abonnement: Woensdap 23 Nov. 1932. zierikzeesche courant. 89ste jaargang - no. 12393 Inzending Advertentiën H.H. Adverteerders FEUILLETON. EEN DAPPER MEISJE. Uil Stad en Provincie. WEET WAT U EET! 30 ct. Prijs p. 3 maanden J 1.50, tranco p. post j£1.80. Voor het buitenl. per jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt de9 Maandags, Woensdags en Vrij dags. TeL No. 82. Postgiro 187677. Zierikzeescfie ^Nieuwsbode llu*' Dir. A. J. DE EOOZE. UlltrMlilnr U. J. KOSTEN °ADVERTEN ilEN van 1—8 regels 60 CU. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 aar ep dca dag i. uitgaaf dia ia varband mat da a.s. Sint Nieolaas aan gronta advartaatia wanschan ta plaatsea ia hat nummar van a.s. Vrijdag, galiavan ar vnor ta zorgan deze a.s. Donderdag in ons bezit is. In verband mat hst tijdig afdrukken dar courant kunnon wij a.s. Vrijdag gaan groots adrartentias maar aannaman. WIJ vartrouwan dat H.H Advartaardsrs ont in dszs tar wills zullan zijn opdat du courant op dan gawanen tijd kan wordan uitgegeven, DE DIRECTEUR. Gevonden voorwerpen Een paar dameshandschoenen; een paar nieuwe kousen; een paar motorhand schoenen; een rozenkrans; een tompouoe; een alpinemuts; een dameshandschoen; een band van een mantel; een rijwiel- plaatje in etui; een zilveren broche; een portemonnaie met geld; een pet; een zelfstrikker (das); eenig geld. De aardschokken van Zondagnacht Aar db e vingen z ij in niet zoo zeldzaam in ons land als men wel zou denken. Zondagnacht heeft in het Zuiden en Oosten van ;ons land overal een lichte aardbeving gewoed, zooals reeds een te legram in ons Maandagnumimer heeft ge meld. Duidelijk en angstaanjagend waren de schokken in Noord-Brabant, de eene vóór, de herhaling te middernacht. In O1 ss begonnen de wagons op het trameimplacement heen en weer te rijden. In minder dan geen tijd had idie bevolking de huizen verlaten en groepte zij op straat bijeen om het verschijnsel te be spreken. Toen de schokken zich niet her haalden, keerde die rust weldra terug. In een bioscoop ontstond een paniek, doch toen verdere schokken uitbleven, keerde de rust weer spoedig terug. Een 50-jarige vrouw; die in "haar slaap door de schokken werd verrast, heeft ten ge volge van den schrik haar spraakvermo gen verloren. In een café in Den Bosch bespeurde men, eveneens om vier (minuten voor mid dernacht, een hevig dreunen, dat onge veer vijf seconden aanhield. De meubelen dansten op en neer, ruiten rinkelden1, deuren rammelden en schilderijen zwaai den langs den muur. Vol schrik snelden de menschen naar buiten, waar zij nog lang nadien de „aardbeving" bleven be spreken. Te N ij m e g e n ging de krachtige aard beving gepaard meteen duidelijk hoor baar onderaardsch gerommel. Het ver schijnsel bracht alom schrik en ontstel tenis teweeg. De menschen die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden in hun bed heen en weer geschud. Deuren en vensters rammelden. Lichte voorwerpen werden op den grond geworpen. Ook in geheel Limburg werden de schokken gevoeld. Nergens zijn echter ongelukken gebeurd. De vorige aardbeving in ,ons land da teert van verleden jaar, toen in den Naar het Engelsch van CH. GARVICE. 13 (Nadruk verboden.) „Maar beste Edgar, dat zou hij in de eerste de beste kroeg verdronken hebben. Maak je maar niet druk over hem. Goeiden avond". „Goeden avond", antwoordde Edgar verstrooid. Hij liep met een droefgeestige uitdrukking op zijn gezicht weg; het zie lige uiterlijk van den man stond hem nog voor den geest; met een schok zag hij hem over de leuning van de brug hangen. Hij ging naar hem toe en legde een hand op zijn schouder; de man wendde zich plotseling om en keek hem aan. „Neem mij niet kwalijk", zei Edgar, „ik zag u juist met mijn vriend spreken". De man bracht een hand aan zijn voor hoofd en knikte afwezig. „Met Revel? Ja. Hij en ik waren groote vrienden op de universiteit en ik wilde hem iets vra gen; ik dorst bijna niet; u ziet zelf wat een groot verschil er tusschen ons is". Hij keek naar zijn sjofele kleeding. „Maar ik vergiste me". Edgar keek naar den man. Hij scheen nog meer verward te zijn. „Ik ben bang, dat u zich tniet goed gevoelt", zei hij vriendelijk. De man stootte een bittere lach uit. „O, neen, heelemaal niet", mocmipelde hij. „Ik voel mij zoo ellendig". „Wat scheelt er aan"? vroeg Edgar op zijn vriendelijke manier. Inacht vani 6 pp 7 Juni eveneens bevingen geconstateerd werden. De geconstateerde verschijnselen waren toen echter veel ge ringer dan in den nacht van Zondag op Maandag j.l. Het eigenaardige van de beving van 1931 was, dat de meeste schokken gevoeld werden in het Westen des lands, geheel Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. Dat in het Westen deze beving duidelijker bemerkbaar was komt, ojmdat volgens het Meteorologisch Instituut te Die Bilt het epicentrum toen lag op een ongewone plek, n.l. in de Noordzee. In Zuid-Limburg wanen den laatsten tijd bevingen voelbaar in Mei 1918, Februari 1921, December 1924, Februari 1925, J anuari 1926 en JampaTflj 1928. De krachtigste van deze bevingen was m 1926 waarvan de oorsprong toen lag in den Eiffel. Een lichte aardbeving, waar van het epicentrum in Nederland-zelf lag, werd waargenomen in Mei 1928 in 's-Her- togenbosch, Utrecht en Lumteren. Dit was het eerste geval, waarbij een aardbeving wel te De Bilt, doch niet door dp buiten- landsche seismografen werd geregistreerd. De krachtigste aardbeving, waarvan de geschiedenis melding maakt, is die van vijftig jaren geleden, op 17 Maart 1883. ZIER1KZEE. Maandagavond werd in de groote benedenzaal van Ide sociëteit „Con cordia" alhier, een buitengewone alge- meene vergadering gehouden van V.V.V. welke gepresideerd iwerd door dhr. R. Gerritsen. Na opening der vergadering, welke goed 'w'as bezocht, (deelde de voor zitter o.m. (mede, (dat 27 personen in aanmerking voor de uitgeschreven prijs vragen, n.l. 14 voor de foto-prijsvraag en 13 voor de drukfouten-prijsvraag. Het aantal deelnemers was zeer groot, terwijl het vrouwelijk element sterk in de meer derheid was. Na omstandig uiteen te heb ben gezet hoe het bestuur tot de ver deeling der prijzen was gekomen, deelde de voorzitter mede, dat voor de 146 ge trouwen, die ,op |den „Pottum"-middag hun bonnen in de bussen deponeerden men in het komende voorjaar den uitge loofden prijs van f 25 op een aardige wijze aan den man hoopt te brengen. Hierna werd overgegaan tot verkoop van de onafgehaalde prijzen, welke ge animeerde verkooping een vlot verloop had. In ide daarna aangevangen huis houdelijke vergadering wees de voorz. er op, dat bij het organiseeren van win kelweken hier gebleken is, dat de ver eeniging niet op een constant aantal leden rekenen kan; wat voor een vereeniging nietgewenscht is. Om in de toekomst eenigszrns te beletten, dat leden na con tributiebetaling bedanken, om straks weer lid te worden wanneer een winkelweek wordt gehouden, tw'erd een reglements wijziging voorgesteld en aangenomen, waarin wordt bepaald, dat iemand na bedanken weer lid iwenscht te worden, f 2,50 entreégeld betaalt. Dat de fotowedstrijd zoo geslaagd is, schreef de voorzitter voor een groot deel toe aan de groote medewerking van' "den heer M. Doeleman H. Jz., welke daarvoor den dank der vereeniging had in ont vangst te nemen, tegelijk met een mooie foto-album. Namens de deelnemende win keliers sprak de heer N. v. di. Wolf! woor den van "dank en groote waardeering aan het adres van het bestuur van V.V.V., inzonderheid aan de heeren Gerritsen, Tichelaar en v. d. Vliet, krachtig gesteund door hunne dames, die het leeuwenaan deel. in de werkzaamheden van1 de ge slaagde winkelweken hebben gehad. On der applaus werden voorzitter, secretaris en penningmeester waardevolle attenties „Wat er aan scheelt? Als u het beslist weten wilt, ik geloof, dat het algeheele uitputting is. Zooals ik Revel al vertelde, ik ben bijna uitgehongerd. Goeden avond; meneer". „Mijn hemel", riep Edgar uit, terwijl hij den man bij den arm1 greep. „Heb; u hem dat verteld"? „Ja, maar u hebt zelf gezien, dat hijj het niet geloofde. Hij dacht, dat ik dronken was. Maar het is werkelijk waar. Ik heb in anderhal vein dag geen eten gehad". „Lieve deugd. Ga dadelijk mee naar mijn kamers". „Nee, dat kan ik niet. Ik zou het besterven van schaamte. Denkt u, dat ik in een toestand ben om op de| kamers van een heer te komen? Neen, maar als Clifford mij een shilling had gegeven, zou ik eten hebben kujnnen koopen..." Hij zweeg en bracht een hand aan zijn voor hoofd. Edgar stak de hand in zijn Zak en., greep alle geldstukken, die hij vond goud stukken, zilverstukken en koperen mun ten. ,,Hier, zei hij', ,,neem dit, beste jongen". De man keek heim met een verbijste rende uitdrukking aan, toen het geld in zijn handen viel. Toen sprong hij op. „Nee, ik wil het niet allemaal hebben. Een shilling of een halveai kroon is ge noeg". „Neen, neem alles", drong Edgar aan. Als je meegaat naar mijn kamers,, zal ik je nog meer geven. Hier, neem hel asjeblieft! De eene mensch moet de an dere helpen! Onzin, steek het in je zak en als je niet met me miee wilt gaan...." De man stak het geld in zijn zak en greep de uitgestoken hand. aangeboden, terwijl de vereeniging een prachtigen voorzittershamer werd ge schonken. Woorden van dank voor de waardee ring van hun werk "werden daarop van de bestuurstafel gesproken. De heer C. de Looze, bestuurslid, huldigde speciaal de heeren Gerritsen en Tichelaar om hun ne onvermoeide zorgen. Van den heer L. Doeleman was bericht ingekomen, dat hij ontslag neemt als bestuurslid. Die voor zitter huldigde idhr. Doeleman voor wat deze deed voor V.V.V. Hij was het die ae stoot gaf tot behoud der oude carillon- klokken. Namens de vereeniging sprak de voorzitter (de hoop ,uit, dat dhr. Doele man nog lang een goede gezondheid zal mogen genieten en kreeg het bestuur machtiging aan het afgetreden bestuurslid een aandenken te overhandigen. Na af doening van nog eenige huishoudelijke kwesties, sloot de voorzitter jdeze prettige vergadering. Die uitslag van de Fotoprijsvraag is als volgt- le pr. Corrie Simmers; 2e. Coba Naerebout; 3e. Nel de Jonge; 4e. Mej. J. Jonker; 5e. Mej. A. Kosten; 6e. C. Doeleman; 7e. M. Kik—Meijer; 8e. W. Kik, 9e. Gré Jacobi; 10e. Di. J. Ph. Ja cob!; lie. Albertus Bakker; 12e. J. A. van Dijk; 13e. Rien Goemians; 14e. C. W. Verton. De uitslag van de Drukfoutenprijsvraag luidt; le pr. Frans Hanse; 2e. Mevr. Broere—Poldermans3e. Mej. M. Boors- ma; 4e. Coba Naerb'out; 5e. M. Uffen Beije; 6e. S. S. van Griethuijaen; 7®. F, Schell; 8e. Henny de Rijke; 9e. H. M. Kloimpe—Bethe; 10e. N. M. van Splun- der; lie. E. van BeverehBarrevoets; 12e. M. Merle; 13e. Mej. van Lieersum!. Aan de uitnoodiging van het Crisis- comité om Maandagavond in de boven zaal van het „Huis van Nassau" bijeen te komen teneinde de mogelijkheid tot het geven van ontwikkelings-ontspannings- avonden voor jeugdige, werkloozen te be spreken, was door een 20-tal jongelui géhoor igegeven. Op het toonieel hadden eenige leden van het Moindharmonica- gezelschap „D.O.K." plaats genomen, die den avond1 met taJuziek zouden opluiste ren. Nadat deze ieen pittige mlarsch ten gehoore hadden gebracht, inam de voor zitter, burgemeester Bannink, "het woord om een uiteenzetting te geven van 'het doel ider bijeenkomst, waarin Z.E.A. er den nadruk op legde dat het wensche- lijk is dat de jongelui aangenaam' en nuttig bezig zijn. Goede samenwer king is dus een allereerst© vereischte en daarom stelde de voorzitter voor dat er 3 jongens aangewezen zouden worden die als een soort „contactcommissie" met het bestuur geregeld overleg plegen ©n even tueel© wenschen kenbaar maken. De aan wezigen gingen hiermede aecoord en we zen 3 hunner als zoodanig aan. Verder werd besloten Dinsdag 29 November des avonds 8 uur in een nader te bepalen localiteit bijeen te komen om nog eens naaer kennis te maken en eventueele plannen te bes-preken. Met een woord van dank voor de opkomst tot de aan wezigen en voor de muzikale illustratie tot de muzikanten sloot de voorz. hierop de bijeenkomst. Ged. Staten hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schat ting der onzuivere opbrengst van de gronden in het calamiteuze waterschap Bruinisse, de heer A. van der Weijde alhier. Door het „Nieuw Zierikzeesch Dilet tanten TootmeeP', is in studie genomen een tooneelspel hetwelk wel uit het kader valt der tot nu toe gegeven stukken. Ditmaal hebben de repetities een aan vang genomen van het detective-tooneel- „Hoe kan ik u poit danken? Maar zeg me uw naam; zeg me, wie u bent; zoodat ik onthouden kan; wie mij van den hon gerdood gered heeft...." „Neen, dat doet er niets toe! Neem het, alsof het van mijn vriend Revel is; hij zou het ook gegeven hebben, als hij geld bij zich had. Koop in 's hemelsnaam onmiddellijk wat eten" De man keek hem aan, drukte met een snik van dankbaarheid de uitgestoken hand en schuifelde weg. HOOFDSTUK XI. Den volgenden morgen stond Edith Drayton in haar rijcosfuum aan het ven ster van haar moeders salon. Ze had er nooit knapper uitgezien dan dezen mor gen; de eerzucht had aan haar gelaat een zachtrose kleuis aan haar donkere oogen glans gegeven. Clifford Revel had haar eens op zijn cynische Wijze verteld, dat ze, als ze wilde, iedereen kon ver overen, en hieraan dacht ze, terwijl ze ongeduldig stond te wachten. Ze begreep Lord Fane volkomen. Zijn openhartigs natuur was als een open boek voor haar en zij besloot voordeel te trekken van de karaktereigenschappen, die ze in hem bewonderde. Mevrouw Drayton kwam in de kamer en keek zenuwachtig op straat. „Is hij er nog niet, Edith"? vroeg ze. „Misschien komt hij wel niet". Edith Drayton glimlachte zelfbewust. „Er zijn niet veel mannen, die een af spraak met mij verzuimen, moeder, en Lord Fane zal het zeker niet doen. Daar is hij al", riep ze uit, toen zei Edgar zag aankomen. Edgar sprong van zijih paard en bekeek j per half pond Wanneer U aan tafel gaat voor het middagmaal, weet dan wat gij uw gezin voorzet. Laat dan alles gebakken, ge braden en gestoofd zijn in Blue Band - Hollands beste standaardmerk - voor 100 bereid uit de allerbeste grondstoffen. Versch gekarnd met 25 °/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole spel in 3 bedrijven „IN UNIFORM", door J. van Randwijk. Dit tooneelspel hetwelk uitmunt door een pittigen ien frisschen dialoog, be handelt de intrige ©ener diefstal, later gevolgd idoor een moord welke tot l>et einde een mysterie blijft, dat den adem- loozen aandacht /der toeschouwers ver gom zal. KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring op Zaterdag 19 November. Alle le den aanwezig. VoorzitteP de burgemees ter. Na opening en voorlezing der no tulen, die, ma een opmerking van dien heer D-alebout, waarvan iin de volgende aanteekening zal worden gedaan worden goedgekeurd, volgt behandeling der inge komen stukken. Een aanbod is binnen gekomen van een portret van Prins Wil lem I, bij den 400sten herdenkdag van zijn geboorte. Daaromtrent wordt z.h.st. besloten een aantal te bestellen, teneinde dat van Edith, idat (door een groom werd afgereden. Het scheen hem niet erg te bevallen, want hij zei niets tegen den man en ging zwijgend het huis in. „Ik hoop niet, dat ik laat ben", zei hij, terwijl hij Edith de hand gaf. „O, neen", riep ze uit. „Ik ben al^ klaar, omdat ik u niet graag wilde laten wachten". Lord Fane begroette mevrouw Drayton. „Zullen we nu gaan"? zei Edith. „Uw paard ziet er niet uit, alsof het graag stilstaat". „O, het is mak genoeg", antwoordde hij, terwijl zij naar de paarden toeliepen. „Wat een heerlijke morgen", merkte ze op, toen ze door het park redien. „Ik heb zoo'n idee...." Toen zweeg ze. „Wat bedoelt u"? vroeg hij gretig. „Nu, i,k wilde eigenlijk zeggen, dat, <als u niet op (mij had behoeven tewachten u toch zeker al eerder zou Zijn gaan rijden". Hij bloosde en boog zich over de nek van het paard. „Ik zou vanmorgen gegaan zijn", zei hij, „maar ik kan evengoed nu gaan. Pas op"! waarschuwde hij, daar het paard schichtig geworden Was. „Ik houd er niet van als een paard Idaldelijk schichtig wordt. Ik heb eens een -dame zien vallen en meegesleurd worden dat zou ik niet graag nog eens willen zien". „Ik hoop maar, dat mij zooiets niet overkomen zal", zei ze glimlachend, maar er klonk geen vrees in haar stem. Ze reed, zooals amazones in een circus rijden, en hij moest haar wel bewonderen. „U rijdt prachtig", prees hij geestdriftig. „Werkelijk? Dat zei de piqueur, die het mij geleerd heeft, ook". die uit te reiken aan der leerlingen der beide scholen. Eveneens wordt besloten om den pensioensgrondslag van den heer Heijt, volgens den ingekomen brief te herzien. Volgt thans benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer van der Sluis. De aanbeveling bestaat uit de heeren v. d. Sluis en van der Linde. De eerste wordt met 6 tegen 1 op den heer v. d. Linde herkozen. Thans volgt punt 5 der agenda: Brief van Ged. Sta ten, aangaande wijziging begrooting 1933 met opmerkingen. Wordt voorgelezen. Na de noodige ophelderingen doer iden voor zitter worden deze z.h.st. goedgekeurd:. Nog wordt z.h.st. besloten ontheffing te vragen van de verplichting om een agent aan te stellen, volgens werkloosheidsbe sluit 1917, en eveneens van de verplich ting om) een reglement te maken en een organisatie te vormen; de correspondent Terwijl zij sprak, raakte ze de merrie met haar zweep aan. Het dier schoot vooruit en Edgar moest zijn paard de sporen geven om (niet achter te komen. Zij reden nu in galop, (de igroom achter hen. Het park begon levendiger te wor den. Ontelbare hoeden werden gelicht, toen Edith voorbij stoof. „U schijnt heel Londen te kennen", merkte hij glimlachend op. „Ja, ik ken nog al veel menschen. Toch heb ik nauwelijks een vriend". „O; neen"? vroeg Lord Fane aarzelend. „Maar al die jongelui dan, fdie ik 'gisteren avond bij u thuis Zag"? „Die"! zei ze smalend. „Dat zijn geen vrienden. Die komen bij ons,omdat ze zich goed vermaken. Het is bij ons minder gedwongen en bovendien komen ze, om dat het mode is en ze graag willen vertellen, dat ze bij mevrouw Drayton geweest zijn". „Ik hoop", klonk het vurig» „dat u mij daar niet onder rekent". „Neen", antwoordde ze. „Ik reken u niet onder hen; u bent heel anders". Dit was zeer duidelijke taal en hij zon geen man geweest zijn, als hij zich er niet gevleid idoor voelde. „Bovendien bent u nu zoo vriendelijk voor me!" „Vriendelijk? Ik denk, idat alle mannen daar" hij wees op ide rij hoeden, die afgenomen werden IroSj benijden". Al dien tijd had hij op haar paard ge let. Hij had het Zenuwachtige klapperen van zijn ooren opgemerkt, het stooten met den kop, het geknabbel op het bit en hij had niet een zeer gunstige meening over het dier gekregen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1