd den 30 Augustus 1885 te Zierikzee geboren, waar hij de H.B.S. bezocht. In 1902 iging hij naar Delft, waar hij in 1906 zijn examen voor chemisch ingenieur deeld'. Na een jaar assistent te zijn geweest, werd hij in 1908 bij de Philips' fabrieken aangesteld'. De jaren kort voor en na 1908 waren voor de techniek der electrische gloei lampen van 'de grootste betekenis; in dien tijd) voltrok zich de ontwikkeling van de kooldraadlamp over de wolfraam- draadlampen imet eerst gespoten en later getrokken gloeidraadl naar de gasgevuld© half-watt lampen met gespiraliseerden gloeidraad', zooals wij 'die thans nog ken nen. De jonge, vooruitstrevende ingeni eur vond hier Idus een prachtig terrein om zijn capaciteiten en werkkracht t© kunnen ontplooien en zijn loopbaan bij onze bedrijven bewijst, idat hij hiervan uitstekend partij heeft weten te trekken. In die jaren van snelle ontwikkeling der gloeilampentechniek was het voor de Philipsfabrieken, wier product toen reeds een uitstekenden naam had! en steeds meer werd igefvraagidi, leen levenskwestie om gelijken tred te houldlem met de voort brengselen van het buitenland. Nauwe lijks nog was de fabricage van gloeilam pen met gespoten wolfraamdraad aan den gang, toen bekend werd', dat in de Ver eenigde Staten reeds lampen met getrok- eken draad werden vervaardigd. Dag en nacht is er toen door Ir. G. L. F. Filips, Ir. Lokker en de assistenten gewerkt, om dit (doel ook te bereiken len na weken van ingespannen arbeid smaakten zij het genoegen, dat in het gloeilampenlabora torium d© eerste Philips lamp met getrok ken gloeidraad brandde (6 Dec. 1911). Kort daarna, in 1913, deed de gasgevulde halfwatt-lamp van zich spreken, weer volgde in de fabrieken een periode van koortsachtig wierken en weer wterden |de moeilijkheden overwonnen, zoodat ook met deze nieuwste verbetering |d!e Pihilips- fabrieken mede vooraan bleven. In die oorlogsjaren had1 die heieir Lokker een werkzaam aandeel in ld© fabricage van de verschillende producten, die de N.V. Philips door d© omstandigheden ge dwongen was te gaan vervaardigen. Eensdeels waren Idit voortbrengselen ten behoeve van anderen, zooals staaldraad, koperdraad', kunstmest en lonten voor die Staatsmijnen, anderdeels betrof het half fabrikaten, (die Idle N.V. voor het eigen bedrijf behoefd©wij hierinneren hier aan de opening van ld© glasfabriek op 6 Jan. 1916. Van (dien tijd) dateert het streven om zooveel mogelijk van het bemoodigd|a| zelf te fabriceerenbehalve de glasfa briek idanken hieraan vele andere takken van het Philips' bedrijf, zooals Ide edel- gasfabriek en de papierfabriek, haar ont staan. Toen Ir. G. L. F. Philips in 1922 zijn functie als Directeur van onze N.V. neer legde, werd Ir. J. C. Lokker benoemd tot onderdirecteur. Sindlsdien is zijn aan dacht in het bijzonder gericht op de ont wikkeling van machines voor de fabricage der gloeilampen. Ook bij ld© organisatie der buitenfabrieken sp(e|eld© hij een be langrijke rol. Zaterdag 21 Januari zal een feestelijke huldiging van Ir. J. C. Lokker in (d® groote zaal van het Philips' Ontspan- ningsgebouw plants vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1933 | | pagina 6