Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: aovertentien Prijs p. 8 maanden J 1.50, franco p. post ,/1.80. Voor het buitenL per jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt des ÏÏTtTNoWr^irTi.7V6?7'. Woensdag 30 Nov. 1932. zierikzeesche courant. „89ste jaargang - no. 12396 M '1U'' Dir. J. DE LOOZE. Ulls.-Rriil.fNr M. J. KOSTE* ran 1—8 refill BO ets. rafl 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag ven lit* gave vóór 10 ure. Inzending Advertentiën Uitarll|k 10 uur op dca dag uitgaaf Uit Stad en Provlnole. ZIERIKZEE. Wias het wellicht omdat we nog zoover van de kamende verie- zingen af zijn of was het onderwerp mis schien wat eenzijdig of te „onpolitiek", dat de belangstelling op de openbare vergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", waar de heer J. M. van Bommel van Vloten Maandagavond een spreekbeurt vervulde, maar matig te noemen was? De groote zaal van „Ju liana" was tenminste maar half gevuld toen de voorzitter der afdeeling, de heer P. Kooijman, met een hartelijk welkom deze eerste propaganda-avond opende, in welk openingswoord spr. wees op de groote beteekenis van de Kamerverkie zingen in 1933 en er den nadruk op legde, dat het alleen de librralen zijn, die geen bijzondere belangen nastreven, doch slechts de algemeen® welvaart pachten te bevorderen en waar de hui dige crisis geleerd heeft dat zij slechts langs den weg van algemeen® welvaart op te lossen is, wekte spr. zijn gehoor op er aan mede te werken dat de libe ralen zoo sterk mogelijk uit de stembus komen. Hierna kwam de spreker aan het woord ter behandeling van het onder werp „De positie van den landbouw in Nederland". Ter inleiding van dit onder werp, dat de heer van Boimimel van Vloten uit politiek-econoimisch oogpunt wenschte te beschouwen, gaf spr. in het kort een overzicht van de ontwikkelings geschiedenis van de vaderlandscbe land bouw vanaf het 'begin der 19e eeuw tot aan den wereldoorlog. Uit dit overzicht bleek duidelijk dat ook dat tijdperk crisis perioden gekend heeft. De ergste was die wel van 1880—1890, welke veel schade veroorzaakte en veel leed teweeg bracht doch die tot gevolg had, dat de Staat zich meer met den landbouw ging be moeien en het landbouwonderwijs en de voorlichtingsdienst tot stand werden ge bracht. Tot ongeveer 1921 bleef de toe stand gunstig, tot 1914 onder normale .omstandigheden, daarna berustende op de abnormale oorlogsomstandigheden. Hierna trad weer een terugslag in tot 1924, gevolgd door een opleving tot 1928 Van dien tijd af dateert de ernstige cri sis waaronder we nu leven >en die zulk een geweldige ommekeer heeft gebracht in de bestaansmogelijkheden ten platte- lande, Na dit historisch overzicht besprak spr. de verschilpunten tusschen deze cri sis en die van 1880—90, waarvan hij als voornaamste noemde de groote wijziging in de sociale politiek. Vooral de belem'mte- ring van de vrije werking der maatschap pelijke krachten en het afwentelen van lasten op onbeschutte bedrijven, zooals de landbouw, hadden een slechten invloed. Spr. achtte het evenwel niet in het belang van landbouw en Welvaart 'dat de landbouw tot een beschut bedrijf zou. "worden gemaakt, door het invoeren van blijvende beschermende rechten, daar dit een geheele omwenteling in verschillende takken van het bedrijf ten gevolge zou hebben en waarvan bovendien een groot deel der producten niet zou profiteeren De door de regeering genomen tijdelijke maatregelen, zooals tarwewet, orisiszui- velwet enz., noemde spr. goed, 'doch bij eventueele uitbreiding er van dient over dacht te worden dat andere bedrijven geen schade mogen lijden; het algemeen belang moet steeds voorop staan. Wat de politieke zijde van het landbouwvraag stuk betreft (kwam spr. ten zeerste op tegen groepsvertegenwoordiging in de Kamers: binnen het kader der partijen dienen de moeilijkheden tot een oplos sing gebracht trachten te worden. Door afwijking van het liberale beginsel is men tot moeilijkheden gekomen, een opleving van het liberalisme zal dus tot oplossing dezer moeilijkheden 'kunnen lei den. Spr. eindigde met ,de hoop uit te spreken dat het landbouwbedrijf spoedig zonder steun van overheidswege zal kun nen medewerken aan ide belangen van het Nederlandsche volk (applaus). Daar niemand van de gelegenheid gebruik maakte om1 vragen te stellen of van gedachten te wisselen, sloot de voorz. hierop met een woord van Idank tot den heer van Bommel van Vlotten, de ver gadering. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December benoemd tot landmeter van het kadaster laihier, de heer H. E. Out- mans, adsp. landmeter van het Kadaster te Arnhem- Evenals verleden jaar wordt er van de ingezetenen een gift gevraagd ten bate van het sanatorium der Ned1, Herv. Kerk „Zonnegloren". Daarvoor zul len jonge meisjes collecteeren en de commissie doet hiermede een hartelijk beroep op uw 'goedgeefsheid, ook in deze moeilijke tijden. De Concertzaal Sound Bios coop vertoont deze week eene filim welke juist kortelings behandeld werd in het Radio-filmoverzicht en daarin werd gecenseerd als ieen der beste fillmjs van den laatsten tijd. Het is de film' „M.", van den bekenden regisseur Frits Lang, naar aanleiding van het Dussel- dorfsche drama. Ook wanneer deze film' gekomen zou. zijn, voordat de geruchtmakende D|us- seldorfsche moordzaak Peter Kurten be kend geworden was, dan nog zou deze film1 niets van' zijn groote kracht inge boet hebben, want „M." is geen spe culatie op de sensatielust van het pu bliek, doch „M" wil ten eerste een waar schuwing zijn aan de ouders om1 beter op hun kinderen te letten. Ook onze bladen staan telkens vol berichten van de verleidingen waaraan kinderen pp straat blootstaan en ten tweede wil deze film' onze oogen openen vo.or het nut tige werk van de politie, wil ons laten zien, hoe moeilijk haar taak is en hoe lichtvaardig het publiek een oordeel velt wanneer zij eens in haar pogen faalt. Wij zien de politie bezig bij haar na speuringen naar een onzichtbaar blij- venden moordenaar. Maar hoe grondig haar onderzoek is, wanneer het publiek zich afzijdig 'houdt wordt haar arbeid ten zeerste bemoeilijkt. Het publiek, dat vaak onverschillig blijft en rich af vraagt: „W|at hebben wij daarmee te maken?" is wel degelijk mede verant woordelijk voor wat er op straat met de kinderen gebeurt. Daarvan heeft de groote massa nog geen flauw idée. Dit begrip op te wekken is de taak ge weest van den regisseur Fritz Lang. Ter eere van St.-Nicola;as en mede omdat een druk bezoek aian deze filmi van algemeen belang is, wordt, zooals uit de annonce zal blijken, ten deele reductie op de entreeprijzen verleend. Nu onzö oudste inwoner WILLEM JUIJN, op heden, 30 November, zijn 97e geboortedag herdenkt, maakt men ons er opmerkzaam op1, (dat Ideze, zoover kan nagegaan worden, van ouder tot ouder van Zierikzeesche afkomst is, wat van weinige ingezetenen onzer stad kan ge zegd worden. In December 1585 huwde Cornelis Jobse, een visscher, met N eelt je Matthijsse. Zij wonnen in 1594 een zoon Matthijs Cornelisse, 'die eveneens visscher was en in 1617 huwde met Willempje Hu- brechts. Hun zoon Hu'brecht Matthijsse Juijn, ook visscher, geboren in 1623, huw de in 1647 met Dingentje Jacobs. Een zoon van idezen, Jacpb Huibrechtse Juijn, geboren in 1658, varende man, huwde als weduwnaar in 1690 met Maatje Lam1- brechtse Schoonbeek®. Uit hen sproot in 1695 Hubrecht Juijn, Idie in 1786 overleed', 91 jaar ou|d, na in eerste huwelijk in( 1724 getrouwd te zijn met Janna Marinus. Een zoon van dit echtpaar, Jacob Juijn, geb. 1724 eni overl. in 1789, huwde in 1756 Cornelia Kouwfen. Zij' wiannen in 1759 een zoon, Jaqob Juijn, (die in 1838 overleed' ien in 1805 huwde met Wjllemima Geleijnse. Een hunneer kinideren was Anthojiie Juijn, geb. in 1808, Idie in 1829 huwde met; Wil- lemina Schuiling en langer dan 60 jaren getrouwd was. Een zoon uit 'dit huwelijk s ide nog levenlde en in 1835 geboren Willem Juijn, die langer dan 50 jaren gehuwd was met nu wijlen Maatje de Keijzer. BROUWERSHAVEN. In den nacht van Zondag op Maandag is het alhier zeer hoog wate: geweest, waardoor alle be woners aan de haven de damplanken voor 'hunne woningen moesten plaatsen. Het water bereikte zijn hoogste punt te 1.55 uur en was toen gestegen tot 2.80 M. -|- N.A.P., dit is 1.58 M. boven g3- woon hoog water. Behalve een groote hoeveelheid bieten spoelden ook weg kruiwagens, planken, lachterladders van boerenwagens en andere voorwerpen, die voor de bietenversehepimg op id'en ha venkant waren achtergebleven. SIRJANSLAND. Hoewel het in den nacht Van 27 op 28 dezer niet gere geld stormde, was bij sommige buien de Noordenwind toch nog zoo hevig, dat alhier pl.m'. 25 lasten suikerbieten, liggende op het Havenplateau, door bet water in de haven werden geslagen, niettegenstaande dat de bieten nogal achter rekken lagen. Voorts was geen schade veroorzaakt. SCHERPENISSE. De bakker C. v. 'd. H. had het ongeluk Zondagavond, terwijl hij achteruit reed met zijn auto op het eind van de Langeweg, daar in d'e sloot te rijden. Ofschoon eerst getracht werd met paarden Ide auto uit ide sloot te trekken, heeft men ideZe poging moeten staken tot iden volgenden morgen, waarna ze met een bok er uit werd gehaald,. Behalve wat materieel® schade liep dit ongeluk nog goed voor hem af. Maandagmorgein kwamen 'de om wonenden romd |de haven tot ide minder onaangename ontdekking, Idat het Zee water hen had verrast. Doordat de wind was gedraaid Iwlerld het water Ide haven ingedreven en Idaar er niemand aanwezig was en geen vloedplanken stoniden, stroomde het zeewater het dorp binnen en liep hier en idaar 1de woningen binnen, wat voor Ide betrokken personen een hoop last en schalde berokkende. THOLEN. De heer A. A. W. Smit alhier, heeft aangekocht van Gebr. Baay, den grooten tuin, gelegen naast het stadhuis. Naar wij vernemen zal daar een nieuw bankgebouw worden geplaatst. Het ge bouw komt te staan vlak tegenover het vroegere bankgebouw van Van Heel Co., waar de heer Smit voordien werk zaam is geweest. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD TE ZIERIKZEE. gehouden op Donderdag 24 Nov. Bij den aanvaing van de vergadering bepleit de voorzitter beknoptheid, ten einde de begrooting klaar te krijgen. Ver schillende vraagstukken komen dezjem middag aan de orde, waarvan de frisch- heid al lang af is. Aan de orde is hoofdstuk IV, volks gezondheid. Dr. v. d. Kwast vraagt de aandacht voor: bijdrage in de kosten van verpleging en behandeling van minvermo genden. Wanneer het B.A. een accoord maakte met de vereen, voor steun bij Ziekerihuisverpleging, dan was het mis schien niet nnvoordeelig voor het B.A. De voorzitter antwoordt dat deze zaak bekeken is door het B.A. Of het practisch bekeken is, is e|ep andere vraag merkt de heer Gerritsen op; de vereen, voor steun bij Ziekenhuis- verpleging Imeent dat het B.A. de zaajk van den verkeerden kant bekijkt. De voorzitter wil wel met de genoem de vereeniging in overleg treden. Bij jaarwedde keuringsveearts merkt de commissie op, dat de toelichting niet dui delijk is. B. en WL antwoorden dat het moet zijn acht 2-jaarlijksche verhoogingen van f 250. Opgemerkt werd door de com missie dat het salaris yoor een neven betrekking veel te hoog is -opgevoerd. De voorzitter merkt op, dat het sa laris door den raad is vastgesteld1. Het is nnoeilijk omi over dit tractement apart te gaan spreken. Over „heffing van kadegelid" kon idle- commissie het niet 'eens worden'. Waar hier nog ales vrij is, in tegenstelling miet de buitengemeenten, wenscht ide meerderheid voor te stellen -een heffing voor bieten eau pulp. Op bieten per ton 10 en pp pulp per ton 5 cent. B. en W. zeggen toe ideze heffin'g irï beschouwing te zullen nemJen. De nood onder de landbouwende bevolking maant echter tot .voorzichtigheid. Die heer de Broekert merkt op, dat wanneer straks het plan-Gerritsen aan de orde komt, er ook rekening zal ge houden moeten worden met hen die de straten stuk rijden. Het is niet meer dan billijk dat de stukrijdende wagens nok iets zullen bijdragen. In andere g0m|een- ten zijn de 'havengelden vieel hooger dan dan 'hier. De heer W. den Boer heeft de cijfers van het geheele eiland wat Ide heffin gen betreft. Het gaat er |0|m wat de bieten kosten als zij geleverd zijln vani Zierikzee of van een andere plaats. De omislag 1931-'32 voor Zierikzee bedraagt f0.70 pe" 1000 k.g. Flapuwers fo.80. Schelphoek f 0.69. Burghsluis f 0.569. Scfha- rendijke f 0.92. Brouwershaven f 0.656. Spr. mieent, dat men niet kan zeggen d;at de bieten nu zooveel minder kosten dan in andere havens. Bovendien vreest spr., dat wanneer het voorstel om 10 ct. op 1000 k.g. b leggen, de agenten de bieten op het Sas gaan ^erladen. Wanneer de bie ten aan de Kadeweg per R.T.M. zouden worden verladen, dan komt er geen sui kerbiet door de stad naar de haven;. Spr. ontraadt bet voorstel vian de com missie, waardoor kaïns bestaat dat de stajd verliezen lijdt. Dhr. Quant betoogt, dat nog geen der de der bieten onder de heffing valt. De centrale verzendt per wagon. Dinteloord heeft een igroot deel van de verbetering van het plateau betaald. Spr. zo,u het on- billijk vinden als de gemeente nu nog eens havengeld ging heffen van ide bieten. Het voorstel der commissie komt na deze uiteenzetting niet in sternjmmg. Op 'nummer 147, onderhoud torens, 'hui zen en d.g.l. gebouwen heeft de com missie de noodige eritiek uitgeoefend. Het trof de commissie dat men pl.m, f 10.70.— vindt, met aanduiding „kleine reparaties". Opgemerkt werd dtait hierin postjes voorkomen, welke de hoofdsom evenaren of nabij komt. B. en W|. antwoorden, dat de op dezen post geoefende eritiek hun niet billijk voorkomt. Het bedrag van f 1600 is zoio laag mogelijk geraamd en voor kleine reparaties en /materialen slechts f 400 voor ieder uitgetrokken. Het totale bedrag voor gemeentewerken is f4500 lager geraamd dan vooor het loopende jaar. Chr. de Broekert zou graag willen zien dat de zaken in fabricage geregeld wer den als bij de gasfabriek. Teekenend is dat spr. in de rekeningen bijna overal de naimien ontmoet van dezelfde perso nen. Op de vraag: krijgt ieder het zijne heeft de gefmleentebouwmeester geant woord: zooveel mogelijk. Trots het be sluit van 1926, dat wanneer een bedrag voor leverantie de f 200 te boven gaat) opnieuw prijsopgave moet worden ge daan, wordt hieraan geen gevolg gegeven- De voorzitter deelt mede, dal het ant woord van fabricage op de vragen en be merkingen van de commissie, Maandag is ingekomen. Het wordt door den secre taris Voorgelezen. Het bevat inlichtin gen -omtrent de oorzaken der groote pos ten voor meerder werk. Dhr. de Broekert blijft protesteeren te gen de tot dusver gevoerde gedragslijn door fabricage, die dezelfde is als in 1926. Dezelfde overtredingen zien'wij nu weer gebeuren, waardoor de gemeente schade lijdt. j jü' Dhr. Paimy |m,erkt op, dat verschillen de dingen gedaan zijn, waarvan hij, als voorzitter van fabricage, totaal niets af wist. Spr. hoopt dat zulks in de toekomst niet meer zal gebeuren. Tevens wijst hij er op, dat diverse posten een gevolg zijn van verschillende raadsbesluiten en dhr. de Broekert het niet juist heeft voor WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? gesteld. Wat de personen betreft, welke nooit geen voordeel hebbjen, merkt spr. op, dat het overal gebruikelijk :is, dat de aannemer het bijwerk krijgt. Dhr. Wi. den Boer merkt op dat 'in gang zijnde werken dikwijls tegenvallen. Gebeurt -er nu een werk, dat meer geld Vraagt,- laat imlen dan in den raad onmid- dpllijk uitleg geven, waarvoor meer geld moest worden gevoteerd. Dhr. Gerritsen zou graag zien d-at men zich hield aan het in 1926 genomen be sluit. Dhr. Catshoek merkt- op, dat wanneer men de begrooting v-oor de gemeente werken (nagaat en de postjes dier kleine werkzaamheden optelt, miein wel komt tot f1070.—, welk. bedrag bedoeld is als een soort onvoorzien. Wanneer die postjes niet gebruikt worden, dan wor den uit 'het gevormde overschot verschil lende zaken gedaan. Het bezwaar, daarin gelegen is dat verschillende dingen ge beuren waarvan fabricage niets weet. Te gen het idée van dhr. W. den Boer heeft spr. geen bezwaar. Wiel ,acht spr. het een bezwaar, dat wij nu na elk jaar, 'de rekening inziende, helmieren dat de pap gestort is. Wanneer de gemeente-bouw meester meer overzichtelijk wil te werk gaan dan zal op het nu geopperde be zwaar wel geen aanmerking 'meer wor den gem'aakt. Dhr. PwiniJ herinnert er aan, dat in een bestek zooveel mogelijk alles wordt vermeld. Maar altijd is dat niet mogelijk. Vooral niet in -een stad als deze met vele oude gebouwen. D-hr. Gerritsen, vraagt of 't niet 'mo gelijk is na -een aanbesteding daarvan nvededeeling te dcieai in den raad, voor welk bedrag een zeker werk is gegund. Dan krijgt de raad een overzicht. Daar is niets tegen, -antwoordt de voor zitter. Het onderhoud van straten en pleinen, waarover de commissie opmerkingen 'had wordt niet uitvoerig besproken, omdat zulks bij de afd. belastingen nader aan de orde koimt, wanneer het voorstel-Ger- retsen ter tafel komvt over de straat belasting. Bij „plantsoenen" vraagt de comlmissie wanneer nu leens begonnen wordt miet het planten van boomen op het Haven park. B. en W. antwoorden -dat het aan planten van nieuwe boomen steeds heeft plaats gehad; het is evenwel iniiet mto- gelijk zware 'boo'mlen te verplanten. Bij onderhoud en bediening der klok ken, 'm'erkt de commissie op, dat het opwinden enz. gegund wordt voor 1933 aan Kandel voor f 338 per jaar. Voor reparaties blijft niets over. Kaïndel kan geen deskundige genoemd worden. Is er iets te repareeren moet men naar een ander, 'die het wel kan. De meerder heid imeent dat de zuinigheid 'de wijs heid zal bedriegen. B. en W. blijven de meening toegedaan, dat 'tparctisoh is om| Kandel voorloopig bij wijze van proef voor den duur van 1 jaar het opwinden der klokken toe te vertrouwen. Het college meen-t dat de consequenties van deze proef wel ver antwoord zijin. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen, nadat de voorzitter, zulks op verzoek van dhr. Catshoek, heeft toe gezegd een onderzoek zal laten instel len naar het uurwerk van den Stadhuis- toren. Dhr. Gerritsen herinnert aan de alg. beschouwingen door dhr. v. d. Dioe ge houden, waarin 'deze om. sprak over s cho o 1 artsen. Ook de ooimlmissie v. toezicht op het L.O. heeft deze kwestie besproken. Nu kan om' fin. redenen geen schoolarts aangesteld worden, maar wel is een imÜddenweg te vinden* waardoor aan soimlmige toestanden een eind wordt gemaakt. Ontdekt een hoofd of onder wijzer iets bdzonders aan een leerling, dan zou daarvan kennis kunnen wor den gegeven aan een medicus om dat kind te laten onderzoeken. De voorzitter merkt op, dat de kwes tie v-an een schoolarts diep ingrijpt in het leven van de imfenschheid. Dhr. Gerritseji zegt dat z'n voorstel eenvoudig is. Men kan kan eerst de ouders er mede in kennis stellen. Deze kunnen dan 'den dokter waarschu wen. Maar er zijn ook ouders, die den dokter -niet kunnen betalen. Deze zou den 'dan bij den gemeente-arts terecht kunnen. Dhr. A. den Boer zegt dat deze kwes tie ook op de R.K. school is besproken. Spr. huldigt de mteening: eerst de ouders in kennis stellen. Dhr. Catshoek tmteent, wanneer de on derwijzer 'het gaat merken, dan -het wel licht te laat is. Bij de toelating is feite lijk onderzoek inoodig, dan zou preven tief werk worden verricht. W-eth Tinimerman merkt op, dat de ouders toch baas over hun kinderen moe ten zijn en niet de onderwijzers. W,at dhr. Catshoek wil, zou -dhr. Ger- ritsen ook graag zien, maar spr. ziet geen kans om dat te krijgen. Maar de arts kan kolmen kijken. Merkt hij iets aan een kind, dan deelt hij zulks mede via het hoofd der school aan de -ouders, die dan de verantwoordelijkheid dragen. Dhr. Wl den Boer meent, dat wan neer de kinderen eerst onderzocht wor den mien in ide rechten treedt van 'de ouders. Voor 'de school, die het invoert, gelooft spr. niet dal het een voordeel zou zijn. Spr. zou mlet dit voorstel niet mee kunnen gaan. De voorzitter constateert, dat het de bat koimt op principieele verschilpunten. Dergelijke verschillen zijn niet te over bruggen. Wanneer de onderwijzer de ouders waarschuwt, dat hun kind iets mankeert, dan zullen er ouders zijn, die de arts 'waarschuwen, Imiaar er zullen er ook zijn, die het minder nauw nemen. Dhr. Gerritsen wenscht zijn voorstel zoo te formuleeren, dat de raad B. en, W. opdraagt te onderzoeken of een der artsen bereid gevonden kan worden, op de reeds besproken wijze op te treden- Overleg met de hoofden van scholen heeft reeds plaats gehad. De hoofden van de bizondere scholen stonden er af wijzend tegenover. De andere hoofden .konden zich er imlee vereenigen. Dhr. Catshoek kan voorloopig miet het idée-Gerritsen medegaan; spr. vindt het echter niet de oplossing. De opmerking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1