Zierikzeesche Nieuwsbode Harry Piel. COMWSPfl VELO de Constandse's Koffie en Thee ABONNEMENT: Maandag 21 Nov. 1932. zierikzeesche courant, 89ste jaargang - no. 12392 ADVERTENT IEN Inzending Advertentiën H.H. Adverteerders DE DIRECTEUR. BINNENLAND. wringer Bij hoesten a|a Uit Stad en Provincie. Smaken versohillen doch over: gaat maar één roep! koffie thee RUWE HUID BSooie witte tanden Prijs p. 5 maanden 'ƒ1.50, trenco p. post ƒ1.80. Voor het buJtenl. per Jaar ƒ10.—. Afionderlljke nummers 8 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij. dags. Tel. No. 12. Postgiro 187677. Dir. A. J. DE LOOZE. Ultj.-Riiutw M. J. KOSTEN san 1—S regels 80 cis. san regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. BIJ contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ore. UitorlIJk 10 aar op dea dag i. uitgaaf dia in verbood mat do a.a Siot Nioolaas oon grooto advartantia wanaohea ta plaataan in hot nummar van a.a. Vrijdag, galiavao ar voor ta zorgan daza a.s. Donderdag in ont bazit is. In varband mat bat tijdig afdrukkso dir courant kuaaaa wl] a.s. Vrijdag gaao groot* advartantia maar aannoman WIJ vartrouwin dat H.H. Advcrtaarders ons in daza tar wille zullen zijn opdat da courant np dm giwonan tijd kin wordnn uitgageven. NIEUWE GELDiLEENINGEN. Verdere conversie van een aanzielijk bedrag. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. Aan de Memiorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Zooals in de jongste Millioenen-nota werd uiteengezet, is in den loop van 1932 voor f 200.000.000 nieuw geld geleend en daarnaast voor f 300.000.000 geconver teerd. Een gedeelte van de voornoemlde gelden werd, overeenkomstig de bepalin gen van de beleggingswet, tegen een vaste rente van 4 en 4.4 o/0 bij Rijksfond- sen opgenomen. De hoogte dor vlotten de schuld zal het eerlang wenschelijk maken, andermaal nieuw geld op te ne men, terwijl het vertrouwen bestaat, dat daaraan de verdere conversie van een aanzienlijk bedrag zou kunnen worden verbonden. Teneinde op het meest ge schikte tijdstip zonder verwijl tot een en ander te kunnen overgaan wordt de in het ontwerp vervatte machtiging ge vraagd. VOORLOOPIG GEEN VACCINEDWANG. De minister wil geen maat regelen nemien, die; gevaar lijk zij n voor de gezomdl- heid. De minister van Binnenlandsche Zaken schrijft in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie o.m'. het volgende: Tegen invoering van den directen vac- cinatiedwang in het eerste levensjaar be staat hetzelfde overwegende bezwaar als tegen de bestendiging van den zijdeling- schen vaecinatiedwang. De ervaring heeft geleerd, dat ook in het eerste levensjaar de vaccinatie niet volkomen veilig is. Voor een voorstel tot definitieve af schaffing van een ind/recten vaecinatie dwang acht de minister den tijd niet ge- kornten, zoolang het encèphalitis-vraag- stuk niet is opgelost, omdat de wetgever zich hij zijn tijdelijke maatregelen heeft gesteld op het standpunt, dat hij niet mag dwingen, ook niet zijdelings, tot maatre gelen, waaraan gevaar voor leven of zondheid verbonden is. De minister mieent zich op datzelfde standpunt te moeten stellen. TWEEDE KAMER. Po.Qt.aardappelen - Steun aan tuinders Den geheelen Vrijdagmiddag hield (de Kamer zich bezig ;met land- en tuinbouw- aangelegenheden. Het doodonschuldig lijkende wetje tot regeling van den uitvoer van pootaard- appelen (voortaan zal wat aan den afzet naar het buitenland ten goede zal komen voor den export een officieel merk of teeken noodig zijn ten bewijze, dat men met ideugdel ijken NederlandSchen waar te doen beeft) deed nog een vrij vinnige politieke bure|nruzie ontkiemen. De communisten zagen in dezen im'aatregel weer eens 'n bevoordeeling van ,de groote boven de kleine boeren, want volgens hen zouden alleein ide eersten de ditvoer- certificaten krijgen. Niettegenstaande een geruststellende ministerieel e verklaring bleef mem in den uiterst rooden hoek op Iden grooten trom van den klassenstrijd slaan, en toen Scha per het gewaagd had ook zijnerzijds de regeling aan te bevelen, vond de heer de Visser het bepaald nooidig op grove wijze mee te deelen, dat hij en het} echte proletariaat niet gesteld zijn op contra- revolutionnaire elementen a la Schaper! Den goeden verstaander was het intus- schen duidelijk, (dat we hier met een klein brokje verkiezingspropaganda te doen hadden, gelijk dit later ook weer het ge val was, toen vooral mr. Diuys zwaar ging uitpakken in verband met het wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk X. Dit voorstel toch heeft betrekking op steun ten behoeve van de tuinders en waar vooral de N.-Holl. tuinlders hier in Loopt licht, wringt krachtig. Zeer solide gebouwd. De eenige werkelijk-roestvrije wringer. Zware rollen met rubber van de allerbeste kwaliteit, dat gegarandeerd niet loslaat! Vraagt de condities! ■pw A Nederl. Wasch- en Wringmachines lf blflll SINDS 30 JAREN AAN DE SPITS. 293 Dezo week komt eene sensationeels film van 't geding komen, is zulks ,niet vreemd. Hij zorgde in elk geval voor een motie rijken middag. Niet /mïnlder dan.' 3 (miotie's werden door hem ingeldietnld. In één Thotie vraagt hij den minister zich niet aan de limiet van 5 mlillioen steun te willen houden. Wacht even, dacht vrienld Wijnkoop, baas boven baas: ik dien eenvoudig een amendement in om Idein Memoriepost, die op het begrootingsontwerp voorkomt, in een bedrag van 25 millioen te verande ren. Deze motie kreeg echter niet dein vereischten steun. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zu'len een van de hieronder genoemde MQnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt'a Hoest poeders. Grieppoeders. Hoofdpijn poeders. Yerkoudheidspoeders Kiespijnpoaders Maagpoeders Rheumatiekpoeders. Op poeders én doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hieropPrijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ot. Yerkrjjgbaar bij Uw drogist ZIERIKZEE. In het mooie tijdschrift „Nieuwe Wegen in vrouwenhandwerk", dat tot nu toe verscheen bij de Amster- damsche Uitgeversfirma v. Holkem'a Warendorff, schrijven redactie en uit gevers in de inleiding, Idit dit blad' zal worden gecombineerd im'et „De vrouw en haar huis", waarin het beknopter, drie maandelijks een eigen plaats zal krijgen en als gratis bijvoegsel zal blijven ver schijnen. In het laatste nummer „Nieuwe wegen" Wordt voor weven en kloskant speciaal de aandacht gevraagd bij heel fraaie platen, die duidelijk den tekst illu- streeren. De goede introductie door dhr. W. C. v. d. Volkere het vorig jaar hier ge maakt, zal wel oorzaak zijn géw'eest, dat de tweede Nufsavond van het Departe ment Zierikzee Donderdagavond zoo goed bezocht was. Ee nieuwe departementsvoorzitter, nr. U. Schultz, opende (de populaire weten schappelijke avond, met woorden van welkom tot den spreker en de aanwe zigen. Uit de grootste opkomst inleent spr. te mogen concludeeren, dat de keuze van het bestuur met dezen spreker juist schijnt te zijn geweest, terwijl de aan kondiging van ide demonstratie „wonde ren der chemie7' en „natuurkundige fop perij", een bevestiging van de oulde waar heid inhoudt in.l. munidus vult décipé, die wereld Wil bedrogen zijn, waarop de voorzitter den heer v. d. Volkere de gelegenheid gaf tot die taak over te gaan, n.l. „om te bedriegen". Op z'n eigen wijze, zeer komisch en onderhoudend heeft Ide heer v. ld. Volkere ook nu de nutsleden aangenaam en leer zaam beziggehouden met zijn proeven op natuur- en scheikundig gebied, proeven die erg eenvoudig schijnen en ons nader brachten tot de dingen om ons heen, maar ook de grondslagen toonde van de trucs van goochelaars. Het gevoel, beetgenomen te zijn met open oogen, dat men kan hebben bij een bezoek aan een goochelaar, liet de heer v. d. Volkere niet achter, daar hij, na ide demonstraties, ging uitleggen, hoe men bij den neus genomen wordt. Prettig en onderhoudend heeft ook tahns dhr. v. d'. Volkere ons bezig gehouden en namens het Depar tement werd hem aan 't einide door den voorzitter dank geZegd voor zijn inter- ressante voordracht. Een talrijk publiek vanzelfspre kend voor het overgroot© ideel dames vulde Vrijdagavond de groote zaal van Hotel „Juliana", waar de aangekondigde vertooning werd gegeven van de bedrijfs film der N.V. J. A.-Carp's Ga ren fabrieken te Helmond. Na een kort openingswoord waarin hij zijn voldoening uitsprak over de groote opkomst, gaf |de vertegenwoor diger ider firma Carp een inlekling tot de film, idie hij verder gedurendie |de vertooning op onderhoudende wijze uit voerig toelichtte. De film zelf die een beeld gaf van de levensloop van het garen, werd met groote aandacht gevolgd en velen zullen ongetwijfeld wiel gedacht hebben: „Ik wist niet dat er aan het vervaardigen van een klosje garen zoo veel verbonden was". Dat het devies der firma „Sterk en Soepel", in het modern geoutilleerde bedrijf, waar ongeveer 900 arbeiders werk vinden, overal -wordt toe gepast, liet de film zeer duidelijk zien. Mooi was ook de opname der Carp- étalages, welke de diverse garens, ge glansd, ongeglansd, gemerceriseerd enz., op smaakvolle wijze tentoonspreiden. En dqor haar inhoud èn door haar scherpte der opnamen, vormt deze rol prent een uitstekende reclame, voor dit product van Nederïaudsche industrie. Op dit laatste legde Ide» spreker in zijn slot woord voioral iden nadruk eini hij Wekte de aanwezigen op, Waar het mogelijk is, Nederlanidsch fabrikaat te gebruiken, daar daardoor werkloosheid, arbeidsconflicten met al haar funeste gevolgen, worden tegengegaan, t e meer ook oimdat het Ned. product in kwaliteit niet voor buiten- landsch behoeft pinder te doen. Met een woord van dank sloot de spreker dezen leerzamen filmavond. In de Algemeene Vergadering dier Zeeuwsche Landb.-Maatschappij, welke op, Maandag '28 November a.s. in de Socië teit „De Vergenoeging" te Middelburg zal worden gehouden, zal de heer Dr. H, J. l.ovink, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een lezing houden over het onderwerp: „Binnen- en b ui t en 1 an ds fifhe »m o e i 1 ij k h e- den in den landbouw. KERKWERVE. Onnadenkendheid of iets anders? Op een der avonden van de vo rige week, was op den. weg van Zierik zee naar hier, niet ver Van het dorp, een afgebroken telefoonpaal dwars over over den weg gelegd. Gelukkig werd het door een fietser opgemerkt, waardoor mogelijke .ongelukken waarschijnlijk zijn voorkomen. De dader(s) 'heeft (hebben) zeker niet overdacht de schomlelijke ge volgen, wanneer fietser of auto in volle vaart er tegen aan waren gereden, met aan den kant volle vaart en sloot. BROUWERSHAVEN. Donderdag- en Zaterdagavond j.l. vond in Hotel Cats een propaganda-aviomd' plaats van den Bond voor Staatspeinsioinlneering. De voor zitter van de afd., |dihr. P. Ppovoiost, opende beide avonden met een toespraak, waarna het uit 3 (bedrijven bestaande too- neelstuk „Vreugdevuur" werd opgevoerd. Het stuk werd idoor de dilettanten goed gespeeld. De hoofdrol van Marie werd op uitstekende wijze vertolkt door mej. N. v. d. Velde. De regie berustte bij idhr. H. der Weduwen. Daarna Wierden eenige ko mische voordrachten ten gehoore ge bracht, die zeer in iden smaak van het publiek vielen. Een gezellig bal besloot dezen avond. Van 25 November tot en niét 5 December a.s., zullen de winkels geopend mogen Zijn tot 's avonds 10 uur. Vrijdagavond j.l. heeft Ds. H. J. Drost, in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk alhier, voor de vereen, van Vrijzinnig Hervormden een lezing gehou den over „Onsterfelijkheid7'. Het vertrek was geheel gevuld. Spr. begon met enkele citaten voor te dragen .uit idie werken van Bakels en ontwikkelde in zijn daarop ge volgde lezing zijn standpunt omtrent het onderwerp en kwam aan (de hand van verschillende voorbeelden tot de conclu sie, dat de ziel onsterfelijk is. Spr. be streed ten sterkste (dé .uitspraak van Prot. Cohen, dat idiood1, dood' is. Indietn dit het geval ware, dan zou idaarmede ook het Godsbegrip komen te vervallen. Na afloop werd een ruim gebruik ge maakt van de gelegenheid tot gedachten- wisseling. ST.-PHILIPSLAND. Door 't waterschap „Rumloirt" alhier is vergunning gevraagd voor het indijken van 'de gedeelten schorren gelegen bij de zoogenaamde 95 ellen, alhier. RflA3nD®ÖÏTW MM YEMTEML'Jfo Lezing Ir. "Dorst.voor V. Z. O. S. te Zierikzee. Woensdagavond had in het „Huis va,n Nassau te Zierikzee een algern. vergade- dering plaats van ide landbouwvereen. „V.Z.O.S.", onder voorzitterschap van den heer J. C. van Oeverem, die de vergader den, na opening, het welkom toeriep, inzonderheid aan dhr. W. P. L. Bakker en zijn cursisten van Kerkwerve. Na af doening van de huishoudelijke zaken dier vereeniging, waarin o.m1. de postverbin ding werd ter sprake gebracht en den raad gegeven 'met het voeren van actie te wachten tot inè 1 Januari 1933, omdat tra dien datum verbetering wordt ver wacht, gaf de voorzitter den inmiddels gearriveerden spreker, ir. J. D. Dorst, alg.secr. der Z.L.M., het woord voor zijn te houden lezing ,over: „Neder land als producent van land bouwproductenvoor afzet. Spr. deed uit deze uitgebreide stof slechts enkele grepen, maar bracht daarin toch de kernpunten naar voren en begon met een korte geschiedenis van de Ned. land bouw, die oorspronkelijk gericht was op productie voor eigen gebruik en welke productie bijna alleen afhankelijk was van 'tweer. Ainders werd 'het, toen de landbouw begon te produceeren voor de markt, want toen kwam' de risico der prijzen. Na de groote landbouwcrisis, uit de 80er jaren van de vorige eeuw, is men zich gaan toeleggen op export, ter wijl zeer veel akkerland in weiland werd omgezet, wat de veeteelt in de hand heeft gewerkt, welke mede floreerde door de fabriekmatige zuivelbereiding, vooral in het noorden des lands. Ook de tuin bouw heeft zich langzamerhand geheel op export ingesteld. Het feit, dat land en tuinbouw zoo sterk in de richting zijn gegaan van de export, is oorzaak dat deze twee takken van bedrijf zoo kwets baar zijn geworden, nu het buitenland maatregelen treft om onze productie te weren. Na 1929 is de export steeds moei lijker geworden door beschermende ta rieven, contingenteering, betalingsvoor waarden, voorkeursrechten, enz. Ondanks alle conferenties zijn de tarieven steeds hooger geworden. Misschien komen de landen nog eens tot goederenruil, tot ver betering van den toestand; sommige groe pen zijn voor zelfvoorziening. Landbouw, veeteelt .en tuinbouw hebben thans een groot overschot. Dat moet uitgevoerd worden. In ons land is daarvoor geen plaats. Zelfvoorziening is niet zoo een voudig. Een ander systeem is, zich zoo veel mogelijk toeleggen op die produc ten, welke het binnenland vraagt. Een toeslag op de prijzen is thans het eenige wat helpen kan, wil de boerenstand niet geheel ten onder gaan en die toeslag moet door den consument worden be taald, daar deze reeds jaren lage prij zen 'heeft betaald voor de eerste levens behoeften. iTegein deze stelling is verzet gerezen, vooral in de groote pers, welke betoogde dat'de boeren bet leven, kunst matig duur zouden houden. iTegenover deze bewering pomeiert spr. de stelling, dat de laatste jaren de prijzen kunstma tig goedkoop zijn geworden. Spr. her innerde aan de onlangs gehouden lezing, voor het K.N.L.C., door den directeur der Raffeissenbanken, waarin deze be toogde, dan wanneer men de prijzen der producten van 1910 en 1914 op 100 stelt, dit cijfer thans ondanks alle steun maatregelen 79 bedraagt. Met klem van redenen betoogde spr. voorts, dat ide landbouw, een onbeschut bedrijf, het fundament is van den staat. Indirect is 40 °/o van o|ns land bij den landbouw betrokken. Steun- moet worden verleend, omdat anders het bedirijf ten onder gaat. De boeren moeten hun orga nisatie ruggesteun geven, opdat de stad- en de volksvertegenwoordigers overtuigd worden, dat Ide prijzen voor de eerste levensbehoeften omhoog moeten, daar de hoeren zich anders (niet zullen kunnen handhaven. Op deze rede volgde een prettige ge- daehtenwisseling en daarna een praatje bij een plaatje op het projectiescherm. Als aangename afwisseling kregen de toeschouwers, bij de plaat, een voorstel ling van de Indië-vaarders, voorheen en thans en de plaatsen, baaien en kusten, welke onze mailschepen, op Weg naar Oost-Indië, aandoen of passeeren. Met een woord van dank jaan den spreker voor zijn lezing en vertooning van de lantaarnplaatjes, sloot de voor zitter deze vergadering. POST EN TEL J CG3UPHIE, Met ingang van 27 November a.s., zal het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te T h o 1 e n op Zondagen des middags van 1—2 voor den postdienst zijn gesloten met uitzondering van ide afgifte van niet aangeteekende Correspondentie. Met ingang van 21 November a.s. wordt heit hulpkantoor te Brouwershaven opengesteld voor den Postdienst van 9- 12, 14—15 m 18—19. VERKOOPENGEN, ENZc 30-35-40 18-25-30 45-50-55 |35—40jj|ct. ct. p.pond pergons. OUWERKERK, 18 Nov. Ten overstaan van Notaris Van 'IHaaff werden heden alhier, ten verzoeke van de Erven van den heer J. M. Helm'strijd ein vrouw, pu pliek verkocht, het woonhuis, schuur, erf en bouwland bij Viane, groot 11 Are 77 c.A. Kooper werd de heer P. Hiendrikse Cz. te Ouwerkerk, voor f1525.—. ZIERIKZEE, 21 Nov. Ten overstaan van notaris Biermasz werd heden alhier tien verzoeke van den Heer M- Mallander, publiek verkocht: 1 Hectare 55 Aren 90 centiaren bouwland aan den Miereweg voor f 704.— per 41 A. 68 c.A. KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Bij de op Dionldefdagavoind j.l. gehouden stemming voor 8 gemach tigden in het Kiescollege zijn herkozen de aftredende leden, idle h.h. I. Hage Lz., P. J. Okkerse. en W. Verso oor. Schrale Lippen Gesprongen Handen Bij de op Vrijdagavond gehouden stemming voor 1 lid in het Kiecollege, in de vacature, ontstaan Idoor ide be noeming van den heer Mars. Beekman tot diaken, zijn uitgebracht 55 stemmen. Gekozen de heer Joz. Visser met 33 st. ST.-ANNALAND. Bij de op 17 Nov. j.l. gehouden verkiezing van vier Notabelen alhier, ter voorziening in de vacatures wegens periodieke aftreding van ide heeren A. Theunisse Lz„ P. Elenbaas Hz. en C. Verhoole en wegens het optreden als kerkvoogd van iden heer Joh. Elen baas Jz., werden uitgebracht 112 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren P. Elenbaas Hz. 99 stemmen, C. Verhoole 95, W. Fase Pz. 65, J. van Luijk Az. 51, J. v. d. Klooster jMz. 6 en nog 42 per sonen 1 of meer stemlmen. Herkozen zijn alzoo de beide eerstgenoemden, gekozen dhr. W. Fase, terwijl een herstemming voor de vierde vacature moet plaats heb ben tusschen de heeren J. van Luijk Az. en J. van der Kloojster Mz. (De heer A. Theunisse Lz. had te kennen gegeven wegens hoogen leeftijd (niet meer in aan» merking te willen komiein). Dankdag op Woensdag 23 Nov., voorm. 9.30 uur en namj. 2 uur, ds. Lans. POORTVLIET. Bij de op Vrijdag ge houden herstemming voor een notabele, wierden 63 stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg P. J. Vroegop 38 en P. Ai Potter 25 stemmen; zoodat eerstgenoemde is her benoemd. OUDrVOSSEMEER. In de vacature van kerkvoogd, ontstaan door het overlijden van den heer M. C. Polderman, is be noemd de heer J. Fluijt, hoofd der O.L. School. Geref. Kerk. THOLEN. Tot ouderling en diaken zijrt gekozen de heeren H. Goossens en C. v. Driel. Geref. Gem. BRUINISSE. Zondag 27 November a.s. zal Ds. Vreugdenhil afscheid nemen van zijn gemeente. POORTVLIET. Woensdag 23 November dankdag, 's voormiddags 9.30, 'smamM1- dags 2 en 's avonds 6 ure, dhr. Ligten- berg uit Rotterdam. ST.-ANNALAND. Dankdag op Woens dag 23 Nov., voorm1. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur, ds. Fraanje. niet nalaten u mijn groote waardeering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jaren lang en word ooi mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uitsluitend door dagelijksch gebruik van Uw „Chlorodont- tandpasta" heb verkregen, vaak benijd." O. Reichelt, Sch. Verlangt alleen de echte Chloro dont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. voor Dinsdag 22 November. Re kening Burger -Weeshuis. De rekening vatn het Burgerweeshuis over 1931 vermeldt in on tv. f 12590.005, in uitg. f9679.176, zoodat deze rekening sluit met een voordeelig saldo van f 2910.83. Voorstel Pa cht ver la ging. M. J. der Weduwen te Kerkwerve verzoekt vermindering van pacht van den Schouw- schen Dijk f325 en van de gebroken Dijkweel, etc. a f 15 tot resp. f150 en f10. Overeenkomstig het advies van de raadscommissie, inzake landbouwaangele- genheden, stellen B. en Wi. voor, 'de pacht van den Schouwschen Dijk te veriagein, voor den nog loopenden pachttenmijn, tot f200 per jaar, doch de pacht van den Gebroken Dijkweel etc. te handhaven op f 15 per jaar. Gebruik leslokaal. Naar aanlei ding van het verzoek van de tuinbouw- vereen. „Schouwen-Duiveland" oim £ero leslokaal ter beschikking te stellen voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1