Zierikzeesche Nieuwsbode BAND WEET WAT U EET ABONNEMENT: Woensdag 7 Dec. 1932. zierikzeesche courant. APVERTENTIEN Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwsjaarswenschen. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. 30 ets. per 'T IS VERSTANDIG Pr**8 maanden J 1.60, franco p. po«t 'f 1J0. Coor het buiten! per Jaar j 10.—. Afzonderlijke nummert 6 oent Verschijnt dee Maandags, Woensdags en Vrij- TeL No. 12. Postgiro 117677. tan 1—9 regels 60 cu. tan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regal. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van Bil* gave vóór löjore. Uiterlijk 10 air ap dia dap tuitgaaf Zij, dia zleh van af haden op 1 out blad abonnaaran, ontvangen da tot 1 Januari varschljnsnde nummari gratis. In het met 1 Jan. as. versohijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan is van 15 regels 76 oeot, elke regel meer 16 oent. De inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie met inhoud; tabaks pijp; kindertaschje; bril met étui; sier speld; band van een mantel; damesborst rok; parapluie; oliejas; rozenkrans; hand schoenen; lederen reiskoffer met inhoud; ceintuur; bankbiljet*"* tweede kamer. Zitting van. Dinsdag 6 Dec. Aan de orde ls 't wetsontwerp tot con- tingentee ring v an Idem vleesch- imv oer. Dhr. Braat meent, dat wij het buiten- lanidsche vleesch hier te lande heelemaal niet noo|dig hebben. Hij dringt op een invoerverbod aan. De heer Van Voorst tot Voorst wijst erop, dat de vleeschprijzen gestadig ida- len, ondanks de contingenteering. Waar om kan er geen sprake zijn van verhoo ging van het contingent? De heer IJzerman zegt, dat de ^oor zaken van de lage vleeschprijzen in het binnenland liggen, en dat een nog ster kere invoerbeperking niet zou baten. Minister Verschuur antwoordt, dat de bedoeling van contingenteering alleen strekt tot voorkoming van een ovenrriati- gen invoer. Het ontwerp Wjordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat de communisten tegen zijn. Het wetsontwerp pm een meerder bedrag van f300.000 ter beschikking te stellen voor hulp aan mobilisatie- slachtoffers, werd z.h.s. aangeko men. De opschorting der zijdelingsche ver plichting tot inënting is op nieuw verlengd, (ditmaal tot 1935. In de avondzitting is de P.T.T.-b e- grooting aan de orde gekomen. De heer Boon heeft kenbaar gemaakt zijn stem aan deze begrooting te zullen ont houden, indien minister Reymer thans - niet definitief en bevredigend antwoord geeft ten aanzien van de radio-quaesties. ZIERIKZEE. De Concertzaal Sound Bioscoop weert zidh den laatsten tijd bizonder. Na Zaterdag een zeer geslaag de kindervoorstelling gegeven te heb ben, er genoten een kleine 500 kinde ren van, bracht zij 's avonds ten tooneele „M", een der allernieuwste geluidsfilms, en zeker een der beste van alle die wij hier nog zagen. Nu komt zij deze week weder met „D e p r i v é-S ecretaress e", die een we reld-succes is geworden. „De Privé-Secretaresse" is ongetwijfeld de beste film in dit genre, in dit seizoen uitgebracht. Het is een amusante publiek film bij uitnemendheid, vol kostelijke re gie-trekjes en vervaardigd onder regie van den vermaarden Wilhelm Thiiale, den regisseur o.a. ook van „Liebes-Wiaizer". Men be wondere hiet geraffineerde spel van de jeugdige Berlijnschie actrice Re- nate Müller, het uitmuntendie spel van Hermann Thimig van het Reinhardt Thea ter en amuseerde zich met de grappen van den besten komiek van de Berliner Bühne Felix Bressart. Kortom een boeien de filml? De muziek werd vervaardigd door Pad Abraham, den componist van de Operette „Viktoria und Ihr Husar". Op geweldige wijze is in dit film werk gebruik gemaakt van muzikale ef fecten. De Privé-Secretaresse is onge twijfeld de Schlager van het seizoen! In verband met den te verwachten toe loop loopt deze film dan ook reeds van af Vrijdag. Naar wij vernemen heeft onze plaat selijke tooneelvereeniging „Het Nieuw Zierikzeesch Dilettanten-Tooneel", een 2- tal uitnoodigingen, om binnenkort eld»rs te komen optreden, aangenomen. Dinsdagavond hield de commissie v. ontwikkeling en ontspanning haar aan gekondigde openbare bijeenkomst, m het daarvoor welwillend 'afgestane gebouw in de Poststraat, teneinde met de belang stellende werkloozen te bespreken wat de commissie zich voorstelt dezen winter te doen. Ds. Bamouw, voorzitter, openaö l/a pondspakje om Blue Band te gebrui ken - omdat U niets beters koopen kunt. Probeer ze vandaag eens VERSCH GEKARND met 25 0/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle miet een hartelijk welkom aan allen, me moreerde wat vorig seizoen is gedaan en zette het door de commissie opgemaakte plan uiteen, 's Maandags, onder leiding van den heer Buijl, motorkennis; Dins dags schaakles; Woensdags: boekhouden; (eenvoudige administratie) ondier leiding van dhr. Poldermans, en metselen onder leiding van den heer Van Tilburg. Don derdags electrieiteit, ondier leiding van den heer Verbeek, terwijl de Vrijdag voor ontspanning zal worden gehouden. Reeds gaven 'zich voor den cursus motor- kennis en electrieiteit voldoende rnen- schen op, terwijl voor de andere vakken gelegenheid bestaat zich op te geven op de avonden zooals is .aangegeven of bij dhr. Schipper. Van de Zierikzeesche Ra- dia-Centrale is weer een gratis aanslui ting op haar net gekregen, terwijl des avonds aan 'de bezoekers thiee zal wor den verstrekt. Voorts deed de voorzitter nog mededeeling, dat het plan bij ide commissie bestaat, om bij wijze van proef, dezen winter ook enkele middagen in de week de zaal open te stellen voor het lezen van couranten, tijdschriften iqnz. Na een aansporing te hebben gegeven aan de aanwezigen om een ien ander aan hun kennissen te vertellen wat hier besproken was en hen aan te sporen ook deze bijeenkomsten en cursussen te bezoeken, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de voordrachtavond van de afdeeling Zierikzee voor Volkenbond en Vrede, op Vrijdag a.s., waar als declamator Ru Mul der optreedt, om ©enige gedeelten uit Remarque's boek „Der Weg zurück" uit te beelden. «ELKERZEE. Vergadering van den ge meenteraad op 25 November. Voorzitter die burgemeester. Alle leden tegenwoor dig. Ingekomen van G. S. bericht, hou dende vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor een tijdvak van 2 jaren. Ter tafel komt het schrijven van den raad der gemeente St.-Maartensdijk aan G. S. met verzoek hieraan adhaesie te betuigen. Hoewel inmiddels door G. S. op idit ver zoek afwijzend is beschikt, wordt een verzoek tot adhaesiebetuiging aangeno men; alleen de heer Ornée stemt tegen. Eene verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling wordt zonder be spreking goedgekeurd. Volgt de benoe ming van een agent, waarvoor de aan beveling luidt: 1. J. van den Bout; 2. P. D. Everwijn. Eerstgenoemde Wordt met algemeene stemimien gekozen. De benoe ming wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1932 voor |den duur van 2 jaren(. De circulaire der vlascentrale betreffende te verleenen steun voor bewerking van vlas uit oogsten vóór 1932 wordt voor kennisgeving aangenomen, wijl in deze gemeente geen vlas ter bewerking bij erkende vlassers aanwezig is. Nu dus ook het vlas dezen winter geen werkgelegen heid biedt, hebben B. en W. uitgezien naar andlere bronnen vqor werkverschaf fing ietn brengt de voorzitter ide gedacht© naar voren dezen winter baggerwerk in de haven te doen verrichten door werk loozen uit ide Idrie betrokken gemeenten. Al moge idit werk goedkooper zijn uit te voeren met behulp van een baggerma chine, we houiden Ide menschen dan toch hiermee weer ©enigen tijd bezig. Hij is van meening, dat het havenbedrijf hier voor wel een bedrag van f2000 kan be schikbaar stellen. Belastingverhooging, die anderswel onvermijdelijk zal zijn, kan hierdoor wordien voorkomen. De heer Ornée voelt niet veel voor baggerwerk. Aan idit werk is in het winterseizoen nog al gevaar verbonden en ten tweede zijn lang niet alle werkloozen voor dergelijk werk geschikt. Hij vestigt de aandacht op het herstel van een gedeelte der glooiing. Wanneer Idit in beton wordt uitgevoerd zit daarin z.i. een mooi object voor werkverschaffing. De aanhangige plannen tot vernieuwing der havenbe schoeiing en verbreeding van het plateau zullen naar het oordeel van den raad dezen winter nog Weinig gelegenheid bie den voor werkverschaffing. De heer Spits oppert het idéé den weg van Eikerzee naar Scharendijke te verbreedien, waaraan echter naar het oordeel van den raad te veel vastzit om hierop te kunnen in gaan. De heer Kloet bespreekt den toe stand in den Breedenweg. Deze is thans vrijwel onberijdbaar. B. en W. zeggen voorziening toe, idoch dit geeft maar werk aan een paar man gedurende enkele da gen. De heer Blom vraagt of ook steun kan worden verleend bij werkzaamheden in het landbouwbedrijf, b.v. bij het dem pen van slooten. De voorzitter antwoordt bevestigend; ook het rijk (draagt waar schijnlijk in ideze kosten bij. De heer Blom heeft plannen in Ideze richting en worden B. en W. gemachtigd deze aangelegenheid nader met hem' te bespreken. Het denk beeld van den heer Ornée „herstel van de havenglooiing" zal ook nader door B. en W. onder het oog worden gezien en te bestemder plaatse worden bespro ken. De suppletoire lijst hondenbelasting wordt vastgesteld. Het verzoek van het comité tot behoud van ide tram' op ons eiland om een bijdrage te willen ver leenen van 2 cent per inwoner Wordt zonder stemming ingewilligd. Ter taiel komt thans een verzoek van den ge meente-veldwachter Steenland om miet in gang van 1 Juni 1933, wanneer de door hem te bouwen Woning door hein zal worden betrokken, een geldelijke vergoe ding te mogen ontvangen wegens het gemis van vrije woning. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, wijl de gemeente, gezien het rapport van den inspecteur der volksgezondheid over een goede woning beschikt. De heer Padmos is voor inwilliging van het verzoek; hij is van meening, dat de gemeente er geen schade door lijdt. Andere leden spreken zich uit voor het voorstel van b. en W., idat vervolgens wordt aange nomen met alleen |de heer Padmos tegen. Een verzoek van de oudercommissie om aan de leerlingen der openbare school warm 'drinken te verschaffen, wanneer deze wegens ongunstige weersgesteldheid 's middags niet thuis kunnen eten, wordt met algemeen© stemmen, behalve die van den heer Spits, ingewilligd. Het hoofd ider school zal voor de verstrekking van warme melk zorgen; als maximum-bedrag wordt de som van flO per jaar gesteld. De begrooting voor de haven Klosternol wordt goedgekeurd (met in ontvang en Uitgaaf een bedrag ad f9750. De voor zitter wenscht nog iets te zeggen naar aanleiding van het indertijd in de Zie rikzeesche Nieuwsbode opgenomen ver slag van een vergadering van het water schap Schouwen, waarbij |de voorzitter van het waterschap# hem, inzake riolee- ringsaangelegeiiheden en herstel van den straatweg door ide kom van Eikerzee, een minder juist wijze van optreden heeft in id,e schoenen geschoven. Spr. is evenwel van meeniing, dat zijn houding ten opzichte van het waterschap altijd zeer welwillend is geweest en gaarne bereid is ten deze den raad inzage van de gewisselde correspondentie te verleenen. Overiglens wenscht hij er het Zwijgen toe te doen. Bij de hierop ge volgde omivraag vestigt ide heer Kloef de aandacht op verschillende verzakkin gen, die iin den omtrek der rioolputten zijn ontstaan; B. en Wi. zeggen voor ziening toe en zal tegelegenertijd grind worden aangekocht tot bijvulling en ver harding. Waarna sluiting. ELKERZEE. Het St.-Nicolaasfeest werd op Dinsdagavond 6 Dec. in de openbare school op prettige wijze gevierd. Ver welkomd door het hoofd der school ver scheen om 7 uur de heusche Sint en zijn factotum Piet onder het gejuich van de kinderen, die dapper hun best deden door het zingen van toepasselijk» liedjes hem gunstig te stemmen, 't Is hun ge lukt; allen werden door hem rijkelijk bedacht en kregen naast lof ook wel eens een vermaning te hooren. Vele be langstellenden, waaronder ook da burge meester en mlevr. de Bruijn, waren in het schoolgebouw aanwezig. ELLEMEETi. Maandagavond 5 December bracht St.-Nicolaas zijn jaarlijksch be zoek aan de O.L. school alhier. Hoewel het schoollokaal wat de afmetingen be treft zeer goed voldoet, bleek het toch voor deze gelegenheid te klein; velen moesten zich met staanplaatsen in de gang vergenoegen. De bisschop, die zich hier in de sympathie van jong en oud mag verheugen, bracht behalve veel lek kers, voor elk kind een mooi© cadeau mee. Geen wonder, dat alle kinderen, ook zij die berispende woorden hadden moeten aanhooren, tenslotte zeer voldaan huiswaarts keerden. De Oudercommissie, van wie dit feest uitging, heeft eer van haar werk gehad! BROUWERSHAVEN. Vergadering van den Raad van 24 November. Voorzitter burgemeester C. Gast. Alle leden aan wezig. Öp een verzoek van het bestuur van het ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland te Noordgouwe, om pok voor 1932 het (subsidie van /het z.g. tweede dub beltje per inwoner te willen verleenen, deelen B. en W. mede, dat zij meenen dat dit verzoek overbodig is, omdat in de raadsvergadering van 22 April 1.1. reeds is besloten tot toekenning van het z.g. tweede 'dubbeltje subsidie. Het ver zoek wordt voor kennisgeving aangenio- mlen. Het bestuur van de fairbank Noord zijde Haven vraagt het wejeghuisje te mogen laten staan. De voorzitter licht dit verzoek ^ader toe en zegt dat de 'andere fairbank destijds een overeen komstige vergunning heeft gekregen, on der voorwaarde evenwel dat de ruim|te beschikbaar is voor de dammers. Het ver zoek, in stemlming gebracht, wordt inge willigd onder dezelfde voorwaarde als van de andere fairbank. Vóór stemden de heeren Priem, Ringelberg, Verhoeff en Lijbaart, tegen de heeren vam Schel ven, den Boer en van Nieuwenhuize. B. en Wl. stellen den Raad voor aan G.S. opnieuw vrijstelling te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening. Naar aan leiding van 'dit voorstel is een adres ingekomen van de afdeeling Brouwers haven van de Ver. voor Volksonderwijs, waarbij wordt verzocht idit onderwijs zoo spoedig mogelijk in te voerten. De voor zitter zegt dat indien tot het geven van dit onderwijs mocht worden besloten, het hooit voolr 1 Januari ia.s. in orde kan zijn. Het blijft derhalve noodig de vrijstel ling aan te vragen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aan genomen met 5—2 stemmen. Tegen stem men de heeren Priem en Lybaart. B. en Wl- deelen den Raad mede dat het getal leerlingen dat de openbare lagere school bezoekt, thans is teruggeloopen tot 107, terwijl de aantallen op 16 Maart, 16 Juni en 16 Sept. van dit jaar resp. be droegen 116, 114 en 109. Het gemiddeld aantal leerlingen dat dit jaar als werke lijk schoolgaande bekend staat, zal der halve met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid minder bedragen dan 117. Als gevolg daarvan zal met ingang van 1 Januari 1933 voor slechts 3 leer krachten de Tijksvergoeding in de jaar wedden kunnen worden verkregen. Waar de gemeentekas de uitgaven voor een boventallige leerkracht niet gedoogt, stel len B. en W. voor, de betrekking van de 4e leerkracht aan die school op te heffen. De onderwijzeres mej. j. de Hoop is de laatst aangestelde leerkracht met de minste dienstjaren. Bij haar be noeming is reeds medegedeeld, dat zij eventueel het eerst in aanmerking voor ontslag zal komen. B. en W. stellen derhalve voor aan deze onderwijzeres met ingang van 1 Januari 1933 eervol ontslag uit hare betrekking te verleenen, een en ander onder voorbehoud dat het aantal leerlingen ;op 16 December a.s. niet zooveel is gestegen dat het gemid delde aantal leerlingen van 117 voor dit jaar is bereikt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt de heer L. Bolkenbaas met algem. stemmen herbenoemd. De heeren J. en G. Dekker hebben bij schrijven van 28 October verzocht om' verlaging van de pachtsommen van het door hen van de gemeente gepacht bouwland. Naar aan leiding daarvian deelbn B. en W. mede, dat zij met deze pachters alsmlede met den pachter J. van Nieuwenhuize te Zon- nem'aire overleg hebben gepleegd en tot de volgende overeenstemming zijn geko men: J. van Nieuwenhuize, die heeft ge pacht voor fill per gemot, in totaal voor f334.92, te verlagen tot f55.50 per gemot of ,in totaal voor f 167.46; G. Dek ker, die heeft gepacht voor f 91 per gemot, in totaal voor f 257.33, te verla gen tot f 40 per gemot of in totaal voor f 113.11 en J. Dekker, die heeft gepacht voor i 83 per gemot, in totaal voor f 174.03 te verlagen tot f 40 per gemot of in totaal voor f83.87. B. en W. stellen den Raad voor dienovereenkomstig te beslui ten. Zonder 'discussie en hoofdelijke stem ming wordt aldus besloten. Aan het Co mité van Actie voor behoud van de Tram', gevestigd te Zierikzee, wordt een bedrag van 2 cent per inwoner te be schikking gesteld. L. van den Hamier en P. K. Bokelaar krijgen ontheffing van de hondenbelasting voor het belastingjaar 1932, over een half jaar. Het verzoek van Wi. v. d. Sluijs wordt afgewezen. B. en Wl leggen aan den Raad over de agenda van 'de vergadering van aandeel houders der N.V. Waterleiding-Maatpij. „Schouwen-Duiveland" op 28 November te Zierikzee. Als afgevaardigden voor deze vergadering worden aangewezen de hee ren C. Wl. den Boer en J. P. Priem'. Ver volgens wordt overgegaan tot de behan deling van de aganda dier vergadering. De heer Verhoeff heeft bezwaar tegen de toelichting op het nieuwe art. 39. Daarin wordt voorgesteld het winstaandeel van den Directeur en het personeel in te trekken en als schadevergoeding daar voor in de plaats te stellen een verhoo,- ging van de jaarwedde van den Direc teur mot f 300.— en premievrij pensioen en voor het personeel de pensioensbij drage te verlagen van 8i/2 °/o tot 3 o/o. Spr. vindt deze regeling onbillijk. De voorzitter verdedigt het voorstel van den Raad van Beheer en zegt dat het personeel is benoemd op de oude sta tuten, waarin het recht op een deel van de winst is toegekend, n.l. 6 o/0 aan den Directeur en 6 o/0 aan het gezamen lijk vaste personeel. Als vergoeding voor het derven van het winstaandeel wordt thans deze regeling voorgesteld, hetgeen absoluut geen salarisverhooging inhoudt Spr. zou daar ook tegen zijn. Wianneec men echter vóór salarisverlaging imocht zijn, moet dit los hiervan worden be handeld. Na nog eenige discussie stelt heer Verhoeff voor de thans geldende regeling te laten vervallen en daarvoor niets in de plaats te stellen. De heer Priem1 stelt voor de oude redactie te handhaven. Het voorstel-Verhoeff, in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de hee ren Ringelberg, Verhoeff, den Boer en v. Nieuwenhuize; tegen de heeren Priemt Lijbaart en van Schelven. Bij de rond vraag informeert de heer Ringelberg naar de steunregeling voor werklooze arbei ders. De voorzitter zegt dat er weer iemand beeft gevraagd om in werkver schaffing weidespitten uit te voeren. De steunregeling is nog in studie. De 'heer Priem vraagt of B. en W. van plan zijn uitvoering te geven aan de circulaire van den Minister, omtrent ontwikkeling enz. van jeugdige werkloozen? De voor zitter zegt dat bedoelde circulaire deze week is ingekomen en nog niet is be handeld in B. en W. De heer Priem vraagt voorts inlichtingen omtrent een gerezen kwestie tusschen B. en Wl en de Commissie tot wering van schoolver zuim. De voorzitter zegt dat dit betreft het niet-tijdig kennis geven van door die Commissie ten Stadhuizie te houden vergaderingen. Goedgevonden wordt nog de aanschaffing van ingrediënten voor thee en het aanbrengen van een licht punt in het kolenhok van de openbare lagere school. Daarna sluiting. Maandagmiddag heeft de Goede Sint en zijn knecht een bezoek gebracht aan de bewaarschool en de openbare lagere school, en cadeautjes en versna peringen uitgedeeld. Maandagavond heeft in hotel „Rin gelberg een bioscoop-voorstelling plaats gehad. De zaal was goed bezet. Na af loop bleef men nog gezellig bijeen en werd er gedanst. Dies middags is een voorstelling gegevjen voor de kinderen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1