Bij Ruwe Handen PUR0L. Doos 30 ct. Zitrikzeesclie Nieuwsboda ««■•Abdijsiroop TWEEDE BLAD Uit Stad en Provincie. bahoorandi bl] da via Vrijdag 2 Die 1932, 12307 De werking van de Crisispacht wet Het galgenmaal van vele kantonrechters. Mr. J. W. Tijsma, kantonrechter te Leeuwarden, schrijft in het „Weekblad van het Recht": Voor en aleer een naar de galg ver wezen delinquent door het hennepen venster moet kijken wordt hetm een kos telijke maaltijd voorgezet, waaraan hij zijn gastronomische begeerten mag laven voor 't laatst;! Vóór een groot deel hunner wordt heaiengezondenis den kantonrechters een galgenmiaal voorgezet in den vormi van toepassing der Crisispachtwet-1932. Tot nog toe belast met de berechting van geschillen, gehouden aan een maxi male grens van f200 met mogelijkheid van appèl, in die meeste gevallen van idle rechtzoekenden, is hun plotseling een rechtsmacht toegekend die de stoutstje verwachtingen omtrent de uitbreiding hunner absolute competentie zéér verre overtreft. Ze loopen, geassisteerd door twee leekenrechters met de portefeuil les van een groot deel der Nederlandsche verpachters rond' met het recht, onge controleerd door eenige hoogere instan tie (behoudens dan de oribeteekende ambtshalve cassatie), om! daaruit zooveel te grijpen als hun goeddunkt, mits de greep in éénmaal maar niet unieer omvat dan 100 pCt. van een verschenen pacht- termijn, die somtijds enkele dnizendjen meermalen verscheidene honderden gul dens bedraagt. Ik ben in de gelegenheid geweest om enkele uitspraken te lezen en ben inderdaad sedert dien wel wat schichtig geworden om te zeggen, dat ieder vonnis rechtstoepassing inhio.udt. Toch zou het eenzijdig zijn om 'de schromelijke gevolgen der rechtspraak over de Pachtwet uitsluitend te w'ijtjen aan een gemis van inzicht in de wet van degenen, die tot hare toepassing geroe pen zijn. De dames en heeren die het ini tiatief namen tot hef indienen van het ontwerp treft ten minste evenveel schuld. Bij oppervlakkige kennismaking krijgt hilen den indruk, dat deze wet een moidel is van duidelijkheid en eenvoud. Wat laat ze zich, als ze vergeleken wordt met de bepalingen omtrent het erfrecht en de algemeene bestuursmaatregelen betreffen de de Warenwet (om ons tot deze twee te bepalen) gemakkelijk en vlot lezen. Bij nadere kennismaking krijgt men een eenigszins ander idee en is men geroe pen om ze toe te passen, dan blijkt pas goed wat een ongelukkig product van overhaast werk deze wet is. De gevolgen dezer wet (het zij in het voorbijgaan opgemerkt) zijn voor de goe de verhoudingen tusschen verpachters en pachters pernicieus en er zullen jaren', misschien tientallen jaren, moeten ver- loopen vóór |die verhoudingen weer in de oude banen gebracht Zijn. Ik weet wel dat er verpachters zijn die, zonder eenig spoor van humaniteit, hun pach ters stroopten, maar die iwaretn schaarsch. In het algemeen waren |de verhoudingen uitstekend best of goed redelijk dra gelijke verhoudingen kwamen maar zel den voor. Procedures tusschen verpach ters en pachters waren witte raven; de onderlinge omgang was gemoedelijk. Met én slag is dat vernietigd de verhou dingen Zijn vergiftigd, want in veel ge vallen is des pachters mentaliteit deze: We hebben, terwijl reductie vroeger een gunst was, nu het recht daarop en dat recht zullen we uitbuiten. Niet onge straft ondergraaft mein |de pilaren waar op ons verbintenissen recht rust: over eenkomsten strekken partijen tot wet en d'e debiteur is tot praestatie Zijner ver plichtingen gehouden. En Idat is met deze wet geschied!! ZIERIKZEESCHE STRAATNAMEN li. Het Westelijk deel van den Watermolen uitkomlende !iin de Verrenieuwstraat, heette al in oude tijden Hughe Moreijdshole, d.i. de beul van Hughe Moreijds. Eeln Heez - Hughe Moreijds, dus een ridder, was in "1307 burgemeester en een Heijnric Doede Hughe Moreijds, misschien de kleinzoon van den vorige, was in 1358 ook burge meester onzer stad. Het middeleeuwsö'ie woord „mioreit" beteekent: donkerkleurig, donkerrood of paars. Wlellicht had een der genoemden hier grond of woonde hij vlak bij de heul die in den dam werii aangebracht. Die daim) .nu geheel ver keerd Sint-Anthoniesdam geheeten moet wel tegelijk gemaakt zijn met den Dam over de haven bij de Meelstraat, toen omstreeks 1325 de stad werd uit gebreid met den grond liggende ten Oosten van bet aloude water, dat later Oude Haven, Schuithaven en Zwemha- ven werd genoemd. Dat nieuw aange wonnen deel der stad werd bemuurd en door drie poorten toegankelijk maakt: de Nobelpoort, de Noordhaven- poort en de Zuidhavenpoort, die wel ongeveer tegelijk zullen gebouwd zijn De naam' van wat nu Sint-Anthonies dam1 heet, zal oorspronkelijk wel 's Heer Thomasdami geweest zijn, want in de oudst gevonden benamingen is niet van „Sint" maar van ,,'s Heer" sprake. De naam' Thomas veranderde in den volks mond spoedig in Dornaes, Domus en Do- mis, omdat dit gemakkelijker uitgespro ken werd. Tenslotte Is deze benaming verbasterd tot Sint Ainthoniesdam1. Ik geef toe, dat vele pachters (een, in Nederland ongebruikelijk executiemiddel moge mij nogmaals tot beeld strekken) ten galge gedoemd waren, of wil men ten onder moesten gaan, wanneer zij financieel niet geholpen werden, maar dit levert geen rechtsgrond (Op, zelfs geen utiliteitsgrond om te bewerken dat de verpachters eveneens moesten hangen. Ik zou 't lied wel eens willen hoeren, waar in bezongen werd |de mentaliteit dier genen, aan wie we (deze wet danken, als zij gedwongen konden worden om de vorderingen, idie ze kunnen doen gel den, teruggebracht te zien tot nihil of een onbeduidend percentage. En, wat gij niet wilt idat u geschiedt doet dat ook aan een ander niet! Men heeft misschien in de onwillige verpachters grootkapitalisten gezien ik wou dat men eens [meemaakte compari ties, waarbij de verpachters blijken in bitteren nood te verkeeren prndat hun zéér sober inkomen hun gedeeltelijk ont houden wordt. Schr. komt dan tot jdiei moeilijkheden van de wet. Wat beteekent „pachtprijs"? Vallen b.v. de vaak schromelijk hooge polder- of waterschapslasten daar pok onder? Een ander euvel is, dat die Kamer voor crisispachtzakesn, indien geen schik king door den kantonrechter is bewerk- steligd, reeds na het vervallen van eiken termijn tot qordeelen geroepen is en de reductie over den eersten termijn (Mei— Nov.) moet wlorden vastgesteld, terwijl de producten, welker prijsstelling beslist over de resultaten, qok voor dien termijn nog onverkocht zijn. Schr. zet dit alles in bijzonderheden uiteen en besluit: Eein derde euvel is, dat vaak bedongen is, idat pachtermijnen vooruit imloeten be taald woilden. Zon komen thans requesten binnen van pachters, (die in November moeten betalen |den pachtprijs over Idle periode Nov. 1932 tot Nov. 1933 en nu tart ik iedereen ,om in zoo'n geval een aanmerkelijke regeling voor te stellen of om een billijke uitspraak te doen! Deze Wet is in staat qmi hem, die imiet har,e toepassing belast is en die zijn taak serieus en iconcientieus w|enscht op te vatten (een eisch, die zeker gesteld mag Worden) geestelijk te vernielen. Is het misschien om bet afscheid der at te danken broederen te verlichten? Ik zou bijna wensehen mede .uit te trekken om mede in het spreekkoor te roepen: „li, buitengewoon ongeslaagd product van overhaaste wetgeving, groeten wij ster vende!" Nog ééne vraag, die zich bij mij op dringt, wil ik stellen: hoe zal men kun nen besluiten tot .opheffing (nog wel ten plattelanide) van kantongerechten, terwijl degenen, die tot taak hebben de voorko mende werkzaamheden te verrichten, zuchten, onder het vele en moeilijke werk? Hier schijnt respijt inderdaad geboden! Volgens sommige pachters tmoest boven het Kantongerecht te Leeuwarden, waar in den regel 35 pet. wordt verleend, staan: „Wie hier binnenkomt, late alle hoop varen]!" ,T.ot 1 'kwam een stroolm requesten binnen en in November kwam' een vloedgolf binnenstroomen. Ik' vraag me af boe 't zal gaan bij Ide Kantonge rechten, waar men, uitsluitend- lettende op de belangen Ider pachters, ide verpach ters eigenlijk berooft, idppr zonder eenige motiveering .reductie van 80 tot 100 pCt. toe te staan, het requestreeren uitlokt. Inderdaad is ons goede Nederland opge scheept met een wet, welker doel goed is, maar welker uitwerking is, idat hoogtij viert het verwerpelijke principe dat men riemen snijdt ,uit andermans leer. Jonh Buil Sint Niklaas en de stoute kinderen. NOORDWELLE. In de laatst gehouden algemeene ledenvergadering der Groene Kruisvereen. Renesse-Noordwelle en Se- rooskerke werd, om de kas dezer vereen. De naam Domus is, zoover wij we ten, (niet .onder de heiligen der Roomlsch Katholieke kerk te vinden, wel Thomas en wat nu Sint Domlusstraat heet, komt in 1492 en 1494 no.g als Sint Thomas- straat voor. Van een naamgeving naar Sint Diominicus (1170—1221), tot wiens door 'hem gestichte orde der Domini canen het Predikheerenkl'ooster behoor de, dat zich verhief waar nu de Lange St.-Janstraat loopt, blijkt piets. Een oude straatnaam is die van Mid- delstrate, al vroeg in de uitspraak en schrijfwijze vereenvoudigd tot Meelstraat, met welken haam het woord meel, wiaar- van brood gebakken wordt, niets te ma ken heelt. (Vergelijk ook Middieldijk en Meeldijk). I;n 1319 wordt reeds gesproken van een hofstede (n.l. woning of huis) in de Middelstrate en in 1321 van oen stee pen huis tusschen de Middelstrate en- de Piotstrate. Deze straat was de hoofdverbindings- weg tusschen het oude centrum' dier stad en het water der haven, dat, vóór de legging van den Dam', langs den grond stroomde waarop thans Ide huizen aan de Westzijde van den Dam' staan. Het zal zeker een druk begane straat geweest zijn, iwaint het laden en lossen der vaartuigen, 'die vóór zes eeuwen daar aan idlen 'wal meerden, heeft bijna uit sluitend langs (dezen weg plaats gehad. Waar in 1319 al van een „middelstrate" gesproken werd, 'moeten toen reeds even wijdig 'daaraan loopende straten of wegen bestaan hebben; een bewijs, "dat de stad op deze hoogte destijds flink bebouwd was. De ten Zuiden liggenjde straat wordt, John Bull en Marianne Die maakten 'met elkaar Met angstig kloppend harte 't Verlangenlijstje klaar. Ze hoopten beiden vurig Dat dezen keer de Siint Hun anders zou behand'len Dan een ondeugend kind. „Ach schrap toch onze schulden, Zoo vroegen z'allebei, Geen bedelaar is er Zoo erg aan toe lals wij. Wees nu eens gul en h^rt'lijk O lieve Sint, en dan Zijn wij je eeuwig dankbaar, O goeie rijke man!" Maar Uncle Sam-Sint Niklaas Schudt dreigend met de roe En bijt de stoute kinders De harde woorden toe: „Wat? schrapping v-an de schulden? O nee! dat gaat niet hoor, Want al je centen ko,op je Maar oorlogsspeelgoed vpor!" John Buil kijkt bij die woorden Natuurlijk heel erg sip En Marianne bijt zich Verlegen op de lip. Zoo gaan ze weer naar huis toe, Hun wansch bleef onvervuld, En 'tergste van dit al is: 'tls puur hun eigen schuld! J. S. te versterken, in beginsel besloten tot het houden eener bazar. Uit elk der drie gemeenten hebben zich -eenige da mes tot een commissie gevormd. Om de deelname zoo algemeen mogelijk te doen zijn, zal ér in den loop van deze maand aan alle inwoners een circulaire worden toegezonden, toet verzoek iets, hetzij groot of 'klein, te willen bijdragen. Het comité bestaat uit de dames Verduijn den Boer (voorzitster), Hoogenboom—v. d. Wekken, Verton—Mulder, W. Verjaal (penningmeesteres), Geluk—v. d. Wék ken, Zuster Hulshoff, Van der Linde— Langeveld (secretaresse), Joh.a Goerrians en L. van Gorsel. De bedoeling is deze bazar op 't-eind van 't volgend jaar te houden. BRUINISSE. Dinsdagavond j.l. herdacht de Chr. Meisjes-vereeniging „Lydia" haa 40-jarig bestaan, onder leiding van Ds. Waardenburg, die in zijn openingswoord de vereen, gelukwenschte met dat voor recht en in 't bijzonder im'ej. N. L. Ok- kerse, die al jaren presidente is geweest. De vice-présidente imlej. C. de Koning, feliciteerde de présidente namens de ver- eeniging. Zij wenschte ook de penninglm'. m!ej. M. Bal, die reeds 30 jaren di|e func- 1 tie bekleedt, geluk. Beide jubilaressejn bood zij namens de leden een souvenir i aan. De burgemeester, de heer Hage, nam ook het woord en bracht namens j de burgerij de gelukwenschien aan de vereeniging over -en den dank, uit naam der behoeftigen en armen voor hetgeen j de vereeniging voor hen in die lange reeks van jaren had gedaan. Uit het verslag van de secretaresse m'ej. C. M. Jumelet, vernamen we, dat in diie j-aren 1 zijn uitgedeeld 2441 kleedingstukken in 1 2188 huisgezinnen. De av-ond werd ver- 1 -der doorgebracht m'et samenspraken en voordrachten, afgewisseld door een 5-tal j liederen voor orgel en viiool, bespeeld als reeds gezegid is, in 1321 als Potstrate v-ermeld en ide ten Noorden liggende straat was de Melkmarkt, waarvan ide j naam, bij het gemis van oudere stukken, 1 eerst in 1398 voorkomt. I Al in het z.g.n. baljuwboek van 1418 komt de naa|m Middelstrate en MeeLstrate afwisselend voor en zoo gaat het ook gedurende de voigenldie twee eeuwen. In 1631 vonden wij het laatst van Middel- j strate gesproken. Het ligt niet in de bedoeling in dieze schets namen van huizen in de behandelde 1 straten op te nemen; maar ten aanzien van de Middelstrate wensehen we (deze uitzondering te maken, dat wij er op wijzen, dat het gebouw met iden gothi- 1 schen gevel (;nu B 12, eigenaar en bewo ner de heer A. J. Wansink) in 1565 ge- 1 noémd wordt het huis „den Ha ene", blijk baar naar in dien gevel voorkomende vogels, welke nu door de jaren zóó ver- 1 w-eerd zijn, dat men als men het niet wist geen hanen daaruit zou kunnen herkennen. Op een deurkalf van dit huis aan de zijde ider Poststraat, waren ook reeds vóór eeuwen hanen gesneden, welke een 'wapenschild vasthielden. Wij noemden reeds enkele malen de Potstrate, waarvan de naam in de dopr ons geziene stukken in 1321 verschijnt. Dat deze naam imiet post of brievenposterij niets te maken heelt, zal ieder begrijpen, die van oudere woorden en toestanden eenige kennis heeft. In een kohier van 1764 vonden We nog van Potstrate ge sproken, hoewjefli (omstreeks het tweede kwlart ider 18e eeuw Ide uitspraak al Poststraat begon te wiorden. Of de oor spronkelijke naam in ide 13e eeuw ol vroeger van potten-negotie of van een door mej. C. M. JUmelet en 'dhr. F. Heipz. D-e zaal, welke dicht bezet was, had een feestelijk aanzien en op -een der tafels prijkte een prachtig bloemstuk, een geschenk van een ingezetene en bestemd voor de presidente. De gezellige avond werd besloten met het zingen van den Avondzang, waarna Ds. W, aardenburg voorging in dankgebed. ST.-ANNALAND. De land- en tuinbouw- oiniderw'ijzer, -dhr. A. P. Bil alhier, zal trachten op het eiland Tholen -een cursus voor aard-appelselectie pp te richten. SCHERPENISSE. In de gehouden alge meene vergadering van de vereeniging „Tot Nut en Ontspanning" werd gekozen tot bestuurslid de heer A. van Haaften en tot bibliothecaris de heer B. A. K. Verkerke. Doordat het oude bestuur was afgetreden, zal in een eerstvolgende ver gadering het inieuwe bestuur met plannen voor den 'dag komtern wat er dezen win ter gedaan zal worden, wat betreft het geven van een uitvoering en aankoop boeken. ST.-MAARTENSDIJK. De gemeenteraad heeft besloten itjot vaststelling van een steunregeling voor bouwvakarbeiders ,en schildersgezellen. Behoudens goedkeuring v,an betrokken autoriteiten zal bij wijze van werkverschaffing wiorden overge gaan tot afgraving eener binnendijk, ge legen naast den Molendijk, tengevolge waarvan de 'weg Scherpenisse- St.-Maar- temsdijk aanmerkelijk verbreed wordt. Voorts zal toestemming gevraagd wor den voor -het verflauwen van een bocht, in 'dje vaargeul van (den Plüimpot, alsmede tot het maken van een schuilplaats voor schepen buiten ide haven. Goedkeuring is verleend tot voortzetting van een cur sus in landbou whuishoudkunldp. Aan pach ters van gemeentegronden enz. zal 20 pCt. reductie op Ide geldende pacht toe gestaan worden. De bekende brandstof- pottenbakkerij ontleend is, wie zal het zeggen? De Dam, al meer dan eens door (ons genoemd, verplaatst ons in den tijd, dat Zierikzee behoefte verkreeg aan uitbrei ding, waaraan naar oiize meening, om streeks 1325 voldaan zal 'zijn. Na hefbeleg door de Vlamingen in 1304 genoot door onderscheidene oorzaken onze stad een toenemen den bloei en moest tot een uit legging worden overgegaan. Het Water der haven, Idat tot dusverre den grond; van Zierikzee ten Oosten begrensde, werd- overschreden en het daar liggend gebied bij de stad ingelijfd en met muren en poorten beveiligd. Ongetwijfeld zullen langs de havenboorden in Oostelijke rich ting toen reeds vele woningen en keten gestaan hebben en bedenkt men dit, dan is het zeer Waarschijnlijk, dat de uitbrei ding der stad een sterken aanwas der bevolking binnen ide muren medebracht en idaardoor in 1322 het getal geestelijken der Sint LievenskerK van 4 Op 8 gebracht werd. Voorts staat met dien uitleg ,ook wel in verband het in 1323 gegeven bevel der stedelijke regeering, dat alle poor ters 'die buiten Ide stad verbleven, vóór 1 October van 'dat jaar inwoners zouden worden. Onder iden nu gemaakten dam werd' een sluis of doorlaat gemaakt en de in 1928 bij den aanleg der waterleiding blootgekomen metselwerken boven 'de Schuithaven bij den Dam waren daar van afkomstig. Die sluis of dat gewelf zal wellicht gelijktijdig met den Dam gemaakt zijn. Althans in 1418 bestond reeds deze |dam. De oude glooiing van den grond naar den waterkant der haven zal zich ver' De Hoest van een ouden man verbannen ^oor Abdijsiroop "Al« lk begon te hoesten, duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was dan zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van maar één flesch, ben ik weer geheel de oude. 'k Klim bi) on« de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid." (Origineel ter Inzage) D. D. v. E. te A» BijHoest - Griep - Bronchitis - Asthma „Voor de Borst Alom verkrijgbaar.Thans Fl.l.-.Fl. 1-50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct., per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» fenbijslag aan ondersteunde werkloozen zal worden verleend aan die personen, die naar het qordeel ider commissie voor die werkverschaffing hiervoor in aanmer king komen. De uitkeering zal zooveel mogelijk in iden vorm van brandstoffen geschieden. Vastgesteld werd teen ver ordening tot heffing van 60 opcenten op gemeentefondsbelasting. N.V. WATERLEIDING-MAATSCHAPPIJ SCHOUWEN EN DUIVELAND, Vergadering van 28 Nov. j.l. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van "bovengenoemde mpij. welke Maandag in hotel „Juliana" werd gehouden, hield de voorzitter, de heer A. van der Wieijde, na opening, appèl nominaal, olm te kunnen constateeren, wie present waren en welk deel van het maatschappelijk kapitaal vertegen woordigd is. Na voorlezing van de pre sentielijst blijkt het geheele kapitaal aan wezig te zijn. 2/cj moet aanwezig zijn om een rechtsgeldig besluit te kunnen nemen bij de wijziging der statuten, wel ke de voorzitter daarna aan de orde stelt. Aan de algemeene beraadslagingen wenscht niemand deel te nemen, zo,o- dat onimiddellijk begonnen wordt met de artikelsgewijze behandeling. Het hoofddoel dezer herziening is te komen tot volgestorte aandeelen, terwijl thans nog f88 per aandeel opvorderbaar is. Uit de notulen der vergaderingen, ge houden vóór de tot standkoming der wa terleiding blijkt, dat op de grootte van 't .maatschappelijk kapitaal van f 2.250.000, verdeeld in 3000 .aandeelen, elk f 750 aanmerking is gemaakt, maar daartegen over is toegezegd, dat na den bouw, aanleg en inrichting van het bedrijf het kapitaal zou verminderd worden tot het eindbedrag der bouw- en aanlegkosten. Bij de herziening der Statuten, waarvan de acte is gepasseerd op 30 December 1926, kon in verband m'et den inkoop prijs der buizen a f 7.90 per 100 k.g. het kapitaal reeds eene vermindering onder gaan door 'de aandeelen te stellen op f 700. Met de verhooging der storting van f 92 op 16 Juli 1931 konden alle bouwkosten worden voldaan, zqodat de Raad van Beheer den tijd geko,mien acht de volstorting van elk aandeel imiet f 612 in de Statuten vast te leggen, waardoor de gemeentein-aandieelhouders bevrijd zijn van het precair bezit van jiiet-volgestorte aandeelen, terwijl ide Raad van Beheer de destijds gedane belofte heeft ingelost. De r!eserve, vermeld in artikel 36 der tegenwoordige statuten, 'houdt nauw ver moedelijk vóór den aanleg van den Dam een eindje hebben uitgestrekt in de tegenwoordige Meelstraat. Toen al thans enkele jaren geleden voor de firmja Gebr.s de Vos op tamelijke diepte voor het perceel B 369 een ijzeren benzine tank in den bodem werd gelegd, zag men paalwerk eener overoude beschoei ing en in 1928 werd ons van belangstel lende zijde vriendelijk medegedeeld, idat toen vele tientallen jaren geleden ach ter het huis op de Westzijde van den Dam, B 362, een wel gemaakt werd en daartoe zes tonnen op elkaar werden ge plaatst, op de bereikte diepte de over blijfselen werden aangetroffen vajn het voorgedeelte van een schip, waarvan het hout nog zeer hard en niet vergaan was; o.a. stuitte men op een zwaren balkj die niet verwijderd kon worden en die blijk baar de kiel was van een daar gezonken vaartuig van vóór zes eeuwen! Toen de Dam er eenmaal was bleef de los- en laadplaats voor schepen daar nog lang aanwezig. Met de nu nog al daar bestaande brandpad bereikte men een plateau aan den waterkant, waar de kraan stond, die eerst tn 1590 werd ver plaatst naar het mu nog als Kraanplein bekende deel van de Zuidzijde der Oude Haven. Dat bij die kraan de Sint Jams- arbeiders op hun plaats waren spreekt vanzelf en hun verenigingsgebouw met kapel aldaar, het Sint Janshuis genaamd, is nu het Zuidelijk deel van het door den heer van Nieuwenhuize bewoond perceel B 84. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5